[ Fitiljce @ 27.11.2007. 00:36 ] @
Molim vas za jedan savet.

Imam zanatsku radnju, pausalac sam.
Letos, prilikom pisanja racuna (fakture), preskocila sam dva broja, sto sam tek kasnije shvatila.

Sada mi u KPO knjizi ta dva racuna stoje prazna.

Sta da radim?
Sta da napisem u tim stavkama?

Nadam se da ste shvatili sta je pisac hteo da kaze. :))
[ panonac @ 28.11.2007. 19:02 ] @
ništa
povuci crtu prko dijagonale i napiši da je došlo do greške
nikako ništa brisati korektorom sve mora biti čisto i vidljivo i ako pogriješiš u upisu neke fakture to isto prekriži i napiši novu nikako brisanje korektorom
nema onog tko nije pogriješio
[ Fitiljce @ 29.11.2007. 00:23 ] @
Nadam se da su pravila ista u Hr i Sr. :)

Salim se, hvala na odgovoru.
[ nikilal @ 13.02.2008. 23:01 ] @
Planiram da otvorim zanatsku radnju, (servis za opravku el. Aparata) zapravo vec radim na tome. E sad podnecu poreskoj upravi zahtev za pausalno placanje poreza na dohodak, te necu morati da vodim poslovne knjige osim knjige KPO.

Vec sam skinuo obrazac ali mi nesto nije jasno da li u knjizi upisujem svaku pojedinacno izvrsenu uslugu za koju izdam fiskalni racun pod novim rednim brojem ili na kraju dana upisujem samo ukupno ostvarene prihode od usluga izvrsenih tog dana. Da li upisujem broj racuna u rubrici “opis knjizenja” ili sta drugo? Najbolje bi bilo da neko postavi popunjeni obrazac KPO. Dalje da li knjiga mora biti overena od strane poreske uprave i da li na kraju poslovne godine moram da radim zavrsni racun. Unapred se zahvaljujem.
[ sdurut @ 13.02.2008. 23:38 ] @
U knjigu KPO upisujes dnevni pazar. Na fiskalnog kasi uradiš "kraj dana" i to što je prošlo upišeš. Završni račun ne radiš. Samo svake godine podnsiš prijavu za paušalno oporezivnje i za to vadiš promet iz banke. Ne smeš da pređeš 2 miliona prometa inače automatski prelaziš na vođenje knjiga.
[ Spanta @ 15.02.2008. 09:31 ] @
Samo da dodam, knjiga mora biti overena od strane poreske uprave.
[ nikilal @ 15.02.2008. 10:31 ] @
Hvala na odgovorima.

