[ dekiskype @ 18.11.2007. 10:02 ] @
Citat:
Provera osposobljenosti Ovlašćenog registra
Član 4.
(1) Nakon potpisivanja Ugovora o obavljanju poslova ovlašćenog registra .rs
domena, Ovlašćeni registar upućuje RNIDS-u zahtev za proveru
osposobljenosti. Uz ovaj zahtev prilaže se sledeća dokumentacija:
• opis organizacije za vođenje poslova Ovlašćenog registra;
• specifikacija kadrova i njihove osposobljenosti za vođenje
poslova Ovlašćenog registra;
• opis tehničke osposobljenosti Ovlašćenog registra za
realizaciju poslova registracije;
• opis procedura za obavljanje poslova registracije domena i
pružanje podrške registrantima;
• adresa Web sajta Ovlašćenog registra za poslove registracije
domena;
• zahtev za izdavanje saglasnosti za Web aplikaciju u skladu sa
članom 14. ovih Uslova, ukoliko Ovlašćeni registar želi da
poslove registracije obavlja korišćenjem sopstvene Web
aplikacije.

(2) Nakon podnošenja dokumentacije, osoblje Ovlašćenog registra prolazi
kroz obuku i testiranje od strane RNIDS, koje uključuje:
• za Administratora, prolazak kroz sve opcije Administrativne
aplikacije za ovlašćene registre, korišćenjem test podataka i
operacija za dodavanje, izmenu i brisanje svih parametara
aplikacije;
• za Administratora i sve Operatere: registraciju domena sa
spiska za testiranje RNIDS, izmenu podataka o domenima, prenos
registracije na drugog registranta, prenos domena na drugi
ovlašćeni registar i na kraju brisanje.

(3) Administrator i Operateri Ovlašćenog registra moraju pokazati
odgovarajući nivo razumevanja sistema Internet domena, Opštih uslova
registracije .rs domena, Opštih uslova o radu ovlašćenih registara .rs
domena i Web sajta RNIDS.

Ima li negde definisan neophodan broj radnika i neophodno obrazovanje, radno iskustvo i sl. koje mora da zapošljava registrar s obzirom da se zahteva njihova specifikacija?

U prijavi je neophodno opisati procedure koje su, ako sam dobro razumeo, neophodne za obavljanje poslova registracije domena i pružanje podrške registrantima. Da li postoje neke tačno određene preddefinisane procedure, da li su to procedure koje se uče na obuci od strane RDNS nakon podnošenja prijave?
[ twiddle @ 18.11.2007. 22:56 ] @
Ne postoji bilo kakvo ograničenje, niti preporuka, po pitanju broja radnika, njihovog obrazovanja itd. Svaki OR samostalno organizuje svoj posao, a RNIDS-u je bitno da se poslovi registracije i pružanja podrške korisnicima obavljaju na predviđeni način. Neki OR to može da uradi sa 15 ljudi, a neki sa 3. Dakle, sve zavisi od toga kako OR organizuje svoj posao i koliki obim posla očekuje. Ti u svojoj prijavi daješ odgovore na pitanja: Ko će u tvojoj firmi raditi na poslovima registracije, kako si zamislio da će taj posao funkcionisati (uopšteni pregled, ne detaljisanje) i koje resurse ćeš posvetiti tome da poslovi registracije i podrška korisnicima dobro funkcionišu za obim posla koji očekuješ.

E, sad, ako ti ne znaš šta se sve podrazumeva pod poslovima OR... pa, recimo da nema smisla prijavljivati se za građevinsku licencu, ako ne znaš kako se zida kuća... Dakle, preporučio bih ti da se prvo upoznaš sa poslovima OR uz pomoć nekoga ko je upućen u stvari (siguran sam da ti neće trebati puno vremena sa svim resursima koji su raspoloživi preko Interneta, Web foruma, ličnih kontakata itd), osmisliš kako bi tvoja firma mogla da obavlja te poslove, pa tek onda podneseš zahtev RNIDS-u.

Pozdrav,
Sloba
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2007. 01:35 ] @
Kakva demagogija. Ako si bas zapeo za gradjevinsku licencu, naravno da onaj ko zeli da dobije tu licencu zna sta sve mora da zna da bi je dobio jer je to unapred propisano.

Vi se obavezni da propisete uslove i kriterijume za dobijanej licenci a ne da objasnjavate da "ako neko ne zna sta su poslovi OR ne treba n da se prijavljuje. Vasa j eobaveza da te poslvoe definiste ka i krierijume osposobljenosti za njihovo obalvjanje. Samo tako mozete da izdate validne licence.

Ovako, ostaje savim otvorena mogucnost da necete dati licencu nekome zato sto recimo tebi licno taj ne odgovara a posto ne postoje nikakvi kriterijumi, mozete kao obrazlozenje prosto da stavite da smatrate da ne ispunjava kriterijume - jer su kriterijumi stvar licne procene onoga ko prihvata ili odbija zahtev za izdavanje licence.

Prsotoej neverovatno da sta god va sljudi pitaju konkretno vi uvek dogovarate neki pausalnim ocenama, obicno sve u stilo "to je opste poznato", "to svako ko treba da zna zna" i sve tako nekim besmislicama.
[ twiddle @ 19.11.2007. 03:07 ] @
1. Nikakve odluke o OR ne donosim ja
2. RNIDS ne postoji da bi podučavao OR kako da se uopšte bave svojim poslom ili kako da ga organizuju, već da nadgleda njihov rad
3. Do ovde se oseća koliko ti se usijala glava od hejta prema meni, što je zapravo skroz dobro na ovo hladno vreme :-)
[ dekiskype @ 19.11.2007. 11:51 ] @
Citat:
twiddle: Ne postoji bilo kakvo ograničenje, niti preporuka, po pitanju broja radnika, njihovog obrazovanja itd. Svaki OR samostalno organizuje svoj posao, a RNIDS-u je bitno da se poslovi registracije i pružanja podrške korisnicima obavljaju na predviđeni način. Neki OR to može da uradi sa 15 ljudi, a neki sa 3. Dakle, sve zavisi od toga kako OR organizuje svoj posao i koliki obim posla očekuje. Ti u svojoj prijavi daješ odgovore na pitanja: Ko će u tvojoj firmi raditi na poslovima registracije, kako si zamislio da će taj posao funkcionisati (uopšteni pregled, ne detaljisanje) i koje resurse ćeš posvetiti tome da poslovi registracije i podrška korisnicima dobro funkcionišu za obim posla koji očekuješ.

E, sad, ako ti ne znaš šta se sve podrazumeva pod poslovima OR... pa, recimo da nema smisla prijavljivati se za građevinsku licencu, ako ne znaš kako se zida kuća... Dakle, preporučio bih ti da se prvo upoznaš sa poslovima OR uz pomoć nekoga ko je upućen u stvari (siguran sam da ti neće trebati puno vremena sa svim resursima koji su raspoloživi preko Interneta, Web foruma, ličnih kontakata itd), osmisliš kako bi tvoja firma mogla da obavlja te poslove, pa tek onda podneseš zahtev RNIDS-u.

Pozdrav,
Sloba

Hvala na odgovoru!

Znači sve je kao kod godedija. Podesim API, povežem sa procesorom plaćanja, kad mi potvrde da je uplaćeno, porudžbinu koja je na čekanju prebacim u isporučenu, vi mi skinete od avansa i idemo dalje. Podršku mogu da vršim emailom. Ako treba neka dodatna dokumentacija da se skuplja kao npr. kopija rešenja o registraciji firme za .co.rs, to onaj ko registruje aplouduje na server RINDS, ja nemam ništa sa tim. Prema onom što sam pročitao u dokumentima na sajtu RINDS dovoljno je da proverim ispravnost tog prikačenog dokumenta koliko je to moguće. U prevodu treba da dozvolim samo aploud dokumenata u .jpg formatu određenih dimenzija i "težine". Ili možda u .pdf formatu?

Znači treba mi ni/jedan radnik, mogu da registrujem domene 24 sata dnevno. Ovakav način rada će znatno smanjiti cenu za krajnjeg korisnika. U prvom trenutku sam se uplašio da ću morati da obezbedim poslovni prostor u centru grada, zaposlim kurira koji će nositi kopiju lične karte i sl. dokumenta RINDS-u, ... A sve to neko mora da plati!

Citat:
twiddle: ...
2. RNIDS ne postoji da bi podučavao OR kako da se uopšte bave svojim poslom ili kako da ga organizuju, već da nadgleda njihov rad
...

Pošto znam svoj posao, znači da mojih 4500 evra je bezbedno. Još samo treba da se nadam da neće uskratiti RINDS-u kontrolu nad nacionalnim domenom pošto u tom slučaju niko nema obavezu vraćanja dela avansa koji nije potrošen.

Poštovani članovi RINDS, ovde se radi o ozbiljnoj stvari i o ne malim parama, uz to RINS nije poklonio taj novac budućim OR, tako da je neumesno bilo kome reći "E, sad, ako ti ne znaš šta se sve podrazumeva pod poslovima OR... pa, recimo da nema smisla prijavljivati se za građevinsku licencu"!!! Ako ste već dobili da upravljate nacionalnim domenom nemojte da se bilo šta podrazumeva, a ako se bilo šta podrazumeva, molim vas napišite u kom obliku se podrazumeva!!!!!!!

[Ovu poruku je menjao dekiskype dana 19.11.2007. u 13:04 GMT+1]
[ twiddle @ 19.11.2007. 12:09 ] @
@dekiskype
Sistem je zamišljen da funkcioniše upravo tako kako si razmeo (uz malu napomenu da dokumentaciju na server RNIDS uploaduješ ti u 150dpi/8bit PDF obliku, a dokumentaciju od korisnika dobijaš u kom god obliku im omogućiš slanje). Možeš da pružaš podršku mailom, ali moraš da budeš dostupan i telefonom. Radno vreme sam određuješ. Pogledaj dokumente "Tehnički i administrativni uslovi za rad OR" i "Opšte uslove za rad OR" na sajtu RNIDS.

Što se tiče podučavanja OR u kontakstu "znanja za izgradnju kuće", mislio sam na bazične stvari kao: šta je DNS, šta je domen, gde je mesto registranta, OR i RNIDS u sistemu registracije, šta je WHOIS, šta je WHOIS privacy itd. Dakle, RNIDS ne očekuje da o tome mora da podučava OR (mada već podučava kroz set osnovnih dokumenata koji opisuju proces registracije), a sve ostalo će biti regulisano ili je već regulisano.

