[ nidza.zhivko @ 17.11.2007. 01:02 ] @
Pozdrav svima, a narocito onima koji su svoje masine sami sklopili do poslednjeg srafa, svaka cast...

...e to hocu i ja da uradim, pa da budem u neku ruku i siguran da mi tamo neki pocetnik iz servisa nesto ne zakine ili pokvari, lakse cu se osecati ako ja pokvarim...

...a vi ste tu da mi date neki savet ( jos bolje iz iskustva ), pa da ne dodje do posledica ili kvarova!

Inace komponente sam kupovao odvojeno tako da ima tu svacega ali jos nemam sve!

Posto sklapam gaming masinu, zanima me koliko je sada prosek napajanja za jaku grafiku i brzu memoriju...

...i kakvo hladjenje preporucujete da instaliram ili neko skuplje kuciste...





...inace napisite sve sto vam padne na pamet (naravno korisno a ne tipa koj sraf gde, to znam), i greske i uslovi u koji ste sklapani i nasta da obratim paznju itd...

...HVALA UNAPRED ! ! !
mod edit: nema potrebe da se bolduje cela poruka. procitaj pravilnik.

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 17.11.2007. u 03:09 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 17.11.2007. 08:02 ] @
Sklapanje racunara nije nesto narocito komplikovan posao. Ionako ne mozes nista pogresno da utaknes.

Jedino sto treba da vodis racuna to je da kablove slozis tako da ne smetaju protoku vazduha, zbog hladjenja.
Eventualno, gledaj da hard diskove i CD-ove spojis na razlicite dovode napajanja.

Ubadaj u plocu jedno po jedno i testiraj da li je to ok. Na plocu prvo spoj zvucnik sa kucista, onda memoriju, sledeca je graficka kartica, a onda ide ostalo.
[ Miroslav Cvejić @ 17.11.2007. 09:28 ] @
Ako nikad nisi sklapao računar, onda je taj "početnik iz servisa" za tebe majstor. A ako ćeš se lakše osećati ako sam pokvariš, verovatno će te dodatno obradovati kad ti ne prizanju garanciju.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Cvejić dana 17.11.2007. u 12:07 GMT+1]
[ calexx @ 17.11.2007. 11:02 ] @
Misliš da ne može ništa da pogrešno utakne? Može, kako da ne može, a posebno ako nema meru kod pritiskanja. Znam neke koji su uspevali da uguraju molex kontra, pa one koji su DDR memoriju namestili u oba smera, IDE kablove ili procesore i da ne pominjem. Lako je onome ko to zna da sve tačno poveže. ;)
Ja inače imam običaj da prvo namestim procesor i kuler pa tek onda to ubacim u kućište. A usput mora da vodi računa i o statičkom elektricitetu. Sve u svemu, bolje da to uradi neki drugar koji se razume i da se to iskoristi kao učenje za sledeći put.
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 11:56 ] @
Ne diraj mi kolege pocetnike :) Kao sto rece pctel u jednoj drugoj slicnoj temi prvo treba da savladas sklapanje lego kockica sem sto kroz neke od PC komponenata ide stuja a neke se i poprilicno greju i ako nesto iskrivis ili neadekvatno stavis ode mas' u propas' :) Posto pravis gamersku masinu sto nije jeftino ne bih ti preporucio da se z**ebavas osim ako nisi sin Donalda Trumpa, ali opet krajnja odluka je na tebi :) Ako si odlucio da nesto naucis po cenu da dobro platis (unistis skuplju maticnu plocu ili skuplju graficku karticu npr.) onda OK.

Dacu nekoliko primera zasto ne bi trebalo da se zezas sa tim. Gamerska/overclockerska masina treba da ima jako hladjenje za procesor, a sadasnji overclockrski hladnjaci sto postoje kod nas u ponudi su glomazni, teski i ako nemas iskustva u stavljanju istih postoje odredjene sanse da ces ostetiti maticnu plocu. Imao sam iskustvo kad mi je dosao klinac koji je probao sam da ugradi ThermalTake Big Typhoon i posto nije bas pratio uputstva unistio je Asus-a od 190 i kusur eura :) Jos gore je ako si planirao da stavis vodeno hladjenje a nemas preteranog iskustva sa stavljanjem vazdusnih ili pasivnih hladjenja. Takodje gamerske masine ako hoces pravu gamersku masinu traze ugradnju posebnog hladnjaka za graficku kartu/graficke karte. Dosta je pipavo staviti neke od njih. Onda imas ploce kao sto je DFI Lanparty UT P35-T2R gde sam treba da montiras hladjenje za chipset a to nije lako ni za iskusnije servisera a kamo li pocetnike i to one koji nikad nisu sklopili racunar u zivotu. Onda treba biti pazljiv sa srafcigerom dok usrafljujes maticnu jer ako ti ispadne iz ruke postoje odredjene sanse da ce ostetiti plocu. Uzemljenje je takodje jako bitno zbog kvarova koji mogu da nastanu usled ESD (staticki elektricitet).

