[ nacionale @ 08.01.2008. 07:43 ] @
Imam canon A530 i SD karticu od 1GB, slikao sam nekih 300 slika, i iz nekog glupog razloga izvadim karticu iz mog aparata i stavim je u aparat mog druga (neki drugi aparat nije canon, ali isto koristi SD kartice), da bi on pogledao slike, medjutim posto nije mogao da ih vidi ja je odmah vratim u moj aparat, ali sada ni ja ne mogu da vidim slike! Naime, vidim da je na kartici i dalje zauzeto onoliko mesta koliko je i bilo pre nego sto sam vadio karticu, ali ne vidim slike. Povezivao sam aparat sa racunarom, medjutim na racunaru vidim folder, ali u njemu nema nista!!! Sta da radim? Neki mi govore da formatiram karticu, neki kazu da idem kod nekog ko ima card reader i da pokusam da povratim fotografije?!
Unapred hvala!
[ deus and machina @ 08.01.2008. 08:52 ] @
Ako kartica u međuvremenu nije formatirana, čitač će verovatno biti dovoljno rešenje.
[ Ivand @ 08.01.2008. 09:09 ] @
Mozda citac kartica nece biti dovoljan, mozda ces morati da koristis neki od recovery softwera. Dosta se pisalo o tome na ESu.
[ nacionale @ 08.01.2008. 10:11 ] @
Hvala vam puno, uspeo sam da povratim sve slike samo uz pomoc citaca kartice, znaci nisam koristio nikakav recovery softver!!!
[ wiz011 @ 08.01.2008. 13:19 ] @
Čisto kao orijentacija za ubuduće... SD kartice su formatirane kao FAT16 (često kao FAT32 ako imaju više od 2 GB) i za njih važi sve što važi i za hard diskove, kad je o čitanju podataka reč. Znači čitač kartica, pa ako neće onda probati sa raznim recovery programima, bezmalo svaki Win program te vrste je manje ili više upotrebljiv.
[ sander @ 08.01.2008. 17:23 ] @
Ono sto bi ja pitao je skladistenje fotografija, odnosno najsigurniji nacin da svoje fotografije u digitalnom formatu arhiviram. Puni su mi HDD-ovi na lap-top-u i kompovima sto kuci sto na poslu, pa sam mislio da slike arhiviram. Mislio sam na DVD diskovima ali nisu svi blanko DVD nisu dovoljno kvalitetni za cuvanje podataka na duze vreme. Sta preporucujete, ako su to DVD koje marke?
[ sledgeh44 @ 08.01.2008. 20:25 ] @
Zasad je još uvek najpouzdanije i (verovali ili ne) najjeftinije da se bitne stvari čuvaju na HDD-ovima! Neki dan sam izvukao gomilu od oko 120 što CD-a što DVD-a koji nigde nisu ogrebani, relativno su OK čuvani a - NE RADE! Sad planiram da ih izlepim u veliku sferu al' još nisam proračunao koliki treba da je obim pa da sve ispadne okruglo :-) Biće to lep spomenik (ne)pouzdanosti optičkih medijuma :-)

Što se tiče problema sa karticom, svaki fotoaparat, uz slike, na nju upisuje i neke druge stvari! U ovom slučaju, ništa nije izbrisano, samo je postalo "nevidljivo" za prvu kameru! Jako često imam problem da ljudima objasnim da takve zamene kartica ne bi trebali da rade! Isto važi i za mobilne telefone!

Pozdrav!
[ Zarko Silic @ 08.01.2008. 20:35 ] @
Citat:
sander: Sta preporucujete, ako su to DVD koje marke?


Svakako na DVDu. Ima za to debelog razloga.
Gledaj da budu TY ili Verbatim.
[ sledgeh44 @ 08.01.2008. 20:41 ] @
Ako još uvek neko prodaje Taiyo Yuden-a u Srbiji...

Ja sam računao cenu po GB i čuvanje na HDD-ovima je (zasad) 25-30% skuplje nego na optici ali i dosta pouzdanije! Pogotovu ako se HDD-ovi koriste samo za skladištenje podataka! Još nijedan mi nije crkao :-)

Pozdrav!
[ wiz011 @ 08.01.2008. 20:52 ] @
Što ne znači da HDD neće crći. Ko od nas zna kako će se ponašati neki HDD za 10 ili 20 godina? Osim toga, na šta ćemo za 10 godina priključiti te HDD-ove, ko zna kako će sve to tada izgledati (priključite ISA karticu na neki novi komp!). Za DVD ipak postoje neke procene, mada ni tu ne znamo pouzdano.
[ Zarko Silic @ 08.01.2008. 21:04 ] @
Prema podacima Pioneera on je za svoje diskove garantovao 120 godina. Pretpostavljam da su i ostali kvalitetni diskovin u istom rangu.


