[ chachka @ 04.12.2007. 13:00 ] @
Recimo da imate sastanak sa vlasnikom neke srpske (srednje/velike) firme u trajanju od jednog minuta. On Vam kaze: "Znam da uvodjenje Vaseg ERP sistema kosta nekoliko stotina hiljada Evra. Sta ja dobijam za te pare, a da nemam u postojecem knjigovodstvenom softveru?"

Kako biste odgovorili na ovo pitanje, a da odgovor stane u jedan minut?
[ totovic @ 04.12.2007. 13:16 ] @
Za jedan minut možeš navesti nekoliko prednosti, ali teško da ćeš imati vremena da objasniš sve što je vezano za toliku razliku u ceni. Potrebno je porazgovarati bar pola sata i održati jednu kraću prezentaciju kao minimum za nastavak razgovora o tome. Ugovaranje prodaje ERP rešenja je obično dugotrajan proces.
Takav kupac kao što si naveo, definitivno ne spada u ozbiljne i teško da ćeš mu prodati ERP.
[ jablan @ 04.12.2007. 13:24 ] @
I mene kao laika za tu oblast interesuje ista stvar. Možeš li barem malo da nagovestiš o čemu se radi?
[ Predrag Supurovic @ 04.12.2007. 15:52 ] @
Pitanje je sasvim na mestu, jer zaista je mali broj firmi kojima ne treba objasnjavati zasto uvodjenje informacionog sistema mora da kosta "nekoliko stotina hiljada evra" i to samo za softversko resenje bez licenci za operativni sistem i hardver.
[ Java Beograd @ 04.12.2007. 16:35 ] @
Zapravo je glavno pitanje kakav je njegov postojeći knjigovodstveni program.
[ aleksandaraleksandar @ 04.12.2007. 16:45 ] @
kao što postoji obuka zaposlenih, tako postoji i obuka menadžmenta. mora im se pričati o erp-u.

mislim da je jedan minut i previše.
moguće je reći dovoljno jer on/ona u tom jednom minutu ne može puno ni da razume.

idete da kupite bilo šta: hardver, softver, nov jogurt, nov keks,... budimo realni, ko još zna da su imlekove bakterije jedne od boljih na svetu. ali će svako svejedno krenuti u spiku sa devojkom koja radi promociju novog jogurta, i dopustiti joj da nas upozna sa proizvodom.

ja bih se tu držao prve rečenice UML-a: što nije jasno rečeno u jednoj rečenici koja opisuje CEO sistem - pogrešno je rečeno.
[ Moonshine @ 04.12.2007. 19:31 ] @
Prednosti ERPa nisu nešto što može stati u jednu rečenicu ili se opisati u jednoj minuti. Poređenje sa UMLom nije na mestu. Na žalost kod nas većina prodavaca to sve ipak ubaci u jednu rečenicu a ona je da njihov ERP sve može samo je potrebno vreme i novac. I na kraju ostanu i bez vremena i bez novca a kupac i bez obećanog rešenja. :(

Sam proces kupovine/prodaje ERP-a je vrlo dug ali ako je ipak potrebno to ubaciti u formu od jedne minute (uz ogradu da je to vrlo neozbiljno i da je od takvog kupca najbolje odustati) Pre te minute neophodna je jakooo dobra priprema u kojoj bi ste se upoznali sa kompanijom i pronašli oblasti poslovanja te kompanije u kojima bi Vaše rešenje donelo najviše koristi. O tim oblastima bi potom trebalo pričati.


Kako je potrebno smanjiti izlaganje na minut potrebno je izabrati najbolnije i najisplativije oblasti i više pokazati vaše razumevanje njihovih problema, nego način na koji biste ga rešili i vrlo bitno indikatore koji pokazuju kako će upravo rešavanjem tih problema oni isplatiti svoju investiciju u vaše rešenje.


Sad sam tek video "a da nemam u postojećem knjigovodstvenom softveru". Upoređivanje sa postojećim IS kakav god on bio potrebno je što više izbegavati. Jer ne takmičite se ni sa kim već rešavate probleme.
[ STOMAR_3 @ 04.12.2007. 23:13 ] @
Tesko je dati idealan odgovor na tvoje pitanje. Ono sto ti najkrace mogu reci je to da ti knjigovodstveni program pokriva samo jedan segment(deo) tvog poslovanja dok ti ERP moze pokriti apsolutno sve segmente. Osnovna svrha ERP-a ti je da ti obezbedi potpunu kontrolu i bolji uvid nad svim segmentima sopstvenog poslovanja i da ti na taj nacin u sto vecoj meri ustedi vreme i novac.
[ aleksandaraleksandar @ 04.12.2007. 23:40 ] @
Citat:
Moonshine: Prednosti ERPa nisu nešto što može stati u jednu rečenicu ili se opisati u jednoj minuti. Poređenje sa UMLom nije na mestu.


na moju sreću te takvo poređenje nisam ni napravio.

stomar3 je dao odgovor koji traje 20 sekundi. sasvim dovoljno.
[ brainbuger @ 05.12.2007. 11:05 ] @
Citat:
chachka: Recimo da imate sastanak sa vlasnikom neke srpske (srednje/velike) firme u trajanju od jednog minuta. On Vam kaze: "Znam da uvodjenje Vaseg ERP sistema kosta nekoliko stotina hiljada Evra. Sta ja dobijam za te pare, a da nemam u postojecem knjigovodstvenom softveru?"

Kako biste odgovorili na ovo pitanje, a da odgovor stane u jedan minut?

Mislim da danas u 2007. godini ako vlasnik srednjeg preduzeca (ili jos gore, velikog) nema nikog od IT ljudi u firmi koji bi ga prethodno posavetovali zasto je njihovoj firmi bitno da investira u ERP i koje su njegove prednosti u odnosu na standardni knjigovodstveni paket ( mada i to je pitanje da li on kao vlasnik (investitor) treba uopste da se bavi tim pitanjem jer pricamo o srednjem/velikom preduzecu, jel da?) onda takav vlasnik najverovatnije nece ni poslovati uspesno jos neko duze vreme, i nema potrebe da ulaze 100.000e u ERP. Njemu ce knjigovodstveni paket biti sasvim dovoljan sta god mu rekao ;)
[ jablan @ 05.12.2007. 12:00 ] @
Citat:
brainbuger: Mislim da danas u 2007. godini ako vlasnik srednjeg preduzeca (ili jos gore, velikog) nema nikog od IT ljudi u firmi koji bi ga prethodno posavetovali zasto je njihovoj firmi bitno da investira u ERP

Ja sam "IT čovek" a eto ne bih znao šta da kažem gazdi u prilog kupovine ERP-a. Zato sam i pitao da neko ko se time bavi objasni kako takva investicija može nekome da se isplati.

Inače, kad se kaže knjigovodstvena aplikacija, obično se misli na ceo poslovni paket. Tipa, lupam, http://www.bluesoft.co.yu/bluesoft04.html

Šta je to što ERP donosi što može mene da ubedi da gazdi savetujem kupovinu ERP-a?
[ Buum @ 05.12.2007. 12:12 ] @
Prednosti ERP-a:
- objedinjeni poslovni procesi [proizvodnja, prodaja, knjigovodstvo, menadžment, B2B, B2C...]
- bolja kontrola nad resursima, kako materijalnim tako i ljudskim
- podrška u odlučivanju [BI]
- jednostavnije i kvalitetnije upravljanje kompanijom
- bolje planiranje i analitika

Ukratno: ERP je alat za efikasnije poslovanje
[ brainbuger @ 05.12.2007. 16:14 ] @
Citat:
jablan: Ja sam "IT čovek" a eto ne bih znao šta da kažem gazdi u prilog kupovine ERP-a. Zato sam i pitao da neko ko se time bavi objasni kako takva investicija može nekome da se isplati.
Ma to je sve ok Jablane, samo kazem da vlasnik srednjeg/velikog preduzeca ne bi trebao o takvim stvarima da dobija informacije iz usputnog razgovora koji traje svega minut. Treba da postoje ljudi u njegovoj firmi koji treba time da se bave, oni treba da utvrde da li bi uvodjenje ERP-a ucinilo poslovanje efikasnijim ili ne, da mu predloze par mogucih resenja i ukoliko bas zeli da udje malo vise u problematiku najbolje bi bilo za pocetak organizovati prezentaciju od strane ljudi koji se bave prodajom istog.

Ako bas hoces da mu skrenes paznju tako na blic, evo jedna dobra fora kako, izaberi nekog od vasih najjacih konkurenata koji koristi ERP u poslovanju, malo proanaliziraj koliko su ga otprilike platili, koje im oblasti poslovanja pokriva, i onda to prenesi gazdi i objasni mu da je upravo taj ERP jedan od kljucnih razloga zasto je taj konkurent toliko ispred vas. Bice mu stvar odmah mnogo jasnija :)
[ aleksandaraleksandar @ 05.12.2007. 18:59 ] @
Citat:
brainbuger: izaberi nekog od vasih najjacih konkurenata koji koristi ERP u poslovanju, malo proanaliziraj koliko su ga otprilike platili, koje im oblasti poslovanja pokriva, i onda to prenesi gazdi i objasni mu da je upravo taj ERP jedan od kljucnih razloga zasto je taj konkurent toliko ispred vas. Bice mu stvar odmah mnogo jasnija


potpisujem
[ drbogi @ 06.12.2007. 01:53 ] @
Dakle pokloniš npr. Miškoviću neki ERP, a onda ovi tajkunčići ostali navale kao mutavi! Jel se vi to zezate, ili je to stvarno model po kojem neko to kupuje u Srbiji? Ajd da to shvatimo kao uslovno "tehniku prodaje", ali šta je zaista prednost, za koje vreme se to otplati, koliko se unapredi organizacija poslovanja, ali u Srbiji, bez primera iz Amerike, molim.
Ja iz dosadašnje priče još nisam shvatio prednost, ali vidim da npr. nekim konsultantima, na web sajtovima konsultantske firme, predstavlja problem da podese Džumlu da prikaže ispravno 1250 stranu. Ako im i Navision tako radi, onda ništa, fala lepo.

[ aleksandaraleksandar @ 06.12.2007. 02:33 ] @
Citat:
drbogi: Dakle pokloniš npr. Miškoviću neki ERP,


njemu uvalise za pare, pa ti vidi

Citat:
onda ništa, fala lepo.


resen problem.
[ drbogi @ 06.12.2007. 02:54 ] @
Piše npr. , dotičnog sam uzeo samo kao primer. Meni je fascinantna stvar način prodaje, koji jasno pokazuje kolika je :
a) nefunkcionalnost takvog softvera u Srbiji i/ili
b) nekompetentnost konsultanata,
jer ako se ERP prodaje po modelu po kojem se prodaje gsm kartica, ako su to aduti da udariš kupca u tanku žicu, onda mislim tu nema priče. To je rezon kafanskih muzičara, koji te pogode pesmom, pa se ti mašiš za novčanik. Ja ne sumnjam da prodaja ide dobro, samo mi je malo verovatno da su sve implementacije podjednako uspešne za sve učesnike u poslu.
Sve vreme se ograničavam na Srbiju i tržište Srbije, da ne bude zabune.

