[ cukibuki @ 28.12.2007. 16:13 ] @
Pozdrav svima....treba mi fotic dSLR klase, moze i nize do oko 700-800E....za slikanje predmeta u pokretu, prirode, makro slika....
gledala sam NIKON D40x, da li bi mi ga preporucili?
ima ga u ove tri varijante sa objektivima....

1. 15-55/3,5-5,6G ED 549E
2. AF-S DX 18-135/3,5-5,6 G IF ED (52E) 849E
3. AF-S DX 18-55/3,5-5,6G ED + AF-S VR 55-200/4,0-5,6G IF ED 799E

ili neki od ovih:
SONY DSLR-A100W digitalni SLR fotoaparat + objektiv DT 18-70mm + teleobjektiv 75-300mm 890E
*CANON EOS 400D digitalni fotoaparat (obj. EF-S 18-55mm) 726E


ili neki drugi?
hvala
[ Nebojsa Milanovic @ 28.12.2007. 22:30 ] @
Pozdrav i dobrodošla na forum.

Ako ti se sviđa D 40x, slobodno ga uzmi. Pogledaj da li postoji pakovanje sa dva optički stabilizovana kit objektiva. To bi ti bila moja preporuka, pokušaj da ne ideš ispod toga.
[ gosha @ 29.12.2007. 09:56 ] @
Za 700-800 evra tesko da ces pokriti i Makro ako ne kupujes polovno.

Ako te bas toliko interesuje Makro onda treba ici na Canon, zbog razlike u ceni 100 i 105.

Poz. Gosha
[ cukibuki @ 29.12.2007. 14:17 ] @
Pozdrav i hvala na odgovorima
--Pogledaj da li postoji pakovanje sa dva optički stabilizovana kit objektiva--

jel to ovo trece pakovanje ili? ako nije napisite vi koji su to objektivi...nova sam pa mi treba malo vise da se snadjem :-/

3. AF-S DX 18-55/3,5-5,6G ED + AF-S VR 55-200/4,0-5,6G IF ED ?

prijatelj mi kaze kao da nikon D40x nema neki motor i kao da nije dobar, da je bolji canon 400D....procitala sam recenzije i cini se da nije los D40x....posto se vi daleko bolje razumijete u te stvari od ta dva koji dobiva ''bitku''? objektivno razmisljajuci....
posto sam pocetnik nikakva pretjerana profesionalnost sto se tice makro slika :-)

hvala puno
[ cukibuki @ 29.12.2007. 20:01 ] @
pozz, nasla sam ova pakovanja, dal koje valja, ili je bolje uzet zasebno neka dva objektiva posto ih nenamjeravam skoro mjenjati...?

http://www.bhphotovideo.com/

--D40x Digital Camera Kit with Nikon 18-55mm Lens - Kits--

D40x Digital Camera Kit with Nikon 18-55mm Lens 609,95 dolara

D40x Digital Camera Kit with Nikon 18-55mm Lens & Two 2GB SD Cards 659,95 dolara

D40x Digital Camera Kit with 18-55mm & 55-200mm VR Lenses 739.95 dolara

D40x Digital Camera Kit with 18-55mm & 55-200mm Lenses 679,95 dolara

D40x Digital Camera Kit wit 18-55mm & 70-300mm VR Lenses 989,95 dolara


--D40x Digital Camera Kit with 18-135mm Lens – Kits--

D40x Digital Camera Kit with 18-135mm Lens 819,95 dolara

D40x Digital Camera Kit with 18-135mm Lens & Two 2GB SD Cards 869,95 dolara

D40x Digital Camera Kit with 18-135mm & 55-200mm VR Lenses 949,95 dolara

D40x Digital Camera Kit with 18-135mm & 55-200mm Lenses 889,95 dolara

D40x Digital Camera Kit with 18-135mm & 70-300mm VR Lenses 1199,95 dolara
[ Nebojsa Milanovic @ 29.12.2007. 20:17 ] @
Citat:
cukibuki:

D40x Digital Camera Kit with 18-55mm & 55-200mm VR Lenses 739.95 dolara

To
[ abu simbel @ 29.12.2007. 20:39 ] @
Nikon d 40x nema motor za autofokus, a to ima za prakticnu posledicu da objektive koji nemaju svoj motor za autofokus mozes da koristis jedino manuelno fokusirajuci.
Zasto ne bi razmislila i o modelu nikon d 40 , jeftiniji je bar 100 evra ima 4 megapiksela manje ali izgleda da to nije toliko vazno. Stedeci tih stotinak evra i dodajuci otprilike jos 150 dolazis do tog objektiva 55-200 VR. Ili mozes za samo priblizno 120 evra da uzmes objektiv 70-300 koji doduse nema autofokusni motor pa bi morala manuelno da fokusiras. Pogledaj sta o svemu kaze ovaj ocigledno iskusan fotograf.

http://www.kenrockwell.com/tech/recommended-cameras.htm
[ Paramecijum @ 29.12.2007. 21:11 ] @
Bolje da si video koji objektiv je u pitanju.
Kod dslr aparata objektiv vuče znatan deo kvaliteta.
[ Zarko Silic @ 29.12.2007. 21:16 ] @
Ma devojka kaze da je totalni amater, a vi je savetujete da manualno fokusira.
Ni slucajno.

Samo ono sto Nesa predlaze (40x), ili Canon eos400d sa Sigmom 18-200 OS. Sa nesto vise novca dobijas odlican objektiv sa stabilizaciom koji neces morati skidati zbog velikog olrund opsega.

Eos 400D je bolji od D40x (pandan je D80), ali ako ti se Nikon vise svidja slobodno ga mozes kupiti. Neces pogresiti.
[ gosha @ 29.12.2007. 21:49 ] @
Je li ima neko ko ima dSLR, a nije pozeleo normalca ?

Cisto me zanima da li takvi ljudi postoje kako bih razumeo savetovanje kupovine d40x.


Poz. Gosha

[ abu simbel @ 30.12.2007. 10:00 ] @
Ja sam samo predlozio, podstaknut Ken Rokvelovim pisanjem, da razmotri opciju kupovine d 40 umesto d 40 x. On na pr. kaze da je bolje za ustedjeni novac uzeti eksterni blic koji umesto direktnog osvetljavanja baca svetlo na tavanicu praveci ga difuznim .Tako se sigurno otkrije jedna nova dimenzija fotografisanja sa blicem u indoors situacijama. Pitanje je da li se vise primeti/dobija sa tim ili sa 4 megapiksela vise.
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 10:17 ] @
Ken je malo kontraverzan. Njegove tekstove treba citati sa malom rezervom.
Sto se Mpixela tice stvar je relativna. Nekom nece trebati, a nekom hoce (krop). U svakom slucaju od viska glava ne boli. Osim toga D40x daje bolju fotku od D40 za onoliko koliko D80 daje bolju od D70, a to se jednostavno i lako primeti.

Sve se u principu svodi na komromise.
Ako ne zelis da prosirujes sistem onda D40x ispunjava uslove.
Ako imas "starih" Nikonovin objektiva, onda D80 ili D70s.

Ako nemas nista, a u perspektivi ti je prosirenje sistema, onda Canon.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 30.12.2007. u 12:17 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 30.12.2007. 10:22 ] @
Žare, verovatno si mislio na D 50 ili D 70s. btw, ne sviđaju mi se ni jedan ni drugi, ali imaju štafciger pa mogu da voze i bezmotorne objektive.

Inače, Ken je u svetskim razmerama prilično priznat lik, a jedino je kod nas toliko napljuvan od tzv. "profesionalaca"
[ NShappy @ 30.12.2007. 11:02 ] @
Koliko ja znam, ni D40 ni D40x nemaju motor za AF u telu. A možda i grešim.

Cukibuki, da razjasnimo ako nije potpuno jasno. Stariji objektivi Nikona a i jedan dobar deo novih nema motor za automatsko fokusiranje u sebi nego se fokusiranje vrši motorom koji se nalazi u telu fotoaparata. D40 i D40x NEMAJU taj motor u telu i sa njima je moguće koristiti te objektive samo ako se mauelno fokusira. A to je na tim fotoaparatima velika muka zbog ne baš sjajnog tražila (onog što vidiš kroz "rupu" kada slikaš). Ne obraćaj pažnju na savete, kupi nov objektiv i telo i izoštravaj ručno. Besmisleno je imati nov moderan i skup sistem kojem ne radi AF.

D40 i D40x ima smisla uzeti samo ako si baš 100% sigurna da nikada nećeš doći u posed nekog takvog objektiva. A veruj, kada počinješ sa DSLR-om, nikada ne znaš gde će te to odvesti. Nikon ima gomile sjajnih i relativno jeftinih objektiva koji nemaju svoj AF motor i zaista je veliki hendikep eliminisati u startu mogućnost da se oni komforno koriste u nekoj budućnosti.
[ cukibuki @ 30.12.2007. 12:07 ] @
Pa koji onda aparat da uzmem???????? :-/
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 12:33 ] @
sećaš li se one priče otac i sin i magarac... svako ima svoje viđenje i svoju verziju.

Pođi od toga koliko para imaš trenutno i koliko planiraš da trošneš u narednih pola godine.

DSLR aparat nije nešto što se može kupiti jednom i onda upotrebljavati u takvom obliku. Proizvođač nije to predvideo. Sem objektiva 18-200 koji ima Nikon i valjda ima čak i Sigma za Canon, nema nijednog drugog objektiva takvog raspona zgodnog za korišćenje.
Neki moj ortak je uzeo Nikon D50 i 18-200, čovek mnogo putuje, mnogo voli da fotka i potpuno je zadovoljan kombinacijom.
Nešto tog tipa je blisko savršenom rešenju za one koji žele DSLR i nemaju nameru da se smaraju sa menjanjem objektiva.

Čuvaj se tih božićnih ponuda u paketu gde imaš svašta i bar jednu nepotrebnu a skupu stvar. Niko nema razloga da ti prodaje paket koji je potpuno funkcionalan. Nešto će ti faliti, nešto će te nervirati. Nešto će ti biti višak. Znam da je verovatno neku paricu skuplje, ali probaj da stvari kupuješ odvojeno, makar i polovne. Nedavno su stigli novi modeli Canona i Nikona, ima realno na tržištu dosta ponude modela koji nisu tako stari i koji nisu mnogo prešli, a vlasnici ih menjaju zbog žudnje da budu u toku.
Razmisli dobro, kupovina dslra ti je kao kupovina kola ili udaja... ne možeš se lako predomisliti kada prespavaš.
[ NShappy @ 30.12.2007. 13:28 ] @
Citat:
cukibuki: Pa koji onda aparat da uzmem???????? :-/


Predlažem Canon 400D sa kit objektivom. Ne znam odakle si ali ima ga po mnogo povoljnijoj ceni nego ona koju si navela (oko 600eur). Sjajan aparat za početnike. Objektiva ima, pa, skoro po trafikama. Za do 200eur možeš uzeti još i jedan tele objektiv. Ne kažem da za mesec dva neće neko izbaciti nešto bolje za manje para ali... ...znaš kako to ide sa tehnikom sada. Ovo je trenuto za početnike, najbolja ponuda.
[ abu simbel @ 30.12.2007. 14:13 ] @
Po svim ocenama kit objektiv uz Nikon d 40 je bolji od tog Canonovog. Neces joj valjda savetovati da dokupljuje grip. Sta da radi sa tim sto nema spot merenje, ili koliko sam razumeo indikaciju iso osetljivosti.
Posto se javljas iz Hrvatske a tamo je koliko sam cuo dobro razvijena servisna podrska za Pentax mogla bi i o tome da razmislis. I nemoj nista kupovati dok ne skupis jos informacija. Najbolje bi bilo da ti neko pokaze mogucnosti nekih aparata. Raspitaj se malo po drustvu, mozda drug tvog druga, ili neka slicna kombinacija ,ima nesto na cemu bi mogla uzivo da proveris koliko ti sta odgovara. Procitaj detaljno sajt Kena Rokvela.
[ Paramecijum @ 30.12.2007. 15:47 ] @
Vi bre niste normalni kakvim jezikom se obraćate početniku.
A i početnik koji je došao ovde da traži savet će da se usreći.
spot merenje... aha... zatrebaće joj to za milion godina.
[ Abdee @ 30.12.2007. 16:29 ] @
Citat:
spot merenje... aha... zatrebaće joj to za milion godina


Aj' idi se upucaj u glavu...

