[ abishai @ 23.01.2008. 19:05 ] @
Mozda je ovo pitanje, ova tema bezveze, nemam pojma, ali ako je nesto sto sam uvek pricao sebi "samo to da mi se ne desi" je upravo ovaj pregled! Desavalo mi se dosta sranja, osetio sam dosta sranjih, raznih bolova, uzasno iritirajucih itd... nazalost mnogo toga, ali ovo sam nekako uvek izbegao (par puta jednostavno nisma ja prihvatio, ali mi je sve bilo ok) i izgleda da me sutra to ceka na VMA (nadam se da ne)

Jel postoji neki drugi nacin osim onog da ti ono s***** guraju u usta????

Dajte molim vas ako postoji, kazite mi koji, gde se radi, kako, sta,... ????

Spreman sam da najebem jos vise (a vec mi je lose stanje) nego to da uradim, mislmi da bih pre sebi pucao u glavu nego taj pregled da prodjem, znam da ovo zvuci smesno, ali jednostavno... ne znam, jednostavno ne mogu da opisem moj osecaj u vezi toga.

Jel je neko isao? I opet, jel postoji drugi nacin?

Ja se nadam da ce mi raditi samo klasican ultrazvuk, bio sam primljen u bolnicu gradsku (posto sam u vojsci, pa idem na vma i vec sam upucen od hirurga kod gastroenterologa, lai nisam otisao i danas sam trebao za vma i iskreno nisam imao muda da odem i ako mi je lose). Tamo sam bio primljen hitno zbog jakih bolova u desnom rebarnom krilu, nadam se da se ne radi gastroskopija za to ??? Jel zna neko nesto vise??

Jos jednom, znam da nekome ovo zvuci smesno, ali ja sma ozbiljan kada kazem da bih pre sebi prosvirao glavu ako mi se jos pogorsa stanje nego otisao na ovaj pregled.
[ abishai @ 23.01.2008. 19:23 ] @
Cuo sam da postoje neke kapsule, ali dal toga ima kod nas ?
[ stsung @ 23.01.2008. 20:33 ] @
Pozd.

Ne znam shta da ti kazhem - ako lekari smatraju da treba da te pregledaju na ovaj nachin, probaj da izdrshish tih 5 minuta. Bio sam na ovom pregledu, i jeste, nije nimalo prijatan, ali nije bash ni smak sveta - ima puno gorih i neprijatnijih pregleda od gastroskopije.

Svako dobro.
[ Ivan Dimkovic @ 23.01.2008. 22:18 ] @
Tesko da ima neke alternative za taj pregled ako postoji osnovana sumnja za nesto za sta je neophodan.

Probaj da im trazis neki sedativ pola sata-sat pre pregleda ako nista drugo, ako vec ne mozes da izdrzis od panike ili jednostavno odbojnosti - trebalo bi da ti toliko ucine.

U nekim zemljama (zapadnim) ova procedura moze da se radi i pod malo jacom sedacijom tj. pod sedacijom uz kontrolu anesteziologa, ali ne verujem da je tako nesto potrebno a ni da ce to rado da prihvate jer em sto kosta, zahteva anesteziologa i opremu, em je nepotreban rizik za tebe.
[ Skandy @ 23.01.2008. 23:09 ] @
Nazalost i ja sam prosao kroz muke gastroskopskog pregleda. Radio sam to 4 puta u zivotu i mogu ti preneti svoje iskustvo. Pregled nije toliko bolan, kada bolje razmislim nije uopste bolan, ali je fizicki i psihicki veoma naporan. Dok se maksimalno koncentrises da ostanes opusten (jer tada je najmanje neprijatno) istovremeno telo se refleksno svim silama bori da izbaci strano telo iz sebe. Mislim da pregled ne traje duze od 2 min. mada deluje da traje mnogo duze. Jedan od pregleda sam radio i na VMA i jedino po cemu se razlikuje od ostalih ustanova je to, sto ti daju da sisas neku tabletu, od koje utrne jezik, ovo bi trebalo da olaksa pregled.Iz iskustva mogu da tvrdim da nema nikakve razlike, sa ili bez, jedino sto efekat utrnulog jezika ostaje ceo dan i to ume da bude neprijatno. Ako si u mogucnosti izbegni gutanje te tablete, ne pomaze skoro nista.
Gastroskopski pregled nema alternativu, ako se radi o unutrasnjem krvarenju na zelucu ili dvanaestopalacnom crevu. Uz pomoc video kamere specijalista ima najjasniju sliku stanja i moze precizno da locira obolelo mesto i da lokalno deluje na njega.
Ako je svrha gastroskopskog pregleda sumnja u postojanje "Helcobakteri pilori", bakterije odgovorne za skoro sve probleme u zelucu i dvanaestopalacnom crevu, onda alternativa ovom pregledu postoji, samo ne znam da li je poseduju na VMA. Radi se o testu izdaha, znaci krajnje bezbolno i jednostavno.