Citat:
sledgeh44: Ako još uvek neko prodaje Taiyo Yuden-a u Srbiji...


Bilo je ali klauni i vrlo losi. Nakon toga se, valda nisu usudili uvoziti. Medjutim pod nazivom Verbatim ume da se pronadje i TY, mada su i sadasnji MCC odlicni.



http://www.elitesecurity.org/t83841-30-Odabir-DVD-RW-snimaca
[ vamsi @ 08.01.2008. 21:36 ] @
U casopisu REFOTO br. 39 iz februara 2007. su pisali o DVD-R Verbatim Arhival Grade namenjen za te stvari.
Zna li neko nesto o tome?
[ sander @ 08.01.2008. 21:38 ] @
Ja sam pazario WD eksterni HDD od 500Gb (USB2.0) ali je rizik drzati ih na jednom HDD-u pa rekoh da pitam kako ih vi cuvate. Nosio sam se mislju da prebacim na dvd-e i to da uradim dve kopije na diskovima dva razlicita proizvodjaca (kum koji radi u tehnici RTS-a mi je preporucio maxell) ali kako je nase trziste nisam siguran da diskovi odgovaraju oznakama proizvodjaca na njima.
[ Zarko Silic @ 08.01.2008. 21:52 ] @
Citat:
vamsi: U casopisu REFOTO br. 39 iz februara 2007. su pisali o DVD-R Verbatim Arhival Grade namenjen za te stvari.
Zna li neko nesto o tome?


Ja bih preporucio DVD+R. Znatno manje PI gresaka, a i sam signal sa lasera fizicki pokazuje 30% vece vrednosti.
[ sledgeh44 @ 08.01.2008. 23:30 ] @
Citat:
Prema podacima Pioneera on je za svoje diskove garantovao 120 godina.

I eto, za nekih 105 godina ćemo videti da li je Pionir bio u pravu :-)
Kod ovakvih tvrdnji proizvođača radi se o testovima sa ubrzanim "starenjem" medijuma... Koliko su oni validni, pojma nemam! Znam samo da mi je veliki broj medijuma koji su još "pod garancijom" otkazao! Naravno, Marfijev zakon itekako važi kod bekapovanih podataka :-) Uvek prvo nastrada ono što će mi najviše nedostajati!
Dakle, do 2107-me ću sve što mi je bitno ipak čuvati na HDD-ovima :-)

Pozdrav!
[ vlada1970 @ 08.01.2008. 23:55 ] @
Da ne bih otvarao temu a posto nisam siguran kako je to moguce uraditi , molio bih ako neko moze da mi napishe neki software sa kojim je moguce unistiti podatke na memorijskoj kartici i hard disku ,da ne bi moglo da se slucajno desi da neko sa nekim recovery programom to izvuce ?

Nije mi potreban link , mada i to ako neko ima bilo bi dobro , nego mi je dovoljno ime software-a pa cu ja naci sam na netu .

Znaci , mislio sam da par memorijskih kartica ocistim za vjek i vjekova sto se kaze od raznoraznih ranije napravljenih slika i videa koje je po svemu sto citam moguce izvuci sa recovery programima ako se bas neko uinati . Ranije sam cuo za neki program mastershredder ali ne nadjoh ga , pa ako znate za tako nesto sto ce poremetiti kod podataka , da ne mogu posle da se ocitaju nikako .

Hvala unapred , Vlada
[ Zarko Silic @ 09.01.2008. 00:09 ] @
Neke stvari mogu vec u startu da se vide.
Nakon snimanja podataka ili filmskog zapisa nije na odmet uraditi DVD SPEED Test i pogledati rezultate.
Nakon godinu prekontrolisati ponovo i uporediti sa prvobitnim te takve kontrole premanentno ponavljati.

Prve DVD zapise sam napravio na rekorderu Philips DVD R1000 sa +RW diskovima pre oko 7 godina i do danas nisam primetio nikakve promene na snimljenom materijalu od stotinak komada (za merenje fizicke velicine signala sa lasera posedujem instrumente). Moram priznati da sam uvek kupovao najkvalitetniji (najskuplji) medij.