Spot merenje je jedna toliko sjajna stvar i toliko znaci da ne postoje reci kojima se to da opisati. Ne pokusavaj da pises dalje na tu temu jer je svaka dalja prica potpuno besmislena.

[ gosha @ 30.12.2007. 17:05 ] @
Citat:
cukibuki: Pa koji onda aparat da uzmem???????? :-/


Izmedju d40x i 400D ja bih se odlucio za 400D.

Poz. Gosha
[ cukibuki @ 30.12.2007. 18:18 ] @
Pozdrav svima i hvala na pomoci....citam zadnjih dana sve recenzije koje nalazim o ta dva fotica...iz hrvatske sam, ali necu ovdje kupovati nego cu ga preko neta narucit iz SAD-a, tamo sa dva objektiva i postarinom je jeftinije za 200Eura nego ovdje....
--Po svim ocenama kit objektiv uz Nikon d 40 je bolji od tog Canonovog-- to sam i ja procitala, ne znam koliko je tocno, i da su nikon objektivi bolji od canonovih....samo navodim iz nekih recenzija sto sam procitala...
Ne namjeravam tako skoro kupovati nove objektive, treba se najprije uhodati da ovima sto dolaze uz fotic, a i negdi sam procitala da ce valjda napravit objektive samo za D40x...?
koja je razlika izmedju objektiva 18-55mm, 18-135mm, 55-200mm, i 70-300mm i za sto se koriste?

gledala sam i ne bi ispao skupo ni d80 jel na taj mogu svi objektivi???

jel dobra ova kombinacija:

D80 u kit kompletu sa 18-55mm lens i 55-200mm f/4-5,6G ED AF-S VR DX autofokus lens 1010 dolara
i da dodatno uzmem Normal Makro 55mm f/2,8 miro nikkor AIS manual focus lens 350 dolara, a polaovni je 220 dol (jel ovaj sto valja)?
nemojte me krivo shvatiti ali nemam pojma o opremi, tek ucim :-/

ako tko ima kakvu stranicu o aparatima u americi da nije skupa nek prilozi :-)
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 18:30 ] @
Citat:
cukibuki:neta narucit iz SAD-a, tamo sa dva objektiva i postarinom je jeftinije za 200Eura nego ovdje....


Stize ti u HR ili u USA? Ako stize u EU (bilo koju zemlju) preko "poste", racunaj na carinu.

Citat:
cukibuki:  ne znam koliko je tocno, i da su nikon objektivi bolji od canonovih....


To uopste nije tacno tj. pogresno si razumela. Samo Nikon kit objektiv je bolji od Canonovog kit objektiva.

Citat:
cukibuki: D80 u kit kompletu sa 18-55mm lens i 55-200mm f/4-5,6G ED AF-S VR DX autofokus lens 1010 dolara
i da dodatno uzmem Normal Makro 55mm f/2,8 miro nikkor AIS manual focus lens 350 dolara, a polaovni je 220 dol (jel ovaj sto valja)?


Odlicno. Ne samo za pocetnika.
[ cukibuki @ 30.12.2007. 18:59 ] @
u HR bi trebalo doci....postarina je oko 158 $...pretpostavljam da tu nije uracunata carina...jel ko narucivao sa www.bhphotovideo.com ?
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 19:21 ] @
A kako mislis da se zaobidje carina i PDV?
Kod nas je to legalnim putem nemoguce.
[ gosha @ 30.12.2007. 19:29 ] @
Malo si se ti zeznula u racunici.

Cena+postarina+carina+vas PDV od 22% na sve prethodno. Nema tu ustede od 200 evra ni pod razno.
Jedino ako ti neko moze doneti odande, a da ne prijavi pri ulasku u zemlju.


Poz. Gosha
[ cukibuki @ 30.12.2007. 19:36 ] @
a joj...nis surfam dalje, ako ko ima koju domacu stranicu-srbija i bosna imaju prednost nek javi.od tamo imam nekog da mi posalje
[ Zarko Silic @ 30.12.2007. 19:45 ] @
Ne sme ti niko slati. Opet te ceka carina i pdv. Mora ti to doneti.
Mislim da je ovo sto trazis u Sbiji dosta jeftinije nego kod vas. Posebno ako se dobije povracaj PDVa sto je potpuno izvodljivo. Poslacu ti na PP pa procitaj.
[ NShappy @ 31.12.2007. 00:15 ] @
Pogledaj privatne poruke (tamo gore, treba sada da svetli crveno). Uostalom, pogledaj banere na ovom sajtu. Ima kod nas pouzdanih i povoljih trgovaca. A Nikon 80D je sjajna kupovina. Ako možeš da se nategneš za tu cenu, ne razmišljaj, kupuj. Pošto si iz HR, imaš pravo na povraćaj poreza (18%) ali nećemo sada o tome jer je suviše off topic. A između N D40 i C 400D, svi se uglavnom slažu da je bolje uzeti C i to uglavnom zbog priče koju sam naveo tamo malopre o AF motorima.
[ NShappy @ 31.12.2007. 00:20 ] @
Ajde da dodam još nešto. Koji god DSLR danas da kupiš, nećeš pogrešiti. Svi veoma dobro rade. Kod tih aparata najviše treba gledati šta se planira u budućnosti jer je nadogradnja sistema nešto zbog čega je DSLR i koncipiran tako kako je koncipiran.
[ cukibuki @ 03.01.2008. 13:44 ] @
Pozdrav i sretna svima Nova godina :-)
Evo ja opet....ona dva prva su ispala iz igre....
dvoumim se izmedju:
1.) nikon D80 + 18-200mm + 60mm makro
i
2.) canon eos 40D + neki ekvivalentan objektiv kao kod nikona i neki makro objektiv- koji je dobar all round obj za canon?

Moze li ovaj obj nikon 18-200mm na canon 40D??

na stranici ken rockwell sam procitala da nikon d80 ima manu tipa da posvjetljuje slike i da svaki put kad slikas treba iznova to u postavkama mijenjati....kolika je to zapravo mana? bilo bi lijepo ako ko zna kakvu i o canon 40D pa da kaze....isto tako ako ko ima slike slikane tim aparatima pa da usporedim...jos jednom hvala svima
[ NShappy @ 03.01.2008. 15:21 ] @
1. Ne čitaj sajt Ken Rockwella. :)
2. Nikon objektivi ne mogu na Canon aparate. A ni obrnuto.
3. D80 + 18-200 VR + 60mm macro, sjajno za početnika. Mada, dosta skupa kombinacija ali pokriva skoro sve.
4. Canon 40D, sjajan izbor. Od objektiva.... ....ajd ako se rešiš baš za njega videćemo za objektive. Malo je bezveze kupito takav, prilično skup aprat a onda staviti na njega neko njanjavo staklo jer se nema para za bolje. Možda ti je bolje da uzmeš 400D i za razliku u ceni neki ozbiljan objektiv.

Pregledaj ove sajtove:
http://www.dpreview.com/
http://www.dcresource.com/

Za kupovinu u Srbiji (imaš pravo na povraćaj PDV-a):
http://www.axelfoto.com/
http://www.bmfoto.co.yu/
http://www.foto-oprema.com/
[ sander @ 04.01.2008. 15:39 ] @
Pozdrav. Drago mi je da postoji forum vezan za foto aparate koji okuplja veliki broj znalaca u ovoj oblasti. Ja kao amater bih ovom prilikom postavio jedno pitanjce. Do sada su moje amaterske potrebe probali da zadovolje Canon-i A40, S1is, S3is i A570is kako nisam nesto zadovoljan kvalitetom fotografija (kao da nesto tu fali) pomisljam da pazarim novi aparat. Ono sto bi mi odgovaralo bi bilo nesto poput S3 sto se tice optike 12xopticki zum sa mozda boljim pokrivanjem kod ninimalnog uvecanja. Nesto sam razmisljao o Canon-u 400D sa nekim objektivom koji bi zadovoljio gore pomenuti uslov. Bilo bi dobro da bude 1 objektiv jer za sada nemam neke profi ambicije, slikam za svoju dusu a i nebi se zezao sa vucaranjem vise objektiva. Da li neko moze da mi predlozi varijantu koja bi mi odgovarala. Takodje pominjana je varijanta sa nekim kit objektivom koji ste "ispljuvali", koliko bi njegov "kvalitet" bio dobar za korisnika S3is koji nije radio sa nicim boljim od njega za prvo vreme dok se neskupe pare za bolji objektiv?
[ alagor2000 @ 06.01.2008. 15:24 ] @
Pozdrav,

hocu da kupim dslr
zanima me sta mislite o oly E 410 kit i to 14-42mm( 28-90 mm) + 40-150 mm( 80-300) ?!
sve to za 1400 km oko 700 E,
Da li je neko imao iskustva sa ovim aparatom?
Zanima me kvalitet slike prvenstveno,ostrina itd.
Ovo sve za amatersku upotrebu ..

P.S. Znaci ne namjeravam da kupujem nove objektive vec bi se zadovoljio ovim sto idu uz aparat !!
[ StORM48 @ 06.01.2008. 15:53 ] @
DSLR nema svrhu kada ga koristiš samo sa jednim (kit) objektivom.

Daleko je pametnije kupiti neki prosumer ili kompakt, pa čak i onaj najskuplji (ako Te svrbe pare), nego aždaju koju držiš parkiranu u garaži, poput nekog Lamborghinija za kojeg nemaš ključ

Posebno kada si krajnji amater, pa ustanoviš da DSLR, uprkos svojim performansama i dalje ima neke nedostatke, koje nemaju čak ni najjeftiniji kompakti. Na primer - "live view". Mnogi profesionalci čak mrze ovaj "feature", ali ja recimo zaista nisam sebe pronašao u ideji da se valjam u blatu dok pokušavam da uslikam žablju perspektivu, jer kadriranje ne mogu da izvedem čučeći.

Oni koji raspolažu "live-view" opcijom više koštaju i (koliko mi je objašnjeno) ni kod njih to ne radi kako je većina laika navikla.

Da ne pominjemo da je ovo sport skuplji i od nadogradnje kompjutera i friziranja automobila. Ako se zaletiš, ode stan pod hipoteku

Lako je profesionalcima da kažu da DSLR nema mana - u njihovim rukama sigurno nema.

Kako sam i sam amater, najbolje je da poslušaš nekog drugog - ovo je samo moje mišljenje, jer sam bio u sličnoj situaciji, vrlo skoro. Sada kada već imam jedan prosumer (i pravu malu gomilu raznih kompakta), mogu reći da planiram jedan DSLR u nekoj budućnosti... za situacije koje ne zahtevaju valjanje po blatu.

