[ Diirektor @ 22.01.2008. 22:41 ] @
Imam kameru Panasonic AG DVX 102B. Izuzetno sam zadovoljan kvalitetom snimka. Medjutim, kazu mi da je bolje da sam snimao u 25P modu. Koje su stvarne prednosti kod snimanja u 25P i sta je to ustvari?
[ Misa_exclusive @ 22.01.2008. 22:57 ] @
Prednost je ta što 25P znači da snima u progresiv modu, tj svaki frejm je JEDNA slika, a kod interlace se svaki frejm sastoji iz dve poluslike i onda nastaje problem da deinterlejsovanjem i sl. Kad već kamera ima taj mod, snimaj u njemu! :)
[ StudioIbro @ 07.03.2008. 11:33 ] @
Kako i na koji nacin da dodjem ja do te opcije u meni-ju.Našao sam ali trebali još nešto da se podesi činimise lošije snima a i kad pokrećem kameru snimak ono zastaje i tamniji je

[Ovu poruku je menjao StudioIbro dana 07.03.2008. u 16:42 GMT+1]
[ StudioIbro @ 08.03.2008. 22:42 ] @
Nemanja kako si zadovoljan sa panasonikom AG-DVX 102B sa tim snimanjem u 25p javi imali kakvih podešavanja činimi se lošija slika ispada nego kad snimam bez 25p
[ ibroinuna @ 18.03.2008. 21:37 ] @
Zanimljiva stvar kod ove kamere je to što može da snima sa trakama crnim u dnu i na vrh snimka.Koliko je dobro snimati na taj način, mnogo deluje zanimljivo kao neki film.
[ jerryrain @ 30.04.2008. 12:35 ] @
to nije zanimljivo to je obicni letterbox... ako vec na taj nacin hoces 16:9, umetanjem crnog hedera i footera, bolje snimaj u 4:3 pa posle u editing programu dodaj te crne linije...
[ ibroinuna @ 30.04.2008. 15:07 ] @
To u opšte nije isto kad snimaš sa crnim linijama sve ono što vidiš prilikom snimanja na kraju obrade dobijaš a kad ubacuješ naknadno trake u montaži oduzimaju dobar deo snimka.Plus dobar deo snimka ode i bez traka kada gledaš na tv-u.
[ StudioIbro @ 01.05.2008. 21:11 ] @
Za to nisi u pravu zato što kad nešto snimaš neki objekat ili lice primera radi uvek gledaš da maksimalno iskoristiš kadar a nemoš non stop misliti na to šta će odneti od snimka crne linije a kad snimaš sa letterboxom sve ono što vidiš to tačno ostaje po vertikali snimka a po horizontali ode jedan deo kako got snimao kada se gleda na običnom tv-u.I to sam probao nisam ništa napamet pričao.Kad dobro poznaješ tu kameru moželi malo pojašnjenje?Progresive mod 25p to bi trebalo da im je prednost ali kad snimam u 25p slika postaje mračnija lošija i seca prilikom pomeranja kamere.Ili treba još neko podešavanje.
Šta si prikačio na ovu kameru napiši detalje ako nije problem i šta snimaš sa njom?Deluje filmski,pozdrav.
[ jerryrain @ 02.05.2008. 08:16 ] @
ne znam ni zasto se mucim da odgovaram kada Nebojsa Milanovic brise moje poruke kako mu prdne, umesto da ako mu vec smeta nesto koristi edit opciju...

