[ mickey.co.ba @ 21.11.2007. 10:14 ] @
Aloha narode,

Interesuje me dali ima ikakve veze redoslijed tabela sa performansom rada procesora...

primjetio sam kod sebe u jednoj bazi gdje imam tabelu u kojoj su privatne poruke (raja_pp) i ona ima oko 30 000 redova, isto tako imam tabelu gdje su smjesteni odgovori iz foruma (raja_forum_odgovor), u njoj imaim 130 000 upisa ali na ovoj tabeli (raja_pp) mi stekaju procesi (pratim preko mytop) a ima u njoj mnogo manje podataka, po meni je logičnije da bi se MySQL server trebao više patiti s forumom nego s privatnim porukama kojih je manje...

kad sam rekao raspored tabela mislio sam imal ikakve veze akosamo bezze redam polja INT, TEXT, FLOAT, INT, TEXT ili je mozda bolje redati sve INT na početku a na kraju ostale vrste polja...
[ misk0 @ 21.11.2007. 12:23 ] @
Pa redoslijed tabela i polja unutar tabele nije ista stvar. Velicina tabele je vazna, ali upit nad tom tabelom i indexi koji postoje su daleko vazniji faktor kod brzine izvrsavanja tog querija. Jednostavan upit na tabeli od 1M slogova ce se brze izvrsiti (ukoliko ne vraca svih 1M slogova) nego komplikovan na tabeli od 10K slogova.


I na redoslijed tabela unutar baze ne mozes uticati niti bi trebalo da te brine.
[ mickey.co.ba @ 21.11.2007. 17:59 ] @
mislio sam uvjek o poljima, nisam dobar oko tih imena i izraza (tabele, redovi, polja)...

fazon je u tome sto imam te dvije tabele u jednoj snimam privatne poruke a u drugu snimam odgovore iz foruma, struktura tabela je veoma slicna, samo sto jedna radi brze a druga sporije... ona sto ima manje podataka u ona radi sporije sto je meni nelogicno...

dali postoji neko normalno objašnjenje zbog cega bi ta manja tabela sporije radila... u manjoj tabeli je oko 5MB a u vecoj oko 35MB, a veca tabela radi brze?!
[ voligoya @ 21.11.2007. 18:47 ] @
sta znaci veoma slicna?
mozda ti velika tabela ima indexirana polja, a manja ne pa zato pretrage i upiti rade brze. Prikazi strukturu tabela.
[ misk0 @ 21.11.2007. 20:06 ] @
Govorim ti o querijima koji izvlace podatke iz baze. Zavisi od njih. Postuj sve ovde, strukturu tabela i querije koji su spori i koji su brzi pa ce ti neko znati dati tacno objasnjenje. Ovako je samo gledanje u magicnu kuglu i bacanje graha.
[ mickey.co.ba @ 22.11.2007. 11:32 ] @
kad kazem da su slicne, mislim da ima ista polja, sva polja isto podesena isto,i ma nekoliko INT, i jedan TEXT u obje tabele, samo je razlicit raspored u PHPMyAdmin-u tih polja kada ih izlista i u polju za poruke imam jedno dodatno polje a to je dali je poruka procitana ili ne moze biti 0 ili 1...

Query i jest u pitanju, Query se sporo obrce, a uvjek je jedan QUERY koji broji NEPROCITANE poruke, mislio sam da je razlika u tom rasporedu, al sad mislim da mozda ima i prije tog brojanja jos QUERY-a koji zafrkaju ovaj sto mi se pokaze da je spor...

Ja sam taj QUERY nekoliko puta mjenjao, brojao sa COUNT a i sa php funkciom mysql_num_rows i uvjek mi pšteka...
[ voligoya @ 22.11.2007. 13:28 ] @
pa posto i dalje krijes upite i strukturu, mogu jedino da predlozim da indeksiras to dodatno polje koje pokazuje da li je poruka procitana ili ne. Ako sam dobro shvatio upit koji je vezan bas za to polje radi sporo a ti ga cesto pokreces. Probaj.