Pozdrav
[ alagor2000 @ 06.01.2008. 16:54 ] @
Idu dva objektiva u kitu a i E 410 ima live view funkciju,zato i pitam za njega..
Canon ili nikon sa tom fukcijom kostaju bar duplo...
Meni bi dobro doslo poredjenje slike na oly E 410 sa nekim canonom ili nikonom te klase...
I jos nesto ,u koju biste klasu svrstali E 410? Sa kojim recimo canonom moze da se poredi?
[ Abdee @ 06.01.2008. 17:04 ] @
Meni se E-410 jako, ali stvarno jako, dopada. Savrseno "turisticko" telo sa gomilom fora i fazona.

Ali...

Mislim da ces biti daleko srecniji ako pristedis pare i kupis Oly E-510. Stabilizacija u telu vredi razlike u ceni...
[ StORM48 @ 06.01.2008. 17:37 ] @
A koliko su kompatibilni Nikon ili Canon objektivi, odnosno nezavisni Sigma/Tamron itd?

Sa Canon/Nikon aparatima se koliko-toliko zna na čemu si i pre kupovine. Kakva je situacija sa DSLR-ovima Olympusa, Sony-ja i sličnih, na našem tržištu daleko manje zastupljenih proizvođača?

Koliko je upotrebljiv taj "live-view" na Olympusu, pošto sam od nekog čuo/pročitao (ne sećam se) da način udvajanja slike uzima svoj danak u krajnjem rezultatu? Da li je ovo istina?

I koje su razlike u odnosu na standardni "live-view", koji viđamo kod običnih kompakta?

Pozdrav
[ Abdee @ 06.01.2008. 17:43 ] @
Na nasem trzistu su Canon i Nikon, na zalost, jedine stvarno sigurne kupovine :( Sve ostalo se "racuna" kao avantura...

[ StORM48 @ 06.01.2008. 17:50 ] @
Eh... a taman si me obradovao u prethodnom postu...

A kao što sam već negde pročitao, evo jednog problema vezanog za "live-view" na (barem ovim jeftinijim) DSLR-ovima (ovde se radi o E-510):

Citat:
Cons:
-Live View mode is very slow, introducing extreme shutter lag

To sam isto pročitao i za neke druge modele.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E510/E510A.HTM

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 06.01.2008. 18:07 ] @
Storm, evo da te opet obradujem :)

Olympus je najlegalniji mogući foto-uvoznik, jedini takav kod nas, direktno povezan sa inostrantvom. Spominjao sam već da sam više puta razgovarao sa generalnom direktorkom Ivankom Milenković i ona planira prilično ambiociozan nastup na našem tržištu. Dakle, što se tiče firme od koje potiče Olympus oprema kod nas, situacija ne može biti bolja.

Jedino što može da bude mali problem je slaba rasprostranjenost dodatne polovne opreme i nešto teža kasnija prodaja. Ali to ne interesuje onoga ko razmišlja da uzme npr. jedan Oly E-510 sa dva kit objektiva i blicem (čuo sam da se u tom slučaju on dobija džabe).

To je odličan komplet koji po povoljnoj ceni može da predstavlja dugotrajno rešenje.

[ Abdee @ 06.01.2008. 18:08 ] @
Jedini DSLR kome LV radi bas isto kao na kompaktima je bio Oly E-330 koji je imao poseban senzor za to. Sve ostalo, kod svih proizvodjaca je jos uvek "u pelenama" i nije bas mnogo elegantno.
[ Abdee @ 06.01.2008. 18:16 ] @
Lepo je to sto Ivanka planira, mnogo je pozdravi ali i shvati da bilo sta skuplje od tih kitaca, do pre izvesnog vremena jednostavno nisu imali. Firma jednog mog drugara je htela da uzme 7-14 ali ga ovi nasi jednostavno nisu imali... Izbor polovne robe je takodje slab (na granici sa nepostojecim)...
[ Zarko Silic @ 06.01.2008. 18:25 ] @
Ne znam kako ce i sta prodati, ali sudeci po sadasnjim cenama, torbari trljaju dlanove.
[ gosha @ 06.01.2008. 18:40 ] @
Ako bas neko misli da nece uopste napredovati u dSLR svetu onda moze da uzme bilo koju marku. Verovatno ga nece ni menjati dok ne crkne (mislim aparat :) ).

Ovo je bas lepo kada vidis da je vlasnik firme u srbiji strano predstavnistvo za evropu. Kada bi i N tabor eliminisao ove price dzankije mozda bi N oprema mogla da se nabavi po manjim cenama.
Koliko vidim C mnogo bolje zastupaju slovenci nego nasi N.

Poz. Gosha
[ tarla @ 07.01.2008. 00:57 ] @
Ja sam se zaludjivao Pentax-om K10D koji je odlicna masina ali koji ce mi u Bosni kad ovde samo lebac i bosh pumpu za golfa imas gdje kupiti... Sve ostalo je lyxyz
[ tarik_ @ 12.01.2008. 21:32 ] @
da se nadovezem na temu - ima li 'smisla' stavljati sigmu 17-70 na 40D, ako se nema para za neko kvalitetnije socivo s obzirom na kvalitet ovog aparata. Prepostavljam da to nije kvalitetna podrska za ovakav aparat, ali ... ima li neko ovu kombinaciju i kako fercera?
[ Zarko Silic @ 12.01.2008. 22:27 ] @
Ima.
To je kvalitetna podrska za bilo koji aparat.

http://www.pbase.com/u03mlr/catherinekurt
[ tarik_ @ 13.01.2008. 07:24 ] @
hvala prvo na odgovoru, iako ste postavili pogresnu stranicu sa slikama - na ovim slikama je kombinacija 400D i sigma, but ...

prepostavljam da je vas odgovor vazio za 40D a ne za 400D ... drago mi ako mislite da je ova sigma dostojna podrska za 40D
[ gosha @ 13.01.2008. 10:59 ] @
Tvoja kombinacija 40D+17-70. Ako si pocetnik onda po meni bi trebalo da ides na 400D.

A da razmislis da za te pare uzmes:
1. kombinacija
400D+grip+17-70+50 1.4+blic

2. kombinacija
30D+17-70+blic
Ako ne fotkas mnogo u zatvorenom gde blic moze da se koristi onda umesto blica 50 1.4.


PS Ne zelim da te bacam u dilemu ali pitaj druge, iskusnije od mene, sta bi izabrali od ove 3 kombinacije.


Poz. Gosha
[ tarik_ @ 13.01.2008. 13:39 ] @
@gosha

jesam, pocetnik sam sto se tice dslr, tako da sam u blagoj agoniji sta da uzmem. ja bih volio tu kombinaciju sa 30D ali ovog aparata vise nema u prodaji nigdje koliko mi se cini, tako da ostaje ili 400d ili 40D ako cu canona, mada se nisam jos odlucio dali da uzem canona - u opciji je takode i nikon D80, sa kojim bih takode isao na istu sigmu 17-70.

Iako mi se cini da je 40D preveliki zalogaj za mene kao pocetnika, nebih uzimao ipak 400D, jer ne mislim da pravim upgrade aparata, vec uzimam ga kao da cu ga 'vjecno' koristiti - dakle ne bih da mjenjam - zato sam mislio odmah uzeti nesto sto je dugorocnije bolja investicija uzimajuci u obzir i licni napredak, nadam se, na polju fotografije.

Koliko sam mogao upratiti na forumima, ova sigma je kao bolje socivo od canonovog 17-85 IS. Sta mislite o sigmi 18-50 f2.8 - dali je i koliko bolja od ove sigme 17-70



[ Zarko Silic @ 13.01.2008. 14:23 ] @
Citat:
tarik_: hvala prvo na odgovoru, iako ste postavili pogresnu stranicu sa slikama - na ovim slikama je kombinacija 400D i sigma, but ...

prepostavljam da je vas odgovor vazio za 40D a ne za 400D ... drago mi ako mislite da je ova sigma dostojna podrska za 40D


Nista nije pogresno.
400D ili 40D, potpuno je svejedno. Sigma ce i na jednom i na drugom i na trecem crtati podjednako.

Rec "dostojno" je pogreno upotrebljena.
Nije 40D princeza od Monaka pa da ne smes da joj se udvaras.
[ Tolja @ 20.01.2008. 02:04 ] @
cukibuki

Ja imam Canon 400D i uzeo sam jos nekoliko objektiva
100 mm 2.8 macro Canon
18-200 Sigmu
....

Mogu ti rec da sam Prezadovoljan
Ako oces mogu ti poslati i slike da pogledas kako izlaze sa 100 mm

Mislim da bi ti bilo najbolje da uzmes tijelo 400D + 2 objektiva Canon 100mm 2.8 USM + 18-200 Sigmicu

ili

D80 Nikona sa nekim makro objektivom

Odluci se za ova 2 neces pogrijesiti
[ cukibuki @ 16.04.2008. 19:48 ] @
Pozdrav svima, evo mene nakon duzeg vremena...
dakle uzet cu nikon d80+ VR 18-200mm
ovo se jos dobije u kompletu: za 1700 usd

A. Nikon D80 DSLR camera body (1)

B. Nikon VR 18-200mm (1)

C. Nikon Speedlight SB-800 (1)

D. 4GB Secure Disk memory (2)

E. USB Card Reader (1)
F. Aluminum Hard Case (1)

G. Compact Soft camera case (1)

H. 3 Piece Cleaning Kit (1)

I. Professional Large Tripod (1) stalci

J. Tabletop Tripod (1)

http://cgi.ebay.com/Nikon-D80-...eNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

e sad me zanima koji makro objektiv mogu uzeti za njega, tj koji ce mu pasati...ne znam jel svi nikon objektivi imaju isti utor ili?
ako ko zna nek mi stavi vise opcija i koji je recimo najbolji-ako moze i zasto...
joj i jos nesto...Filteri, koji mi trebaju, za sto mi tebaju..? fotic ce stic iz USA bez carine, a posto dolar pada dosta cu jeftino proci pa mi napisite sve sto mi treba pa da sve tamo uzmem...
hvala puno svima
[ Peccatum @ 21.04.2008. 21:55 ] @
I meni treba malena pomoc u vezi sa dslr-om x)
mislim da sam se konacno odlucila za Canon eos 400 d. E sad,posto po recenzijama vidim da kit objektiv uz njega i nije bas nesto,zanima me da mi date par predloga koji bih objektiv mogla da uzmem na gorepomenuto telo.
Naravno,uzmite u obzir da sam samo pocetnik x)))
I da sama zaradjujem za taj aparat,tako da ne mogu uzeti nesto jako skupo x(
[ Nebojsa Milanovic @ 21.04.2008. 22:01 ] @
Slobodno kreni sa kit objektivom, a prvi naredni koji ti predlažem je Canon EF-S 17-85 IS USM.

Ovde imaš njegov test, a u poslednje vreme se može nabaviti osetno jeftinije nego ranije.
[ Peccatum @ 21.04.2008. 22:10 ] @
E odlicno x))))

Hvala na pomoci!

A onaj objektiv ce morati da priceka jos dooostaaaa (nekih 5 godina,taman kad budem apsolvent xD)
[ maxa11 @ 21.04.2008. 22:11 ] @
a ako nemaš dovoljno para za njega, može 18-55 IS
[ Peccatum @ 21.04.2008. 22:31 ] @
Oho,citam sad recenzije,i bas mi se dopada x)))
A i cena mu je sasvim pristojna za moje uslove,jej
[ ikac2000 @ 21.04.2008. 22:50 ] @
Ovde u Svici ima akcija 40D + 18-55 IS + 55-250 IS u fabrickom kompletu za 1800 CHF, pa na sve to ima cash-back od Canon-a od 320 CHF, sto mu dodje 1520 CHF, odnosno tacno 950 EUR.

Jesu plastikaneri, ali po photozone.de imaju odlicnu ostrinu i stabilizaciju, i odrzavaju u zivotu do neceg boljeg.