Što se tiče mogućnosti da RNIDS izgubi akreditaciju ICANN preko noći, to je praktično nemoguće. Čak iako ICANN pokrene proces redelegacije (a RNIDS treba dobro da zabrlja da bi taj proces bio pokrenut), obično se radi o procesu koji traje po nekoliko meseci ili čak godina, jer se razmatraju i načini zaštite svih koji su uključeni u rad registra.
[ dekiskype @ 19.11.2007. 12:43 ] @
Citat:
twiddle: @dekiskype
...

Što se tiče mogućnosti da RNIDS izgubi akreditaciju ICANN preko noći, to je praktično nemoguće. Čak iako ICANN pokrene proces redelegacije (a RNIDS treba dobro da zabrlja da bi taj proces bio pokrenut), obično se radi o procesu koji traje po nekoliko meseci ili čak godina, jer se razmatraju i načini zaštite svih koji su uključeni u rad registra.

Ja se i ne plašim da će imati problema sa ICANN, više se plašim da se ne promeni vlast u zemlji Srbiji ili da se neko ne zapita zašto je nacionalni resurs dat baš fondu RINDS, a ne "Hiljadu lidera" ili nekom trećem.

Ali to nije tema... Voleo bih da je sve definisano i da za sve ima detaljno opisana procedura koja mora da se ispoštuje. Što bi rekli "debil frendli" pošto se radi o novcu. Registracija domena nije spejs šatl da su za to potrebni meseci rada. Jedino ako je sve definisano i tačno napisano ni RINDS ni OR neće imati međusobnih nesuglasica, niti nesuglasica sa registrantima.
[ SmilieBG @ 19.11.2007. 12:44 ] @
Kada se ocekuje da ce OR moci da koristi RNIDS-ove API-e?

Poz,
Sale
[ twiddle @ 19.11.2007. 12:58 ] @
U principu od početka. Svi API pozivi su poznati i dokumentovani (pozivaju se preko SOAP-a), i trenutno je u toku interno alfa testiranje. Firme koje se prijave za OR, moćiće da prijave IP adrese svojih servera za pristup API-ju, tako da kapiram da će prve aplikacije OR za registraciju domena preko API-ja RNIDS postati javno dostupne tokom prvih par meseci naredne godine.

Pozdrav,
Sloba
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2007. 15:53 ] @
Citat:
twiddle: 1. Nikakve odluke o OR ne donosim ja


Uh, sad ces ispastii nevinasce a na kraju ce da se utvrdi da je i tebe neko prevelsao, id ati ustvari nemas pojam sta se dogadja :)

Citat:

2. RNIDS ne postoji da bi podučavao OR kako da se uopšte bave svojim poslom ili kako da ga organizuju, već da nadgleda njihov rad


RNIDS postji valdja da regulise rasploganje nacionalnim TLD. U to spada i da regulise sve procesure ipostupke u vezi sa tim, a medju te procedure i postupke spadaju i procedure i postupci vezani za preprodavce domena. O da, iteako treba sve to da definisete iregulsiete, da bude jasno svakome sta treba i kako treba da se radi, a da to ne zavisi od dobre volje tvoje ili nekog drugoga i procene da li taj ko se prijavljuje za licenciranej tebi ili nekome drugome smeta u biznisu.

Citat:

3. Do ovde se oseća koliko ti se usijala glava od hejta prema meni, što je zapravo skroz dobro na ovo hladno vreme :-)


Hejt prema tebi? Boze sacuvaj! Najlakse ti je da se krijes iz laznih tvrdji da se radi o licnoj netrpeljivosti. Radi se o tome da si godinama lagao javnost, zamajavao medije, lazno se predstavljao a sve to samo zato da bi od administracije TLD-a izvukao sto vecu korist za sebe licno. Ja sam uvek vrlo lose reagovao na svaku vrstu zlouptreba i prevara, pa onda nije neobicno sto tako reagujem i na tebe. Pogotovo zato sto si se ti samna poetku deklarisao kao neko ko zeli da spreci sve zloupotrebe, a ispostavilo se da si samo zeleo da istisnes iz igre konkurenciju.

Nema tu nista licno, eto samo na lose ljude reagujem netrpeljivo.


[ twiddle @ 19.11.2007. 16:15 ] @
@Pedja
Sve najbitnije stvari koje treba da budu definisane su već definisane. Sve ostalo što treba da bude definisano u hodu će biti definisano.

Što se hejta tiče, čudo jedno kako to da samo ti uvek zapeniš u diskusijama na ovu temu :-)
[ Bhamby @ 19.11.2007. 17:15 ] @
Citat:
twiddle: @Pedja
Sve najbitnije stvari koje treba da budu definisane su već definisane.


(1.500 din. + ?.000)/*.rs


Citat:


P. S. "This time next year, we'll be millionaires!"





[ dankoj @ 19.11.2007. 17:20 ] @
Vezano za cene domena hteo bih nešto da pojasnim. RNIDS je u svojim dokumentima i na svim dosadašnjim diskusijama uvek naglašavao da je izabran hibridni model registracije domena.

Na javnoj raspravi je više puta istaknut predlog da se izabere ravni model gde bi svi domeni bili registrovani direktno u .rs. Upravni odbor RNIDS je razmotrio ovu sugestiju i jednoglasno odlučio da zadrži odabrani hibridni model. Najvažniji razlozi su olakšana tranzcija sa .yu zadržavanjem sličnog modela bez presecanja i uz dodatne slobode i mogućnost da se u hibridnom modelu snizi cene registracija za pojedine adresne prostore. Na skupštini RNIDS nije bilo primedbi na ovakvu odluku.

Prirodna posledica hibridnog modela su različite cene domena. Očekujemo da osnovni domen i dalje bude co.rs, a da .rs ima ulogu premijum domena koga će registrovati oni koji žele da ostvare značajnije prisustvo na Internetu (i da za to više plate). Očekujemo da samo manji procenat registrovanih domena budu skuplji.

Da su stavljenje iste cene za sve domene to bi bio prikriveni ravni model i pod-domeni bi samo pravili zabunu. Dodatno ovako smo napravili i izuzetno jeftin in.rs koji očekujemo da će biti najjeftiniji domen na tržištu što svakako pogoduje fizičkim licima koja često imaju skromne budžete za izlazak na Internet.

Naravno, posle godinu dana će postojati statistike i moći ćemo da prilagodimo cenovnu politiku. Do tada je prioritet pokretanje registra (što teško ide bez prihoda) i njegova stabilnost.

Ne znam da li bi plaćanje instituta za gubljenje vremena da napravi nekako obimne dokumente koji ništa ne znači bilo pravi put za utišavanje kritika, ali niti RNIDS ima para kojima bi to platio, niti vidim ijednog člana UO koji je spreman da se bavi takvim stvarima.

[email protected]
[ SmilieBG @ 19.11.2007. 17:35 ] @
@Danko: ovo je jos i naracionalnije objasnjenje koje sam do sada procitao.

Medjutim, ono sto mene sada zanima, jeste koji su veci troskovi RNIDS-a da registruje .in.rs naspram .rs? Na osnovu mog tehnickog znanja i iskustva - nema apsolutno nikakve razlike. Sto ce reci da RNIDS realno svaki domen (i subdomen) moze da registruje za 350 dinara, ali su odlicili da oni koji hoce da budu 'istaknuti' na internetu moraju da placaju vise. Samim tim je marza RNIDS-a veca na tim domenima...

Iskreno, subdomeni ni u jednom sistemu nisu zaziveli. Ne znam zasto bi kod nas to bilo drugacije. Smem da se kladim, da cemo dogodine imati statistiku gde ce najveci broj registrovanih domena i pored visoke cene biti .rs. Jer, oduvek je tako bilo: para nigde a u kafani nikad mesta. Sto opet budi u meni sumnju zasto se RNIDS zapravo odlucio na ovakvu strategiju.

Za hibridni model u toku tranzicije mogu da razumem. Olaksa podosta posao tranzicije i eventualnih sporova. Ali zar zarad mozda sake domena da cene budu ovako drasticne? Iskreno, ne verujem.

A sto se tice dokumentacije i tvoje izjave, pravicu se da je nisam ni video. Pa zaboga - u svakom normalnom poslu (a pogotovo IT) se prvo pravi koncept na papiru, pre nego li se isti i realizuje!!! Sa ovim RNIDS meni daje za pravo da vam trazim izvorni kod, jer drugacije ne mogu da dodjem do informacija. I takodje 24/7 pristup racunarskom centru gde se nalaze serveri - jer vam OPET ne verujem :(

Nadam se da razumes moju dilemu u ovome ;-)

Poz,
Sale
[ jablan @ 19.11.2007. 17:44 ] @
Citat:
SmilieBG: Sto opet budi u meni sumnju zasto se RNIDS zapravo odlucio na ovakvu strategiju.

Mene sve to podseća na one reklame na crnogorskom primorju, kad velikim slovima ispred picerije napišu "pica 2€", uđeš unutra i vidiš da za 2€ dobijaš picu sa origanom i kečapom, a kaprićoza bude od 5 pa naviše. Zna se kako se zove takav pristup na srpskom... :)

Lepa stvar kod rada u državnim institucijama je što apsolutno ne mora da te bude briga kako korisnici reaguju na to što nudiš - jedini si. Neprofitan si - a pare samo kaplju. :)
[ dankoj @ 19.11.2007. 17:59 ] @
Citat:
SmilieBG:Medjutim, ono sto mene sada zanima, jeste koji su veci troskovi RNIDS-a da registruje .in.rs naspram .rs? Na osnovu mog tehnickog znanja i iskustva - nema apsolutno nikakve razlike. Sto ce reci da RNIDS realno svaki domen (i subdomen) moze da registruje za 350 dinara, ali su odlicili da oni koji hoce da budu 'istaknuti' na internetu moraju da placaju vise. Samim tim je marza RNIDS-a veca na tim domenima...


Pa nema (bitne razlike), suština je da RNIDS skupi dovoljna para da dobro obavlja svoj posao. Cena za registraciju u pod-domenima (naročito .in.rs, ali i co.rs) je po našem mišljenju dotirana cenom za premijum .rs domene.

