[ miralo @ 15.01.2008. 21:54 ] @
Imam HEX za at90s8515, ali bih stavio atmega8515. E sad, autori koda kazu da su za ATS fuses default vrednosti i da kod prebacivanja na atmega treba samo paziti da fuses imaju dobre vrednosti. Nisam nikad radio sa atmelom, a vidim da to podesavanje nekad zna da pravi probleme. Pretpostavljam da treba izabrati S8515C, zbog kompatibilnosti sa ATS, a ostalo mi nije bas najjasnije. Uz Atmel se koristi 7.3728Mhz( ili slicno ) pa pretpostavljam da treba 0111 za CKSEL.
I koji programator sigurno radi. Pokusavao sam par sema sa 74HC244, ali ponyprog ( a ni AVR ISP) nije detektovao nista, odnosno AVRisp5.0 (kanda) je jednom ucitao uC, (nisam nista upisivao), ali kada sam posle probao u ponyprog nije ga video. Sada ga vise ne vidi ni AVRISP.
Dakle, jel ima neko ko je licno probao neku semu koja garantovano radi sa ATMega8515?




[Ovu poruku je menjao miralo dana 16.01.2008. u 00:29 GMT+1]
[ branko_g @ 16.01.2008. 09:32 ] @
Za razliku od starije generacije AT90S8515 novi ATmega 8515 ima interni RC oscilator na 1Mhz koji
je fabrički izabran kao Clock Source(CKSEL=0001).
E sad si ti sigurno izflešovao drugu kombinaciju za CKSEL pa ATmega nema izvor Clock-a, i zbot toga
ga program ne prepoznaje. Možeš probati da mu dovedeš spoljni Clock od nekoliko Mhz od nekog externog
oscilatora na nožicu XTAL 1.
Inače za Flash-ovanje ATmega koristim STK200 kompatibilni adapter za paralelni port(taj sa 74HC244) a program koji
koristim je CodeVisionAVR: http://www.hpinfotech.ro/
To je doduše kompletno razvojno okruženje za AVR ali ja koristim samo onaj deo za promenu stanja
Fuse Bits-a jer mi je on nekako najsigurniji za to. Za pisanje programa i Flash-ovanje koristim WinAVR
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=68108

PonyProg bih izbegavao za te svrhe jer sam čitao da i drugi imaju problema sa njim, bar kad je u pitanju
programiranje Fuse Bits od AVR-a. I obrati pažnju da 1 znači da Bit nije programiran a 0 da jeste.
[ miralo @ 16.01.2008. 11:30 ] @
U principu samo sam iščitao uC a ništa nisam upisivao (bar ne namerno). AvrISP je to lepo odradio. E onda me đavo ter'o da probam kako to čita Pony. Znači do brljotine je došlo kada je ponyprog pokušao da ga otvori.
Pošto mi treba samo za jednokratnu upotrebu (jedan mikrokontroler), nisam hteo da pravim ništa komplikovano, već sam probao neku od prostijih verzija (http://www.scienceprog.com/avr-isp/). Na ploči je klasičan 10-to pinski konektor. Malo me je bunilo što su na ovoj šemi MISO i MOSI zamenili mesta, ali AVRISp je učitao i tako ???

E sad, šta podrazumevaš pod dovodjenjem eksternog oscilatora? Da li to znači da moram da skinem uC sa ploče i da stavim XTal ili može i dalje kao ISP? ili na XTAL1 dovedem signal sa generatora a XTAL2 skinem?

[Ovu poruku je menjao miralo dana 16.01.2008. u 14:52 GMT+1]
[ branko_g @ 16.01.2008. 14:17 ] @
Citat:
E sad, šta podrazumevaš pod dovodjenjem eksternog oscilatora? Da li to znači da moram da skinem uC sa ploče i da stavim XTal ili može i dalje kao ISP? ili na XTAL1 dovedem signal sa generatora a XTAL2 skinem?