A o sajtu Navision konsultanata i kodnoj strani drugi put.


[Ovu poruku je menjao drbogi dana 06.12.2007. u 04:04 GMT+1]
[ totovic @ 06.12.2007. 10:45 ] @
Ja nikada ne bih ni pokušao da prodam ERP direktoru sa takvim stavom. Ukoliko je on u potpunosti zadovoljan svojim poslovanjem ili misli da mu firma funkcioniše savršeno, tu nemam šta da tražim; sačekaću koju godinu da sam shvati svoje probleme koje ako nema u tom periodu će dobiti. Ukoliko neko uopše traži poređenje klasičnog knjigovodstvenog softvera sa ERP-om, ja tu ne bih želeo da učestvujem. To je stvar koja se prvo mora uraditi interno u firmi.
Objasniti prednosti ERP-a je izuzetno složen posao i treba dobro argumentovati. Činjenica je da je to investicija od par desetina ili stotina hiljada evra (možda i više miliona), i ako direktor za to ima samo jedan minut, nemam šta da kažem. Da bih pokazao prednosti ERP-a, prvo osoba sa druge strane mora biti spremna da sasluša i uvaži argumentaciju. U drugim slučajevima, nema smisla ni počinjati prodaju.
Ovom prilikom neću započinjati priču, šta je nekog direktora navelo da razmišlja o implementaciji jer i tu ima mnogo diskutabilnih stavova, ali je ipak bitno da ta firma, odnosno direktor uopšte imaju želju da investiraju u tom pravcu.
[ sinisa.medic @ 06.12.2007. 11:32 ] @
Slažem se u potpunosti sa Totovicem; dok oni nisu svesni da im treba ERP, nema smisla ni da pokušavaš. Čak i ako uspeš da ga nagovoriš, a on ne vidi nikakav napredak u odnosu na stari sistem, samo ćeš ti da budeš na "tapetu". Kad bude svestan da mu treba ERP, kad primeti da ne može da prati šta mu se dešava u firmi, e onda je trenutak da predlog kupovine ERP-a, do tada nikako.
[ vejin @ 06.12.2007. 12:39 ] @
Pošto vidim da se ovde okupila ekipa koja se razume u ERP, može li mi neko objasniti kako je ovaj model Open source.

Rest-art
[ totovic @ 06.12.2007. 12:51 ] @
Ukoliko je firma ozbiljna u nameri da implementira ERP, dobit koju će imati moguće je meriti na više načina.
Najjednostavnije gledište je smanjenje radne snage i troškova za štampanje nepotrebne dokumentacije, gde se vrši obračun uštede u nekom narednom periodu.
Složenija metoda podrazumeva definisanje ključnih indikatora performasi poslovanja (porast prodaje, smanjenje utroška materijala, dugovanja klijenata ka firmi, nivo zaliha, smanjenje angažovane radne snage, veća iskorišćenost skupe radne snage...) i definisanjem načina merenja indikatora. Upoređivanjem indikatora i mera i njihovih promena uvođenjem ERP-a, na statističkim podacima dobija se obračun dobiti iz implementacije.
Dobit od uvođenja se može meriti i promenom obrta angažovanog kapitala pre i posle uvođenja ERP-a, gde se na statističkim vrednostima lako može doći do obračuna povraćaja u određenom periodu i naravno ušteda i kvalitetu rada u narednom.
Postoji još ozbiljnih metoda izračunavanja isplativosti, ali samo pod uslovom da je firma koja želi da implementira ERP ozbiljna. Naravno, postoje i firme koje implementiraju ERP iz pomodarstva; takve i ne treba ubeđivati, oni su odlučili i verovatno unapred izabrali neko rešenje bez obzira na isplativost poduhvata.
...
[ chachka @ 06.12.2007. 14:06 ] @
Hvala svima na odgovorima, ali na žalost nisam dobio mnogo novih informacija, jer sam sve to već pročitao u prospektima, na sajtovima ili čuo na prezentacijama. Znam i za sa jedne strane, smanjenje vrednosti zaliha, povećanje produktivnosti, smanjene troškove nabavke, kao i sa druge strane, kompleksnosti implementacije ERP-a.

I dalje ostaje pitanje: "Šta se to kupuje za par stotina hiljada Evra?" Da li je to softver, da li je to statusni simbol ili ipak nešto treće?

Recimo da je ERP informacioni sistem preduzeća (barem ga ja tako posmatram). Informacioni sistem se sastoji od ljudi, podataka i procesa koji zajedno učestvuju u proizvođenju informacija. Hardver i softver u informacionom sistemu služe samo kao alat.

Pođimo od jednog izuzetno banalnog primera:
Imam firmu od jednog čoveka, ja kupujem konac, heklam čipke i prodajem ih. Koristim MS Word (čak ni Excel!) za štampanje faktura kupcima. Dobio sam na Lotou pola miliona Evra. Skroman sam čovek i znam da će me novac pokvariti. Odlučujem da kupim ERP, ali hoću samo da fakturišem. Neinteresuje me ni porez, ni koliko mi duguju kupci, ni koliko su mi platili, ni koliko sam ja platio konac.

Da li ERP softver može da se podesi da ja zadržim funkcionalnost koju imam, odnosno da samo pravim fakture? Predpostavljam da može. Kupujem ERP i konsultanti mi ga podešavaju da mogu samo da fakturišem.

Da li mi je ERP nekako poboljšao prihode, smanjio troškove, smanjio zalihe? Nije! Zato što nije promenjen ni jedan od 3 činioca informacionog sistema:
1. Ja sam i dalje ostao zatucan
2. Nisam dodao ni jedan poslovni proces u svom dosadašnjem radu.
3. Nisam povećao količinu podatak koje pravim unosom fakture.

Pravu korist od ERP sistema ću imati tek kada promenim način rada, kada počnem da unosim i ulazne račune, i uplate, i zalihe itd,... Korist ću imati kada mi ERP konsultanti (ili već neko) pomognu da unapredim svoje poslovanje.

Po meni je korist od implementiranja ERP sistema upravo u promeni radnih procesa, što povlači za sobom i veću količinu generisanih podataka i radnike koji moraju da znaju više (te su samim tim i bolji).

Po meni je odgovor na polazno pitanje: "Ne kupujete golišavi softver, nego kupujete remodeliranje poslovnih procesa."

Ali, ja sam laik u ERP-u, verovatno negde grešim.
[ totovic @ 06.12.2007. 14:22 ] @
Ti si apsolutno u pravu. Naravno, ERP i nije softver, ERP je način rada i razmišljanja. Softver koji kupuješ je samo jedan od elemenata (ali neophodnih) kako bi poslovanje uzdigao na taj nivo.
[ jablan @ 06.12.2007. 14:24 ] @
Citat:
totovic: Ja nikada ne bih ni pokušao da prodam ERP direktoru sa takvim stavom.

Ja ne znam da li je to zvanična marketinška politika ERP kuća, ali sa takvim elitističkim stavom teško da bi iko išta prodao na ovom svetu.

@chacka: Kapiram to što kažeš i pretpostavljam da u tome i jeste poenta integralnog rešenja. Ali pitam se koliko to postojeći poslovni proces mora da bude loš i neekonomičan da bi opravdao toliko ulaganje?!
[ Miroslav Jeftić @ 06.12.2007. 14:27 ] @
Naravno, ne možeš ni Windows više instalirati bez nekog malog podešavanja kasnije, a kamoli ERP softver. Ne bavim se implementacijom, tako da sam tu laik kao i većina ostalih, ali mislim da je ključno da tu neko razume koji su problemi i da li i kako erp može da pomogne u njihovom rešavanju; ako su u pitanju troškovi, onda kolika se može ušteda napraviti korišćenjem erp-a i slično. Znači, ubrzali smo proces dostave do kupca, ili smanjili količinu neophodnog rada da se nešto proizvede/naplati/donese odluka/šta već, to vredi neku sumu novca, itd što na duži rok opravdava investiciju.
Sve zavisi šta je nekom cilj (ako uopšte ima cilj ).
[ totovic @ 06.12.2007. 14:33 ] @
Citat:
jablan: Ja ne znam da li je to zvanična marketinška politika ERP kuća, ali sa takvim elitističkim stavom teško da bi iko išta prodao na ovom svetu.


U ovom slučaju ne prodaješ automobil, pa vidiš da je lep, jak, udoban... Prodaješ rešenje uz pomoć koga možeš ostvariti rezultate ali ne brzo i ne lako. Ne možeš ići od firme do firme i nuditi im kao da je to paklo cigareta. Naravno, nisam isključio prezentacije, edukaciju i sl.
Ako ljudi u kući koji žele da kupe ERP neznaju baš ništa o tome, suvišno je ubeđivati ih. Pre će kupiti limuzinu za taj novac, jer oni ne vide vrednost. To nije elitistički stav, već realnost.
[ jablan @ 06.12.2007. 14:39 ] @
Citat:
totovic: Prodaješ rešenje uz pomoć koga možeš ostvariti rezultate ali ne brzo i ne lako.

Razumem. Ali ono u šta ja nisam ubeđen je da bi svaka firma (hajde da se zadržimo samo na velikim firmama) koja ne koristi ERP profitirala od njegovog uvođenja, ma koliko je menadžment voljan da sarađuje.
[ Miroslav Jeftić @ 06.12.2007. 15:02 ] @
Što važi za jednog, ne mora uvek da važi za nekog drugog. Svi koji se bave marketingom bi rekli da je on od suštinske važnosti za firme, nezaobilazan itd. Skoro čitam (mada ne mogu proveriti koliko je to tačno) da Zara ima sasvim drugačiji pogled na marketing (tj. da je nepotreban), pa im to ne smeta da budu veoma uspešni u tome čime se bave.
[ totovic @ 06.12.2007. 15:02 ] @
Sve zavisi od toga koliko su voljni da sarađuju. Ako prilagode svoje poslovne procese ERP sistemu, sigurno će imati koristi.
[ range @ 06.12.2007. 15:08 ] @
Vidis, ja sam naprotiv ubedjen da svaka firma, bilo srednja ili velika bi profitirala uvodjenjem ERP-a. Nacin kako bi profitirala umnogome zavisi od delatnosti iste, tako da se na to ne moze dati definitivan odgovor. Ono sto se odmah vidi je unapredjenje posla automatizacijom procesa. U drugom koraku, mogu se uvideti prednosti od integracije procesa (recimo kako ce na kolicinu novca koju cu imati u narednih sest meseci utice narucivanje robe danas). I treci korak je da sistem pomogne menadzeru u strateskim odlukama za preduzece.
Poenta je da se ERP u prvoj fazi i delom u drugoj i ne razlikuje nesto od dobrog poslovnog informacionog sistema. Kada preduzece dodje do trece faze ERP nije pozeljno, vec neophodno resenje.
Objasniti vlasniku ili bilo kome za jedan minut zasto mu treba ERP, sta znam.... zvuci neprofesionalno to raditi a da ne delujes kao teleshop. Nisamsiguran da ovakva roba moze tako da se prodaje

[ jablan @ 06.12.2007. 15:19 ] @
Citat:
range: Poenta je da se ERP u prvoj fazi i delom u drugoj i ne razlikuje nesto od dobrog poslovnog informacionog sistema.