Citat:
Iskreno, subdomeni ni u jednom sistemu nisu zaziveli. Ne znam zasto bi kod nas to bilo drugacije. Smem da se kladim, da cemo dogodine imati statistiku gde ce najveci broj registrovanih domena i pored visoke cene biti .rs.


Videćemo. Cene uvek mogu da se smanje, a nikako da se povećaju.

Citat:
Za hibridni model u toku tranzicije mogu da razumem. Olaksa podosta posao tranzicije i eventualnih sporova. Ali zar zarad mozda sake domena da cene budu ovako drasticne? Iskreno, ne verujem.

A sto se tice dokumentacije i tvoje izjave, pravicu se da je nisam ni video. Pa zaboga - u svakom normalnom poslu (a pogotovo IT) se prvo pravi koncept na papiru, pre nego li se isti i realizuje!!! Sa ovim RNIDS meni daje za pravo da vam trazim izvorni kod, jer drugacije ne mogu da dodjem do informacija. I takodje 24/7 pristup racunarskom centru gde se nalaze serveri jer vam OPET ne verujem :(


Pa ne verujem ni ja državi, pa mi oni kažu da pravim politiku stranku i dobijem izbore, pa onda mogu da pitam šta hoću.

Šalu na stranu javnost rada RNIDS je svakako veća od državnih institucija, ali nisam odoleo...


[Ovu poruku je menjao twiddle dana 19.11.2007. u 19:20 GMT+1 fixed quote]

[Ovu poruku je menjao twiddle dana 19.11.2007. u 19:20 GMT+1]
[ Bhamby @ 19.11.2007. 18:07 ] @
Citat:
dankoj: suština je da RNIDS skupi dovoljna para


Ovo ovoga će se svi koji su na drugoj strani složiti. Potpisujem.

edit: Ovo = Oko

[Ovu poruku je menjao Bhamby dana 19.11.2007. u 19:22 GMT+1]
[ twiddle @ 19.11.2007. 18:16 ] @
Naravno da su troškovi registracije po domenu isti, ali ne možeš to tako da posmatraš. Da smo se opredelili za model po kome bi cena svakog domena bila ista, onda ne bi mogao da imaš .in.rs domen za 300 din, .co.rs za 500 din, a .rs za 1500 din već bi svi domeni koštali npr. 1000 din (jer bi npr. ta cifra pokrivala projektovane *troškove* registra... u priči oko RNIDS nema nikakvih marži). Posledice primene takvog modela bile bi one o kojima je pričao Danko... Ja se zato više ne bih upuštao u debatu o modelu organizacije adresnog prostora, jer je ta priča detaljno pretresena i zaključena još pre par godina + konačno usvojena na skupštini RNIDS pre mesec dana. Meni se to lično ne sviđa, više bih voleo da smo imali flat model koji sam zastupao, ali šta mogu kad većina nije delila moje mišljenje...

Što se tiče dokumentacije, ljubazno bih te zamolio da prvo pročitaš sve dokumente, ako si uopšte stvarno zainteresovan da se baviš registracijom .rs domena, pa tek onda pitaš konkretno za sve što ti nije jasno. Sa takvim nastupom ćeš dobiti sve odgovore koji su ti potrebni da bi započeo posao. Ako tražiš štagod samo zato što ti se eto tako ćefnulo, onda ćeš morati da sačekaš da tvoj zahtev bude razmotren onda kada ograničeni resursi RNIDS to dozvole. Dakle, pred RNIDS je brdo posla i stvari se rešavaju po prioritetima.

Pozdrav,
Sloba
[ SmilieBG @ 19.11.2007. 18:45 ] @
@Twiddle:

Razmisljao sam (i jos uvek razmisljam) da se prijavim kao OR. Medjutim, citajuci sve ovo ovde - iskreno, plasim se. Ne toliko pocetnih investicija, koje nisu zanemarljive, vec celokupnog odnosa RNIDS-a prema svemu ovome. Od dokumentacije, preko nacina (ne)informisanja, nedostupnosti javnih podataka i slicno. Verujem da bi izgubio, vremenski mnogo vise nego tih 5.000 za pocetak.

A onda, gledajuci kako se radi u RNIDS-u, verujem da ce sistem u prvim danima rada (a mozda i mnogo duze) biti izuzetno nestabilan. Ali opet to je samo moje skromno misljenje.

Apropo dokumentacije, ona je u najmanju ruku losa. Dokumentaciju sam downloadovao, odstampao, procitao vise puta na ekranu i 2 x na papiru, lagano uz caj. Sada stoji lepo arhivirana, pored (moje) ostale dokumentacije za ostale ccTLD i TLD.

Samo par primera cu navesti i cak ne trazim ni komentar na njih, suvisan je vec sam po sebi.
Dakle:
- obuka OR operatera; Kako, gde, ko i kad? U vasim (RNIDS) ili prostorijama OR-a? Sta ako je operater van granica Srbije? Imate li i web conference calls na stand by u tom slucaju? Dobija li se materijal? Koliko traje?
- Dalje, registracija ce se vrsiti (u prvom naletu) preko aplikacije razvijene od strane RNIDS-a. Postoji li dokumentacija za tu aplikaciju? Verujem da 'nesto' postoji, ali da ako je to dokumentovano kao i ostatak RNIDS dokumentacije... Znam, ova dokumentacija se pruza samo proverenim OR-ovima, ali opet.

Sledece stvari moram posebno da izdvojim, jer su me odusevile:

1. U (jasno imenovanom) dokumentu: List0038.pdf, Clan 3 stav 1 kaze, izmedju ostalog:

- Javno dostupan primarni i sekundarni DNS server, na odvojenim racunarima, sa javnim statickim IP adresama;

Kako cete ovo proveravati, ako se sme znati? Posto, jel'te nije dokumentovano, pa moram da pitam. Da li se VPS smatra kao poseban racunar? :)

Isti clan, stav 2:
Infrastruktura pod punom admin i tehnickom kontrolom OR-a. A moze biti i ekskluzivno iznajmljena? Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni sta je 'ekskluzivno' iznajmljeno? Takodje, barem sam ja takav - jedan (backup DNS, mail i sl.) server uvek drzim (iznajmljen) na sasvim drugoj fizickoj lokaciji. Gde, sem shell pristupa nemam AMA bash nikakve druge veze sa istim serverom. Nisam niti cu ga ikada videti niti dodirnuti. Odnosno - ovim clanom ja ispadam iz igre, zar ne? I ode mojih 5.000 u nepovrat :) A da _sve_ imam pod svojom kontrolom, pa morao bih imati mesecnu zaradu od makar jedno 15-ak soma evra da mogu sve to pod svojom kontrolom da imam...

I na kraju, moj omiljeni:
Clan 9, tacka 2:
OR je duzan da najmanje obezbedi obradu uredno podnetih zahteva registranta tokom istog radnog dana, ako je zahtev podnet do 12 casova ili narednog dana ako je zahtev podnet posle 12 casova.

Mislim, dajte molim vas! Da ste napisali: OR je duzan da POKUSA da to u tim rokovima odradi, ali da ga obavezujete je po meni suludo! Ali opet - ja za to krivim nedostatak dovoljno dobre dokumentacije. I isto tako, opet ne pise sta ce RNIDS da radi u slucaju da OR ne postuje ovo pravilo? Ili tu vazi da se oduzima status OR-a? Ako je ovo drugo, ima da zatvorimo pola OR-ova u prva 3 dana poslovanja lol! :)

Poz,
Sale
[ SmilieBG @ 19.11.2007. 18:46 ] @
Ah, zaboravih i apropo cena domena.
Mnogo su vec trazili a ajde i ja cu, necu biti lenj: posto ste fond i javno delujete - gde su procene troskova? Ja verujem da ste vi sve to dobro iskalkulisali, sa odredjenim marzama ako neki hardware crkne ili slicno. Opet - sa druge strane, od toliko ulaganja ni cent ne ode u fixni broj, cisto da mozemo da vas zovemo :)

Poz,
Sale
[ twiddle @ 19.11.2007. 21:15 ] @
@SmilieBG
Na sva pitanja koja se tiču osnovne dokumentacije dobićeš odgovor u direktnoj komunikaciji sa RNIDS, pošto se prijaviš. Veruj mi, i tebi i RNIDS-u je u najboljem interesu da počneš sa radom što pre i da radiš kako treba. Deo dokumentacije je spreman, deo je u izradi. Ne znam šta je u tome toliko čudno -- RNIDS nije organizacija koja posluje već 10 godina, nego se radi o organizaciji koja funkcioniše u uslovima vrlo ograničenih resursa. Sad bi neko još jednom lagodno mogao da prokomentariše kako je sve trebalo raditi po knjizi, onako kako se radi na zapadu itd. Naravno, lako je popovati drugima, komentarisati sa komotne distance, razmatrati šta-bi-bilo-kad-bi-bilo scenarije i potpuno ignorisati realno okruženje u kome radi RNIDS...

Ostatak primedbi o kojima govoriš su čisto cepidlačenje. Tačno se zna šta znači "na odvojenim računarima" (upravo to što piše) i zašto je to bitno, kao i šta znači da oprema bude kontrolisana ili iznajmljena isključivo od strane i za potrebe OR (nigde ne piše da moraš da imaš *fizički* kontkat sa opremom) i to nisu nikakvi nerealni ili nerazumni uslovi, što je jasno k'o dan svakome ko se ozbiljno bavi pružanjem Internet usluga.

Niko ko dođe kod RNIDS i kaže -- evo 4750 evra, hoću da radim i sposoban sam da radim -- neće biti tretiran sa nepoštovanjem, niti će se bilo ko iživljavati na način koji nekoliko ljudi u ovom threadu potencira ("cap, i ode 5000 evra").

Što se tiče stavke o obradi zahteva -- takva su pravila. Ko ne zna ili ne može da igra po tim pravilima ne treba da ulazi u kolo i gotovo. Shvatite ljudi da uloga OR nije i ne treba da bude posmatrana kao trivijalna.

