[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.09.2003. 14:35 ] @
Imam Panaconic sa Ni-Cd baterijom, pa me zanima da li je bolje jednom napuniti bateriju, pa slusalicu drzati izvan baze ili je uvek drzati u bazi, posto sam cuo 2 prilicno oprecne izjave za Ni-Cd baterije.
[ Ivand @ 18.09.2003. 17:34 ] @
Za sve Ni-Cd baterije vazi isto
punjenje - praznjenje do kraja
i opet punjenje sa sto manje "dopunjavanja"
jer ..bla bla... memorijski efekat ..... bla bla
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.09.2003. 19:08 ] @
E hvala..to mi je trebalo :) Nisam znao da to vazi i za Ni-Cd.
Hvala.
[ xtraya @ 19.09.2003. 01:10 ] @
dakle punjenje sa strujom I10...tacnije strujom koja je 10 puta slabija od struje koju daje baterija.

s tim sto onda kad se napuni moze da stoji pod punjacem dugo bez problema

naravno puni se do kraja i prazni do kraja....

Ni Cd definitivno duze traju ali imaju losiju krivu praznjenja od NiMh....

ali traju po 10-15 godina ako se cuvaju i odrzavaju...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.09.2003. 08:15 ] @
E sad me zbuni :)
Ako je napunim, znaci da je mogu drzati na bazi, ali ako je koristim npr 1h, onda je bolje ne vracati je na bazu, jer nije puna?

I kako uopste da znam kad se napunila (300mAh), jer kod mene crvena lampica (Charge) stalno svetli (kad sam formirao bateriju, svetlela je 24h i i dalje bi, da nisam skinuo slusalicu sa baze:)
[ xtraya @ 20.09.2003. 05:34 ] @
pa evo kako...
otvori fon i vidi koja je jachina baterije...recimo da je 600 mAh

pa sad u principu punjaci su oko 50-60 mAh u punjenju

a sad znam za to da gori non stop lampica (LED) ali bas je to fora...da je puni non stop iako je ona puna (ne moze da je osteti sa tom jacinom struje jer se struja kad je puna, onda pretvara u toplotu i nema frke jer je mala jacina struje)

da uzmes recimo 0,5 ampera napunio bi je za manje od sat vremena ali ono sto je lose sto se baterija JAKO greje i to veliko grejanje razara vremenom celije

osim toga ne bi smeo da je ostavis na 0,5A duze od sat jer u najgorem slucaju moze da explodira (to se meni jednom desilo kad sam iz zezanja probao da punim onu BUTTON (kao dugme) Ni Cd bateriju sa 1 A...i onda je posle 5 mi samo nesto PUKLO!

fora je da se stvaraju u bateriji gasovi elektrolize i onda moze da pukne....BOOM!

dakle ako je batt 300 mAh treba joj 6-7 sati da se napuni, ostavi je preko noci i razgovaraj DOK ima struje u njoj do kraja...nemoj da je dopunjavas...

i to je to..
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.09.2003. 11:23 ] @
E hvala puno! :) Sad mi je sve jasno :)

I kao sto rece jedan covek kad je zavrsio etf..."Ma ljudi, sve je meni jasno, samo nikako da shvatim kako struja putuje" :)