[ wiz011 @ 10.01.2008. 19:04 ] @
Inspirisala me je primedba da jedan korisnik vazda slika samo Palić... Well, da je otišao na put u Hong Kong verovatno bi slikao Hong Kong. Ali nije u tome poenta...

Neko je na Zoni primetio da su sve stvari u Beogradu slikane po milijardu puta. Neka su, kad sami slikate em nemate problema sa kopirajtom, em možete da "uhvatite atmosferu"... Ali, meni se čini da je, kad je fotografisanje u pitanju, Beograd jedno od najparanojičnijih mesta na Zemlji.

Kad slikate na ulici svi počnu da beže i da se sklanjaju, na Kalemegdanu vas juri obezbeđenje (što je sumanutost svoje vrste), a u Kneza Miloša bezmalo čim izvadite foto aparat neko hoće da vas hapsi (nije ovo samo sad, mene su jednom zamalo uhapsili još pre više od četvrt veka, a hteo sam da snimim najobičniju zgradu, nikakvu ustanovu, reče mi žandar "Otkud ja znam da nisi hteo da slikaš mog kolegu", aha, kanda sam hteo da slikam "njegovog kolegu" za duplericu u Plejboju).

Vaša iskustva? Vaši utisci o beogradskoj paranoji? Poređenja sa drugim mestima i državama?

Nije tehnička tema na prvi pogled, ali... Da li posežete nekad za skrivenim kamerama, fotoaparatima u torbi i kojekakvim tehničkim smicalicama da zaobiđete ograničenja? Ovo već jeste tehnička stvar.
[ Zarko Silic @ 10.01.2008. 19:37 ] @
E, ovde kod nas je sasvim drugacije. Nema tih problema.
Kad izvadis aparat (naravno malo ozbiljniji) oma se tu stvore okolo lepe devojcice za poziranje. Ne mozes da se otarasis.
O policiji ni govora.
Snimas sta hoces i koliko hoces. Nikom ne smeta.
[ cozmo_im @ 10.01.2008. 20:01 ] @
Nikad nisam imao nikakvih problema u Beogradu, pa ni na Kalemegdanu. Cak ni po restoranima, kaficima, klubovima, raznim dogadjajima i slicno.

Naravno, normalno je da postoje ljudi koji ne zele da se slikaju i to postujem (na ulici ili bilo gde), ali dosta ljudi po BGD-u je raspolozeno za slikanje, pa cak i panduri. Po Zemunu sam ovog leta slikao ihihaj... na Keju i svugde i niko nije bezao, neki su hteli da se slikaju, nikakvih problema...

Jedini problemi su bili za vreme protesta 1996/1997 kada je nekoliko fotoreportera bilo isprebijano i sa izlomljenom opremom (radio sam sa Curuvijom u to vreme, Dnevni Telegraf, Evropljanin).

Jedino ne slikam u okolini vojnih i policijskih objekata. Nisam cak imao problema ni na aerodromu prilikom spoterisanja, kao i slikajuci avione iz neposredne blizine, na stajanci, u tehnici, na terminalu...

Zrenjanin je isto vrlo raspolozen za slikanje, recimo...
[ sledgeh44 @ 10.01.2008. 20:37 ] @
2001. godina, slikam ja jezero u centru grada... Sa leve strane reformatorska crkva, zgrada suda, most i ostalo... To je inače čest motiv kojekakvih kalendara, brošura, mapa i još koječega... Prilazi "The Cop", mali, nikakav, bubuljičav al' zato podebeo... Pita: "A vi to, za sebe..." Ne nego za tebe, mislim se... Kažem mu da radim veb sajt... Vidim bacio se u rebus - a šta je sad pa taj "veb sajt"? Kompajlira, kompajlira i na kraju vadi blokče i kaže: "ja vas moram da kaznim što ste slikali sud!" Mrak, mrkli mrak mi pade na oči... Ni ISO 3200 mi ne bi pomoglo u tom momentu ! E, onda se ja dohvatim novčanika, izvadim vizit kartu tadašnjeg načelnika policije (uniformisane) i krenem da okrećem broj na (tada) najnovijem Motorolinom T191 ! Kad vide Bucko koga zovem, pokupi se i on i blokče pa brže bolje pobeže (sa sve rukom preko značke da ne vidim broj)... E sad, naravoučenije cele priče nije mito ni korupcija nit' lična poznanstva i veze! Poenta je da se mentalitet "balkanskih špijuna" nije izmenio ni tada, godinu dana posle Slobe, a izgleda da nije ni (do) sada! Dok god nam policija bude prodavala robu koju mi prihvatamo, tipa čuvene rečenice saobraćajaca: "A šta ćemo sad?", moraćemo i da fotografišemo u (polu)ilegali! Još ajde objasnite prosečnom (SSS) pozorniku da je "Zločinačka NATO alijansa" davno nakrkala svoje kompjutere koordinatama svih iole "bitnih" objekata! Čak davno pre nego što su oni prestali da budu bitni! Ili portiru pošte (prvi stepen SS i PPZ) da se cela njegova zgrada kao na dlanu vidi iz Google Eartha a k'o za inat meni ulazi u kadar sa sve jeb..im znakom "zabranjeno fotografisanje"

Inače, postoje različiti stepeni reakcije "drugova"... Ako slikate ljude ispred nečega -OK! Uglavnom, ako vas vide, malo zagledaju, al' ništa ne pitaju! Ako slikate sami, bez "uobičajenih" amatersko-fotografskih motiva, tj. dece, žena, drugara, švalerki, političara i sl. onda već prilaze i pitaju ko ste i šta ste... E, al' ako kojim slučajem izvadite STATIV... Auuu, e onda se tu zove i pojačanje... Padaju pitanja tipa: "Šta će nekom fotka glavnog trga sa Gradskom kućom pred oluju? Da ti nisi strani špijun? Iz koje si stranke? A da ti nisi od ONIH? (kojih?) Što ne pecaš k'o svi normalni ljudi, nego slikaš tu po kiši? Daj film! Kako nema film?, itd"

Ljudi, prošle godine sam bio u Italiji u jednoj FABRICI ORUŽJA (tezgarili smo nešto k'o svi srbi), pitam: "Je l' mogu da slikam?" A domaćin će na to: "Što pitaš? Pa naravno!" Eto ti poređenje sa drugim državama Wiz! Ono što je svugde normalno, u Srbiji nije a na žalost važi i vice versa!

"Da li posežete nekad za skrivenim kamerama, fotoaparatima u torbi i kojekakvim tehničkim smicalicama da zaobiđete ograničenja?" Paaa, nalepio sam traku preko svih Tally Lamp-i (Canon ih tako zove) da bih mogao da fotografišem sa tajmerom a da to niko ne vidi! Sve ostalo bi ipak iziskivalo previše truda!

Pozdrav!

[ tarla @ 10.01.2008. 20:43 ] @
BL je poprilicno primitivna. Barem po mojim iskustvima... Ono sto me smiruje je da ce za 20 godina biti puno bolje. Tada ce da poumiru Titovi sinovi i kceri i bice puno lakse.
[ Zarko Silic @ 10.01.2008. 21:27 ] @
Znaci tako:
"Djura ce ti oprostiti sto te je tukao"

Meni nikako nije jasno zasto se recimo u robnim kucama ne sme fotografisati. Na primer: bio sam prisutan prilikom jedne intervencije obezbedjenja u trznom centru Merkator u NS. Ne prodavnice vec hola.
Ako je "bezbednost" u pitanju onda je cista budalastina. Onaj ko zeli snimiti pozicije sigurno nece izvaditi Ixusa pa slkocati unaokolo. Danas bar to nije problem snimiti neprimetno.
Stvarno ne mogu da pronadjem logican i opravdan razlog, da se sa takvih i slicnih mesata, ne moze kuci poneti uspomena, osim da je rec o prostoj ljudskoj gluposti.

Proverio sam informaciju da li je samovolja obezbedjenja, ili je rec o naredbi.
U pitanju je naredba. Znaci OD GORE.
Brrrrrrrrrrr.
[ deus and machina @ 12.01.2008. 09:38 ] @
Paranoja je bila i ostala veran pratilac fotoaparata.

Prošlog leta sam se bez većih problema vikendom šetao ulicama i parkovima sa aparatom na ramenu i to ne aparatićem nego aparatom. D80 sa busterom. Jeste bilo par pitanja radoznalih prolaznika, ali se završavalo na rar reči razgovora i ponekad pokazivanju šta li sam sve snimio (3 x URA za displej :) ).

