[ deki_bg @ 11.01.2008. 15:59 ] @
Samo sto sam kupio Nokiu E61i. Ovo je moj prvi telefon sa Symbianom tako da ne znam mnogo o tome.
Zanima me da li postoji mogucnost i kako da podesim da se telefon sam trazi na svakih X minuta otvorenu WLAN mrezu
i kada je nadje da mi skine postu.

I da li je ovo uopste moguce ?


[ deki_bg @ 14.01.2008. 19:15 ] @
jel ovo znaci da je nemoguce cim niko ne odgovara ??
[ Pici man @ 14.01.2008. 19:53 ] @
Hoćeš da ti telefon na svakih x minuta(manje od 60 minuta znači) pretražuje lokalne wi-fi mreže, konektuje se na njih i skida ti automatski e-mail?!?
Nisi naveo da li to treba da se dešava dok si u pokretu, vožnji ili u mestu, stanu, kući i td.
1. U stanu, kući, tj., mestu prebivališta:
-ako si u stanu, kući, onda nema nikakve potrebe na svakih "x minuta" skenirati bilo kakve mreže jer se one fizički ne kreću i menjaju položaje u zavisnosti od tvog mesta prebivališta već su tu prisutne nepromenljivo i ako se i pojavi neka nova mreža(operater) sigurno neće nići u tih x minuta pa i dana već možda na godinu ili čak više istih. Znači, dovoljno je da se skenira jednom, utvrdi se koliko mreža ima, ako ih ima da li je neka od njih besplatna i otvorena za konekciju na internet i data mreža dalje koristi.
Ako nema slobodne mreže za konekciju na internet, tj., besplatne, otvorene, može se sa datim vlasnikom neke od skeniranih i pronadjenih sklopiti neki ugovor o korišćenju uz naravno ustaljenu mesečnu nadoknadu i onda ćeš uvek imati wi-fi internet. Na drugi način nije moguće konektovati se na wlan mrežu jer niko ne formira mrežu kako bi davao besplatan pristup svima već naravno uglavnom se mreže formiraju radi zarade i pretplate.
2. U pokretu, vožnji, van svog stana, kuće, mesta prebivališta:
-ovde se može primeniti pravilo češćeg skeniranja pa i na "x minuta" i utvrdjivanja da li je neka od mreža slobodna. Ako jeste, onda se lepo može pregledati i skinuti email iz prethodno podešenog email klijenta telefona ili neke dodatne aplikacije poput LCG ProfiMail i sl., ali opet uz naravno koji "klik" u meniju telefona tj., manuelnom preuzimanju poruka sa servera ,., nisam baš siguran da postoji Email aplikacija i podešavanje u okviru nje koja će odmah početi skidanje email poruka sa servera bez uticaja vlasnika telefona čim pronadje slobodnu wlan mrežu ... No, teško da ćeš tako naleteti na neku slobodnu mrežu jer rekoh i ranije da ih niko ne formira kako bi davao svima besplatan pristup internetu i time samom sebi naneo štetu ...
Najlakše je van doma konektovati se na wlan mreže svraćanjem u lokalni kafe po većim gradovima Srbije koji nudi besplatnu konekciju na internet preko wi-fi mreže(tkz. hot-spot) i tu lepo uz cirkanje omiljenog pića ili kafice skinuti svoje email poruke.

Pitanja?
[ deki_bg @ 14.01.2008. 23:37 ] @
Ja sam samo pitao kako prakticno da se podesi symbian da na svakih X minuta trazi otvorenu mrezu i skida email.
Nezavisno da li sam u kuci ili kolima...
ako sam u kolima i nema mreze naravno da nece ni skinuti email.

Samo poredim za iphonom koji ima prijatelj i koji ima ovu opciju.
On dok hoda gradom telefon vata mreze koje izlaze iz kafica i puni mu mail box i sada dok je on u autobusu on moze da odgovori na emailove koji ce se poslati sledeci put kada telefon nadje otvorenu mrezu.

Necu da pominjem da ako izadjes iz granica Srbije da postoji mnogo vise mesta sa otvorenim mrezama.



