[ Cera-San @ 18.12.2007. 15:39 ] @
Pre svega, zelim da kazem da sam pocetnik u programiranju (delphi okruzenje), a da da bi igrica trebala da se uradi u dosta profesionalnijem obliku...

Naime, o cemu se radi... Pricajuci sa ortacima, pala mi je na pamet ideja koja mi se ucinila zanimljivom i zeleo sam da je pretvorim u delo... Medjutim, sto sam vise zalazio u resavanje problema, shvatio sam da sa trenutnim znanjem nema sanse da realizujem tako nesto, pa sam s toga dosao ovamo da potrazim pomoc!

Igrica koji zelim da napravim se bavi gangsterskim poslovima u beogradu. Kako sam ja to zamislio...
Poenta je da ste Vi gangster pocetnik, koji ce vremenom da jaca i da osvaja delove grada. A to sam mislio tako, da recimo mapa grada bude slika iz google earth-a ili nesto slicno, koja bi bila izdeljena na kvartove. S pocetkom igrice, igrac dobije jedan deo (kvart) grada, i kako jaca osvaja kvartove pored.... Nadam se da kapirate osnovnu ideju.

Problem je sto ne znam u cemu bi bilo nabolje pisati igricu. Za sada sam radio samo u Delphiu i zanima me dal bi to mogao u njemu da uradim?

Voljan sam da ucim i svestan sam da cu trebati da ulozim dosta truda, ali, za pocetak, potrebna mi je vasa pomoc... :)

Hvala u napred, pozz svima!
[ StefanJer91 @ 18.12.2007. 16:03 ] @
Pokusacu da ti odgovorim bez obzira na mali broj detalja :)

Ono sto pre svega treba da imas na umu, ako sam dobro shvatio iz tvoje price, to je da bi se u toj igri moglo naci dosta menagmenta i AI-a. Kod prve stvari problem moze da ti predstavlja prilagodjavanje igracima tako da ne bude previse zamorno za mozak, ali ipak da bude zanimljivo i originalno. AI je vec veci problem pogotovo ako je u pitanju real-time. Tu ce igra morati da pravi dosta proracuna pocev od samog reagovanja na tvoje poteze protivnickih gangova pa sve do njihovog razmilsjana o razvicu i napredku sopstvenog gang-a. Dakle za nekog ko je tek poceo ne savetujem ti da pravis nesto sa ovolikom kolicinom kompleksnosti, samim tim sto ces brzo izgubiti zelju kada shvatis koliko stvari ne znas a trebaju ti za igru (govorim ti iz licnog iskustva), tako da bi prvo trebalo da krenes da pravis nesto jednostavnije ( za pocetak probaj da napravis i obicnog pacman-a pa ces videti da i to moze da ti predstavlja problem :))

Sto se tice delphi-ja ne mogu nista oko njega da ti kazem s obzirom da ga nikad nisam koristio, mada koliko znam igra Age Of Mythologies je napravljena upravo u njemu. Najkorisceniji jezik za game-dev je C++ ali ti ga ne preporucujem pre svega sto igra koju radis nece biti AAA naslov. Moja preporuka ti je prog. jezik Python, i ja ga sam licno koristim jer je jezik prilicno mocan, a pritom ima citljivu sintaksu i sto je najvaznije jednostavan je (sam razvoj softvera je mnogo brzi nego u C++-u). Kad kazem jednostavan, pre svega mislim da onaj ko pravi nesto u njemu ima ce mogucnost da se skoncentrise direktno na projekat a ne na jezik. Tu je i dobar izbor biblioteka za programe sa grafikom u koje ukljucujem i igre (pygame i pyglet npr.). Dakle ako te zanima ovaj jezik mozes ga skinuti sa www.python.org, a ako ti je potrebna neka pomoc mozes se obratiti direktno meni ili pitati ovde na forumu za Python :)
[ Reljam @ 18.12.2007. 16:58 ] @
Age of Mythology nije pisan u Delphiju vec u C++u, ali to ne znaci da je Delphi los izbor za gamedev. Mada ako vec pocinjes projekat, probaj da pocnes u nekom jeziku koji je malo zivlji, odnosno koji nije trenutno izumiruci (a Delphi, nazalost, jeste).