Desilo mi se baš skoro da je u jednom megamarketu „diskretni” šef zvao malog prodavca na konsultacije kada sam izvadio mobilni (sa kamericom) da snimim par zvučnika koji su bili na nekom smešnom popustu. Na kulturno, ali direktno pitanje, sam samo smireno odgovorio da je taj snimak meni potreban za konsultacije i na kraju je bilo ono standardno „hvala, doviđenja”.

Sa druge strane imao sam ne baš prijatne scene kada sam snimao gradilište koje je već 5 godina napušteno i posećuju ga samo klinci koji ga o nekim praznicima koriste kao bonus akustiku za petarde. Razlog za cimanje: stub dalekovoda je tu blizu. Završilo se legitimisanjem i „usmenom kritikom”.

Inače, posebno organizovane grupe paranoika se, osim okoline državnih ustanova, često mogu naći i u okolini kladionica ili kafića koji su okupljališta lokalnih kontroverznih biznismena. Takve paranoike treba zaista izbegavati, pošto oni uglavnom ne legutimišu, ali veoma ubedljivo „kritikuju”.


[ wiz011 @ 12.01.2008. 14:52 ] @
Prvo da odgovorim za Kalemegdan... Meni se nije desilo da mi neko brani da slikam, ali mnogo puta sam tokom poslednjih godinu dana pročitao žalbe ljudi kojima je obezbeđenje pravilo probleme, tako da se to izvesno dešava.

E sad, slikanje u blizini državnih ustanova. Nisam slučajno spomenuo ul. Kneza Miloša, tu je svašta: ambasade, ministarstva, Generalštab, MUP... Kako onda da slikate ma šta u toj ulici kad vas uvek neko može optužiti da ste špijun ili ne znam šta?

Ovde su spomenuti problemi sa slikanjem zgrade suda, pa sa dalekovodima... Pazite, svugde gde je nešto urbano imate ili policajca, ili neku ustanovu, ili neke instalacije ili već tako nešto (a i kladionice sa onim "kontroverznim" likovima su na svakom ćošku). Znači, uvek neko arbitrarno može odlučiti da ima razloga da vas maltretira jer bezmalo gde god da ste u ovoj zemlji postoji nešto "osetljivo" (čak i u planinama, ili nešto ima vojska, ili je tu vikendica nekog moćnika...).

Problem je to što izgleda da ovde nije jasno definisano šta jeste, a šta nije dozvoljeno fotografisati, nego je na lokalnom žandaru, čuvaru, batinašu da o tome odlučuje. Pa čak i gde jeste definisano... Recimo, na zgradi Američke ambasade postoji jasan znak zabrane fotografisanja. Ali, neko sklon cepidlačenju mogao bi primetiti: "S kojim pravom oni mene snimaju, a ja njih nemam pravo da snimam"? Ulica je javna površina, koliko za mene, toliko i za njih.

I tu dolazimo do jedne stvari koje paranoični prolaznici obično nisu svesni. Ako prošetate centrom Beograda vi ćete biti snimani više nego prosečan holivudski glumac tog dana: policijske kamere, kamere za bezbednost saobraćaja, kamere u prodavnicama, kamere u bankomatima, kamere na zgradama banaka, raznih ustanova itd. Danas imate kamere svugde, ja kad pređem ulicu da kupim cigarete na kiosku - prvo što ugledam je kamera koja mi bulji u nos, pa tek onda lice prodavačice.

Ova gnjavaža oko fotografisanja mi u najvećem broju slučajeva liči na čisto iživljavanje, da hoću da snimim nešto što je zabranjeno snimati prilično tačno znam kako bih to uradio (mada je ovde svašta zabranjeno, npr. na podzemnoj stanici Beovoza kod Karađorđevog parka piše da je fotografisanje zabranjeno). Recimo, kažu da je zabranjeno snimati srušene zgrade Generalštaba (još jedna glupost, BTW, a na internetu imate hiljade fotografija tih zgrada, uključujući neke koje su snimali strani turisti, sa sve poziranjem). Kao da je problem nekom "špijunu" da bočno ugradi kameru u auto i da u prolazu snimi šta mu drago.

Uzgred, i na zgradi crkve u porti manastira Rača piše da je svako fotografisanje u krugu manastira zabranjeno bez pismenog odobrenja igumana manastira. Da li samo meni ovakva zabrana deluje sumanuto?

[Ovu poruku je menjao wiz011 dana 12.01.2008. u 16:04 GMT+1]
[ Ivand @ 12.01.2008. 16:16 ] @
Citat:
wiz011: Recimo, kažu da je zabranjeno snimati srušene zgrade Generalštaba (još jedna glupost, BTW, a na internetu imate hiljade fotografija tih zgrada, uključujući neke koje su snimali strani turisti, sa sve poziranjem). Kao da je problem nekom "špijunu" da bočno ugradi kameru u auto i da u prolazu snimi šta mu drago.
[Ovu poruku je menjao wiz011 dana 12.01.2008. u 16:04 GMT+1]


Ne samo što postoji previše fotki na tu temu, već se isti motiv našao i na nekoliko razglednica.
[ mmix @ 13.01.2008. 08:49 ] @
Pazi, na stranu nasa paranoja priucenih bezbednjaka, ni napolju bas ne mozete da snimate gde hocete i sta hocete bez dozvole, a razlozi nisu bezbedonosni nego cisto komercijalni. Npr, pre dve godine sam bio u Pragu i otisao do karlovog zamka i katedrale i svuda uredno stoji znak zabranjenog fotografisanja bez dozvole, a dozvola se kupuje za (koliko se secam) 10e, onda dobijes stiker koji nalepis na grudi i mozes da slikas da te niko ne dira. Ali cak i taj stiker ne vazi npr u istorijskom muzeju nego ako hoces sliku eksponata moras da kupis njihovu u gift shopu

Mozda ista prica vazi nezvanicno i za te merkatore i ostale komercijalne ustanove, mozda hoce da im prvo platis

[ mmix @ 13.01.2008. 09:15 ] @
Sad sam se setio da sam skoro nesto citao, da ne bude da su samo nasi "bezbednjaci" paranoicni

Subway Photography Ban Spurs Underground Protest
New York Moves To Ban Public Filming And Photography


[ salemfk @ 13.01.2008. 09:53 ] @
2004 - Centar Kragujevca.
Slikao sam popularni Krst u centru. A 3 pandura me zaustavila i legitimisala sa optuzbom da nisam mozda slikao Hotel "Kragujevac" (za one koji nisu iz KG-a to je inace raspad od hotela). A ja iz razloga zato sto sam bio sa devojkom nisam nesto previse raspravljao, vec ih ubedio da nisam slikao taj usrani hotel. I dan danas mi nije jasno sta su hteli?

2007 - Batocina (pored Lukoilove pumpe)
Vozio sam biciklu sa drugom i dopumpavali gume. Izmedju ostalog smo i slikali unaokolo. (neko rece: ako si umoran i treba ti predaha ti slikaj unaokolo, bar imas razloga za predah).
Medjutim u tom trenutku je dosao portir iz neke obliznje bivse "Zastavine" fabrike tzv. Gumara. Da se buni zasto smo slikali fabriku. Incident izmedju mog druga i tog cuvara (posto mu je ovaj trazio aparat) je na svu srecu izbegnut zahvaljujuci radnicima pumpe koji su bili svedoci situacije.
[ Abdee @ 13.01.2008. 11:04 ] @
U situacijama kada razni "Cvorovici" pokusavaju da vas legitimisu, maltretiraju i sl. najbitniji je stav. Ako se radi o nekom privatnom obezbedjenju obavezno samo recite da ce te pozvati policiju i razgovarati tek kad oni dodju a u slucaju kada policija nema razumevanja za umjetnos' treba biti vrlo ljubaan i vrlo nadrkan u isto vreme (potrebno je malo vezbati ali je korisno u mnogim situacijama u zivotu).
[ Slobodan Miskovic @ 13.01.2008. 11:18 ] @
Dobri ovi linkovi sto je mmix poslao. Eto sta znaci solidarnost i udruzivanje zarad zajednickog interesa :)
[ Zarko Silic @ 13.01.2008. 14:33 ] @
Fotografisanja se PLASE samo oni koji su zbog necega KRIVI.
[ mmix @ 13.01.2008. 15:18 ] @
Pa ne znam, ne bih se bas u potpunosti slozio sa time, mada ima istine u tome. Imas ti i ljudi koji jednostavno ne vole nikakav publicitet, a kad se pojavi entuzijasta sa nabudzenim Nikonom ili Canonom ne zna covek dal ti mozda radis za neke novine i dal ce faca da mu izadje na naslovnoj stranici sutrasnjeg izdanja pa da ga posle svi smaraju kako su ga videli u novinama Sto ljudi, sto cudi

Meni je zapravo vise smesna i tragikomicna ta situacija sa portirima i ostalim visoko strucnim bezbedonosnim osobljem koje brani koordinate strateskih objekata
[ wiz011 @ 13.01.2008. 17:02 ] @
Kratak osvrt na nekoliko prethodnih poruka:

Češka: Očigledno su se dosetili kako da zarade još novca, verovatno čak popriličan novac. Ni ja ne bih imao protiv da u onom manastiru kaže "kupi stiker za 5 evra pa slikaj", ali imam protiv kad se traži napismeno odobrenje igumana.