Evo jos primera DIY sklapanja racunara sa kojim sam se susreo. Vise puta sam imao priliku da vidim kako su ljudi unistili svoje maticne ploce posto su usrafljivali stand-off-ove na pogresna mesta i kad bi upalili racunare to bi im bio i zadnji put jer bi sprzili maticnu plocu. Onda krivo usrafljivanje stand-off-ova takdje moze imati posledice po maticnu. Ploca ne treba ni jednim svojim delom doticati lim od kucista jer dolazi do kratkih spojeva koji mogu ali i ne moraju biti opasni po zivot maticne. Sadasnja kineska malo jeftinija kucista, pa i ona skuplja do 100 eura imaju grubo odradjene navoje pa stand-off moze da zaglavi i ako nemas adekvatan sestougaoni (nut) srafciger, onda ce ti trebati motorcangle da skroz usrafis stand-off i ispravis ga... Takodje sam puno puta video ploce koje su unistene presnaznim stezanjem shrafova pri usrafljivanju u kuciste. Nemoj ni pod kojim uslovom da zashrafljujes plocu pistoljem ako ga imas. Onda unistavanje racunara statickim naelektrisanjem. Pa fenomeni koji razne konektore pokusavaju pogresno da ubodu i polome iste ili ostete plocu i ostale komponente. Pa onda greske sa starim AT napajanjima itd...

Ja mislim da je najbolje da ako hoces vec sam da sklapas komp prvo pocnes sa jednostavnijim konfiguracijama. Gamerska varijana je ipak preskupa... Inace ne znam sta podrazumevas pod tom gamerskom masinom. Hajde prvo da vidimo sta si planirao da uzmes...
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 12:12 ] @
Citat:
calexx
Ja inače imam običaj da prvo namestim procesor i kuler pa tek onda to ubacim u kućište. A usput mora da vodi računa i o statičkom elektricitetu. Sve u svemu, bolje da to uradi neki drugar koji se razume i da se to iskoristi kao učenje za sledeći put.


To se uvek i preporucivalo (i RAM se po pravilu stavlja pre nego sto se ploca stavi u kuciste), a pogotovu sa LGA 775 Intel-ima jer ima one 4 rupe gde treba da udju nozice od hladnjaka. Ako ne udju kako treba a ne proveri se nije dobro, a jedini nacin da se proveri i eventualno nesto ispravi je da ploca bude van kucista. Takodje neki od hladnjaka koji nisu varijanta koja treba da se gura u rupice se usrafljuju i kod njih ne postoji opcija da se ugrade u samom kucistu. Sve u svemu dobar savet. Jos ako bude neki veci hladnjak poput pomenutog ThermalTake-a ili nekog od vecih CoolerMaster-a treba dobro planirati prostor i na koju stranu ga ushrafiti :) Ja cak ponekad istestiram celu masinu kako pali pre nego sto je stavim u kuciste a uvek i svaki put pobodem kablice koji idu iz kucista u plocu pre nego sto stavim plocu u kuciste da mi posle bude lakse.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 17.11.2007. u 14:54 GMT+1]
[ Nenad Vranjanac @ 17.11.2007. 13:26 ] @
ako je hladnjak 'push-pin' za 775 ja uvek prvo montiram plocu u kuciste, pa tek posle dodajem hladnjak. prvo, to je po preporuci proizvodjaca maticnih ploca (svi ste videli kako se nakrivi ploca ispod procesora kad je nategne hladnjak. a i teze je posle plocu sa sve hladnjakom upasovati istovremeno na i/o panel i distancere)

drugo, cak i ako je mozda prva 2-3 puta teze, ovaj nacin je mnogo brzi (bar meni) a ako si dovoljno pazljiv, nema teoretske sanse da se pogresno montira (tj. da neki push pin ne legne)

svakako, kad prvi put sklapate racunar, dobro bi bilo da je tu neko iskusan da vas nadgleda.
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 14:32 ] @
Da. To predlazu u knjizicama za ploce i mozda je lakse, ali svako ima svoj metod a moj je CPU, Cooler i RAM instaliram pre nego sto stavim plocu u kuciste. Meni je npr. lakse da zavrsim sve sto mogu van kucista, a Intelovi box push pin cooleri su laki da se namontiraju i dosad nisam imao problema sa metodom koju sam opisao :) Doduse svako je navikao da radi na neki svoj nacin, a sve iskusne kolege koje znam takodje rade metodom koju sam opisao sa Intel-ovim push pin coolerima. Posle se ploca uhvati za sam hladnjak i lako se stavi na distancere (stand-off-ove) i I/O panel. Bas sam prekjuce kod kuce sklopio jednu jeftiniju kucnu masinu za poznanicu za oko 20 minuta (Asus P5K-SE, E4500 [Box cooler], 2GB KingMax Mars...) koristeci samo zvezdasti srafciger za srafljenje i motorcangle za za ushrafljivanje i ispravljanje distancera na Codegen kucistu (codegen je ince poznat po losoj obradi navoja za distancere) pomenutom metodom. Minimalizovao sam alat zbog toga sto me je mrzelo da trazim po fiokama. Toliko sam uhodan da mi vise alata od ovoga sto sam nabrojao za ovakve konfiguracije i ne treba :)