Sto se tice samog projekta, ti si opisao Grand Theft Auto, a to je vrlo zahtevna igra. Ako mozes, gledaj da pocnes od neke jednostavnije igre; ako te pre svega interesuje programiranje, probaj da napravis neku casual igru. A ako te vise interesuje konacni proizvod, probaj da napravis Unreal mod koji se bavi tematikom koja te interesuje (beogradski gangovi).
[ Cera-San @ 18.12.2007. 19:13 ] @
hvala ljudi. ali ajde da vam opisem malo detaljnije kako sam to zamislio.
postojala bi velika mapa bg-a i ona bi bila podeljena na kvartove, ti kao igrac klikom, tacnije osvajanjem kvarta, postajes njen vlasnik. pored toga ima jos tu dosta daljih ideja. ali u startu me koci, to sto treba da podelim mapu na 250 delova i da isprogramiram za svaki deo a to je hiljadu klikova, dal postoji neki laksi nacin?
[ StefanJer91 @ 18.12.2007. 19:34 ] @
Jel mozes jos malo da pojasnis? Nije mi jasno kako to mislis 'klikom'. Jeli to nesto kao riziko?

Citat:
Cera-San: ali u startu me koci, to sto treba da podelim mapu na 250 delova i da isprogramiram za svaki deo a to je hiljadu klikova, dal postoji neki laksi nacin?


Pa najjednsotavnije bi ti bilo da uradis nesto ovako: Kada kliknes na mapu negde misem, lako mozes da proracunas koja je to tacno pozicija tj. koridnata na mapi. Svaki kvart (uzecu da je oblika pravougaonika) ima takodje definisan prostor koji zazuima (u ovom slucaju pravougaonik). Tu je dovoljno da napises f-ju koja ce da proverava da li se neka tacka nalazi unutar nekog pravougaonika (nesto ovako : rect_collide_point(rect, point)). Posle neces imati problema za proveru tj. samo proveravas u for loopu da li neki kvadrat sadrzi tacku koja je ustvari pozicija misa + pozicija kamere (u slucaju da svih 250 kvartova se nevidi odjednom).

@Reljam
Bio sam siguran da sam negde cuo da je ta igra napisana u Delphi-u :)
[ Cera-San @ 18.12.2007. 19:47 ] @
pa u tom delu zauzimanja delova, sam vise mislio nesto kao europe universals, ali pretpostavljam da si na to mislio kad si rekao riziko. da, taj deo za mapu bi bio na tu foru, ali nisam bas siguran da sam te razumeo kad si mi govorio kako to da uradim u delfiju :)
[ StefanJer91 @ 18.12.2007. 21:09 ] @
Nisam rekao kako to da uradis u delphiju vec sam rekao kako bi se to uradilo uopste bez obzira na prog. jezik :) Predpostavio sam da koristis neku bilblioteku koja vec ima definisane f-je za uzimanje i postavljanje kordinate misa, kreiranje prozora, ucitavanja slika itd... Sto se tice fj-e za koliziju sa tackom nadam se da znas kako to da uradis jer to nije nista mnogo komplikovano....
[ vladaboy93 @ 20.12.2007. 17:24 ] @
Svidja mi se tvoj gangsterski duh, i imam predlog za tebe, posto sam takodje pravio igre u Delphiu da pocnes od neke mario-tip igre kao avantura, i kao da taj gangster ide kroz tu tablu skace kolje roka i tako dalje...
[ Cera-San @ 20.12.2007. 21:44 ] @
hval na predlogu, mozda bi i to uzeo u obzir, mozda na kraju i ispadne tako. ali za sad mi je primarna ideja da da uzmem npr. mapu bg-a. e i prvo cu da probam dal ce ispasti kako sam zamislio, tako sto necu uzeti po blokovima, jer imam da umrem dok sve to otkucam za svaki blok pojedinacno, nego cu da uzmem po opstinama. cisto da probam, a onda cu da smislim kako da napravim za svaki kvart, blok a da sto manje kucam.
e a ako mi to sve uspe onda dolazimo do problema oko AI-a, za koji uopste jos nemam ideju jer se do sada nisam susretao sa tim.
[ masetrt @ 20.12.2007. 23:34 ] @
Ispravi me ako gresim ali iz recenice "jer imam da umrem dok sve to otkucam za svaki blok pojedinacno" imam utisak da zelis da koristis delphi komponente i nihove evente. Ako je to slucaj mislim da nisi na pravom putu kako treba osmisliti stvari. A ako gresim sto se toga tice onda je opet pristup pogresan. Generalno pristup uraditi sve iz native coda nije bas najbolji ako taj kod nije genericki Veoma brzo ces se izgubiti i samim ti zaglaviti negde. Ne znam tacno kako si samo igru zamislio, ali razlicita ponasanja se u praksi najcesce definisu kroz neki skript (opet kazem ako kod nije genericki za svaku oblast).
[ Reljam @ 20.12.2007. 23:35 ] @
Ako mislis da puno treba da se kuca da bi se Beograd izdelio na blokove, tek da vidis koliko mora da se otkuca da bi imao AI... :)

