[ skyforever @ 12.11.2007. 21:38 ] @
Pozdrav svima!

Planiram uskoro da na server postavim jedan od ova dva OS-a. Nisam probao do sada nijedan ni drugi, pa me zanima, kakva su iskustva i koji od ova dva se bolje pokazao...
[ vladared @ 13.11.2007. 02:36 ] @
Ebem li ga. Sve zavisi od mašine na koju instaliraš. Recimo kada sam probao servere tipa dell power edge klase Ubuntu mi nije znao prepoznati mrežnu karticu što je kraj instalacije za njega dok CentOS je prepoznavao 100% hardware (što i nije čudo jer se dobija certifikat da je isti prilagođen za SuSe i RH sisteme). Cent OS serveri mi se vrte već duže vreme (starije verzije) bez bilo kakvog problema, ali recimo imam čudnih problema sa Apacheom na CentOS 5 koji odbija da se startuje sa defaultnom konfiguracijom na sebi...
[ andre2000 @ 13.11.2007. 11:39 ] @
Ja sam bio u istoj dilemi pre 5-6 meseci, odlučio sam se za Centos. Ko što kaže vladared, podrška za hardver + third party software koji je pisan za RH su presudni. Instalacija i OS-a i softvera je manje više NNF, i ne boli me glava. I što je najbitnije, RADI. Bez problema.
[ nkrgovic @ 13.11.2007. 20:11 ] @
Ubuntu generalno nije uopste zamisljen kao serverski distro (osim mozda 6.06 LTS). Tako da, izbor je vrlo jednostavan... izaberi server :) . (Da, naravno, CentOS).
[ skyforever @ 13.11.2007. 21:00 ] @
Sta da vam kazem osim hvala... :)
lično, svideo mi se Ubuntu, ali sam mislio da je ipak CentOS bolji za server.... tako da će to i biti :)
[ jastmr @ 12.06.2009. 14:24 ] @
Mozda malo stara tema, ali smatram da je tema i dalje aktuelna. Naime, ne sporeci prednosti u smislu out-of-the-box podrske za brand name serverske komponente, mislim da su preterali sa automatizacijama i da je izgubljena prednost koju je davao Linux u odnosu na Windows u smislu lakoce kontrole sistema. Ja sam imao situaciju da na jednoj masini (nije server) isprobavam mrezne kartice i narocito me je nerviralo to sto bi on automatski svaki put stavio neku default konfiguraciju, izgubivsi moju podesenu za trenutne potrebe. Neka mi niko ne kaze da je bilo komplikovano da se proveri da li je u pitanju zamena adaptera ili dodavanje novog.

Stavise, ta sertifikacija mi je prilicno sumnjiva, jer cisto sumnjam da proizvodjaci servera nalaze interes u tome da mnogo trose vreme na testiranje na drugim distribucijama, a onda naravno da ne mogu da izdaju sertifikat.

Ali Red Hat/Suse je najcesci izbor, jer kad je server u pitanju, cesto i najmanji rizik nam nije prihvatljiv.
[ nkrgovic @ 12.06.2009. 17:46 ] @
Ne da je meni do kraja jasno sta tebi smeta, ali sta god da je - iskljuci ga. Ako ti smeta Network Manager koji dolazi uz CentOS :

1) Iskljuci ga. Obrisi rpm. Ne moras ni da ga instaliras :D.
2) Ne loguj se, aman, na server direktno. Vecina tih zvrcki trci u panelu ili tako nesto, sto ti u zivotu ne treba. Cusni server u cose, ne kaci mu nikakvu konzolu dok ne mora. Loguj se samo na shell, ostavi ga aman u init 3.
[ combuster @ 12.06.2009. 20:36 ] @
Da bre, a ako ti je bas do perverzije bez automatizacije ikakve onda lepo kreni da instaliras gentoo od stage2 i rekompajliraj svoj kernel i emerge-uj samo ono sto ti je neophodno za server pa ga lepo podignes from scratch ;-) A imaces i NFS i Sambu i Apache+MySQL+PHP i sve ostale serverske potrepstine i to bez fancy gui alata koji rade sta im je volja :D
[ BBS @ 13.06.2009. 06:20 ] @
Cist debian i glava ne boli
[ Body Bag @ 13.06.2009. 15:25 ] @
Stavi CentOS nemoj da se premisljas ni malo
Kao prvo sadrzi nesto stariji ali i dovoljno ispeglan softver tako da ne bi trebalo da ima iznenadjenja,za razliku od Ubuntu-a ;)
Takodje-imas podrsku kroz update 5 godina za svaki release plus jos 2 godine za security update a to znaci dosta
Prednost je i to sto sve resurse i dokumentaciju za RHEL mozes primeniti i ovde jer je to prakticno ista stvar
Samo skini novu 5.3 verziju koja je izasla pre koji mesec
Ako bas hoces nesto tipa Ubuntua za server moja preporuka ide za Debian Lenny-jednostavno Ubuntu kao distribucija nije bas za serversku primenu sem ako nije neka kucna/garage varijanta-jer izlazi svakih 6 meseci,svez i nedovoljno proveren softver,podrska kroz update samo godinu dana i sl
[ combuster @ 13.06.2009. 16:58 ] @
Pa na servere je 5 godina za LTS Server izdanja, ali nije ni bitno, ni ja ne bih postavljao ubuntu kao server...
[ jastmr @ 17.06.2009. 14:37 ] @
Koliko ja znam podrska za LTS traje 3 godine kao i za Debian. A ako izaberete CentOS da znate da dok traje kompajliranje za prelazak npr sa 5.2 na 5.3 nema bezbednosnih ispravki.

Debian vise nije ono sto je nekad bio jer su poceli da se trkaju sa Ubuntu-om po svezini paketa pa su sad izbacili Lenny sa preko 100 release critical bagova, dok je Etch bio sa oko 10, a Sarge negde oko nule, sto se moze videti sa istoimenog grafika. A poznato je da se ispravlja samo security.

[ nkrgovic @ 17.06.2009. 16:21 ] @
Obrni/Okreni ispada da je Red Hat (i derivati... CentOS, Unbreakable ko hoce Oracle) najbolji izbor. Ja sam za njega iz jos dva razloga:

- Najveca ponuda drajvera od strane hardware vendora. Jedino za RH EL sigurno imaju diskovi i od HP-a i IBM-a, i Adapteca i ...
- Najbolja podrska komercijalnog softvera. Kad platite softver debelo, onda zelite da mozete da cimate podrsku. To znaci da ne zelite da dobijete odgovor "Mi ne podrzavamo Slack, ne znamo zasto vam ne radi, ne mozemo vam pomoci" (Slobodno staviti Gentoo, LinuxFromScratch, sta_god). Pre ili kasnije vecini zatreba komercijalni softver, makar to bio antivirus za mrezu, a jako je zgodno imati podrsku.