[ stil @ 26.12.2007. 10:25 ] @


21/12/2007



Profesor Majkl Šejmos, sa Univerziteta Karnegi-Melon, u Pitsburgu, direktor je Univerzalne digitalne biblioteke.

”Univerzalna digitalna biblioteka je projekat pokrenut na Univerzitetu Karnegi-Melon pre10 godina, sa neskromnim ciljem da se digitalizuju svi ljudskom rukom napisani i objavljeni radovi i da se to putem interneta besplatno stavi na raspolaganje svakome, na bilo kom mestu i u bilo koje vreme.“

Kada kaže ”objavljeni radovi,“ profesor Šejmos ne misli samo na knjige već i na sve novine, časopise, ali i fotografije i druge medije. U projekat su uključene i institucije u Kini, Indiji i Egiptu, a knjige se skeniraju u 50 centara širom sveta. Do sada je digitalizovano više od milion i po knjiga, napisanih na oko 20 jezika. Većinom su to starije knjige, čija autorska prava su prestala da važe. Zvuči mnogo, ali Šejmos kaže da je to manje od dva odsto od svih ikada objavljenih knjiga. Prioritet se zasniva uglavnom na onome što je dostupno, jer nisu baš sve univerzitetske biblioteke spremne da pozajmljuju hiljade knjiga na po nekoliko meseci, kako bi bile skenirane.

”O tome smo mnogo diskutovali na početku projekta. Da li bi trebalo sazvati komisiju naučnika da odabere milion najvažnijih stvari na zemlji? Mislim da to ne bismo mogli da uradimo. Umesto toga, pošli smo od krajnjeg cilja da digitalizujemo sve. Ako je to cilj onda nije važno šta ćete da uradite pre, a šta kasnije.“

Šejmos kaže da će Univerzalna digitalna biblioteka izjednačiti dostupnost za sve one koji sada nemaju pristup nekoj velikoj biblioteci ili nemaju sredstva da kupuju mnogo knjiga.

”Ako neko super pametno dete živi u nekom siromašnom gradu u Indiji i nema pristupa obrazovnim materijalima nikada neće moći da se razvije u genija kakav bi moglo da bude. Zato je ovo od kritične važnosti za pristup informacijama za one koji ga nemaju.“

Ali, da biste zavirili u Univerzalnu digitalnu biblioteku ne morate i sami da budete budući genije. Sve što je potrebno jeste da se logujete na adresu.



Link

[Ovu poruku je menjao stil dana 26.12.2007. u 11:36 GMT+1]
[ Boki70a @ 26.12.2007. 15:43 ] @
Stil, hvala !!! ... ja vec nasao par starijih knjiga koje sam jurio. :)

Malo mi je tripozno pregledanje knjiga, naime skeniranu sliku ne vidim u browseru vec browser nudi prvo da je downloadujem pa je tek onda mogu gledati sa bilo kojim instaliranim programom za pregled slika. Bezobzira, podrzavam ovu akciju. :)
[ stil @ 26.12.2007. 16:14 ] @
Odes na www.alternatiff.com i instaliras sta ti treba za citanje u brauzeru.
[ Boki70a @ 26.12.2007. 16:50 ] @
Nakon instalacije alternatiff-a, sve radi kako treba. Hvala jos jednom. :)

Nesto im search nije bash dobar. Knjigu iz 1921. god. :) mogu da nadjem na osnovu imena autora, a kada radim pretragu po godinama (1851-1923), knjiga nije izlistana. Samo da napomenem ukoliko jos neko nije mogao iz prve da pronadje ono sto mu treba.
[ DemonSmile @ 15.01.2008. 10:41 ] @
instalirala sam alternatiff i hoce da mi otvori samo mali broj knjiga.