Ja sam shvatio da moram svaku izvrsenu uslugu tj. opravku da unosim u knjigu KPO jer na forumu mnogi pominju da u rubrici opis knjizenja pises broj fakture, medjutim buduci da je moje poslovanje uglavnom sa fizickim licima to ja njima ne izdajem fakture vec racun za izvrsenu uslugu. Znaci ipak pisem samo ukupan prihod od izvrsenih usluga datog dana? Sto se tice overe knjige moze li mi neko reci sta je sa slucajem kada preduzetnik vodi KPO u elektronskom obliku tj. na racunaru? I da od nekih pausalaca sam saznao da i kad propustis da poreskoj upravi podneses zahtev za pausalno oporezivanje za narednu godinu, oni to shvataju kao da zelis da i dalje ostanes pausalac odnosno da porez placas na pausalno odredjenom dohotku. Da li je ovo tacno?
[ Predrag Supurovic @ 15.02.2008. 10:39 ] @
Raspitaj se kod nekog knjigoodje za detalje, jer neki dan sam dobio inforamciju da ne mora uopšte da se vodi KPO u štampanom obliku već može da se vodi u računaru.
[ bojanalm @ 14.03.2008. 22:52 ] @
Iako imam radnju već više od godinu dana, nisam znala da KPO knjiga treba da se overi, jako glupo sa moje strane. Zna li neko da li to mogu sada da uradim i da li mi mozda sleduje neka novcana kazna?
[ devil-666 @ 16.03.2008. 01:05 ] @
hm a meni su rekli da netreba da se overava samo da udarim na svaku stranu svoj pecat
[ bojanalm @ 16.03.2008. 09:59 ] @
Ja sam pitala knjigovodju koji mi je rekao ne zna da KPO treba da se overi i da samo stavim svoj pecat. Ipak, na salteru u Poreskoj sluzbi pise da se knjige overavaju. U svakom slucaju, izgleda mi da cu morati da pitam nekog u Poreskom, pa cu napisati sta su mi odgovorili.
[ devil-666 @ 16.03.2008. 13:16 ] @
Meni je nacelnik poreske uprave reko da samo udarim svoj pecat nista vise
[ bojanalm @ 18.03.2008. 14:02 ] @
Upravo stizem iz Poreskog. Po zakonu KPO knjiga MORA BITI OVERENA. Koliko sam ja shvatila, to se radi na pocetku godine pa su mi na salteru rekli da kupim novu knjigu, uplatim 150din za zahtev za overu i da donesem staru knjigu. Staru ce da mi zakljuce i ono sto sam popunila u ovoj godini ce da mi saberu i prenesu u novu, overenu knjigu. Eto tako, nadam se da vam je nesto jasno i da sam pomogla.
[ techcode @ 05.04.2008. 15:35 ] @
A ukoliko se KPO knjiga vodi na racunaru?
[ Deker @ 08.04.2008. 12:34 ] @
Onda se ne overava. Ali program koji se pri tom koristi treba da odgovara nekim standardima (valjda računovodstvenim). Caka je u tome da se jednom proknjižena stavka ne može naknadno brisati. Slično je i sa knjigom. Provlači se crveno plavi kanap kroz rupice na listovima, pa se na njega udara pečat. Time se sprečava cepanje ili dodavanje listova.
[ sawa @ 18.04.2008. 10:07 ] @
Knjiga KPO se overava. To mi je rekao inspektor ovde u Novom Sadu i onda me uputio na salter gde sam to i uradio. Popuni se nekakav zahtev, sta li i onda dobijete pecat na unutrasnjim koricama na kraju knjige koji kaze koliko knjiga ima strana itd...
Verovatno knjigu mozes i sam da napravis, ali ja sam moju kupio u Sluzbenom Listu za 212 dinara :)
[ acatheking @ 18.04.2008. 11:27 ] @
Za overu knjige ne treba nikakav zahtev, bar je tako u poreskoj upravi na Zvezdari, Beograd.
Samo odneses knjigu, provuku onaj kanap, zalepe ga i udare pecat.
[ mikal @ 21.05.2008. 01:10 ] @
Na svakom listu napišeš broj, na zadnjim koricama tekst "ova knjiga sadrži XX listova," datum, mesto, potpis i pečat (tvoj). I knjiga je na taj način overena! Ukoliko se knjiga vodi i slobodnim listovima na računaru, softver može da bude koji god, ali mora na svakoj odštampanoj strani da bude overena, kao i da postoji mogućnost ponovnog štampanja. I limit je sa 2 otišao na 3 miliona za paušal.
[ websurfer @ 20.12.2009. 22:38 ] @
Posto cu biti pausalac sledece godine, nije mi najjasnije ovo oko KPO knjige.

Jedan moj prijatelj koji je pauslac nije overavao knjigu u opstini, takodje i ovde vidim da neki ne overavaju u opstini vec sami svojim pecatom?