New York: Budimo otvoreni, posle 9/11 USA su postale u punom smislu totalitarna država. Pod izgovorom "borbe protiv terorizma" tamo država otvoremo krši i Ustav sa amandmanima, i niz ljudskih i građanskih prava. Ja ovo kažem kao neko ko je tradicionalno bio proamerički raspoložen, dakle ne sa neke pozicije antiamerikanizma.

Ovde pak vidimo da se brani slikanje nekakve zatvorene fabrike, raspadnutog hotela, zgrade suda... U stvari, mogu se kladiti da se u tim paranoičnim ONO i DSZ poriručnicima kao tipičan špijun označava neko ko šeta unaokolo sa foto aparatom i slika. Pošten čovek slika svoju decu na plaži, slika kuče u svom dvorištu... Šta ima pošten čovek da ide unaokolo i da snima svašta?! To mora da je špijun, strani agent, terorista...
[ HellasVerona @ 13.01.2008. 18:33 ] @
jesen 2007 izasli ja i prijatelj da slikamo radnike rafinerije u bosanskom brodu kad idu kuci za stranicu...
nakon slikanja prolazimo pored policijske stanice i dva pajkana trce i zasutavljaju nam vozilo
pocinju pitanja sta ste slikali maloprije, zasto, za sajt? imatel vi to napismeno da smijete?
rafineriju je zabranjeno slikati... nakon drskog drzanja sa obe strane zavrsilo se na legitimisanju...
sta bi bilo da pogledaju svaki kamen rafinerije na google earth???
[ pantic68 @ 13.01.2008. 19:36 ] @
Citat:
U situacijama kada razni "Cvorovici" pokusavaju da vas legitimisu, maltretiraju i sl. najbitniji je stav.


Najbitnije je imati dobre cipele sto za cipelarenje sto za bezanje ako je i Djura prisutan.
Nisam ljubitelj fotografisanja ali zabrana na javnim povrsinama je vrhunski bezobrazluk protiv koga se valja boriti kao i protiv drugih ogranicavanja sloboda. Ako neko nesto zeli da sakrije neka to obzida ili stavi kesu na glavu ako je osoba u pitanju. A ne da prolaznicima stavlja kesu na glavu.
[ old @ 13.01.2008. 20:06 ] @
Da, paranoja, sindrom Čvorovića, i te kako postoji. Normalno, po inerciji. Tako smo dresirani od kad postoje "personalni" foto aparati ovde.

Pre godinu dana u Smed. Palanci, mene je u nekoj levoj ulici, zbog slikanja cveća u bašti (kroz ogradu, bez zadržavanja), pokušala da legitimiše zabrinuta komšinica. Iz zezanja sam joj i pokazao ličnjak - koja greška, kad je videla da nisam iz tog mesta verovatno je poželela da me uhapsi i zatvori.

Teško njima (paranoičnim) ali i nama sa njima.

Znači da čekamo da izumru?

[ anon157690 @ 13.01.2008. 20:06 ] @
Kada su capsi u pitanju evo iskustva iz Lubljane,
znači šetam ljubljanom i nailaze dva pajkana na konjima, s druge strane grupa turista naoružana fotoaparatima, kada su capsi primetili da ljudi žele da ih slikaju, stali su i nasmejali se, prihvatili su i klinku na konja, još se slikali i stajali dok god je bilo zainteresovanih. Pohvalno...
[ Zarko Silic @ 13.01.2008. 20:16 ] @
Pa kad nemaju Djuru.
[ anon157690 @ 13.01.2008. 20:48 ] @
Da dodam:
Citat:
zarsilic: Fotografisanja se PLAŠE samo oni koji su zbog nečega KRIVI.


Mogu li ovo da isprintam na majice i nosim ove proleće/leto 2008 sezone :))))

Citat:
pantic68:neko nesto zeli da sakrije neka to obzida ili stavi kesu na glavu ako je osoba u pitanju. A ne da prolaznicima stavlja kesu na glavu.


opet mi pade na pamet ideja za majicu: "Ako ne želite da se slikate, stavite kesu na glavu."

Šta kažu autori, jel može 8-)
[ wiz011 @ 13.01.2008. 21:05 ] @
Ma kad poludim ima da ugradim neku kameru u kačket i da idem da slikam sve što je zabranjeno.
[ mmix @ 13.01.2008. 23:11 ] @
Citat:
old: Znači da čekamo da izumru?


Di moze to da izumre, covece. Kad deka portir dodje kuci nakon zastrasivanja stranih placenika i izdajnika (citaj fotografa) on posadi u krilo mladog unuka i isprica mu kako je junacki odbranio majku domovinu uz strasnu opasnost po sopstveno zdravlje (valjda je mog'o blic da ga oslepi) i tako mali junosa sa dedom herojem odraste postajuci novi Djura i primenjujuci ukorenjene paterne ponasanja. To nece izumreti nikad, paranoja izaziva zavisnost i prenosi se sa kolena na koleno

Nema to nikave veze sa raciom, i ide do te mere da se gleda velicina aprata. Ako slikas P&S 4mp aparatom onda je ok (za licnu upotrebu), ako slikas profi aparatom sa 10mp onda si strani agent Valjda se fotke ispod 2000x1600 ne racunaju kao spijunske

E sad, mi prenosimo ovde raznorazna iskustva, al zna li neko da li je to njihovo intervenisanje samo puko zamlacivanje, ili iza njihovih akcija stoje neki zakonski akti koji stvarno zabranjuju slikanje nekih objekata? Tj, ako odbijes da saradjujes i zaglavis uhapsen, da li stvarno mogu krivicno (prekrsajno) da te gone?


[ deus and machina @ 13.01.2008. 23:25 ] @
Citat:
mmix:... al zna li neko da li je to njihovo intervenisanje samo puko zamlacivanje, ili iza njihovih akcija stoje neki zakonski akti koji stvarno zabranjuju slikanje nekih objekata?

Naravno da postoje objekti koje je zakonom zabranjeno fotografisati. Možda grešim, na tom spisku su i benzinske pumpe, mostovi i saobraćajne petlje, vodotornjevi ... i podzemna stanica „Vukov spomenik”.
[ mmix @ 13.01.2008. 23:27 ] @
Citat:
Fliz: opet mi pade na pamet ideja za majicu: "Ako ne želite da se slikate, stavite kesu na glavu."
opet mi pade na pamet ideja za majicu: "Ako ne želite da se slikate, stavite kesu na glavu."


Mislim da je to malo kontraproduktivno. Jedno je fotografisati ili ne moci fotografisati nezivi objekat a drugo fotografisati osobu protiv njegove ili njene volje. I cela ova prozivka mi mnogo nezdravo mirise na udbasko "sto ti smeta da te prisluskujemo ako nisi kriv" ili "sto kriptujes mail kad nemas sta da krijes". Pravo na privatnost je, ako se ne varam a mislim da se ne varam, i zagarantovano zakonom i mislim da nije u redu prozivati ljude koji ne zele biti fotografisani i sugerisati im da stavljaju kese na glave.

Ja, kao amater, u principu volim da fotografisem razne stvari ukljucujuci ljude na ulici i eksperimentisem i tako ucim, i nije uopste tesko pitati doticnu osobu za dozvolu i vecina ljudi je veoma otvorena za akciju narocito kad cuju da ne radim za novine i da su fotografije za moj licni album. Malo postovanja stvarno nije na odmet. Ovo naravno ne znaci da cu kad slikam ulicu sa terase sici i pitati svakog ponaosob dal moze , ali kad nekog slikate u krupnom planu mislim da je red.

[ wiz011 @ 14.01.2008. 00:02 ] @
Ulica, po prirodi stvari, nije privatno mesto. Ako do kraja idemo u tezi o poštovanju nečije privatnosti na ulici onda ne bi smeli da slikamo ništa u Kn. Mihajlovoj ako nije prazna.