[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.01.2008. 00:17 ] @
Imao sam E61 i jedna od retkih stvari koje su me izluđivale je upravo to, ne možeš naterati telefon da zapamti koja mu je mreža preffered i kad si kod svoje kuće moraš mu svaki put kucati pass za wireless.

Znači ne može se namestiti da se kači na otvorene mreže, pod jedan, a i da može, mislim da ne možeš naterati telefon da skida samo kad je u wifi mreži, a ne i kad je na GPRS-u (osim ukoliko bi isključio GPRS).

E sad, ni iPhone ne može da radi to tako automatski, kao što ti je prijatelj rekao. I on će te svaki put kad naleti na mrežu pitati koju od njih više da izabere, odnosno ako je jedna, moraš nju izabrati i time potvrditi da želiš da se kačiš na nju. iPhone pamti poznate mreže, ali ih prvi put ti moraš odobriti. Plus, wifi radio se gasi kad telefon ode na standby, što se može podesiti na Nikad, ali onda ode baterija za čas. I poslednje, Mail.app poštu proverava na najkraće 15 minuta, tako da ni to nije neki učestao interval. Možeš 15 puta proći i pored hotspota, a da se iPhone ne konektuje na net :)
[ optix @ 15.01.2008. 00:34 ] @
Odredjene aplikacije mogu zapamtiti preffered mrezu, i konektovati se prvo na nju pri pokretanju ukoliko je pronadju. Ukoliko ne, kaci se na sledecu zapamcenu, ako ih nema tek onda pita za trazenje/odabir dostupnih. Frig je npr. jedan od takvih programa. Dakle, zavisi (i) od aplikacije. SIP softver ugradjen na E51 takodje radi isto ovako.

Na E51, a pretpostavljam da je isto i na E61 (ako je isti symbian), se u svim poznatim mrezama moze podesiti WEP ili WPA kljuc, tako da ga nije neophodno unositi pri svakom kacenju.

[ Pici man @ 15.01.2008. 01:45 ] @
Ja razumem da čovek govori sledeće:
- njegov prijatelj koristeći Apple iPhone lepo prolazeći pored kafea ili mesta gde ima besplatnog Wi-Fi interneta isti "hvata" na svom telefonu i preko date konekcije ažurira svoje Email sanduče. Onda izvan date slobodne fraj wi-fi mreže u autobusu ili gde već on pregledava svoje pristigle Email poruke, piše odgovore na iste i šalje ih kada sledeći put bude u polju mreže datog Wi-Fi provajdera koji opskrbljuje dati kafe ili koga već besplatnim internetom. Što govori da dati lik putuje svakodnevno na posao datom trasom ili bar svakodnevno prolazi istom što uopšte nije bitno za ovu našu priču.

Jedino me buni činjenica da prijatelj nije objasnio(prećutao najbitniju činjenicu) da bez obzira što je u prvi mah(nekada kada je prvi put pronašao tu besplatnu Wi-Fi mrežu prolazeći datom ulicom) morao da potvrdi baš tu vezu na telefonu što je i normalno jeli, jer kako je na drugi način otkrio koja je veza besplatna i slobodna za konekciju na internet a koja je zaključana(i u jednom i u drugom slučaju wi-fi mreže se registruju na telefonu) i da uvek na istoj toj registrovanoj mreži svakog dana ili kada već poželi prima i šalje svoj Email ili surfuje internetom pa bio naslonjen na zid obližnje zgrade ili datog kafea, ... gde opet nije nagovestio na koji način prima i šalje taj Email(da li manuelno ili automatski u šta čisto sumnjam). Recimo i to da koristi više zapamćenih naloga ako u datom gradu postoji više besplatnih hot spotova na putu kojim se on kreće svakodnevno, ali opet treba manuelno onda odabrati pravi nalog za konekciju, jer neće to sam telefon odraditi pa postojala ne jedna već deset mreža. Instant Messenger i VoiP klijenti poput SIP, FRIG, Truphone i sl., ovde ne dolaze u obzir, naročito na iPhone zar ne ...

