[ enaB @ 11.01.2008. 12:00 ] @


http://www.kde.org/announcements/4.0/


Ups, trebao sam ovde
[ Danilo Cvjeticanin @ 11.01.2008. 12:08 ] @
Extra brzo, nekih dva meseca od kada je izasla beta verzija. Betu sam probao i super je radila, znaci da je ovo savrsenstvo. Jedino mi se ne svidja sto su vec poceli da preteruju sa grafikom, ali zna se zasto je to tako..
[ Astral Projection @ 11.01.2008. 13:07 ] @
eh izgleda da cu morati da puno cekam dok ne stave cetvorku u testing\unstable rep za debian.. :|
[ Slobodan Milivojevic @ 11.01.2008. 16:48 ] @
Evo i par screen shotova upravo sam instalirao KDE4 na mom laptopu:




[ night-shift @ 11.01.2008. 17:00 ] @
Jao, još malo pa Amarok na Windowsu, yeah
[ Slobodan Milivojevic @ 11.01.2008. 17:33 ] @
Deluje malo nedovrseno i ruzno... Kad budem mogao da pomerim taskbar, kad ne bude sve islo na crnu boju, onda cu poceti da ga koristim, za sad ostajem na kde 3.
[ Danilo Cvjeticanin @ 11.01.2008. 17:53 ] @
Meni se bas jako svidja..
[ Astral Projection @ 11.01.2008. 18:32 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Deluje malo nedovrseno i ruzno... Kad budem mogao da pomerim taskbar, kad ne bude sve islo na crnu boju, onda cu poceti da ga koristim, za sad ostajem na kde 3.

ja sam mislio da ce do finalne verzije biti da moze taskbar da se mijenja.. e pa onda ne zalim sto cu cekat' duze da ubace kde4 u repozitorijume.. ;)
[ Tyler Durden @ 11.01.2008. 19:03 ] @
Ja još uopšte nisam probao ni bete ni ovu final, nisam čak ni vidio ništa osim snimaka po internetu, ali baš imam neki neobjašnjivo fin osjećaj u vezi ovog izdanja.
[ Srđan Pavlović @ 11.01.2008. 19:14 ] @
Da li se taj osecaj opisati recima? :)

Ja sam sad kod instalacije Fedore 8 stavio GNOME samo iz razloga sto sam istraumiran sto mi je
KDE 3.5.7 pravio probleme na suse-u. Inace, dacu sigurno sansu KDE-u, daleko mi je nekako lepsi.
Naravno, to je stvar ukusa.

...posle malo googlanja...

Rex Dieter, one of the main KDE persons of the Fedora project, today announced that there will be no KDE for Fedora 8. The “KDE 4 in Fedora” plan was changed and now targets Fedora 9.

'Ebiga.... mislim, izgooglao sam nacin da se KDE 4 stavi na Fedoru 8, ali ne bih da experimentisem.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 11.01.2008. u 20:31 GMT+1]
[ CONFIQ @ 11.01.2008. 23:03 ] @
Je li neko video da KDE4 trosi manje RAM-a nego KDE3?

http://www.jarzebski.pl/read/kde-3-5-vs-kde-4-0.so (na Poljskom)


I jos nesto zanimljvo:

KDE 4: like a dream on 256Mb/1Ghz/Intel!
[ formeye @ 12.01.2008. 12:45 ] @
Kao neko ko je u proteklih pola godine imao svezu svn verziju (kompajlirana bar jednom nedeljno), mogu da kazem da je KDE prevalio bas veliki put za to vreme.

Od necega gde je bilo moguce koristiti samo po koji program (Okular kao najsvetliji primer), a ostale je bilo moguce samo razvijati i traceovati sigfaulte (kako volim kad nemam prevod za nesto ovako), do ovoga sto je danas - potpuno funkcionalnog sistema koji je moguce podesavati onoliko koliko je to moguce i Gnome.

To je i jedina mana koju za sada zapazam - nedovoljna 'stvarna' podesivost - prvenstveno Plazme. 'Stvarna' u smislu da (Plazma na primer) ima strasno mnogo opcija teoretski, ali jos uvek ne postoji korisnicki pristup istim... Doduse, ovo je koliko toliko i opravdano - nisam ocekivao da ce Plazma uopste doci i do ovog stanja do januara...
[ Tyler Durden @ 12.01.2008. 14:04 ] @
Koliko ja znam još dobar dio toga treba da se doda u budućim izdanjima i tek će 4.1 verzija biti ona "prava".
[ formeye @ 12.01.2008. 17:09 ] @
Naravno, vec postoje izmene i u 4.0.1 :)

4.0.0 je milestone koji je jednom morao da se desi... to ne znaci da je proizvod kompletan - ni 4.1 nece biti kompletan, ni ... nece biti kompletan... al da ne idemo sad na filozofiju :)