Od tada sam DVD kupovao u nekoliko navrata i ni jednom mi se nije dogoilo da nesto ne radi pa ni da zastane na trenutak. Mislim da su danasnji mediji kvalitetniji od prvobitnih i da je jos manja verovatnoca za nestankom podataka.
Potrebno je samo pridrzavati se principa: najbolji rezac i najkvalitetniji medij i ne sme biti problema.

@vlada1970
koji foto aparat imas?
[ vlada1970 @ 09.01.2008. 02:07 ] @
Zarsilic , momentalno nemam nijedan . Sve prodadoh .

Nego sam pitao za mobilne telefone na kojima imam micro SD karticu i Memory Stick Duo Pro . Pa bih to hteo da uradim za te kartice a na primer ako je na taj nacin moguce da se uniste podaci i na hard disku na kompu , isto bih voleo da znam .

Hvala unapred
[ wiz011 @ 09.01.2008. 06:07 ] @
Ovde ima više takvih programa:

http://www.snapfiles.com/Freeware/security/fwerase.html

U stvari ima ih koliko hoćeš, pretražuj na Google po rečima gutman (to je jedan od najboljih algoritama, možda i najbolji), wipe, shredder i pronaćićeš ih tonu.

Staviš memorijsku karticu u čitač kartica i onda udariš po njoj takvim programom.
[ vlada1970 @ 09.01.2008. 10:08 ] @
Hvala wiz , izuzetan link i to jos freeware.

[ sledgeh44 @ 17.01.2008. 16:27 ] @
Pre samo osam dana i koji sat, čitam ovaj post i razmišljam kako mi nikada neće trebati nikakav softver za vraćanje podataka :-) Jeste, letos me je drugar zamolio da mu vratim fotografije sa Santorinija sa formatirane kartice, ali da to MENI treba - nema šanse :-)
I tako je to bilo do juče... :-)
Dakle, gužva neviđena, dva'es ljudi oko mene, svi nešto hoće, uključujem namerno Ixusa direktno u USB a sve namerom da slike prebacim pravo na fleš memoriju... Tako je brže :-) Iskače mi onaj Majkrosoftov Camera & Scanner Wizard il' kako se već zove, zadajem mu gde da mi prebaci fotografije i puštam ga da radi... Posle par minuta sve je gotovo, isključujem fotoaparat (iz USB-a), pregledam na brzinu slike, jednu stavljam na pozadinu i sve je naizgled OK!
Posle nekog vremena, na momenat se u Total Commanderu sklanjam sa direktorijuma u kome su fotografije i maltene odmah se vraćam, da bi na moje zaprepašćenje on bio potpuno prazan! U čemu je stvar? Izgleda da Windows fajlove koji se prebace na gore opisani način, smesti zapravo na neku temp lokaciju! Problem se javlja samo kod direktnog kopiranja na USB fleš a ne i na HDD! Namerno sam, da bih proverio ko je ovde lud, postupak ponovio još dvaput (sa nabrzinu snimljenih par fotografija)... Uvek se dešava isto! Čak sam izmaltretirao jednog prisutnog kolegu informatičara da i on pogleda :-) Čim "zatvorim" direktorijum sa slikama (obavezno na flešu), one nestanu!
E sad, kao i uvek, ja čim prebacim materijal sa kartice, uradim i format :-) Jako mi je teško da opišem osećanje koje me tada obuzelo... Prvo mi je bilo totalno sve jedno, jer na kartici nisu bile baš spektakularno bitne slike, neke ledenice i sestrina deca... Kako je vreme više odmicalo, tako sam i ja počeo da se "ložim" :-) Na kraju, zasednem na Internet i skinem jako lep freeware programčić (http://www.z-a-recovery.com/download.htm)! Vratio mi je ne samo najnovije slike nego i jednu svadbu od pre bar godinu dana :-) Tu mi je odmah sinulo i zbog čega je Vladi1970 tol'ko bitno da uništi podatke iz memorije :-) Sve u svemu, sa gigabajtne kartice, dobio sam skoro 900MB kojekakvih slika! Neke su vraćene i posle barem 50-ak formatiranja!
Moj odgovor na temu - Itekako je moguće :-)

Pozdrav!
[ Tolja @ 20.01.2008. 01:39 ] @
Ja svoje podatke cuvam na 2 a bas bitne na 3 mjesta

1. Hard disku
2. Eksternom hard disku koji je u Raid 1TB tojes 2x500 gb
3. DVD (iskljucivo Verbatim)

Mislim da je ovo dovoljno :)
[ Bhamby @ 20.01.2008. 02:15 ] @
Citat:
Tolja: Mislim da je ovo dovoljno :)

Misliš?



