[ babylonian @ 29.09.2003. 18:03 ] @
Koje su to knjige koje su najvise ostavili utisak na vas, i zasto?!?
Kratko objasnjenje!

Veliki pozdrav & thx
[ Tyler Durden @ 29.09.2003. 23:12 ] @
Dok sam bio manji gutao sam svašta, npr. karl may (winnetou, old shatterhand :)) ili agatha christie, jules verne.. uglavnom avanture, fantasy... i to je jeste dosta uticalo na mene

Moram posebno da izdvojim Gospodara Prstenova. To sam jednostavno u dahu pročitao...

Nažalost, u zadnje vrijeme nemam baš mnogo vremena za knjige....

[ Conica @ 30.09.2003. 00:00 ] @
..nemoj zaboraviti Hobit...procitala sam je 20 puta najmanje.....
Hm..da vidimo.....Kronin - Sesirdzijin zamak...fascinantna knjiga
dalje, Agata Christie, pa serijal Serlock Holmes...knjige tipa "razbibriga" i mozda jos Pekicevo Besnilo...

cheers
Cony
[ popeye @ 30.09.2003. 00:09 ] @
Serijal "Rama" Artura Klarka.

Poimanje Boga uz ocuvanje zdravog razuma.
[ RiV @ 30.09.2003. 00:36 ] @
Citat:
Conica:
..nemoj zaboraviti Hobit...procitala sam je 20 puta najmanje.....
Hm..da vidimo.....Kronin - Sesirdzijin zamak...fascinantna knjiga
dalje, Agata Christie, pa serijal Serlock Holmes...knjige tipa "razbibriga" i mozda jos Pekicevo Besnilo...

cheers
Cony

Ma to Besnilo je ludilo od knjige
680 strana koliko se secam, inache chitao sam ama bash sve i to puno
(sve do pojave prvih BBS-ova a onda Interneta) recimo Remark je prava
stvar za chitati dok si u vojsci! A tek Bukowski, ili mozda malo SF,,,,,,,
ih bash sam zeljan jedne dobre knjige pa makar i PROCES ili Stepski vuk
ili recimo Biografiju VanGogh-a! Ajd sad.......
[ MilošV @ 30.09.2003. 07:01 ] @
Kurt Vonnegut, Jr. - "Cat's Cradle" (kod nas: "Macina kolijevka")
[ Tyler Durden @ 30.09.2003. 22:41 ] @
Zainteresovao sam se za cyberpunk prilicno, tako da ce to da mi bude prvo kad uhvatim vremena
Imam .pdf neuromancera od williama gibsona, "oca" ovog zanra... pa je tu hyperion o kojem sam se naslusao mnogo..
[ formeye @ 01.10.2003. 12:43 ] @
Citat:
tizza:
Kurt Vonnegut, Jr. - "Cat's Cradle" (kod nas: "Macina kolijevka")


Pratim i podizem za 1984 - Erik Antony Bler (poznatiji kao G. Orwell)
[ caiser @ 01.10.2003. 14:01 ] @
+ "Zivotinjska farma" od istog. :) Dve, mozda, najjace knjige koje sam citao.
[ Shadowlord @ 01.10.2003. 14:51 ] @
Citat:
Conica:
..nemoj zaboraviti Hobit...procitala sam je 20 puta najmanje.....




Definitivno J.R.R. Tolkien "Hobit", "Gospodar Prstenova" i "Silmarilion"
A tu je i gomila drugih npr. Kastaneda "Unutrasnji Oganj", Basara "Kinesko Pismo"
H. Hese,Teri Pracet,...
U mom slucaju je to jako duga lista svega i svacega
[ stalker @ 01.10.2003. 15:10 ] @
10 postova i niko da pomene Autostoperski...Cccc,gde ide ovaj svet.

Normalno,pored ove,daleko ispod,prva sledeca je 1984
[ Tyler Durden @ 01.10.2003. 22:33 ] @
Kad sam bio mali bio je crtani zivotinjska farma, sjecam se da sam plakao kad je umro onaj konj, zaboravih sad kako se zvao. Zivotinjska farma mi je tecnija, tehnicki bolja, ali 1984 je mnogo ostrija, direktinija, sumornija...

za caisera i formeyea vidim da volite orwella i teme o kojima je on pisao, procitajate (ako niste) od huxleya brave new world. U slicnom fazonu kao i zivotinjska farma i 1984, mislim da ce vam se svidjeti.

Film po autostoperskom vodicu...
[ MilošV @ 02.10.2003. 08:06 ] @
Citat:
formeye:
Citat:
tizza:
Kurt Vonnegut, Jr. - "Cat's Cradle" (kod nas: "Macina kolijevka")


Pratim i podizem za 1984 - Erik Antony Bler (poznatiji kao G. Orwell)

:)
Pratim i podizem za "Kraljevski put" -Andre Malro
[ caiser @ 02.10.2003. 08:09 ] @
Citat:
Tyler Durden:
huxleya brave new world.


Aaaaa!!!! Imao sam to u kompu u .txt formatu. Bog zna da li mi je to jos uvek tu ili ne. :(
[ RiV @ 02.10.2003. 13:28 ] @
Imam Neuromancer-a i Autostopera u txt. na srpskom!!!
Pa kome treba nek podigne tri prsta!
[ Tyler Durden @ 02.10.2003. 13:41 ] @
Ja bih autostoperski vodic...

Inace, ja imam LOTR u .pdf i .txt pa ako neko zeli ...
[ talicni_tom @ 02.10.2003. 14:27 ] @
Od novijih izdanja moj favorit je "Opsada crkve Svetog Spasa" Gorana Petrovica



[ KaT @ 02.10.2003. 19:05 ] @
Tocak vremena od Poberta Jordana
Disksvet Terija Praceta
[ Shadowed @ 02.10.2003. 20:18 ] @
Sta znam, 1984, 2001: Odiseja u svemiru, Autostoperki vodic. Ne bih mogao bas da kazem od te tri koja je najbolja.