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 17.11.2007. u 18:46 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 17.11.2007. 17:14 ] @
Evo jos neki savet:

1) Memorija (RAM) se stavlja pre montiranja ploce u kuciste, jer nema razloga da se to ne uradi (ne treba velika sila da se primeni
kod ubadanja memorije kao kod instalacije CPU kulera.
2) Kada se bilo sta ubada u plocu koja je van kucista, ploca mora biti na ravnoj i stabilnoj podlozi, a ja obicno stavim onaj tanki
ali malo tvrdji sundjer jos preko podloge da se ne bi ostetila donja strana kod montaze kulera jer je potrebno dobro stisnuti da "sedne"
3) Procesor je tesko staviti pogresno jer ima oznaku u jednom cosku koja odgovara oznaci na ploci. Ovde treba biti vrlo pazljiv
i "nezan" i procesor stavljati tacno pod uglom od 90 stepeni u odnosu na ravan matice ploce, da se iglice ne bi iskrivile.
4) Nanosenje termalne paste pre hladnjaka je vrlo bitno da se obavi kako treba. Znaci vrlo tanak sloj, i koristiti sto kvalitetniju
pastu.
5) Po pravilu su manje problematice skuplje komponente za sastavljanje jer je kvalitet krajnje obrade bolji, pa bi "gejmersku"
masinu trebalo lako sastaviti. Losa i jeftina resenja po pravilu zadaju najvise glavobolje kod sastavljanja.
(jednom nisam mogao da stavim flopi u predvidjeno mesto jer ne moze prosto da udje koliko je lose obradjena plastika okolo)

6) Sva uputstva procitaj do kraja i prati ih.

Pozdrav.
[ neca @ 17.11.2007. 17:45 ] @
^^
Smatram da nema veze sa zivotom teorija da se mnogo lakse sklapaju gejmerske (skuplje) masine zbog kvaliteta obrade. Jedino sta tu moze da pravi problem je kuciste koje ima losu zavrsnu obradu (jedino ako kupi JNC-a ili tako nesto slicno), a za mali novac moze da kupi dosta kvalitetna kucista (tipa blueberry koji je takodje jeftin a skroz korektan) i da stavi dobro napajanje.
Ja kod sklapanja od prilike imam isti postupak kao i vecina ovde, van kucista stavjlam procesor kuler i ram, stavljam sve to u kuciste, prvo ubadam front panel, kartice pa hard i optiku. Na kraju sve vezujem kablovima, prvo ATA/SATA pa tek onda napajanje. sve uvezem plasticnim vezicama i ceo proces gotov za 20ak minuta.
Jedan jako koristan savet, gledaj kako srafis distancere u kuciste da ne usrafis neki vise slucajno pa da posle bude "sta bi"..
I jos jedan koristan savet koji ti je vec neko predlozio, daj nekom pocetniku iz servisa da ti to sve sklopi i napravi da radi kako treba.

@binary mind
Ti sto prave codegen kucista su stvarno mogli da se potrude da te navoje urezu kako treba, :) a na tu temu mogu da pomenem i aurore cije ivice su bile ostre koliko hoces...pa je tu dosta puta padala i junachka krv ;)
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 17:57 ] @
Citat:
Kernel-1
3) Procesor je tesko staviti pogresno jer ima oznaku u jednom cosku koja odgovara oznaci na ploci.


...ali se desava. Brat od jedne drugarice je jednom hteo da ocisti stariji PIV Willamate procesor, jer je cuo da se valja staviti termlna pasta umesto zvake na box cooler-u, i hteo je da ga stavi natraske nazad. Nije islo pa je iskrivio pinove. Na svu srecu je uocio da je napravio glupost pre nego sto je zabo racunar u struju Ja sam posle morao da ispravljam pinove i taj racunar jos dan danas radi
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 18:14 ] @
Citat:
neca: ^^
@binary mind
Ti sto prave codegen kucista su stvarno mogli da se potrude da te navoje urezu kako treba, :) a na tu temu mogu da pomenem i aurore cije ivice su bile ostre koliko hoces...pa je tu dosta puta padala i junachka krv ;)


Mada mogu da ti kazem da sem toga sto ima malo problema oko distancera Codegen su sasvim OK kucista za ulozene pare. Cak i napajanja mogu da prodju za slabije konfiguracije. Cak spadaju u bolju klasu sto se tice kung fu kucista :) Za Aurore (pretpostavljam Gigabyte) ne znam posto nisam radio sa njima, ali ima kung fu kucista gde stvarno moze da padne junacka krv ako se ne pazi :) Ma cak i neki Anteci umeju da budu opasni iz mog iskustva. To je inace jedan od razloga zbog cega sve sto mogu da stavim van kucista stavljam bez pogovora :)

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 17.11.2007. u 20:21 GMT+1]
[ PCS @ 17.11.2007. 18:39 ] @
Citat:
Binary Mind: Za Aurore (pretpostavljam Gigabyte) ne znam posto nisam radio sa njima...