Citat:
sledgeh44:... Sve u svemu, sa gigabajtne kartice, dobio sam skoro 900MB kojekakvih slika! Neke su vraćene i posle barem 50-ak formatiranja!
Moj odgovor na temu - Itekako je moguće :-)

Neki su, svojevremeno, sa 2 GB harda vraćali po 5 GB. Sve što je ikad bilo zapisano na njemu, program je uspeo da vrati.

[ dushanb @ 13.12.2008. 02:24 ] @
Nov sam i neiskusan u ovoj "temi" i slabo poznajem tehniku pa me zanima moze li mi ko pomoci oko slicnog problema?!?
Imam digitalni aparat Canon A590 is i u njemu karticu SD card 4GB- SDHC Transcend.
Izbrisane su mi nekih 150 slika slucajnim "delom" nestrucnog prijatelja (koji je hteo da pregleda slike) a kako ni samom mu nije jasno!!!!
Aparat i kartica su novi i ukupno nemaju 500 slika shto brisanih shto pisanih na kartici!
Dali moze da se to povrati sa obzirom kad sam video da pishe "no image" uradih par fotki da vidim dali je aparat u redu i nedirah nishta vishe!!!???!!!
Imajte u vidu da sam DUDUK za tehniku pa mi se tako i ophodite!

U napred zahvalan i tuzan shto izgubih fotke sa vecheri kad sam dobio sina tj od pre 3 dana.
[ biber021 @ 13.12.2008. 08:44 ] @
Najlakše sam to uradio sa programom Zero Assumption Digital Image Recovery. Program je besplatan što se tiče povraćaja obrisanih fotografija i na datoj stranici ima ne preterano opširno uputstvo kako to uraditi, mada je program intuitivan i ne preterano komplikovan. Ako se ne snađete, nadjite nekog ko se snalazi :)

Program je ovde: http://www.z-a-recovery.com/digital-image-recovery.htm

Ajd srećno i javite ishod.
[ dushanb @ 13.12.2008. 13:25 ] @
Hvala na Odgovoru i brzini ali jos me nesto interesuje jel mogu sa aparatom to da radim(da udjem racunarom kroz usb na aparat) ili mi treba citac kartica?

[Ovu poruku je menjao dushanb dana 13.12.2008. u 14:47 GMT+1]
[ biber021 @ 14.12.2008. 18:00 ] @
Može i preko čitača i direktno preko aparata. U oba slučaja, u zavisnosti od veličine kartice, trajaće od 15 min do dva sata. Ma nek traje i 2 dana bitno da se slike vrate ;)
[ dushanb @ 16.12.2008. 00:30 ] @
Hvala puno na programu strava je sve do zadnje slike je vratjeno (sa chitachem kartica), program je veoma jednostavan i trebalo mi je za ochitavanje obrisanih 3,7GB slika nekih 30-ak min.
josh jednom veliko HVALAAAAAA!
[ vladan13 @ 27.12.2008. 16:19 ] @
A ima li sanse bez citaca kartica? Znaci direktno sa aprata?
[ Backy @ 27.12.2008. 16:31 ] @
šanse su iste ako se aparat vidi kao removable drive... ako se vidi kao ptp camera, mislim da ne mogu baš svi navedeni programi da rade al ima nade
[ kristina994 @ 04.03.2012. 16:35 ] @
Isto sam nova i slabo poznajem tehniku pa me zanima moze li mi ko pomoci oko slicnog problema?
Imam digitalni aparat Canon A590 is i u njemu karticu 2GB kingmax micro sd adapter...

[Ovu poruku je menjao kristina994 dana 06.03.2012. u 09:44 GMT+1]
[ MirosIav @ 05.03.2012. 19:09 ] @
Ne znam ništa o pominjanom programu. Probaj PC Inspector File Recovery, besplatan je a veoma dobro radi. Razmisli i o kupovini čitača kartica. Košta par stotina dinara, a može ti znatno olakšati i regularno prebacivanje slika i njihovo spašavanje. U svakom slučaju dok ne izvučeš izbrisane slike sa kartice, nemoj nikako da nešto snimaš na nju.
[ deks007 @ 12.03.2012. 02:02 ] @
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download uspesno vracene fotografije ovim programom - postoji vec tema vezana za ovo mislim na 3 strani . http://www.elitesecurity.org/t...eo-klipa-sa-memorijske-kartice evo malo procitaj vezano je za video ali dodjke mu na isto posto su kartice u pitanju . Pozdrav !