Ok, ovo sam hteo da čujem.
Citat:
Kada preduzece dodje do trece faze ERP nije pozeljno, vec neophodno resenje.

Šta sprečava dobar poslovni IS da u sebi sadrži deo za pomaganje strateškom odlučivanju? Da li je to taj feature koji pravi dva reda veličine razlike u ceni?
[ range @ 06.12.2007. 15:37 ] @
Prvo i osnovno sto pravi razliku u ceni je know-how. Svako ERP resenje u sebi ima minimum 30 godina iskustva proucavanja poslovnih procesa najuspesnijih svetskih firmi. I kada implementiras ERP u neku firmu, firma ne dobija proces "profaktura-otpremnica-faktura-placanje". Ti dobijas isti proces, ali onako kako se radi u mercedesu, vw-u, eon-u... i to treba da ti bude osiguranje da se to radi na najoptimalniji moguci nacin.
Dobar poslovni IS, ne moze da ima to u sebi ugradjeno. U stvari moze, ali mora da predje isti put kao i bilo koji ERP, sto ce reci da mu treba 30 godina.
Poenta je, ERP-u ce trebati duze vremena da se isplati, ali ce se isplatiti i maloj i srednjoj i velikoj firmi.
[ totovic @ 06.12.2007. 15:40 ] @
Naravno da je potrebno duže vreme da se isplati, ali kada se isplati, posle toga donosi čist profit.
[ jablan @ 06.12.2007. 15:47 ] @
Citat:
range: Dobar poslovni IS, ne moze da ima to u sebi ugradjeno. U stvari moze, ali mora da predje isti put kao i bilo koji ERP, sto ce reci da mu treba 30 godina.

A ne može da nađe nekog stručnjaka ili ekipu stručnjaka sa po 30 godina iskustva i tih 30 godina za jednu godinu prevede u proizvod?
[ aleksandarpopov @ 06.12.2007. 16:02 ] @
@jablan
Onda opet fakticki dobijes ERP.
[ aleksandaraleksandar @ 06.12.2007. 17:34 ] @
Citat:
totovic: Ako ljudi u kući koji žele da kupe ERP neznaju baš ništa o tome, suvišno je ubeđivati ih. Pre će kupiti limuzinu za taj novac, jer oni ne vide vrednost. To nije elitistički stav, već realnost.


pa kako onda?
ako ne znaju ništa o tome, a bave se biznisom, daleko od toga da im je limuzina vrednost.
velika je verovatnoća da je firma prošla kroz razne izazove i preživela.

jablane, što menjaš forume? nećeš više da programiraš?
[ IvoD @ 06.12.2007. 17:55 ] @
Vidim da ovde nedostaje jedan trgovac da ne kažem marketing menadžer.

Dakele, imamo ''proizvod'' koji treba prodati radi sticanja profita. Veliki broj kupaca ne zna da mu ''to'' treba dok mu ne pokažeš i dokažeš, čak ne zna ni da ''to'' postoji i čemu služi.

Angažovati kompetentno lice ili tim (zato se ljudi bre školuju - uska specijalzacija), a najbolje one koje si platio da ti ispitaju tržište za budući proizvod (kako ne bi bacio novac na nešto što nema kupca) i odredili ciljnu grupu.

Da bi dobio taj minut (99% uspešan) predstoje meseci mukotrpnog rada pa npr. moraš da znaš za koga direktorov sin navija i da mu pokloniš godišnju propusnicu za mečeve tog tima, da li njegovim roditeljima treba gerontološka pomoć, šta voli njegova ljubavnica....

I sad tu ima more ''trikova'' u prodaji ali najbitnije je, ukoliko želiš da dugo i uspešno opstaješ na tržištu, da kupac bude zadovoljan pa ga treba povremeno i podgrevati kao sarmu.
Inače u nekim ''kratkotrajnim'' firmama (hoće pare na brzinu pa da nestanu) čak 90% uzmu marketing agencije (naravno one koje ne drže do svoje reputacije) ali i onih 10% je više nego 0%.

[ totovic @ 07.12.2007. 07:24 ] @
Citat:
jablan: A ne može da nađe nekog stručnjaka ili ekipu stručnjaka sa po 30 godina iskustva i tih 30 godina za jednu godinu prevede u proizvod?


Iza jednog ozbiljnog ERP-a ne stoji jedan ili par stručnjaka sa 30 godina iskustva, već hiljade iskusnih ljudi iz svih oblasti. Iza njih stoji i iskustvo iz hiljade ili desetine hiljade implementacija, tj. poslovnih procesa iz tih firmi...
[ totovic @ 07.12.2007. 07:30 ] @
Citat:
IvoD: Dakele, imamo ''proizvod'' koji treba prodati radi sticanja profita. Veliki broj kupaca ne zna da mu ''to'' treba dok mu ne pokažeš i dokažeš, čak ne zna ni da ''to'' postoji i čemu služi... Da bi dobio taj minut (99% uspešan)...


Prodaja ERP sistema nije masovna prodaja. Na jednoj implementaciji radi minimum 3-4 čoveka u minimalnom periodu 6-12 meseci. Kada bi se ERP i prodavao masivno, ne bi imao ko da ga implementira.
[ IvoD @ 07.12.2007. 09:01 ] @
Citat:
totovic:
Kada bi se ERP i prodavao masivno, ne bi imao ko da ga implementira.


Hoćeš da kažeš da ne postoje dovoljni ''proizvodni'' kapaciteti? Hm, ovo znači da bi se mogao ostvariti ekstra profit samo treba potstaći tražnju. Već njušim potencijalno dobar posao za moje kolege (marketing).
Misliš li da, ukoliko bi se npr. udružilo 100 srpskih firmi (udruživanje i zajedniči nastup kod ponudjača radi dobijanja povoljnije ponude) i obratilo nekoj stranoj kompaniji za ponudu, ovi ne bi mogli da odgovore?

[ Miroslav Jeftić @ 07.12.2007. 09:23 ] @
Ako nađeš 100 firmi ovde koje bi da se udruže i uvedu ERP, treba ti dati nagradu za marketing posao veka.
[ IvoD @ 07.12.2007. 10:14 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ako nađeš 100 firmi ovde koje bi da se udruže i uvedu ERP,

Ma pitanje je da li bi neko mogao odgovoriti na njihov zahtev jer se postavlja pitanje raspoloživog kadra.
A ko traži možda i nadje. Privredna komora bi, recimo, bila dobar početak (ili regionalne komore).
Strukovna udruženja bi možda bila još bolja jer bi prilagodjavanje konkretnoj firmi u okviru struke bilo znatno brže a samim tim i jeftinije. Ne treba zaboraviti da se kod nas poslovi zaključuju uz krkanluk i piće pa posle seminara u komori zna se. Dok se vrše prezentacije vlasnicima i direktorima (imponuje im da su u društvu jedni drugih) treba ''obradjivati'' njihove vozače i saradnike.
Elem, dosta je bilo besplatnih saveta a i nije tema.

[ sinisa.medic @ 07.12.2007. 10:18 ] @
Citat:
IvoD: Hoćeš da kažeš da ne postoje dovoljni ''proizvodni'' kapaciteti? Hm, ovo znači da bi se mogao ostvariti ekstra profit samo treba potstaći tražnju. Već njušim potencijalno dobar posao za moje kolege (marketing).
Misliš li da, ukoliko bi se npr. udružilo 100 srpskih firmi (udruživanje i zajedniči nastup kod ponudjača radi dobijanja povoljnije ponude) i obratilo nekoj stranoj kompaniji za ponudu, ovi ne bi mogli da odgovore?


Mislim da je Totovic bas to mislio, a ako nije mislio, ja mislim tako. Pogledaj prosecno vreme uvodjenja recimo jednog SAP-a (koji uživa verovatno najveći ugled u svetu); pa to uporedi sa uvođenjem u recimo Sintelonu. Da ne pričamo o tome da neke stvari nikada nisu uveli, ali ajde da uzmemo samo to što je uvedeno i što se koristi. (Ovo bi najverovatnije neko iz Sintelona - valjda ga ima na forumu - bolje potvrdio). Kod nas se mnogo dugo uvodi (verovatno i u svetu), ali za razliku od sveta, mi imamo jako malo kadra koji to može da uradi. A i kada dođu ovi pametni stranci (da ne kažem Slovenci i Hrvati), ne uspeju da se snađu kod nas. Ne znam da li je to zato što smo mi kao sredina takvi da negativno utičemo na njihovo znanje, ili je u našoj državi sve komplikovanije... ali to je druga tema.
[ totovic @ 07.12.2007. 10:39 ] @
Što se tiče implementatora iz inostranstva, ne znam ni za jedan skroz uspešan projekat. Problem su jezik, naše (i njihove) navike, problematični propisi...
Što se tiče raspoloživosti naših kadrova, mišljenja sam da oni odgovaraju trenutnoj potražnji. U svakom slučaju, sve firme koje se bave tim poslom, pripremaju nove kadrove. Nije moguće da se odjedanput zaposli stotine ljudi u toj oblasti nadajući se da će biti posla. Obučiti čoveka za taj posao je složen i dugačak proces, i naravno veoma skup. Zbog toga se kadrovi i zapošljavaju prema planiranim potrebama u narednom periodu.
Ovde ERP još nije sadašnjost, čim se postavljaju ovakva pitanja vezana za prodaju. Ovakvo pitanje (Šta mi donosi ERP...) u zapadnim zemljama i ne postoji. Oni su jednostavno svesni da im je ERP neophodan kako bi opstali na tržištu sa jakom konkurencijom. Zato i nije realno očekivati u ovom trenutku da 100 firmi odjedanput želi ERP.
Sa druge strane, firma mora da bude i dovoljno jaka da može uraditi toliku investiciju. Naravno, treba da razmišlja na način da je trenutno mnogo jaka i da sada to može uraditi pre nego što dođe konkurencija koja će oslabiti njenu poziciju i tada veorvatno neće ni biti u poziciji da taj posao uradi. ERP je jednostavno neophodna investicija za budućnost, naravno ukoliko ste u mogućnosti da priuštite.
U svakom slučaju, to je mnogo bolja investicija nego dobar auto ili uređivanje poslovnog prostora na primer, jer ERP će vam vratiti novac, a ovo drugo ne.
[ Miroslav Jeftić @ 07.12.2007. 10:45 ] @
Citat:
sinisa.medic: Mislim da je Totovic bas to mislio, a ako nije mislio, ja mislim tako. Pogledaj prosecno vreme uvodjenja recimo jednog SAP-a (koji uživa verovatno najveći ugled u svetu); pa to uporedi sa uvođenjem u recimo Sintelonu.