Što se tiče procene troškova -- dao sam sve informacije koje su ti potrebne da bi sabrao 2+2 i ne nameravam da pišem romane samo da bih do kraja zadovoljio tvoju neobaveznu radoznalost. Isto važi i za telefonski broj -- on je predviđen i njega ćemo kupiti samo za OR i to upravo od para koje nam OR budu dali. Baš zlo od nas, zar ne? :-)

Pozdrav,
Sloba
[ Slobodan Miskovic @ 19.11.2007. 21:27 ] @
Imam dva pitanja:

1. Zasto dokumentacija nije javno dostupna i pre prijave i direktno na sajtu?

2. Zasto procena troskova nije javno dostupna sa detaljnom specifikacijom?
Ako nekoga mrzi to da uradi onda on nije za taj posao, niko nije ljude u RNID vukao za usi da se time bave, ako hocete da vas drugi shvate ozbiljno i profesionalno onda tako treba i vi da se ponasate, to je moje licno misljnje.

Nista licno ali meni sa strane kao fizickom licu koje nije zainteresovano za posao OR sve ovo deluje jako neozbiljno...

Ovo shvatite kao dobronameran savet, jednostavno specifikacija troskova moze da se napravi za par dana, nikakav rocket science, isto vazi i za dokumentaciju. Malo truda a dosta znaci u pogledu profesionalnosti i ozbiljnosti.
[ SmilieBG @ 19.11.2007. 21:37 ] @
Pa sigurno da treba da se radi kao sto se na zapadu radi! Nece nam valjda ideali biti neke banana drze? Ili bas hoce?
Zasto niko iz RNIDS-a nije prihvatio pomoc (zapadno) evropskih zemalja? Nego vi sami izmisljate toplu vodu?

Vidi - ako ste u dokumentaciji naveli odredjene stvari, koje su vase apsolutno puno pravo - zasto ste ih onda ostavili nepotpune kog djavola? Skoro svaki drugi clan u svakom RNIDS dokumentu se moze ovako i onako protumaciti. Cemu to? I jos jednom - vi ne postojite 10 godina - ali su postojali drugi koji su vam BESPLATNO nudili i administrativno i tehnicko iskustvo i znanje - a vi ste to kategoricki odbili. Za nekog kome nije samo svoj dzep u interesu - to sigurno ne bi odbio.

To sto vi sada radite - ja sam radio vec 8 godina. I znam kako treba i sa punim pravom mogu da vam kazem - ne radite kako treba. Ko zna - razumece.

Eto toliko od mene, necu ulaziti dalje u diskusiju - cak sta vise, udaljicu se od iste. I mozda, jednog dana, uzmem eto fazona radi jedan .rs domen...

Poz,
Sale
[ dekiskype @ 19.11.2007. 21:38 ] @
Citat:
dankojNe znam da li bi plaćanje instituta za gubljenje vremena da napravi nekako obimne dokumente koji ništa ne znači bilo pravi put za utišavanje kritika, ali niti RNIDS ima para kojima bi to platio, niti vidim ijednog člana UO koji je spreman da se bavi takvim stvarima.

[email protected]

Ne znam šta je za RNIDS gubljenje vremena, ali ako su radili bilo šta za nekog izvan ove Srbije u kojoj se podrazumeva da svi sve znaju, onda im je verovatno jasno o čemu pričam.

Pošto sam ja neko ko nije bio na sastancima RNIDS pa ne zna šta je ko hteo da kaže, moraću malo da "banalizujem" i zamolio bih vas za neka objašnjenja.

Citat:
Uz ovaj zahtev prilaže se sledeća dokumentacija:
• opis organizacije za vođenje poslova Ovlašćenog registra;

Pošto sam možda, kako iz RNIDS rekoše, neko ko je do danas imao firmu za mešanje maltera, a sad namenski dodaje šifru delatnosti vezanu za prodaju .rs domena, da li vezano za navedeni deo pravilnika treba da napišem opis firme, čime se do sad bavila ili organizaciju rada u samoj firmi? S obzirom na dosadašnje odgovore, moram da naglasim da registracija nove delatnosti nije ništa protivzakonito!
[ twiddle @ 19.11.2007. 23:29 ] @
Citat:
Zasto niko iz RNIDS-a nije prihvatio pomoc (zapadno) evropskih zemalja? Nego vi sami izmisljate toplu vodu? ... I jos jednom - vi ne postojite 10 godina - ali su postojali drugi koji su vam BESPLATNO nudili i administrativno i tehnicko iskustvo i znanje - a vi ste to kategoricki odbili. Za nekog kome nije samo svoj dzep u interesu - to sigurno ne bi odbio.

Niko sa "zapada" (ili bilo koje druge strane sveta) nije nudio bilo kakvu konkretnu administrativnu i tehničku podršku za RNIDS i to mogu da potpišem. Baš bih voleo da vidim neki dokaz tog *kategoričkog odbijanja* neke konkretne ponude iz inostranstva. Jedina konkretna pomoć iz inostranstva dobijena je u obliku sekundarnih DNS servera, koji su oberučke prihvaćeni, isto kao što je oberučke bila prihvaćena svaka druga konkretna ponuda za pomoć (bez obzira odakle došla). Dakle, to što pričaš nema veze sa životom...

Pozdrav,
Sloba
[ twiddle @ 19.11.2007. 23:35 ] @
@dekiskype
Napiši sve što misliš da je relevantno za segment poslovanja tvoje firme po pitanju registracije domena.
[ twiddle @ 19.11.2007. 23:51 ] @
@Slobodan Miskovic
1. Zato što je procenjeno da to u ovom trenutku nije neophodno. Svako ko se prijavi da bude OR dobiće administrativnu aplikaciju sa uputstvom. Ta aplikacija se vrlo jednostavno koristi i nije nešto što ne može da se savlada za par dana. Što se tiče dokumentacije za API, ona je još uvek previše fluidna. Oni OR koji se prijave za korišćenje API, mogu dobiti pristup toj dokumentaciji i pristupiti testiranju/integrisanju API u svoje aplikacije.

2. Zato što je procenjeno da to u ovom trenutku nije neophodno. Sasvim dovoljno podataka o procenjenim prihodima, rashodima i strukturi troškova imaš u "romanu" koji sam napisao u jednoj od jučerašnjih poruka u ovoj temi.
[ dankoj @ 20.11.2007. 06:37 ] @
Citat:
SmilieBGZasto niko iz RNIDS-a nije prihvatio pomoc (zapadno) evropskih zemalja?
I jos jednom - vi ne postojite 10 godina - ali su postojali drugi koji su vam BESPLATNO nudili i administrativno i tehnicko iskustvo i znanje - a vi ste to kategoricki odbili. Za nekog kome nije samo svoj dzep u interesu - to sigurno ne bi odbio.


Kakva pomoć!?
Niko nikada iz inostranstva RNIDS nije nudio nikakvu pomoć. Možda ti znaš neštop što ja ne znam, ali ja sam u poslu oko domena od oktobar 2000-te i od "Dankovog papira"
Zapad kome interes nije u džepu. Lepo, lepo, toga samo se nauživali prethodnih N godina.

Ne bih naravno tek kako odbio, ali bih prilično dobro proučio sitna slova. Npr. svakako vrlo rado podržavam da RNIDS koristi slobodan sloftver, a na dobrom smo putu i da dobijemo donaciju od Microsofta (gde smo pregovarali o uslovima i uspeli da dogovorimo klauzulu koja nam je bila ključna za budućnost).
[ dekiskype @ 20.11.2007. 07:46 ] @
Citat:
twiddle: @dekiskype
Napiši sve što misliš da je relevantno za segment poslovanja tvoje firme po pitanju registracije domena.

Da li na osnovu napisanog u tom delu neko može da zaključi da moja firma nije podobna za OR, ili se to piše isključivo da bi se zadovoljila forma?

Citat:
(1) Nakon potpisivanja Ugovora o obavljanju poslova ovlašćenog registra .rs
domena, Ovlašćeni registar upućuje RNIDS-u zahtev za proveru
osposobljenosti. Uz ovaj zahtev prilaže se sledeća dokumentacija:
...
• specifikacija kadrova i njihove osposobljenosti za vođenje
poslova Ovlašćenog registra;

Ovo sam shvatio, nadam se ispravno, dovoljno je da imam jednog radnika koji će biti Administrator i operater. Ako imam deset radnika koji će raditi po smenama je verovatno prednost, a za 10.000 dinara svi će dobiti odgovarajuću obuku, zar ne?

I opet isto pitanje, da li na osnovu nečega u ovom delu neko može da proceni da moja firma nije podobna za OR ili je i ovo pro forme?
[ Little Eagle @ 20.11.2007. 08:49 ] @
Tema se razbila na par diskusija...

Nažalost, loša iskustva sa procedurom za prijavu za OR se nastavljaju. Juče smo poslali prijavu email-om na adresu [email protected]. Nažalost, nikakvu potvrdu o prijemu dobili nismo niti potvrdu da je 'dokumentacija' ispravna. E sad, tu dolazimo do novih problema zbog nakaradne procedure za prijavu. Pogledajmo o čemu se radi.

U proceduri za prijavu opisanoj u dokumentu RNIDS-a 'OPŠTI USLOVI o radu ovlašćenih registara .rs domena' u sekciji 'Podnošenje zahteva za sticanje statusa ovlašćenog registra', član 3, piše:

Citat:
Pravno lice koje želi da postane ovlašćeni registar podosi RNIDS-u zahtev za sticanje statusa ovlašćenog registra, uz koji prilaže svu potrebnu dokumentaciju kojom potvrđuje svoj pravni status, tehničku i administrativnu kompetentnost za obavljanje poslova registracije .rs domena.


Naravno, nigde nije definisano koja je to potrebna dokumentacija koja potvrđuje pravni status, tehničku i administrativnu kompententnost. Opet se podrazumeva da mi znamo šta RNIDS misli. Da stvar bude lepša, preko foruma dobijem ovakvu informaciju:

Citat:
do petka je potrebno samo da dostaviš formular sa sajta RNIDS koji sadrži kontkate tvoje firme.


I sad, raditi po informaciji sa foruma ili dokumentu RNIDS-a? Izgleda je jedna od podrazumevanih stvari da zainteresovani za posao OR moraju da čitaju forume a ne uputstva RNIDS-a.

Kad smo kod podrazumevanih stvari, Torbica nam je u drugoj temi otkrio da smo i pogrešno podrazumevali da da RNIDS ima neku tehniku, ili makar servere na raspolaganju.

