[ filipns @ 15.11.2007. 22:46 ] @
Koji ce kod koristiti MTS kad proda brojeve na o? Kazu da ce biti 068 ili 069??? Zna li neko?
[ zzviktor @ 15.11.2007. 23:32 ] @
Ma jok reaktivirace ne aktivne kartice.
[ Catch 22 @ 16.11.2007. 12:26 ] @
Identifikacija SIM kartica na mreži se obavlja pomoću IMSI broja, koji ima daleko više cifara nego sam broj telefona. Broj telefona je u tehničkom smislu potpuno nebitan. Trenutno naši operateri koriste 6-cifrene i 7-cifrene brojeve telefona, ne vidim šta ih sprečava da počnu sa korišćenjem i 8-cifrenih brojeva telefona. U adresaru imam neke brojeve mobilnih telefona, prijatelja iz inostranstva, koji su 8-cifreni...
Nemam nikog ko živi npr. u Kini.


PS
Napomena pokretaču cele teme:
slovo "o" i cifra "0" su dva potpuno različita znaka u svim alfabetima, azbukama, abecedama... ovog sveta
[ agasoft @ 16.11.2007. 12:40 ] @
mali off topic:
Catch22, ja sam godinama pitao ljude koja je razlika između o O i 0, i niko
nije znao da mi kaže. Ja ne znam jer ne vidim, ali srećom pa to računar
savršeno razlikuje.
:)
Što se tiče numeracije, u francuskoj fiksna telefonija odavno ima osam
cifara.ž
U Iranu su brojevi mobilnih pretplatnika desetocifreni, s tim što tamo ne
može mobilni telefon imati svako dok mu ministarstvo za telekomunikacije ne
izda dozvolu za posed istog, kao i broj. Pošto se tamo brojevi jako teško
pamte, prošle godine je neki iranski ministar, dao na konkurs broj
1234567890, koji je koštao, zamislite čitavih sto sedamdeset hiljada
američkih dolara!!!
E sad, da se vratim na domaći MT:S.
Iskreno verujem da neće sebi dozvoliti takav luksuz da udare osmu cifru, jer
to bi faktički značilo promenu svih pretplatničkih brojeva, i dodavanje još
jedne cifre ispred pretplatničkog broja.
MTS je jednostavno pumpao brojeve, da se pokaže kako to ono mogu umeju
znaju...
Ja sam uveren da postoji stotine hiljada neaktivnih bačenih i isteklih
brojeva. Ja znam bar deset, ako treba mogu i javno ovde da vam kažem, možda
nije za temu, ali jedan je od njih pre mnogo godina završio u WC šolji...
:)!!
[ Catch 22 @ 16.11.2007. 12:59 ] @
Citat:
agasoft
E sad, da se vratim na domaći MT:S.
Iskreno verujem da neće sebi dozvoliti takav luksuz da udare osmu cifru, jer
to bi faktički značilo promenu svih pretplatničkih brojeva, i dodavanje još
jedne cifre ispred pretplatničkog broja...
...
MTS je jednostavno pumpao brojeve, da se pokaže kako to ono mogu umeju
znaju...
Ja sam uveren da postoji stotine hiljada neaktivnih bačenih i isteklih
brojeva. Ja znam bar deset, ako treba mogu i javno ovde da vam kažem, možda
nije za temu, ali jedan je od njih pre mnogo godina završio u WC šolji...
:)!!

Sudeći po Telenoru, nisi u pravu pošto su u opticaju ravnopravno i 6-cifreni i 7-cifreni brojevi...
Moja prepaid Telenor kartica je 6-cifrena... (stoji u novčaniku, još uvek nije stigla do WC šolje)
[ bakara @ 16.11.2007. 13:30 ] @
Mts koliko ja znam nije koristo sestocifrene brojeve...

Eto, mogu to sledece da uvedeu i izbegnu osam cifara.
[ Catch 22 @ 16.11.2007. 15:07 ] @
Citat:
bakara: Mts koliko ja znam nije koristo sestocifrene brojeve...

Eto, mogu to sledece da uvedeu i izbegnu osam cifara.