Sintelon je prva instalacija SAP-a u Srbiji koliko znam, pa nisam siguran koliko se može uzimati kao neki referentan primer.
[ chachka @ 07.12.2007. 10:53 ] @
Ako je Sintelon zaista prvi projekat i netreba ga uzimati kao merilo, onda pada u vodu prica o 30 godina iskustva. SAP bi trebalo da je SAP bez obzira da li se radi o Srbiji ili Nemackoj.
[ Miroslav Jeftić @ 07.12.2007. 11:03 ] @
Da ne bude zabune, Sintelon (tj. Tarket, više nije Sintelon) je firma koja odlično posluje i gde SAP radi sasvim dobro. Više sam hteo da kažem da ipak ima neke specifičnosti, budući da je u pitanju prva instalacija ovde i to mislim da su krenuli da je uvode 2001. ili početkom 2002. kad je ova zemlja ipak bilo malo neuređenija nego danas.
[ totovic @ 07.12.2007. 12:05 ] @
Nije u pitanju samo proizvod (SAP, NAV, AX...), već i implementator. Dalje, u tom trenutku, verovatno ni lokalizacija nije bila urađena do kraja, a naši propisi su veoma specifični.
[ aleksandaraleksandar @ 07.12.2007. 18:39 ] @
Citat:
totovic:
Ovde ERP još nije sadašnjost, čim se postavljaju ovakva pitanja vezana za prodaju. Ovakvo pitanje (Šta mi donosi ERP...) u zapadnim zemljama i ne postoji. Oni su jednostavno svesni da im je ERP neophodan kako bi opstali na tržištu sa jakom konkurencijom. Zato i nije realno očekivati u ovom trenutku da 100 firmi odjedanput želi ERP.


a kako su toga (jednostavno) svesni?

znači odgovor glasi: ERP ti donosi mogućnost da preživiš konkurenciju - koja će postojati, ako sada mislite da je nema.
[ Moonshine @ 07.12.2007. 22:47 ] @
Slažem se sa Totovićem da samo postavljanje ovakvog pitanja "Šta mi donosi ERP u odnosu na moj knjigovodstveni software" predstavlja jasan signal da ovo tržište još nije u potpunosti spremno za ERP. Siguran sam da tim istim ljudima nije jasno ni šta im je doneo taj knjigovodstveni software (osim očigledne pomoći u finansijskim izveštajima).

I ne možete lepim marketinškim pričama kako ERP sve može ili još gore preko krkanluka i drugih "obrada" prodati jedan ERP. Nažalost u Srbiji ima puno ljudi koji razmišljaju na način kao i IvoD i zbog toga imate ogroman broj projekata koji su trebalo da se završe u suludo kratkim rokovima, u kojima je scope implementacije bio ogroman, u kojima je obećano nešto što ni u snovima ne možete da ispunite, a uz sve to budžet smešno mali.


Takođe je lepo rečeno, i mislim da je to cela poenta ovog posta, da je ERP samo neophodni alata koji služi da isprati i izkontroliše kompletnu metodologiju rada jednog preduzeća. I da je to jednostavno neozaobilazni alat koji treba da poseduje svaka iole ozbiljnija kompanija koja želi da zna šta zaista radi. Nema tu šta više da se objašnjava, treba samo odlučiti koji ERP uzeti. Često je kasno uvoditi ERP kada već primetite da ga konkurencija koristi.


Za kraj bih dodao da uspešnost implementacije ERP projekta koliko zavisi od implementacionog tima toliko zavisi i od klijenta kome se implementira, tj njegove spremnosti da podrži i aktivno učestvuje u projektu. Tu je i jedina tačka u kojoj se ne slažem sa Totovićem, a to je da će klijent imati sigurno koristi ukoliko prilagodi svoje procese ERP sistemu. U dosta slučajeva je tako, ali možda je upravo taj proces na kome klijent insistira da se ERP prilagodi njemu ustvari njegova prava komparativna prednost u odnosu na njegovu direktnu konkurenciju na tržištima na koje ono posluje. I, po meni, to je tačka gde dolaze do izražaja kvaliteti timova implementatora i kupca i zbog kojih projekat može da se proglasi neuspešnim ili uspešnim.
[ Lazy_boy @ 08.12.2007. 14:04 ] @
Ma sta cemi taj ERP ionako nemogu ni da ga vidim, bolje ja lepo da kupim neka velika sljasteca kola koja sva sijaju zrace onako metalizirano sa sve sljokicama, kada ga bude video poslovni partner na parkingu ispred restorana ima oci da mu ispadnu (tako razmislja jedan nas srpski biznismen jednog srednjeg preduzeca)

[ Buum @ 08.12.2007. 16:33 ] @
Mda.

Kad se radi implementacija ERP-a u inostranstvu, obično glavni problem bude organizaciona inercija tj. otpor promenama u načinu rada.

Kad se kod nas implementira ERP, konsultanti moraju da se izbore ne samo sa organizacionom inercijom, već i sa srpskim mentalitetom (daj da ga zajebem!), lošim navikama stečenim tokom perioda samoupravljanja, izolacije i "burazerskog" načina poslovanja.

Iako se za jedan minut ukratko može objasniti šta je to ERP i koje su njegove prednosti u odnosu na knjigovodstveni program, to vreme je apsolutno nedovoljno za ubeđivanje bilo kog direktora da se odluči za tako krupnu i složenu investiciju. On se u najboljem slučaju može zainteresovati za ERP tokom tog jedominutnog izlaganja.
[ vladdy @ 08.12.2007. 16:42 ] @
Kljuc recenica koju ja upotrebljavam je "Ako zelite da bude korak iznad konkurencije, vi cete uvesti nas ERP" :)

I onda se nadovezes sa pricom kako mnogi "krpe", indirektno misleci na njega, pa onda i "mi smo to implementirali u mnogo kompanija sa slicnim sistemima" i zatim pocnes da uvodis u ROI, krive i prave :) i ostale podatke.

To bi bila jedna recenica :))


Eh sad, nemoguce je govoriti kakve prednosti donosi u odnosu na postojeci program jer kako mozes da poredis kada ne znas ni jedno ni drugo.
Mozda je postojeci program sasvim dovoljan za njihove trenutne potrebe i nacin razmisljanja. Mnoge kompanije nece da idu napred, zvuci paradoksalno ali ima slucajeva, zadovoljni su postojecim i to odrzavaju. Tek posle par godina kada prohtjevi porastu, onda im dodje u glavu da treba da imaju i ERP sistem i integraciju.

U slucaju moje kompanije, glavna prednost je sto recimo nas softver objedinjuje sve sto jedna transport kompanija treba da ima, znaci Safety, Accounting, Dispatch, Trip Management, Search, Reporting Suite itd.
Umjesto da koriste quickbooks za knjigovodstvo, word/excel za razno-razne reporte, kojekakve web paketice za dispatch, custom programming za nesto cetvrto, placaju konsultanta za Safety, sa ERP-om dobijaju "Unified", znaci jedinstven sistem za sve te dijelove.
Zamisli koja je prednost za vlasnika da pokrene program i vidi sve informacije sa par klikova.

Obuka nije veliki problem, jer se koristi jedinstven GUI kroz citav program. Ako znas kako da napravis jedno, znaces kako da napravis i drugo.
Namjerno ne kazem da je kratka, jedan takav sistem definitivno podrazumeva kompleksnost.


Znaci, osnovna poenta je ta mogucnost planiranja i bolje interne organizacije jer ti ERP daje kompletnu sliku.

Pa zato se i zove Enterprise Resource Planning.


Sto se tice pitanja "zasto kompanija sama ne napravi ako ima znanja i iskustva", to je kao prvo mnogo skuplje (custom programming) a kao drugo, vlasnik/direktor kompanije rijetko ima znanje sta im treba a jos manje zelje da sjedne sa programerom i sve to mu pokaze. Da ne pricam o podrsci, obucavanju i naknadnim promjenama.
Dosta frustracije, utrosenog vremena i novca.

Kod ERP, dobijamo input i zahtjeve od musterija i onda dodajemo nove opcije u program radeci update svaka 3 mjeseca. Od toga apsolutno svi dobijaju, ide kao po loju.


Naravno, kao i sve ostalo, ERP nije za svakoga. Imas slucajeva kada se on ne primenjuje kompletno ili jednostavno prestane spremnost za implementaciju. Onda se desava da se upotrebljava 20% potencijala i dolazi do efekta "uzaludno bacenih para". U sledecih godinu dana kompanija se obicno vrati na onaj nacin kako su radili prije uvodjenja. Isto tako, postoji i faktor novca, jer ERP gotovo po pravilu, jeste skuplji od postojeceg sistema i nije svako spreman da prevali taj dodatni korak.


Ovo je bilo iz mog licnog iskustva, sto iz uvodjenja par ERP paketa u druge kompanije sto poslednje 3-4 godine razvijanja i implementacije naseg softvera.

Nije za svakoga, vecinom manje kompanije, ali mislim da je pravi put za savremenu kompaniju da se dobro vidi sta postoji na trzistu, izabere pravilan paket i potpuno implementira ERP sistem.
[ aleksandaraleksandar @ 08.12.2007. 18:14 ] @
Citat:
Buum: On se u najboljem slučaju može zainteresovati za ERP tokom tog jedominutnog izlaganja.


Citat:
vladdy: Kljuc recenica koju ja upotrebljavam je "Ako zelite da bude korak iznad konkurencije, vi cete uvesti nas ERP"

I onda se nadovezes sa pricom kako mnogi "krpe", indirektno misleci na njega, pa onda i "mi smo to implementirali u mnogo kompanija sa slicnim sistemima" i zatim pocnes da uvodis u ROI, krive i prave i ostale podatke.