Pocni od toga da definises sta sve taj AI treba da radi, i probaj da to svedes na apsolutni minimum. Kada jedanput imas na papiru *sta* AI treba da uradi, bice lakse da definises pravila *kada* AI to treba da uradi.
[ markozelenovic @ 22.12.2007. 06:21 ] @
@ cera-san
pa ti si rekoda ces koristiti >>google earth<< mapu,onda bolje napravi nesto kao GTA2, to je i lakse.

[ markozelenovic @ 22.12.2007. 06:24 ] @
eeeeeee...dobro bi bilo da napravis neku strategiju, ono ti imas kao bandu tih gangstera :D ... ia bijes se protiv drugih bandi...
[ vladaboy93 @ 22.12.2007. 16:12 ] @
@markozelenovic

care pa vidis li da se covek nikad dosad nije sa AI-om susreto, kako ce se obracunati sa strategijom i svim tim zajebanim top-wiew pathfinding algoritmima koji treba da imas u malom prstu da bi radio strategiju i terrain annalisis algoritmi :P ma samoubistvo!!!!

Kazem ja pravi ti neku platformu, kladim da ces se i tu odrati od posla.

Probaj napraviti grafitaciju za jednu platform igru, i da skok igraca zavisi od pritiska na taster... pa ces videti o cemu ti pricam.


[ Marko_L @ 22.12.2007. 18:49 ] @
Probaj ti druže da napraviš prvo AI za duhove u Pacman-u, ne moraš čak da koristiš ni neki komplikovani lavirint, pa kad ne budeš uspeo to da uradiš, kao što i nećeš, shvatićeš da je programiranje AI-a suparničkih frakcija u jednoj strateško-arkadnoj igri, šta li već praviš, ipak malo preveliki zalogaj za tebe. Ne shvatam zašto svako želi da počne od neke komplikovane igre, na kakvim su i mnogi iskusni i afirmisani studiji padali, a nema nikakvog praktičnog iskustva iza sebe. Prvo učiš da puziš pa tek onda da hodaš, zar ne ? E pa tako i ovde, napravi prvo nekakav tetris, pacman, pong, arcanoid klon... pa tek onda idi dalje. Te igre su dovoljno jednostavno da bi mogao da ih dovršiš, a opet imaju dovoljno stvari koje treba isprogramirati da ćeš naučiti dosta radeći na njima.
[ vladaboy93 @ 22.12.2007. 21:29 ] @
To i ja kazem!!!

nemora kopirati igru to je s*****, nek kopira ali nek doda malo svojeg, recimo PacGangsta tako nesto ides sa gangsterom i rokas! brate u pravu je Marko_L, sto se tice AI algoritma u PacManu, to se koristi A* (a-star) algoritam ili flood fill nije tolko jednostavno probaj napraviti!!!
[ markozelenovic @ 23.12.2007. 09:23 ] @
reko je da uzima mapu iz google earth, sta ce drugo osim strategije ili neke platforme
Pa nemora im raditi puno sto se tice AI-a,za pocetak,(nek pravi igru sa nekim gmakerom ima ih na milione)
a ako bas hoce u nekom delphiju ili tako nesto onda samo nek im kaze cim vide njega na odredjenoj distanci nek ga napadaju i eto ti inteligencije :D,kasnije kad bude savladao gradivo neka im pravi da budu pametniji od Tesle(ako je moguce).

@cera san
Druze nemozes odjednom da napravis to sve , igre kosto ti kazes looks like GTA:San Andreas or Vice city se prave dosta vremena,mjesecima,i to u timovima od po 100 ljudi.
and please remember that i never lied
[ vladaboy93 @ 23.12.2007. 11:45 ] @
Ma batali brate to sa strategijom, napravi PacMan pa vidi na sta to lici :)
[ markozelenovic @ 12.01.2008. 10:01 ] @
napravi riziko sa mapom balkana...