[ karol @ 21.01.2008. 07:45 ] @
radim seminarski iz statistike u wordu. Uspela sam iz excella da uvucem grafike za linijski, povrsinski i kruzni dijagram.
Nikako ne mogu da nacrtam grafik za asimetriju spljostenosti. Molim za pomoc.
Moram da napomenem da nisam bas neki strucnjak za kompjutere.
[ Milan Gligorijevic @ 21.01.2008. 09:17 ] @
(21.01.2008. - 11:17) Tema je premeštena iz foruma Predlozi i pitanja u forum Office.
[ Ivek33 @ 21.01.2008. 13:39 ] @
Citat:
karol: Moram da napomenem da nisam bas neki strucnjak za kompjutere.
pogledaj ovaj link ako ti može pomoći Izrada grafikona u Excelu
[ karol @ 21.01.2008. 15:42 ] @
hvala to znam. Neznam nacrtati koeficijent spljostenosti.
[ Jpeca @ 21.01.2008. 20:34 ] @
Nisam siguran ali "mera asimetrije" i "koeficijent spoljštenosti" su parametri histograma. Što se Excela tiče histogram može da se napravi kao običan stubasti dijagram, za koji su podaci pripremljeni na učestalosti pojavljivanja u nekom intervalu. Dakle, odrediš granice intervala, odrediš koliko podataka iz zadatog skupa imaš za svaki interval i onda dobijenu učestalost po intervalima prikažeš stubićima. Ovo treba da podseća na normalni raspored, a odstupanje od normalnog rasporeda karakterišu koeficijent asimetrije i koeficijent spljoštenosti.
Drugi način za kreiranje histograma je korišćenje posebne opcije Histogram kao deo Data Analisys Toolpak-a
http://office.microsoft.com/en-us/excel/HP010983641033.aspx
Za eventualnu dodatnu pomoć bilo bi dobro da uputiš naneki link gde bi mogli da vidimo o kako dijagram tačno reba da izgleda, ili daš sliku odnosno dodatno objašnjenje.
[ karol @ 22.01.2008. 07:26 ] @
e ovako
jedan dijagram treba da je ά > 3 tj on je 36,69 - to znači da je raspored distribucije izrazito izdužen u odnosu na normalni raspored.
drugi dijagram treba da je ά > 0 tj on je 0,0076 - to znači da je raspored distribucije neznatno udesno u odnosu na normalan raspored.
Imam i neku slikicu kako bi to trebalo otprilike da izgleda ali ne znam kako da je ubacim.
[ Jpeca @ 22.01.2008. 13:38 ] @
Ako se radi o normalnoj raspodeli i ako imaš parametre distribucije srednju vrednost i standardnu devijaciju, ovde možeš naci postupak http://support.microsoft.com/kb/213930.
[ karol @ 23.01.2008. 07:40 ] @
hvala na web stranici ali meni tamo nije nista jasno. da li ima neki jednostavniji nacin.
[ karol @ 23.01.2008. 08:59 ] @
prikacila sam kako bi trebalo otprilike da izgleda
[ Jpeca @ 23.01.2008. 10:10 ] @
Excel ima smisla koristiti samo ako grafikon radiš na osnovu postojećih podataka. Ne znam da li raspolažeš nekakvim podacima koje treba da prikažeš ili se radi samo o skici?
Ukoliko je skica u pitanje možeš upotrebiti Excel tako što ćeš odštapati grafikon koji treba da skiciraš, podeliti opseg krive na npr 11 delova (u realnoj situaciji broj intervala zavisi od veličine uzorka) i za svaki od intervala uneti "učestalost" tako što ćeš pročitati rastojanje zvonaste krive od x ose u mm za svaki od intervala. Onda te vrednosti uneseš u Excel i prikažeš "Scatter with smooth line" dijagramom.
Umesto Excela možda je lakše koristiti neki program za crtanje Visio, Corel - gde ti ne trebaju podaci nego krivu jednostavno nacrtaš.
[ karol @ 23.01.2008. 11:21 ] @
hvala lepo mislim da ce mi ova skica biti od pomoci!