[ eXtazY @ 18.12.2007. 00:35 ] @
Pozdrav!

Već smo u jednoj temi pominjali da se pojavio WM6 za MPx200, a sada to možemo potvrditi. Naime, turski programer Omer Faruk Ozdemir, poznatiji kao asi_, učinio je nešto što smo dosad smatrali nemogućim, a to je Windows Mobile 6 koji može da se instalira na naš MPx200. Kao i obično, instalirao sam ga na moj telefon da bih saznao više o njemu.

Instalacija ovog sistema veoma je slična instalaciji WM5, koji je, koliko sam mogao da vidim, poslužio kao osnova za novi sistem. Dakle, imamo tri .IMG fajla, a postupak instalacije se razlikuje od WM5 u tome što se prvi fajl instalira dva puta, uz obavezni master reset. Svakako, UprgradeWizard dolazi u istom kompletu. I morate imati strpljenja, finalni reset traje preko 20 minuta! Pri prvom podizanju sistem traži da podesite datum, vreme i lokaciju, posle toga se pojavljuje prelepi HomeScreen, urađen po uzoru na Windows Vista. Tehnički, sve je veoma nalik na WM5, stim što je lepše i preglednije urađeno.

Iako sam očekivao suprotno, WM6 je brži od WM5. Ne baš mnogo brži, ali ipak je osetno. Problem brzine rada rešava se programom OmapClock. Radni takt procesora se podigne na 144MHz i telefon radi kao sa WM2003. Svakako da se na neke stvari treba malo duže čekati, ali meni lično ne smeta, strpljiv sam. Možda će neko zameriti. Veći problem ovog sistema je slanje SMS poruka. Programer nije uspeo da sredi ovu grešku, pa je u sistem intergisao novi program za slanje SMS-ova. Taj program radi, ali treba se navići na to. Iskreno, malo ružno izgleda. Pored toga, u sistem su integrisani i PHM Registry Editor i Notepad. U kompletu koji sam skinuo sa neta našao sam i dve neverovatno korisne stvari, a to su MS Office 2007 Mobile i Windows Live Messenger Mobile, koje sam uspešno instalirao i prezadovoljan sam kako rade.

Ne znam šta bih još mogao da kažem, jer ovo je prvi dan kako koristim ovaj sistem. Vreme će pokazati mane, koje ću objaviti u ovoj temi. Ukoliko vam nije mrsko da bekapujete podatke i bakćete se oko flešovanja, preporučujem instalaciju ovog sistema. Evo malo screenshotova:




Link ka fajlu: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=333757

Eto. Ukoliko imate nekih pitanja, postavite ih ovde.
[ eXtazY @ 18.12.2007. 20:18 ] @
OK, prvi dan koristenja, velike su mane izasle na videlo.

Prvo, po usposavljanju veze, moj mikrofon se tako jako cuje na mojoj slusalici da ne mogu ili jedva mogu da cujem sagovornika, jer pored mog glasa koji probija usi (nije mi ruzan glas, nego bre mnogo se glasno cuje) u slusalici cujem i svoje korake, sve zvuke oko mene, a ako uspem da se potrudim, verovatno cu cuti i krcanje mog stomaka :) Sagovornik mene cuje, ali zvucim kao da se javljam iz bunara, i nisam bas razumljiv, pogotovu u rane jutarnje sate, kad ni ovako nisam razumljiv :)

Drugo, telefon se povremeno zaglupi, pa mora da se saceka minut da se povrati. Iako je takt podignut na 144MHz, takve stvari mu se desavaju. Probao sam da ga dignem na 150MHz, ali tada telefon prestaje da odgovara na komande. Ostaje zaglavljen u meniju, i nista iz menija ne moze da pokrene, moze samo da seta po njemu. Po ukljucenju, telefon ima oko 9MB slobodnog rama, ali uz malo koristenja RAM brzo padne na oko 5.5MB, sto nikako nije dovoljno. Korsitenje aplikacija, odnosno koristenje celog telefona je znatno brze nego na WM5, ali blokiranje i zaglupljivanje je ostalo isto. Cesto pri otvaranju telefona ekran je crn, sto traje oko sekund, i onda se pojavljuje HomeScreen.

Trece, ExtLCD. Secamo se lose grafile na njemu kod WM5, a ovde je to ispravljeno. Medjutim, kada telefon zvoni, prikazuje se samo broj koji me poziva, bez imena, iako kontakt sa tim brojem postoji. Kada me neko poziva, jedno ili dva zvonjenja moraju da prodju da bi moj telefon zazvonio. Za zvono je postavljena MP3 pesma, nisam probao kako bi se ponasao sa MIDI-jem.


Mozda bih preko svega ovoga mogao da predjem, ali prvi opisani problem zaista ne moze da se trpi. Jedini lek, slusalice. A da ja samo slusalice koristim, ne pada mi na pamet. Dakle, povlacim rec, ne preporucujem instalaciju ovog sistema. Kao sto sam rekao za WM5, stoji i za WM6. Ekvivalentno je WinXP na Pentium I. Koristicu ga jos dan, da vidim jos pokoju manu... ako izdrzim sa ovakvom slusalicom...