Ima li neko Zivotinjsku farmu u elektronskom obliku (bilo koji oblik - txt, pdf, lit, html...)? Vrlo pozeljno na srpskom jeziku.
[ caiser @ 02.10.2003. 22:18 ] @
Poslao sam ti na mail. Na engleskom je, ali to je meni i trebalo jer sam srpsku verziju citao skoro 10 puta. ;)
[ stalker @ 02.10.2003. 23:24 ] @
Vidis,zamalo da zaboravim knjigu koja je kumovala mom nazivu - "Piknik pokraj puta",ima i film (kao moj nick) mada ne zelim da ga gledam,osecam da cu da upropastim knjigu.Najbolji scenario u slucaju dolaska vanzemaljaca...

Kao sto ne bih voleo da gledam no AVKG film-uuuu,kako bi to ocajno bilo
[ popeye @ 02.10.2003. 23:58 ] @
Zbog Dine je trebalo lincovati Linca.
[ Shadowed @ 03.10.2003. 09:30 ] @
Citat:
caiser:
Poslao sam ti na mail. Na engleskom je, ali to je meni i trebalo jer sam srpsku verziju citao skoro 10 puta. ;)

Hvala. Verovano cu procitati to na engleskom prosto iz nestrpljenja ali potraga za verzijom na srpskom se nastavlja...
[ Dragan Varagic @ 03.10.2003. 10:02 ] @
Ala ste jednobrazni :) Od tolikih miliona knjiga...

Od sf-a koji je definitifno techy literatura - Zelazny, pa Mejrink (zaboravio sam kako se piše u originalu)...

Pa Galeb Džonatan Livingston, Pa Tao Te Đing od Lao Ce-a...

Pa Južno-Američki pisci...

...
[ noviKorisnik @ 03.10.2003. 10:20 ] @
The Tao of Programming

Translated by Geoffrey James

Citat:
1.4
The wise programmer is told about Tao and follows it.
The average programmer is told about Tao and searches for it.
The foolish programmer is told about Tao and laughs at it.

If it were not for laughter, there would be no Tao.
[ kUdtiHaEX @ 03.10.2003. 11:55 ] @
Bla ne znam kada sam zadnji put seo da procitam neku knjigu (a da nije vezano za racunare).... ovi kompovi mi oduzimaju mnogo vremena, moram da ih bacim :)

Enivej, svima preporucujem knjigu "Na zapadu nista novo" koju je napisao Remark. Knjiga govori o desavanjima u zemljama okupatora, kako su dobijali dobrovoljce i prica dalje prati jednog mladica i sta se sve desava tokom prvog svetskog rata... jednom recju fantasticna knjiga. Takodje od istog pisca, Noc u Lisabonu.
[ Mihailo @ 03.10.2003. 14:08 ] @
Remark mi je tu negde na top10. Hint: Nebo nema miljenike.
Od skorije pročitanih recimo Milan Kundera - Smešne ljubavi i Herman Hese - Sidarta.


[ caiser @ 03.10.2003. 15:18 ] @
Sidarta je strasna knjiga. Meni je u rangu sa Alhemicarem. Mada je Alhemicar za nijansu bolji. :)
[ dreamer-type @ 04.10.2003. 01:34 ] @
Borilački klub - Čak Polanik

[ iNCUBUs @ 04.10.2003. 10:00 ] @
Citat:
dreamer-type:
Borilački klub - Čak Polanik



Kod nas je "preveden" kao Palanjuk, gde nije u pitanju nj već n+j.

Od njega mi se dopao "Survivor".
[ RiV @ 04.10.2003. 13:12 ] @
Citat:
kUdtiHaEX:
Bla ne znam kada sam zadnji put seo da procitam neku knjigu (a da nije vezano za racunare).... ovi kompovi mi oduzimaju mnogo vremena, moram da ih bacim :)

Enivej, svima preporucujem knjigu "Na zapadu nista novo" koju je napisao Remark. Knjiga govori o desavanjima u zemljama okupatora, kako su dobijali dobrovoljce i prica dalje prati jednog mladica i sta se sve desava tokom prvog svetskog rata... jednom recju fantasticna knjiga. Takodje od istog pisca, Noc u Lisabonu.

Kao shto rekoh najjachi je ako ga chitash u vojsci, a meni posle Zapada je jaka
"Tri ratna druga", to je klasika!
[ Floyd @ 04.10.2003. 13:13 ] @
Citat:
caiser:
Sidarta je strasna knjiga. Meni je u rangu sa Alhemicarem. Mada je Alhemicar za nijansu bolji. :)


Ako nisi, procitaj Heseovog Stepskog Vuka. Ako ti se svidjaju Alhemicar i Sidarta, mislim da ce ti se svidjati i Stepski Vuk.
[ Floyd @ 04.10.2003. 13:13 ] @
Zaboravio sam da spomenem i od Koelja "Prirucnik za ratnika svetlosti".
[ caiser @ 04.10.2003. 15:23 ] @
Citat:
Floyd:
Ako nisi, procitaj Heseovog Stepskog Vuka. Ako ti se svidjaju Alhemicar i Sidarta, mislim da ce ti se svidjati i Stepski Vuk.


Pa zar sam mogao da zaobidjem Heseovu najpoznatiju knjigu? :))))
[ iNCUBUs @ 04.10.2003. 18:37 ] @
Inače svidja mi se kako piše Alessandro Baricco, npr "Pijanista" ili "Svila"...
[ stalker @ 05.10.2003. 12:40 ] @
Neko je prokomentarisao da su ovde samo SF knjige
E,pa evo i mog skromnog doprinosa(ponovo)
Milorad Pavic - Predeo slikan cajem.txt
(moze i hazarski)
[ EArthquake @ 29.07.2004. 19:45 ] @
Sumnjam da mi omzete pomoci ali:ima li neko knjigu u elektronskom formatu Wiliema Gibsona
Grof nula (Count Zero)


BTW
Svakako najbolji pisci su po meni A.Klark ,Isak Asimov,Dz.R.R.Tolkin

nedavno sam procitao i neuromancera od wiliema gibsona i smatram da je covek stvarno bio genije kad je ono napisao pre i same pomisli na stvaranje necega kao sto je internet
[ Lord_Sauron @ 29.07.2004. 19:58 ] @
Citat:
EArthquake: Sumnjam da mi omzete pomoci ali:ima li neko knjigu u elektronskom formatu Wiliema Gibsona
Grof nula (Count Zero)


imam ja na engleskom

Ako oces mogu da ti posaljem

Inace i ja volim SF i po malo Fantasy ......