Inače, na jednom zapadnom fotografskom forumu pre nekoliko godina je bila velika pro et contra polemika na ovu temu, u kojoj su mahom učestvovali profesionalni fotografi i fotoreporteri. Mišljenja su bila sasvim oprečna, veoma podeljena, ali reč je o verovatno najboljoj i najozbiljnijoj diskusiji na ovu temu koju sam čitao (uključujući ozbiljne teorijske: pravne, moralne itd. argumente). Nažalost, nemam trenutno link, ali u više navrata sam na razna mesta slao URL za ovu diskusiju, pa ću ga možda negde pronaći.
[ viss02 @ 14.01.2008. 02:38 ] @
Paranioja je dosta zastupljena.
Kada sam isao na ekskurziju u Bg u posetu muzeju Nikole Tesle, mogao sam da snimam sve ispred i niko se nije ljutio.
Koristio sam Grunding polu-profesionalnu vhs-c kameru sa 32x zoom-a.
Nakon ulaska u muzej vodic mi je zapretio da prekinem da snimam njegovo izlaganje i stvari po muzeju, ili ce mi u suprotnom uzeti kameru do izlaska.
Ok, prekinem da snimam ali moja profesorka nije. Koristila za Canon digitalni foto apatar sa 5mp i 2 GB prostora na kartici. Snimila je celo izlaganje vodica, slikala sve bitne predmete i snimila (znaci video zapisom) skoro sve prdmete ukljucijici i one papire sto su na zidovima (ne znam kako se zovu)...

Naravno zena je to posle prenela na skolski komp, pa smo mi svi narezali po jednu kopiju za sebe

I pazi sad, kako to da ja ne mogu da snimam, a ona moze bez ikakve dozvole? Mozda digitalac ne izgleda opasno, ali se lepo moze procitati sta pise na svakoj slici, svakom snimku...

Mislim da je ta paranoja, glupost, jer danas i mobilnim telefonom moze da se uradi dobra fotka (snimak) koji se ne razlikuje mnogo od slike slikane foto aparatom ili kamerom sa losijim snimkom...

Moj mobilni ima kameru na tastaturi (nokia 3250) i ne moram da okrenem tastaturu prema tebi da bi te slikao.... Mogu da se parvim kako kucam poruku - a ustvari slikam
[ wiz011 @ 14.01.2008. 03:42 ] @
Citat:
Moj mobilni ima kameru na tastaturi (nokia 3250) i ne moram da okrenem tastaturu prema tebi da bi te slikao.... Mogu da se parvim kako kucam poruku - a ustvari slikam

Ranije je bilo modela mobilnih sa pokretnom kamerom, tako da zaista niko živ nije mogao da provali da li se kuca poruka ili slika, bez toga je ipak lako provaliti, niko ne drži mobilni pod uglom od 90 stepeni kad kuca SMS. Nokia 3250 ima neku tastaturu koja se vrti, ali ipak to nije isto kao kad se samo menja ugao kamere.
[ BBS @ 14.01.2008. 05:04 ] @
50 godina komunizma je ostavilo trga. 50 odina je ispiran mozak pricom da svako ko fotografise sigurno je strani placenik i domaci izdajnik i onda netreba cuditi da ljudi fotografa amatera uvek posmatraju sa podozrenjem a milicija tzv policija intervenise i privodi svaki put kad se fotoaparat uperi u pravcu nekog samo za njih stratesog objekta
[ Paramecijum @ 14.01.2008. 05:19 ] @
Pre nekih pet godina, iznerviran što mi je pauk odneo auto na kvarno (ne napisavši opomenu i ne sačekavši zakonskih 15 minuta) nađem neku ekipu isto kako kupe auto i dok ga dižu pandur piše opomenu; islikam sve to, ali pandur me vidi i krene da me drka, kao nemam pravo da snimam službeno lice i takve stvari, ja se pravio lud, međutim, on pozove patrolu i dođe interventa u džipu i čovek mi traži film. Ja mu kažem da po mom shvatanju zakona imam pravo da snimam, a on meni da on ima pravo da me privede pod bilo kakvom sumnjom i ispituje 24 sata i da ja sigurno ne želim da prolazim kroz to. Na kraju ja otvorim aparat i kao istrgnem film i dam mu ga, a u stvari sam prekinuo film i dao mu deo koji nije snimljen. Pandur nije imao pojma da bolji aparati kada se stavi film, odmah ga premotaju celog napolje i onda kako se snima, uvlače u sigurnost kasete. Bilo kako bilo, meni ostane parče filma sa svim snimcima i to sam posle razvio i imam slike, ali ništa nisam uradio s tim.

S pandurima u principu ne možeš mnogo da zatežeš, nekom mom komšiji su praktično uzeli auto, nešto ih je drkao, prijavljivo za nesavestan rad i oni krenu da mu prave sačekušu pred kućom, kao slučajno ga zaustave i kao posumnjaju na ispravnost vozila pa na vanredni tehnički, dvaput mu skidali tablice a drugi put čovek nije uspeo da popravi sve što su mu našli.
[ mmix @ 14.01.2008. 07:04 ] @
Citat:
wiz011: Ulica, po prirodi stvari, nije privatno mesto. Ako do kraja idemo u tezi o poštovanju nečije privatnosti na ulici onda ne bi smeli da slikamo ništa u Kn. Mihajlovoj ako nije prazna.

Inače, na jednom zapadnom fotografskom forumu pre nekoliko godina je bila velika pro et contra polemika na ovu temu, u kojoj su mahom učestvovali profesionalni fotografi i fotoreporteri.


Pazi rizikovacu i reci da ta njihova polemika i nema toliko veze sa nama jer mi operisemo po totalno drugacijim zakonima od kojih dobar deo veorovatno nema nikakvog smisla jer nije pisan sa aspektom na postovanje ljudskih prava i izmedju ostalog privatnost

Pazi ovaj spisak:

1. Neko te fotografise na javnom mestu medju mnostvom ljudi
2. Snimaju te kamere na raznim mestima koje posecujes dnevno
3. Snimaju te kamerom na radnom mestu
4. Neko te fotografise na ulici u krupnom planu bez tvoje dozvole
5. Neko montira kamericu na tvoju kapiju i snima te kako ulazis i izlazis 24x7 preko web live feed-a
6. Neko te prati ceo dan bez tvoje dozvole i snima i fotografise.
7. 24x7 live feed u tvojoj dnevnoj sobi
8. Isti taj live feed u tvom wc-u i spavacoj sobi

Kad krenes redom od 1 do 8, gde se prekida tvoj nivo tolerancije? Ono sto je zajednicko za sve stavke je da svaka predstavlja neku vrstu invazije na tvoju privatnost samo sa razlicitim stepenom "jacine". Ako ti kao osoba kazes da ti je prihvatljivo 1-4 a ostalo nije onda moras da prihvatis i da je nekome drugome prihvatljivo samo 1-3 ili ni toliko...

Sinoc sam se bas setio da imam ortaka koji preko firme ima pristup online sluzbenom glasniku pa sam mu poslao mail da mi pogleda zakone u kojima se pominje fotografija, slikanje i privatnost. Postovacu nesto ako uspe da nadje, pa da vidimo gde zakon pravi granicu
[ wiz011 @ 14.01.2008. 09:22 ] @
@mmix

KZ neovlašćeno snimanje razgovora definiše kao snimanje razgovora koji nije nama namenjen. Ti me zoveš telefonom i ja taj razgovor snimam - to je dopušteno. Ti s nekim razgovaraš telefonom, ja se zakačim na tvoje vodove i snimam - to je krivično delo. Izvuci analogiju sa fotografisanjem pa ćeš dobiti i odgovore na svoja pitanja. Ulica je javno mesto, moj WC nije javno mesto. Osim toga, snimanje i objavljivanje nije ista stvar.