Upravo tako... i fiksna telefonija funkcioniše sa brojevima na 5, 6 i 7 cifara... mogućnosti su razne

PS
Korisnici "Biz net" paketa se međusobno pozivaju kucanjem samo poslednje 4 cifre broja telefona
Korisnici Mobtela su pozivali brojeve unutar mreže bez kucanja pozivnog broja (063)...
Sve sama čuda "prirode i društva"
[ Slobodan Milivojevic @ 16.11.2007. 17:20 ] @
Samo jedno podsecanje:

Vip: +381 60 i +381 61
Telenor: +381 62 i +381 63
mt:s: +381 64 i +381 65

Imaju oni jos mesta, sto bi svi prepaid brojevi bili 64 xx xx xxx kad postpaid nisu.
[ calexx @ 16.11.2007. 17:59 ] @
Ne može da pređe na 6-cifrene ako postoje 7-cifreni koji počinju istom cifrom. Ako ne postoje, onda je bolje da naprave novu seriju 7. U svakom slučaju, ako ne računamo brojeve na 0 i 9, ostaje po jedno 8 miliona brojeva na 064 i 065.
Koje brojeve je iskoristio m:ts? Ja imam na 1 i 6.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.11.2007. 18:28 ] @
mt:s je iskoristio brojeve koji pocinju sa:

64 1 xxx xxx (uglavnom prepaid)
64 2 xxx xxx (uglavnom prepaid)
64 3 xxx xxx (uglavnom prepaid)
64 4 xxx xxx (uglavnom prepaid)
64 5 xxx xxx (uglavnom prepaid)
64 6 xxx xxx (postpaid)
64 8 xxx xxx (biznet)
64 9 xxx xxx (uglavnom prepaid)
i sad prodaju prepaid brojeve
64 0 xxx xxx (uglavnom prepaid)

Sad, 6 i 8 (postpaid i biznet) verovatno jos nisu popunili, od 1 do 5 prepaid su 99,99% potroseni, a 9 i 0 (prepaid) se jos prodaju.

Meni jedino pada napamet 65 numeracija ili 64 7 xxx xxx.
[ calexx @ 16.11.2007. 19:23 ] @
Da li je moguće da je potrošeno tih 5 miliona brojeva na 064 koji počinju od 1 do 5? Telenor još uvek gura sa šestocifrenim, zar je tolika razlika u broju korisnika/prodatih kartica? Gde su tu još i 065 brojevi?
[ bakara @ 16.11.2007. 19:36 ] @
Pa ocigledno da je moguce
[ s*o*f*r*o*n*i*j*e @ 16.11.2007. 20:28 ] @
Citat:
Meni jedino pada napamet 65 numeracija ili 64 7 xxx xxx.


da li ste 100% sigurni da ne postoje brojevi koji pocinju sa 7 ?

ili je sistematski izbegnuto da oni budu komercijalno dostupni?!? da li neko od vas mozda ima prijatelja/poznanika/rodjaka koji radi u nekoj drzavnoj sluzbi ili vojsci, policiji???

ovo je cisto nagadjanje ali nije nelogicno da odredjeni kontigent brojeva bude podeljen raznim "glavonjama", i drzavnim sluzbenicima (posto je jel' TS drzavna firma) da oni funkcionisu skoro kao mreza u mrezi, a da nekom pobesnelom penzioneru ili radniku bez posla ne padne na pamet da zove npr. 064/700 7 007 (odlican broj za glavnog coveka BIA) i slicne kombinacije jer jednostavno niko nije navikao da vidi br. mobilnog telefona koji pocinje sa 7 ! sto ne znaci da ne postoje.
[ VRider @ 16.11.2007. 20:28 ] @
Gomila kartica je nastampana i nikada nije ni aktivirana. Druga gomila je mozda bila u upotrebi par dana/nedelja dok se nije potrosio besplatni kredit iz neke od mnogobrojnih akcija. Te ce biti polako ponistavane i ponovo stavljane u promet. Ipak oni imaju nekih 4 miliona korisnika, a ova numercija je dovoljna za 20.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.11.2007. 20:40 ] @
Prema informacijama koje ja posedujem, citajuci izvestaje.

mt:s ima 4.700.000 korisnika. U ovo izgleda racunaju sve aktivne kartice u sistemu.
Telenor ima 2.800.000 korisnika. Od kojih je 20,9% postpaid.
[ filipns @ 16.11.2007. 21:08 ] @
brojevi koji pocinju na 0 i 9 su meni bas bez veze. ne znam sta ce raditi kad prodaju sve na 0 ali znam da mi je jedan covek koji radi u mts-u rekao da ce sledeci pozivni biti ili 068 ili 069. i jos nesto mi nije jasno... kad su oni uspeli prodati brojeve na 5? znam da su ih delili uz colica, ali pola tih brojeva kad pozoves kaze automat da ne postoji... mozda ce posle ponovo vratiti preostale brojeve na 5... bar se nadam:(
[ Catch 22 @ 18.11.2007. 02:36 ] @
Citat:
calexx: Ne može da pređe na 6-cifrene ako postoje 7-cifreni koji počinju istom cifrom....