Nemam sad vremena da pisem omiljene pisce, a i oteglo bi se

Na ovaj gore post dodao bih Daglas Adams i Frenk Herbert
[ -=k3rn3l=- @ 29.07.2004. 21:01 ] @
Jao ljudi nemojte da uporedjujete Paola Koelja i Hesea pa to je bruka. Paolo Koeljo nije los ali je vise sladunjav dok Hese vec razbija narocito Sidarta. Alhemicar je ipak za nijansu umetnicki losije delo ali interesantnije ali kada procitate sidartu osecate se ispunjenije. Ali ono sto bih vam ja preporucio je Geteov Faust II (ako ste citali I) ili Kafkina Metamorfoza posto vidim da se citaju dobre knjige.
[ popay_vp @ 29.07.2004. 23:54 ] @
Kad smo već kod Hesea, bilo bi dobro pomenuti i Demijana i Igre staklenih perli (mislim da se tako zove), vredi procitati !
[ S_Kid @ 30.07.2004. 01:12 ] @
Selindzer - Lovac u razi, Orvel - 1984, Fante - Upitaj Prah, Eko - Kako sam putovao sa lososom, Dzerom - 3 coveka na camcu...
[ Dragi Tata @ 30.07.2004. 01:13 ] @
Dostojevski - sve.
Pasternak - dr Živago
Šolohov - sve
Šekspir - Hamlet, Otelo
Stajnbek - (skoro) sve

Crnjanski - Seobe, Druga knjiga seoba, Dnevnik o Čarnojeviću, Lirika Itake
Pavić - Hazarski rečnik
Pekić - Zlatno runo (čik ovo pročitajte), Hodočašće Arsenija Njegovana
Kiš - Grobnica za Borisa Davidoviča
[ aleksandaraleksandar @ 30.07.2004. 01:16 ] @
Citat:
EArthquake: Sumnjam da mi omzete pomoci ali:ima li neko knjigu u elektronskom formatu Wiliema Gibsona
Grof nula (Count Zero)


imam ja

Citat:
Safet Beriša: Grof nula na srpskom u HTML formatu, skinuto sa Polaris SF CD 2:


imas li ceo CD2?
[ Slobodan Miskovic @ 30.07.2004. 01:35 ] @
Sve od Robina Cook-a.


The Year of the Intern .................................. 1972
Coma .................................................... 1977
Sphinx .................................................. 1979
Brain ................................................... 1981
Fever ................................................... 1982
Godplayer ............................................... 1983
Mindbend ................................................ 1985
Outbreak ................................................ 1987
Mortal Fear ............................................. 1988
Mutation ................................................ 1989
Harmful Intent .......................................... 1990
Vital Signs ............................................. 1991
Blindsight .............................................. 1992
Fatal Cure .............................................. 1993
Terminal ................................................ 1993
Acceptable Risk ......................................... 1994
Contagion ............................................... 1995
Chromosome 6 ............................................ 1996
Invasion ................................................ 1997
Toxin ................................................... 1998
Vector .................................................. 1999
Abduction ............................................... 2000
Shock ................................................... 2001
Seizure ................................................. 2002




http://www.penguinputnam.com/s...ackages/us/robincook/start.htm
[ Lord_Sauron @ 30.07.2004. 06:21 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar:
imas li ceo CD2?


Imaš li i CD1 ?

Oba su mu interesantna. Jeste da je zanimljivo čitati kj+njige u originalu (na engleskom) ali to nekad zna i da smori, pa su mi nekad radiji domaći primjerci.

Tako da , ako imaš ;)
[ MyWay @ 30.07.2004. 07:39 ] @
Strašno, toliko priče a niko ni da pomene jednog Bulgakova...
Majstor i Margarita uber mnogo ovde navedenih.
[ Safet Beriša @ 30.07.2004. 13:41 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar:
imas li ceo CD2?

Izgleda da imam (skinuo sam ga sa HDD-a jednog druga koji ga je skinuo sa HDD-a svog druga koji ga je...) sve knjige koje se navode u index fajlu su tu, tu su i sličice, jedino ako nije bilo i nešto ekstra. Veličina celog CD 2 je 172 MB nezapakovan odnosno 64 MB zapakovan (RAR, best). Nažalost nemam CD 1.

Ako neko iz NS ima mogućnosti da uploaduje ovaj CD 2 koji imam na net neka se javi, ja bih ga uploadovao ali niti imam gde niti imam preko čega (upload 64 MB preko modema nije avantura u koju bih želeo da se upustim). Ako ne, zainteresovani mogu da se jave na PP pa se možemo dogovoriti oko slanja.
[ zema @ 30.07.2004. 15:20 ] @
kolakovski - kljuc nebeski, religija
pekic - atlantida,odbrana i poslednji dani
jelena bogavac - betmen nad zvezdarom
[ aleksandaraleksandar @ 31.07.2004. 01:34 ] @
Ja imam cd1 nemam cd2. ima li neko neki predlog kako, sta?
[ Swans @ 31.07.2004. 05:58 ] @
Majstor i Margarita neponovljivo
i
[ AGATHA_CHRISTIE_BLOK70 @ 17.09.2004. 15:50 ] @
Agatha Christie konza!!!!! Prochitala sam 41 njenu fantastichna je ;o)))))
[ Marenović Slaviša @ 18.09.2004. 01:03 ] @
Zašto muškarci ne slušaju a žene ne tumače mape (BARBARA I ALAN PIZ)
Sveta krv-sveti gral, Hram i loža, Mesijansko zaveštanje,
Zatim sve od Čomskog do čega sam došao a ponajbolja (od onih koje sam ja čitao)
je GODINA 501 mada ni PROFIT IZNAD LJUDI nije loša knjiga.





Je li, neko je pominjao da se izborio za veci upload??? Da se sada mogu kačiti veći fajlovi?? E pa hteo sam da okačim ovde jednu knjigu, al šta cu ne može više od 100K
[ Mihailo @ 18.09.2004. 01:15 ] @
Well, čak i da može veći fajl, ne bi moglo, osim ako knjiga nije u public domain-u. (hint: copyright).