To bi bila jedna recenica )


vidi se da radite za strane kompanije. kratko i jasno

ako im je dobro - onda ništa
[ Vucko @ 13.12.2007. 23:59 ] @
Procitao sam ovde da neke velike domace kompanije koriste ERP resenja, znam za jos neke ali me zanima da li postoje neki parametri kada jedna firma treba da pocne da razmislja o uvodjenju ovog sistema. Da li je to odredjeni broj radnika, filijala, raznovrsnost posla ili je to samo momenat kada se sve teze prati poslovanje i steknu finansijski uslovi. Da li nakon uvodjenja ovakvog sistema (mislim na finansijski deo) on zahteva dosta ulaganja u sopstveno odrzavanje i dalji razvoj.
[ totovic @ 14.12.2007. 07:33 ] @
Kada dođe momenat da ne možeš efikasno da pratiš poslovanje, to je poslednji trenutak da kreneš u implementaciju. Za izbor rešenja i implementaciju će ti trebati najverovatnije oko 1 godina. To znači da ćeš pre početka rada sa ERP-om da dođeš u situaciju da skoro ništa ne možeš pratiti u firmi.
Firma bi trebalo da se odluči za implementaciju ERP-a, kada joj ide dobro i dok je u finansijskoj situaciji to da uradi. Kada kola krenu nadole, obično se štedi u implementaciji, a samim tim se ne dobijaju svi kvaliteti jednog ERP sistema. Na takav način se dolazi u situaciju da ta implementacija ništa neće ni popraviti u poslovanju, a novac će se potrošiti.
Mnogo činioca treba da uputi na trenutak implementacije ERP-a, a sve one zavise od mudrosti menadžera koji vode firmu.
[ dendic @ 14.12.2007. 09:41 ] @
Nova roba mora da se proba !
[ totovic @ 15.12.2007. 18:40 ] @
Nije baš nova roba, ali...
[ mmirkov @ 16.12.2007. 13:13 ] @
@Vucko
Koliko sam ja uspeo da procitam, ne postoje neki fiksni parametri kada treba zapoceti implementaciju ERP-a. Sve zavisi od svesti ljudi koji vode firmu, i njihovih aspiracija. Najbolje je (naravno) zapoceti sa implementacijom odmah pri osnivanju firme. Doduse, ovo je vrlo neverovatno da ce se desiti. Isto tako, ERP ne mora da se implementira odmah u celosti. Moguce je implementirati samo odredjene module (npr finansije, ljudski resursi, marketing, itd) pa u zavisnosti od potreba nadogradjivati celu pricu. Bar je ovo teorijski aspekt, sa praksom nisam imao dodira.
[ Fitopatolog @ 16.12.2007. 21:45 ] @

Recimo da imate sastanak sa vlasnikom neke srpske (srednje/velike) farme u trajanju od jednog minuta. On Vam kaze: "Znam da kupovina traktora i prikolice košta. A nemam ni mehaničara. Delovi su skupi a takođe i gorivo. MOram i vozački da polažem. Sta ja dobijam za te pare, a da ne mogu da uradim sa moja dva konjića i zaprežnim kolima?"

Kako biste odgovorili na ovo pitanje, a da odgovor stane u jedan minut?
[ chachka @ 16.12.2007. 22:02 ] @
Duhovito :)

Racunica je laka: sa zaprežnim kolima se krećemo brzinom od 5 km na sat, a sa traktorom 25, usput konji mogu da povuku 5 tona, a traktor 10. Ako do njive imamo 25 kilometra tamo i nazad, onda sa konjima mozemo da prenesemo 5 tona za 5 sati, a sa traktorom 50! To je 10 puta povecana produktivnost.

Informacioni sistemi se ne mogu tako lako meriti.

Ali... konj zna sam da se vrati kući, a traktor ne zna :)
[ vladdy @ 17.12.2007. 02:53 ] @
Citat:
Fitopatolog: Recimo da imate sastanak sa vlasnikom neke srpske (srednje/velike) farme u trajanju od jednog minuta. On Vam kaze: "Znam da kupovina traktora i prikolice košta. A nemam ni mehaničara. Delovi su skupi a takođe i gorivo. MOram i vozački da polažem. Sta ja dobijam za te pare, a da ne mogu da uradim sa moja dva konjića i zaprežnim kolima?"

Kako biste odgovorili na ovo pitanje, a da odgovor stane u jedan minut?


Pa sta ce mu onda i konji, moze i sebe da upregne. Znas, konje treba hraniti i negovati a treba i velika stala. Sta on dobija za te pare a da ne moze da uradi sam?

Ako moze da se uzdrzite od glupih poredjenja i primitivnih pitanja, tema je dosta dobra.


Nemoguce je ocjeniti koliko je vremena potrebno za potpunu implementaciju ERP-a, sve zavisi od kompleksnosti ERP sistema kao i spremnosti kompanije da se prebaci. Licno sam imao slucajeva od 3 mjeseca pa do maksimum godinu dana. Ako se ti za godinu dana POTPUNO na prebacis, pisi propalo.





[Ovu poruku je menjao vladdy dana 17.12.2007. u 14:53 GMT+1]
[ totovic @ 17.12.2007. 19:10 ] @
Citat:
chachka: Duhovito :)

Racunica je laka: sa zaprežnim kolima se krećemo brzinom od 5 km na sat, a sa traktorom 25, usput konji mogu da povuku 5 tona, a traktor 10. Ako do njive imamo 25 kilometra tamo i nazad, onda sa konjima mozemo da prenesemo 5 tona za 5 sati, a sa traktorom 50! To je 10 puta povecana produktivnost.

Informacioni sistemi se ne mogu tako lako meriti.

Ali... konj zna sam da se vrati kući, a traktor ne zna :)


Lepo rečeno.
Ako mu treba nešto čime može da preveze 5 tona za 5 sati, neće ništa ni menjati, jer to i nije neki posao. Ali ako mu treba 50 tona za 5 sati, kupiće ili traktor i prikolicu koji može da vozi sam ( za traktor se ne polaže vozački ispit:) ) ili će kupiti još 18 konja i 9 zaprežnih kola, i uz to zaposliti jo 9 ljudi koji će to voziti, i ozidati veliku štalu za 20 konja.

Poređenje jesto glupo, ali se ipak nešto može zaključiti.
[ STOMAR_3 @ 18.12.2007. 00:28 ] @
Interesantan razlog ili mozda vise kao jedan od motiva uvodjenja ERP-a moze biti i uvodjenje i sertifikacija odredjenog standarda u nekoj firmi. Na primer danas imate standarde kao sto su HACCP ili razni ISO standardi koji u sebi sadrze odredjene procedure i pravila koja se bez odgovarajuceg softvera (citaj ERP-a) se mogu veoma tesko sprovesti u praksi.
Druga stvar u vezi ovoga je cinjenica da su danas manje vise sva ERP resenja prilagodjena tim standardima tako da uvodjenje odredjenog ERP-a moze biti pralelno i sa uvodjenjem odredjenog standarda.

U krajnjoj meri kako mozete implementirati HACCP ako nemate neki sistem koji ce efikasno pratiti sledljivost unutar jedne kompanije.
[ radenko @ 18.12.2007. 08:35 ] @
Kad smo kod toga, pitanje za kolegu Totovica, na koji nacin Navision omogucava pracenje sledljivosti (od nabavke materijala preko proizvodnje do gotovih proizvoda), a sve u cilju zadovoljenja HACCP standarda?
[ totovic @ 18.12.2007. 14:16 ] @
U NAV 5.0, postoji funkcionalnost Item Tracing koja u potpunosti omogućava sledljivost i u proizvodnji i u drugim modulima.
[ STOMAR_3 @ 18.12.2007. 15:22 ] @
Samo jedno pitanje u vezi NAV-a i Item Tracinga koje nije direktno vezano za HACCP vec za deo NAV-a vezan za Servis.

Da li je moguce u novoj verziji u nekom reportu iz servisnog dela NAV-a na osnovu Item Tracinga dobiti informaciju kada je odredjena serija artikala proizvedena, prodata i kada je primljena na servisiranje (jednom ili vise puta), stim da sve to stoji u jednom reportu.
[ totovic @ 18.12.2007. 15:28 ] @
Za report nisam siguran, moram da proverim. Ali sama forma Item Tracinga funkcioniše tako da se može pronaći kompletan istorijat nekog artikla i koristeći Navigate funkciju pronaći svaki izvorni dokument. Naravno, nisam napomenuo, da bi ovo radilo, artikli se moraju voditi po šaržama ili serijskim brojevima.
[ boris.ilic @ 24.12.2007. 00:00 ] @
Ja sam jedan od onih kojima je trebalo prodati "neko ERP rešenje", koji je donosio odluku šta kupiti i od koga. "Obilazili" su me razni "ponuđači" softvera, ali jedan od njih je bio posebno intrigantan i ubedljiv. Jedini od ponuđača nije rekao da njegov proizvod "može sve". On je i jedini prodavac koji mi je u životu nešto nudio, a koji me je odvraćao od kupovine nekih modula. Moram da mu spomenem i ime - Marko Perović, firma NPS iz Beograda.

Mislim da je u mom slučaju "tas na vagi" bila rečenica: "Želite li da budete uspešniji od konkurencije?" Odgovor -"DA, NARAVNO", Želite li da budete konkurentni u Evropskim okvirima" - Odgovor "DA, NARAVNO". "Dozvolite nam da Vam pokažemo šta je za to potrebno". Onda je usledila kratka prezentacija od 45 minuta. Posle toga sam tražio da mi daju reference i ja sam lično izabrao 3 kompanije koje ću obići, kako bih se u ličnom kontaktu uverio da su oni zadovoljni programom, procesom implementacije i - šo je najbitnije - onim što im je taj program omogućio.

Ostatak pročitajte na sajtu Microsofta - (engleski) http://www.microsoft.com/cases...sestudy.aspx?casestudyid=48868
ili srpski http://www.microsoft.com/scg/studijeslucaja/agroekonomik.mspx.

Dakle, implementacija Navisiona u kompaniji Moć Prirode, nam je omogućila da za samo godinu dana podignemo naš market share, sa cca 8% na preko 25%, u konkurenciji sa Nextom (prvobitno oko 48% tržišta, a nakon godinu dana - 35%) i Nektarom. Utrostručili smo proizvodnju, prodaju, profit....

Ova implementacija Navisiona je referentna implementacija Microsofta u Srbiji, sa implementiranom proizvodnjom u nekoliko fabrika, sa funkcionisanjem 5 firmi kao jedne, i poslovanjem na nekih 10-ak lokacija u Srbiji.

I da - projekat je bio težak "više stotina hiljada evra". Ali - odluku nisam doneo u momentu. Ono što je bitno kod prodaje ovakve vrste proizvoda je da "otvorite" onoga ko donosi odluku i da vam kaže šta mu treba, a vi da mu pokažete šta i kako vaš softver to može da podrži. Prodaja je minimum 70% slušanja i 30% priče.
[ boris.ilic @ 24.12.2007. 00:15 ] @
U svim ERP-ovima, pa i u Naviju postoje šarže, koje omogućavaju potpunu sledljivost proizvoda.

U Moć prirode smo imali i HACCP i ISO standarde i potpunu sledljivost od finalnog proizvoda do njive sa koje je ubrana voćka (za organski gajeno povrće). Više puta su nam kontrolori iz Evrope odali priznanje na kompletnosti dokumentacije. Inače HACCP za organski gajeno voće i povrće je veoma strog. Jedan od zahteva je da seljak pre branja plodova na njivi - opere ruke ! Dakle, morali smo obezbediti i poljske umivaonike za isporučioce, a za veće isporučioce i poljske WC-e (sve u cilju održanja higijene berača).