[ ciricmisa @ 18.12.2007. 22:11 ] @
ne sumnjam da je sve kao sto kazes, samo imam mali problemcic. skinuo sam .rar fajl sa rapidshera i ne mogu da pokrenem Mpx200 Upgrade Wizard.exe, tj pokrenem ga al mi izbaci error : Error reading setup initialization file ; probao sam sa ranijim verzijama fleshera,[flesher koji dolazi uz 2003, vidi telefon, i izaberem 1.img fajl za wm6 al kaze: Please re-upgrade you motorola mpx200] i problem je slican, mislim da ne mogu da ga resim, ako znas extazy please help me !
[ ciricmisa @ 18.12.2007. 22:45 ] @
RESEN PROB
radi sve, al ta tri img fajla trebala biti na c:/ jbg, ubih se dok ne nadjo na jednom forumu.
[ eXtazY @ 18.12.2007. 22:59 ] @
@ciricmisa

Prvo da ti ponovim da ti ne preporucujem instaliranje, jer ces se posle 24 casa vratiti na 2003. U trenutku u kojem ovo kucam, moj telefon se flashuje nazad na 2003. Elem, ako si bas zapeo da vidis kako izgleda, reci cu ti kako sam ja instalirao. Ja sam koristio upgrade wizard koji se dobija uz MPxLand-ov WM2003. Taj me nikad nije izdao. Druga stvar, moras sva tri .IMG fajla da stavis u root hard diska (C:\1.img).

1. Izvadis bateriju, karticu i SD. Vratis bateriju i krecemo.
2. Kacis na komp, flashujes sa 1.img.
3. Vadis i vracas bateriju, master reset, cekas dok ti ne izbaci gresku.
4. Vadis i vracas bateriju, opet flashujes sa 1.img
5. Vadis i vracas bateriju, master reset, cekas dok ti ne izbaci gresku.
6. Vadis i vracas bateriju, flashujes sa 2(rp1-09).img
7. Flashujes sa 3.img, i to bez da vadis bateriju i kabal iz telefona.
8. Ubacujes SD, i master reset, selektovan Clean Reg Hive i Format Storage.
9. Gotovo :D
--------------------------------------------------------------------------

Gospodo... ziveo MPxLAND!!! Nema boljeg ROMa od njega. WM6 je dobar pokusaj, medjutim, ima mnogo gresaka koje ce asi_ morati da eliminise. Ipak mogu reci da je to fenomenalan pokusaj, i nadam se da cemo jednog dana dobiti ispravan WM6 koji ce stabilno raditi na nasem ljubljenom MPx200.
[ Tehnoman @ 19.12.2007. 08:35 ] @
@eXtazY

Sto se tice zvuka iz mikrofona isti problem sam ja imao na HTC S200 prilikom
fleshovanja na WM6. OK, nije isti telefon ali problem se resava u registry-ju.

Ne znam da li cu brzo uspeti da nadjem koji su to kljucevi, a ti ako ako ti se zuri
pretrazi xda Developers forum...

http://forum.xda-developers.com
[ ciricmisa @ 19.12.2007. 12:33 ] @
jel uspeo neko da poveze motorolu mpx200 da ide na net preko moba, a da internet konekciju uzima od kompa, tj u mom slucaju da slurfujem preko moba od adsl-a ? ne znam da li je to uopste moguce, ako neko ima neku ideju neka javi.
[ ninjaz @ 19.12.2007. 12:44 ] @
Dovoljno je da ga povezes na USB, ako imas instaliran Activesync.
[ ciricmisa @ 19.12.2007. 13:06 ] @
povezao ... mnogo fino za surfovanje i za chat, legnes u krevet i kuckash
ako nekog interesuje kako
kad se namesta gprs i proxy konekcija stavi se za Connect to : Work isto je i kod proxija; to "Work" znaci PC
busted
[ eXtazY @ 26.12.2007. 23:05 ] @
Uhhhhhh... konacno sam resio problem sa mikrofonom...

Napisao sam negde gore "Ziveo MPxLAND". To je greska. MPxLAND je djubre, jedva ikako radi. Pre WM6 drzao sam WM2003 koji sam mislio da je MPxLand, ali sam se zeznuo. Izgleda da taj rom nikad dosad nisam instalirao. U stvari, sve vreme sam drzao @nonymousov MPx200 2003 OS.img koji stvarno radi kao sat. Neznam gde sad moze da se skine, nekada je adresa bila www.bplondon.org/mpx200 a sad... ko zna gde je... kome bude trebalo, neka googla, ili neka mi javi da uploadujem negde...

Puno srece sa WM6, mozda ce vama raditi kako treba, ja sam taman bio otpisao moju ljubljenu motorolu, ali izvukao sam je iz mrtvih ipak...
[ mmserbia @ 13.01.2008. 10:43 ] @
Ja sam instalirao jedan bugarski ROM koji je extra.
Tj to je mala prepravka nekog ruskog ROMA (naravno sadrzi i engleski jezik po defaultu).

WM6 sistem je extra brz. ~10% sporiji od 2003 ali ~20-30% brzi od 2005.
Dakle neverovatno *** brzi od 2005 ***

Svi programi koji se instaliraju su veoma brzi. Instalirao sam Core Player, Office,... i ucitavaju se duplo brze nego kod 2005.

Instalacija je fenomenalna i brza jer postoji samo jedan img fajl i nema potrebe za vadjenjem baterije niti za formatiranjem kartice.
Jos jedna neverovatna stvar. Sve postavke koje ste imali bez ikakve sinhronizacije ostaju i na WM6.
Kako su ovo izveli nije mi jasno.
Dakle kalendar, SmartNotes,... svi podaci sa kartice ostaju! kartica se ne formatira!!! extra!

MANE:
Baterija traje kao i kod 2005 mozda i krace. Dakle do 1 dan...
Sistem je ociscen od raznih gluposti pa sve morate naknadno instalirati (tu je samo explorer i task manager)
mnoge postavke morate naknadno podesiti, recimo ClearType,
slanje sms-a zahteva smsfix ali ne InfoSharp. Dakle sms se salje normalno ali ne na Send button vec na Menu/Send opciju.

dakle ROM JE NAJBOLJI!