[ erekoz @ 23.09.2003. 00:40 ] @
Pozdrav svima prisutnima,

Nisam siguran da je ovo pravi forum za moju molbu, no...

Dobio sam ponudu da uradim sajt za jedan NGO, koji bi sadrzao forum, mozda imao bazu korisnika, nesto kao ES ali u manjim razmerama. E sad, ja inace radim kao programer, ali nikad nisam nikome pravio sajt. Upoznat sam sa HTML-om, znao bih da napravim sajt sa njim, no kapiram da ce mi trebati nesto vise. Imao bih oko dva,tri meseca fore da ovladam onom materijom koja mi je potrebna da sve to napravim. Ono sta mene interesuje jeste, koja je to materija koja mi treba. Verujem da to mogu da uradim na mnogo nacina, no meni ce onaj najfunkcionalniji bti dovoljan...

Svestan sam da sam postavio malo siroko pitanje, no ne trazim detaljne odgovore, samo smernice.

Unapred zahvalan, erekoz

mod's note: Promenjen je naslov teme jer postoji vec 10k tema sa nazivom "potreban savet...". Molim sve da u naslovu poruke unesu bar malo vise detalja na sta se odnosi poruka.

[Ovu poruku je menjao bluesman dana 23.09.2003. u 13:51 GMT]
[ afwt @ 23.09.2003. 01:19 ] @
Moj ti je savet da se za pocetak malo poigras sa sistemima za forume, da probas neki da prepravis.

Probaj da nadjes (google-uj) phpBB, invission Board ili sl.

[ erekoz @ 23.09.2003. 14:36 ] @

Ljudi sta ste zanemeli, bar mi recite da je pitanje glupo ako nista drugo...

[ broker @ 23.09.2003. 14:45 ] @
Pa covek ti je lepo rekao. Nadji phpBB. On je popularan. Lako se instalira i prilagodjava potrebama.. imas i neke portale koji se naslanjaju na njegovu bazu korisnika i to je to.

Drugi nacin ti je da probas phpNuke ali on ima dosta slab forum.

Ne verujem da ti se isplati da pravis sve iz pocetka.
[ arsa xx @ 23.09.2003. 16:16 ] @
Za dva meseca moze bruka posla da se zavrsi.
[ erekoz @ 23.09.2003. 20:40 ] @

Ja bas zbog toga sto imam puno vremena hocu da radim sve ispocetka rucno, samo me interesuje sta treba da radim. Nesto sam nacuo ako hocu da radim sa php-om treba mi apache server i jos neke stvari , pa ako ih nabrojite za mene, plus dodate neki tutorial, neizmerno cu biti zahvalan

potencijalno neizmerno zahvalan, erekoz
[ -zombie- @ 24.09.2003. 01:46 ] @
pročitaj sve TOP teme na php forumu, one tome i služe...
[ Ilija Studen @ 27.09.2003. 18:50 ] @
Znanje HTML-a nikako nije dovoljno... Ako bar u osnovnoj meri ne ovladas CSS-om to nece ninasta liciti (kad otvorim kod stranice i vidim da je koristen <FONT> za formatiranje teksta spopadne me muka).

Dalje, treba da poznajes osnove SQL-a (bar osnovne 4 naredbe ako nista vise). Ako si se bar malo ozbiljnije bavio programiranjem verujem da SQL poznajes. http://www.mysql.com .

Skini PHP manual ( http://www.php.net ), skini neki prostiji forum (MyPHPbb na primer - delimicno zasnovan na phpBB kodu, ali sa smarty podrskom, manje opcija...), smarty (ako bas imas vremena - http://smarty.php.net ). Takodje, nije lose u startu poceti koristiti Pear ( http://pear.php.net ). Ako ti treba tutorijal o pearu imam jedan zgodan za pocetnike o DB.php na hrvatskom...

I tako... Petljaj se malo sa tim pa vidi...
[ n_e_w_m_o_m_e_n_t @ 28.09.2003. 16:00 ] @
Citat:
Ilija Studen:
(kad otvorim kod stranice i vidim da je koristen <FONT> za formatiranje teksta spopadne me muka).


Onda Yahoo-ovi programeri i dizajneri užasno greše jer stalno koriste font tag. Baš se pitam što li je jedan Yahoo to sebi dozvolio?
[ Ilija Studen @ 29.09.2003. 11:40 ] @
Pocinjes diskusiju koja izlazi iz okvira teme...

Ranije su stranice izgledale kao da su upravo sisle sa neke kucace masine, pa su zato uvedene HTML ekstenzije medju kojima je i FONT. Medjutim, posto je vise firmi radilo browsere neki su podrzavali neke ekstenzije, neki ne, neki dobro, neki traljavo... CSS je napravljen da bi se zavrsilo s tim.