Aurora je Frontier kuciste. Od jeftinijih kucista Frontier moze da udje u obzir ali bi preporucio nesto kvalitetnije. CM Centurion ili Elite se mogu naci vec za 45-50e, a slicno je i kod Chiefteca mada su meni CM kucista lepsa. Mozda jesu skupa ali svakako kvalitetnija u svakom pogledu. Sto se tice napajanja opet preporuka za CM ili Thermaltake, za gamer konfiguraciju minimum 500W.

A za naseg kolegu pocetnika evo jedan link koji mu moze puno pomoci, samo neka pazljivo procita i pogleda slike. Doduse u pitanju je malo drugacija masina ali sigurno ce mu pomoci.
http://www.daileyint.com/build/ibuild1.htm

Pozdrav
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 18:59 ] @
Nisam radio sa tim modelom niti cuo da postoji :) Znam da postoji i Gigabyte Aurora koji je dosta dobro kuciste barem vizuelno :). Uglavnom sam radio sa Vito kucistem of Frontier-a i to jako malo posto od kung fu kucista najvise iskustva imam sa KME, ANS/JNC i Codegen-om...
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 19:07 ] @
Moja topla preporuka za gamer kuciste ide za Antec Nine Hundred a preporuka za napajanje je LC Power i Thermaltake iznad 600W... jednaki Corsair ili Silverstone. Jeste skupo ali vredi...
[ Nenad Vranjanac @ 17.11.2007. 20:02 ] @
frontier pravi solidna kucista za te pare, velika i dobro provetrena, napajanje je 'prihvatljivo'. lim je kao sto je vec receno ocajan, i obavezno se vakcinisite protiv tetanuse pre nego pocnete sklapanje. koliko sam primetio dizajn je neka daleka kopija cooler mastera. u toj krshware kategoriji, meni je najbolji. posebno je dobar da se ukombinuje sa lc power napajanjem i cooler master 12icom - i eto starter verzije za 65eura

najcesci model je aurora, sa plavim led-ovima napred, a tu je i vita, a vito je firma koja je prekopirala frontierove proizvode (takodje krs).
[ Binary Mind @ 17.11.2007. 20:08 ] @
Toliko o mom znanju kung fu kucista :) Ionako su mi sva slicna...
[ calexx @ 17.11.2007. 20:13 ] @
Rekao bih da nema potrebe da se više piše na ovu temu, nidža je verovatno odustao pošto ste ga preplašili. ;)
[ neca @ 17.11.2007. 21:15 ] @
Sad mu vise nije frka da zajebe nesto, vec da se ne osakati ;)
Inache, taj frontier auroru sam zapamtio jako dobro ;) ugradjivao sam TV karticu i dvd rezac, dok sam skidao lim na poledjini kucista da bi ugradio TV karticu isekao sam palac i to bas onako dobro, poteklo je muski...stavio sam hanzaplast i bio malo desetkovan i onda kada sam skidao prednji lim (da da...iza one plastike stoji i lim toliko sam se iscimavao da sam napeo kao bik i prosao rukom kroz kuciste i isekao se duzinom celog malog prsa do kraja shake (znachi odozdole celom duzinom)...da sam radio kao koljac manje bi bio krvav :)
Inache, za taj Antec sve preporuke...
Sto se tice tih kung fu kucista, probajte taj blueberry, ja sam extra zadovoljan njima, stvarno su lepo odradjena...
[ Srđan Pavlović @ 17.11.2007. 21:28 ] @
Citat:
Smatram da nema veze sa zivotom teorija da se mnogo lakse sklapaju gejmerske (skuplje) masine zbog kvaliteta obrade. Jedino sta tu moze da pravi problem je kuciste koje ima losu zavrsnu obradu


Na kucista sam i mislio. Sigurno je da se kvalitetnija / skuplja kucista lakse sklope, bas zbog te zavrsne izrade, jer se sustina lakog sklapanja
sastoji u tome da se sarafi zavrcu bez problema, da su delovi dobro pozicionirani (nema odstupanja od standarda), da ima dovoljno prostora (veca kucista), itd...

Nidzo, samo ti to sklapaj. Najbolje se uci na svom iskustvu. Jer ako sam nesto zeznes, NAUCICES sigurno :)
[ nidza.zhivko @ 17.11.2007. 21:43 ] @
Nisam se preplasio, nego sam ceo dan bio napolju, malo shoping, malo zimske carolije

Inace hvala veliko na savetima ima dosta iskusnih, bas mi je to trebalo i malo podrske, jos samo da malo odlucim i pogledam u novcanik...

