[ Starlite @ 17.12.2007. 13:14 ] @
Zanima me jedan postupak u Corelu pa ću to sada slikovito opisati:

Napravila sam veliki pravilni krug ellipse alatom i sada hoću uz njegov rub unutar kruga pravilno poredati malene kružiće tako da opisuju taj krug s nutarnje strane. Postoji li jednostavniji korak za to jer mi je nezgodno pedeset puta klikati svaki kružić na svoje mjesto.

Hvala
[ Skandy @ 17.12.2007. 15:51 ] @
Postoji resenje za tvoj problem, nesto moras odraditi rucno, a nesto moze i automatski.

1.Prvo pozicioniraj pocetne elemente, mali krug pozicioniraj na vrh velikog kruga u unutrasnjem delu. Jednostavan nacin da ovo odradis je da, selektujes oba kruga, a zatim pritiskas naznacene tastere, sledecim redosledom: E, C,T. Na ovaj nacin ces ih automatski poravanati.

2. Povuci gajdove horizontalno i vertikalno, tako da se presecaju u centru velikog kruga.

3. Dvaputa klikni na mali krug, kako bi bio spreman za rotiranje, zatim pomeri tacku rotacije u centar velikog kruga.

4. Rucno prevuci mali krug na zeljeno mesto unutar velikog, prilikom prevlacenja dok drzis levi klik i kada bude na pravom mestu pritisni istovremeno i desni klik. Tako ces ga klonirati.

5. Pritskom na CTRL+R, ponovices postupak kloniranja onoliko koliko to bude potrebno.

Ako ti je potrebno da sve ovo uradis milimetarski precizno, mozes to izvesti zadavanjem numerickih parametara. Pogledaj sliku 3.

Pozdrav.
[ Starlite @ 20.12.2007. 14:04 ] @
Skandy, puno puno puno hvala, riješila sam problem. Crtam nešto u stilu art nouveau i ovo mi je vrlo bitno u procesu.

Mnogo pozdrava....
[ milettic @ 21.12.2007. 07:39 ] @
Svaka čast majstoru!