[ jhanus @ 25.11.2007. 12:15 ] @
Pozdrav,

na faxu smo započeli raditi sa PLCom S7-200, programiramo ledder diagramom.
I zanima me dal se isplati učit paralelno STL jer mi ledder izgleda primitivno, ko da je rađen za i*iote, ma cijeli smisao PLCa mi izgleda oglupljen, no što je tu je.

Da je po mom dizajn iz nule sa uC i nema nepotrebnih 101 funkcija. Jedino što priznajem da je prednost lakša 'izmjena' i hardware i programa, te atesti.

No, da ne duljim, da idem paralelno sa STLom ili ne...
(znači dal mi je primjenljiv na druge serije simensa,al i na PLCe drugih firmi)
[ paga @ 27.01.2008. 17:48 ] @
Ne postoji glup način programiranja , niti je LAD glup niti je STL pametan . Nije blesav ni onaj što ga je izmislio (oba).Oba imaju prednosti i mane ...
Prednost LAD je što je pregledniji i jednostavniji za programiranje od STL.Prednst STL je što se njime brže programira . Međutim,postoje funkcije koje se ne mogu prebaciti iz LAD u STL i to dosta njih. A da ne pričamo o STL u LAD tu veoma često nije moguće prebacivanje. Ali nije uvek tako . Pogledaj na primer funkciju compare , više bajta ili rečenica . U STL to je linija koda od bar 10-15 linija dok je to u LAD jedan kvadrat sa 4-5 ulaza.Dakle,za početnika je najbolji LAD a kasnije STL jer je komplikovaniji. I ne piše se ledder nego ladder dijargam .