[ Daniel011 @ 15.01.2008. 15:08 ] @
Od juče sam primetio čudnu stvar sa svojom 064 karticom. Kada zovem neki 063 broj, ili fiksni koji ima caller-ID, umesto da se ispiše 064xxxxxxx kako je to bio slučaj do juče, sada se ispisuje +38164xxxxxxx kada zovem 063, odnosno 9938164xxxxxxx kada zovem fiksni. (Mreže 061 i 064 prilikom ispisivanja pozivajućeg broja ionako uvek ispisuju +38164..., tako da se, kada njih pozivam, nije ništa promenilo.) Inače imam i drugu 064 karticu i kad sa nje pozovem fiksni ili 063, pojavi se, kao i do sada, 064xxxxxxx.

Zvao sam 064 korisnički centar i oni su mi rekli da se to dešava, da ne mogu da vrate na stanje kakvo je bilo, ali da ta promena uopšte ne utiče na tarifiranje. Mene, ipak, malo nervira ispisivanje tog niza nepotrebnih cifara, a i kopka me zbog čega se to desilo, da li se možda neko na neki način "nakačio" na moj broj, ili je nešto drugo u pitanju, a da ovi u Telekomu kriju? Da li se još nekome od vas ovo desilo sa 064 brojem?
[ agasoft @ 15.01.2008. 15:59 ] @
nije nije. to sam i ja primetio već mesec dana ima. kad me zove devojka piše
381 a kad me zovu neki drugi ljudi, piše ok...
[ pisac @ 15.01.2008. 19:32 ] @
Da, stiže internacionalni format broja, i pri tome na ISDN linijama stiže informacija da je broj postavljen od strane korisnika i da nije proveren od strane centrale (drugim rečima, može biti falsifikovan).

Za uporedjenje, sa Telenora stiže informacija da je broj postavljen od strane centrale.
[ mycontrails @ 16.01.2008. 00:12 ] @
Ja sam na 063. Kada me zove neko sa brojevima koji pocinju sa 064/1xx-xxxx ispisuje +381641... isto je i sa 064/5xx-xxxx...
Kada 064 broj pocinje sa 2 onda stize u obicnom formatu 064/2... ista situacija je i sa svim 065 brojevima, nema madjunarodnog prefiksa. Potpuno bizarno.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.01.2008. 09:33 ] @
Kad me poziva korisnik sa brojem 064206xxxx ja vidim broj +38164206xxxx. Ja sam na Telenor mrezi.
[ Daniel011 @ 16.01.2008. 20:01 ] @
Citat:
mycontrails: Ja sam na 063. Kada me zove neko sa brojevima koji pocinju sa 064/1xx-xxxx ispisuje +381641... isto je i sa 064/5xx-xxxx...

Ovo za 064 brojeve koji počinju jedinicom je, izgleda, tačno. Svi brojevi 064/1xxxxxx koje sam danas proverio (ukupno njih 4, računajući i moj) ispisuju se u internacionalnom formatu. Za svaki od tih brojeva znam da se do relativno skorog vremena ispisivao kao 064/1xxxxxx.

Međutim, taj moj drugi 064 broj počinje upravo na 5, a ispisuje se kao i ranije, 064/5xxxxxx.

Proverio sam i jedan 064/2xxxxxx broj i on se takođe ispisuje kao 064/2xxxxxx.

Po svemu ovome, izgleda da Mt:s ovo prebacivanje na internacionalni format ispisivanja broja radi sistemski i da je krenuo od brojeva koji počinju sa 1. Samo mi je čudno što o tome u Korisničkom servisu ništa ne znaju, ili "ne znaju".
[ mycontrails @ 16.01.2008. 23:18 ] @
Citat:
Po svemu ovome, izgleda da Mt:s ovo prebacivanje na internacionalni format ispisivanja broja radi sistemski i da je krenuo od brojeva koji počinju sa 1

