[ rayac @ 04.01.2008. 22:32 ] @
sastavio sam bas kutiju za auto. zvučnici sviraju i membrane se dosta tresu ali kao da nema pravog zvuka iz njih, kao da su prigušeni. dosta loše se čuje bas. zvučnici su SAL ahx2530, 120w 90db 4 ohm. da li je problem u zvučnicima?
[ zeoN_Rider @ 04.01.2008. 23:13 ] @
Koliki je precnik, a kolika duzina BR cevi.Takodje i dim. kutije.

To je veoma neosetljiv zvucnik,trazi vecu pobudu.

Pozdrav zeoN_Rider
[ rayac @ 04.01.2008. 23:31 ] @
precnik je 75mm a duljina 12 cm. kutija je podijeljena na dva ista dijela. ukupna dužina kutije je 86cm, širina 40cm, visina 40cm, to su vanjske mjere, gledajuči s boka ima oblik trapeza. izračunao sam da pojedini dio kutije ima 41 L. kad pojačam malo više čuje se pucketanje. pojačalo bi sigurno razvalilo zvučnik da pojačam do kraja. pojačalo je staro dva tjedna, danas je prvi put radilo.
[ zeoN_Rider @ 04.01.2008. 23:51 ] @
Za pocetak skini BR-ove, a pre toga proveri ozicenje, da negde nisi okrenuo"+ i -", i na zvucnicima i na pojacavacu.

Pozdrav zeoN_Rider
[ MasterElektroniK @ 05.01.2008. 00:00 ] @

Mislim da je osetljivost kljucna kod zvucnika,verovatno je to problem,ispod 94-5dB ja ne uzimam nista...
[ vatri @ 05.01.2008. 01:42 ] @
Velika ti je kutija za te woofere, oni traze manje litraze... Mislim da si izgubio na preciznosti zvuka povecavanjem kutije. Slusao sam ja kod kolege 1 taj na pojacalcetu od 40W RMS i sasvim solidno tuce. Koje ti pojacalo imas(marka,oznaka)?
@Master elektronik: zaboravi tu osjetljivost. Nije sve u decibelima kod muzike za slusanje... Gledaju se drugi tzv TS parametri zvucnika, a kao mjerilo preporucujem tvoje uho...
[ MasterElektroniK @ 05.01.2008. 02:05 ] @

Ja sam nesto malo eksperimentisao...pravio sam 4-5 kutija za razlicit zvucnik...pravio sam da kazem beskonacno veliku kutiju za bass,strasno lose se cuje,a sbx2030 sam stavljao u mermernu kutiju pa se opet lose cuje...bez eminence-a,rcf-a,p.audia i slicno nema zvuka...

Kod SAL-a ces tesko naci thielle small parametre :)))
[ rayac @ 06.01.2008. 22:58 ] @
da li bi se što dobilo ako stavim u kutiju damping vatu?
kolega ima neki katalog u kojem su nevedeni svi thielle small parametri za ovaj zvučnik
[ DjZoka @ 06.01.2008. 23:17 ] @
SAL-uzrok tvome problemu...sto si dobio,dobio..ne moze bolje
[ vatri @ 07.01.2008. 00:56 ] @
SAL... Moguce, ali zavisi od slusaoca. Meni je kad sam se poceo interesovati za ozvucenje kod kolege ovaj SAL tukao do boli :)) Nisam mogao sjediti u sobi. Evo slike tog zvucnika

Koliki su ti portovi, da li su kutije odvojene, jesi li provjerio kako si spojio + i -??? Na koje pojacalo spajas, kako....????
[ rayac @ 07.01.2008. 09:12 ] @
pojačalo je sony xplod xm-sd12x. to je dvokanalno pojačalo i spajam svaki zvučnik posebno.
kutije su odvojene, precnik porta je 75mm a duljina 12 cm
[ robert63 @ 07.01.2008. 09:24 ] @
Kad kazes dvokanalno,mislis na oba kanala furas isti zvuk iz istog izvora ( na pr.levi kanal od stereo izvora)-?
Kako si spojio ulaze ( ta dva kanala) pojacavaca ?
Da nije ispalo da je jedan kanal levi a drugi desni ( od radija napr)
pa se onda u kutiji oni ponistavaju,to jest da si stereo zvuk smestio u zajednicku kutiju ?
[ vatri @ 07.01.2008. 17:23 ] @
U kratak ti je port cini mi se trebalo bi duzi staviti i voditi racuna da od porta do zadnjeg zida kutije ima razdaljina barem za precnik porta!!!