Kad sam se već u'vatio teme. Da li je neko čitao Gordera, i kakva su mišljenja? Devojci kupih „Maju“ (videh dobre kritike), a iz razloga što joj se poprilično svideo „Sofijin svet“. Inače, gorenavedeni je profesor filozofije, negde u predelu Skandinavije, i dosta se muva po top listima u poslednje vreme.
[ caka81 @ 18.09.2004. 01:50 ] @
Nemojmo da zaboravimo Andrica,nikako :)))
Andric-Na Drini cuprija,Gospodjica,Znakovi pored puta....svaka mu je fantasticna-moj je omiljeni pisac !!!
Milorad Pavic-Hazardski recnik,Kutija za pisanje,Poslednja ljubav u Carigradu
Vladeta Jerotic-veoma mudar covek-50 pitanja i odgovora iz njegove hriscansko-prihoterapeutske prakse-strasna knjiga,svima preporucujem
Mirjana Bobic-Mojsilovic-Baba nemoj nista da me pitas itd...
[ sadux @ 18.09.2004. 12:53 ] @
the best knjige - Nikolaj Velimirovic (sve)
Zadnja koji sam procitao mi se mnogo dopala - Na obali reke Pjedre sedela sam i plakala:Lagana knjiga,procitao sam je u jednom dahu a mnogo dobra,preporucujem..Takodje - Alhemicar,Hobit,G.prstenova...
[ voja_pfc @ 18.09.2004. 13:55 ] @
A zna li neko neki sajt gde se mogu naci txt, pdf... knige, ja sam nasao nekoliko knjiga, (lord of rings, hobit na engleskom, ali ni ne secam se kako sam i nasao)
pozdrav
[ flylord @ 18.09.2004. 14:10 ] @
trazi na google "project gutenberg"
[ shadowgirl @ 18.09.2004. 17:08 ] @
Meni se Gorder dopada.Mislim da je 'Maja' super, a 'Sofijin svet' je genijalan.
Svidja mi se i knjiga 'Kad je Nice plakao',' Igrac' K. Mekol. 'Majstor i Margarita ' je ok
super je 'Dolazim po tebe i vodim te sa sobom" od Amanitija.Hese 'Demijan' :)
[ kime1 @ 19.09.2004. 05:19 ] @
Evo čitam-Mladić(iliti Žutokljunac) od Dostojevskog,samo nešto polako odmiču knjige ovih godina...:) inače,knjiga je vrlo simpatična... (inače nema puno knjiga koje se bave tim periodom života-prelazak u "ljude":20+...)
[ Leftist @ 20.09.2004. 00:33 ] @
Ja bih pored sve ostre konkurencije na prvo mesto stavio Autostoperski vodic. Slede Kafka, Orvel, Hese (pre Stepski vuk i Demijan nego ostale, mada su i ostale dobre), Remark, Moravia... Sto se SF-a tice Asimov mi je jaci od Klarka, mada Odiseja je posle Vodica ipak najjaca SF knjiga koju sam procitao.

P.S traze se serijali Zaduzbina i Roboti od Asimova, zivi ili mrtvi. Preturio sam sve knjizare po Bg-u i ich.
[ Bojan Basic @ 20.09.2004. 13:04 ] @
Doživeo sam da vidim da neko kao konkurenciju posmatra Adamsa i Hesea, ne mogu da verujem da ima ljudi kojima se sviđa i jedno i drugo (obično onaj ko čita klasiku prezire "Autostoperski vodič" i obratno). Svaka čast!
[ McKracken @ 20.09.2004. 13:25 ] @
Bojane, oni koji ne mogu da od predrasuda vide kvalitet i ne zasluzuju da citaju knjige :)

Jedna je stvar kvalitet, druga je licni afinitet. Ja npr ne mogu da citam ruske pisce. Jednostavno mi ne odgovaraju i ne zelim da ih citam (a procitao sam ih dovoljno da znam da mi se ne svidjaju)

Ljudi koji ne razumeju literaturu se mogu podeliti na dve osnovne grupe, oni koji citaju "klasiku" jer su culi da je to cool i preziru ostale, i oni koji citaju sve ostalo i preziru one prve. I jedna i druga kategorija su uglavnom smesni :)

Moja top lista autora (bez nekog posebnog reda):


Adams
Tolkin
Herbert
Glen Cook
Zelazny
Ivo Andric
Edgar Alan Po
Kafka
Orvel



[Ovu poruku je menjao McKracken dana 20.09.2004. u 17:03 GMT]
[ Bojan Basic @ 20.09.2004. 14:34 ] @
Citat:
McKracken:
Ljudi koji ne razumeju literaturu se mogu podeliti na dve osnovne grupe, oni koji citaju "klasiku" jer su culi da je to cool i preziru ostale, i oni koji citaju sve ostalo i preziru one prve. I jedna i druga kategorija su uglavnom smesni :)

Joj, moram na ovo da se nadovežem, dobro si rekao. E sad, ja znam nekoliko pojedinaca koji čitaju klasiku da bi biil "face" na času srpskog jezika u omiljenoj im školi, ja zatucanije osobe u životu nisam video. Kad sam jednog pitao da mi objasni šta je njemu zanimljivo u "Procesu" (ja sam ozbiljno pitao, pošto se meni ne sviđa), on mi je 'ladno odgovorio: "Pa treba videti kako Kafka uspeva da razvuče taj događaj na toliko strana" (parafraziram ali razumete). Ja sam ostao zabezeknut. I kad mi se neko takav smeje za listu mojih omiljenih pisaca (možete je videti malo niže) ja mogu samo da pomislim kako svašta Bog drži na ovom svetu. Ova druga kategorija koju si naveo, bar iz mog iskustva oni su znatno normalniji jer uglavnom čitaju to što čitaju radi zabave a ne zato da bi se na času srpskog jezika pravili štreberima, ali, kao što kažeš, i oni su smešni ako ne znaju da posmatraju sopstveni ukus nego misle da će ih neko proklinjati ako čitaju klasiku.

Evo i liste mojih omiljenih pisaca (po redu):
1. Artur Konan Dojl (mislim na Šerloka Holmsa - 14 puta sam pročitao sabrana dela);
2. Agata Kristi.
Ostali su znatno niže. I šta sad, treba li da se pokrijem ušima zbog ovoga? BolE me baš, meni se to sviđa i čitam radi ličnog zadovoljstva, svog ukusa u bilo kojoj oblasti se nikad nisam stideo, a kad mi se smeje neko ko čita "Procese" da bi mislio da ih je razumeo onda shvatam dokle je ovaj svet došao.
[ popeye @ 20.09.2004. 16:57 ] @
Citat:
Leftist: P.S traze se serijali Zaduzbina i Roboti od Asimova, zivi ili mrtvi. Preturio sam sve knjizare po Bg-u i ich.