Ne znam o kakvoj privatnosti pričaš, govorimo o javnim mestima, na javnim mestima nema privatnosti, po prirodi stvari (zato su javna, a ne privatna).
[ Paramecijum @ 14.01.2008. 12:25 ] @
IZ KRIIVIČNOG ZAKONIKA
Krivičnim zakonikom odredbama o neovlašćenom fotografisanju zaštiće-
na su lica radi fotografisanja bez pristanka ili ako se snimak ustupi ne-
kom drugom. U krivičnim delima protiv polne slobode
Prikazivanje pornografskog materijala i iskorišćavanje dece za
pornografiju - član 185.
1. Ko detetu proda, prikaže ili javnim izlaganjem ili na drugi način učini
dostupnim tekstove, slike, audio-vizuelne ili druge predmete pornograf-
ske sadržine ili mu prikaže pornografsku predstavu,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
2. Ko iskoristi dete za proizvodnju slika, audio-vizuelnih ili drugih pred-
meta pornografske sadržine ili za pornografsku predstavu,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
3. Ko prodaje, prikazuje, javno izlaže ili elektronski ili na drugi način čini
dostupnim slike, audio-vizuelne ili druge predmete pornografske sadrži-
ne nastale izvršenjem dela iz stava 2. ovog člana,
kazniće se zatvorom do dve godine.
4. Predmeti iz st. 1. do 3. ovog člana oduzeće se.
A u krivičnim delima protiv sloboda i prava čoveka i građanina:
Neovlašćeno fotografisanje - član 144.
1. Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak ne-
kog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda
ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upo-
zna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
2. Ako delo iz stava 1. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.
xxx
Neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i
snimka - član 145.
1. Ko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, film ili fonogram ličnog
karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se spis
odnosi, odnosno bez pristanka lica koje je prikazano na portretu, foto-
grafiji ili filmu ili čiji je glas snimljen na fonogramu ili bez pristanka
drugog lica čiji se pristanak po zakonu traži i time osetno zadre u lični
život tog lica,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
2. Ako delo iz stava 1. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.

Page 42
Ako okrivljeni oštećenu fotografiše bez odeće, uz njenu saglasnost, i fotografije
bez njenog pristanka preda nekoj redakciji da bi se objavile, time je učinio
krivično delo neovlašćenog fotografisanja.


http://209.85.129.104/search?q...&cd=3&client=firefox-a
[ mmix @ 14.01.2008. 13:37 ] @
Ok, te iste clanove sam i ja nasao, plus ovaj:

Citat:
Član 416. KZ
Ko neovlašćeno uđe u vojni objekat ili pravi skice ili crteže vojnih objekata ili borbenih sredstava ili ih fotografiše ili na drugi način snima, iako zna da je to zabranjeno, kazniće se zatvorom do tri godine.

Znaci, zabranjeno je snimati vojne objekte i borbena sredstva (ili da se pravis lud da ne znas da je zabranjeno ). Nigde ni po kom kriterijumu pretrazivanja nisam nasao zabranu fotografisanja civilnih objekata bilo koje vrste niti mogucnost firmama da zabrane slikanje, bar ne "sa puta". Iako nije eksplicitno navedeno, kad si u krugu necijeg privatnog vlasnistva onda valjda vlasnik moze da odredjuje dal smes ili ne smes, ali ocigledno nas zakon prilicno marginalno obradjuje tu temu. Ali ta fonza sa mostovima i pumpama je bez osnova, i vrlo verovatno sa vukovim spomenikom isto iako je pod zemljom.


E sad, tumacenje clana 144 iz Parmecijumovog posta je ocigledno veoma "maglovito", ko zapravo odredjuje sta je "osetno zadiranje u privatnost"? Sudija? Fotograf? Fotografisani? Teska magla a i pravni lek je iskljucivo privatna tuzba (po clanu 153), ali je ocigledno da clan 144 ne pravi razliku izmedju neovlascenog fotografisanja na privatnim i na javnim mestima. Znaci kao i svi ostali zakoni u Srbiji, sve je legalno i u isto vreme nelegalno u zavisnosti od toga dal te uhvate

Al ne znam, kad su stvari nedefinisane, onda tu uskace neko moje moralno vidjenje stvari da i dalje nije ok slikati ljude u krupnom planu bez dozvole i kad je ocigledno da im to smeta. Ljudi fala bogu ima pa ce se uvek naci neko ko je voljan.


[ Paramecijum @ 14.01.2008. 13:46 ] @
Zakoni su uvek nedefinisani iz jasnog razloga: kada bi bili 100% nedvosmisleni svi bismo vrlo brzo pronašli rupe u njima; namerno su magloviti da bi se sprečila mogućnost egzaktnog protivleka.
[ mmix @ 14.01.2008. 14:05 ] @
Ma zakoni su ovde dvosmisleni iz drugih razloga, da bi moglo da se lobira (plati) za povoljno tumacenje nadleznog ministarstva. Kamo srece da su nam zakoni 100% egzaktni, bar bi se znalo sta moze a sta ne moze, a rupe u tim zakonima se lako popune tim gore tumacenjima, samo sto tad ne bi imao ko da ih plati. Al to svejedno nije topic ove teme, topic je paranoicnost ljudi i to da li ljude koji ne zele biti slikani treba ostaviti na miru ili im sugerisati da stave kese na glave kad su u javnosti.

[ era1 @ 14.01.2008. 16:28 ] @
Sve špijun do špijuna...! :-)
Pozdrav svima i samo škljocajte !
[ wiz011 @ 14.01.2008. 17:28 ] @
Kao što sam već rekao, ulica je javno mesto i fotografisanje na ulici nije "zadiranje u privatnost", nije taj zakon uopšte nešto posebno dvosmislen. Doduše, pošto se ovde spominje "osetno zadiranje u lični život" to ostavlja mesta manipulaciji. Recimo, ja se ljubim s devojkom na ulici, ti me slikaš, da li si "osetno zadro u moj lični život"? A ako sam se na ulici ljubio sa švalerkom?

Inače, nije tema topika "da li ljude slikati bez pristanka ili im reći da stave kesu ili šta već", nego nešto sasvim drugo. Pročitaj od početka.
[ tarla @ 14.01.2008. 17:45 ] @
Stanari Big Brother kuce najavili tuzbu!

Citat:

Naime kako se navodi u danasnjem broju Novosti, stanari Big Brother kuce su odlucili presaviti tabak i tuziti ni manje ni vise nego samog Velikog brata. Kako se navodi u optuznici, veliki brat je nekoliko puta u proteklih 3 mjeseca snimao stanare sa distance i snimljeni video dalje emitovao bez znanja ostecenih.



Narod izludio...
[ wiz011 @ 14.01.2008. 17:49 ] @
Ne razumem, pa oni su potpisali pristanak da ih snimaju i da te snimke emituju.
[ anon157690 @ 14.01.2008. 22:47 ] @
Kratko su trajali onih x000 eura koje su dobili pa sad hoće još.
[ wiz011 @ 15.01.2008. 01:41 ] @
Pa znam, ali ta tužba je jednako glupa kao kad bi voditelj TV dnevnika tužio kamermana te emisije zbog neovlašćenog snimanja.
[ kobac66 @ 15.01.2008. 07:35 ] @
Citat:
Paramecijum: IZ KRIIVIČNOG ZAKONIKA
1. Ko detetu proda, prikaže ili javnim izlaganjem ili na drugi način učini
dostupnim tekstove, slike, audio-vizuelne ili druge predmete pornograf-
ske sadržine ili mu prikaže pornografsku predstavu,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.


Pola trafikanata kod nas bi zavrsilo u zatvoru. ;)
[ Ivand @ 15.01.2008. 10:51 ] @

http://www.strictlynophotography.com/

Za sve nas koji krse pravila, photo-sharing sajt, za sve fotke koje nisu smele da budu napravljene.
[ Zarko Silic @ 15.01.2008. 11:17 ] @
A gde je tu Veljin ugovor o koncesiji?
Nisam ga pronasao.

Ima samo ovo:
http://www.strictlynophotograp...ayimage.php?album=46&pos=4

[ pantic68 @ 15.01.2008. 12:30 ] @
Ulica definitivno nije mesto na kome mozete da ocekujete privatnost a za kasnije neovlasceno objavljivanje slika u medijima trebao bi da bude nadlezan sud, bar je tako u normalnim drzavama.
[ Paramecijum @ 15.01.2008. 13:41 ] @
Naši sudovi su toliko prenatrpani glupostima da im samo fali 100000 tužbi za narušavanje privatnosti; snimiš miting i sutra te svi tuže jer si okačio na naslovnu stranu dnevne novine?
Isto tako, ja mogu da kažem da sam hteo da slikam zgradu a da su oni, uprkos mojoj molbi da ne ulaze u kadar ipak ušli.
[ pantic68 @ 15.01.2008. 15:08 ] @
Tuzba se placa kao i advokat pa niko nece tuziti ako nije siguran da moze da dokaze da mu je nanesena steta. Znaci treba da postoji dobar pravosudni sistem, samo toliko.
[ tarla @ 15.01.2008. 18:49 ] @
LJudi ja sam se malo nasalio za Big Brother... :) A vi se primili ko shofer erotike...
[ wiz011 @ 16.01.2008. 04:53 ] @
Kako da se ne primimo kad smo već navikli da je u ovoj zemlji apsolutno svaka ludost moguća.
[ Don Quihote @ 17.01.2008. 11:54 ] @
U pravu ste za tu "paranoju po defaultu"