Sve u svemu, odnos kvalitet / cena kombinacije je extra...

Evo linka:

http://www.digitec.ch/Produkte...ter=Details&Artikel=147971
[ StORM48 @ 21.04.2008. 23:21 ] @
Odlična kombinacija za neverovatnu cenu.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 21.04.2008. 23:25 ] @
Da, ali na žalost daleko.

Nadamo se da će u ove krajeve doći tako nešto, a sa 450 D bi onda to bilo oko 800-900 e. Povoljno do te mere da će DSLR i kod nas da kupuju i oni koji o tome uopšte nisu razmišljali.
[ Abdee @ 22.04.2008. 06:04 ] @
A jos kad za jedno 25 godina naprave 18-200IS :D :P
[ StORM48 @ 22.04.2008. 11:34 ] @
Jao, ne pominji mi 18-200, spalio bih ih zbog toga...

Ne mogu da verujem da ne žele to da naprave. Ja, kada ne bih imao koga da pitam i kada bi se, sa totalnim neznanjem, obreo u nekoj prodavnici gde stoji 5D sa 24-70L i 70-200L, a do njega Nikon D40X sa 18-200, 100% bih izabrao ovaj drugi, kada ne bih znao cenu i kada ne bih znao da rastumačim karakteristike. I to samo zbog većeg raspona, upotrebljivijeg u svakodnevnom korišćenju.

Jednostavno, prosto je neshvatljivo da Canon nema nameru da napravi jedan objektiv velikog raspona. A ne vidim ni logiku da će nešto više zaraditi terajući nas da kupujemo više objektiva, jer bih ja recimo, uvek kupio neki takav za every-day fotkanje, a pride i par L-ova užeg raspona, za ozbiljnije zadatke. Tako da, u krajnjoj liniji, ništa manje ne bi zaradili.

Drugim rečima, kada bi neki imaginarni EF 18-200 mm f_nešto_L IS USM koštao oko 1500€, ja bih ga radije kupio nego 17-85 IS i 70-300 IS, koji realno koštaju 50% manje.

Al' objasnite to glupanima u Canonu.

Pozdrav
[ AMomcil @ 22.04.2008. 12:17 ] @
A ako pored njih stoji Sony A350 koji ima najviše MP (14), najveći raspon (18-250), takođe IS (tj. AS), brz Live View sa pokretnim ekranom?
Oba će izgledati prilično bledo.
Ruku na srce, za početnika bi verovatno i bio najbolji izbor, ali to je druga priča..
[ Peccatum @ 23.04.2008. 23:00 ] @
Samo jos nesto.
Da li mozete nekako da mi pomognete da razresim dilemu Canon 400d ili Nikon d40x :S
[ Ivand @ 23.04.2008. 23:29 ] @
400tka je tu u velikoj prednosti, bolji kvalitet slike, nesto vise naprednijih opcija i nesto veci izbor objektiva ( 40x ne koristi stare nikkore bez usm-a ).
[ icatenej @ 24.04.2008. 09:36 ] @
D40x vs 400d? Ne bih rekao da 400d ima bilo kakvu prednost, kamoli "veliku". Kvalitet slike je isti, izbor objektiva je veliki i za jedan i za drugi, ne znam koje su "naprednije opcije" u pitanju kod 400d koje nema d40x. Isto kao kad bi rekli da je D40x u "velikoj" prednosti jer je kvalitetnije izradjen, bolje lezi u ruci, bolje radi sa blicem, ima bolje trazilo, nema obicaj da brlja sa autofokusom sa svakim drugim objektivom, moze da puca 3fps dok god ima prostora na kartici (ko' da je to nekome stvarno bitno) itd... Hocu da kazem, da je to isto s*anje - drugo pakovanje i da se po meni treba odluciti iskljucivo na osnovu "svidjanja". Najbolje bi bilo probati oba u nekoj radnji pa odluciti "koji je lepsi"... Ali stvarno...

[ maxa11 @ 24.04.2008. 11:44 ] @
ne bih se složio sa onom konstatacijom za objektive. to može da bude razlog za nekog ko ima NIkon zadnjih 20 godina i ima gomilu starih objektiva bez AF motora. svi aktuelni NIkon objektivi su AF-S, tako da nema problema s tim.
[ megapyxeltoda @ 24.04.2008. 13:42 ] @
Ja razmisljam ovako-pre bih uxeo Nikona D40X negoli C400 D>jer N prema testovima ima cak i bolju sliku,bolju ergonomiju sveukupno,a kad pogledam cenu-pa uopste nije tako lose!Manje od 600 evra za set sa 18-55 objektivom(dokupish 55-250 IS~250)koji je bolji od C kita,a AF-S objektiva,ima zaista siroka paleta,sa raznoraznim cenama...Pa posle par godina,da se i "nadraste" taj aparat,on Te nov izasao ~400 evra...znaci u trenutku menjaze za par god,gubis par stotina evra!Skoro pa zanemarljivo,zaista...Hocu da kazem,solidan aparat za pocetnika,sto da ne?imajuci u obzir cenu...Mislim pusti Ti pricu "polovan30 D i sl."OK,nekom to jeste OK resenje,sve to stoji ali...Nismo svi strucnjaci da procenimo koliko je koji aparat pregazio i sta je preziveo,niti dal mu masi fokus,ili 100 drugih stvari!A ulozio si 400-500 evra!A 400 d je po meni uzasno lose ergonomije a lezanje u ruci je meni bar,jaako bitno...druze moj odluka je samo Tvoja,ali...dobro bih razmislio!
[ stealth167 @ 11.05.2008. 01:56 ] @
Imam S3 IS vec 7-8 meseci (kupio sam ga kad je izasao S5, jer mu je pala cena) , i sad bi da 'malo napredujem' i kupim dSLR
znam da je izasao mnogo hvaljeni 450D, ali mi je malo preskup.
Kupio bi EOS 350D jer je i njemu pala cena na smesnu sumu za dSLR.
E sad, posto mi ne treba za nikakav ozbilniji posao, nego samo za amaterske (ali kvalitetne) porodicne snimke, ne bih kupovao dodatne objektive. Poshto ste svi rekli da je kit objektiv los, a nebojsa ga je ipak preporucio za amatere, pretpostavljam da je los (nedovoljan) za semipro upotrebu, a zadovoljavajuci za mene.
Samo me se jos dvoumim izmedju dve opcije
1. Canon Digital Rebel XT 8MP with EF-S 18-55mm f3.5-5.6 Lens = 460$
2. Canon Digital Rebel XT 8MP (Body Only) 390$ + Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS SLR Lens 170$ = 560$

poshto nemam bas mirne ruke, sa S3 i iskljucen IS nemogu da napravim dobru fotografiju iz ruke pri slabom svetlu.
Kada ukljucim IS, mnogo bolji su rezultati
Dakle, dali da doplatim tih 100$ zbog IS, ili je dSLR manje osetljiv na drhtanje pa cu moci i bez IS da pravim dobre fokte?

i sad oko modela
400D je skuplji 200$, a 450D 300$
podrazumevam isti objektiv (Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS je kit sa 450D) a samo telo je razlicito.
Jel su 400D i 450D stvarno toliko bolji od 350D sa amaterske tacke gledista? (mislim 450D je skoro duplo skuplji od 350D)

Carinu, danak, postarinu ne placam jer ce mi doneti iz amerike.
[ stealth167 @ 11.05.2008. 03:32 ] @
uh, posle jos sat i po citanja, jos vise dilema
mozda A650 ili G9?
btw jel razlika G9 - A650 samo u dizajnu, pokretnom ekranu i velicini, ili G9 pravi i bolje slike
[ StORM48 @ 11.05.2008. 09:53 ] @
Mislim da Ti je ta druga dilema značajno bolja, jer - ako već ne misliš da menjaš objektive, čemu onda DSLR? Tačno je, on će i sa kit objektivom biti bolji (mada može ispasti i suprotno, po mojim iskustvima, koja ipak nisu velika), ali sa značajno manjim rasponom, a plus je i glomazan u odnosu na jedan G9.

U izboru između G9 i A650, ja bih uvek uzeo G9, što zbog bolje fotke koju daje, što zbog papučice za eksterni blic, koja je dar s neba za porodične, indoor fotografije.

S druge strane, DSLR je DSLR, samo je pitanje da li Ti je zaista potreban?

Pozdrav
[ BiiigMuzzy @ 11.05.2008. 14:03 ] @
... ili mozda da jos sacekas do konacne odluke? Taman ces odvojiti/ustedeti vise para (za eventualni blic ako se odlucis za G9 ili 350-450D). Slikaj sa S3ojkom, nalazi mu prednosti i mane, istrazi krajnje domete, pa kad dodjes do zakljucaka sta ti na njemu stvarno nedostaje, lakse ces napraviti sledeci izbor

Pozdrav!
[ megapyxeltoda @ 11.05.2008. 22:10 ] @
Onoi sto bi mene odbilo od G9 da sad birama aparat-a i od dobrog dela prosumera-jetse nedostatak 28mm,ili cak i sireg ugla...Ma nece bre da naprave aparat sa "savrsenim" rasponom,"savrsenim" senzorom,optikom klase CarllZeiss...Jednostavno NECE!Ne znam,sad kad gledam unazad,u ono vreme kad uzimah DSLR,bilo je i prosumera koji bi me zadovoljili,mozda cak i na par godina,ali opet,sad kad vidim sve prednosti dslra-odlicno vreme trajanja baterije,ultra brza reakcija,precizan fokus,prime objektivi na koje se polako navlacim-50mm 1.8 od kad sam ga kupio,mi je preko 50% vremena na aparatu!Jedna 20tica 2.8 i 85ica....mmmmm!No da ne idem dalje u off-toppic...ako uzmes pokjaces se ako ne uzmes pokajaces se...: )
[ stealth167 @ 02.06.2008. 23:09 ] @
posle citanja svih topic-a koji sadrze rec G9, A650, EOS350/400/450,
i narocito posle citanja 'uporedni test G9 vs eos400D+Sigma 18-200',
pomislih 'kad je G9 priblizno sa sigmu 18-200, valjda je bolji od kit objektiva 18-55
(usput pre 1 nedelju drug kupio eos400d kit, jer je bio na nekom popustu, imao sam prilike da 5 minuta probam, i nije me nesto odusevio)
i kupih ja G9
i prvo sam za pola sata slikao 30tak fotki (sve u auto modu), i posle sam sat i po zevao
kakve taj slike pravi, alal mu svaki dinar koji sam dao za njega
[ zaricmica @ 04.10.2011. 12:21 ] @
Cao ljudi. Posto je vec otvorena tema ne bih hteo da otvaram i ja zasebnu. Naime dosta putujem. Otprilike pola godine sam van. Uglavnom po egzoticnim destinacijama. Do sad sam koristio obican digitalac Canon SX120IS. Do sad sam bio zadovoljan sa njim i jos uvek sam. Vrsio je posao. Ali posto vec imam priliku da putujem hteo bih da kupim neki bolji aparat. Nije mi problem da ga nosim sa sobom, posto sam razne cigle nosio sa sobom.

Iskreno dvoumim se. Neki su za Nikona, neki za Canona. Neki kazu onaj tockic Nikon moze samo da sanja da ima, dok mi drugi kazu Nikon je bolji.

Ja se dvoumim da dam negde oko 800 eura za telo ( polovno ) + jedan obican objektiv. Cisto da se uvezbam da radim sa aparatom.