Za uspešnu implementaciju Navisiona je potreban iskusan tim koji ga implementira. Pitajte ljude iz Verano Motorsa da li su zadovoljni Navisionom. Ako čujete njihovo iskustvo, ne verujem da biste poželeli da kupite Navision. Od mene možete čuti samo najlepše stvari o Navisionu.

Možda će nekome biti interesantno - učestvovao sam u implementaciji nekoliko različitih ERP-ova (svetskih): SAP, Navision i Scala. Moj izbor je NAVISION. Prilagodljiv, pouzdan, odlična lokalna podrška i znatno povoljnije cene od drugih.
[ totovic @ 24.12.2007. 10:32 ] @
Mogu samo da se zahvalim na ovim komentarima u ime NPS-a. Ne bih ništa više dodao jer bi ličilo na reklamu.
[ Predrag Supurovic @ 24.12.2007. 12:40 ] @
Borise tvoja prica mi zvuci kao vrlo dobro osmisljen EPP. Klasika: "nezadovoljan sam onim sto imam, dolaze mi razni i nude svasta aonda se pojavi mesija koji mi obezbedi da budem uspesniji i promeni mi zivot".

Meni kadabi neko usao sa pitanjem "Želite li da budete uspešniji od konkurencije?" ne bi stigao da pita ono "Želite li da budete konkurentni u Evropskim okvirima?" jer bi vec izleteo napolje. Prvo - zato što se podrazumeva da svako želi da bude uspešniji opšte, pa i od konkurencije, drugo, zato što je sasvim izvesno da sa istom ponudom ponuđač ide i kod konkurencije, pa onda pravi paradoks - kako da budem uspešniji od konkurencije kojoj vi takođe pomažete da bude uspešnija od mene? Kada se sve sabere, radi se samo o tome da se uzmu pare.

Navižen je dobra platforma, ali joj svakako joj ne treba reklama zasnovana na doktrinama prepoznatljivim u ambijentu sekti, multilevel marketinga, prodavanju magle i sličnim pojavama. Ako moze da pomogne u boljoj organizaciji poslovanja, onda se to sigurno može objasniti nekim konkretnijim činjenicama, a ne maglovitim objašnjenjima iz kojih se jedino može zaključiti da je to nešto što je skupo pa zato mra da je i "mnogo dobro".

Meni su uvek bile mnogo zanimljivje price o implementacijama u koje je takodje ulozeno mnogo para ali nisuupsele, aponajvise kada Majkrosoftovi Navižen dileri koji po sluzbenoj duznosti moraju da uvedu Navižen kod sebe, zaposlenima objave zabranu da daju negativne komentare na Navižen i to po cenu otkaza.

Vaša priča je lepa, ali teško da ćete me ubediti da ste postigli uspeh zato što ste uveli Navižen. Valjda ste uspeli zato što ste uspeli da uvedete dobru organizaciju i dokumentaciju u poslovanje.
[ aleksandaraleksandar @ 24.12.2007. 13:54 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Vaša priča je lepa, ali teško da ćete me ubediti da ste postigli uspeh zato što ste uveli Navižen. Valjda ste uspeli zato što ste uspeli da uvedete dobru organizaciju i dokumentaciju u poslovanje.


vodila se priča na ovom forumu, pre nekog vremena, o tome da li je firma uspešna pa uvodi SAP, ili je uvela SAP pa je postala uspešna.
ispostavilo se da ni CEO dotičnih firmi sa sigurnošću ne može da kaže da li je ovako ili onako.

tih dana se pojavila forbsova lista, na kojoj je od prvih 10 kompanija 9 imalo SAP.

za mnoge stvari nismo sigurni šta je uzrok, a šta posledica. ali malo oportunističkog pogleda na problem nije loše. :)

Borise,

da li je "Moć prirode" uspeo zbog Navisiona ili je Navision pomogao da "Moć prirode" iskoristi svoje mogućnosti?
[ totovic @ 24.12.2007. 14:36 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: da li je "Moć prirode" uspeo zbog Navisiona ili je Navision pomogao da "Moć prirode" iskoristi svoje mogućnosti?

Ni jedna firma neće uspeti samo zato što je kupila neki softver, ali kvalitetno rešenje joj sigurno omogućava da do maksimuma iskoristi sve svoje mogućnosti.
[ aleksandaraleksandar @ 24.12.2007. 16:11 ] @
Citat:
totovic: Ni jedna firma neće uspeti samo zato što je kupila neki softver, ali kvalitetno rešenje joj sigurno omogućava da do maksimuma iskoristi sve svoje mogućnosti.


naravno. to je bilo retoričko pitanje

samo me zanima kako Boris to vidi.
[ STOMAR_3 @ 24.12.2007. 16:27 ] @
Sa ovim se slazem da ERP ne moze da bude (ili tesko moze da bude) kljucan cinilac razvoja neke kompanije.
Glavni faktor koji dovodi do uspeha i razvoja, a samim tim i najveca vrednost svake kompanije jesu ljudi koji rade u njoj.
Ako su ljudi spremni da se prilagode zahtevima posla a ne da posao prilagodjavaju sebi onda svakako nece biti nikakvih problema u razvoju.
ERP se tu pojavljuje kao neophodan cinilac koji datim ljudima (zaposlenima) omogucuje da to prilagodjavanje ide brze i jednostavnije.

Mozete implementirati najskuplji ERP sa svim njegovim modulima i svim mogucim funkcionalnostima, platiti ga x.000.000.000 evra, ali ako ljudi to ne prihvate od njega ce biti malo benefita. Nasuprot toga mozete implementirati i neko prosecno ERP resenje koje ce ljudi prihvatiti i koje ce za vrlo kratko vreme dati dosta benefita.
[ totovic @ 24.12.2007. 19:59 ] @
Treba pronaći najbolji odnos potreba firme i kvaliteta ERP-a. Najbolje ERP rešenje nema nikakve svrhe ako firmi to nije potrebno, čak će je i ometati u radu. Loše ERP rešenje, sa druge strane može biti nedovoljno da se iskoriste sve potrebe firme.
Pre odluke o nabavci ERP-a, treba precizno izvagati svoje potrebe. Takođe, treba proveriti da li izabrani ERP zadovoljava potrebe te firme. Treba uzeti u obzir i širenje firme, ali obratiti pažnju da se ne kupuje sistem koji ima znatno više funkcionalnosti nego što je potrebno. Preveliki sistem koštaće previše, a kao što sam rekao, može i ometati firmu u razvoju.
[ boris.ilic @ 24.12.2007. 20:17 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Borise tvoja prica mi zvuci kao vrlo dobro osmisljen EPP. Klasika: "nezadovoljan sam onim sto imam, dolaze mi razni i nude svasta aonda se pojavi mesija koji mi obezbedi da budem uspesniji i promeni mi zivot".

Meni kadabi neko usao sa pitanjem "Želite li da budete uspešniji od konkurencije?" ne bi stigao da pita ono "Želite li da budete konkurentni u Evropskim okvirima?" jer bi vec izleteo napolje. Prvo - zato što se podrazumeva da svako želi da bude uspešniji opšte, pa i od konkurencije, drugo, zato što je sasvim izvesno da sa istom ponudom ponuđač ide i kod konkurencije, pa onda pravi paradoks - kako da budem uspešniji od konkurencije kojoj vi takođe pomažete da bude uspešnija od mene? Kada se sve sabere, radi se samo o tome da se uzmu pare.

Navižen je dobra platforma, ali joj svakako joj ne treba reklama zasnovana na doktrinama prepoznatljivim u ambijentu sekti, multilevel marketinga, prodavanju magle i sličnim pojavama. Ako moze da pomogne u boljoj organizaciji poslovanja, onda se to sigurno može objasniti nekim konkretnijim činjenicama, a ne maglovitim objašnjenjima iz kojih se jedino može zaključiti da je to nešto što je skupo pa zato mra da je i "mnogo dobro".

Meni su uvek bile mnogo zanimljivje price o implementacijama u koje je takodje ulozeno mnogo para ali nisuupsele, aponajvise kada Majkrosoftovi Navižen dileri koji po sluzbenoj duznosti moraju da uvedu Navižen kod sebe, zaposlenima objave zabranu da daju negativne komentare na Navižen i to po cenu otkaza.

Vaša priča je lepa, ali teško da ćete me ubediti da ste postigli uspeh zato što ste uveli Navižen. Valjda ste uspeli zato što ste uspeli da uvedete dobru organizaciju i dokumentaciju u poslovanje.



Zahvaljujem na (još jednom tipično srpskom) komentaru.

Prvo da Vas pitam - da li ste nekada u životu bili u prilici da donesete odluku o investiciji reda veličine od 100.000 pa do više miliona evra, a koja se kasnije pokazala opravdanom? Ako je odgovor potvrdan, onda (valjda?) možete sa punim pravom da na nekoga ko Vam dođe sa ovakvim pitanjem, izvadite pušku i onda metkom pravo po sred čela. Ako nist, onda nemojte da pričate napamet...

Na žalost domaće firme su prepune likova koji bi samo da isteruju, biju, vide zaveru u svemu, svi su im članovi sekte...... nije ni čudo što mnogi ljudi koji nude ERP rešenja imaju problem da im "pridju". Kada im neko dođe sa novom idejom, proizvodom... "ma to je džukela koja samo hoće pare da mi uzme. Sad ću ja njega"....

Ne znam da li ima smisla odgovarati na ovakvu tezu - ali, ako ste pomislili da nam je Navi omogućio da za godinu dana dignemo market share za 20%, onda ne znam da li ima smisla uopšte dalje polemisati. Pa NARAVNO da je taj rezultat rada MANAGEMENT TIMA "MOĆ PRIRODE". Ja sam bio "prvi među jednakima", a Navi nam je samo pomogao u svemu tome - i to puno. Vodio sam firme od par miliona, ali i od par stotina miliona evra prihoda i veoma dobro znam šta znači investicija. Na sreću, nisam saznao šta znači "promašena" investicija.

I još nešto - Mene apsolutno ne interesuju neuspešni, pa ni neuspešne implementacije.

Na kraju krajeva, svako neka sam ocenjuje šta je skupo, a šta jeftino. Rezultati i povraćaj investicije su ono što govori ko je napravio pravu procenu.
[ totovic @ 25.12.2007. 08:09 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Meni kadabi neko usao sa pitanjem "Želite li da budete uspešniji od konkurencije?" ne bi stigao da pita ono "Želite li da budete konkurentni u Evropskim okvirima?" jer bi vec izleteo napolje. Prvo - zato što se podrazumeva da svako želi da bude uspešniji opšte, pa i od konkurencije, drugo, zato što je sasvim izvesno da sa istom ponudom ponuđač ide i kod konkurencije, pa onda pravi paradoks - kako da budem uspešniji od konkurencije kojoj vi takođe pomažete da bude uspešnija od mene? Kada se sve sabere, radi se samo o tome da se uzmu pare.

