[ ArSeNiC @ 13.11.2007. 21:14 ] @
a da pri tom ostane isti kvalitet zvuka...
tj dobio sam od drugara original cd shto su izdali i ja bi sad taj cd da prebacim u komp ali da ne kompresujem nego da bude audio kao shto jeste...
koji program bi mogao za to da iskoristim....
hvala
[ Shon3i @ 13.11.2007. 22:13 ] @
Mozes preko rippera koji koristis za mp3, umesto mp3-a da stavise (uncompressed) .wav ili (lossless) .flac ili (lossless).ape, sva tri formata su bez gubljenja kvaliteta, a poslednja dva imaju komresiju 50% od wav-a koja ne utice na kvalitet, radi po principu zip-a, samo sto mogu realtime da se reprodukuju.
[ calexx @ 13.11.2007. 22:17 ] @
U svakom slučaju to uglavnom ide preko wav fajla pa je on dovoljan. Pravljenje lossless bi samo zakomplikovalo priču. Od programa isključivo EAC ali sa pravim podešavanjima.
[ Karo @ 13.11.2007. 23:18 ] @
Ako hoces bas orginalni naparavi cd image iz nera ili slicnog programa
[ draganmi @ 15.11.2007. 10:50 ] @
Citat:
Karo: Ako hoces bas orginalni naparavi cd image iz nera ili slicnog programa


Tako je, CD copy je jedini način da ne izgubiš ništa od kvaliteta originala, jer se na taj način CD kopira sektor po sektor (kao na foto kopir mašini).
Kod svakog ripovanja se nešto malo izgubi na kvalitetu (uglavnom zanemarljivo, ali ipak...) jer ne postoji 100% korekcija grešaka u čitanju prilikom rekreiranja WAV-a (to je inherentno samom CDA formatu i tu nema pomoći).
[ calexx @ 15.11.2007. 12:42 ] @
Nije tačno, audio diskovi ne mogu da se (savršeno) kopiraju na taj način jer nisu format koji je podržan. Mislim da se i u tom slučaju radi ripovanje samo što je rezultat malo drugačiji. Audio CD se kod reprodukcije okreće promenljivom brzinom (500-200rpm) pa mora da se pazi na sinhronizaciju a postoje još neka podešavanja koja moraju da budu tačna (i razlikuju se od jednog do drugog CD-drajva). Potražiću večeras neki detaljniji tekst mada bi, kad malo razmislim, to moralo da postoji i na ES.
Da je jednostavno kopiranje najbolji način, ripovanje ne bi ni postojalo.
[ kristi1 @ 15.11.2007. 12:47 ] @
ja sam dobijao najbolje rezultate kad sam ripovao u windows media player.
[ calexx @ 15.11.2007. 13:10 ] @
Evo jedan kraći tekst sa hydrogenaudio:
Citat:
Audio extraction basics

Computers CD ROM drives are mainly made for reading... CD ROMs !
A CD ROM contains files, like the hard disc of the comlputer, and they can be copied from the CD ROM to the Hard Disc.
Audio CDs don't contain files. The data is stored a bit differently. A computer can recognize an audio CD. When you play an audio CD with Windows Cd Player, Windows doesn't read the CD, it just sends an internal "play" command to the drive. The the drive, plugged into the soundcard, plays the CD by itself. The audio data are not read by the computer in this process.

But for audio processing purposes, programs were made that can perform a "Digital Audio Extraction" (DAE). They read the audio data, and convert it (without changing it) into files for computers. These are WAV files.

Any burning program : Nero, EasyCD, etc can perform a DAE. At the beginning, not all CD ROM drives were capable of DAE ! Now, more and more multimedia players (Windows Media Player 7, Winamp 3 ...) play audio CDs performing a DAE and sending the data to the soundcard internally, without cable, instead of asking the drive to play the CD with a sound quality that could vary from drive to drive.

But for a reason I couldn't explain because I don't know it (Laziness ? Patented algorithms ?), Audio extraction programs don't reproduce the playback of CD Players.
During this playback, three levels of error correction occurs :
The C1 level is quite active, and corrects the erroneous raw data, that is not readable error free. The presence of this error correction level allows to store much more data on a CD than if the raw data was required to be read reliably without error correction.
The C2 level is less active, it corrects the errors that couldn't be corrected in the C1 level.
Last, when the C2 level fails, the original data can't be guessed any more. Then the player "fills the gap" with some interpolated (=guessed) data.

This last step is not performed by audio extraction programs !

This step occurs very rarely on brand new CDs in good players. Usually never. So when you rip a CD, the result is often perfect.
But if your original CD is not perfect, if it is a CDR that was poorly burned, if it has scratches, or fingerprints, or if it's old and no more in perfect state, the last error "concealment" process is required for getting good sounding results.
Otherwise, and it is the case in computers, there are audible clicks in the extracted file.