pa koristi onda squeze, i tako vidis tacno sta ce da ti bude na snimku...
a letterbox je najobicniji 4:3 normal mode, samo sto kamera sama odmah dodaje crne trake... s tim sto u tom modu odmah gubis kontrolu nad delom slike i kasnije u kolor korekciji takodje tretiras i crni deo snimka, jos ako pustis na widescreen ekranu to nece biti 16:9 snimak vec mnogo manje i ruznije...jer ako bi od tog laznog 16:9 koji snima letterbox hteo da napravis pravi, morao bi da radis rescale i crop... ako ti je toliko bitno da vidis tacno sta ce ti ostati u snimku, a nemas dobar monitoring, bolja solucija ti je da nalepis dve crne izolir trake na lcd kamere i tako snimas... ali opet kazem imas taj problem zbog subjektivnog shvatanja, ovo sto sam ti ja napisao je tehnicki 100% tacno..
ali ako ti se svidja kako to izgleda, mrzi te da se upustas u post produkciju i gledas snimak na obcnim televizorima mozes snimati i letterbox...


ja sve snimam u 25p, ova opcija je jedan od glavnih razloga sto sam kupio dvx100, glavna prednost je to pravi progresiv mode i daje snimku filmski osecaj.
Ne znam zasto ti slika seca, proveri iris, shutter speed i ostala podesavanja...

Na mojoj kameri je trenutno flip modul, 35mm adapter, canon fd socivo, mattebox sa formatt ND filterima, sad pravim nesto pa da zakacim i externi monitor delvcam na ceo setup... korsti se za snimanje indi filimova i poneki muzicki spotic..
[ ibroinuna @ 02.05.2008. 12:16 ] @
Budi drug pa mi napiši kako treba da je podešeno za snimanje u 25 punih slika.Ako je to isto a mislim da jeste kod mene nije 100-tka nego 102Ben.pozdrav
[ Diirektor @ 02.05.2008. 17:03 ] @
U principu nema nekih posebnih podesavanja. Iznad dugmeta za snimanje ima kruzic kojim biras mod koji zelis. Samo ga okreni na 25 ili 26 u kome mozes, dodatno da biras opciju slike. Moram da priznam da osim izbegavanja problema sa interlejsovanjem nisam nesto posebno odusevljen 25 progresiv modom. Cini mi se da su pokreti malo izreckani. Moze da bude, ono sto ja nisam jos otkrio, problem sa capture-om u Premieru i kasnije podesavanju za snimanje avi filea. Mozda bi neko mogao bolje to da objasni. Inace, ne treba gubiti vreme oko snimanja u letter box-u. On je u svakom slucaju prakticniji od odokativnog odmeravanja granica kadra.
Korisnije je da dobijemo pravu informaciju o "revolucionarnom" 25p.
[ StudioIbro @ 06.05.2008. 10:40 ] @
jerryrain

Daj napiši ako imaš vremena u vezi ovog 25p kako idu podešavanja.Sve moguće varijante sam probao i ispada lošiji snimak nego normalno kad snimam a i kolega Diirektor ima isti problem.Kažeš da joj je to prednost a kod nas to suprotno deluje snimak nejasniji, kad pokrećem kameru razmazuje se ili kad kamera stoji a lice u kadru se pomera isto se dešava.
Pozdrav!
[ jerryrain @ 06.05.2008. 19:35 ] @
pazi moja podesavanja ti ne bi pomogla nimalo, jer ja koristim 35mm objektive i sve na kameri sam podredio tome...
ali evo recimo, najcesce za napolje, sa sgpro.
DETAIL LEVEL -2
V DETAIL LEVEL -1
DETAIL CORING +2
CHROMA LEVEL +3
CHROMA PHASE 0
COLOR TEMP 0
MASTER PED -7
A. IRIS LEVEL -1
GAMMA B.PRESS
KNEE HIGH
MATRIX CINELIKE
SKIN TONE DTL OFF
V DETAIL FREQ THIN
PROGRESSIVE 25p

Ako zelite vise da saznate o 'revoulcionarnom' 25p posetite http://www.24p.com/reference.htm...

