[ lemic @ 09.12.2007. 22:55 ] @
U osnivanju je firma u kojoj sam osnivackim aktom postavljen za takozvanog prvog direktora.Jedan od suosnivaca je strana firma koja mora da ima prolazni racun za polaganje osnivackog uloga.Da li ja, kao direktor mogu da otvorim taj racun u ime svog osnivaca ili mora osnivacka firma,ili ovlasceno lice i kakvo ovlascenje treba,samo od firme ili overene od nekog drzavnog notara.Cisto je tehnicko pitanje zbog eventualnog vremena.Da li postoji neki propis ili je interna stvar banke.
[ Davor Vlajkovic @ 09.12.2007. 23:23 ] @
Spisak potrebne dokumentacije se razlikuje od banke do banke, istina je da neke previse 'zakeraju', ali evo Raiffeisen je koliko vidim sasvim OK po tom pitanju:

Citat:
Strana pravna lica - nerezidenti otvaraju račune na osnovu sledeće dokumentacije:

* Zahtev za otvaranje nerezidentnog računa na obrascu Raiffeisen banke
* Spesimen potpisa lica ovlašćenih za raspolaganje sredstvima na nerezidentnom računu na obrascu Raiffeisen banke
* Izvod iz sudskog registra matične firme ili statusna dokumentacija overena od strane notara
* Fotokopija pasoša ili lične karte lica ovlašćenih za raspolaganje sredstvima
* Sertifikat o licima ovlašćenim za zastupanje overen od strane notara / javnog beležnika i snabdeven apostilom

http://www.raiffeisenbank.co.y...p_services/m_platni_promet.asp
[ lemic @ 09.12.2007. 23:30 ] @
Ovo nije pravi racun vec prolazni koji se gasi automatski cim otvorim racun nove firme i prebacim ulog u Dinarima na njega, tako da ne vidim da nesto treba da se zakera.Naime,proteci ce dosta vremena dok pristignu potrebna ovlascenja... za racun koji ce biti u funkciji nekoliko dana.
[ Davor Vlajkovic @ 09.12.2007. 23:36 ] @
U tom slucaju procedura se ne razlikuje od osnivanja od strane domacih lica - koristi se [pod]racun banke kod koje se otvara racun za novu firmu. Samo im prilikom otvaranja racuna trazite instrukcije za uplatu osnivackog kapitala, mada bi to trebalo sami da vam daju jer je deo standardne procedure...
[ lemic @ 09.12.2007. 23:42 ] @
Sta je poenta problema, da li ce banka traziti za otvaranje prolaznog racuna nesto od papira za koje ce trebati vreme da stignu iz inostranstva, ili ja kao prvi direktor mogu da obavim sve u banci, otvorim racun, nastavim registraciju firme i po dobijanju racuna prebacim osnivacke uloge.
[ Davor Vlajkovic @ 09.12.2007. 23:56 ] @
Ako mene pitas, ja bih na tvom mestu pravio originalno 100% domaci DOO kako ne bih dosao u poziciju u kojoj si ti - da lupam glavu sta ce sve banci pasti na pamet da mi trazi od papira vezano za inostranog suosnivaca. A kasnije bih jednostavno odradio dokapitalizaciju firme od strane te inostrane, dok ista uveliko radi, tako da ne bi moglo da dodje do tog problema sa rokovima.
[ lemic @ 10.12.2007. 00:00 ] @
Gotovo je vec, uradjen je osnivacki akt i overen sudski,takva volja osnivaca, a i nije moja firma, vec sam samo direktor, koji mora da resi sve ostalo, oni samo uloge.
[ Davor Vlajkovic @ 10.12.2007. 00:05 ] @
Sta onda da ti kazem do da kontaktiras vise banaka i svaku od njih pitas sta ti sve treba kako ne bi bilo iznenadjenja... :/
[ lemic @ 10.12.2007. 00:09 ] @
Hvala u svakom slucaju, sutra krecem u bankarsku pricu inace.Moram da izaberem najpovoljniju banku po pitanju troskova, a i dovoljno poslovnu da me ne maltretiraju zakeranjima i strucnu jer planiram dosta spoljnotrgovinskog prosla, akreditivi,garancije...Jel ima neka preporuka?Dugo sam van posla pa sad ispocetka, pa mi sve novo i nepoznato.
[ Davor Vlajkovic @ 10.12.2007. 00:24 ] @
Moja preporuka bi bila da se detaljno upoznas sa osobljem i procedurama koje se primenjuju u konkretnoj filijali banke koju bi inace koristio u svakodnevnom poslovanju, jer situacija ume bitno da se razlikuje od jedne do druge. A tarife k'o tarife... bolje je placati nesto vise tarife nego propuste koji nastaju usled nestrucnog obavljanja posla od strane osoblja banke.

Pozdrav
[ lemic @ 10.12.2007. 21:00 ] @
Danas sam prelistavao banke.Samo kod par se prolazni racun otvara prostim nacinom bez zakeranja.Ali je problem za otvaranje stalnog racuna, toliko traze papira da tako nije bilo ni 45.Mogu da razumem da se to odnosi na domace ulagace, ali bukvalno, torturu prema stranim ulagacima ne mogu.Izmedju ostalog, traze i statut strane firme ko da je to bitno za poslovanje domace firme i uz mnogo drugih suvisnih dokumenata, sa overom u maticnoj zemlji i prevodom na Srpski.Ocigledno da opet samo privilegovani mogu da rade.Verovatno cemo ici na 100% doo pa na dokapitalizaciju.Jos jedna anomalija.Takse za overu ugovora su destimulativne, naime sto je veci ulog, vislja je taksa kao da je nekom u cilju da sto manje para udje u ovu zemlju.