...nego za sada imam od komponenata:

- maticna ploca: GIGABYTE P35-DQ6 (podrzava SLI

- memorija: razmisljam, cuo sam zanimljive stvari o TAKEMS memory solution i to na 1033MHz 2G (podrzava SLI

- monitor: imam PRESTIGIO P3223W, probao kod ortaka i extra je, dijagonala 22 inca, osvezavanje 75hz moze i jace, rezolucija 1680x1050, vrh...

- hard: uzo SEAGATE 250 6mb chase, sata2

- kuciste: videcu koliko budem ima kesa, pa cu reci...

- grafika: ili neka jaca, ili slabiji SLI, pre bi neki radeon...

- dvd: uzeo sam PIONNER DVR 212 BK (sata)

- napajanje: sneko jace zbog gore navedenih komponenti...

E sad na vas je red da kazete sta mislite o ovome i kakvo hladjenje mi preporucujete i neke primedbe ili predloge od gore navedenih komponenti...

HVALA unapred...

poz odo na zurku, post sutra ! ! !
[ Binary Mind @ 18.11.2007. 02:02 ] @
Sad sam se bas nakacio da skidam nesto s' neta. Da vidimo. GA-P35-DQ6 nije SLI nego Crossfire ploca, ali je sve jedno dobra. Na nju mozes da nakcis 2 ATI Radeon kartice, samo ove novije dobre imaju problema sa driverima pa ako si se odlucio za SLI varijantu za Intel-a onda pogledaj nForce 680i SLI ploce poput sledecih:

Asus P5N32-E SLI (oko 165 €)
Asus Striker Extreme (preko 200 € Republic of Gamers serija)
Asus Striker (preko 200 € Republic of Gamers serija)
DFI LANParty UT 680i SLI-T2R/G (preko 200 €)
GIGABYTE GA-N680SLI-DQ6 (oko 190-195 €)
MSI P6N (preko 200 €)
XFX MB-N680-ILT9, (140 €)

Medju ovim plocama koje su u lokalnoj ponudi moj favorit je Asus Striker Extreme, ali je i ekstremno skup, pa je po meni best buy Asus P5N32-E SLI. Savetujem oprez kod ovih ploca jer umeju biti zeznute sto se tice podesavanja u BIOS-u, ako se radi OC.

Medjutim ja bih ipak isao na Intel-ov chipset jer su se te ploce pokazale kao bolje i zivahnije nego one sa nVidia chipsetom. Savet je da uzmes P35 plocu (ATI Crossfire a ne SLI kao sto si mislio) i to bas Gigabyte GA-P35-DQ6 posto je rec o vrhunskoj ploci koja vise nije ni tako skupa u odnosu na neke konkurente (neki od skupljih ploca su bolji od ove GB ali su i skuplji :) ). Alternative mogu biti:

Abit IP35 Pro oko 160 € (prica se da je dobra, i izgleda dobro odradjena za razliku od jefinijih varijanti iz te serije)
Asus P5K Premium 185 € (vrhunska Asus-ova ploca ovog chipseta koga je Asus lansirao kao poboljsanu verziju Asus P5K Deluxe/Wi-Fi koja ima problema sa pregrejavanjem)
Asus Blitz Extreme (preko 200 € ali Republic of Gamers ploca)
DFI Infinity Blood Iron P35-T2RL 113 € (jako dobra OC ploca, samo sa jednim PCI-E 16X slotom za grafiku)
DFI LANParty UT P35-T2R 192 € (vrhunska ploca od DFI za OC-ere, ali teska za ugradnju posto ima zeznute heat pipe-ove i pasivne hladnjake koji se posebno namestaju)
Gigabyte GA-P35-DS3P oko 115 € (jako zahvalna ploca koja moze posluziti da se napravi pocetna gamer varijanta)
MSI P35 Platinum 148 € (dobra ploca ali malo preskupa jer postoji jeftinija varijanta koja deli isti BIOS sa ovom plocom)
MSI P35 NEO2-FR/FIR oko 100 € (jeftinija ali mnogo dobra ploca koja deli isti BIOS sa Platinum varijantom)

Ako su pare problem od ovih poredjanih ploca ja bih licno uzeo nesto srednje po ceni a dobro. To je GB koga si odabrao ako te ne interesuje SLI prvog ili od nVidia chipseta Asus P5N32-E SLI (ako si bas zapeo za SLI kao buducu opciju a posto vidim da stalno pominjes SLI verovatno je ovo bolja opcija nego GB)...