Izbor mi se generalno sveo na :

Nikon D7000
Canon 60D
Canon 50D

Koji mi vi preporucujete. Ako imate nesto za, nesto protiv recite sve :)

Hvala unapred.
Pozdrav.
[ Zoran Rodic @ 04.10.2011. 14:19 ] @
Pa ako ostanes pri 60d i d7000 onda ti ne gine kit objektiv ... C/N 18-55, C 18-135, N 18-105

Ako odes na 50d, onda ti ostaje da uglavis Tamron 17-50 f2.8


Imas li neki razlog sto insistiras na toj klasi aparata, jer verujem da se neki trocifreni Canon moze ukomponovati za te pare sa sasvim dobrim staklom?

Recimo polovan 550d + 17-40 L, ili sa Tamronom 17-50 f2.8
Klasa iznad ti nece isporuciti bolji izlazni rezultat, ali ce bolje staklo napraviti vidnu razliku.
[ zaricmica @ 04.10.2011. 18:42 ] @
Pa iskreno i nemam neki konkretan razlog. Nego posto sam resio da kupim, pa sam video da hvale te aparate. Samo zato. Nisam video da su hvalili 550D kao sto su ove.

Posebno mislim na D7000. Cak mi je i kolega, koji se inace bavi fotografijom preporucio D7000 jer je bolji od 50D.
[ Zoran Rodic @ 04.10.2011. 19:05 ] @
Pa pazi, svi nabrojani aparatu u rukama onoga koji poznaje teoriju, u praksi daju izvanredne rezultate.

550d ima identican senzor kao i 60d ili 7d, isto kao sto i d5100 deli isti senzor sa d7000. Postavlja se pitanje koliko ces ti zapravo iskoristiti tu razliku.
Imas u vrhu ove strane u TOP temama niz kvalitetno odradjenih testova, koji ce ti u tancine razjasniti prednosti, mane i slicnosti izmedju modela.

Iznos od 1000 evra nije mali, (ali jeste cupav za ovakve kombinacije) pa je uputno da sam spoznas svoje potrebe i da u skladu sa njima utrosis svoj novac.

Danasnji dslr-ovi se jako malo razlikuju, naprosto, male su sanse da ces napraviti gresku, ali bih na tvom mestu odmah krenuo da kibicujem neko relativno dobro staklence, jer kupovina nekog obicnog i jefitnog kit objektiva nikako ne izvlaci maksimum iz gore pomenutih aparata.

Naravno, ostaje da nabrojani aparati imaju prednost kada je ergonomija u pitanju.
[ zaricmica @ 04.10.2011. 20:01 ] @
Pa mislim naravno da ako isti rezultat mogu da dobijem sa 550D i sa nekim drugim skupljim ( citaj amater sam ) onda mi je isplativije da kupim neko jeftinije telo, a neki bolji objektiv. Ne znam samo da li ima neke ogromne razlike izmedju crop faktora 1.5 i 1.6. Po pitanju objektiva naravno.
[ Nebojsa Milanovic @ 04.10.2011. 20:20 ] @
Canon 550D je aparat koji ima nepobediv odnos kvalitet/cena u toj klasi.
[ Zoran Rodic @ 04.10.2011. 20:28 ] @
Citat:
zaricmica: Ne znam samo da li ima neke ogromne razlike izmedju crop faktora 1.5 i 1.6.


Ma jok, ne obracaj paznju na to.

Uglavnom, bilo bi ok kada bi mogao da pipnes ove aparate pa da osetis makar kako leze u rukama. Mozda ti zaista bude 550d/d5100 mali za saku, a mozda odlepis na ergonomiju ove vise klase.
Zato kazem, baci oko na testove ... uzmi u obzir Canon 550d, Canon 600d, Nikon d5100, pa onda pogledaj 50d, 60d i d7000 ... pa nekako to uklopi u cenovni rang koji ti odgovara.

Da se razumemo, ako imas para da se posle 60d ili d7000 pruzis za jedan Tamron 17-50 f2.8, makar u pocetku .... slobodno gazi.
Posle namincas neki zoom i mirna backa.

Ako ipak nemas prevelike apetite i imas odredjna finansijska ogranicenja, onda je 550d sasvim pristojan izbor, a sa Canon 17-40L vise nego sjajna kombinacija.
Malo kasnije se malo istegnes za neki pristojan CPL, i sreci nema kraja.


[ zaricmica @ 04.10.2011. 20:44 ] @
Pare nisu problem. Para nema :) salu na stranu nisu pare problem, ali iskreno ne bih pucao 400 evra vise za telo ako to nije potrebno. Iskreno kolega mi je freak za fotografiju, i on mi preporucuje D7000. Sad on kosta skoro 400 eura vise od 550D ili sta znam vec. U mojim rukama razlika izmedju ta dva aparataa nece biti toliko vidljiva. Vec sam citao testove za ova dva, 550D su bas nahvalili, kao i D7000. Ali su kod Nikona kukali na ergonomiju. Kazu da ne lezi lepo u ruci. Ali opet necu ja da pucam toliko snimaka. Ne bavim se fotografijom. Ovo mi je samo kad odem negde da mogu da uhvatim neke detalje koje nisam mogao sa starim aparatom.

Vama svima hvala na ekspresnom odgovoru. Ja cu pogledati testove ovih aparata, koliko veceras i sutra. Pa cu da pogledam cene i onda videti sta mi odgovara najvise. Opet pare imam, ali ne bih da bacim 400 eura ako mi nece nista bolje doneti u odnosu na jeftiniji aparat.

Hvala jos jednom, pa javljam izmedju cega se konacno dvoumim. Inace da napomenem mogu da uzmem 5D za veoma male pare. ( ranga 500 eura telo )
[ Zoran Rodic @ 04.10.2011. 20:52 ] @
Eh, gledam bas danas neki oglas sa 5d za 750 evra ... a ova tvoja cena od 500 evrica ide od fantasticne do sumnjive.

Sta znam, ne bih se usudio da uzmem 5d od nekog nepoznatog, koji ga je mozda opet kupio od nekog ko je skljocao za Politiku ili neke druge novine.
Ako ides na polovan 5d, onda makar idi na koliko toliko sigurnu varijantu, da znas sta kupujes.

Inace 5d je sjajan aparat, u svakom smislu ... something completely different
[ zaricmica @ 04.10.2011. 20:59 ] @
Ja mislim da ili je ispucao 150k ili neko sada kuka za njim :) a mislim da su i objektivi za njega skuplji. Ali videcu koji aparat ce da me zadovolji. Sad bas citam 60D i zadovoljni su njime. A i cena mu nije prevelika. Oko 800 eura komplet, sa kit objektivom. A citao sam da su im kit objektivi solidno dobri.
[ zaricmica @ 05.10.2011. 07:50 ] @
Opet ja sinoc sam naisao na sledeci oglas :

NIKON CAMERAS ... ... ... ... ... ... ....
Nikon D7000 16.2MP DSLR with 18-105 VR Lens .... $ 1,300
Nikon D90 Digital SLR Camera with Nikon AF-S DX 18-105mm lens $ 650
Nikon D3000 Digital SLR Camera with Nikon AF-S DX 18-55mm lens $ 400
Nikon D5000 Digital SLR Camera with Nikon AF-S DX 18-55mm lens $ 650
Nikon D300S Digital SLR Camera with Lens $ 800
Nikon D40 Digital SLR Camera with Nikon AF-S DX 18-55mm lens $ 360
Nikon D700 Digital SLR Camera with Nikon AF-S VR 24-120mm lens $ 1,200
Nikon D3X Digital SLR Camera with Lens $ 2,000
Nikon D3S Digital SLR Camera Body Nikon 24-70mm Lens $ 1,400
Nikon D200 Digital SLR Camera (Body Only) $ 600

CANON CAMERAS ... ... ... ... ....
Canon PowerShot SX20 IS 12.1 MP Digital Camera (Black) $ 280
Canon EOS Rebel XS Digital SLR Camera with Canon EF-S 18-55mm IS $ 340
Canon EOS Rebel T1i Digital SLR Camera with Canon EF-S 18-55mm IS lens $ 600
Canon PowerShot S90 10 MP Digital Camera $ 280
Canon PowerShot S95 10 MP Digital Camera $ 300
Canon PowerShot G11 10 MP Digital Camera $ 340
Canon EOS 7D Digital SLR Camera with Canon EF 28-135mm IS lens $ 1000
Canon EOS 50D Digital SLR Camera with Canon EF 28-135mm IS lens $ 800
Canon EOS 5D Mark II Digital SLR Camera with Canon EF 24-105mm IS lens $ 1000
Canon EOS Rebel XSi Digital SLR Camera (Body Only - Black) $ 400
Canon PowerShot SX1 IS 10 MP Digital Camera $ 430
Canon EOS Rebel T2i Digital SLR Camera with Canon EF-S 18-55mm IS lens $ 600
Canon PowerShot SX210 IS 14.1 MP Digital Camera (Black) $ 280
Canon EOS 1Ds Mark III Digital SLR Camera (Body Only) $ 3,500
Canon PowerShot G10 14.7 MP Digital Camera $ 300

Aparati su navodno iz Rusije. Sta mislite o ovome? Da li je uopste realno pricati o ovim cenama, ili su neki kinezi u pitanju, pa samo ubacili olovo zbog tezine
[ Predrag Supurovic @ 05.10.2011. 09:09 ] @
zarmica, tvoj problem je sto imas zahteve kojie bi svaki iole bolji prosumer odlično rešio za male pare, a DSLR to ne može tako lako (čitaj jeftino) da uradi jer je sasvim drugačiji pristup tim problemima sa DSLR-om.

U svakom slučaju, telo tebi nije problem, i ona jeftinija će ti odraditi posao kako treba, pa nema razloga da se trošiš na skupa aktuelna tela na koja i naprednijim fotografima idu sline.
[ Zoran Rodic @ 05.10.2011. 09:24 ] @
Citat:
zaricmica
Canon EOS 7D Digital SLR Camera with Canon EF 28-135mm IS lens $ 1000

Canon EOS 5D Mark II Digital SLR Camera with Canon EF 24-105mm IS lens $ 1000

Da li je uopste realno pricati o ovim cenama, ili su neki kinezi u pitanju, pa samo ubacili olovo zbog tezine


Ako je kombinacija dobra, ja bih voleo da mi odmah porucis 5 kompleta Canon EOS 5D Mark II Digital SLR Camera with Canon EF 24-105mm IS lens $ 1000

4 meni, 1 tebi gratis ... od mene, castim siroko

Salu na stranu, ova kominacija je preko $3.000 ... ovako napamet, ako ne i jace ... zato batali to rusko olovo.



[ zaricmica @ 05.10.2011. 10:43 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Ako je kombinacija dobra, ja bih voleo da mi odmah porucis 5 kompleta Canon EOS 5D Mark II Digital SLR Camera with Canon EF 24-105mm IS lens $ 1000

4 meni, 1 tebi gratis ... od mene, castim siroko

Salu na stranu, ova kominacija je preko $3.000 ... ovako napamet, ako ne i jace ... zato batali to rusko olovo.


Fora je sto se uplati 50% unapred, pa aparat nikad ne stigne prevaranti klasicni.


Citat:
Predrag Supurovic: zarmica, tvoj problem je sto imas zahteve kojie bi svaki iole bolji prosumer odlično rešio za male pare, a DSLR to ne može tako lako (čitaj jeftino) da uradi jer je sasvim drugačiji pristup tim problemima sa DSLR-om.

U svakom slučaju, telo tebi nije problem, i ona jeftinija će ti odraditi posao kako treba, pa nema razloga da se trošiš na skupa aktuelna tela na koja i naprednijim fotografima idu sline.