Da li moze neko da mi objasni ko to i kako radi? Ako to radi MTS za svoje brojeve, kakve veze to ima sa Telenorom? Zar nije do Telenora kakav ce caller ID da se prikaze na displeju telefona sa Telenorovom karticom? Kakve veze MTS ima sa tim? Tek sam sada zbunjen :-)
[ zzviktor @ 16.01.2008. 23:25 ] @
Pa ne znam ali kada su pustili inter konekciju sa vip mreze kada pozovete
telenor sa vipa prikazivao se medjunarodni format, ali ne vidim nista lose u
tome jer i ovako i onako kada odemo u inostranstvo treba nam medjunarodni
format pa s toga provideri preporucuju da se upravo koristi medjunarodni
format za ove unos brojeva u imenik...
[ Daniel011 @ 16.01.2008. 23:27 ] @
@mycontrails
Možda nisam u gornjem postu bio najprecizniji, ok, pokušaću da pojasnim. Nema nikakve veze sa Telenorom. Kao što sam napisao, spomenuo sam Telenor, kao i fiksne telefone sa identifikacijom, zbog toga što se na njima standardno ispisuje samo pozivni broj, bez internacionalnog kôda. Nasuprot tome, 061 i 064 uvek ispisuju na ekranu internacionalni kôd, bez obzira sa kog broja se zove, bio to Telenor, M:ts, VIP ili fixni (što je, po meni, takođe neviđena glupost). Prema tome, ono što vidimo kad pozivamo 061 ili 064 nam ništa ne govori. Informaciju o tome da li se neki broj šalje sa internacionalnim kôdom možemo, prema tome, videti samo ako pozovemo 063 ili neki fixni telefon koji ima identifikaciju. Eto, nadam se da sam sad bio jasniji.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.01.2008. 23:44 ] @
Kad pozovem sa Vip mreze Telenor broj dobijam format 061132xxxx kad pozovem sa broja mt:s broja dobijam +38164206xxxx kad pozovem sa drugog mt:s broja dobijam 064256xxxx.

Pitaj boga sta mt:s podesava i steluje kod njih...
[ Daniel011 @ 16.01.2008. 23:49 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: kad pozovem sa broja mt:s broja dobijam +38164206xxxx kad pozovem sa drugog mt:s broja dobijam 064256xxxx.

To govori u prilog pretpostavci da su tu promenu već izvršili kod 064 brojeva koji počinju jedinicom i da je sad u toku promena kod brojeva koji počinju dvojkom... I da su tom promenom već zahvaćeni brojevi 064/20xxxxx, dok 064/25xxxxx tek treba da dođu na red.
[ KOLE89 @ 17.01.2008. 12:12 ] @
Kad zovem sa broja 064/46xxxxx takođe se prikazuje 993816446xxxxx na fiksnom telefonu...
[ pisac @ 17.01.2008. 13:20 ] @
Zaboravljate da se na fiksnim telefonima dobija broj 99381641234567

Pa izvol'te prvo shvatite koji je broj u pitanju kada vam se prikaze na ekranu fisknog telefona, a onda probajte i da nazovete taj broj.
[ Catch 22 @ 17.01.2008. 13:52 ] @
Biće da cela stvar radi dvosmerno... upravo sam pozvao svoj 064 broj sa svog telenor broja, koji se na ekranu pojavljuje u formatu +38162662xxx
Fiksni telefoni sa Caller ID, prikaz broja valda zavisi od centrale (?!), pošto ta usluga još uvek nije ni moguća na svim centralama fiksne telefonije...
[ Daniel011 @ 17.01.2008. 15:25 ] @
Citat:
pisac: Zaboravljate da se na fiksnim telefonima dobija broj 99381641234567

Pa izvol'te prvo shvatite koji je broj u pitanju kada vam se prikaze na ekranu fisknog telefona, a onda probajte i da nazovete taj broj.
U tome je upravo stvar. Gomila nepotrebnih cifara koje samo zbunjuju.


Citat:
Catch 22: Biće da cela stvar radi dvosmerno... upravo sam pozvao svoj 064 broj sa svog telenor broja, koji se na ekranu pojavljuje u formatu +38162662xxx
Citat:
Daniel011: 061 i 064 uvek ispisuju na ekranu internacionalni kôd, bez obzira sa kog broja se zove, bio to Telenor, M:ts, VIP ili fixni


Citat:
Catch 22: Fiksni telefoni sa Caller ID, prikaz broja valda zavisi od centrale (?!), pošto ta usluga još uvek nije ni moguća na svim centralama fiksne telefonije...
Caller ID na fixnim telefonima nikad do sada nije za domaće pozive ispisivao 99381... sve dok se pre neki dan neko u m:ts-u nije "genijalno" setio da prikaz brojeva šalje u internacionalnom obliku.