Da li je ovo ispravno?
I ukoliko nije, sta ovaj moj prijatelj da radi sada (vec par godina je pausalac) da li moze naknadno da overi KPO u opstini?
[ spartanac86 @ 29.01.2010. 19:49 ] @
Da li se u KPO knjigu pisu i nenaplacena potrazivanja, odnosno kada izdamo fakturu ali klijent ne plati??
[ S A J A @ 29.01.2010. 20:22 ] @
U knjigu se upisuje prihod a to je vrednost fakturisanog. Nebitno je da li si ti to naplatio ili nisi. Ne misliš valjda da će država da se bavi time da li ćeš ti nešto da naplatiš ili nećeš.
[ acatheking @ 29.01.2010. 21:20 ] @
Koliko je meni poznato (tako smo bar do sada radili) KPO knjiga se overava u PU. Ne znam kakve veze bi trebala da ima opstina, moguce je da moze i tamo da se overi, nisam znao to.
U KPO upisujes kada izdas fakturu, bez obzira klijent platio ili ne. Zbog toga je bolje prvo klijentu izdati predracun, pa kad uplati, izdas mu fakturu i uneses to u KPO.
[ websurfer @ 29.01.2010. 21:28 ] @
Meni su rekli da se ne overava ni u PU ni u opstini vec da sam overim samo svojim pecatom. Kazu da je ranije bilo obavezno ali vise nije.
[ Loves @ 14.12.2010. 12:39 ] @
Pozdrav svima,ja sam takodje otvorila SZR i pausalac sam.Danas sam bila kod referenta i upravo je pitala da li treba da se overi KPO knjiga ili ne jer su misljenja podeljena.
Rekla je da svaka knjiga mora biti overena sto sam ja i uradila u opstini.
Dok mi je sluzbenik overavao knjigu bas sam mu postavila pitanje sta se desava ako knjiga nije overena a obavljamo uredno svoj posao...kaze da sledi visoka novcana kazna pricao mi je da su dolazili nezadovoljni preduzetnici i svadjali se sa njima kada su videli kolika je kazna koju moraju da plate,pod izgovorom da nisu znali da mora da se overi.On je rekao
da overa nasim pecatom ne postoji.
Moja knjiga je sa zadnje strane sva u njihovim pecatima i zalepio mi je njihov zig.
Tako da svi koji niste overili knjigu sto pre to obavite jer knjige ce proveravati ako nije overena eto kazne.
I jos jedna stvar svake godine se ne kupuje nova knjiga vec podvucete crtu i upisete novu godinu i pocinjete sve iz pocetka.

Bila sam u opstini Novi Beograd.
[ S A J A @ 14.12.2010. 19:24 ] @
U zakonu jasno piše da se KPO knjiga mora overiti kod nadležnog poreskog organa pre početka knjiženja tako da su ti dobro rekli u poreskoj upravi. Drugo je to što ljudima nije logično što u 21. veku mora da se vodi knjiga na papiru i da se overava ali s obzirom da smo u Srbiji, nema mesta čuđenju.
[ goranvuc @ 14.12.2010. 20:14 ] @
Ne pise u Zakonu, nego u pravilniku
[ ns_coder @ 28.12.2010. 18:52 ] @

Nakon raspitivanja, odlucio sam da overim KPO knjigu u poreskoj. Overava se iskljucivo prazna knjiga i unosi se datum kada je overa izvrsena.

Ja medjutim imam jednu fakturu koja je sa datumom nekih dve nedelje pre overe. Nisam uspeo dobiti jasnu informaciju gde da zavedem ovu fakturu?

tj, da li je moguce uneti je sa datumom knjizenja koji odgovara datumu izdavanja fakture (sto je pre nego sto je overena knjiga) ili je Ok staviti kao datum knjizenja datum kada je overena knjiga?

Ili postoji trece resenje?
[ alexg @ 03.02.2011. 22:30 ] @
Molim iskusnije za savet.

Radnju kao paušalac sam otvorio prošle godine. Kako sam počeo posao krajem godine imao sam nekoliko faktura i sada me zanima kako upisujem fakture u ovoj godini? Dakle, ako sam imao fakturu na dan 31.12.2010. pod rednim brojem 24. u KPO, da li prvu fakturu u 2011. godini upisujem samo dalje, u sledećem redu, dakle pod rednim brojem 25. u KPO ili bih trebao da sve upise u 2010.-oj podvučem, pa u sledećem redu napišem 2011. godina i u sledećem redu pod rednim brojem 1. napišem prvu fakturu za 2011. godinu? Hvala za upustvo.