Šalu na stranu, Danko, po tebi je ovakva procedura OK? Da nisi uključen u priču i ne znaš kako stvari funkcionišu iznutra, da li bi se usudio da pod ovim okolnostima uložiš svoje pare?

pozdrav, Nenad
[ Little Eagle @ 20.11.2007. 09:12 ] @
Citat:

Na sva pitanja koja se tiču osnovne dokumentacije dobićeš odgovor u direktnoj komunikaciji sa RNIDS, pošto se prijaviš.

Slobo, da li je ovaj forum direktna komunikacija, pošto na mail nema odgovora a telefon ne postoji?
Citat:
Naravno, lako je popovati drugima, komentarisati sa komotne distance, razmatrati šta-bi-bilo-kad-bi-bilo scenarije i potpuno ignorisati realno okruženje u kome radi RNIDS...

Ovaj tvoj post je namenjen drugome ali ću reagovati jer je sličnu kritiku uputio Danko direktno meni. Ti znaš da se ja ne bavim kritikovanjem radi kritikovanja (a znam da po forumima ima ljudi sa tim opisom posla). Znaš takođe da sam nekad davno i ja aktivno radio na priči oko uređenja .yu domena, udruženja provajdera i još štošta. Nažalost, razlozi koji zbog kojih sam se povukao isplivavaju da me progone - sebični lični interesi pojedinaca na uštrb opšteg dobra. Daj Bože da nisam u pravu, i da to ovde nije slučaj.

Poenta jeste u tome da ne ignorišemo realno okruženje u kome radi RNIDS. Da smo u nekom drugom okruženju verovatno je da bi imali više poverenja u RNIDS, čak i sa ovako manjkavim dokumentima i procedurama. Nažalost, realno okruženje nas je naučilo da i sa jasno definisanim procedurama, uvek se nađe neko da 'izvrdava sistem' zarad svoje dobiti. Pogledaj samo primere javnih nabavki, tendera i sličnog. Mislim da nema ovde onoga ko radi posao a da se nije 'opekao' po tom pitanju. Sa tim u vidu, povećana sumjničavost u dobre namere RNIDS-a sa ovako manjkavim dokumentima i procedurama, a u realnom okruženju zemlje Srbije sigurno nije nečiji lični 'trip'.

I poslednja stavka koja je bitna: troškovi. Ne troškovi NISU bitni. :) Da bih dokazao tezu, moram dobiti nedvosmislen odgovor na sledeće pitanje: da li je RNIDS dobio sredstva za započinjanje rada iz budžeta Republike Srbije? Po mojim informacijama, jeste. Ako stvarno jete, troškovi NISU bitni jer je deo pokriven iz budžeta dakle, prihod od domena nije jedini prihod, i u skladu sa time formiranje cena istih na osnovu troškova je pogrešna pretpostavka.

pozdrav, Nenad
[ twiddle @ 20.11.2007. 18:47 ] @
@dekiskype i Little Eagle
OK, ajde da razjasnimo situaciju:

Opšti uslovi za rad OR kažu da "Pravno lice koje želi da postane ovlašćeni registar podosi RNIDS-u zahtev za sticanje statusa ovlašćenog registra, uz koji prilaže svu potrebnu dokumentaciju kojom potvrđuje svoj pravni status, tehničku i administrativnu kompetentnost za obavljanje poslova registracije .rs domena."

Procedura koja bliže propisuje ovaj postupak prijave postavljena je na www.rnids.rs u 10 tačaka. Tamo se nalazi zahtev (formular) o kome se govori. Dakle, popunite lepo taj formular i pošaljite ga RNIDS-u i cool ste (Little Eagle, vidim da si ga već poslao juče, dakle cool si). U tom zahtevu se navode podaci o pravnom statusu firme i potpisom/pečatom se garantuje (potvrđuje) istinitost podatka. RNIDS će proveriti te podatke i ako se nešto ne poklapa, biće tražena dodatna dokumenta ili objašnjenja od osobe za kontakt koja je navedena u prijavi. Sve što je bitno za donošenje odluke UO RNIDS o sklapanju ugovora nalazi se u tom zahtevu. Naravno, sklapanjem ugovora firma ne dobija status OR, već taj status dobija nakon uspešnog testiranja.

Ono što jasno proizilazi iz svih dokumenata na sajtu RNIDS jeste da se firma koja se prijavljuje za OR već interno organizovala za pružanje usluga registracije, tako da joj preostaje samo da plati avans, dobije aplikaciju za registraciju od RNIDS i u roku od 30 dana počne sa radom. Stoga je sasvim logično da neko ko se nije interno organizovao (tipa, osmislio kako će da pruža podršku, opsluži korisnike u predviđenim rokovima, održava DNS servere itd), prvo osmisli te procese, pa tek onda podnese prijavu za OR, kako tih 30 dana za testiranje ne bi trošio na osmišljavanje i dokumentovanje procesa, nego na upoznavanje sa aplikacijom za registraciju + testiranje + uigravanje tima za obavljanje poslova registracije.

Takođe, ne znam odakle potiče ideja da bi RNIDS bilo koji dokument tražio samo pro forme? Dokumenti koji se podnose pomažu RNIDS-u da stvori sliku o tome da li je firma sposobna da obavlja poslove OR. Ukoliko nešto nije jasno postaviće se dodatna pitanja itd. Dakle, po pravilu OR ne može da postane svako ko se prijavi, već svako za koga RNIDS proceni da ispunjava neke osnovne uslove i u tome ne vidim ništa sporno. Kao što sam rekao malopre, posao OR podrazumeva određeni nivo odgovornosti, nije trivijalan i ne bi trebalo tako da se shvati.

Što se tiče love iz budžeta, odgovor je -- ne direktno, a sad ću da objasnim šta to znači. RNIDS nije direktno na svoj račun dobio nikakve pare iz budžeta. Sa druge strane, indirektna podrška formiranju i radu RNIDS od strane budžetskih korisnika, konkretno nekoliko fakulteta Univerziteta u Beogradu, svakako postoji, isto kao što je postojala poslednjih 14 godina u slučaju YU NIC-a. No, to je nasleđeno stanje koje treba što pre da se okonča time što će RNIDS postati sposoban da svoje troškove pokriva iz poslova registracije domena, a ne da zavisi od dobre volje svojih članova ili drugih organizacija. Dakle, troškovi jesu bitni i sva oprema/Internet linkovi/itd. o koje se grebao YU NIC i o koje se još uvek grebe RNIDS, treba da počne da plaća RNIDS od registracije domena.

Pozdrav,
Sloba
[ dekiskype @ 20.11.2007. 23:49 ] @
Citat:
twiddle: @dekiskype i Little Eagle
...

Takođe, ne znam odakle potiče ideja da bi RNIDS bilo koji dokument tražio samo pro forme? Dokumenti koji se podnose pomažu RNIDS-u da stvori sliku o tome da li je firma sposobna da obavlja poslove OR. Ukoliko nešto nije jasno postaviće se dodatna pitanja itd. Dakle, po pravilu OR ne može da postane svako ko se prijavi, već svako za koga RNIDS proceni da ispunjava neke osnovne uslove i u tome ne vidim ništa sporno. Kao što sam rekao malopre, posao OR podrazumeva određeni nivo odgovornosti, nije trivijalan i ne bi trebalo tako da se shvati.

...
Pozdrav,
Sloba

Ništa što sam pisao nisam pisao čisto da bih pisao i bez razloga kritikovao. Sva pitanja su proistekla iz ranijih iskustva sa nic.yu! Kako su na čelu RNIDS ljudi koji su bili u nic.yu bojim se da mi se ne dese iste stvari koje su se dešavale sa nic.yu.

Neki od drastičnijih primera:

Na sajtu nic.yu piše sledeće:
Citat:
Provajderi! Ako vas nema na ovoj listi, a hteli biste da budete, molimo vas da kontakirate hostmastera.

Ja pošaljem na datu adresu podatke o firmi, pib, mb,..., pošaljem odmah i znak firme. Čekam da me postave, ali nikakav odgovor ne dobijam niti me ima na pomenutom sajtu. Zovem telefonom, šaljem mejlove, ali ništa. I tako TRI MESECA nerviranja, dopisivanja, zvanja telefonom i na kraju eto mog sajta na nic.yu.

Primer dva: Trebalo im je DVA MESECA da promene DNS servere za sajt, ako se dobro sećam zbog toga što se broj telefona nije slagao sa prijavom prilikom registracije domena. U nic.yu se nije našao niko da pošalje mejl da nešto sa zahtevom nije u redu. Naravno ja nisam uspevao telefonom da nađem nikog da mi kaže u čemu je problem.

Za registraciju jednog domena mi je trebalo TRI MESECA zato što "ja sam preopterećena, ovo radimo deset godina volonterski, država hoće internet ali neće da plati, Zoki je na odmoru, a Neki je zauzet, imam obaveze na fakultetu a vi me ovde zadržavate i tako produžavate period u kome ćete doći na red".

Verujem da je ljudima iz nic.yu bilo teško dok su radili volonterski i da su iz sveg srca bili predani činjenju dobrog dela za razvoj interneta u Srbiji, ali i Pol Pot je pobio onoliko naroda u najboljoj nameri! Po meni ljudi iz nic.yu i Telekom su zaslužni što smo dno dna što se tiče interneta!

Koliko vidim ljudi iz RNIDS se ponovo žale da nemaju servere, nemaju finansijsku podršku... i stičem utisak da će sve da se ponovo svede na "niko nas ne razume" polako se vraćamo na početak ove poruke.

Ps. U jednom trenutku mi je došlo da uplatim 12.000 dinara i odem na sastanak RNIDS i cenjene iz nic.yu oteram u ...
[ dekiskype @ 20.11.2007. 23:52 ] @
Da se vratim na temu, uz brisanje zadovoljenja forme..

Citat:
twiddle: @dekiskype
Napiši sve što misliš da je relevantno za segment poslovanja tvoje firme po pitanju registracije domena.

Da li na osnovu napisanog u tom delu neko može da zaključi da moja firma nije podobna za OR?