Na srpskom su zlata vredne i ne mogu se naći. Na engleskom se mogu naći na svakom ćošku.
[ Dragi Tata @ 20.09.2004. 17:11 ] @
Citat:
Bojan Basic: a kad mi se smeje neko ko čita "Procese" da bi mislio da ih je razumeo onda shvatam dokle je ovaj svet došao.


Interesantno je što si pomenuo "Proces" koji mi se stvarno ne dopada, mada važi za jedno od najznačajnijih dela u književnosti. Drugi primer je "Čekajući Godoa" koji sam čitao baš preko volje. Treći primer je Hese: pročitao sam sve živo od njega nadajući se da otkrijem zašto se ljudi toliko oduševljavaju njegovim knjigama, ali bez uspeha.
[ Sija @ 20.09.2004. 17:17 ] @
>
Imam Zaduzbinu i mislim da je druga Zaduzbina i carstvo ali su Zagrebacko
izdanje iz 86-te
[ flylord @ 20.09.2004. 17:24 ] @
E hocu i ja Asimova, Clarka, Herberta, Edgar Alan Poe, Epska fantastika (Vitez Sudbine, Elrik Od Melnibonea, Tomas Nevernik), Lovercraft-a.. Jesam zaboravio stogod:)
Inace moje omiljene knjige/Pisci su:

U svitanje sveta - Aleksandar Manic
Asimov i Klark
1984
Tolkien
....

Kao klinac sam obozavao da citam Tarzana, Procitao sam ceo serijal nekoliko puta pre nego sto sam upisao 6 razred osnovne :)

poz
[ Bojan Basic @ 20.09.2004. 17:37 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Interesantno je što si pomenuo "Proces" koji mi se stvarno ne dopada, mada važi za jedno od najznačajnijih dela u književnosti.

Ma naveo sam gore primer tipa koji čita klasiku samo zbog toga da bi se time hvalio i njegovo tumačenje "Procesa", pa sam zbog toga to uzeo kao primer. Inače, ni meni se ne dopada, ali svako ima svoj ukus, a taj epitet jednog od najznačajnijih dela verovatno je stekao na osnovu mišljenja većine.
[ Aleksandar Marković @ 20.09.2004. 17:56 ] @
ono sto mi je bilo zanimljivo pre 15 i vise godina (npr. zadzbina) pre 10-tak godina mi je bio totalni smor...da sam na kraju "poklonio" sve knjige asimova i jos...

isto vazi i za Kunderu, s tim sto je tad bio obrnut redosled

jednostavno mislim da nemam omiljenu knjigu jer to sve zavisi od minimalno dva citanja i odredjene vremenske distance, a ja da ponovo citam sve procitano .. Play it Again Sam :-)...apsolutno nemam nameru da radim

Kako ja vidim, sve u zivotu zavisi od okolnosti ... i navika

Tako de apsolutne tvrdnje ...Moja omiljena ...knjiga, pesma, film ... zena :-) jesu apsolutno relativne :-)

uostalom, sve je relativno, zar ne?
[ SPAVAC @ 20.09.2004. 20:44 ] @
orvelove knjige mozete skinuti sa http://www.orwell.ru/, a "zivotinjska farma" je cak prevedena na srpski, cak moze da se bira cirilica ili latinica...
[ Leftist @ 20.09.2004. 22:13 ] @
Citat:
popeye: Na srpskom su zlata vredne i ne mogu se naći. Na engleskom se mogu naći na svakom ćošku.
Ma znam za ove knjige na engleskom, ali imam ortaka i sestru, takodje zainteresovane, koji ne stoje dobro sa engleskim.

Citat:
Sija: >
Imam Zaduzbinu i mislim da je druga Zaduzbina i carstvo ali su Zagrebacko
izdanje iz 86-te
Za prodaju ili pozajmicu? Zainteresovan u svakom slucaju. U principu, nasao sam, sto u biblioteci, sto kod nekih ortaka, par knjiga, tako da bi mi serijala Zaduzbina trebala samo sama Zaduzbina. Roboti i dalje faljivaju.
[ Sija @ 29.09.2004. 19:33 ] @
Ako te jos interesuje Zasuzbina ili Roboti mogu ti poslati na mail.
[ Tyler Durden @ 30.09.2004. 11:07 ] @
Citat:
Kao klinac sam obozavao da citam Tarzana, Procitao sam ceo serijal nekoliko puta pre nego sto sam upisao 6 razred osnovne :)


hahaha, same here!
s tim sto se ja meracim da se opet bacim na taj serijal.. a imao sam svaku knjigu iz serije :(

upravo citam "proces" i strasno se.... nerviram, da to je prava rijec..

proces mi se slucajno zalomio, trenutno sam u fantasy fazi.
Martin, hobb, feist, eddings ....
[ maji @ 05.10.2004. 13:39 ] @
Citam dosta raznolika stiva, i ne mogu bas da izdvojim jednu knjigu ili autora kao najomiljenijeg.

Od klasika svidja mi se Demijan i Stepski vuk od Hesea, Stranac od Kamija, Zlocin i kazna od Dostojevskog mi je takodje odlicna knjiga.

Od domacih pisaca definitivno najvise volim da citam Mesu Selimovica, njegova Tvrdjava mi je mozda i najomiljenija knjiga, odlicna je i Magla i mjesecina. Od knjiga sa istorijskom tematikom najvise volim knjige Slavomira Nastasijevica o srednjevekovnoj Srbiji (Stefan Dusan, Despot Stefan, Tesko pobedjenima itd).

Od nasih savremenika volim da citam Koelja, i skoro sam procitala 11 minuta, potpuno je drugacija od svega ostalog sto je pisao, nije bas nivo Alhemicara ili Na obali reke Pjedre.. ali vredi procitati.