EAC was developed to detect these clicks during the extraction, and trying to read again and get a proper result for the faulty data. Other programs have some options of this kind, like CD EX, or CDP32, but they don't match EAC, that is very complete and has a lot of advanced options for audio error detection and recovery.
[ ArSeNiC @ 15.11.2007. 19:36 ] @
mislio sam na neki program ako ima da prebacim u .wav format jer bih hteo nekim stranim dj-evima da poshaljem ali ne znam kako da prebacim u .wav da bude shto kvalitetniji zvuk
[ calexx @ 15.11.2007. 20:14 ] @
Najsigurnije je po ovom skraćenom uputstvu: http://www.hqshare.net/showthread.php?t=931. Verovatno ne može bolje.
[ draganmi @ 16.11.2007. 09:50 ] @
Citat:
calexx: Nije tačno, audio diskovi ne mogu da se (savršeno) kopiraju na taj način jer nisu format koji je podržan. Mislim da se i u tom slučaju radi ripovanje samo što je rezultat malo drugačiji.


Znači, dakle, da se sa originalnog CD-a podaci prvo konvertuju u WAV, a zatim se iz njega ponovo konvertuju u CDA format da bi mogli da budu snimljeni na drugom CD-u koa CDA.
Jedinice i nule se čitaju sa diska, ali moraju da budu formatirane u nepotreban format, a potom deformatirane.
Ja sam verovao da se na low level nivou može pročitati bilo šta što su jedinice i nule i prekopirati po istom redosledu, bilo gde, bilo da se radi o artikulisanim fajlovima ili o hrpi jedinica i nula.
Čovek se uči dok je živ.
[ calexx @ 16.11.2007. 11:52 ] @
Pa izgleda da (još?) ne postoji način da se zapis sa audio CD-a na kompu čita kao jedinice i nule. Kada to bude rešeno, zaboraviće se na ripovanje, podešavanje parametara kod skidanja muzike a sami uređaji će da postanu apsolutno nebitni za kvalitet zvuka pošto će svi da daju iste jedinice i nule. Inače se WAV ne konvertuje u CDA format pa to posle snima na drugom CD-u nego se naravno direkt iz WAV formata snima na CD tj prebacuje u neki njegov CDA format.
[ draganmi @ 17.11.2007. 13:46 ] @
Citat:
calexx: Inače se WAV ne konvertuje u CDA format pa to posle snima na drugom CD-u nego se naravno direkt iz WAV formata snima na CD tj prebacuje u neki njegov CDA format.


Mislim da sam mislio to isto, samo što sam upotrebio izraz "konvertuje", a ti "prebacuje".
Inače, u čemu je razlika u načinu čitanja CDA na CD plejeru i čitanja na CD-ROM čitaču za računar?
[ calexx @ 17.11.2007. 18:59 ] @
Ja sam razumeo da misliš da se prvo konvertuje u neki CDA format a posle to reže.
Koliko sam shvatio, nema razlike kada se audio CD čita, u oba slučaja plejer ne čita ništa nego izvršava internu play komandu. Slično kao kada se stisne Play dugme koje imaju neki CD-ROM čitači. Tu nema nikakvog pristupa nekakvim fajlovima kojih i nema na audio CD-u, svaki pristup sa kompa je preko neke DAE varijante. Inače bi bilo moguće da se to radi i file managerom a ne samo fizičkim kopiranjem CD-a.
Sigurno postoji neko kompletno objašnjenje ovoga ali nemam baš vremena da tražim.
[ draganmi @ 19.11.2007. 08:09 ] @
Citat:
calexx: Koliko sam shvatio, nema razlike kada se audio CD čita, u oba slučaja plejer ne čita ništa nego izvršava internu play komandu. Slično kao kada se stisne Play dugme koje imaju neki CD-ROM čitači. Tu nema nikakvog pristupa nekakvim fajlovima kojih i nema na audio CD-u, svaki pristup sa kompa je preko neke DAE varijante. Inače bi bilo moguće da se to radi i file managerom a ne samo fizičkim kopiranjem CD-a.
Sigurno postoji neko kompletno objašnjenje ovoga ali nemam baš vremena da tražim.


Zar "izvršavanje play komande" ne podrazumeva pre svega čitanje podataka sa diska?
Nema fajlova u Windows (NT) smislu, ali ima binarnih podataka.
Oni se verovatno čitaju u nekoj formi streaminga.
A trebalo bi da može da se uradi capture tog streaminga.
I to je, valjda, "ripovanje"?
[ calexx @ 19.11.2007. 09:47 ] @
Čitanje podataka sa kojima komp ne može ništa da uradi. Onda ti digitalni podaci idu na DA konvertor pa na audio out ili mogu i direkt da idu na digital out pa na pojačalo koje ima digital in. Pretpostavljam da bi bilo najlakše da se odatle uzmu jedinice i nule ali se to ne radi nego sve ide drugim putem.
Mora da se neko ko ovo dobro zna smeje našim nagađanjima. :)
[ draganmi @ 19.11.2007. 12:57 ] @
Citat:
calexx: Čitanje podataka sa kojima komp ne može ništa da uradi. Onda ti digitalni podaci idu na DA konvertor pa na audio out ili mogu i direkt da idu na digital out pa na pojačalo koje ima digital in. Pretpostavljam da bi bilo najlakše da se odatle uzmu jedinice i nule ali se to ne radi nego sve ide drugim putem.
Mora da se neko ko ovo dobro zna smeje našim nagađanjima. :)


Ja sam završio društvene nauke (prava), pa nemam čega da se stidim...
Studirao sam još i filozofiju i astronomiju, ali samo po prva godina i jednog i drugog.

Baš me zanima kako sve to stvarno radi...
Gde su stručnjaci? Nismo valjda mi amateri ovde najstručniji?