Prvo taj koji ti je ušao na vrata, ušao je jer si ga ti zvao. Sa takvim stavom, verovatno niko ne bi sarađivao sa tobom. U najmanju ruku pokazuješ nepristojnost. Drugo, verovatno svi žele da budu bolji od konkurencije, ali ne znaju na koji način. Prodavac će verovatno jednog dana sa sličnom ponudom otići i kod konkurencije, ali to ne znači da će svi kupiti proizvod. Tavisi da li ti je to potrebno, ali na osnovu pravih analiza, a ne zato što u firmi postoji "gazda" koji se u sve razume.
To da neko želi da uzme pare se valjda podrazumeva, niko ovde ne radi u dobrotvorne svrhe. I kada kupiš hleb, verovatno pekar ima nameru da ti uzme pare. Stvar je u tome da ti onaj koji ti uzme pare da i proizvod koji toliko vredi.

Citat:
Predrag Supurovic: Meni su uvek bile mnogo zanimljivje price o implementacijama u koje je takodje ulozeno mnogo para ali nisuupsele, aponajvise kada Majkrosoftovi Navižen dileri koji po sluzbenoj duznosti moraju da uvedu Navižen kod sebe, zaposlenima objave zabranu da daju negativne komentare na Navižen i to po cenu otkaza.

Moram da te razočaram da "dileri" kako ih ti nazivaš nemaju obavezu da uvedu NAV kod sebe. A pošto ja radim u jednoj partnerskoj firmi, meni niko nikada nije zabranio da dam bilo kakav negativni komentar o NAV-u.

Citat:
Predrag Supurovic: Vaša priča je lepa, ali teško da ćete me ubediti da ste postigli uspeh zato što ste uveli Navižen. Valjda ste uspeli zato što ste uspeli da uvedete dobru organizaciju i dokumentaciju u poslovanje.

Naravno da su uspeli zato što su uveli dobru organizaciju u poslovanje. NAV im je samo pomogao da to urade. Tu i jeste dobit za jednu firmu.
[ Predrag Supurovic @ 26.12.2007. 01:22 ] @
Borise, zamo mi je sto ste tako (necu reci tipicno srpski, mada bih mogao) reagovali. Moj komentar je poentirao na poslednjem pasusu, ali do njega, izgleda niste dosli :(

Zanimljiv mi je taj stav da vas neinteresuju neuspesne implementacije. Ako vec zagovarate ERP, valjda je logicno da ste svesni i toga da on ne uspeva svugde i svaki put, jer samo tako postajete svesni njegovih slabosti i mozete da ih predupredite. Ko treba da proda takav sistem, treba prvo da zna koje su mu slabosti i kako da odgovori na nezgodna pitanja kojih mora da bude, ako je taj kome sistem prodajete iole upucen u stvari.

totovic, procitaj temu od pocetka, upravo se prica o tome kako "obraditi" nekoga ko vec ima neki informacioni sistem i ubediti ga da je ERP bolji. Iz konteksta postavljene teme je ocigledno da se radi o nekome koga treba uveriti da ce mu softver koji kosta mnogo puta vise nego ono sto ima i sto misli da mu radi posao da ga napravi "boljim od konkurencije".

Inace, samo sam istakao paradoks u toj ponudi "da se bude bolji od konkurencije" s obzirom da je ocigledno da i konkurencija takodje razmislja o uvodjneju, ako vec nije uvela, ERP, tako da ERP nikako ne moze biti faktor uspeha, nego uspesnost njegovog uvodjenja, sto ne zavisi od ERP-a nego od ljudi u samoj firmi - kako ce da se organizuju i primene ERP i da li ce on uopste da zazivi.

Sto se tice izbacivanja izvinjavam se, upotrebio sam prejak izraz. Naravno da nisam mislio na fizicko isterivanje nego na kulturno: "Hvala, nismo zainteresovani, dovidjenja.". Gledaj to ovako: ti si direktor u firmi i odvojis vreme da saslusas nekoga ko ti nudi ono sto vec imas samo "mnogo bolje" i mnogo skuplje i onda on umesto da ti objasnjava u cemu je to konkretno bolje i kako to bolje opravdava skuplje, on ti prica o tome kako biti bolji od konkrencije, kako ici u Evropu i druge gluposti. Postavi se u ulogu nekoga ko odlucuje o milionskoj investiciji ko mora da slusa takve stvari umesto da cuje i vidi ono sto zaista treba da cuje i vidi.

Mislim da bi na postavljeno pitanje bolji odgovori bili konkretni primeri na konkretnim zadacima koje ERP moze da uradi bolje nego knjigovodstveni program, naravno u onom delu gde ih ima smisla porediti.


[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 26.12.2007. u 02:35 GMT+1]
[ totovic @ 26.12.2007. 13:20 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: ...Inace, samo sam istakao paradoks u toj ponudi "da se bude bolji od konkurencije" s obzirom da je ocigledno da i konkurencija takodje razmislja o uvodjneju, ako vec nije uvela, ERP, tako da ERP nikako ne moze biti faktor uspeha, nego uspesnost njegovog uvodjenja, sto ne zavisi od ERP-a nego od ljudi u samoj firmi...

Zavisi i od kvaliteta ERP-a, i od ljudi u samoj firmi i od kvaliteta i iskustva implementatora.
Inače, ako i konkurencija uspešno implementira ERP, možda u najgorem slučaju nećeš biti bolji od njih, ali nećeš biti ni gori.
[ dsmr @ 31.12.2007. 14:24 ] @
Par ljudi sa ovog forum poznajem licno tako da nikakve omalovazavajuce konstatacije ("tipicno srpski") na njihov racun ne stoje, da pache. (nadam se da ce doci dan da kada za nesto kazete "tipicno srpski" bude pohvalno). Ja sam ranije i na drugim mestima pozivao na kolegijalan razgovor a ne da anonimnost na forumu iskoriscavate za neke stavove koje ne bi smeli da kazete u oci. Pocinjete da licite na politicare: svako zauzme svoju busiju i prica pricu koja ce dobro zvucati ortacima iz kraja, bez ikakve potrebe da argumentovano prica, a kamoli da saslusa drugog. Sve ovo da bi se vratili na temu.
Svojevremeno sam pokrenu temu: knjigovodstveni program vs ERP ili ti KNJIGOVODSTVENI PROGRAM vs erp i moj zakljucak je bio da ERP ne treba uvoditi na silu vec samo u slucajevima gde je inicijana kapisla dosla od firme koja ga zeli uvesti (svesna je prednosti i njeni menadzeri znaju sta je dobro planiranje) pa samo treba da izbere implementatora. Sve ovo pricam u interesu ERP i njegove buducnosti koju znatno ugozava prejak ERP marketing ( i gde treba i gde ne treba) i postojanje losih ERP implementacija. Inace, radim u firmi koja pravi knjigovodstveni softver i mislim da ima velike koristi od prejakog marketinga ERP-a jer se javljaju ljudi da pitaju sto smo za nekoliko nula jeftiniji od konkurencije koja kada je radila prezentaciju i po recima nasih korisnika za izvestaje koji smo mi vec imali u programu je trazila dodatno vreme i dodatno placanje. Imam iskusta i u radiu sa ERP-om na slovenackom trzistu gde su mi rekli za jednog menadzera (nase gore list) koji je posle uspesne prezentacije ERP-a pitao: ako kupim ERP-softver i obradim podatke za prethodni period i segment za planiranje troskova mi kaze da mi se neisplati ulaganje novaca u ERP hocete li mi vratiti novac sve dok moj taj softver ne kaze da se prema mom kapitalu isplati ulaganje u isti. Ovo pitanje sam nekoliko puta i ja postavljao i nikad nisam dobio odogovor.
Nekoliko puta sam poziao na pravljenje domaceg ERP resenja (vidi temu:knjigovodstveni program vs ERP ili ti KNJIGOVODSTVENI PROGRAM vs erp) jer mi se nesvidja nas klaustrofizam gde sve tudje prihvatamo bez ikakvih rezervi, a mislim da bi se tim resenjem sva pozitivna iskustva iz vani a i sa domace scene preneli uz znanje da postoje mnogo bolje implementatorske tehnike od onih pre 30 godina kada su poceli da se prave temelji za danasnje ERP-ove. Narocito mi se nesvidja to sto domaci implementatori za vrlo ocekivani neuspeh optuzuju domaci mentalitet: "eto mi smo hteli da Vam uvedemo ERP i on ima dobr strane a to sto nije uspeo kod vas je problem sa Perom koji je eto Srbin i ziveo je u socijalizmu i izolaciji. Vi ste nam platili (svaka skola se placa) i to je to.Aj' dalje.".
[ radenko @ 31.12.2007. 14:39 ] @
Najlepse je kada firma sama zakljuci da je prerasle postojeci program i da zeli da investira u ERP resenje, onda je firma koja implementira u situaciji da obrazlaze zasto je njeno ERP resenje bolje od konkurentskih, a ne da ubedjuje potencijalnog korisnika da shutne sopstveni program u korist njihovog ERPa - to se onda svodi na vestinu ubedjivanja korisnika da kupi nesto zasta nije siguran sta ce mu, sto dalje vodi do neuspele implementacije i ajmo dalje kao sto je pomenuto u prethodnom topicu.
Osecam se ko da nista pametno nisam napisao, ali izgledalo da ja ova tema vristi za ovakvim postom.
[ Moonshine @ 02.01.2008. 20:08 ] @
Citat:
dsmr ako kupim ERP-softver i obradim podatke za prethodni period i segment za planiranje troskova mi kaze da mi se neisplati ulaganje novaca u ERP hocete li mi vratiti novac sve dok moj taj softver ne kaze da se prema mom kapitalu isplati ulaganje u isti.