Inace, bas citam ovih dana, sa dvx100 je radjen film jackass, scanner darkly, razne mtv emisije, neke fox serije...
evo sta je jos sve snimano ovom kamerom:
http://www.imdb.com/SearchTechnical?CAM:Panasonic%20AG-DVX100

ps. ako sportske dogadjaje, svadbe ili takve gluposti, nemojte koristiti 25p, jer je on namenjen ako hocete nesto da vam izgleda hmmm recimo umetnicki, filmski...
[ Diirektor @ 07.05.2008. 17:08 ] @
Ne treba biti sarkastican. U ostalom, za svadbe se, u principu, koriste druge, primetno jeftinije kamere. Inace, i Kusturica je dobar deo sage o Maradoni snimao sa kamerom o kojoj govorimo. Istini za volju sa tri komada. Zbog tog podatka sam je i kupio. I dalje mislim da je, odokativno, tesko oceniti neki kvalitetniji skok u samom snimku. Sudeci po tome da na molbu "Foto Ibra" da mu pomognes u "podesavanju" odgovaras da mu tvoja podesavanja "ne bi pomogla zato jer koristim 35mm objektive", ostaje nejasno da ili neces da mu pomognes, ili si nesto malko, pobrkao loncice. Postavljam ti zato jedno malecko pitanje: Kakve su uzrocno posledicne veze izmedju objektiva i moda u kome snimas, odnosno intrlejsovanja u 50i? "Ibro" bi trebao da pogleda u Operating Instrustions knjizici, na strani 35 instrukciju za podesavanje, gain, shutter speed i dr. i na strani 43 Using scene files.
[ jerryrain @ 08.05.2008. 10:04 ] @
nisam bio ni najmanje sarkastican...
i koliko vidim nista nije nejasno, ja sam postovao moja scene files podesavanja, jer ja gubim mnogo vise svetlosti nego vi, moram da snimam pri odredjenom shutter speedu, malo sam vise ogranicen podesavanjima, ne znam napamet nista, experimentisanjem dodjite do slike koja vam odgovara...

pokusajte da nadjete DVX100 the book by Barry Green, ima je na netu u pdf formatu, to je najbolja literatura za dvx a ovo uputstvo sto ide uz kameru mozee da bacite...
ja ne snimam u 50i vec u progresiv modu, bas zato to je svaki frejm slika za sebe, kao uostalom i na filmu a i zato sto koristim sociva koja daju DOF efekat...

btw. Diirektor-e nije mi jasno o kom dugmetu iznad rec govoris i o kom 26modu?

[ Sima1977 @ 07.12.2008. 14:50 ] @
25P mod izgleda cudno, bas zato sto gledate 25 slika a ne poluslika i ako das kameri priliku i gledas snimak min ili dva,
to postaje potpuno normalno. Naviknes se na te titraje bas kao u bioskopu
[ stanisin @ 14.03.2010. 09:31 ] @
Postovani
Evo i ja da se ukljucim malo u duskusiju koja je pokrenuta pre dve godine. Nadam se da jos neko posecuje ovu temu i da ce mi pomoci. Nedavno sam kupio kameru o kojoj je pricano i veoma sam zadovoljan. Podesavanja same kamere sam shvatio da moram sam da pronadjem sta mi odgovara , ono sto mene muci je renderovanje u premieru ( 1.5), sta god da uradim nemogu da dobijem mpeg2 PAL, negde gresim sigurn o ali ne znam i gde, ako bilo ko moze da mi pomogne bio bih jako zahvalan. Inaze zaboravih da kazem da sam kepcerovanje radio u panasonic 25p pal.
[ somicom @ 22.04.2010. 22:01 ] @
stanisin,
prilicno kasnim sa odgovorom ali evo da pokusam da pomognem:

1. Bez obzira na pomenuti problem, predji na Premier 2.0
2. Ukoliko hoces materijal koji je u DV formatu obradjen u premieru da exportujes na DVD, ne radi to direktno iz premiera. Exportuj ga u DV AVI formatu ( 1h=13Gb, priblizno)
3. Dobijeni DV AVI u programu "Adobe Encore " exportuj na DVD (ne direktno na disk nego u folder na HDD)
4. U Nero / DVD Video recni taj materijal na DVD disk i to je to.

Ovo je provereno dobar, siguran i kvalitetan rad.