Takodje pogledaj na pojacalu da ti nije neki filter ukljucen!!!

edit: rjesavaj se tog pojacala sto prije uzimaj nesto firmirano...
[ rayac @ 08.01.2008. 23:10 ] @
robert63
napisao sam da je kutija razdvojena. sorry ali baš te ne razumijem oko tih kanala. imam na radiju izlaz za pojačalo
(low out) i tamo su dva priključka (činča), isto tako imam i na pojačalu (low input) dva priključka. ja mislim da sa tu radi o stereo signalu, ljevom i desnom, i spojio sam svaki pojedini zvučnik na pojedini kanal pojačala

vatri
ima neki filter. može se prebaciti tako da svira samo niske frekvencije , ispod 80hz.
od porta do zadnjeg zida kutije ima više od 10cm
za početak ču biti zadovoljan s tim pojačalom, kasnije možda neko bolje....
[ vatri @ 09.01.2008. 11:04 ] @
Ne znam vise sta bi moglo biti, jedino jos izvadi zvucnike iz kutije i pogledaj da nisi slucajno negdje okrenuo + ili - i svaki plus sa zvucnika na + pojacala spoji, isto sa minus, ako je ovo obrnuto sigurno je to razlog nedostatka basa...

pozz
[ zeoN_Rider @ 09.01.2008. 11:23 ] @
To isto sam napisao u 4. postu, samo izgleda da se ne cita pazljivo.

Pozdrav zeoN_Rider
[ vatri @ 09.01.2008. 13:22 ] @
I ja, 7 post odozdo
[ rayac @ 09.01.2008. 18:17 ] @
sve je dobro spojeno, provjerio sam nekoliko puta
[ zeoN_Rider @ 09.01.2008. 20:01 ] @
Onda je nesto "Trece".

Pozdrav zeoN_Rider
[ vatri @ 09.01.2008. 22:21 ] @
Ajde probaj samo 1 zvucnik spojiti na pojacalo i to na bridge (znas sta je valjda bridge) pa javi jel bolje ista?

edit: samo pazi koliko pojacavas ovaku u bridgeu, SAL je to...

Ako nije onda daj tacne dimenzije kutije da pokusam unjeti u Bas Box pa vidim sta je u pitanju
[ Majestic @ 09.01.2008. 23:50 ] @
Stavio sam TS parametre u WinISD i on kaze sljedece: (podaci su za jedan driver i BR kutiju!)

Volume: 68,6l
Tuning freq.: 33,87 Hz
Vent diameter: 0,102 m
Vent lenght: 0,231 m

Napravi kutije po ovom i bas je zagarantiran. Naravno nabavi posteno pojacalo pa ih spoji u paralelu i udri na 2 oma .
[ vatri @ 10.01.2008. 00:12 ] @
Ajde unesi parametre za ovaj woof i po tvom izracunaj kutiju bas me zanima, pdf u attachmentu
[ Majestic @ 10.01.2008. 10:34 ] @
Evo sve u attachmentu. Inace to nije po mom :-) vec po TS parametrima koji su jedini relevantni. Frend i ja smo napravili preko 10-tak kutija za woofere sa WinISD-om i sve rade odlicno.

Program mozes skinuti pa se "igraj" malo.

Code:
http://www.linearteam.dk/default.aspx?pageid=winisd
[ vatri @ 10.01.2008. 12:19 ] @
Da napravim 256L kutiju??? Bice malena previse :)) U onom pdf sa elementinog sajta preporucuje se kutija 50ak L za ovaj woof...

Ma znam ja ovaj progr. radim ja vec u njemu samo nema smisla ovo sto je izracunao, po nekad kutiju moras sebi prilagoditi u zavisnosti kakav zvuk zelis, tj. kakvu muziku slusas.

Mislim da li bi ti stvarno pravio 250L kutju za ovaj zvucnik?? Pa izadje duplo skuplja kutija od woof :)))
[ Majestic @ 10.01.2008. 21:32 ] @
Mozda je doslo do nesporazuma, ali ja sam ti napisao kak bi to izgledalo u BR kutiji. Ako pogledas Vas i Qts vidi se da za ovaj zvucnik je optimalna kompresijska kutija, i to od nekih 50 L. Naravno da neces radit ormar :). Zato sam ti napiso da se malo igras sa WinISD. Inace taj je prog sasvim zadovoljavajuci za DIY.

Pozdrav!
[ vatri @ 10.01.2008. 21:54 ] @
Optimalna kompresija je 140L da bi se dobio Qtc od 0.7 :))