Od SF svidja mi se Hiperion i Pad Hiperiona od Den Simonsa, a gore pomenuti Autostoperski vodic mi je zanimljiv i potpuno otkacen, ali mi nema ozbiljnost pravog stiva koju ja volim...:)

Leftist: Tvrdjava i Roboti mogu da se kupe u IPS-u na engleskom, a za izdanje na srpskom pogledaj pri izdavackoj kuci Polaris. Inace njihova knjizara u Domu omladine je prilicno snabdevena raritetima, ja sam tamo nasla jedini primerak Endimiona od Den Simonsa koji je u prodaji na srpskom.
[ `and @ 05.10.2004. 14:27 ] @
Ja sam genije - Salvador Dali ... zasto ... procitajte !
[ tarek @ 11.10.2004. 11:19 ] @
Joseph Heller-Kvaka 22
Ambrose Bierce- Djavolov recnik
J.R.R Toliken-Sve :)
[ Ni ten ichi ryu @ 11.10.2004. 21:00 ] @
trenutni hit -> mark haddon - the curious incident of the dog in the night time.
[ MAD-MAX @ 11.10.2004. 22:57 ] @
Sun Tzu "The Art of War"
[ dalibord5 @ 12.10.2004. 21:04 ] @
Narode,jel neko procitao MOC VOLJE od Zagoa?
[ Milos Stojanovic @ 03.12.2004. 01:52 ] @
Lord of the Rings - jednostavno osnova za sve ostale medieval-epic romane. Zadaje domaći zadatak. No comment.
Neuromancer - isto to, samo za Cyberpunk :) Ko ovo nije pročitao, a pali se na Sci-Fi, nekakve matrixe i ostalo, neka se pokrije nekim debelim ćebetom i nek ne izlazi na svetlost dana.

Za razbibrigu: Hitchhiker's guide to galaxy, Discworld, etc.
[ Manonegra @ 03.12.2004. 16:47 ] @
James Joyce's Ulysses...
[ Angelique @ 05.12.2004. 03:00 ] @
dusevljena sam kad vidim koliko istomisljenika imam i koliko ipak ima dosta mladih i onih malo starijih koji vole citati knjige Agate Kristi i razmenjivati misljenja o njima, zato sam i otvorila fun site Agathe Kristi jer na nasem jeziku nema toga, bar koliko ja znam. Na njemu je pregled svih njenih knjiga pa ako vas interesuje mozete ga pogledati. U toku sledece nedelje dodacu omote i prikaze pet poslednjih knjiga koje je objavila Narodna knjiga u svojoj ediciji Bestseleri a pre par dana na sajtu je otvoren Forum (Citaonica)
Stranicu sam postavila jos pre godinu dana ali kako radim jos dva zvanicna sajta i jos dva za svoju dusu koja treba da preuredim a ceka me i office posao preko dana to ne mogu bas sve da postignem.
Teme (topici) bi trebali biti postavljani po naslovima knjiga da se ne bismo duplirali sa pitanjima i komentarima.
Usput posto meni to nedostaje, a zarazila sam se njenim knjigama jos osamdesetih godina gutajuci Globusova izdanja, ako ko ima ta izdanja a u prilici je da mi skenira omote i posalje kako bismo i njih postavili na stranicu, neka bude slobodan i to uradi i posalje mi na moj e-mail [email protected]
Sajt se za sada nalazi na free adresi:
http://www.geocities.com/agathachristie_yufanpage/
a redirektovan je na adresu
http://www.agatha-christie.cjb.net sto je malo lakse da se upamti...
Od nedelje dodajem ove omote a i novu rubriku na sajtu koja ce otprilike govoriti na temu - Agata na domacem internet nebu tj. tekstovi koje sam o njenim knjigama i njenom radu pronasla na internetu, mnogi su veoma interesantni. Ako ko poseduje nesto zanimljivo bilo bi korisno staviti sve to zajedno tako da se fanovi mogu jos malo informisati.
Pozdravi od Andje iz Beograda za sve ucesnike ovog druzenja
a ako zelite meni se sa prilozima, predlozima i porukama mozete javiti na mail:
[email protected]
[ BytEfLUSh @ 17.02.2005. 02:33 ] @
Terry Pratchett - knjige iz Discworld serije! Svima toplo preporučujem!

Od Discworld knjiga najbolje su mi:

1. Reaper Man
2. Pyramids
3. Mort
4. Small Gods
5. Equal Rites


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 19.03.2005. u 13:46 GMT+1]
[ Duck_ @ 20.02.2005. 01:31 ] @
Citat:
flylord: Kao klinac sam obozavao da citam Tarzana, Procitao sam ceo serijal nekoliko puta pre nego sto sam upisao 6 razred osnovne :)

Ja sam isto u petom osnovne pročitao 5 knjiga o tarzanu. Nikad nisam saznao da li ih ima još ili je samo 5.
Koliko ih zapravo ima?
[ sadux @ 20.02.2005. 02:43 ] @
Molitve na jezeru - Nikolaj Velimirovic
Braca Karamazovi,Kockar - Dostojevski

Ovo definitivno treba i mora da se procita,bar po meni...
[ Nikola_BGD @ 20.02.2005. 09:39 ] @
Vreme smrti - Dobrica Ćosić

Zločin i kazna - Dostojevski

n
[ g@rfild @ 20.02.2005. 09:44 ] @
Poslednja knjiga koju sam procitao "Dug put do dna" nova knjiga Nik Hornbija, takodje preporucujem zbirku prica koju takodje potpisuje Nik Hornbi "Razgovor sa andjelom" i "Covek i Decak" od Tony Parsonsa.
Trenutno citam "Kad je nice plakao" Irvin Jalom
Preporucujem "Funky Business" -manifest novog poslovnog doba
"Poslovanje brzinom misli"
[ Corey @ 20.02.2005. 09:59 ] @
Photoshop CS Bible:)
[ Burgos @ 20.02.2005. 10:06 ] @
I ja sam pročitao 5 knjiga o Tarzanu, tako da mislim da ih ima 5.

[ Orchid @ 20.02.2005. 10:23 ] @
Oskar Vajdl-Slika Dorijana Greja
Isak Bashevis Singer-Shoshe
Herman Hese-Demijan
...tako stoje stvari trenutno kod mene na listi top 3
[ Orchid @ 20.02.2005. 10:24 ] @
whoops...Vajld htela sam napisati : ) Oskar Vajld.Ali valjda ste culi za tog fantasticnog coveka..
[ shadowgirl @ 20.02.2005. 14:52 ] @
Niche i Dostojevski rulez!
[ vertex @ 20.02.2005. 23:22 ] @
Darren Shan - Cirkus Nakaza, Vampirov Segrt, Tuneli Krvi (jer obozavam vampire)
Dan Simmons - Leto Noci, Ukleta Zima (OoOoOdlicni horori, svima preporucujem)
[ Black_eyed @ 24.02.2005. 12:21 ] @
Moram da malo zloupotrebim temu.