Pre 5-6 god.Bio ja na železničkoj stanici u Beogradu. I vidim jednog lika,klasičan stranac,ogroman ranac,foto-aparat,i plus ne može da se sporazume na šalteru. Pošto sam pro-zapadno orjentisan,pridjem,ponudim pomoć,ispostavi se francuz,i još radi kao neki amater-reporter.
I covek mi kaže, da je pitao portira da slika na peronu,i nisu mu dozvolili :)) !! Smeno.
I ja mu pomognem da kupi kartu,i pitam na šalteru što ne može da slika, kao niko ne zna,moraju da pitaju šefa !! :))

I ja mu kažem,kad odeš na peron za voz, slikaj slobodno.Ovde, ako nešto pitaš mogu da te odbiju bez razloga, čisto ljudima je tako laše,nego da razmišljaju to li ti slikaš....
[ sledgeh44 @ 17.01.2008. 15:16 ] @
Sad me Don podseti i na krajnje pozitivan primer službenika (i to neke vrste policije) na aerodromu! Prošle godine, čekam avion na Nikoli Tesli i to igrom slučaja baš kada su sletela TRI Antonova 124 da prenesu učesnike trke Gumball 3000! Dakle, gomila superskupih, superluksuznih i nadasve zanimljivih automobila i još tri skoro najveća aviona na svetu, sve na jednom mestu! Ko bi to propustio da slika :-) Naravno, Marfi se i tu umešao pa sam od svega pri ruci imao samo (pra)stari HP735 :-)
Uglavnom, aerodrom skoro potpuno prazan ali vidim gomilu kamera po ćoškovima! Hajde da ne rizikujem, odem do aerodromske policije, pitam čoveka da li mogu da slikam i on kaže: "Vi ste prvi koji je kulturno pitao! Svi fotografišu a niko ne pita! U principu ne bi smelo, ali pošto ste lepo zamolili, slobodno slikajte!" Ne mogu vam opisati koliko me je takva reakcija oduševila! Redak primer, ali dokazuje da nisu baš svi nastrojeni kao "balkanski špijuni" :-)
Inače, ko god je pogledao te slike, gledao je kola i avione a ne neke sigurnosne propuste na aerodromu ili zgodna mesta za postavljanje bombi :-)

Za sve Čvoroviće ove države, evo slike aerodroma kako ga celi svet vidi sa Google Earth-a! Koga ovo ne ubedi da su zabrane fotografisanja smešne, taj zaista zaslužuje diplomu "paranoik godine" (il' veka)... :-)


Pozdrav!
[ Zarko Silic @ 17.01.2008. 15:24 ] @
Ako su Raji dali ovakve mogucnosti za posmatranje, postavlja se pitanje kakve su tek stvarne.
[ sledgeh44 @ 17.01.2008. 15:54 ] @
Evo još bolje! Žao mi je što sam se okomio na jadni aerodrom al' mislim da je OK primer :-)



Pretpostavljam da "ONI" mogu da vide bar 10-20 puta bolje od ovoga što su nama dali... Ako obratite pažnju, videćete da Google Earth daje i geografske koordinate, nadmorsku visinu i visinu (virtuelnu) sa koje se "gleda" :-)
Dakle, koji "balkanski špijun" može da spreči bilo koga na svetu da "snimi" ovakvu fotografiju :-)

Pozdrav!

PS: Nebojša, slika je velika ali samo ovako mogu da se vide svi detalji...
[ mmix @ 17.01.2008. 17:12 ] @
Pa ne znam sad, ta tvoja slika iz google eartha ne prikazuje raspored kanti za djubre po holu aerodroma Slike mogu. Btw, daj te gumball slike da vidimo

[ sledgeh44 @ 17.01.2008. 17:26 ] @
Citat:
mmix: Btw, daj te gumball slike da vidimo :)


Evo ti par komada... http://www.elitesecurity.org/p1827868

Pozdrav!
[ mmix @ 17.01.2008. 18:04 ] @
Citat:
zarsilic: Ako su Raji dali ovakve mogucnosti za posmatranje, postavlja se pitanje kakve su tek stvarne.


Citat:
Dulles, Virgina - October 18, 2007 - GeoEye a leading producer of satellite and aerial imagery and geospatial information, today announced it has contracted with ITT Corporation to begin work on the camera for GeoEye's next satellite, GeoEye-2. This is the first step in a phased development process for an advanced, third-generation satellite capable of discerning objects on the Earth's surface as small as 0.25-meter (9.75 inch) in size. The company expects to contract with a satellite builder in 2008 and launch the satellite approximately three years after work begins under that contract.


GeoEye-1 bi trebalo da uskoro krene gore i on ce praviti slike rezolucije pixel po 0.41m (2440px/km), "nesto manje" od GeoEye2 sa svojih 4000px/km. Toliko o komercijalnim mogucnostima koje dolaze. Mada mi necemo imati neke vajde od toga posto zakon USa zabranjuje komercijalno serviranje na rezolucijama jacim od 2 pixela po metru.

A sto se tice vojnih spijunskih satelita, ko ce ga znati, to nije bas nesto sto se publikuje javno, ali spekulise se da HR-13 imas rezoluciju od .04-.10m u zavisnosti od boje (tj 10000-25000px/km), ali fora sa citanjem necijih novina iz orbite je teska izmisljotina, fizika je jos uvek "jaca" i difrakcija svetla u vidjivom spektru je neminovnost koja se tesko kompenzuje.
[ Ivand @ 18.01.2008. 09:38 ] @
Photographer Captures America's Best-Kept Secrets
Citat:
Taryn Simon photographs some of the most top-secret, highly restricted areas in the world. Her latest book, An American Index of the Hidden and Unfamiliar, took four years to assemble as the photographer gained access to research facilities and government offices hidden from the public. "I felt like I was discovering a new landscape in America, a new terrain, morally and politically," she said.

http://www.wired.com/culture/a..._simon?slide=1&slideView=2
[ Kluzo89 @ 18.01.2008. 11:24 ] @
Ljudi moji za vreme bombardovanja su coveka u Beocinu prebili policajci jer su ga videli da fotografise fabriku cementa,neku glupost.A jedan od razloga je bila i radio stanica pronadjena u njegovim kolima(a covek taksista)!Čisto da se podsetimo,kakvi su tada bili nasi cuvari reda i mira prema stranim placenicima i spijunima!
[ wiz011 @ 18.01.2008. 11:25 ] @
Ma lako je njemu (EDIT: "lako je njemu" se odnosi na onog Amera što snima zabranjene lokacije, a ne na nesrećnog taksistu iz Beočina, poruka o taksisti se pojavila dok sam pisao moju, pa da ne bude zabune), video bih ga ja u ONO i DSZ Srbiji, gde je sve zabranjeno slikati.

A kad smo kod satelita, evo slika znamenite Area 51 sa komercijalnog satelita IKONOS-2, rezolucija je višestruko veća nego na Google Earth:

http://www.dreamlandresort.com/area51/sat_image_2007.html

Po internetu su mogle da se nađu koordinate kuće Dika Čejnija i slike te oblasti na Google Erath. Cenzurisano. Krug od desetak km oko kuće je sasvim zamućen. Zamislite kad bi ovi naši mogli da cenzurišu Google Earth, pa sve bi bilo zamućeno i cenzurisano, cela Srbija.
[ Abdee @ 18.01.2008. 11:34 ] @
Brodogradiliste u NS je zamuceno. Zasto? Pojma nemam...
[ wiz011 @ 18.01.2008. 20:25 ] @
Gledam fotke onog Amera i stvarno mi nije jasno kakve su to "najveće tajne na svetu" koje on, tobože, slika. Playboy sa Brajevom azbukom. Kakav je pa to "top secret"? Pa neka umetnost na zidu u hodniku sedišta CIA. Kakva je to tajna? Pa karantin za ptice... Čini se da čovek ima mnogo više smisla za marketing nego za fotografiju.
[ tarek @ 23.01.2008. 22:03 ] @
heh, ovo je dobra tema. svakodnevno se profesionalno susrecem sa tom paranojom.

bas sam danas imao susret sa bezbednjakovicem na jednom gradilistu, koji je poceo cuvenim pitanjem: 'je l imate vi odobrenje za to?' na kontra pitanje 'od koga odobrenje i otkud znas sta ja snimam?', je malo tiltovao, pa je otisao da pita sefa. sef je dosao sa istim pitanjem i otisao pokunjen kad sam mu izdeklamovao ko i sta moze da mi zabrani snimanje na javnoj povrsini. posebno volim bezbednjakovice po fancy radnjama i trznim centrima koji, kad te vide kako slikas exterijer zgrade, dodju da kazu da je to zabranjeno. oni i vole da se raspravljaju. obicno odustanu kad ih pitas 'hocete vi da zovete policiju ili ja, pa oni da odluce?' obicnim ljudima koji na javnom mestu nece da budu snimljeni kazem gde da se pomere da se ne bi videli.