[ pisac @ 17.01.2008. 19:23 ] @
Pa, meni se dešavalo dok sam u roamingu da se na fiksnom telefonu onoga koga zovem prikaže moj 063 broj u internacionalnom obliku 9938163... ali samo povremeno.
[ Catch 22 @ 18.01.2008. 02:08 ] @
Još zanimljivije je da na sajtu: World Telephone Numbering Guide: Serbia
Piše ovako:
Citat:

Number Format
Area Code: 2-3 digits
Subscriber Number: 5-7 digits
Trunk Prefix: 0
International Prefix: 00 (was 99)

Prefiks 99 bi trebalo da je zamenjen sa 00, a očigledno nije... (!?!)
[ Daniel011 @ 18.01.2008. 16:36 ] @
Citat:
pisac: Pa, meni se dešavalo dok sam u roamingu da se na fiksnom telefonu onoga koga zovem prikaže moj 063 broj u internacionalnom obliku 9938163... ali samo povremeno.

E da, to za roaming se sećam, kada su me pre 3-4 god. roditelji zvali iz CRO sa njihove 064-vorke, na fixnom mi se ispisivalo 9938164..., što je u neku ruku i logično, jer tada ipak signal putuje i preko inostrane mreže. Na taj način se moglo videti ko zove iz roaminga, a ko sa domaće teritorije.

Sada je štos, što bi neko ko je neupućen u ove najnovije izmene, kada vidi moj broj u internacionalnom formatu, mogao da pomisli da zovem iz roaminga, tj. iz inostranstva.
[ stevicad @ 24.01.2008. 10:33 ] @
Ne bih se složio da je ovo -čudna stvar- , naprotiv.

U proteklih nekoliko godina sam skupio poprilično telefonskih brojeva svojih kolega, uglavnom iz Evrope i Azije, a i sam poprilično putujem pa mi je daleko zgodnije da se, kada me neko prvi put nazove, broj telefona prikazuje u formatu +381xxxxx... (ili 382 ili 44 itd.)

Pozivanjem broja u takvom formatu ne moram da dodajem ili oduzimam nule ili devetke, ili da pogadjam koji li je pozivni za tu i tu državu, a sve u zavisnosti od toga u kojoj se trenutno nalazim...da li je iz Rusije poziv ka Srbiji 00381 ili 99381 ili nešto treće.....

+38123xxxxxx sa bilo kog mobilnog, bilo kog operatera, iz većine država (i unutar mreže) će sigurno biti poziv mog kućnog broja. Dok pozivanje broja koji ste u svom mobilnom upisali kao 023xxxxxx ili 064xxxxxxx postaje poprilično komplikovano, čim predjete granicu....

Ovo je izgleda još samo u Srbiji -čudna stvar- mi smo navikli da razmišljamo vrlo -lokalno-....ograničeno....pa jeste, ko će još zapamtiti +38164xxxxxx.....
[ Catch 22 @ 24.01.2008. 12:13 ] @
Citat:
stevicad:Ovo je izgleda još samo u Srbiji -čudna stvar- mi smo navikli da razmišljamo vrlo -lokalno-....ograničeno....pa jeste, ko će još zapamtiti +38164xxxxxx.....

Potpuno si u pravu, posebno što u uputstvu za rukovanje skoro svakog telefona i piše da brojeve u imeniku treba upisivati u međunarodnom formatu (+381xx...)
Ali džaba što piše, kad to niko ne čita...
Čak većina ljudi nove brojeve zapisuje u imenik zaobilaznim putem "preko Velike i Male Krsne", jer ih mrzi da pročitaju uputstvo (a ni informacije na displeju svog telefona).
[ pisac @ 24.01.2008. 16:13 ] @
Citat:
stevicad: Ne bih se složio da je ovo -čudna stvar- , naprotiv.

U proteklih nekoliko godina sam skupio poprilično telefonskih brojeva svojih kolega, uglavnom iz Evrope i Azije, a i sam poprilično putujem pa mi je daleko zgodnije da se, kada me neko prvi put nazove, broj telefona prikazuje u formatu +381xxxxx... (ili 382 ili 44 itd.)


Da, izuzetno je zgodno kada ti na kućnom telefonu stigne identifikacija 99381641234567, odmah shvatiš da je u pitanju neko iz neke zemlje, pa onda malo razmisliš i vidiš da je baš naša zemlja u pitanju, pa još malo razmisliš i primetiš da je u pitanju mobilna telefonija srbije, i onda najzad shvatiš da te zove pera čiji je broj 0641234567. Pera je u medjuvremenu spustio slušalicu jer si previše razmišljao, ali zato ti bez problema pritisneš "callback" na telefonu, i nazoveš 99381641234567, i onda te dočeka poruka Telekoma da biraš broj koji ne postoji

Uživancija. Izuzetno sam zadovoljan sa novom pogodnošću koju nam je pružio mt:s.
[ Daniel011 @ 12.02.2008. 11:32 ] @
Citat:
Daniel011: Međutim, taj moj drugi 064 broj počinje upravo na 5, a ispisuje se kao i ranije, 064/5xxxxxx.