Citat:
(1) Nakon potpisivanja Ugovora o obavljanju poslova ovlašćenog registra .rs
domena, Ovlašćeni registar upućuje RNIDS-u zahtev za proveru
osposobljenosti. Uz ovaj zahtev prilaže se sledeća dokumentacija:
...
• specifikacija kadrova i njihove osposobljenosti za vođenje
poslova Ovlašćenog registra;

Ovo sam shvatio, nadam se ispravno, dovoljno je da imam jednog radnika koji će biti Administrator i operater. Ako imam deset radnika koji će raditi po smenama je verovatno prednost, a za 10.000 dinara svi će dobiti odgovarajuću obuku, zar ne?

I opet isto pitanje, da li na osnovu nečega napisanog u ovom delu prijave neko može da proceni da moja firma nije podobna za OR?
[ twiddle @ 21.11.2007. 00:28 ] @
@dekiskype
Citat:
Da li na osnovu napisanog u tom delu neko može da zaključi da moja firma nije podobna za OR?

Da. Naravno, ako se tako nešto dogodi, to ne znači da će ti bilo ko uzeti pare i reći nosi se, nego će te kontaktirati i tražiti dodatne informacije ili pružiti sugestije šta treba da izmeniš kako bi ispunio zahtevane uslove.
Ako ikada primetiš da je ponašanje zaposlenih u RNIDS neodgovarajuće, slobodno napiši primedbu na ovom forumu ili na moju e-mail adresu (dok ne otvorimo posebnu stranu na sajtu RNIDS za takve stvari), pa ćemo se zajedno postarati da se takve anomalije iskorene.
Citat:
Ovo sam shvatio, nadam se ispravno, dovoljno je da imam jednog radnika koji će biti Administrator i operater. Ako imam deset radnika koji će raditi po smenama je verovatno prednost, a za 10.000 dinara svi će dobiti odgovarajuću obuku, zar ne?

Načelno govoreći -- da. Ključno pitanje nije broj radnika, nego da li ti radnici mogu da odgovore obimu posla koji očekuješ i kako si načelno osmislio posao registracije domena u svojoj firmi. Dakle, kada pripremaš tu dokumentaciju nemoj da gledaš stavke izolovano, već se potrudi da ukratko prikažeš kako si zamislio da obavljaš registraciju .rs domena u okviru svoje firme -- kako ćeš da ih nudiš, obrađuješ prijave i sprovodiš podršku -- a stavke iz pravilnika posmatraj kao spisak stvari koje ne smeš da izostaviš iz svoje priče. Opet ponavljam, ne treba pisati romane, nego kratak pregled sa navedenim bitnim detaljima, jer ta dokumentacija ne služi da bi RNIDS tvoju firmu podvrgao detaljnom skeniranju po svim navedenim tačkama, nego da bi se bolje upoznao sa partnerom kome će omogućiti direktnu registraciju domena i rad sa krajnjim korisnicima. Opet naglašavam, ako nešto bitno izostaviš nećeš biti otkačen, nego će ti biti zatražena dodatna objašnjenja. I opet, opet, ako samo naslutiš da te neko maltretira, slobodno diži uzbunu...

...mislim, koji moj smo se godinama smarali oko RNIDS ako će na kraju da funkcioniše kao YU NIC... Kapiram ja da su tebe zmije ujedale, pa se i guštera bojiš, ali barem trunčicu poverenja u dobre namere svog budućeg poslovnog partnera bi trebalo valjda da imaš ako ulaziš u posao. Ja mogu da ti ponudim pogled iz svoje perspektive u vezi sa RNIDS, ali ako sam ne možeš da nađeš osnov za makar elementarno poverenje u RNIDS, onda verovatno niko ne može da ti pomogne u ovom momentu...

Pozdrav,
Sloba
[ dekiskype @ 21.11.2007. 10:41 ] @
Da nemam trunku poverenja u RNIDS ne bih uopšte pisao ovde i gubio vreme. Iskreno rečeno, planirao sam 2500 za OR. Mislim da je ulaganje od 4500 preterano. Uz to, verovatno će cena .rs pasti u narednih godinu dana i 200 domen godina će verovatno biti za trećinu jeftinije. Zarobiti novac u 600 .co.rs domena nije baš pametno dok si mali. Ali ako se ipak u decembru odlučim da uđem u priču, ne bih voleo da se neko nađe pogođen ovim pisanjem ili ko zna zašto.

Zbog toga bih voleo da se potrudite da sve bude što je moguće bolje definisano. Možda je neznatno više posla, ali sve će manje glava da boli. Uz to ako RNIDS bude u nekom trenutku hteo da dobije sertifikat kvaliteta po nekom zvaničnom standardu imaće obavezu da sve to odradi.

Pozdrav,
Dejan
[ Little Eagle @ 05.12.2007. 08:33 ] @
Evo već je sreda 5. decembar, nikakvog odgovora od RNIDS-a nismo dobili a papire smo poslali i pare uplatili. A rok teče...

pozdrav, Nenad
[ twiddle @ 05.12.2007. 16:00 ] @
@Little Eagle
O čemu ti zapravo pričaš?
[ Little Eagle @ 05.12.2007. 16:56 ] @
Slobo, pričam o tome da je Ugovor za ovlašćenog registra poslat, pare u iznosu 365.800,00 dinara uplaćene, rok od 3. decembra prošao a dva dana kasnije mi nemamo informaciju da li je sve OK i da li smo uopšte postali OR 'u fazi provere tehničke osposobljenosti'. Pored toga, od dana uplate teče rok od 30 dana za proveru tehničke osposobljenosti a mi nismo dobili nijednu informaciju u vezi toga a kamoli aplikaciju ili nešto slično... RNIDS i dalje nema telefon (a mogli bi sad odvojiti 12000 dinara za uvođenje isotg od 8.779.200,00 inkasiranog avansa) a ja i dalje (pogrešno?) pretpostavljam da tamo ima nekog sem tebe da nešto uradi, javi, dostavi... Da li je pogrešno što mislim da bi neke stvari RNIDS kao organizovan sistem trebao sam da sprovede a ne da ja ili bilo ko drugi tebe jurimo?

pozdrav, Nenad

[Ovu poruku je menjao Little Eagle dana 05.12.2007. u 18:15 GMT+1]
[ twiddle @ 06.12.2007. 00:58 ] @
Tačno. Ponedeljak (ceo dan) je bio D-day za uplate i slanje ugovora u okviru inicijalne ture prijava za OR. Sa zadovoljstvom mogu da konstatujem da je više od 20 organizacija (nemam još uvek kompletne zvanične podatke) uplatilo pare i potpisalo ugovore sa RNIDS. Ovo je fantastičan rezultat za prvi nalet OR, koji pokazuje da su organizacije koje su se prijavile ozbiljno zainteresovane i spremne da zagrizu odgovornost koju će imati zajedno sa RNIDS u narednom periodu. Naravno, ima tu još dosta dosta posla, ali idemo po redu... Tokom utorka je obrađivano sve što je pristiglo, otvarane su mailing liste itd. To znači da će od danas biti uspostavljena redovna komunikacija na relaciji OR-RNIDS, pa, za početak, neće biti potrebe da se koristi ovaj forum. Imaćemo, dakle, priliku da u prijateljskoj i konstruktivnoj atmosferi, kakvu smo uvek i imali, pokrenemo sva ključna pitanja, otvoreno ih raspravimo i ispeglamo sve što treba da se ispegla pre početka registracije .rs domena (a sve to na opšte zadovoljstvo -- kako RNIDS, tako i OR, ali i krajnjih korisnika). Takođe, RNIDS će tokom naredne dve nedelje organizovati obuku za sve OR, na kojoj ćemo imati priliku da se lično upoznamo, razmenimo kontakte i uživo prokonsultujemo o svemu. Dakle, sve ide normalnim tokom i budi uveren da će, kao što sam i ranije rekao, svi koji su podneli prijave i platili pare proći kroz testiranje i dobiti status OR u predviđenom roku.

Pozdrav,
Sloba
[ Little Eagle @ 09.12.2007. 18:10 ] @
Slobo, ja znam nezvaničnu informaciju, a bilo bi lepo zbog drugih da objaviš zvaničnu informaciju, ko je sve uplatio pare i ušao u testiranje za OR-a.

pozdrav, Nenad
[ SmilieBG @ 10.12.2007. 09:18 ] @
Kad mozemo da ocekujemo definitivan spisak na rnids.rs sajtu povodom ovoga:

"Konačni spisak firmi koje su potpisale ugovor biće objavljen na sajtu RNIDS posle 3. decembra 2007, a upravni odbor RNIDS odlučivaće o datumu početka registracije .rs domena za krajnje korisnike tokom decembra 2007." Izvor: RNIDS

Ako je doslo do kasnjenja - bio bi red da RNIDS i to objavi (eventualno sa razlozima za kasnjenje).

Poz,
Sale
[ twiddle @ 10.12.2007. 15:48 ] @
Večeras.
[ Boe @ 10.12.2007. 21:37 ] @
Srbija se konektuje
Domen yu zameniće oznaka rs, koju mogu da koriste i stranci


Srbiji njena oznaka

Internet-oznaka Srbije – skraćenica RS, trebalo bi da tokom januara i praktično zaživi na Internetu. Naime, Registar nacionalnog Internet domena Srbije tada će započeti registraciju novih i preregistraciju postojećih internet adresa koje su do sada nosile oznaku YU. Pri tome, adrese od višeg značaja – poput onih koje koriste država i institucije od javnog značaja, automatski su rezervisane. Isto važi i za ostale postojeće veb adrese, a njihovi vlasnici imaće rok od šest meseci za podnošenje zahteva za preregistraciju na domen rs.

Definitivno gašenje, odnosno brisanje domena yu, koji je velika Jugoslavija dobila 1989. godine, uslediće nakon 30. septembra 2009. godine. U međuvremenu, preregistraciju starih i registraciju novih adresa obavljaće ovlašćeni registri. Dozvole za taj posao, u prvom krugu su dobile 24 domaće firme koje trenutno obavljaju predrezervaciju adresa sa oznakom RS.

– Registar nacionalnog internet domena Srbije naplaćivaće i registraciju novih i preregistraciju postojećih adresa. Po velikoprodajnim cenama koje dobijaju ovlašteni registri, bez poreza, domen .rs staje 1.500 dinara, co, org i edu po 500 dinara, a nova oznaka in, za individualne korisnike, 300 dinara – kaže Slobodan Marković, član Upravnog odbora Registra nacionalnog internet domena Srbije.