inace, zakon je potpuno jasan ko ili sta moze da ti zabrani snimanje javnog objekta. policajac ili znak. niko drugi.

po zakonu se ne smeju slikati sledece stvari:

- mostovi
- zeleznicke i autobuske stanice
- aerodromi
- policijski i vojni objekti
- ambasade
- hidrocentrale, termoelektrane, brane...
- cini mi se podzemni objekti
- objekti ispred koji stoji znak zabranjeno snimanje.
- objekat u kom zivi neko koga stiti policija

sto se kalemegdana tice, od pre par godina je zabranjeno snimanje u profesionalne svrhe. i uzasno su naporni sa time. letos sam nesto isao u zavod za zastitu spomenika, i nosio kameru. tip trci za mnom, kao da nosim pusku, a ne kameru, i pita me, pogadjate, 'je l imate vi odobrenje?'. 'za sta odobrenje, za nosenje kamere?' malo je tiltovao, al se povratio i izdeklamovao mi pricu o najavljivanju snimanja dan ranije.

vlasnici privatnih radnji su takodje genijalni. sve ok, vole oni televiziju, sloboda govora, demokratija i tako to, ali ne bi da imaju problema sa poreskom ili sa kim vec, pa zato ne bi oni da se slika njihova radnja unutra. jeste, poreska nista ne radi osim sto gleda priloge po televizijama i na osnovu njih odlucuje koga ce da drka.

zanimljivost od pre 3 godine-drugar amerikanac sa novinarkom ruskinjom snima novobeogradske blokove, jer radi film o socijalistickoj arhitekturi, i prica sa njom na engleskom. penzosi u bloku to culi i zvali policiju. sreca, dosao normalan par policajaca, koji je brzo skontao o cemu se radi i nije ih smarao.

uf, sad mi lakse kad sam se istreso. a i znam da nisam jedini van mog posla kome ta paranoja ide na zivce.
[ Ivica M. @ 23.01.2008. 22:12 ] @
Citat:

- mostovi
- zeleznicke i autobuske stanice
- aerodromi


Hoce li neko da mi objasni zasto je ovo zabranjeno, a narocito mostovi, to mi nikako ne ide u glavu. Mostovi su jedan od najlepsih motiva.


[ tarek @ 23.01.2008. 22:15 ] @
zbog nekog idiotskog zakona iz 50 i neke.

edit: za mostove se vise i ne sprovodi.
[ wiz011 @ 23.01.2008. 23:05 ] @
Ispade da je zabranjeno slikati svaku panoramu Beograda, jer ne možeš da izbegneš ili most, ili neku stanicu, ili ambasadu, ili već tako nešto. I šta, znači ako ja usmerim kameru ka N. Bgd i uhvatim u kadru dimnjake "Beogradskih elektrana" prekršio sam zakon?

I šta to znači "autobuske stanice"? Ako slikam stanicu GSP-a mogu da odem u zatvor? I kako oni na Kališu znaju ko snima profesionalno a ko amaterski? Mere kameru na kantaru, pa ako je teška?

To je sve do te mere opširno i neprecizno da ispade da je sve zabranjeno slikati.
[ mmix @ 24.01.2008. 08:21 ] @
Otkud sad opet ta pricao o mostovima i ostalim zdanjima. Ja sam ispretrazivao online sluzbeni glasnik uzduz i popreko i jedina stvar koju zakon zabranjuje je slikanje vojnih objekata i borbenih sredstava. Ne negiram da sam mozda propustio nesto ali ako jesam onda nek neko da konkretan clan konkretnog zakona koji zabranjuje fotografisanje svih tih kategorija koje spominjete...

[ Abdee @ 24.01.2008. 08:40 ] @
Mislim da zabranu fotografisanja objekata (osim vojnih) ne uredjuje eksplicitno ni jedan zakon vec se takvi propisi donose na nizem nivou.
[ Baquero @ 30.01.2008. 00:42 ] @
Pretprosle godine na aerodromu na Krfu sam fotografisao psa lutalicu koji je isao od coveka do coveka pokusavajuci da se ogrebe za neku hranu. U sekundi se ispred mene stvorila policajka koja me je "lepo zamolila" da to vise ne radim. Pokusao sam da joj kazem da sam samo fotografisao neobicnu situaciju na sta mi je ona gestom rukom obijasnila da je svaka dalja rasprava zavrsena! Panduri su panduri i ne vredi se obijasnjavati a ruku na srce fotografisanje aerodroma je zabranjeno kao i uvodjenje kucnih ljubimaca.
[att_img]

[Ovu poruku je menjao Baquero dana 30.01.2008. u 01:55 GMT+1]
[ wiz011 @ 30.01.2008. 01:12 ] @
Glupost je glupost, i na Krfu, i u Srbiji! Šta je svrha takvih zabrana? Da li neko stvarno veruje da bi nekakvom bin Ladenu bio problem da fotografiše šta god hoće?

OK, ja mogu da razumem zašto je zabranjeno slikati Američku ambasadu, njihovom marketingu ni malo ne bi godilo da se vidi da ta zgrada ponajviše liči na neko albansko čudo iz vremena Envera Hodže (čak su zazidali sve prozore do ulice, o tempora, o mores). Ali naš problem je pre svega nedostatak jasnih pravila. Kad meni onaj žandar kaže "otkuda ja znam, možda slikaš mog kolegu", šta to znači? To znači da pandur bilo kada bilo gde može da vam zabrani slikanje jer hipotetički uvek može tu biti neki "njegov kolega".

Ne zaboravite, fotografija je dokument, potencijalni dokaz. A dokaza se ne boji onaj koji sve radi po zakonu. Kad vam neko bez suvislog razloga zabranjuje da slikate prvo što treba da se upitate je "kakvom se kriminalnom rabotom oni bave"? A, okreni-obrni, verovatno se u 90% slučajeva baš o tome radi. Koga briga za fotku uniformisanog pandura? Ali ako se slučajno zadesi da na toj fotki dotični pandur prima lovu od uličnog narko dilera, onda je to već nešto drugo.
[ Zoran Rodic @ 19.02.2009. 18:39 ] @
Ukratko, nema više fotkanja policajaca, garde ... etc
Još kraće, čim izvučeš aparat, postaješ predmet obrade organa

Citat:
Today with Steve (*isteve) I attended the protest against the UK Government's introduction of a law which is unjust, power abusive and frankly paranoia inducing. The National Union of Journalists organised the event for professional press photographers and hobbyists alike to show our opposition to (as of today, February 16th 2009) being able to be stopped and questioned by Police, simply for taking photographs in public under the supposed risk that we are terrorists, without *ANY* grounds for suspicion.

I must say, it was very scary. If a Police officer can stop 1 photographer because they're seen as a threat, imagine how I scared I felt that the 150 photographers who turned out, could all have been terrorists!

It was a peaceful protest, many media outlets being represented and more DSLR's (and some film cameras :) snapping away than you've ever heard or seen before!


London Photographers Protest February 16th 2009
[ AstroDule @ 18.08.2009. 12:05 ] @
Da li smeju da se slikaju policajci?
(da li oni spadaju u policijske i vojne objekte?)
[ StORM48 @ 18.08.2009. 12:23 ] @
Pa Ti ih pitaj.

Pozdrav
[ Horvat @ 18.08.2009. 18:26 ] @
ajd kad ste ponovo pokrenuli temu da ja pitam ponesto

Citat:

po zakonu se ne smeju slikati sledece stvari:

- mostovi
- zeleznicke i autobuske stanice
- aerodromi
- policijski i vojni objekti
- ambasade
- hidrocentrale, termoelektrane, brane...
- cini mi se podzemni objekti
- objekti ispred koji stoji znak zabranjeno snimanje.
- objekat u kom zivi neko koga stiti policija


1. po kom zakonu? paramecijum je postovao tekst iz zakona i nigde se ne pominju mostovi,zeljeznicke,autobuske,bla bla
2. objekat u kom zivi neko koga stiti policija / kako iko moze znati koja je to zgrada? ili to koriste mafijasi,posalju nekog da slika redom zgrade,pa ako izadje pandur i kaze "e ,ne mozes ovo slikati,tu se nalazi zasticeni svedok" onda znaju na koju adresu da udare?