Nije meni to problem. Jednostavno hocu da kupim neki aparat koji cu moci da koristim duze vremena, po mojim zahtevima, koji su manje vise trenutno amaterski, ali pretendujem da se naucim da slikam. Pa sam zato hteo da kupim ovo. Da se ucim polagano. A opet ne bih neki najjeftinili dSlr, pa kad se naucim da moram novi da kupim. Nego sad nesto srednje, mozda kit objektiv ( posto sam citao da i nisu toliko losi ). Znaci srednja klasa. Sad ne znam koji tu imaju najbolji odnos, pa sam zato postavio pitanje.
[ Zoran Rodic @ 05.10.2011. 15:46 ] @
Ajde ova kombinacija: Canon 600D KIT (18-55 IS II) - 825 EUR i da posle dokupis polovan Canon EF-S 55-250mm f4-5.6 IS, koji je polovan 130-140 eura a nov 230

I miran si duze vreme, pokriven lep raspon ... iskreno mislim da tebi vise ne treba.

I novo sa garancijom
[ miko.s @ 05.10.2011. 19:59 ] @
a nešto mirrorless?
zašto sa kompakta na dslr? sa kompakta na nešto šta je i dalje kompaktno je isto ok izbor.
[ zaricmica @ 11.10.2011. 10:40 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Ajde ova kombinacija: Canon 600D KIT (18-55 IS II) - 825 EUR i da posle dokupis polovan Canon EF-S 55-250mm f4-5.6 IS, koji je polovan 130-140 eura a nov 230

I miran si duze vreme, pokriven lep raspon ... iskreno mislim da tebi vise ne treba.

I novo sa garancijom


Evo mene posle duzeg vremena :) jos nisam kupio nista. Iskreno nisam imao vremena. Kolik sam gledao po forumima cini mi se da se bolje pokazao Nikon D3100 od Canona 600D.

Da li sam u pravu?
[ StORM48 @ 11.10.2011. 10:56 ] @
Ne. Ta dva aparata čak nisu ni ista klasa. U poređenju D3100 vs 1100D bi to moglo da važi. Protiv 600D, D3100 nema baš nekih izgleda, u bilo kojem smislu. I cenovno su u potpuno različitim kategorijama. Da nisi mislio na 1100D?

Pozdrav
[ zaricmica @ 11.10.2011. 11:15 ] @
Ne, ne. Bas sam na 600D mislio. Jesu razlicitih klasa, i D3100 bi trebao biti pandan 1100D, ali u realnosti ima dosta razlike ( D3100 i 1100D ).

Gledajuci karakteristike (600D i 3100D ) Nikon je i brzi, i ima dobar auto fokus, i bolje se izborio sa podeksponiranjem slike u odnosu na 600D.

Pricam moje utiske. Ne generalne. Posto sam citao oba testa, i stranicu za stranicom i ne vidim neke znacajne razlike izmedju ova dva.

Mozda bi ti mogao da mi kazes konkretno koje su realne razlike u eksploataciji?

[ StORM48 @ 11.10.2011. 11:36 ] @
U najkraćem - na strani 600D su: bolja izrada, bolje ležanje u ruci usled većih dimenzija, veća brzina (gde si našao da je obratno?), bolji senzor, 14-bitno procesiranje, širi bazni ISO raspon, malo bolje tražilo, bolji video, konektor za eksterni mikrofon, drastično bolji displej (još je i obrtni, kome je to bitno), bolji live-view, daleko bolje merenje svetla (ni ova tačka Tvog prethodnog posta mi nije jasna?), bežična kontrola bliceva i dostupnost baterijskog gripa i kao najbitnije - apsolutna kompatibilnost sa svim ikada proizvedenim EF objektivima, nezavisno od proizvođača.

Na strani D3100 - pokušaj AF-a u video modu (no comment), konzistentniji bafer u RAW-u (realno - ovo je nebitno za ovu klasu), poluga za direktnu kontrolu režima okidanja, nešto bolje trajanje baterije i nešto bolji automatski AF.

Možda ovako sa strane izgleda kao potenciranje prednosti 600D, ali veruj mi - nije on slučajno tu gde jeste (od mnogih proglašen za najbolji u klasi). Nisu ista klasa, što se može i videti iz pobrojanog. D3100 se mnogo lakše može izboriti sa 1100D. Sa 600D - teško.

EDIT: Sad vidim na šta si mislio kad si rekao "bolje se izborio sa podeksponiranjem u odnosu na 600D". Imaj u vidu da test dinamičkog raspona namerno nije uporedni, jer dinamički raspon, iako bi u nekakvim laboratorijskim merenjima trebao biti egzaktan podatak, u realnosti zavisi od dosta spoljnih faktora, pa se rezultat može posmatrati samo u okviru onoga što je testirano u istom trenutku. Drugim rečima, 600D možeš realno da uporediš samo sa Nikonom D5100 i Canonom 550D, jer je outdoor test rađen u istom trenutku. D3100 nije rađen tada, a uslovi su jednostavno drugačiji. Drugačiji je i ACR (iz razumljivih razloga), a i od njega zavisi mogućnost izvlačenja. Senzor 600D omogućava više natezanja nego onaj u D3100, jer potonjem krene da vrišti magenta čak i na vrednostima dostupnim u aparatu. To se kod 600D ne dešava.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.10.2011. u 14:46 GMT+1]
[ zaricmica @ 11.10.2011. 12:16 ] @
Citat:
StORM48: U najkraćem - na strani 600D su: bolja izrada, bolje ležanje u ruci usled većih dimenzija, veća brzina (gde si našao da je obratno?), bolji senzor, 14-bitno procesiranje, širi bazni ISO raspon, malo bolje tražilo, bolji video, konektor za eksterni mikrofon, drastično bolji displej (još je i obrtni, kome je to bitno), bolji live-view, daleko bolje merenje svetla (ni ova tačka Tvog prethodnog posta mi nije jasna?), bežična kontrola bliceva i dostupnost baterijskog gripa i kao najbitnije - apsolutna kompatibilnost sa svim ikada proizvedenim EF objektivima, nezavisno od proizvođača.

Na strani D3100 - pokušaj AF-a u video modu (no comment), konzistentniji bafer u RAW-u (realno - ovo je nebitno za ovu klasu), poluga za direktnu kontrolu režima okidanja, nešto bolje trajanje baterije i nešto bolji automatski AF.

Možda ovako sa strane izgleda kao potenciranje prednosti 600D, ali veruj mi - nije on slučajno tu gde jeste (od mnogih proglašen za najbolji u klasi). Nisu ista klasa, što se može i videti iz pobrojanog. D3100 se mnogo lakše može izboriti sa 1100D. Sa 600D - teško.

EDIT: Sad vidim na šta si mislio kad si rekao "bolje se izborio sa podeksponiranjem u odnosu na 600D". Imaju i vidu da test dinamičkog raspona namerno nije uporedni, jer dinamički raspon, iako bi u nekakvim laboratorijskim merenjima trebao biti egzaktan podatak, u realnosti zavisi od dosta spoljnih faktora, pa se rezultat može posmatrati samo u okviru onoga što je testirano u istom trenutku. Drugim rečima, 600D možeš realno da uporediš samo sa Nikonom D5100 i Canonom 550D, jer je outdoor test rađen u istom trenutku. D3100 nije rađen tada, a uslovi su jednostavno drugačiji. Drugačiji je i ACR (iz razumljivih razloga), a i od njega zavisi mogućnost izvlačenja. Senzor 600D omogućava više natezanja nego onaj u D3100, jer potonjem krene da vrišti magenta čak i na vrednostima dostupnim u aparatu. To se kod 600D ne dešava.

Pozdrav


PA video sam na testu. Lepo pise 600D 6 snimaka u rafalu dok se bafer ne napuni, a D3100 11 snimaka dok se bafer ne napuni. Na tu sam brzinu mislio.

Ali zato ja i pitam koji je bolji da bi neko ko zna ( kao ti ) lepo rekao, to je dobro, to je lose.

Sad vidim da je 600D bolji.
[ BiiigMuzzy @ 11.10.2011. 12:48 ] @
Citat:
zaricmica: PA video sam na testu. Lepo pise 600D 6 snimaka u rafalu dok se bafer ne napuni, a D3100 11 snimaka dok se bafer ne napuni. Na tu sam brzinu mislio.


To nije brzina ni u kom smislu. To je velicina bafera. Brzina je velicina koja se uvek meri u jedinici vremena (broj predjenih km u toku jednog sata, broj iskucanih reci u toku jednog minuta, itd). Tako ti je i ovde - broj "ispucanih" snimaka u toku jedne sekunde. Kod 600D to je 3.7fps, a kod D3100 je 3fps.

Al nebitno to... StORM48 je naveo bitnije razlike.

Pozdrav!
[ zaricmica @ 11.10.2011. 13:18 ] @
Ne, ne. Nisam zeleo da dovedem u sumnju neciju kritiku.

Posebno StORM48 sto je napisao.

Stvarno hvala za feedback.

I imajte na umu da sam amater tako da mi nisu potrebne vrhunske performanse.

Ali rekoh kad kupujem da kupim neki srednji aparat. Posto necu biti doveka amater
[ zaricmica @ 11.10.2011. 14:26 ] @
http://www.foto-berza.com/ad29502.htm

Sta mislite o ovoj ponudi??

[ Zarko Silic @ 11.10.2011. 17:06 ] @
Bolje kupiti nov.

Sto je sigurno, sigurno.
[ zaricmica @ 12.10.2011. 00:07 ] @
E a jos jedno pitanje.

D5100 ili 600D.

Sta je bolje po vama i zasto.

Hvala unapred
[ Nebojsa Milanovic @ 12.10.2011. 00:52 ] @
Oba ta aparata su odlična, ali nisi dobro oformio pitanje.

Pravo pitanje bi trebalo da bude da li se opredeliti za Nikon ili Canon sistem, a na to ćeš dobiti različite odgovore u skladu sa tim ko koji sistem preferira.

Ja lično recimo, koji imam oba sistema, predlažem ti da ti smernica za odluku bude u kom smeru u budućnosti planiraš da ideš sa objektivima.

Ako planiraš da se zadržiš na varijacijama kit objektiva - go to Nikon, a ako planiraš da uđeš u višu klasu objektiva - go to Canon.
[ zaricmica @ 12.10.2011. 08:35 ] @
Iskreno, trenutno ne planiram da idem u visu klasu objektiva.

Za sad sam razmisljao samo kit objektiv ( verovatno 18-55 ili slican njemu ) , dok se ne naucim da koristim aparat i da iskoristim njegove mogucnosti.

Pa posle eventualno, 35/1.8
[ Zoran Rodic @ 12.10.2011. 13:27 ] @
Evo, Nebojsa ti je lepo odgovorio

Citat:
Nebojsa Milanovic: Ako planiraš da se zadržiš na varijacijama kit objektiva - go to Nikon, a ako planiraš da uđeš u višu klasu objektiva - go to Canon.


Dodao bih samo, da ides na noviji i nov aparat, jer ako krenes dalje, lakse ces ga prodati.
A ako ostanes na njemu, dosta dugo ce da ti radi posao.
[ zaricmica @ 12.10.2011. 13:50 ] @

Uzecu nov. To je definitivno. I mislim da ce biti ili D5100 ili 600D, posto mi realno bolji ne treba.

A odlucicu u medjuvremenu koji.

Sem ovoga sa objektivima ima li neke vidne razlike medju njima?? Znam da su ista klasa, i koliko se secam oba su dobili senzore sa aparata za klasu boljih ( ako sam u pravu sa D7000 i 60D ).

Ima li neko mozda da mi kaze nesto za i nesto protiv kod ovih aparata??
[ StORM48 @ 12.10.2011. 14:12 ] @
Uporedi specifikacije i dobićeš odgovor.
Ja glasam za 600D.