U novijim verzijama browseri su podrzali sve ekstenzije, dok CSS nije bio u potpunosti podrzan.

Sto se Yahoo-a tice on najverovatnije prati logiku kompatibilnosti sa starim browserima (izaslim pre 97-98 kada su se pojavili browseri koji porzavaju skoro sve CSS 1 atribute). Ne zaboravi da Yahoo ima posecenost od x miliona otvorenih stranica dnevno i da ga posecuju i ljudi koji koriste Win 95 (u prilicnom broju). Da pravim Yahoo dva puta bih razmislio pre nego sto napravim bilo sta! Medjutim, ne pravim Yahoo sto je bitna razlika!

Sto se konkretne teme tice (sajt koji covek zeli da napravi), ja mislim da bi procenat takvih posetilaca bio uzasno mali (manje od 1%). Za njih se moze iskoristiti par CSS trikova (@include i slicne stvari) kako bi se izbleglo prikazivanje "smeca" (CSS-a sa kojim browser ne zna sta da radi). Doduse, tada ne bi dizajn bio istovetan na svim browserima, ali ne bilo spomenutog smeca. Po mom misljenju to je cena koju je vecina web dizajnera spremna da plati (da 100 ljudi vidi stranicu sa malo slabijim dizajnom, a 10000 sa svim sto su oni hteli da pokazu).

Jel dosta?
[ n_e_w_m_o_m_e_n_t @ 29.09.2003. 13:37 ] @
Citat:
Ilija Studen:
Pocinjes diskusiju koja izlazi iz okvira teme...

Tačno. Izvinjavam se svima, ali ipak čovek je tražio opšta uputstva, pa smo tako došli i do CSS-a pošto se ne može praviti sajt koji ozbiljno izgleda a da se CSS ne koristi. Ja ću napraviti samo par (nadam se korsinih) opaski.

Pre svega što se tiče HTML-a i CSS-a i uopšte web dizajna mislim da oni koji nameravaju da prave dobre sajtove, a nisu se time ranije bavili treba obavezno da prouče materijale na ove dve adrese:
http://www.w3.org
http://www.useit.com/alertbox

Citat:

Ranije su stranice izgledale kao da su upravo sisle sa neke kucace masine, pa su zato uvedene HTML ekstenzije medju kojima je i FONT. Medjutim, posto je vise firmi radilo browsere neki su podrzavali neke ekstenzije, neki ne, neki dobro, neki traljavo... CSS je napravljen da bi se zavrsilo s tim.


CSS je napravljen sa idejom da se razdvoje prezentacija i sadržaj ili da bi se lako mogao kontrolisati izgled ogromnog broja strana, a da opet ako browser ne podržava CSS sve te strane budu čitljive. Firme i dalje rade browsere, browseri i dalje ne podržavaju neke ekstenzije, a CSS je nezavisan standard, odnosno koncept koji pokušava da se približi gorenavedenoj idealnoj situaciji.

Citat:

U novijim verzijama browseri su podrzali sve ekstenzije, dok CSS nije bio u potpunosti podrzan.

Sto se Yahoo-a tice on najverovatnije prati logiku kompatibilnosti sa starim browserima (izaslim pre 97-98 kada su se pojavili browseri koji porzavaju skoro sve CSS 1 atribute). Ne zaboravi da Yahoo ima posecenost od x miliona otvorenih stranica dnevno i da ga posecuju i ljudi koji koriste Win 95 (u prilicnom broju). Da pravim Yahoo dva puta bih razmislio pre nego sto napravim bilo sta! Medjutim, ne pravim Yahoo sto je bitna razlika!


Ovo sa kopatibilnošću sa starim browserima je malo nejasno obzirom da baš u tom slučaju ne bi trebalo koristiti FONT tag jer stariji browseri ga ne vide (FONT tag se nalazi u specifikaciji HTML 4.0 http://www.w3.org/TR/1998/REC-...4/present/graphics.html#h-15.2
i nije ga bilo u prethodnim specifikacijama)


Citat:

Jel dosta?

Dosta.

[ erekoz @ 29.09.2003. 15:08 ] @

Puno hvala svima koji su odgovorili na moju molbu, bacam se na posao odmah...

Pozdrav , erekoz

[ Ilija Studen @ 29.09.2003. 15:40 ] @
Sto se opaske o kompatibilnosti tice:

HTML 4.0 je izasao 1997 godine. Nisam znao da je FONT dodat tek tad :oops:
Opet, to ne menja sustinski poentu onoga sto sam hteo reci posto to znaci da su Yahoo-ove stranice prilagodjene browserima koji su izasli u vreme izlaska Win 98 i kasnije (umesto 95-ice koju sam naveo).

Citat:
...razdvoje prezentacija i sadržaj...