Proverio sam i jedan 064/2xxxxxx broj i on se takođe ispisuje kao 064/2xxxxxx.

Juče sam ponovo proverio, sada su i ova dva broja počela da se ispisuju u internacionalnom formatu.

Kad me ubuduće neko pita na kojoj sam mreži, neću reći 064, nego 9938164.

Kakva glupost...
[ moba2007 @ 12.02.2008. 12:52 ] @
Pa vama ljudi sve smeta. Neka niko ne shvati nesto licno. Ovde u hr, jos od pre 8godina (kad sam uzeo mobitel) dolazni poziv ispisuje u internacionalnom formatu, znaci +38598*******. Za fixnu mrezu razumem, ali s mobilne mreze je svejedno da li ces broj unutar Srbije pozvati sa +3816........ ili samo 06........ u svakom slucaju cete dobiti isti broj.
[ pisac @ 28.02.2008. 14:20 ] @
Evo, upravo malopre kaže mi žena: "Zvao je neko iz inostranstva, nisam se javila." (fiksni telefon)

Ja pogledam na identifikatoru, a ono famozni broj famoznog mt:s-a u internacionalnom formatu (9938164......)

Eto, toliko o posledicama toga što u mt:s-u rade debili kojima to "nije nikakav problem".
[ Catch 22 @ 28.02.2008. 21:45 ] @
@pisac: Imajući u vidu broj tvojih komentara na tu temu ovde, neke stvari uopšte ne kapiram... zašto rođenoj ženi do sada nisi objasnio kompletnu "id-caller problematiku"? A ako postoji neka paranoja u vezi javljanja na "pozive iz inostranstva" možda bi bilo bolje da vratiš stari telefon, koji ne prepoznaje ništa nego samo uredno zvoni kad te neko pozove... (mislim, čisto radi spokojnosti ukućana!)
[ agasoft @ 28.02.2008. 21:54 ] @
Ma daj catch22, pa mora da postoje neki standardi, najbolje bi bilo kad bi
morali da biramo 9938164789. hahaha...
[ calexx @ 28.02.2008. 22:03 ] @
Možda bi mogao da objasni telefonu da ne prikazuje int deo broja, onda ni vip ni mts a bogami ni fiksni brojevi neće da liče na inostrane. Baš ću da proverim kako sam ja to podesio na svom fiksnom.
[ Catch 22 @ 28.02.2008. 22:04 ] @
@agasoft: Jel to namerno vršiš zamenu teza ili ti se samo ovaj put omaklo? (Jeste da je metoda vrlo popularna zadnjih dana u našoj zemlji, ali ne treba preterivati...)
:)
PS
Naslov teme u kojoj diskutujemo je "Čudna stvar sa caller-IDom"
[ pisac @ 29.02.2008. 07:55 ] @
Citat:
Catch 22:zašto rođenoj ženi do sada nisi objasnio kompletnu "id-caller problematiku"?


Rođenoj ženi ne mogu ni mnogo prostije stvari da objasnim :-)


Citat:
Catch 22:A ako postoji neka paranoja u vezi javljanja na "pozive iz inostranstva"


Nije paranoja, već ne trošimo reči i vreme za pozive koji za koje znamo da su pogrešni (a to su svi pozivi iz zemalja u kojima nemamo poznanike, tj. zemalja koje ne pozivamo). Znači, pozivni broj 99381... nije u spisku zemalja koje smo ikada zvali iz stana, pa prema tome moja žena nije našla za shodno ni da se javi na taj broj. U stvari, ona i ne zna da je to pozivni broj za Srbiju, jednostavno zato što nikada i ne zove Srbiju na taj način.

A gospoda iz mt:s-a su tehno/birokrate koji uopšte ne shvataju kako razmišlja normalna osoba koja se ne bavi Telekomunikacijama niti je to zanima.
[ Catch 22 @ 29.02.2008. 12:22 ] @
Samo sam hteo da kažem da je život bio mnogo jednostavniji kad smo koristili "Ei-Pupin" i "Iskra" telefone...

