[ artriba @ 09.01.2008. 08:46 ] @
Totalno sam ne upućen u baze te mislim instalirat sql server i početi učiti .Kako sad izlazi sql server 2008 želio bi to instalirat all me zanima ako pravim baze u 2008 a svi web host provajderi imaju sql server 2000 ili 2005 hoće li se baza napravljena u 2008 moći upogonit u starijem sql serveru. Također dali postoje neka ograničenje kad se radi baza za standard edition osim dopuštenih hardverskih resursa, u smislu da standard edition ne dopušta neke funkcije tako dok radim bazu moram pazit dali radim za standard ili enterprise edition?
[ M E N E @ 11.01.2008. 08:06 ] @
evo, sto se tice 2005 sql servera, razlika izmedju enterprise i standard edition je velika, ali u segmentu koji se koristi u zaista velikim i visokobudzetnim okruzenjima.
To su razlike kod mirroringa, podrske za VIA hardver, database snapshot, hot-add memory, online index operacije, particionisanje tabela, neka ogranicenja imas kod replikacija (enterprise moze da radi peer-to-peer transakcionu replikaciju, i moze da radi replikaciju sa oracle bazom) i jos gomila stvari koje nemam pojma cemu sluze...
Mozes to sve pronaci na Netu (sta je, cemu sluzi, i jos dosta stvari koje nisam naveo)
Komotno razvijaja za standard edition, sa ovim gore navedenim stvarima se sretnes u stvarno top okruzenjima, ogroooomnim bazama i sl.
[ artriba @ 11.01.2008. 08:22 ] @
thx, a ovo što se tiče pravljenja baze u 2008 koja će radit u 2005?
[ Koce @ 11.01.2008. 08:32 ] @
Nisam siguran ali mislim da 2008 jos nije izasao u "produkciju", vec je u nekoj BETA ili RC fazi. Moj ti je savjet, vjezbaj i uci se ti fino na 2005, imas tu mnogo toga da savladas, a kad to naucis, koliko-toliko, neces imati mnogo muke da predjes na 2008. A i to sto si pomenuo da za sad niko i ne pruza podrsku za 2008 (iz raloga koji sam ti naveo gore) je jos jedan razlog plus.