Inače, moje iskustvo sa overom KPO-a jeste da su mi i u APR i u Opštini rekli da istu overavam u Poreskoj upravi. Tako je i urađeno. Na poslednjoj stranici (tačnije na koricama) referentkinja za paušalno oporezovane obveznike mi je napisala: ''Ova knjiga ima 120 strana.'', stavila datum i potpis i pečat Poreske uprave.
[ Loves @ 04.02.2011. 12:05 ] @
Podvuces crtu vecim upises 2011.i kreces ispocetka.
[ alexg @ 06.02.2011. 11:02 ] @
Citat:
Loves: Podvuces crtu vecim upises 2011.i kreces ispocetka.


Hvala za odgovor.

Ali, da potvrdim da sam dobro i pravilno razumeo: podvučem zadnju upisanu fakturu u 2010.-oj godini, u sledećem redu napišem 2011. i u sledećem redu pod rednim brojem 1. upisujem prvu fakturu iz 2011?
[ absns @ 04.03.2011. 11:49 ] @
Podvuces, napravis zbir, ispod toga potpises i overis pecatom. Ja bih licno novu godinu poceo na novoj strani, ipak je to dosta debela knjiga (pretpostavljam, nikad je nisam video).
[ alexg @ 13.01.2012. 17:33 ] @
Iako je tema dosta stara, ali da ne otvaram specijalno novu, nadam se da će neko ko je upućen u problematiku mi odgovoriti.

Naime, imao sam preduzetničku radnju koju sam ugasio kod Agencije za privredne registre. Sad, zanima me šta dalje treba da uradim kod Poreske uprave? Od APR sam dobio odjavu sa PIO osiguranja, račun u banci sam ugasio i jedino mi je ostala poreska. Oni su mi poslali (kao što su i svake godine slali) obrazac da popunim oko utvrđivanja paušalnog prihoda za 2012. godinu, ali kojim obrascem ja njima sad treba da dokumentujem zatvaranje radnje (uz priloženo rešenje o brisanju firme od APR)? Hvala.
[ Davor Vlajkovic @ 13.01.2012. 18:47 ] @
Poreska obično sama skonta da radnja više ne postoji pošto direktno usklađuje podatke sa APR-om, ali možeš da odeš do svog poreskog referenta sa rešenjem o brisanju radnje i tražiš da proveri da li imaš neka dugovanja i da li su registrovali brisanje radnje iz APR-a.
[ elinfo @ 21.01.2012. 22:37 ] @
Odes u poresku kod referenta i odneses mu taj papir obavezno.
Odes u PIO da ugasis zadravstvenu knjizicu (najkasnije za 3 dana) i dobijas od njih privremenu.
U poreskoj da ti obracunaju zaradu/koliko si sta uplacivao i odes sa tim u biro po naknadu za nezaposljene.
U birou ce ti reci sta ti sve treba, i sve moras da zavrsis za MAX MESEC DANA da ne bi gubio naknadu od biroa jer ti se i na to obracunava staz.
Valjda dobijas 60 ili 70 posto od plate koja ti je bila propisana.
Naravno u poreskoj treba da dobijes potvrdu da si sve obaveze ismirio.
Nista usmeno, jer ti ta potvrda treba za biro!!!

Okvirno sam ti rekao sta se radi a ti pozuri jer u poreskoj mnogo zezaju za to sto treba da ti daju.
Kolega je prosli mesec zatvorio radnju pa sam to od njega saznao
[ grizzly @ 09.09.2013. 13:19 ] @
Cao ljudi,

jel zna neko sta treba da uradim kad dodjem do kraja strane u KPO knjizi?

U zadnjem redu mi pise "SVEGA ZA PRENOS" tako da mislim da bi tu trebalo da saberem sve odozgo, i sta onda, da to upisem u prvi red sledece strane, uz neki natpis "preneseno sa prethodne strane" ili tako nesto?