("Alo Požega...")
[ enes @ 05.07.2008. 14:43 ] @
Pretpostavljam da ja nisam izdvojen slucaj, ali od kraja januara 2008. godine, moj prepaid broj se na CallerID-ju fiksne telefonije prkazuje u obliku 9938164xxxxxxx ?!?! Prvo sam pomislio da je to generalno sa svim mt:s brojevima. Kad sam zvao i jedan i drugi korisnicki servis. Prvo su lopticu prebacivali na jedne pa na druge, da bi me na kraju ubedjivali da se poziv normalno tarifira?!?! Stavise, zbunili su me neki pozivi sa mt:s postpaid brojeva koji se normalno prikazuju, mada jos nisam 100% siguran da ima veze sa tim da li je broj prepaid ili postpaid. Napominem da SVI DRUGI brojevi se potpuno normalno prikazuju (011xxxxxxx, (i sva ostala pozvina podrucja), 061xxxxxxx, 062xxxxxxx (i sve ostale mreze)). Jedino se problem javlja kod mt:s mreze i to na NEKIM BROJEVIMA!?

Epilog cele price je da je proslo preko pola godine, da pokusavam na razne nacine da ih "nateram" da provere gde je problem i da to srede - jer me poprilicno nervira kada moj poziv izgleda kao poziv iz inostranstva - dok malo boljene pogledam broj..... Poslednji odgovor koji sam dobio od njih (zvanicno) glasi:

"Poštovani,

Pošto posedujemo različite tipove centrala, i prikaz brojeva zavisi od koje centrale ide poziv. Tehnički je neizvodljivo da se bilo šta menja.

Srdačan pozdrav,
"


Posto sam POTPUNO RAZOCARAN, molim jos neki komentar - najbolje od onih koji znaju u cemu bi konkretno mogao da bude problem..... Takodje bih voleo da dobijem potvrdu da se ovaj problem ne pojavljuje samo kod mene.....


Unapred hvala svima!
[ calexx @ 05.07.2008. 17:02 ] @
Ja na to odavno ne obraćam pažnju a mislim da se kod mene pokazuje kako koji i kako kad. Ako se ne varam, mogu i na telefonu (tj ISDN NT) da podesim kako da pokazuje ali se više ne sećam šta sve može. Ja ionako sve brojeve u mobilnim imam u tom formatu a uglavnom mi CID na mobilnim tako i pokazuje. Mogu da proverim večeras kako se ponaša fiksni.
[ enes @ 05.07.2008. 22:47 ] @
Za mobilni-mobilni mi se cini da generalno SVI brojevi iz SVIH mreza se prikazuju tako. Sto se tice prikazivanja mobilni-fiksni ili fiksni-fiksni, i tu je stvar bila "standardizovana" tako da se svi pozivi unutar zemlje prikazuju u "normalnom modu" 011, 012, 013, .... 061, 063, 064,.... Od januara odjednom postoji izuzetak i to ISKLJUCIVO u mt:s mrezi..... i to SAMO ZA NEKE BROJEVE?!?!?! Da je cela mt:s mreza presla na ovaj internacionalni prikaz - OK - pripisao bih to njihovom namernom cinu - ovako mi se cini da je to samo jedan mali propust u setovanju centrale (najverovatnije centrale za prepaid mt:s brojeve - ili bar za neke brojeve). Uz odredjene provere bar cemo ustanoviti da li se SVI preepaid probevi ovako prikazuju, ili to vazi samo za starije preepaid brojeve, ili ....... da ne nagadjam, vec cemo proverama utvrditi.

Mada, vise bih voleo da ovo procita neko ko je za ovo zaduzen, da to proveri, i ispravi..... calexx - hvala unapred.... kao i svim ostalim koji ce kod sebe proveriti da li se i kako ispisuje njihov mt:s broj na fiksnom CallerID-ju....
[ Slobodan Milivojevic @ 05.07.2008. 23:43 ] @
Citat:
enes: Za mobilni-mobilni mi se cini da generalno SVI brojevi iz SVIH mreza se prikazuju tako.


mt:s i Vip pokazuju brojeve u formatu +381 xx xxxxxxxx a Telenor ako je poziv iz Srbije pokazuje 0 xx xxxxxxx. (osim bas za neke prepaid mt:s brojeve) znam da kad je moj otac bio na prepaidu da se desavalo +381 64 xxxxxxx i na Telenoru.

Za moj mt:s postpaid identifikacija je klasicna bas kao sto treba:
[att_img]
[ calexx @ 06.07.2008. 07:10 ] @
Probao sam sinoć kako se ponašaju kada se sa mobilnih zove fiksni, pozivi sa 064 (dva postpejd) i 061 se pokazuju kao +3816*** a sa 063 postpejd kao 063**.