Trazim Polarisove CD-ove sa SF literaturom. Trebalo bi da ih ima dva komada.

Ako postoje na internetu molio bih za link.

Posto sam iz NS-a, ako neko od sugradjana poseduje ove diskove....

[ forgotten @ 24.02.2005. 14:22 ] @
Edgra Alan Po - definitivno najbolji pisac po meni
[ BytEfLUSh @ 24.02.2005. 14:37 ] @
E da, Poe je odličan... Nekada sam znao napamet celog Raven-a, na Engleskom.
[ homer20 @ 19.03.2005. 12:33 ] @
@Black_eyed


Polarisov cd tesko da ces naci na netu !

Imam ti ja Prvo i drugo izdanje cd-a .

Nego dali neko zna koliko je tocno izdanja bilo ? te adresu gdje bi se moglo "zadnje" izdanje naruciti ?

TNX
[ Fedya @ 08.10.2005. 11:07 ] @
KaT je spomenula Dzordanov Tocak Vremena, procitao sam prve dve knjige a nasa novobečejska biblioteke nema nista više, čuo sam da se serijal sastoji od četiri knjige, može li mi neko pomoći da pronadjem ostale nastavke?

Inače preporuka svima pročitajte ovu sagu odlična je, po meni bolja od Gospodara!
[ berserk @ 08.10.2005. 13:56 ] @
Sve knjige Terry Pratchett-a(ne bih da odvajam nijednu posebno)!
Mozda najdraza mi je "Good Omen", koju je pisao sa Neil Gaiman-om!

pozz
[ fanfon @ 08.10.2005. 15:10 ] @
Kao klinac sam voleo citati Dejvida Morela(Bratstvo ruze, Liga noci i magle i dr).
[ mida5 @ 08.10.2005. 21:59 ] @
Mali princ, Gradinar, Pesme Jovana Ducica, Znakovi - Andric, bombardovanje lakse podneseno uz Tolkina i Singera. Prva procitana slikovnica - Jezeva kucica, pa citanje u dahu Belog ocnjaka, Hiljadu milja pod morem, Poslednjeg Mohikanca.
Dostojevski - sve.
Ime ruze, i jos mnogo rado citanih, ne mogu sada ni da se setim svih.

Trenutno citam Komitet 300 (hijerarhija zaverenika) i posto sam na pocektu ne znam jos da li ce biti na ovoj listi.
[ Deep|Blue @ 09.10.2005. 23:31 ] @
Knjige koje vredi procitati:

Borislav Pekic - Besnilo

Radoje Domanovic - Satire

Isac Asimov - Zaduzbina (ceo serijal)
Cliford Simak - Grad
Braca Strugacki - Talasi smiruju vetar
- Puz golac na urvini
- Piknik pored puta
- Tesko je biti bog
Stanislav Lem - Nepobedivi
Clive Barker - Utkani Svet
Greg Bear - Eon
+ neizostavni autostoperski

Joseph Heller - Kvaka 22
Mike Gayle - Gospodin Zauvek

i jos dosta toga ...
[ BytEfLUSh @ 07.09.2006. 02:39 ] @
Da oživimo malo ovu temu... Dakle, mogu bez ikakve sumnje reći da su knjige o Hiperionu (autor: Dan Simmons) moje omiljene:
- Hyperion (Hiperion)
- The Fall of Hyperion (Pad Hiperiona) - po meni, najbolja u Hyperion serijalu
- Endymion (Endimion)
- The Rise of Endymion (Uspon Endimiona)

Onima koji odluče da se upuste u čitanje ovih remek-dela, samo jedna mala napomena - svaka od ovih knjiga ima po 600-700 strana.
[ JagodaV @ 07.09.2006. 03:04 ] @
tztz bajt josh si tu:)

hm..
nisu po nikakvom redosledu :)
High Infidelity -Nick Hornby
Veronica decides to die - Koeljo
The Alchemist - Koeljo
Brave new world - Aldous Huxley
We - Evgeny Zamyatin
Demons And Angels - Dan Brown
Bag of Bones - Stephen King
All quiet on the western front - Remarque
[ s!c @ 08.09.2006. 23:03 ] @
G.R.R. Martin - Pjesma sudnjeg dana
[ Sasa Kostic @ 10.09.2006. 17:03 ] @
Mislilac misli- Strowhidare Stenher
[ subhuman @ 10.09.2006. 23:28 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Da oživimo malo ovu temu... Dakle, mogu bez ikakve sumnje reći da su knjige o Hiperionu (autor: Dan Simmons) moje omiljene:
- Hyperion (Hiperion)
- The Fall of Hyperion (Pad Hiperiona) - po meni, najbolja u Hyperion serijalu
- Endymion (Endimion)
- The Rise of Endymion (Uspon Endimiona)


secam se da sam danima bio pod utiskom nakon sto sam ih procitao, i uvek sam ocekivao da simons napise jos neki nastavak, posto nije bas sve do datelja objasnjeno. odusevio sam se kad sam u cetvrtoj knjizi saznao kako i zasto je nestao onaj (drvo)brod o kome je bilo reci u prvoj knjizi. :) ipak, "hiperoin" (sve 4 knjige) mi je druga sf knjiga...

prva je "dina" frenka herberta.. takva eklektika sf-a, psihologije, politike, i cega sve ne je za sada jedinstvena u zanru. inace, to postaje jasnije kad se procita nesto o autoru koji je bio vrlo zanimljiv i svestran lik.
mozda ljudi ne znaju, ali postoji mini serija (2*3 epizode) koja pokriva "dinu", "mesiju" i "decu dine". i deca dine su ispala najbolje (igra cak i suzan saradon, sto znaci da budzet nije bio bas za bacanje ;) ). sve preporuke za ovu seriju, mnogo je bolja od lincove "dine".



