[ pela @ 20.11.2007. 13:59 ] @
Situacija:

Photoshop CS3 fajl, (vizitkarta) trenutno u CMYK modu,
linije i slova blacK=100%

jos dve boje

plava C-100% M-60% Y-0% K-30%
>> crvena C-10% M-100% Y-100% K-10%


I sad.. to ne treba da budu cmyk boje nego Pantone. i to samo te tri boje..
U kom formatu/modu (multichanel, lab, dutone, cmyk.. ) treba da mi bude fajl da bih mogao da im dam pripremu za stampanje a da boje budu pantone?

Trenutno zbog nedostatka vremena, smo se dogovorili da im dam CMYK fajl u kome sam Crvenu napravio Magentom, plavu kao Cyan i crnu >>black a Poslao sam im vrednosti Pantone boje preko mejla..

plava >> 2945C
Crvena >> 186C

Medjutim mene interesuje kako da im evo narednom prilikom posaljem psd ili tiff fajl sa Pantone bojama?


pozdrav
Pela
[ webex @ 20.11.2007. 17:16 ] @
Zašto pripremu radiš u fotošopu? Fotošop služi za obradu slika, a ne za pripremu... Koristi Ilustrator ili Korel za pripremu...
U Korelu (a i u ilustratoru) Imaš pantone paletu pa izabereš boju... međutim, pošto većina štamparija (studija za razvijanje filmova ili Ctp-a) po difoltu te neke egzotične boje prvo pretvori u procesne boje (CMYK - ima opcija u Korelu) moraš im eksplicitno naglasiti da je to PANTONE boja i da osvetle ili otvore ploču sa tom bojom... što u praksi znači da će te skuplje koštati i film i štampa ukoliko štampaš pun kolor + pantone prolaz...
[ pela @ 20.11.2007. 18:57 ] @

Hvala na odgovoru, ustvari ja se dobro snalazim u photoshopu sto se tice dizjna obrade slika i montaze, medjutim nazalost zbog prirode posla nemam pristup pripremi a jos manje sto se tice prakse u obradi stampe i dalje procesiranje...

Imam neka opsta poznavanja o tome kako ide stampanje i sve to ali praksa nula. Neke odgovore za pojmove i pitanja znam, neke guglam ili u ovom slucaju forumiram... medjutim na kraju se sve svodi na isporuku tiff-a.

Ovog puta sam jednostavno hteo da saznam da li je moguce i kako uopste u psd-u da odradim PANTONE..

pozdrav
Pela
[ webex @ 20.11.2007. 19:47 ] @
Pravo da ti kažem nikad nisam ni pokušao da u PS-u namestim PANTONE paletu... možda i može... ali dobro si uradio što si im dao kodove pantone boja... snaćiće se oni već

EDIT: khm khm... samo treba pogledati... kad otvoriš kolor piker imaš dugmeta OK i Cancel a ispod imaš Color Libraries (bar je tako u CS2, valjda nisu menjali u CS3)... e pa klikni na njega... i izaberi svoju PANTONE boju

[Ovu poruku je menjao webex dana 20.11.2007. u 21:32 GMT+1]
[ Bukira @ 20.11.2007. 20:26 ] @
Photoshop može da radi sa spot bojama, poraži na meniju palete Channels opciju New Spot Channel, pritisni na uzorak boje i iz okvira za dijalog izaberi Color Libraries i željenu Pantone boju.

Sliku obavezno snimi u EPS formatu.
[ pela @ 20.11.2007. 22:48 ] @
Danke!!!