Prema njegovim rečima, vlasnici internet adresa ne moraju obavezno da snose troškove registracije i preregistracije. Te dažbine, u zavisnosti od ponude, može da preuzme internet provajder ili onaj na čijem serveru je udomljen sajt.

– Sada je registrovano oko 40.000 internet adresa sa yu domenom. Od tog broja je oko polovina aktivno ali, uz pretpostavku da će mnogi uz preregistraciju istovremeno registrovati i nove adrese, može se očekivati da narednu godinu završimo sa 30.000 do 40.000 hiljada rs sajtova – objašnjava Marković.

Procedura prevođenja sa yu na rs, predviđa da svaki građanin Srbije za lične potrebe može registrovati jedan ili više in.rs i .rs domena. I pravna lica registrovana u našoj zemlji mogu da registruju domene sa oznakama .rs (pravna lica), org.rs (organizacije koje nisu privredni subjekti) edu.rs (obrazovanje) i co.rs (privredna delatnost).
Strani državljani takođe mogu da registruju .rs domene, ali u tom slučaju administrativni kontakt mora biti naš državljanin ili pravno lice registrovano u Srbiji. Isto važi i za inostrana pravna lica u slučaju domena co, org, edu i .rs. Tada je neophodan i dokaz koji će potvrditi uslove za traženi domen.

POLITIKA
[ twiddle @ 10.12.2007. 22:36 ] @
Završio se UO, pa evo da pošaljem obećani info: do 3. decembra stigli su ugovori i uplate od 21 od 24 prijavljenih OR. Uplate i/ili ugovori od još tri OR pristigli su sa zakašnjenjem od nekoliko dana, ali su ipak stigli i UO je na današnjoj sednici odlučio da nastavi proces akreditacije za sve firme prijavljene u prvom krugu. Dakle, sva 24 prijavljena su na broju. Upravni odbor je takođe odobrio 4 nove prijave za OR koje su pristigle ovih dana i ovlastio direktora da obavi testiranje tih firmi čim testiranje prve ture od 24 OR bude gotovo. UO je doneo odluku da organizuje obuku o poslovima registracije .rs domena za prvu turu OR 15. decembra. Očekuje se da akreditacija prve ture OR bude okončana do kraja meseca.
[ Little Eagle @ 10.12.2007. 23:19 ] @
Citat:
ugovori od još tri OR pristigli su sa zakašnjenjem od nekoliko dana, ali su ipak stigli i UO je na današnjoj sednici odlučio da nastavi proces akreditacije za sve firme prijavljene u prvom krugu


Nije mi jasno čemu onda rokovi, kada je znači nezvanični rok bio duplo duži od zvaničnog? Meni je jasno da RNIDS hoće da prikupi što više para ali to nije fer prema onima koji su sve uradili u zadatim rokovima. Ovakav sled događaja nažalost daje odgovor na ovde postavljeno pitanje da li će svi imati jednak tretman.

pozdrav, Nenad
[ twiddle @ 11.12.2007. 00:00 ] @
Pa ti sumnjaj, šta da ti radim :-) Ja sam u istom loncu kao i ti (platio na vreme u celini itd), pa još uvek ne nalazim razlog za dizanje uzbune... Rokovi su bili postavljeni da bi RNIDS dobio finansijsku injekciju za početak rada i oko toga nije bilo nikakve misterije. Zaista nije došlo do bilo kakve drastične promene -- svi prijavljeni su uplatili iste iznose u celini i potpisali iste ugovore, svi će dobiti isti softver, imati istu obuku i u isto vreme početi sa radom, po istim pravilima. Razlozi za nešto kasnije pristigle ugovore i/ili uplate su opravdani i zaista mislim da ne treba cepidlačiti zbog par kasnije proknjiženih uplata ili ugovora koji su se duže vukli po pošti ili odobrenja koja su par dana duže prolazili kroz razne pravne službe/upravne odbore... Mislim, ako je zbog toga trebalo da im vratimo pare, pocepamo ugovore i korisnicima smanjimo izbor za još par OR, onda verovatno treba da gorimo na lomači. :-) Ja baš mislim da je skroz simpatično to što smo svi na broju, što niko nije otpao i što će korisnici imati veći izbor. Win-win situacija. :-)
[ Tyler Durden @ 11.12.2007. 07:54 ] @
Citat:
Little Eagle: Nije mi jasno čemu onda rokovi, kada je znači nezvanični rok bio duplo duži od zvaničnog? Meni je jasno da RNIDS hoće da prikupi što više para ali to nije fer prema onima koji su sve uradili u zadatim rokovima. Ovakav sled događaja nažalost daje odgovor na ovde postavljeno pitanje da li će svi imati jednak tretman.

pozdrav, Nenad


Slažem se. Ovo sa stvarno bezveze ispalo. Znači da su svi koji su pojurili da uplate i pošalju dokumentaciju na vrijeme zapravo majmuni?
Kako se čitava ova priča približava kraju tako sve više djeluje pilićarski... :(
[ Tyler Durden @ 11.12.2007. 10:58 ] @
Citat:
Ja sam u istom loncu kao i ti (platio na vreme u celini itd), pa još uvek ne nalazim razlog za dizanje uzbune...


a i Vi ste Slobodane iz neke firme? Koje? Ja sam mislio da samo zastupate interese RNIDS-a (?!)
[ juzznjak @ 11.12.2007. 11:01 ] @
Gornji post je moj, nisam ni primetio da nisam prijavljen...
[ Little Eagle @ 11.12.2007. 13:04 ] @
>Pa ti sumnjaj, šta da ti radim :-)

Ne radi se više o sumnji, stvari su sada, nažalost, jasne.
Evo očiglednog primera: postoji lista na kojoj se već neko vreme nekim provajderima šalju tehničke informacije. Niko nije spominjao postojanje te liste, mi smo tek juče prijavljeni, a vidim da nismo jedini koji su 'izostavljeni'. Kako to objašnjavaš?
Siguran sam da ćeš i za to naći neku racionalizaciju ali ovde je već izneto više racionalizacija nego što je to poželjno.

>Ja sam u istom loncu kao i ti (platio na vreme u celini itd), pa još uvek ne nalazim razlog za dizanje uzbune...

Ti nisi samo dao novac već si i u upravnom odboru koji je primio taj novac, tako da ovo što si izneo je stvarno prazna demagogija. Sem toga, samim tim što si u upravnom odboru znači da ako ti se nešto stvarno i ne dopada ne možeš da javno izneseš kao ja.

I opet: čemu pravila kada se (do sada) uopšte ne poštuju, i u kom to momentu će krenuti da se poštuju i da li će krenuti da se poštuju? E - u to sumnjam.

pozdrav, Nenad
[ twiddle @ 11.12.2007. 14:22 ] @
Tako je. Postoje 23 majmuna (minus Little Eagle) koji se ne bune, ne konstruišu teorije zavere i ne vide da postoji neki problem sa procesom prijave za OR. Stvarno neverovatno...
[ Bhamby @ 11.12.2007. 15:08 ] @
Čim ste dali pare od uvažene gospode postali ste majmuni. Dobro, u pozitivnom kontekstu.
[ twiddle @ 11.12.2007. 15:39 ] @
Što se tiče mene lično, ja sam dragi moji u svim mogućim vrstama konflikta interesa već poslednjih 10 godina. Šta da radim. Volim telekomunikacije, volim Internet. To mi je istovremeno i hobi i posao i život. Meni je od početka jasno u kakvoj sam poziciji i zato sam sve što sam radio poslednjih 10 godina radio potpuno javno, o čemu postoje arhive, pa moji pređašnji i budući postupci govore i govoriće sami za sebe. Ja ne mogu i ne želim da se bavim ubeđivanjem bilo koga u bilo šta u vezi samnom. Sve što se mene tiče imate na tanjiru, pa sami izvlačite zaključke... Ako provalite nešto loše, kako ste me izabrali u UO RNIDS, tako me i smenite u februaru na skupštini i gotova priča... Ja se uvek potpisujem imenom i prezimenom, preuzimam odgovornost za svoje postupke i nemam šta da krijem, pa se i ne krijem.
[ Little Eagle @ 11.12.2007. 22:50 ] @
Moj odogvor na prethodnu poruku nije prošao jer je ES bio down i nije primio poruku. U svakom slučaju, postala je irelevantna u međuvremenu.

Evo šta smo sve mogli danas i juče da saznamo na konferencijama za štamu:
-EUnet zvanično prvi ovlašćeni registar nacionalnog .RS domena
-CRI kreće sa registracijom domena u ponoć 01.01.2008.

Da li ima još neko da sumnja, ili je sada svima jasno?

pozdrav, Nenad
[ torbica @ 12.12.2007. 00:36 ] @
Citat:
Little Eagle:
-CRI kreće sa registracijom domena u ponoć 01.01.2008.


Molim te navedi izvor, imenom i prezimenom. Jako smo vodili sta smo pricali.
CRI definitivno NE pocinje sa registracijom domena u ponoć 01.01.2008.
Molim vas da proverite i nas sajt www.cri.co.yu i blog.cri.co.yu

Evo press clipping koji je dosada objavljen.
http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=275849&fs=1

http://www.danas.co.yu/20071211/hronika1.html#7

http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=17366

http://www.pcigre.com/content/view/11653/2/

http://www.personalmag.co.yu/?p=926


http://www.tanjug.co.yu/news.aspx?rbx=24&rbxn=Ekonomija

CRI POČEO PREDREGISTRACIJU INTERNET DOMENA RS
10.12.2007 18:05 BEOGRAD (Tanjug) - Internet provajder CRI započeo je
predregistraciju Internet domena RS, pošto je prethodno potpisao
ugovor sa Registrom nacionalnog Internet domena Srbije RNIDS.

Prema rečima direktora Zorana Torbice, preko adrese www.cri.co.yu može
se automatski obaviti ceo proces predregistracije, a plaćanje je
moguće obaviti preko tekućeg računa, ili platnim karticama preko
Interneta.



http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=50574

[Ovu poruku je menjao torbica dana 12.12.2007. u 01:51 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 12.12.2007. 11:58 ] @
CRI je na svom sajtu objavio da je poceo predregistraciju domena mnogo pre nego sto je potpisao ugovor.
[ Little Eagle @ 12.12.2007. 12:50 ] @
>CRI je na svom sajtu objavio da je poceo predregistraciju domena mnogo pre nego sto je potpisao ugovor.