Pozdrav

P.S. Imaš i testove u mom potpisu, pa ih pročitaj jedan za drugim - uporedi "ZA" i "PROTIV" stavke... sve piše.
[ grujicd @ 12.10.2011. 15:30 ] @
Imamo celu temu o poređenju ta dva aparata:

http://www.elitesecurity.org/t...Vs-Canon-EOS-mozda-nesto-drugo

Jeste se tu otišlo malo i u offtopic, ali nešto ne verujem da bi i sad imali nešto novo da kažemo što nije tamo pokriveno.
[ zaricmica @ 12.10.2011. 16:59 ] @
Citat:
StORM48: Uporedi specifikacije i dobićeš odgovor.
Ja glasam za 600D.

Pozdrav
P.S. Imaš i testove u mom potpisu, pa ih pročitaj jedan za drugim - uporedi "ZA" i "PROTIV" stavke... sve piše.


Ja mislim da sam te testove procitao jedno 6 puta, stranicu za stranicom i to paralelno.

I video sam da su oba aparata vrlo kvalitetna. Ali meni kao laiku je teze da odlucim tu, pa sam zato pitao vas.

Ali kad procitam post koji mi je ostavio grujicd videcu sta je i kako pa ako budem imao pitanja postavicu ih ovde.

Inace StORM48 svaka cast za prilozene testove
[ borovnica91 @ 01.11.2011. 14:25 ] @
Cao! Treba mi vasa pomoc. :)
Kupujem fotoaparat, i da na pocetku kazem da za njega ne mogu da dam vise od 400, 450e.
e sad. svi mi govore da su canon i nikon najbolji, ali su mnogo skupi. nasla sam jedan fuji-ev, ali svuda pisu da je ta firma losa i da se ne isplati kupovati od njih nista, bez obzira na dobre karakteristike.
radi se o ovom modelu. http://www.bmfoto.rs/product_fuji-hs20_3362
svidja mi se sto ima 24-720mm, sto kod canon-ovih ili nikon-ovih nisam mogla da nadjem.
ako neko ima ovaj model, ili ako bi mogao da mi predlozi neki slican samo od canon-a ili nikon-a, ili da mi pomogne u bilo kom smislu, bila bih mu zahvalna. :)
da naglasim samo da studiram arhitekturu, i da mi nije potreban neki bas profi.
[ Zarko Silic @ 01.11.2011. 14:47 ] @
Taj aparat koji si odabrala je dobar aparat.

Ako ti je neko rekao suprotno onda je on u velikoj zabludi. Fujifilm obicno za najmanje para nudi najvise i za manje para ne mozes kupiti bolji aparat ovog tipa. Medju Canonoma i Nikonima sigurno ne.

Mada, moram priznati, ne pronalazim vezu izmedju neprofesionalnog aparata sa studiranjem arhitekture.
[ borovnica91 @ 01.11.2011. 16:53 ] @
a pa super onda. citala sam neke komentare koji su me zbunili. npr da je kvalitet slika jako los...?
a za studiranje arhitekture i neprofesionalan aparat, rekoh to posto su mi ljudi preporucivali aparate koji su bili nenormalno skupi (oko1500e, i vise), i onda sam u fazonu, ljudi, oladite! :)
pritom sam sigurna da za ove pare ne mogu kupiti aparat kojim bih sutra mogla ici na izlozbe itd...
hvala ti na brzom odgovoru. :)
[ Zarko Silic @ 01.11.2011. 17:27 ] @
Citat:
borovnica91:
pritom sam sigurna da za ove pare ne mogu kupiti aparat kojim bih sutra mogla ici na izlozbe itd...


A ko to kaze da sa ovom aparatom ne mozes "ici na izlozbu"?

Izlozbu mozes napraviti i sa mnogo skromnijim aparatom. Na primer, zvanicno najinteligentniji Srbin, sa Ixusom snima, recimo ovakve kadrove:

http://www.flickr.com/photos/urospetrovic/

naravno, inteligencija nije direktno povezana sa kvalitetom fotografija
[ borovnica91 @ 01.11.2011. 17:35 ] @
evo komentara koji me je zabrinuo:
Već odavno nameravam da pređem sa amaterskog fotoaparata na nešto ozbiljnije. Zamalo da sam uzeo ovaj foto aparat, ali srećom, nisam. Kada se pojavio u prodaji, bio sam oduševljen njegovim funkcijama i karakteristikama, a pored svega toga, stalno sam imao na umu te Fuji-ove stare super zoom-ove sa 6MPix koji su stvarno pravli savršene slike bez kompromisa. Sve dok nisu ljudi počeli da testiraju ovaj aparat i da postavljaju slike i video klipove na net. Tad sam se razočarao, ali skroz. Slike izgledaju izuzetno lepo kada nisu uvećane i stvarno nemam zamerki, ali kada se na kompu zumira na 100%, čovek jednostavno ima utisak kao da je slika od 5MPix razvučena na 16MPix. 30x zum je skroz neupotrebljiv bez tripod-a. Što se video zapisa tiče, dosta je solidan 1080p HD, ali samo bez zum-a za ovu compact super zoom ili drugim rečima bridge kategoriju fotoaparata. Ako se i malo zumira prilikom pravljenja video zapisa, mehanizam za stabilizacuji skroz upropasti video zapis, tj više odmaže nego što pomaže. I još nešto, Auto Fokus je nenormalno spor, pogotovu prilikom snimanja video zapisa, deluje kao da nikad neće slika da se izoštri. Moj zaključak: ako neko želi da uđe u svet profesionalne fotografije, ili amaterski da se bavi fotografijom i ako mu je najbitniji kvalitet slika, onda da umesto Fuji HS20 da lepo kupi Canon EOS 1000D sa 18 - 55mm optikom, dok još ima nov u prodaji da se kupi, čak je i jeftinije izađe za nekih pedesatak evra. Jest da je izdat u Avgustu 2008-e godine i da ima samo 10Mpix, ali slike koje pravi su neuporedivo bolje, oštrije, realnije i kvalitetnije nego što ume da napravi HS20 sa 16Mpix. A sa druge stane imaćete pravi DSLR i to iz Canon-ove EOS serije, verujte mi, nećete se pokajati :))))
;)
[ Zarko Silic @ 01.11.2011. 18:07 ] @
Ako zelis bolji kvalitet fotografije onda se moras odreci necega. Na primer ovako narkomanskog zuma i umesto svega predlozenog kupiti na primer Canon G12.

Jednostavno je nemoguce imati sve najbolje u jednom aparatu, ma koliko on kostao.
[ borovnica91 @ 01.11.2011. 19:00 ] @
pa sta ti mislis, moze li kvalitet fotografije da bude los toliko koliko je ovaj lik opisao?
[ Zarko Silic @ 01.11.2011. 19:07 ] @
Naravno da ne moze. Los je onoliko koliko je los i kod drugih aparata tog tipa. Ljudi obicno svasta umeju da iskonstruisu kao opravdanje za svoje neznanje.
Odlicna fotografija se moze napraviti i sa kvalitetnijim mobitelom ako onaj koji slika to ume.

Postavio sam ti link ka fotografijama koje su uglavno napravljene sa Ixusom od 4 Mpix starim vise od 5 godina.

Na NETu ima mnogo odlicnih fotografija sa jeftinim aparatima i mnogo vise losih fotografija sa ekstemno skupim aparatima.
[ borovnica91 @ 01.11.2011. 19:20 ] @
aha, ok. :)
samo jos ovo. jel znas mozda kakav mu je macro mode? drugarica koja ima canon 10D, pravi odlicne fotografije zahvaljujuci tome. centrira jedan predmet, a ostalo ostane zamuceno (jos uvek nisam upoznata sa tim tehnikama, kao sto verovtno mozes da zakljucis). moze li to dobro da radi ovaj aparat?
[ Zarko Silic @ 01.11.2011. 19:36 ] @
Makro mod kod HS20 krece od 1 cm. http://www.flickr.com/photos/5...@N06/5557241967/in/photostream
http://www.flickr.com/photos/santorini418/5716634693/
http://www.fujifilm.com/produc...ex/ff_fujifilm_hs20exr_001.JPG



Kod EOSa10 makro mod zavisi od objektiva koji se na njega postavi. Ume da bude los, a ume da bude i "nedostizan", sve zavisi sta se od objektiva koristi.
[ borovnica91 @ 01.11.2011. 22:27 ] @
a pa dobre su slike. :)
evo pitala sam je, kaze da ima sigma 18-55. dobar? iako kapiram da nema zum dobar.
[ deks007 @ 02.11.2011. 00:55 ] @
Otvorio sam temu ali niko nista pa da pokusam ovde , interesuju me misljenja ako bude prilike za odlazak do Madjarske
- vazan detalj je da bih ga koristio i za video
- u buducnosti plan da se kupi kamera ( mozda Panasonic AG-AF 101E)
Aparati Canon 60D ili Canon 600D ili Panasonic GH2 ( za koji kazu da ja video extra) , a koji nije bas zastuplje u krugovima ljudi koji se bave fotografijom . Pozdrav !
[ Baluban_S @ 02.11.2011. 19:52 ] @
za borovnica91
U aprilu ove godine kupio sam HS20EXR. Kad sam ga ukljucio i napravio par snimaka u Auto modu, bio sam veoma razocaran. Probao sam scenske modove, kojih ima puno, i nisam bio puno zadovoljniji jer u njima nista bitno ne moze da se podesi. Ranije sam koristio Fuji S9100/9600 koji je pravio vise nego solidne fotke, a ove nove su bile losije. Onda sam uzeo uputstvo i za pocetak ga procitao. Aparat sam jednostavno zauvek prebacio u neki od manje vise manuelnih modova (A/S/P...) i bio sam veoma iznenadjen koliko su fotografije bile bolje. Takodje se otvorila mogucnost da se podesi bukvalno svasta. Na primer: dinamicki opseg, simulacija 5 vrsta filma, intenzitet boje, ton slike, ostrina, smanjenje suma ... Posebno sam bio zadovoljan EXR modom koji u sustini umesto 16 pravi slike u 8 Mpix ali je sum na visim ISO vrednostima bar duplo manji nego bez EXR. Za fotkanje na suncu u EXR modu moze da se podesi da dinamicki opseg bude mnogo veci (100%, 200% ,400, 800 i 1600) sto pomaze da se bolje prikazu predmeti u senkama, a i nebo mnogo bolje ispadne. Zalasci sunca, pa sada su mi mnogo bolji nego ranije. Sto se tice makro moda njega najvise i koristim jer se bavim Gljivarenjem i fotografisanjem Gljiva. Ukoliko je lose svetlo koristim EXR i 8 Mpix, i veoma sam zadovoljan. Posto HS20EXR ima na objektivu navoj (58mm isto kao Fuji 9100/9600) probao sam i CloseUP 10x dodatak za makro. U prilogu ti je slika gljive cija je visina manja od 1 cm napravljena sa njim kao i jedna visine oko 10 cm (Biserka) normalno snimljena u makro rezimu bez dodatnog objektiva. Stavio sam tu jos jednu panoramu Ohrida napravljenu direktno iz aparata, tako sto sam pritisnuo tipku i jednostavno ga pomerio okolo. Za pravljenje slicnih panorama ranije sam morao da se bas potrudim, da napravim vise fotki, da ih spajam, da pazim da se blenda ne promeni ...
Objektiv sa velikim rasponom se pokazao kao veoma koristan i upotrebljiv. Potrebe za nekim velikim crop-om i nema jer sve resis pomocu objektiva. Kasnije je potrebno mozda samo malo izrezivanje, da bi se izbegao neki nezeljeni predmet u kadru, i to je to. Stabilizacija radi za toliki zum sasvim ok.
Posle 6 meseci koriscenja fotoaparata mislim a su njegove najvece prednosti manuelni modovi i mogucnost da se podesi svasta. Ukoliko zelis samo da kupis fotoaparat i da ga namestis na neku scenu, ili auto mod i da ti slike budu super, zaboravi HS20 jer on nije za to. Da bi sa HS20 napravila dobe fotke moras koristiti modove A/S/P i EXR . Naravno i fotografije ce biti za tu klasu aparata odlicne. Da li to moze i bolje? Pa moze ali za mnogo vise para. Pitanje je u stvari sta je dovoljno dobro za tebe? U prilogi imas par fotografija koje sam smanjio da bi ih mogao okaciti. Ukoliko zelis da ih dobijes u punoj rezoluciji poslacu ti ih meilom pa sama proceni da li je to dovoljno dobro za tebe.