CSS je napravljen da bi se napravio univerzalan standard koji kontolise prikaz odredjenih elemenata stranice. Koja od ove dve ideje je bila primarna (univerzalnost ili odvanjanje dizajna od sadrzaja), a koja sekundarna mene bas i ne interesuje, ali je cinjenica da su obe prisutne (posto CSS ima daleko vecu kontorlu izgleda elemenata od HTML-a).

Font tag radi upravo obratno tj. dizajn povezuje sa sadrzajem stranice sto nikako nije dobra ideja posebno ako se namerava raditi update sajta.

Jeste da smo skrenuli sa teme, ali nadam se da smo bar malo pomogli coveku...

E sad je dosta ;)
[ Demonic_Alliance @ 01.10.2003. 05:34 ] @
Citat:
erekoz:

Ja bas zbog toga sto imam puno vremena hocu da radim sve ispocetka rucno, samo me interesuje sta treba da radim. Nesto sam nacuo ako hocu da radim sa php-om treba mi apache server i jos neke stvari , pa ako ih nabrojite za mene, plus dodate neki tutorial, neizmerno cu biti zahvalan

potencijalno neizmerno zahvalan, erekoz


Elem, da, za svaku pohvalu je sto sve hoces rucno od nule, ali po pitanju foruma NIKAKO NE PREPORUCUJEM takvo nesto, pogotovo ako imas 2-3 meseca - jer vec postoje gotovi forumi koje radi tim ljudi godinama, i koji se konstantno unapredjuju (sto novim idejama, sto prilozima i predlozima korisnika tog foruma). Pomenuti su phpBB i InvisionBoard (sa ta 2 sam se i ja upoznao). Oba su dosta slicna po mogucnostima i izgledu, i zaista nema mnogo toga sto bih mogao da im dodam. Kad pogledas te forume, posao pravljenja novog zaista deluje jalov (i jeste). S obzirom da su forumi maksimalno konfigurabilni po svim pitanjima, preporucujem download i zezanje s njima. U krajnjem slucaju i ljudi koji su pravili nove forume, prvo su se "bavili" duze vremena s nekim forumom dok mu nisu nasli sve mane, i smislili kako da naprave bolji.

Zasto zahteva dosta posla - pa, pre svega, ti znas za sad samo HTML, dakle treba da, sem jos gomile DHTML trikova (dakle treba i aktivno poznavanje JavaScripta i DOM-a), da naucis PHP, i, (pod pretpostavkom da se snalazis sa bazama podataka dovoljno i da ti bar tu ne treba obuka), da ovladas nekim od gotovih PHP templating sistema, ili da napravis svoj (sto je opet prica za sebe). Onda tek dolazis do planiranja baze podataka za poruke, teme, korisnike, sto nije tako naivno kao sto izgleda (ako hoces da forum lici na nesto i da radi brzo). Onda sve to treba uraditi da bude konfigurabilno po svim pitanjima, dodati sve sitnice koje vec postoje u drugim forumima i jos smisliti nove...

Zaista, to nije posao za jednog coveka bez iskustva (i, trenutno, bez potrebnog znanja), i za rok od 2-3 meseca. Pogotovo sto se to ne zahteva od tebe. (Jedino ako ti ponude 10-20K EUR i insistiraju da radis novi forum, onda OK). Nadam se da ce ti moja dosadna poruka pomoci da se "urazumis" i ustedis sebi vreme i zivce.

Sve ovo pisem jer sam se i ja nekad primao na tu ideju (pre nego sto sam saznao sta je to phpBB i da to moze dzaba da se skine s neta), a tada sam znao nesto vishe nego ti sad, ali mnogo manje nego danas. U ovom momentu, kad prakticno imam znanja da pokusam tako nesto, na kraj pameti mi ne pada, bas zato sto sam donekle upoznao tu problematiku.
[ Zoran Rašković @ 02.10.2003. 03:23 ] @
Sve ti je rekao Demonic_Aliiance :)

POred gotovih foruma, nemas stvarno potrebe da pravis "isto to" samo da bude tvojih ruku delo. A i to sto budes napravio, bice daleko nize po svim svojstvima od gotovih "end-user" foruma. U to budi siguran. Jedino ako ti je volja i radoznalost jaca od svega (kao npr. meni :D ), onda pravi svoj forum... Meni je bilo zabavno. Ali ipak, na kraju uvek bude ono: "Ko me ter'o ovo da radim" :)
[ erekoz @ 02.10.2003. 14:09 ] @

PhpBB shall it be, then...

Opet se zahvaljujem svima koji su odvojili svoje vreme da odgovore na moja pitanja. Posebno se zahvaljujem Demonic_Alliance-u, bas mi je takav odgovor bio potreban...

Erekoz