[ nidza.zhivko @ 18.11.2007. 17:47 ] @
Ako su pare problem od ovih poredjanih ploca ja bih licno uzeo nesto srednje po ceni a dobro. To je GB koga si odabrao ako te ne interesuje SLI prvog ili od nVidia chipseta Asus P5N32-E SLI (ako si bas zapeo za SLI kao buducu opciju a posto vidim da stalno pominjes SLI verovatno je ovo bolja opcija nego GB)...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ma zezno sam se nije sli nego crossfire

i da vec sam uzeo plocu GA- P35 - DQ6, tako da nema nazad sad mi samo preporucite neki dobar radeon crossfire kartice, nemora da budu najace, ali moraju da podrzavaju directx10 jer mi je to u planu...

...i memoriju koju mislite i dali ste imali iskustva sa TAKEMS-om, posto sam cuo da su odlicne...

inace na zurci je bilo extra, poz...


[ Nenad Vranjanac @ 18.11.2007. 18:26 ] @
nema potrebe za take-ms om, kad geil moze da se kupi za male pare.
[ JOJO847 @ 20.11.2007. 10:47 ] @
sa TakeMS memorijom sam imao uvijek najvise problema oko kompatibilnosti, uzmi nesto drugo.
[ nidza.zhivko @ 20.11.2007. 19:04 ] @
zanima me tacno sa kojim modelom si imao problema, zato sto sam ja bacio oko na TakeMS Mach2 DD2 1066MHz 2X1G koji ima NVIDIA SLI sertifikat, i hladnjake...

... to jest citao sam na domacem sajtu o ovoj memoriji koju su pohvalili i po meni se cini ok, ali ako si imao problema sa ovim modelom javi mi odmah...

...ili ako je bilo ko drugi imao problema sa gore navedenom memorijom slobodno neka napishe...

inace opis ove memorije na je na domacem sajtu, pa ko je zainteresovan neka mi da komentar, savet ili misljenje, poz...


http://www.tehnoguru.info/inde...=view&id=922&Itemid=30


[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 20.11.2007. u 20:33 GMT+1]
[ JOJO847 @ 20.11.2007. 19:27 ] @
Najvise je bilo problema na plocama koje su imale integriranu grafiku. narocito na laptopima (al oni su tu sad druga priča.)

Ovu memoriju bi preporucio na plocu koja ima SLI jer je optimizirana za njega (ne znaci nuzno da nece raditi na ovoj, al ipak zasto riskirati?).Uostalom i na ovom sajtu je covjek testirao na SLI ploci! Na gigabyte sajtu imas listu testiranih memorija za pojedinu plocu, pa prvo kad biras memoriju kreni od toga (logikom: sto mi treba/sto mi je dobavljivo po prihvatljivoj cijeni) a ako te to ne zadovolji uzmes nesto drugo. S druge strane, nemoj se preplasiti jer nekompatibilnosti na relaciji memorija - ploca nisu bas tako ceste. Moja isprika za "paniku", samo sam proletio kroz temu bez da sam uocio koju plocu imas.
[ nidza.zhivko @ 20.11.2007. 19:53 ] @
Hvala, pogledacu po sajtovima pa cu odluciti...

...dajte jos neki predlog koja bi memorija bila ok za plocu GA P35-DQ6 ima 4 slota za memoriju, dual chanell
[ Danijelvr @ 21.11.2007. 01:50 ] @
Pozdrav svima
Planiram da uzmem novi komp pa imam nekoliko nedoumica odnosno
razmisljam se izmedju ploce
GIGABYTE GA-P35C-DS3 I
MSI P35 NEO COMBO F

Imam komp star 4 god u njemu je ploca asus p4v8x-x i ss2 kartica koja sa ovom plocom ima neke nesuglasice i ne radi mi bas lepo, pa sad pri kupovini novog kompjutera zelim da obezbedim siguran rad ss2 kartice.
Da li ove dve ploce lepo rade sa ss2 jer mi ova asusova ploca stvara probleme pri offline downloadu pa bih zeleo to da izgubim.
Hvala na predlozima i upustvima
[ Binary Mind @ 21.11.2007. 15:25 ] @
Kad bi menjao tu staru plocu za bilo koju od ove 2 novije morao bi da menjas mnogo toga jos (procesor, RAM, graficku...) :)
[ PCS @ 21.11.2007. 16:04 ] @
Izgleda mali nesporazum...
Citat:
Danijelvr: Planiram da uzmem novi komp ...
...pa sad pri kupovini novog kompjutera