[ networknagual1980 @ 11.09.2006. 15:10 ] @
Jel iko uopste procitao Kastanedu?Ne mogu vjerovati da na sest strana dislusije niko nije pomenuo nijednu od knjiga iz njegovog opusa.
No comment...
[ superbaka @ 11.09.2006. 15:35 ] @
jel se racuna Ucenje Don Huana? :)
[ mantrex @ 12.09.2006. 00:38 ] @
Daglas Adams - Holistička detektivska agencija Dirka Džentlija + Losos Sumnje (naravno i autostoperski vodič...)
Fridrih Niče - Tako je govorio Zaratustra
Čak Palahnjuk - Zagrcnut
Zoran Ćirić - Hobo


Skorije Pročitao:
Paraziti poput nas - Adam Džonson
Muzika za kameleone - Truman Kepot
Dnevnik motociklisti - Ernesto "Če" Gevara






[ Jbyn4e @ 12.09.2006. 13:09 ] @
Citat:
BytEfLUSh: Da oživimo malo ovu temu... Dakle, mogu bez ikakve sumnje reći da su knjige o Hiperionu (autor: Dan Simmons) moje omiljene:
- Hyperion (Hiperion)
- The Fall of Hyperion (Pad Hiperiona) - po meni, najbolja u Hyperion serijalu
- Endymion (Endimion)
- The Rise of Endymion (Uspon Endimiona)

Ukoliko nisi jos procitao, preporucujem da procitas i njegov Ilion kao i nove nastavke, Olimp 1 i Olimp 2. Ko procita Ilion i kaze da je SF laka literatura, treba mu glavu otkinuti! Zasto? Procitajte pa cete znati ;)).

Nego, zna li neko da li ce se Gibsonov Neuromanser ponovo izdavati? Rasprodat je ...

Od meni zanimljivih pisaca moram da izdvojim:
Peres Reverte Arturo
i njegove knjige:
Flamansko platno
Klub Dima
Učitelj mačevanja
- sve tri su mi super.

Dalje, od SF-a - Edings Dejvid, i nazalost fali peta knjiga iz serijala Belgarijade. Ostale knjige su super:
Pion proročanstva
Kraljica čarobnjaštva
Magijski gambit
Čudotvorčeva kula

Zanimljiva i opustajuca knjiga je Čovek koji je brojao, Malba Tahan-a.

A ima jos jedna ili dve koje ne mogu sad da se setim kako se zovu, a bave se matematikom na zanimljiv nacin. Euklidov prozor kazu da je zanimljiva knjiga, ali to nisam citao..
[ balle @ 14.09.2006. 23:19 ] @
Mala Prosvetina enciklopedija
[ Alienviroment @ 20.12.2007. 16:22 ] @
"The Citadel" by A.J.Cronin

Nikako ne mogu da pronadjem ovu knjigu za free download (torrent link ili rapidshare).Molim vas ako ima neko link neka ga postavi.

Hvala unapred
[ kelja @ 20.12.2007. 20:06 ] @
"Starac u Parizu", Radomir Belacevic
"How to make love like a porn star", Jenna Jameson
"Rimokatolički zločinački projekat veštačke hrvatske nacije" , Vojislav Seselj
[ nebule @ 20.12.2007. 20:12 ] @
Citat:
Alienviroment: "The Citadel" by A.J.Cronin

Nikako ne mogu da pronadjem ovu knjigu za free download (torrent link ili rapidshare).Molim vas ako ima neko link neka ga postavi.

Hvala unapred




Linkovi ka pirateriji su ovde zabranjeni.Čestitam na izboru knjige,i meni je omiljena.Preporučujem "Noćna sestra","Judino drvo" i "Španski baštovan" od istog pisca...A.J.Cronin
[ Emil Ranc @ 20.12.2007. 22:43 ] @
Citat:
kelja: "Starac u Parizu", Radomir Belacevic
"How to make love like a porn star", Jenna Jameson
"Rimokatolički zločinački projekat veštačke hrvatske nacije" , Vojislav Seselj


dobar si a jesi l' čitao "Jèbačke pesme" isto od Belaćevića? Remek-delo

Inače, moj izbor:
Kurt Vonnegut - Cat's Cradle (Kolevka za macu), Slaughterhouse 5 (klanica 5)
Frank Herbert - Dune (Dina)
Albert Camus - L'Étranger (Stranac)
Clive Barker - Weaveworld (Utkani svet)
...
[ Aleksandar...93 @ 16.06.2009. 18:52 ] @
Jel znate gde mogu da download-ujem knjige od Karla Maya?
na srpskom ili srpsko-hrvatskom sve jedno, treba mi Winnetou, Old Shatterhand, Old Surehand... itd..
Hvala u napred...
[ Kosuth @ 17.06.2009. 19:13 ] @
Ne verujem da je bilo ko to sto trazis digao na net,a mozes sve to naci u bilo kojoj opremljenijoj biblioteci,pa skeniraj.
Inace to je literatura sa kojom sam odrastao na klupi pod kestenom,opasan sve sa medvedarkom,Henrijevkom i Hatatitlom(klupom).
Interesantan mu je,bar mi je tada bio,i opus sa Bliskog istoka:Divljim Kurdistanom,od Bagdada do Stambola...i junacima Kara ben Nemzijem i njegovim prijateljem
Hadzi Halef ben Sadik Abas Ibn Davud Al Gosarom.
Nesto od njegovih dela imam u svojoj biblioteci,a sta sve ne znam tacno,mnogo,mnogo davno je to bilo.
U to doba to mi je bio svojevrstan internet,kao i mnogi drugi pisci i dela s kojima smo "surfovali" po svetu maste.
[ Wajda.W @ 27.06.2011. 14:32 ] @
J.R.R. Tolkien - sve
G.R.R. Martin - Serijal Pesme leda i vatre
U poslednje vreme sam krenuo da citam knjige o starom rimu. Knjige nisu istorijski tacne, ali su mi zanimljive.
Imam neki plan da procitam par tih klasika (tolsoj, dostojevski, itd..) ali kad me ne bude mrzelo. :)

Takodje sam citao Teri Praceta, toplo preporucujem svima, i knjiige koje nisu o disksvetu.

Ja sam nekako vise za serijale, nego za pojedinacne knjige. Kakva je situacija kod vas?
[ ACA SAVEST @ 18.04.2013. 20:45 ] @
No1... "Kasiopejski transkripti" - Laura Knight-Jadczyk

To je knjiga nastala kanalisanjem iz drugih dimenzija.