Upravo si mi dao ideju za razjašnjenje misterije oko relativno čestih pogrešnih poziva koje primam na svoj šestocifreni 062 broj. Verovatno da ljudi pokušavaju da dobiju neki sedmocifreni, koji počinje sa istih šest cifara kao ovaj moj...
Napominjem da mi se od svih kartica, koje u kući koristimo, to ubedljivo najčešće dešava sa ovim šestocifrenim 062 brojem. To je ujedno i jedini šestocifreni broj telefona u kući...
PS
Baš sinoć je neko dvaput pokušao da me nazove sa broja iz Švajcarske (+4178xxxxxxx), ali se veza prekidala posle 2-3 zvona
[ mrmilos @ 18.11.2007. 07:43 ] @
znam provereno da brojevi na 7 ne postoje i nece postojati, jer je numeracija na 7 ostavljena za sistemske servise i zato brojevi ne mogu da pocinju na tu cifru (npr. 789, 788, 7777...).
[ Slobodan Milivojevic @ 18.11.2007. 13:32 ] @
Catch22, kolko ja znam 62 1 xxx xxx i 62 8 xxx xxx su sedmocifreni, dok su svi ostali sestocifreni, a kod 63 numeracije su 63 1 xxx xxx, 63 7 xxx xxx i 63 8 xxx xxx sedmocifreni, dok su svi ostali sestocifreni, tako da ne verujem da je neko pokusavao da dobije sedmocifren broj koji pocinje isto kao tvoj sestocifreni, jer kolko znam takvi brojevi ne postoje.

Ja imam sestocifreni 063 postpaid (pocinje cifrom 4), i nemam slicnih problema.

A to da mt:s dobije 067 068 069 ne bi bilo fer prema ostalim operaterima, jedino da svima podele po jos jedan pozivni broj. Ima mt:s dosta mesta na 065 numeraciji ne brinite se.
[ Emil Ranc @ 18.11.2007. 14:10 ] @
1) reaktivacija neaktiviranih i isteklih brojeva

2) uvođenje novih pozivnih brojeva - 066, 067, 068, 069.......... 096, 097, 098, 099 - mogućnosti su neograničene

3) uvođenje osmocifrene numeracije - u ovo zaista ne verujem, totalno je nepraktično, a i zašto bi to radili ako već imamo opciju 2?

Mada, iskreno mislim da je opcija 1 dovoljna, jer čak i ako gledamo da svaki građanin Srbije ima tri aktivna broja, ispada da je to 20+ miliona brojeva, što sasvim fino može da se smesti i u postojeću numeraciju, od 20 miliona teoretskih brojeva po operateru.
[ Catch 22 @ 20.11.2007. 03:54 ] @
@Emil Ranc: Milsim da neke od navedenih kodova ipak pažljivo čuvaju za slučaj "da se san ipak jednom ostvari"...
Podilaze me žmarci kad samo pomislim koliko je politika ove države isprepletena sa poslovanjem mts-a!

[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 20.11.2007. u 13:46 GMT+1]
[ nervous83 @ 01.12.2007. 21:29 ] @
ja mislim da ce pre da pocnu sa reaktivacijom starih brojeva koji odavno nisu ukljucivani, tj koji nisu paljeni duze od 12 meseci po isteku onog roka za dopunu i bla bla bla.
Secam se da je Mobtel pre par godina imao akciju, tj kad je zadnji put bilo moguce da se predje sa postpaida na prepaid, i tada su delili brojeve koji su pocinjali na 063-6xx-xxx, koji su pre toga bili rezervisani za post-paid, ali su vecinom verovatno bili ugaseni...
[ zzviktor @ 01.12.2007. 22:18 ] @
Sto se tice mt:s ne znam ali bi ja voleo da uzmem svoj prvi broj koji je
pocinjao na 110, a sto se tice Telenora oni i danas nude korisnicima da
predju na pre pajd u koliko zele da raskinu post pajd ugovor. A zasto i nebi
nudili kada im je veca zarada na pre pajdu a manji rizik...

