[ ADRENALIN @ 11.01.2008. 18:01 ] @
Da li je format DV interlejsovan format, tj. kada montiram snimak sa kamere koja snima u tom formatu da li je prvo potrebno da ga nekako prebacim u progresiv pa da onda radim ili postoji bolje rešenje. Imam jako velike smetnje na snimku kod brzih promena u kadru. Čini mi se da je problem u interlejsu, snimak sam prebacio sonijevim programom koji sam dobio uz kameru, i ne znnam da li on to uradi ili moram sam da deinterlejsumje m posle. Koristio sam ulidov alat za montažu.

Kako vi to radite, dakle kako izmontirate snimak sa kamere, od samog skidanja sa trake do rezanja na dvd.
[ deks007 @ 11.01.2008. 22:45 ] @
Pretraga na Video forumu , prelistaj sve top teme pa onda pitaj . Imas brate brdo odgovora vezano za postavke i programe koji se koriste . Pozdrav !
[ ADRENALIN @ 12.01.2008. 10:02 ] @
Pa verujem da ima ali nigde nema sve redom, moje pitanje je vrlo konkretno, zanima me da li dv mora da se deinterlejsuje ili ne, ne tražim da raspravljamo o alatima , ako to nek ne želi, ovo je primarno pitanje.
[ deks007 @ 12.01.2008. 18:52 ] @
Nisam kompetentan ( nisam bas profesionalac u ovoj oblasti ) ali mislim da nemora . Koja je kamera u pitanju mozda je problem do nje . ostavi taj program koji si dobio uz kameru i pokusaj sa Vegasom , Premierom a na video forumu imas i osnovne tutorijale prevedene . Pozdrav !
[ Misa_exclusive @ 12.01.2008. 19:43 ] @
Da, interlejsovan je. Radi projekat u interlace, lower field first. ZTo ti je standardno za prikaz na DVDu i na tv. Progresiv se koristi za druge stvari
[ ADRENALIN @ 13.01.2008. 21:56 ] @
Citat:
Misa_exclusive: Da, interlejsovan je. Radi projekat u interlace, lower field first. ZTo ti je standardno za prikaz na DVDu i na tv. Progresiv se koristi za druge stvari


Tako sam i radio, ali imam te odvratne pojave kod brzih promena u kadru, možda nešto nisam lepo uradio. Pokušaću ponovo da vidim da li sam ja negde pogrešio. Kada skinem snimak sa trake isto postoje te brljotine u snimku, ali kada ga pustim u WMP onda se sve sredi, verovatno on prpozna da je to interlejsovan format pa ga reprodukuje kako treba. Kamera je soni 37-mica.
[ lord x @ 14.01.2008. 09:37 ] @

Pal DV na kome snima tvoja kamera je standardni tv format od 720x576 piksela. Prilikom obrade na racunaru MORA doci do pojeve testerica na uspravnim linijama u kadru jer monitor racunara nije predvidjen za sttandardni PAL. Na smontiranom materijalu, kada ga emitujes na TV-u takvih problema nema, takodje i kada ga pakujes u MPEG2.
[ ADRENALIN @ 17.01.2008. 18:38 ] @
Pa nije tako na kraju ispalo, ipak sam i na tv-u imao problema, ne znam, možda nisam dobro podesio izlazni format (MPEG2)
[ deks007 @ 17.01.2008. 20:12 ] @
Kada snimas pal 720x576 , renderujes u DVD PAL separate ( demux uradis razdvojis sliku i zvuk ) onda zvuk koji dobijes vratis na timeline pa ga renderujes u ASC3 promenis mu naziv i obrises izvorni zvuk . Sada u folderu imas dva fajla jedan mpa(slika) i AC3 (zvuk) . otvoris Arhiitekt podesis parametre da ti budi isti kao renderovanje (bitrarate 6000) uradis meni uredis prepare i posle rezes u Neru kao DVD Video i to je to . Mozda sam ti sazeto dao neke smernice ali ja to tako radim . Pozdrav !
[ Misa_exclusive @ 17.01.2008. 21:18 ] @
^Nema potrebe da razdvaja sluku i zvuk.
Vidi, kompjuter radi u PROFRESIV modu i zato ti se javlaju brlje pri pokretu. kad napraviš DVD i pustiš ga iz stand alone DVD pljera - nećeš imati problema. Biće sve glatko, jer dvd player hardversku radi plejbek interlejsovanog snimka. isto to rade i kartice za ,montažu koje se koriste za komp. E kad ti pustiš na TV-u, preko kompa, sa TV out-om, opet ima pproblema jer komp i dalje tretira snimak PROGRESIVNO i samo ga šalje na TV. E zato televizioje koriste kartice za emitovanje snimaka i zato sve ide glatko (to se posebno ogleda na kretanju textra po horizontali i vertikali)
[ ADRENALIN @ 21.01.2008. 07:49 ] @
Pretpostavljam da sam negde u postupku napravio grešku. Nisam vodio računa o tome. Ostaje mi da probam sa nekim malim klipom i vidim kako se to pravilno radi. Kakva je situacija sa novijim televizorima, imaju li oni progresiv mod ili su i oni interlejs. Naravno da kada ide preko tjunera mora da bude interlejsovan zbog pal standarda, zapravo da li SVAKI dvd preko s-video konektora daje isključivo interlejsovan signal? Kakva je situacija sa komponentnim izlazima, da li je i tu interlejsovan signal.
[ Toxic Flame @ 11.03.2008. 00:21 ] @
imao sam slichan problem sa hc24..

evo mog reshenja (koristim vegas, ali mislim da je svuda slichno)

dakle kad skinesh traku ona je u interlace (i to je to kad se vide trakice i sve to) onda kad obradjujesh podesish proekat da bude progressive i naravno i finalan render progressive..tako sam dobio videe koji se svuda pushtaju lepo i nema tih crtica preko celog kadra kad kamera ide gore dole..

to je to za videe koje planirash da vrtish po kompu..za dvd format je druga pricha.
[ HappyIndividuals @ 19.03.2008. 00:58 ] @
Naravno, i softveri kao na primer PowerDVD i drugi imaju podesavanje interlejsa u opcijama, tako da bi trebalo uglavnom i softverski na racunaru resiti problem pri pustanju klipova koji nemaju sinhronizovana polja kada se gledaju na monitoru (koji narano daje progrsivnu sliku). Ali na ustrb kvaliteta - dolazi do blagog zamucivanja slike