[ pisac_1 @ 28.12.2007. 16:55 ] @
Kupio sam kameru Panasonic NV-GS500. Sto se tice snimanja, nemam nikakvog iskustva, ali bih volio da nesto vise naucim o tome. Konkretno pitanje glasi; Primjetio sam, gladajuci dokumentarne sadrzaje (a isti je slucaj i sa igranim filmovima), kada se pravi intervju, vodi razgovor sa jednom osobom, u kojem je samo ta osoba u prioritetnom fokusu, da je doticna osoba izostrena, dok je pozadina neprimjetno 'zamaglena'. Kako postici takav efekat, odnosno, da li je sa mojoj kamerom i kako moguce uraditi isto?

Hvala.
[ Nebojsa Milanovic @ 28.12.2007. 21:53 ] @
Sa tom kamerom nikako.

Njeni senzori su isuviše mali, a svatlosna jačina objektiva slaba, pa pravi veliko polje dubinske oštrine.

Isti fenomen postoji i kod amaterskih fotoaparata.



[ Stefano @ 10.01.2008. 18:35 ] @
Probaj sa jacim zoomom, da osoba koju snimas bude relativno blizu, a da pozadina bude udaljena. Imam GS500 pa govorim iz iskustva. Daleko ce biti od onoga sto profesionalna oprema moze da napravi, ali pokusaj da izvuces maksimum iz onoga sto imas.

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 10.01.2008. u 19:49 GMT+1]
[ rcosovic @ 14.01.2008. 09:28 ] @
Ima adapter koji se stavi ispred objektiv mini35 kojim ces to dobiti, ali to je skupo. Vidio sam na nekom stranom sajtu da ih prave sa objektivima od fotoaparata.
[ zorg @ 03.02.2008. 16:53 ] @
Probaj to sa zoom-om sto ti je Stefano predlozio, to lepo radi posao. Jedino se moras dosta udaljiti od subjekta i zumirati sto vise.
Drugi trik je da namestis veliki shutter speed, na primer 1/250s ili 1/500s ako ima dovoljno svetla. Onda ce se blenda sama otvoriti do kraja, i sa max otvorenom blendom imas plicu dubinsku ostrinu, tj. vece zamucenje pozadine.