Znaci da covek kupuje ceo nov komp ali ima nedoumicu oko ploce.
Uzmi Gigabyte plocu!
[ Binary Mind @ 21.11.2007. 18:52 ] @
Dobro. Nisam primetio posto sam u momentu radio vise stvari na svom kompu. Da... Gigabyte je bolji izbor.
[ Nemanja.Ciric @ 23.11.2007. 03:14 ] @
Imam pitanje u vezi sklapanja sopstvenog računara: kakav je odnos prodavača komponenti prema garanciji u takvim slučajevima. Davno sam sklapao zadnji računar (AT kućište - sve vam je jasno xD) ali želim svoj sledeći da sklopim sam - čisto da uradim nešto rukama i da mogu posle da se ponosim, možda ponešto i naučim, nadam se da neću skupo plaćati tu školu :). Po nekoj mojoj logici trebalo bi da garancija važi kao i u slučaju da su oni sve montirali, s tim što naravno kvarovi koji nastanu usled lošeg rukovanja komponentama i OC nisu obuhvaćeni garancijom. E sada, mene interesuje da li je to zaista tako - nešto mi govori da ljudi koji ne daju garanciju ako se kućište otvori (da li je ovo u opšte zakonito??? korektno sigurno nije) neće biti tako liberalnih shvatanja :).
[ tdjokic @ 23.11.2007. 03:30 ] @
Koliko je meni poznato, kad oni sklapaju, oni ga i zapecate i ti sa popravkama nemas nista. Ako se pokvari ili ga popravljaju na licu mesta ili nose kod sebe ali to je to. Naravno, ne dolazi u obzir da ti otvaras racunar i nesto sam dodajes ili vadis. Znaci, oni ti daju garanciju na kompletan racunar kao takav - delovi + montaza + funkcija - i to je potpuno zakonito ako si ti prihvatio taj uslov. Ti mozes otici kod njih pa reci: "Dajte mi ovo kuciste, onu osnovnu plocu, pa napajanje to i to" i tako nabrajas i onda ti oni sve to strpaju u povecu kesu i nosis kuci, ali je onda to kupovina komponenti a ne racunara.

A ako kupujes pojedinacne komponente i ugradjujes sam, onda ti garancija vazi za pojedinacnu komponentu, pa kad nesto crkne to nesto sam izvadis i nosis kod njih i onda oni odluce sta da rade. Meni su recimo zamenili HDD u garantnom roku.
[ neca @ 23.11.2007. 09:30 ] @
Pa sve zavisi...konkretno kod mene u firmi mozes kupiti komponente i sklopiti sam racunar bez problema...u tom slucaju neces imati garantnu nalepnicu i garancija nece vaziti u slucaju eventualnih fizickih ostecenja [koja se desavaju kod bar 50% kupaca (uz duzno postovanje prema svima koji to znaju da sklope bez problema)].
E sad..neko pomenu garantnu nalepnicu, dok sam bio sa one "druge strane pulta"...kapirao sam, šta oni meni imaju da lepe nalepnicu, to je moja mašina i ja mogu sa njom da radim šta hoću...e onda dolazi do problema, prodaš mu mašinu...onda ti se javi posle jedno 6 meseci ne radi mu komp koji je u garanciji i donosi ti mašinu, bez stranica, gde kablovi vise iz kućišta, sa hard diskom koji se drži na jednom šrafu i PCI komponentama koje su samo pobodene u slotove i nisu pričvršćene...ili još gori problem dok je bio Socket A aktuelan, "stručno" skidajne kulera sa procesora koji nema zaštićeno jezgro...i još brdo budalaština (vidjao sam i ploče koje su u kućištu bez distancera...)
i sad ti takvom kupcu (da ne kažem majmunu, nema smisla), trebaš da objasniš da ne možeš da mu uvažiš garanciju jer je komponenta fizički oštećena ili šta god i onda moraš da se ubedjuješ sa njim, njegovim ocem i da slušaš pretnje kako će on zvati strica koji ima veze u inspekciji pa ćeš ti videti svoje...:) pa mislim stvarno...nekome treba i BIOS zaključati jer ne zna da se ponaša...
Morate malo imati razumevanja i za nas prodavce....:)
Naravno..uvek ima izuzetaka i njima svaka čast..:)
[ Binary Mind @ 23.11.2007. 10:33 ] @
Moj savet je da sklapate svi slobodno uz maksimalnu koncentraciju i oprez da ne bi doslo do fatalnih gresaka koje ne bi trebalo da se dese ali su moguce ako to niste radili uopste ili ste van forme. Danasnji racunari su mnogo laksi da se sklapaju nego stariji (AT varijanta gde je bilo lako unistiti plocu ako se ukrste konektori za napajanje...). Samo gledajte uputstva jer postoje u pakovanjima svih vaznijih komponenti. Pogotovu je vazno videti instrukcije od kucista, maticne ploce, procesora i hladnjaka ako nije box varijanta za koju instrukcije postoje u skoro svakoj knjizici za maticnu plocu. Tu je nacrtano uglavnom sve sto je potrebno i ako to budete pazljivo pratili, a jeste vezbali sklapanje lego kockica u medjuvremenu, nema razloga da se brinete . Problem moze samo biti Engleski jezik ako nema uputstava na Srpskom, ali svugde ima i slika gde se vidi sta treba uraditi i gde sta treba pobosti .
[ Nemanja.Ciric @ 23.11.2007. 20:49 ] @
Hvala na odgovorima. Nisam ni ja mislio da nekog maltretiram ako nešto sam oštetim, ali ako ništa drugo, kada kupim konifugraciju (sa sve zaštitnom nalepnicom) hoću da vidim da su sve komponente koje su mi naplaćene tu, i da je sve lepo spojeno. To bi trebalo da je moje pravo. Obično se može videti da li je neko nestručno baratao hardverom na nepredviđeni način i ne vidim šta je onda problem da se prizana garancija i bez te glupe nalepnice? Nisam nikada imao problema sa time srećom, ali opet.