Inace, ako racunamo da je Vim konfiguracioni alat, onda su i paneli veoma konfigurabilni[1]... a i vecina ostalih svari :)

[1] http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=155503
[ CONFIQ @ 14.01.2008. 21:01 ] @
Izgleda da KDE devolperi su hteli svoju kompoziciju umesto compiz fusion-a.
http://www.youtube.com/watch?v=YrFz7IxXppU
Kolko sam ja razumeo, KWin dolazi sa default instalacijom.
[ boki @ 15.01.2008. 01:59 ] @
Instalirao na kubuntu i radi odlicno (za razliku od bete i RCova).
Lepo izgleda, ne pada i nesto na sta u razvoju os-ova nismo navikli - ima vidno bolje performanse od predhodnika.
[ staticInt @ 15.01.2008. 02:19 ] @
Jel su popravili muljave fontove to je meni najbitnije ove fancy zezancije mi ne trebaju :)
[ enaB @ 15.01.2008. 08:51 ] @
Citat:
Lepo izgleda, ne pada i nesto na sta u razvoju os-ova nismo navikli

Pada, pada
Samo dok naiđeš
[ Comrade @ 16.01.2008. 22:44 ] @
Posle pet sati skidanja i kompajliranja uspeo sam da ga sredim na slacku.
Izraz bleeding edge savrseno opisuje KDE4.0
Ja cu da ga koristim, bar neko vreme.
[ formeye @ 17.01.2008. 08:52 ] @
Sto se Compiza tice, postoji vise razloga zasto nije iskoriscen on, nego je podrska za 'komponovanje' dodata u KWin. Posto me mrzi da ih pisem, svratite na http://techbase.kde.org/Projects/KWin/4.0-release-notes za vise informacija (sekcija FAQ)

Mozda samo teram vodu na 'svoju' vodenicu, ali mislim da su efekti koji podrazumevano dolaze ukljuceni u KDE4.0 mnogo korisniji od istih u Compizu. Kocka jeste 'cool', ali prikazuje najvise dva desktopa u jednom trenutku, tako da malo gubi smisao. (licni stav)

Sto se tice performansi, kod uporedivih podesavanja, ubrzanje je ocigledno. Sad, ako ukljucite KWin efekte, stavite ogroman analogni sat na desktop da se iscrtava svake sekunde, onda nastaje usporavanje u odnosu na 3.5.x.


[ docds @ 19.01.2008. 12:52 ] @
Citat:
formeye: Sto se Compiza tice, postoji vise razloga zasto nije iskoriscen on, nego je podrska za 'komponovanje' dodata u KWin. Posto me mrzi da ih pisem, svratite na http://techbase.kde.org/Projects/KWin/4.0-release-notes za vise informacija (sekcija FAQ)

Mozda samo teram vodu na 'svoju' vodenicu, ali mislim da su efekti koji podrazumevano dolaze ukljuceni u KDE4.0 mnogo korisniji od istih u Compizu. Kocka jeste 'cool', ali prikazuje najvise dva desktopa u jednom trenutku, tako da malo gubi smisao. (licni stav)

Sto se tice performansi, kod uporedivih podesavanja, ubrzanje je ocigledno. Sad, ako ukljucite KWin efekte, stavite ogroman analogni sat na desktop da se iscrtava svake sekunde, onda nastaje usporavanje u odnosu na 3.5.x.


compiz je window-manager basiran na metacity window manageru, ukljucujuci glx podrsku. Dakle compiz je u sustini non-kde-application, i kao takva, logicno je da glx efekti budu ukljuceni u kwin kao osnovni window manager. KDE je kompletno radno okruzenje, nije samo window manager, na primer moguje startovati kdm i koristiti gnome ili xfce ili enlightenment, samim tim se i compiz startuje sa compiz-manager --replace.

Licno mi se kde4 svidja, ali nije jos za funkcionalno podesavanje, recimo boja panela je vezana za boju teme, na kubuntu nisam uspeo da dodam nijedan applet u panel. Eyecandy nisu morali da stave kao osnovu, pogotovu sto nije jasno kakva je interakcija izmedju aplikacija i plasme, kao i kako da promenim nesto a da ne koristim kate. Licno koristim kde3 i kate-kde4, super su efekti ugnjezdavanja sa bojama.

Pozdrav svima,
D.S.
[ Mitrović Srđan @ 19.01.2008. 15:40 ] @
Koliko sam skapirao formeye je KDE developer?
[ formeye @ 20.01.2008. 17:44 ] @
@docds
Naravno, Compiz nije deo KDE-a, ali to ne znači da nije mogao da bude korišćen kao osnova za novi KWin (mada, da budem iskren, više mi je nego drago što nije).