3. slazem se sa mmix ,rekao bih potpuno,po ovom pitanju
znaci cim zakoracis na ulicu,ti bez dozvole smes biti fotkan u krupnom planu i tako to?
i naravno da je zadiranje u privatnost ako te neko fotka kako se jubis sa devojkom/svalerkom,a ne pita za dozvolu [ako se vidi ko je u pitanju,naravno]

sto se pitanja astro duleta tice,pitas ga ,ako kaze moze,fotkas,ako kaze ne moze,ne fotkas [da vidi :P]
[izmena: 2. red kod tacke 3]

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 18.08.2009. u 19:43 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 18.08.2009. 18:39 ] @
Javna mesta se ne zovu dzabe JAVNA, dakle privatnosti nema.
ako neko hoce da me fotka na ulici, ja tu ne mogu nesto da se bunim...

Privatnost je u svojoj kuci i gotovo.
[ Horvat @ 18.08.2009. 18:50 ] @
do koje mere?
[ Srđan Pavlović @ 18.08.2009. 19:09 ] @
Pa do te mere da neko ima pravo da fotografise okolo po JAVNIM mestima
sta god zeli, ukljucujuci i ljude. Osim na tim mestima koja su pobrojana na
kojima je zabranjeno fotografisanje uopste.
[ Horvat @ 18.08.2009. 19:25 ] @
mislio sam npr ukoliko izricito kazes da ne zelis da te fotografise,a fotograf to i dalje ucini

znaci ona zuta stampa i nije toliko "nelegalna"? [sem kada se penju na zidine da bi fotografisali unutar dvorista necijeg]
[ Ivand @ 18.08.2009. 19:34 ] @
Tzv zuta stampa je jedna velika smejurija - veliki deo ali preko 95% tzv paparaco fotki je nastalo tako sto neko ko se nalazi na fotografijama ili manager nekoga ko se nalazi na fotografijama, pozove fotografa da bude na tom i tom mestu u to i to vreme.
Necu ni da pricam o kontraverznim fotografijama sa budvanske plaze gde je "paparaco" snimao dvoje celebritija kako se vatace u vodi, a sve na nekih 70mm - smesno!
[ Horvat @ 18.08.2009. 19:48 ] @
uopste necu ulaziti u to da li su fotke "paparaco" ili stvarno paparaco,fokusirajmo se na one koje su stvarno,dakle neovlasceno fotkanje i objavljivanje takvih fotografija,fotografisanih na javnim mestima ,koliko je to "legalno" ili vise ,moralno...

[ne znam o kojim "celebritijima" pricas,ne citam te novine]
[ AstroDule @ 18.08.2009. 20:28 ] @
Zasto sam pitao za slikanje policajaca?

Zeleo bih da snimim nekog policajca/saobracajca kako ne vrsi svoju duznost (npr, motorista bez kacige prodje pored njega, motorista prodje po biciklistickoj stazi brzinom vecom od 30km/h...).

Da bi snimak bio dobar morao bih da budem blizu, pa postoji sansa da mi kaze: "Slikas narodnu vlast!" ili nesto slicno. Narocito sto bih ga slikao kako ne radi svoj posao (razumete sta hocu da kazem).

Iskreno mislim da kad bi se vise takvih snimaka pojavilo u medijima da bismo nesto postigli (odoh u off)
[ StORM48 @ 18.08.2009. 20:55 ] @
Obožavam zabranjene motive... pogotovo kad su zabrane besmislene...

Evo im ga zabrana...



Pozdrav
[ bytefx192 @ 18.08.2009. 21:35 ] @
cooooool........ ;)
[ Insane boy @ 18.08.2009. 23:39 ] @
Sjajna slika, da li je imaš u većoj rezoluciji da je stavim na desktop!?
[ StORM48 @ 18.08.2009. 23:56 ] @
Hvala, to mi laska!

Nije problem, izvol'te :



Pozdrav
[ bytefx192 @ 19.08.2009. 00:17 ] @
Koji most je u pitanju :) ?
z
[ StORM48 @ 19.08.2009. 00:42 ] @
Brankov most u Beogradu, desna obala Save. Odnosno, snimak je napravljen sa desne obale Save, a vidi se (je l' te) leva.

Pozdrav
[ mmix @ 19.08.2009. 08:51 ] @
Zanimljivo kako mnogo bolje odrzavano izgleda sa donje strane nego sa gornje
[ Slobodan Miskovic @ 19.08.2009. 09:08 ] @
Evo im ga na jos jedna...

[ Srđan Pavlović @ 19.08.2009. 10:39 ] @
Vi to resili da se zavadite vlasti? Aaaa.. ne valja vam to ;)
[ bytefx192 @ 19.08.2009. 10:54 ] @
Ovako nesto.... :D
[ mmix @ 19.08.2009. 11:15 ] @
Dzaba vam te slike sa znakovima, zabrane uvek vaze IZA znaka

[ Insane boy @ 19.08.2009. 15:01 ] @
Citat:
StORM48: Hvala, to mi laska! :p

Nije problem, izvol'te ;) :

Pozdrav


Taman mi je rezolucija monitora 1680x1050 pa će se sjajno uklopiti, još jednom SVAKA ČAST na fotografiji i Hvala!
[ Horvat @ 19.08.2009. 17:43 ] @
Citat:
Beyoncein tjelohranitelj napao snimatelja
Odmor slavnog glazbeno-bračnog para Beyonce i Jay-Z u Dubrovniku, ostat će u sjeni incidenta kojeg je izazvao njihov tjelohranitelj. On je nekoliko puta nogom udario snimatelja koji je pokušao snimiti slavni par. Ovaj mu nije ostao dužan pa je večernji izlazak završen uz glasno vrijeđanje.

izvor [ima i video]


i kakvo je vase misljenje o ovome? je l ovo preko granice ili i dalje "nema privatnosti na javnom mestu"?

[ bytefx192 @ 19.08.2009. 19:55 ] @
Po meni je ovaj snimatelj obicno g**n*...... Prvi je izazvao incident koliko ja vidim i stvarno je glupo sto ovo radi.....
U redu je po meni slikati, snimiti neku sekvencu, nekoliko fotki, ali da ih na ovaj nacin proganjas.....
Moje misljenje..
zzZ
[ bytefx192 @ 19.08.2009. 20:36 ] @
Epa to je seljacina..... Uvek treba da postoje neke granice, da znaMO sta sme, a sta ne sme, tj sta treba a sta ne treba raditi, ne preterivati.....
Ja da sam na mesto telohranitelja mnogo bi brze reagovao :D, stvarno smaraju... ;). Nije lako biti zvezda... :))))

zZ
[ Insane boy @ 20.08.2009. 05:07 ] @
Zamisli dodješ na "odmor" a ono kako se okreneš 500 ljudi te snima, slika, blicevi, fleševi... Nije ni čudo što se slavne ličnosti izdrogiraju pa roknu nekoga, treba podneti taj pritisak.

Odgledao sam klip do kraja, i ja isto mislim da ga je opalio sa stativom, jer kako se zaleteo, sigurno ga nije pomazio, sobzirom da se sa istim tim stativom vration na čamčić i bacio ga u vodu, a i onaj matori seljak je ispao krajnje neprofesionalan, tek kada su odmakli sa brodom nekih 5-6m on je počeo da ih gađa, a dok je ova gorila bila tu samo se smeškao i reč nije progovorio.
[ tarek @ 04.03.2010. 10:14 ] @
malo sam istrazio sta zakon kaze o fizickim licima i slikanju/snimanju istih:

Citat:

(1) Ko neovlašćeno učini fotografski, filmski ili drugi snimak nekog lica ili bez njegovog pristanka, a pri tome osetno zadre u njegov lični život, ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Ako delo iz stava 1 ovog člana, učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
(3) Gonjenje za delo iz stava 1 ovog člana preduzima se po privatnoj tužbi.


dosta je maglovit taj opis 'osetno zadre u njegov licni zivot'. ako nekom zamaglis lice, zastitio si mu identitet, bar tako kaze nekoliko pravnika sa kojima sam pricao.
[ mmix @ 04.03.2010. 10:23 ] @
Hm, sa obzirom na to da su fotografi i novinari danas sluzbena lica, to znaci i da su zloupotrebe ovog calan skuplje . Ili su sluzbena lica samo kad ih neko bije, a kad su paparazzi onda nisu sluzbena lica?
[ tarek @ 06.03.2010. 21:51 ] @
ne, nisu novinari i fotografi sluzbena lica. sluzbena lica su policajci i tome slicno.