[ stil @ 15.12.2007. 09:48 ] @
By Đorđe Putić
Vašington
13/12/2007



Njuz magazin Tajm, u saradnji sa kablovskom televizijskom mrežom CNN, objavio je listu deset najvažnijih naučnih dostignuća 2007. Na prvom mestu našlo se dostignuće japanskih i američkih naučnika u reprogramiranju ćelija kože kako bi se ponašale kao embrionske bazične ćelije.

To bi moglo da umiri sve one koji se protive uništavanju ljudskih embriona u eksperimentisanju sa ćelijama, koje obećavaju lečenje mngih, danas neizlečivih bolesti. U septembru objavljena je i prva kompletna genetska mapa jednog ljudskog bića. Britanski naučnici uspeli su da odgaje tkivo ljudskog srčanog zaliska i nadaju se da će uskoro odgajiti čitav zalistak.

U astronomiji, otkrivene su tri nove planete van sunčevog sistema. Kinezi su iskopali skelet ogromnog dinosaura nalik na pticu, a u peščanom dnu Atlantika, kraj severne obale Islanda, pronađeno je najstarije živo biće - 405 godina stara školjka. Nešto ranije, analiza lobanje, otkrivene 1952. u južnoj Africi, poduprla je teoriju da je moderni čovek potekao iz supsaharske Afrike.

Tokom ove godine snimljena je do sada najsjajnija eksplozija jedne zvezde. Na raznim mestima na zemlji i u morima otkriveno je oko 700 novih vrsta živih bića. I najzad, u najvažnija naučna otkrića ove godine Tajms i CNN ubrojili su i pronalazak kriptonita u Srbiji - minerala idetničnog sastava kao zamišljeni mineral iz stripova o Supermenu. Pravi mineral nazvan je jadarit, po mestu na kome je pronađen.

Link
[ Shadowed @ 15.12.2007. 10:12 ] @
Citat:
stil: u najvažnija naučna otkrića ove godine Tajms i CNN ubrojili su i pronalazak kriptonita u Srbiji - minerala idetničnog sastava kao zamišljeni mineral iz stripova o Supermenu. Pravi mineral nazvan je jadarit, po mestu na kome je pronađen.

A taman sam pomisilio da je neki ozbiljan clanak :)
[ superbaka @ 15.12.2007. 13:51 ] @
nije problem da se mapira genom vec da se odredjeni delovi genoma sekvencijalno aktiviraju tacno odredjenim redosledom, jacinom itd., i na taj nacin dobije odredjena celija, organ ili sta vec... a to ce biti naucna fantastika jos u blizoj buducnosti... ajd jos i da dobijes bazicnu celiju, ali da sada bazicnu celiju nateras da se transformise u misicnu, vezivnu ili neku drugu koja sacinjava tkivo nekog organa kao recimo srcani zalistak?! mislim da se to neko od novinara prilicno presao u tumacenju onog sto su mu naucnici rekli... ili je mozda namerno to tako napisao jer bi istinit ali suvoparni naucni izvestaj siroj publici bio toliko zanimljiv kao i rolna toalet papira...
[ stil @ 15.12.2007. 17:03 ] @
To sa maticnim celijama je veoma zanimljivo i zaista veoma mnogo obecava. Poenta je da kada se maticna celija ubrizga u osteceno tkivo , ona automatski prepoznaje kakav tip celije je ostecen i pretvara se u tu vrstu celije. Tako se sanira ostecenje . Na primer , obecavajuci rezultati su se dobijali kod ostecenja kicmene mozdine kada su se nervi ponovo obnavljali i kontrola nad neprkretnim udovima ponovo uspostavljala. Posto su se te celije dobijale unistavanjem ljudskih embriona javljala su se teska eticka pitanja u vezi sa eksperimentima. Sada kada se maticne celije mogu dobiti od celija koze onoga kome su potrebne ta pitanja nestaju . Tako da se ocekuju dalji naucni proboji u ovoj oblasti.
[ superbaka @ 15.12.2007. 19:36 ] @
e to je vec nesto drugo i sasvim prihvatljivo...
[ milija_jovicic @ 02.01.2008. 20:26 ] @
Evo sta je urednistvo cuvenog sajta Physicsweb izdvojilo za najveca dostignuca u 2007. godini:
http://physicsworld.com/cws/ar...AD80800513CA52E07909E34C1C37D5