Ne razumem zašto misliš da to tvoje pitanje pokazuje besmislenost ERP? Ono u principu samo znači da tvoj prethodni IS nije imao mogućnost planiranja i analize investicija i da je samim tim izveštajem, kakav god on bio, novi ERP sistem isplatio sebe, jer će ti kod tvojih narednih investicija dati tačna analizu povratka investicije i njene ukupne vrednosti i samo time uštedeti mnogoo para. Tebi posle toga samo ostaje da ga što bolje iskoristš i time što pre povratiš svoj novac uložen u projekat implementacije ERP.
Još nešto ne razumem.. imaš toliko domaćih ERP-ova zašto se ne pridružiš tim timovima ako već insistiraš na "domaćem", već pozivaš da se ljudi priključe tvom projektu koji će biti više domaći od već postojećih?!?! Pre mi se čini da je tvoj problem isti onaj koji ima svaki mali Pera Programer da je samo njegovo rešenje najbolje, jer je on najpametniji pošto je on navodno smislio novu rupu u saksiji.
[ dsmr @ 03.01.2008. 10:12 ] @
Moonshine me ne poznaje tako da njegove komentare na moj racun necu uzeti za ozbiljne. Onaj ko je procitao moj poziva na pravljene domaceg ERP-a video je zelju za ukrupnjavanjem postojecih firmi koji se bave proizvodnjom ERP-a, a ne da se okupljaju oko mene ili bilo kog pojedinca. Naime, ideja je da se na jednom mestu okupi veliki broj strucnajaka oko jede ideje (minimum 50 ljudi i par godina je u pitanju), a meni nije poznato da postoji na domacem terenu tako veliki broj ljudi koji se na jednom mestu bavi ovim pitanjem, a i ako postoji dobar temelj u nekom softveru da se iskoristi, a za sve to je potrebno udruzivanje firmi a ne pojedinaca (Pero i ekipa). Kada bi se Pero pridruzio nekoj firmi bio bi maksimalno 20-i covek tako da je to besmisleno.Ja sam u tom postu i izneo da postoje domace firme koje po mom utisku imaju dobru osnovu za ERP, pogotovo sto su koristili nove implementatorske tehnike, imaju iskustva na domacem terenu i znaju prednosti i nedostatke stranih ERP-ova. Kada sam izneo i to da ce usluge biti jeftinije neko je se pobunio pitajuci kako je to moguce kada ce raditi ljudi koj ce ocekivati ista primanja kao i u stranim predstavnistvima, a razlog nije u njihovim platama vec u kajmaku koga skidaju strane firme.
Ideja mog pitanja nije bila da obesmislim ERP. Moja ideja je da ga promovisam na taj nacin sto ce se implemnetirati samo tamo gde treba, a ne po svaku cenu . Kada bi neki uspesan menadzer procitao prethodni post zakljucio bi da je prica o ERP besmislena: neko je kupio ERP koji je dao rezultat da nije trebalo ulagati novac u ERP a implemetnator kaze "novi ERP sistem isplatio sebe, jer će ti kod tvojih narednih investicija dati tačna analizu povratka investicije i njene ukupne vrednosti i samo time uštedeti mnogoo para" - Ili je ERP dao pogresan rezultat (nije ovo razmatrao) ili me implementator zavlaci a ni jedno ni drugo ne sluzi za promovisanje ERP-a.
Jos jedna stvar: nisu implemtatori izmislili toplu vodu. Ako je u nekoj firmi postojala ozbiljna menaderska strktura i IS koji nije mogao da planira to ne znaci da nije bilo planiranja. Uz pomoc IS i stapa i kanapa menadzeri su planirali resurse, pa tek kad dodju do zalkjucka da je bolje investirati u ERP nego se muciti sa stapom i kanapom oni ce kupiti IS koji je podrska za ERP. Tako da kada se radi preentacija ERP-a prave se dve greske. 1. Prica se menadzrima koliko je bitno planiranje (napad na njihovu sujetu ako su planirali) i 2. ubedjuju se koliko je bitno planianje (ako nemaju adekvatne ljudske resurse dzaba im svest koliko je bitno planiranje i ERP).

Dosta se poavljam:jednu istu stvar sam reka ona sto nacina.
Ja jos jednom molim da se oziljna prica ne svodi na licni nivo i da se neko ko iznosi svoje misljenje ne napada samo radi uvlacenja ortacima iz kraja.

[Ovu poruku je menjao dsmr dana 03.01.2008. u 11:30 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 03.01.2008. 14:24 ] @
Citat:
dsmr: ako kupim ERP-softver i obradim podatke za prethodni period i segment za planiranje troskova mi kaze da mi se neisplati ulaganje novaca u ERP hocete li mi vratiti novac sve dok moj taj softver ne kaze da se prema mom kapitalu isplati ulaganje u isti. Ovo pitanje sam nekoliko puta i ja postavljao i nikad nisam dobio odogovor.


Valjda bi menadžment treba da bude u stanju da sâm donese odluku da li se isplati investirati u ERP, kao što donosi i druge odluke o investiranju. Ako treba da kupi prvo, pa tek onda da "pita" softver da li mu se to isplati, onda i nije neki menadžment. ERP treba da olakšava/ubrzava proces donošenja bitnih odluka, ali ne bih rekao da treba da zameni one koji donose odluke, odnosno da menadžment više nije u stanju da odluči šta treba da radi.
[ dsmr @ 04.01.2008. 15:09 ] @
...pitanje je i bilo retorickoda bi ljudi sami dosli do ovakvog odgovora. Znaci ERP prodavati samo tamo gde menadzeri znaju sta to znaci i kava je prednost. Opet se ponavljam: ERP = IS-erp+ljudski_resursi+iskustvo+znanje.
[ Miroslav Jeftić @ 04.01.2008. 16:18 ] @
Ja bih pre rekao da onaj ko prodaje to radi svim zainteresovanim, odnosno nije na prodavcu da ocenjuje koliko je nečiji menadžment sposoban. Kad kupuješ kola, neće te niko pitati koliko si kilometara odvozio, sam si kriv ako se slupaš.
[ dsmr @ 05.01.2008. 12:30 ] @
"ZAINTERESOVANI" je kljucna rec. Ne verujem da bi neko (normalan) ko je presao malo km bio zainteresovan za sportsko auto.
Evo situacije : kraj je 2005. dofine, menadzer u uspesnom preduzecu koje ima obican knjigovodstveni program sa par kolege i konsulanata (prof. sa ekonomskog fakulteta u Ljubljani) razvija kratkorocni plan i uskladjuje dugorocni plan razvoja preduzeca. Dolaze do zakljcka da se ocekuje rast cena obojenih metale i da novac planiran za IS-erp vredi ulagati u zalihe istih. Odustaju od kupovine ERP softvera, medjutim prodavci traze jos jednu prezentaciju. Iskusni menadzer ih ne odbija (mozda oni znaju sto ja ne znam). Partneri za implementaciju ERP-a opet pricajuistu pricu i ne slusajuci njega koji je radio "rucno" planiranje resursa. To ga iritira sto kasnije priznaje kolegama sa srpskog govornog podrucaja: "ljudi su toliko navalantni da su postali bezobrazni". On ih prekida salom "Ako uradim analizuu vasem softveru i on kaze da ne vredi ulagati u isti hocete li mi vratiti novac". Kasnije je dao ponudu da se izvrsi placanje u 5 godisnjih rata. Ispostavilo je se da je bio u pravu sa cenom obojenih metala. Ja od 2007 nisam u toj ekipi impementatora, ali sam od kolege saznao da se planira uvodjenje ERP softvera pocetkom 2008. god. , samo sto jos niko nije znao da kaze ko ce biti implemntatori.
[ totovic @ 06.01.2008. 20:26 ] @
Mislim da je cela ova tema besmislena. Svi smo se, manje-vise slozili da ce ERP sistem kupiti onaj kome treba, a onaj kome nije potreban zadovoljice se skromnim paketom.
ERP donosi mnogo, nesto od toga se moze jednostavno izmeriti, a nesto ne moze. I o tome ima dosta postova, ali na to ljudi koji su protiv ERP-a ne obracaju paznju. To je njihovo pravo, ali ova tema je prerasla u zamajavanje.
Pocinje da mi lici na politicku temu, da li smo ili nismo za EU. Neko ce reci da od toga imamo koristi, a neko da imamo stete. Neka svako sam zakljuci. Ovakvom diskusijom stetimo pre svega sami sebi.
[ bojke2000 @ 25.02.2008. 20:01 ] @
Primjecujem kako se lagano provlaci uporni negativizam za sve sto ima veze sa ovim prostorima.
A kao sve iz vana je super.
E sad, ja radim u jednom multinacionalnoj softverskoj kompaniji na
poziciji sistem-arhitekte. Radimo risk menadzment softver za banke tipa BankOfAmerica, CITIBank, JP Morgan Chase, Mizuho itd...
Amerikanci sa kojima radimo po pravilu su odusevljeni nasim znanjem i radnim navikama (uglavnom su kod nas inzenjeri sa ETF-a i PMFa).
I pricaju uglavnom slicne mantre tipa kako se nase obravovanje super a njihovo trash. Kad cuju da je nas bejcelor ekvivalentan njihovom masteru sokiraju se.
Tu i tamo kukaju kako je japanski management superioran u odnosu na njihov.
E sad bio sam i u par puta Aziji. Vidio u Singapuru (CITIBANK Singapore) razne na djelu
izmjedu ostalih i japance. Oni su na poslu non-stop, sto ne znaci da su svi i uvijek produktivni. Naprimjer neki vole da piche igrice kad sefovi odu
kuci itd..
Generalizacija je po pravilu odraz sklonosti ka povrsnoj analizi. Dalje, trava je uvijek zelenija kod komsije. Bio on u USA ili Srbiji.

Elem...znam da sam malkice skrenuo sa teme, ali mi cini mi se da neka od ovdje navedenih iskustava o informacionim sistemima stranih firmi
lici na - pomalo napamet naucenu pricu. To stvara pogresnu (idealnu) sliku. A to nije dobro za objektivnu analizu.
Na primjer - kakvih crnih 30 godina iskustva u informacionim sistemima - pa prije 30 godina se nisu ni kartice bushile.

...prijateljica treba da donese odluku vezano za nabavku nekog softvera tipa ERP/knjigovodstvo za firmu pa me zamolila da joj pomognem. Ja kreno da se upoznam ...ne radim tu vrstu softvera ali cijenim da mogu da namirisem suplju pricu....kao i kvalitet...

Cheers




[Ovu poruku je menjao bojke2000 dana 25.02.2008. u 21:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bojke2000 dana 25.02.2008. u 21:19 GMT+1]
[ Moonshine @ 25.02.2008. 21:14 ] @
@Sistem akhitekt
Suviše su ti punili glavu sa tim da su naši ljudi najnaj. Ali ok, svako sluša ono što mu najviše odgovara. Pri tom ne pljujem po "našim ljudima", ima zaista pregršt ljudi sa ovih prostora koji zaslužuju sve pohvale, ali na žalost oni ne dolaze na red od likova (puvadžija) kakav si ti i tebi slični.

I kakav je molim te argument da je "bejcelor ekvivalentan njihovom masteru". Pa, sad kad sam ovo saznao, ja bih samo zbog toga ostavio naš stari program. Čisto da imamo konačni argument da kažemo celom svetu da su oni glupi, a da smo mi SRBI mnoooogo pametni!

Kad bi imao samo malo tog master znanja kojim se hvališ znao bi kakvi su sve sistemi bili pre 30 godin. A kad bi samo malo pogledao oko sebe naučio bi i šta znači tih 30 godina u informacionim sistemima.

Za kraj samo mogu da ti kažem da možeš da mirišeš koliko hoćeš, sa takvim stavom nećeš daleko dogurati.