[ borovnica91 @ 02.11.2011. 22:56 ] @
pre svega moram da te pitam, sta su EXR i A/S/P modovi?
takodje, sta je CloseUP 10x dodatak za makro?
ove slike koje si postavio su dovoljno dobre. samo je pravo pitanje, koliko znanje mi je potrebno da bih mogla da ih napravim? mogu li to da naucim sama ili moram na kurseve itd...?
hvala na odgovoru! :)
[ Zarko Silic @ 03.11.2011. 00:09 ] @
Citat:
borovnica91: koliko znanje mi je potrebno da bih mogla da ih napravim? mogu li to da naucim sama ili moram na kurseve itd...?


Ne moras na kurseve ako pronadjes nekakvog zgodnog ucitelja.
[ Baluban_S @ 03.11.2011. 08:21 ] @
Pa netreba ti neko posebno (akademsko) znanje da bi sa vecinom fotoaparata pravila dobre fotke. Potrebna je samo sklonost ka eksperimentisanju, i moras malo citati kako uputstvo za fotoaparat tako i jos ponesto sa interneta. I svakako, barem meni, za svaki fotoaparat treba da prodje neko vreme da ga potpuno skontam. Obicno mi treba mesec, dva jer se fotografijom bavim amaterski, najcesce vikendom.
.....
APERITURE PRIORITY MODE - PRIORITET BLENDE
Prioritet blende je mod koji nam omogućava da sami odabiremo otvor blende u dostupnom rasponu a na temelju našeg odabira fotoaparat određuje vrijeme ekspozicije da bi se dobila korektna ekspozicija. Ovaj mod nam koristi da bi imali veću kontrolu nad dubinskom oštrinom te tako postigli nama željeni efekt na fotografiji.
SHUTER PRIORITY MODE - PRIORITET ZATVARAČA
Prioritet zatvarača je mod koji nam omogućava odabir vremena ekspozicije u dostupnom rasponu a na temelju našeg odabira fotoaparat određuje otvor blende da bi se dobila korektno eksponirana fotografija. Ovaj mod ima velike prednosti kod fotografiranja brzih objekata ili ako želimo namjerno postići duža vremena ekspozicije.
....

Sto se tice CloseUP dodataka za macro procitaj na sledecim linkovima . Samo efekat koji je tamo prikazan je za profi aparate. Na HS20 efekat je manji ali ipak i te kako vidljiv. Ja imam oba kompleta. Koristim dva dodatka +4 i +10. Ako linkove iseku ukucaj u pretrazivac emolux-cosmos-digital-macro-filter-10-58mm-655, kao i emolux-cosmos-close-up-set-filtera-1-2-4-58mm-649.

http://www.fotodiskont.rs/test...-macro-filter-10-58mm-655.html
http://www.fotodiskont.rs/test...et-filtera-1-2-4-58mm-649.html

O fotoaparatu sasvim dovoljno imas i na sajtu proizvodjaca
http://www.fujifilm.com/produc...tal_cameras/s/finepix_hs20exr/

Mozda je najbolje da skines uputstvo za fotoaparat i da ga procitas.
http://pcfoto.biz/digitalnifot...igitalne-fotoaparate-i-kamere/

Imas i razne tutorijale o teoriji na internetu, a i na ovom sajtu pa procitaj nesto.

p.s. Ako se bilo koji od ovih linkova shvati kao reklama unapred se izvinjavam jer mi to nije namera i ne preferiram ni jednog dobavljaca opreme. Ako neki link bude ukonjen pronadji ih sama na internetu.




[ borovnica91 @ 03.11.2011. 11:02 ] @
sad opet ja sa glupim pitanjima.
'Ukoliko zelis samo da kupis fotoaparat i da ga namestis na neku scenu, ili auto mod i da ti slike budu super, zaboravi HS20 jer on nije za to. Da bi sa HS20 napravila dobe fotke moras koristiti modove A/S/P i EXR' - jel se to lako podesava na aparatu, i jel ne mora biti u njegovom nazivu?
da, svidjaju mi se ovi dodaci, a (koliko sam videla) nisu skupi. postoje li jos neki dodaci, za pristojne pare, koji mi mogu koristiti?
hvala za linkove!



[Ovu poruku je menjao borovnica91 dana 03.11.2011. u 12:35 GMT+1]
[ Baluban_S @ 03.11.2011. 18:51 ] @
Pa podesava se izuzetno lako jer je taj aparat i pravljen za to. Sa leve strane displeja ima pet tipki za brza podesavanja ISO vrednosti (100-12200 ali je upotrebljivo do ISO800 ili najvise 1600), AE automatska expozicija, AF rezim (centar, vise, oblast i sa pracenjem objekta), Fokusiranje (manuelno,automatski kontinuirano) i WB balans bele boje. Na tockicu se prebacuju scenski modovi, panorama, M,A/S/P, EXR i slicno. Postoji poseban tockic kojim se biraju opcije okretanjem sto je mnogo brze nego a stiskas dugne za izbor. Ono sto sam takodje za stalno ukljucio je i elektronski nivo koji pokazuje da li je aparat prilikom fotkanja u horizontali. Postoji linija horizontale i jos jedna linija koja se pomera. Kada se poklope linija pozeleni i tada je aparat postavljen kako treba. Mozes prikazivati na ekranu prilikom slikanja dosta informacija. Makro, blic, tajmer i dodatno snimanje u RAW se ukljcuje samo na jednu tipku na dugmetu za izbor. Ja licno sam veoma zadovoljan sa brzinom i mogucnostima podesavanja aparata. Uostalom skini uputstvo to ti sve tamo pise.
[ borovnica91 @ 04.11.2011. 18:22 ] @
a koje iso vrednosti mi preporucujes da koristim (kad je lose svetlo, kad je dobro...)? cula sam da prevelike vrednosti mogu da pogorsaju kvalitet slike.
hocu, skinucu uputsvo, (tj vec sam ga skinula i malo prelistala). al ne znaci mi bas da citam u prazno. moram da kupim aparat.
[ Zarko Silic @ 04.11.2011. 21:13 ] @
Ja mislim da bi tebi bolje cucnuo aparat poput Sonya HX9V.

Ne moras da razmisljas. Samo skljocas, a slike ko bombone.

Kada zavrsis fotkanje, aparat vratis u novcanik.
[ borovnica91 @ 04.11.2011. 22:52 ] @
da, kapirala sam da cete mi predloziti neki jednostavniji, posto je vise nego ocigledno da nemam pojma o fotkanju niti o aparatima, ali ja cu se truditi, i na kraju krajeva, stvarno zelim da naucim da fotkam a da to nije samo 'skljoc'. to ipak ume svaka 'budala'. ja bih da znam vise. ;)
nadam se da cu sutra, kao arhitekta, imati para da kupim neki bolji od ovog. za sada, ovaj je skroz ok.

hvala vam na pomoci, idem sutra da ga kupim! :)
[ zaricmica @ 17.12.2011. 12:23 ] @
Cao ljudi. Eto mene opet. Nazalost nisam jos kupio aparat, jer nisam bio u Srbiji, ali sam nasao Canon 5D. Koliko sam cuo aparat je odlican. Moze li neki savet od strucnjaka?
[ Nebojsa Milanovic @ 17.12.2011. 12:48 ] @
Pojasni kakav savet želiš.

Što se tiče Canona 5D, on je odličan aparat, ali nije za svakoga.

Polovnih ima dosta na prodaju, ali je upitno u kakvom su stanju, jer je to aparat koji se ne kupuje da bi stajao u vitrini.
[ zaricmica @ 17.12.2011. 13:55 ] @
Ovaj sto uzimam ce da proveri moj kolega, koji inace ima isti takav, pa zna u kakvom stanju treba biti aparat. Inace ovaj je ispucao 40k,i kosta 600 eura.

Treba mi savet po pitanju kvaliteta samog aparata. Kako se pokazao i slicno.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.12.2011. 14:03 ] @
Canon 5D je legenda, prvi full-frame aparat za narodne mase, aparat koji daje i dan danas neprevaziđenu definiciju slike po pikselu (niti će ona ikada biti prevaziđena).

Kako se u praksi pokazao možeš da vidiš na testu rađenom još pre više od 5 godina:

Visoka DSLR klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test

[ zaricmica @ 17.12.2011. 14:39 ] @
Ee to je mene zanimalo.

Msm ja sam amater, ali hocu da kupim neko dobro telo. Jer sve se da nauciti.

Pa se nadam i da cu nauciti da slikam :) a dok ne naucim neko srednje staklo i napolje da se radi :D

inace nece da mi prikaze slike sa testa. Da li je samo do mog racunara ili je inace tako??

[Ovu poruku je menjao zaricmica dana 17.12.2011. u 16:20 GMT+1]
[ zaricmica @ 17.12.2011. 15:26 ] @
Eee provalio sam sta je problem. Linkovi sa slikama su na starom co.yu sajtu. Ako se promeni u .rs onda je OK.
[ zaricmica @ 22.12.2011. 21:31 ] @
Uzeta petarda samo telo.

E sad sta od objektiva uzeti?
[ zaricmica @ 29.12.2011. 21:12 ] @
Uzeo sam tamron 18-200. Videcemo kako ce se pokazati.

Uzeo sam samo jer je jeftin i pokriva mi veci opseg. Pa cemo videti sta ce biti.
[ BiiigMuzzy @ 29.12.2011. 21:22 ] @
Nece nista biti. To nije objektiv za FF.

Pozdrav!
[ zaricmica @ 29.12.2011. 22:01 ] @
Nesto mora da bude :)

Kako se to pokazuje na aparatu? Lose slike? Nema slika?? :D
[ BiiigMuzzy @ 29.12.2011. 22:12 ] @
Na najsiroj poziciji ce oho-ho da ti "vinjetira" (ako se tako moze nazvati "gledanje kroz cev") i muti, a verovatno nece biti ok ni na drugim ziznim duzinama. Ipak on nije planiran za FF. Takav konkretni objektiv nisam probao, ali sam probao Sigmu 10-20 na FF... ponasa se upravo kako sam opisao.

Druga stvar, a to ce ti reci oni koji su probali nesto slicno - mozda ce ti kaciti ogledalo, sto moze da bude jako opasno za isto.

Pozdrav!
[ zaricmica @ 29.12.2011. 22:24 ] @
Eto nisam to znao. Nista onda. Moracu da odustanem :) srecom pa jos nije poslat.

Hvala na odgovoru :)
[ Faruk_Visca @ 01.01.2012. 05:49 ] @
Da li je realna razlika od 250€ između D5100 (750€) i D3100 (500€)?

Oba novi u kitu sa VR 18-55 objektivom?