Znači, mora da manuelno u aplikaciji zaduženoj za Email u datom telefonu potvrdi da želi primiti svoje Email poruke i to opet samo u periodu kada prolazi pored datog kafea koga telefon "pamti" kao pristupnu tačku i koji naravno nudi Wi-Fi besplatan internet. Na drugi način nije moguće i to vidim potvrdjuju i ostali korisnici koji čak i imaju iPhone u posedu.
Znači, tip je najobičniji folirant koji "navodnim" moćima svog pulena pali i VARA prosečne korisnike koji nisu upoznati sa mogućnostima i opcijama telefona sa Wi-Fi mogućnostima.

Btw. iz prve ruke: van granica Srbije(Madjarska, Austrija) ima Wi-Fi mreža, nije da baš tel. ne može upecati ni jednu, ALI sve do jedne su zaključane i telefon se ne može konektovati preko njih na internet. Tamo kao i kod nas MORA DA SE PLATI i utopija je da ćemo besplatno surfovati internetom šetajuću gradom. Takva mesta se na prste prebrojati mogu i još van takvih kafića gotovo da se jedva signal i nazire ..

@optix, govoriš o tkz. automatskoj konekciji. Čega? Valjda kapiraš da se najčešće na internet konektuju aplikacije poput WEB browsera i sl., ... i da isti mora pored samog njegove prisutnosti posedovati i neku ADRESU na kojoj će se konektovati? Da ne govorim o tome da ga nekako treba programirati da se odmah konektuje na zadatu adresu čim nanjuši slobodnu wi-fi mrežu ... Ako govoriš o aplikacijama za razgovor putem interneta - VoIP ili Instant Messengerim-a kakve su Sillyant.TiVi.SIP, Fring i sl., onda se opet postavlja pitanje kako se dati programi programiraju da odmah konektuju/pozovu sagovornika/kontakte i to odmah čim upecaju neku wi-fi mrežu ili predefinisam Wi-Fi nalog ... zar ne?

Mora ipak nešto i manuelno-ručno, "na pedale" što nije dati lik objasnio i predočio našem članu deki_bg!;)

Citat:
deki_bg: Ja sam samo pitao kako prakticno da se podesi symbian da na svakih X minuta trazi otvorenu mrezu i skida email.

To nećeš uspeti ni na S60/UIQ Symbian, PDA/PPC WindowsMobile niti ne daj bože na iPhone Mac koji je i najlošiji OS od ovih nabrojanih bar za mob. telefone trenutno ...
To da automatski traži dostupne wlan mreže može bilo koji Symbian telefon, verujem i ostali navedeni i tražiće ih sve dok ne pronadje neku, ali neće moći da bez tvog znanja i reakcije šalje i prihvata Email pa dubio na trepavicama štop je i normalno valjda kada se govori o nekoj sigurnosti i bezbednosti. Još ćeš tako samo iscrpeti bateriju da neće ostati ništa za razgovor što navodi i -V-O-Y-A-G-E-R- ...
Samim tim, ne varaj sebe i ne veruj previše "prijatelju" već pročitaj ovo što ti napisasmo.
Znači, kada se pronadje valjana besplatna wlan mreža koja ti dozvoljava konekciju na internet ti nju moraš podesiti kao pristupnu tačku telefona na internet kako bi mogao da pokreneš Email klijent i skineš poštu. Sam se pokrenuti neće baš u trenutku kada je telefon skenirao datu mrežu ne verujem nikada.

[Ovu poruku je menjao Pici man dana 15.01.2008. u 03:07 GMT+1]
[ optix @ 15.01.2008. 02:18 ] @
Ja sam zapravo dao komentare na voyager-ovu poruku... ne znam kako radi doticna aplikacija na Iphone-u, nemam ga. Svejedno, ne vidim sto bi to bio science-fiction. Sa ukljucenim 'trazenjem' wi-fi mreze sve sto bi trebalo da uradi program je da posalje ping zahtev ka nekom serveru i time proveri dostupnost mreze, ili da pokusa konekciju ka pop/smtp/jabber... serveru, ili slicne metode..
Druga je stvar koliko je to legalno raditi, jer koriscenje i otvorenih mreza to ne mora uvek da bude.