Pedja i ti na svom sajtu možeš da kreneš sa predregistracijom a da nisi potpisao ugovor ali to moraš na sajtu navesti, odnosno navesti da onaj ko podnosi nema garancije da će domen dobiti.

Ono na šta je Zoran reagovao a Sloba se naljutio je da sam napisao da je CRI na svojoj prezentaciji izjavio da sa registracijom .rs domena kreću 01.01.2008. Informaciju sam dobio od novinara, ozbiljnog čoveka koji je bio na licu mesta, ta informacija se ne nalazi u press materijalu. Jutros sam se opet čuo sa čovekom da ga pitam da li je siguran u to što mi je rekao i on mi je potvrdio da je na delu seminara/promocije/preskonferencije koji je bio u obliku radionice gde su novinari mogli da predregistruju željene domene, objašnjavano (parafrazirano): proces će biti isti ovakav i kada kada 01.01.2008. u ponoć omogućimo registraciju domena.

Sad može da se ljuti koliko ko hoće ali bi verovatno trebali više da paze šta pričaju pred novinarima.

pozdrav, Nenad
[ Little Eagle @ 12.12.2007. 17:57 ] @
Par pridika & besplatni customer care kurs od strane jednog dzangrizavog starca, tj. moje malenkosti:

Svaka cast ljudima iz RNIDS sto se trude da registraciju domena urede po ugledu na razvijene zemlje.

Medjutim, RNIDS tim je vec pokazao jedan krupan problem u svom radu, a to je KOMUNIKACIJA! - kako komunikacija sa klijentima, tako i sa sirom javnoscu!

Ljudi, shvatite, vas PR i marketing su podbacili 100%! Nemate svoje prostorije. Nemate telefon na koji ljudi mogu da se obrate i pitaju bilo sta (makar ste mogli da prikacite automat sa snimljenim mp3 fajlovima kao odeljenje za vize americkog konzulata). Press clipping jeste impozantan, ali u tim vestima nema ni jednog jedinog slovca o adresi na koju ljudi mogu da se obrate, cak ni adresa www.rnids.rs nije objavljena (skoro) nigde u medijima! Na www.nic.yu je u vrhu stranice postavljen stidljivi link na RNIDS, iza koga sledi link na bajatu informaciju o .RS domenu iz 2006. godine, u kojoj pise da jos uvek nisu usvojena pravila igre. S druge strane, predregistracija .rs domena je vec pocela - najpre CRI, kasnije Eunet, verovatno ce krenuti i ostali ... a na www.nic.yu kaze "obavesticemo vas". Hmmm ...

Kako se to radi u ozbiljnim zemljama?

Prvo, kuca se ne zida od krova, vec od temelja. Ako niste imali minimum neophodne logistike za rad (prostorije, telefon, osoblje itd.) nije ni trebalo da krenete u ovaj posao. Buduci da je RNIDS fond koji ima svoj osnivacki kapital - zar sredstva iz tog fonda nisu mogla da budu upotrebljena za to? Pitam, ne napadam nikoga ...

Drugo, vreme kada su domene registrovali retki pojedinci je pluskvamperfekat. Danas domene na zapadu registruje skoro svako ko ima racunar kod kuce, a to opet znaci da je broj krajnjih korisnika ogroman. Upravo iz postovanja prema toj sirokoj populaciji bio je osnovni red da ljude jasno obavestite o nekim stvarima na jasan i vidljiv nacin. Jer vi - RNIDS - ste vrhovni autoritet za dodelu .rs domena! Na sajtu www.nic.yu - na nekoj obojenoj pozadini ili makar drugacijim fontom trebalo je napisati da ce .RS domeni uskoro poceti da se registruju. Na www.rnids.rs - umesto onih "samoupravnih sporazuma" - jedan prostonarodskim jezikom napisan FAQ dokument za krajnje korisnike sa 5-6 "glupih" pitanja kao sto su:

- Sta je domen?
- Kada ce poceti registracija .rs domena?
- Sta da radim ako vec imam .yu domen?
- Sta da radim ako nemam .yu domen?
- Kome da se obratim za ovo ili ono?

To nije posao provajdera / ovlascenih registara da rade, vec vas!

Trece, neke firme su pocele sa predregistracijom domena. Nista lose, ali osnovni zadatak RNIDS je bio da upozori krajnje korisnike o rizicima takvog posla. Izmedju ostalog, da predregistracija ne garantuje da ce domen biti registrovan i da ljudi ne nasedaju na prevare i glasine. To se ne zove bonton, vec zastita potrosaca. Kao sto proizvodjaci kesa u Americi pisu krupna upozorenja na kesama da ih ne dajete deci (jer mogu u igri da se ozlede), i kao sto banke ovde na zapadu obavestavaju svoje klijente kad god cuju da se se pojavio neki phishing sajt - tako je i RNIDS duzan da svoje potrosace zastiti. To sto su provajderi uglavnom posteni i imaju vec takvo upozorenje na svojim sajtovima ne oslobadja RNIDS obaveze da i sam to uradi.

Ali kome ja to pricam ... kod nas je potrosac deveta rupa na svirali!
[ twiddle @ 12.12.2007. 18:17 ] @
Verovatno bi svaki član ovog foruma mogao da navede drugačiju listu prioriteta za "plan izgradnje kuće". No, jedini spisak koji se računa jeste onaj koji vodi UO RNIDS. A trenutni prioritet #1 na tom spisku, i ono što svi od RNIDS s pravom očekuju, jeste da se završi akreditacija i testiranje prvih OR i softvera za registraciju, te pusti u javni rad registar .rs domena. To je prioritet kome je sve podređeno, uključujući i uvođenje broja telefona za pružanje opštih informacija za krajnje korisnike. Sve ostalo o čemu se ovde govori svakako je potrebno i biće sređeno, ali kada dođe na red. Dakle, ne može odmah sve i sad.

Pozdrav,
Sloba
[ twiddle @ 12.12.2007. 18:23 ] @
@Little Eagle
Koliko je taj tvoj novinar ozbiljan i koliko mu je jasno o čemu priča, dovoljno govore ostali tekstovi koji su objavljeni preko Bete, Tanjuga, Politike, Danasa, B92 i 24 sata. Dakle, niko nije pominjao ništa osim onoga što su preneli i ostali mediji, a naročito ne bilo koji konkretan datum početka registracije.
[ Rain_Man @ 12.12.2007. 22:28 ] @
Nisam do sada pisao nista na ovu temu, ali

@Tweddle,

www.b92.net

Uskoro prelazak na ".rs" domen
11. decembar 2007. | 17:20 | Izvor: B92

navodim samo konkretan pasus:

Beotel, EUnet, Pakom, Sezam, Telekom, Verat, PTT i još 17 provajdera dobili su dozvolu da posreduju u prodaji novih domena, koja će, prema rečima člana upravnog odbora Registra Slobodana Markovića, najverovatnije početi u januaru 2008. godine.

a evo i linka:
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=276055

Meni je ovo prilicno nejasno? Neko je vec postao OR? Ili ni novinar B92 ne zna o cemu prica?
[ twiddle @ 12.12.2007. 23:04 ] @
Da si na radiju slušao uživo tu moju izjavu bilo bi ti jasno o čemu se radi. Rekao sam da je stiglo 24 prijave za OR i nisam ih pominjao po imenima. Kada je pisao tekst za sajt, novinar je otišao na www.rnids.rs i naveo nekoliko onih koji su se prijavili, a učinili su mu se poznatim, pa je to smatrao kao dovoljno dobro da mi stavi u usta :-) Za jednog novinara koji se ne bavi IT temamam, u principu nije mnogo pogrešio i ja nisam smatrao da bi trebalo terati mak na konac i tražiti ispravke (naročito znajući da će to što je on napisao svakako postati potpuno istinito već do kraja sledeće nedelje).

Za detalje oko toga ko je postao OR i kako taj proces funkcioniše, pogledaj ovaj thread: http://www.elitesecurity.org/t301084
[ Rain_Man @ 13.12.2007. 05:38 ] @
Vrlo zanimljivo...

Osim sto spominjanje imena odredjenih "nasumicno nabrojanih" firmi, na jednom od naposecenijih srpskih sajtova, kao sto je B92.net znaci i neku "prednost" da ne kazem reklamu (citaj: anti-reklamu ostalima), zar ne?

Zasto bi predstavnik zvanicne organizacije trazio korekciju netacnih podataka... ? :-) Nema potrebe... Na kraju krajeva... ovo je Srbija. (Hajde da zamislimo kako bi reagovao zvanicni predstavnik .UK registra, da BBC objavi netacan podatak? A da, ali to je UK...)
[ Rain_Man @ 13.12.2007. 16:20 ] @
Citat:
Rain_Man:
Zasto bi predstavnik zvanicne organizacije trazio korekciju netacnih podataka... ? :-)

To smo vec culi - primedba je bila:
Citat:
Medjutim, RNIDS tim je vec pokazao jedan krupan problem u svom radu, a to je KOMUNIKACIJA! - kako komunikacija sa klijentima, tako i sa sirom javnoscu!

A odgovor:
Citat:
Verovatno bi svaki član ovog foruma mogao da navede drugačiju listu prioriteta za "plan izgradnje kuće". No, jedini spisak koji se računa jeste onaj koji vodi UO RNIDS.

I kao sto je covek vec zakljucio:
Citat:
Dakle, ne može odmah sve i sad.

No further questions, your honor. The defense rests.
[ juzznjak @ 13.12.2007. 18:58 ] @
aj` sto se novinar ne razume, ali urednik sekcije?!

Citat:
Urednik sekcije Tehnopolis sajta B92 Marko Jevtić objašnjava da će domeni kod ovlašćenih prodavaca koštati preko 2.000 dinara, i da je to mnogo više od cene internacionalnih internet domena.


informacije-dezinformacije, omiljeni srpski biznis - lov u mutnom... Svaki OR ima slobodu kreiranja cena, ali vec sad se jasno naziru cene i veze nema sa konstatacijom doticnog urednika, vec je ocigledno da ce biti sasvim bliske cenama internaciolnih domena. Takodje, cena transfera/obnove (da ne pominjem bulk varijante) se razlikuje od registracije novih.