Mogu da ti kazem jos samo da stisnes zube i izguras to, neprijatnost je trenutna, ali moze otkloniti probleme koje imas, mozda i za ceo zivot. Moj primer imao sam gastritis, po odredjivanju prave terapije, koja traje oko mesec dana, svi problemi su nestali. Evo vec 8 godina (da kucnem u drvo), nikakvih problema, zaboravio sam i kako se zovu lekovi koji se piju svakodnevno.
Pozdrav i srecno.
[ superbaka @ 23.01.2008. 23:16 ] @
ja sam imao slican pregled, sonda nije isla do samog zeludca vec su mi krljali po jednjaku da bi posmatrali srce... toliko sam se dobro poneo da su se jos troje specijalista vezbali na meni posle pregleda... uz to sam odbio da primim Formidal za smirenje jer sam morao kolima kuci do susednog grada... pregled je stvarno iritirajuci ali ne boli, otprilike izgleda kao kad guras prst da povracas na svakih 2 sekunde... bale, suze i slinci na sve strane ali se slivaju na neki tupfer pa ne pravis lom oko sebe... osoblje je prilicno korektno jer te u potpunosti shvataju... ja sam bio potpuno upucen u sve jer mi je to struka pa mi nije toliko tesko palo, ali dok sam cekao u hodniku u redu, svasta sam cuo iz ordinacije... iako mi nisu nasli nista, mogao bih opet na taj pregled bez mnogo muke...
[ abishai @ 24.01.2008. 00:13 ] @
Hvala vam mnogo na odgovorima.

Da mi je problem bol sigurno bi mi bilo lakse, meni je upravo bas taj problem taj osecaj (iritirajuci), sramote me da kazem, ali kada trebam lek da popijem ja se davim.

Ne znam zasto hoce da mi rade, jedino da nije davnestopalacno crevo, jer im sve ostalo ukazuje na zuc.


@Skandy - Pitacu ih sigurno da li ima jos neki nacin ako budem morao ovo, nadam se da rade taj, platicu koliko god, samo da ovo izbegnem. Znam da zvucim opiceno, ali jednostavno to mi je slaba tacka, kazem nazalost mi se mnogo gluposti izdesavalo i dosta toga sam pregurao sto bi sigurno mnogima 10x bilo gore nego taj pregled, ali ne znam... taj pregled mi je.. .mozda sam previse istripovan... nemam pojma, ali bas mi je haos.

Bolovi mi inace traje vec 3+ nedelje :(. Stim sto sada mogu da se krecem vec, ne mnogo, ali ne lezim po ceo dan.

Nemam strah ni ako treba operacija, samo ovaj pregled da ne moram da radim, jer cisto sumnjam i da cu ga uraditi.

Jel zna neko, da li mogu da vide kakvo je stanje sa dvanestopalacnim crevom preko klasicno ultrazvuka ili rengena itd... ?
[ Skandy @ 24.01.2008. 00:34 ] @
Ultra zvuk i rendgen su odrazi ili refleksije, a gastroskop je kamera koja u realnom vremenu salje sliku specijalisti.
[ superbaka @ 24.01.2008. 15:01 ] @
rendgenoskopijom sa barijumom mogu da se vide ulkusne promene (cir) na dvanaestopalacnom crevu, ali ne i stanje otvora zucnih kanala koji se tu ulivaju...
[ zorg @ 26.01.2008. 21:59 ] @
Citat:
"Pill Cam" je bezbolna zamena za tradicionalnu endoskopiju. Sve što je potrebno jeste caša vode i - dvadesetak minuta. Kada pacijent proguta tabletu, ona prolazi kroz debelo crevo i pravi 14 snimaka u sekundi.
E sad, ima li klinika kod nas koje ovo praktikuju, ne znam...
[ abishai @ 03.02.2008. 23:51 ] @
Koliko sam upucen, nema :(.

Bio sam (VMA), usao sam unutra i dalje od toga nisam otisao i ako mi je bilo lose (i evo vec mesec dana se vucem). Nisam mogao, kada sam video ono crevo kao iz osmog putnika uh... pripremao sam se psihicki dve nedelje, ali definitivno nisam ocekivao da je onako, sutra ujutru idem na rendgen.

Nadam se da nije ta neka bakterija, posto ne znam da li je mogu naci na drugi nacin ili da jednostavno pijem lekove na slepo? Ultrazvuk je bio ok.

Hvala svima na odgovorima.
[ Shadowed @ 04.02.2008. 00:57 ] @
Seti se kolonoskopije pa ti gastroskopija nece vise izgledati tako strasno :))
[ Nenad Vranjanac @ 04.02.2008. 14:04 ] @
pa covece kako si tako neozbiljan ako ti je zdravlje a samim tim i zivot u pitanju??!!
ako je indikovana gastroskopija, sigurno da za to postoji razlog. ali ne, bolje budi sam sebi lekar...

idi kod lekara opste prakse i neka ti prepise sedaciju. to je uobicajena praksa u ovakvim slucajevima
[ abishai @ 04.02.2008. 14:08 ] @
Cuo sam da je bas gadno, nadam se da nikada to necu morati da probam. Sto se tice i gastroskopije, svi kao "ma ne boli", nije meni zbog bola vec zbog osecaja gusenja i sto mi nesto ulazi kroz usta, jednostavno to ne mogu ni da zamislim.
[ zorg @ 06.02.2008. 12:03 ] @
Pa skokni onda do neke susedne zemlje, mozda vec u Madjarskoj ili Hrvatskoj imaju Pill Cam... Razumem tvoj otpor prema tom pregledu, iako mnogima deluje bezrazlozan. Na kraju ces morati pobediti strah da bi sacuvao zdravlje.
[ Marcony @ 15.02.2012. 22:08 ] @
Da li se mozda Pill Cam pojavila kod nas?

http://www.popsci.com/node/19963