pS I MTS BI POCEO DA NUDI PRELAZAK NA PREPAJD ALI NE ZNAJU ONI KAKO SE TO
PREBACUJE.
[ m257 @ 29.12.2007. 15:06 ] @
Sa malim zakasnjenjem se ukljucujem u raspravu. Licno mislim da je MTS trebao odavno da krene da reaktivira stare brojeve a ne da dodje u situaciju da krene da prodaje brojeve sa 0 i 9, sto zbunjuje korisnike i nije u skladu sa propisima. Telenor to radi tako sto svaki broj koji je neaktivan 2 meseca automatski ponovo reaktivira i vraca u prodaju. Malo je verovatno da ce MTS dobiti novi pozivni broj, a potpuno neverovatno da ce uvesti brojeve sa 8 cifara. Takodje, u ovom trenutku, potpuno je neverovatno da ce MTS dobiti neki od 9x brojeva, ti brojevi su rezervisani za druge stvari.

Drugo, jako je diskutabilan broj stvarnih korisnika MTS-a, pri tome podrazumevam one koji su telefonirali ili poslali poruku najmanje jednom mesecno. Zbog svojih marketinskih kapmanja MTS je podelio brdo kartica koje se jako malo koriste, ako se uopste koriste, ali MTS sve to vesto koristi pa i njih racuna u aktivne korisnike, sto, slozicete se, svakako nisu i na taj nacin fiktivno prikazuje da ima veci broj korisnika! Po nekim istrazivanjima, MTS ima samo oko 500.000 stvarno aktivnih korisnika vise od Telenora ali ta istrazivanja nisu reprezentativna i verovatno samo operateri imaju prave podatke (Vip se cak otvoreno boji da objavi koliko korisnika ima, po nekim podacima ima izmedju 150.000 i 200.000).

Inace, MTS (niti bilo koji drugi operater, posto je potpuno isto poceo radi i Vip) ne bi ni smeo da prodaje brojeve koji pocinju na 0 i 9 (o cemu sam vec pisao na jednoj drugoj diskusiji), a posebno ne bi smeo da prodaje brojeve koji imaju 8 cifara jer je sve to u suprotnosti sa planom numeracija. Procitajte sami:

http://www.ratel.org.yu/editor...meracije%20za%20tk%20mreze.pdf

Postavlja se pitanje zbog cega RATEL dozvoljava ovako grubo krsenje propisa!?
[ calexx @ 29.12.2007. 18:58 ] @
Zašto mesec ili dva? Za pripejd postoji onaj rok od otprilike godinu dana da se dopuni pretplata pa posle toga još mesec dana fore i onda (može da) se gasi. Ja imam tri stara pripejd broja koje otprilike jednom godišnje dopunim koliko da ostanu u funkciji, onog trenutka kad neki provajder počne da gasi brojeve koji su neaktivni mesec-dva ja ih sam gasim. To sam zamalo uradio kad ono beše skraćeno trajanje dopuna ali su brzo vratili na staro.
[ m257 @ 29.12.2007. 20:05 ] @
Pogresno sam se izrazio, ne mislim ako je broj neaktivan 2 meseca (ako niko ne zove sa njega) da ga Telenor automatski iskljucuje vec da se 2 meseca posle gasenja broja (dakle posle poslednjeg roka za dopunu posle koga vise nije moguce dopuniti kredit za prepaid ili posle raskida korisnickog ugovora za postpaid) taj broj ponovo vraca u prodaju. To je jednostavno politika kompanije. Dakle potpuno je ista politika za prepaid i postpaid.

Brojevi su ograniceni resurs, sa njima mora da se postupa izuzetno stedljivo. Medjutim, izgleda da drzava tolerise takvo rasipnicko ponasanje, drugim recima RATEL potpuno ignorise to sto MTS, a od nedavno i Vip (sto je jos cudnije) jasno krse vazeca pravila pa prodaju brojeve na 9 i 0... MTS je lepo odmah trebao da postuje numeraciju pa da svoje servise stavi na 9 kao Telenor a da opseg pod 7 normalno prodaje. O bizarnosti da brojevi pocinju na 0 je smesno i govoriti!!

Kad malo bolje razmislim, ne bi me iznenadilo kad bi RATEL sutra dao neki od 67, 68, 69 brojeva koji su trenutno slobodni na koriscenje iako je ~70% vec dodeljenih opsega ispod 64 i 65 slobodno, tj. ne koristi se aktivno...