Eye-candy nije osnova - čak je bio dosta dugo u zapećku - Plazma je projekat koji je poslednji počeo da se razvija, i daleko je od "razvijenog". U poslednjem broju GNUzille sam malo detaljisao o samoj Plazmi, tako da odatle možeš da naslutiš koja je (potencijalna) povezanost nje sa aplikacijama.

Često ponavljam da je KDE 4.0 samo početak nečega većeg. To je još više situacija sa Plazmom - časovnici i slično, iako su "cool", su nula u odnosu na ono šta Plazma namerava da ponudi i omogući. Činjenica da je panel u stanju u kojem je samo to što je njegov razvoj trajao u vr' glave 2 meseca... ako i toliko... a sve je pisano od nule.

@Srdjan
Dobro si skapirao :) Plazma dev većinom

Moj generalni utisak je da je KDE4.0 dosta solidan i stabilan kad čovek zna da ga instališe (paketi koje distroi isporučuju su i dalje dosta loši).
[ Comrade @ 20.01.2008. 22:20 ] @
Citat:
docds: na kubuntu nisam uspeo da dodam nijedan applet u panel.


To se radi povlacenjem zvezdice (a ne same slike) na panel.
[ formeye @ 21.01.2008. 09:31 ] @
Povlacenjem zvezdice?

Apleti se dodaju normalnim prevlacenjem. Problem moze da postoji (bar mi se cini da je postojao u 'izvornom' 4.o - nema ga vise u SVN verziji) da aplet mora da se spusti na neki deo gde nema drugih apleta (a problem je da cak i prazan task-bar applet zauzima ceo svoj prostor)
[ Comrade @ 21.01.2008. 16:12 ] @
Ja imam 4.0 verziju i jedini nacin da postavis widget u panel je tako sto povuces zvezdicu(favorite?) na panel. I ja sam se nervirao zbog toga, ali onda sam izguglovao odgovor na nekom forumu. Dobro je ako su to sredili.
[ formeye @ 21.01.2008. 17:07 ] @
Moram da priznam da me interesuje u cemu je tacno problem kod toga posto sam applet browser (90%) ja radio... i dok ga nisam predao 'ostalima', bilo je svejedno odakle se prevlaci...
[ biotech @ 21.01.2008. 17:21 ] @
moze li neko da me poduci kako da instaliram kde4 preko stare verzije
[ formeye @ 21.01.2008. 20:32 ] @
Nije bas pozeljno instalisati 'preko' stare verzije - za svaki slucaj, je bolje istu ostaviti funkcionalnu.

Koji je distro u pitanju?

Ako zelis da kompajliras, imas lepo uputstvo na:
http://techbase.kde.org/index....tle=Getting_Started/Build/KDE4
[ biotech @ 21.01.2008. 23:00 ] @
mandriva...
glupo ako moram sve ponovo da instaliram i podesavam ponovo ima li neko automatizovano resenje?
[ formeye @ 22.01.2008. 09:16 ] @
Imas pakete za Mandrivu ovde : ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.0.0/Mandriva/2008.0/
[ formeye @ 22.01.2008. 11:57 ] @
p.s. Za sada jos jedino Fedora nema zvanicne pakete za KDE 4.o

Mada, i dalje, moja preporuka je kompajliranje sa SVN-a (ili 4.o branch, ili trunk).
[ Comrade @ 23.01.2008. 13:00 ] @
Ok. sada mi radi prebacivanje widgeta na panel. Do sada kada god pokusam uvek mi postavi widget iza panela, osim kada vucem zvezdicu, a sada radi normalno.

Btw, imam jos jedan problem. Naime, svaki put kada se ulogujem nema mi desktop wallpapera, uvek je pozadina bela dok ne promenim. Da podsetim: koristim zvanicnu verziju 4.0
[ Bastard @ 25.01.2008. 08:44 ] @
Taj sat podseća na vista gadget sat
[ Danilo Cvjeticanin @ 25.01.2008. 19:12 ] @
Ne podseca, skoro pa kao original!
[ mikkii @ 29.01.2008. 17:12 ] @
[ Danilo Cvjeticanin @ 29.01.2008. 17:34 ] @
Tvoj desktop ili? Ovo izgleda extra, mega, giga...
[ mikkii @ 29.01.2008. 17:51 ] @
da moj desktop samo sam promenio colors malo :)
[ Astral Projection @ 01.02.2008. 18:18 ] @
a moze li se koristiti compiz fusion istovremeno kad i kde4?
[ enaB @ 07.02.2008. 21:46 ] @
Može
[ Astral Projection @ 10.02.2008. 13:20 ] @
e probao sam da stavim kde4 iz debain experimental repozitorijuma ali ne ide... obrisao sam prvo sve kde i compiz pakete i pokusao kde4, ali mi javlja broken dependencies :|