Konektovanje o kome sam govorio je konektovanje na preffered mrezu. Naravno da se program mora pokrenuti, da bi posle nasao internet izlaz i zakacio se na servis za koji je namenjen. I uslucaju preffered mreze je to sasvim moguce i radi. Fring ima podesene naloge unapred, SIP takodje, pa cak i ugradjen E-mail klijent moze skidati postu u odredjenom periodu i sa odredjene mreze.



[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.01.2008. 09:30 ] @
Da skratimo...na iPhonu konkretno

- Telefon se može automatski konektovati na poznate mreže
- Mail klijent se može podesiti da proverava poštu u određenom intervalu, ne kraćem od 15 minuta (ima neki program koji proverava češće, pa ispadne ko da imaš push mail)
- Mail se može čitati offline

iPhone, a ni jedan drugi telefon,

- Ne može se konektovati na novu mrežu svojevoljno
- Često i one kojima ima pristup i koje su free ne može pristupiti preko bilo kog drugog protokola osim HTTP-a, što je slučaj npr. kod Neobeejevih hotspotova, gde pristup HTTP-u loguje korisnika i otključava ostale portove.

E sad, E61 je verovatno tu negde (E51 ima noviji Symbian, ali ne verujem da se na ovom polju nešto značajno promenilo). Ako uspeš da podesiš da te ne gnjavi za preferirane mreže i odabereš da ti se kači samo na wifi mreže, ali ne i na GPRS, dok ti Mail poštu proverava na svakih x minuta, rešio si problem...što je i bilo inicijalno pitanje :)

Odgovor je i može i ne može. Ne može onako automatizovano kako ti je drug predstavio, a može uz malo tvog cimanja :)

U svakom slučaju te čeka čeprkanje po opcijama.
[ deki_bg @ 15.01.2008. 09:36 ] @
Ok. Hvala svima na odgovorima.
Potrudicu se da namestim ovaj njegov mail client da radi.
Trenutno oce da salje emailove ali nece da prima.
[ lowac93 @ 02.09.2008. 13:53 ] @
Kupio sam novi mob. tel. nokia e61i.....ali ne znam kako da ukljucim WLAN... tj.znam kako da ga ukljucim....!pronadjem WLAN konekciju i pocne sa poweziwanjem ali samo prijawi da kao nesto ne walja......pa ako neko moze da mi pomogne oko toga ako zna u cemu je problem....bio bi jako zaxwalan..
[ Pici man @ 02.09.2008. 14:58 ] @
Citat:
lowac93: Kupio sam novi mob. tel. nokia e61i.....ali ne znam kako da ukljucim WLAN... tj.znam kako da ga ukljucim....!pronadjem WLAN konekciju i pocne sa poweziwanjem ali samo prijawi da kao nesto ne walja......pa ako neko moze da mi pomogne oko toga ako zna u cemu je problem....bio bi jako zaxwalan..

Valjda nema potrebe i dalje objašnjavati da su te wireless mreže koje je telefon otkrio ZAKLJUČANE i nedostupne za svakoga ko bi sa strane da se OGREBE O FRAJ INTERNET?!?
Jer, da je mreža otvorena za svakoga onda bi se automatski telefon zakačio na istu i web browser bi otvorio traženu internet stranu. Lepo se ti malo bolje informiši o tome koje mreže u tvom mestu postoje, koliko košta mesečna tarifa, ima'l slobodnih u nekoj zabiti od mehane, ... onda "plati pa klatiiiiI"!
Ah da, imaš i F R A J opciju, iz nekih nebuloznih razloga(reklama, promocija, ... recimo), mnogi provajderi imaju tkz. hotspotove postavljene po raznim kafićima, parkovima i javnim mestima na kojima je dozvoljeno konektovati se džabe po ceo dan. Brzina nije neka da bi zadovoljila download filmova i muzika, ali za pregled pošte, obilazak omiljenog sajta ili još bolje RSS pregled, dušu daje.

Ako iz ovoga nisi ukapirao čemu sve to služi a uz to još i ne radi, onda mani WLAN i veru da je to ubačeno u telefon kako bi ti DŽABE surfovao internetom!


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 02.09.2008. u 18:54 GMT+1]