XTAL 1i 2 su nožice na uC na koje se priključuje Quarz, externi oscilator ili čak RC kombinacija(pogledaj Datasheet).
U tvom slučaju odlemi Quarz i priključi na XTAL2 izlaz jednog Quarz oscilatora.
Quarz oscilator je najčešće u metalnom kućištu i ima 4 izvoda. Dva su za napajanje(0 i 5V) jedan je izlaz
a jenda nije spojena(N.C). Unutra je pored jednog Quarz kristala i nešto elektronike, a na izlazu imaš
savršenu četvrtku (0-5V) one frekvencije koja stoji na kućištu.
I ja sam se opekao sa tim stvarima pa sam morao da na jednoj maloj raster pločici zalemim Oscilator
i par žica za napajanje i izlaz koje onda prikačim na uC koji hoću da "spasem".
Kada spojiš žice za napajanje(0 i 5V) i izlaz na XTAL 2 morao bi ponovo uspostaviti komunikaciju sa uC(preko ISP).
[ miralo @ 16.01.2008. 16:13 ] @
Došao sam i ja posle na ideju za oscilator, ali sam negde video da je neko samo stavio drugi kvarc i da je proradilo pa sam pomislio da možda mogu to i tako da rešim. Na nekim starim pločama (čini mi se da su bile od XT 286) imao sam oscilatore, samo što trenutno ne mogu da ih nadjem. A negde sam pročitao da avrdude može to da reši, pošto AVR može da se briše na manjim brzinama. Probaću i to.
[ branko_g @ 16.01.2008. 17:49 ] @
Citat:
A negde sam pročitao da avrdude može to da reši, pošto AVR može da se briše na manjim brzinama. Probaću i to.


Ako sada Atmega nema Clock neće ti pomoci ni avrdude. Jednostavno bez Clock-a je uC mrtav.
[ miralo @ 16.01.2008. 23:51 ] @
Tačno, avrdude to može samo sa stk500 i nekim USB programatorima.

U međuvremenu sam nekako uspeo da vratim uC u život. Skinuo sam kvarc i 2x22pF. Sa druge pločice, gde imam PIC doveo sam signal sa kvarca (obe nožice, znači Xtal1 i Xtal2 ) i sad radi k'o avion. Fuses imaju vrednosti E7 za low i 59 za high. Znači bio je podešen za eksterni RC oscilator 3-8 MHZ, a koliko se ja razumem u ovo to nije RC.
Pretpostavljam da za moju ploču treba da bude CKOPT 1 i CKSEL3..1 111. E, a SUT i CKSEL0 mi nisu baš najjasniji pa bih bio jako zahvalan da malo rastumačiš i to. Jeste da se čovek najbolje uči na greškama, ali ne bih baš da lemim oscilator 5 puta.
[ branko_g @ 17.01.2008. 07:23 ] @
Pa kao što sam već pisao, pogledaj u Datasheet, strane 36 i 37, tabele 5 do 8.
Tu piše sve, SUT je Start-up Time, uzmi najbolje SUT=11.
CKOPT određuje da li oscilator radi sa punom amplitudom(CKOPT=1,rail to rail) ili sa smanjenom(CKOPT=0).
Ako radi sa punom amplitudom moguće je na XTAL 2 priključiti i jedan inverter preko koga možeš koristiti
uC takt i za druge stvari.
CKSEL0 je kako ja mislim 0 ako koristiš keramičke rezanatore a 1 ako koristiš kvarc.

P.S. Vidim da se dosta dobro razumeš u elektroniku pa mislim da je šteta da se tvoje interesovanje(za sada)
ograničava na Flash-ovanje jednog jedinig ATmega. Usudi se i probaj nešto i sam da programiraš, veruj mi
nije to toliko teško. Ako te interesuje kako i sa čime javi mise jednom PP.
[ miralo @ 17.01.2008. 09:33 ] @
Hvala puno na pomoći.
Poenta je da sam CKSEL postavio na RC oscilator, a ne na kristal/keramički. Da bih povratio uC u život doveo sam signal sa druge konrtrukcije koja je imala PIC ) i kristal na 20 Mhz i sada je sve normalno. Programator je onaj najjednostavniji sa 74HC244 (koristi samo pola kola). Program je AVRIsp, mada rade lepo i ostali (avrdude, CodeVision, WinAvr)
Nadam se da će ovo nekom koristiti.

[Ovu poruku je menjao miralo dana 18.01.2008. u 23:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao miralo dana 18.01.2008. u 23:19 GMT+1]