[ DusanSukovic @ 04.12.2007. 14:29 ] @
Posto sam dobrano neznalica u vezi optike da vas pitam:

Planiram da instaliram mrezu za 10-tak korisnika i da ih sve umrezim optickim kablom, udaljenost do prvog korisnika je
200 metara zracne daljine, koji kabl i switcheve za ovu namjenu?
Kako projektovati mrezu da se ostavi "prostora" za eventualno vise korisnika?

Hvala.

ps.

Vidim mrzi ljude da odgovaraju,lose formulisano pitanje :(



Procitao sam jednom svedskom prirucniku da treba konzistentno koristiti single mode kabl radi smanjena troskova, da li se slazete sa tim?

Code:
                                                      
                     user 2                             200 m 
                       |                           single mode cable
user 3  -[1 GBps switch]-----|OMC|-----------------------------|OMC|----[1 Gbps switch]
                       |
                     user1      





[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 08.12.2007. u 23:36 GMT+1]
[ ciipyu @ 26.08.2008. 19:09 ] @
S`obzirom da su male daljine predlazem MM (Multi mode) kabal za duzine do 2000m verzija OM3. Inace SM (Single mode) kablovi su za duzine 20-30,40 km. Sto se tice topologije mreze moze da se uradi na nekoliko nacina i sa nekoliko razlicitih uredjaja. Moze da se i instalira od switcha do switcha ako switchevi podrzavaju rad u ringu. Sve zavisi koliko ti brza mreza treba. Ako ti treba nesto brze od toga moze da se vezuje zvezda ali kroz jedan kabal koji ima vise vlakana tako da je cena kabla po konekciji jeftinija od bakra :-) Normalno sa obe strane vlakana dodje media konvertor ili switch sa optickim portom :-)
[ sdmitar @ 04.12.2008. 01:16 ] @
Potrebna pomoc
Potreban opticki kabl za rastojanje do 5km za prikljucenje LAN mreze na WAN.
Istovremeno kroz optiku treba provuci i 10 telefonskih linija.
Da li ima predloga resenja?
mita
[ acatheking @ 04.12.2008. 11:19 ] @
Ako su ti telefonske linije analogne, mislim da ne moze to da se protera kroz optiku. Mozda neka varijanta FXS / FXO gateway-a sa IP PBX centralom, ali to je vec komplikacija.