Inače kada nešto nisam siguran čitam uputstva, a pošto sam za pare za komp radio, ne planiram da se igram sa tim i da rizikujem štetu (koju neću moći da nadoknadim). A sa Engleskim stojim odlično, tako da kontam da neće bitiproblema...
[ neca @ 23.11.2007. 21:12 ] @
Pa pazi, nije ni to neki problem, dobijas kompletnu ambalazu od racunara koja sadrzi serijske brojeve, kao i garantni list sa serijskim brojevima komponenti koje si kupio. Tacne podatke o hardveru uglavnom mozes videti pomocu softvera, a treca stvar, pri preuzimanju racunara uvek mozes traziti da ispred tebe zatvore i zapecate kuciste (bar se tako kod mene na poslu radi). Udjes u servis, pogledas komponente ako zelis, vidis kako je sve to vezano ispred tebe zatvore kuciste i resen problem ;)
nije to neka preterana filozofija...a i sve je toliko otislo u majchinu sto se tice tih racunara da ti se vise isplati da krades na drugim stvarima nego na komponentama ;)
[ PCS @ 24.11.2007. 13:03 ] @
E kad bi svi prodavci i serviseri pre svega postovali kupca i njegov novac bilo bi sve drugacije. Svima je opste poznato da veliki broj firmi koje prodaju gotove konfiguracije idu na varijantu sklopi sta bilo, samo da radi i prodaj za sto veci novac. Naruce gomilu zastarelih komponenti predvidjenih za prodaju kao rezervni delovi i od toga sklope masinu koju reklamiraju kao aktuelnu konfiguraciju. Napisu samo model procesora bez oznake socketa, ram memoriju bez brzine na kojoj radi, graficku bez oznake slota itd. Tako da 2 kupca u 2 radnje mogu za isti novac kupiti aktuelnu konfiguraciju i novu ali zastarelu koja vredi mozda 60% iznosa koji su dali. Svaka cast postenima ali prevaranata ima koliko god hocete. Samo na cas zamislite da vam neki lokalan VW diler proda novi Golf 5, a unutra motor i menjac iz 3-ojke!
Onda im je fora da daju garanciju godinu dana na komponentu koja fabricki ima duzu garanciju, a kupuju tu komponentu od domaceg uvoznika koji postuje fabricku garanciju. Znaci ja ako odem u XXX firmu koja je uvoznik NCP memorije dobicu LT garanciju, a ako odem u YYY firmu koja se reklamira gde god se okrenem dobicu garanciju godinu dana!
Servisi su opet posebna prica. Svaka cast momcima koji znaju i rade taj posao kako treba. Od nekih sam naucio mnogo toga. Ali poludeo sam kad je ortak kupio komp u jednoj dosta poznatoj domacoj firmi. Platio ga je MNOGO jer kod njih moze na cekove (klasicna navlakusa). Kupio je i legalan XP kad vec uzima sve u paketu. Kad je komp poceo da pravi problem nisam hteo da ga cackam, nego kazem drugaru da ga nosimo kod njih zbog garancije. Nosili smo ga tri puta i svaki put kad ga vratimo ili nisu uradili ono sto je trebalo ili su to resili, a nesto drugo pokvarili! Znam, desava se svakom da nesto pogresi ali jednoj firmi koja postoji vise od 15 godina i reklamira se redovno po novinama, u halo oglasima cela strana je njihova, takve stvari ne bi smele da se desavaju. Posle treceg nosenja u servis drugar mi je rekao da ga sredim ako mogu, ako ne bacice ga sa terase. Obzirom da je malo lud i bacio bi ga stvarno, otvorio sam komp i namestio sve. Podigao Win iz pocetka, podesio sve sto treba i evo ima vec 2 godine da me drugar vise ne zove po tom pitanju.
Malo sam se raspisao ali zelim da ljudi koji imaju manje iskustva shvate poentu ove price. Naime, ako stvarno imate poverenja u neku firmu onda im prepustite da odrade sve sto treba. U suprotnom potrazite nekog ko se ozbiljno bavi ovim poslom.
Sto se mene tice mogu da kupim sklopljen racunar ali world brand (HP, Dell, FS) ili da ja biram komponente i sastave mi u firmi u koju imam apsolutno poverenje. U svakoj drugoj varijanti cu ga sam sklopiti jer mi je to najmanji problem.

[Ovu poruku je menjao PCS dana 26.11.2007. u 21:20 GMT+1]