[ zorrome @ 23.01.2008. 19:12 ] @
Radimo web site za koji znam da će imati puno posjeta, a i isto tako korisnika, cca 100 000. Na desktop aplikacijama sam bazu uvijek normalizirao, dodavao međutablice itd, itd, a sve zbog toga što je sistem to mogao izgurati i broj korisnika nije bio ovako velik. Sad sam u dilemi da se tablice moraju drugačije dizajnirati (npr. redudantna polja), a sve to u svrhu brže obrade i odziva. Da li netko ima slična iskustva ili dobar link kako dizajnirati takve baze. Koja su pravila ili dobre navike? Da li bi se taj dizajn trebao uopće razlikovati od onog za desktop?....
[ Fedya @ 24.01.2008. 08:50 ] @
Ako ti je baza kako kazes 'normalizovana', ona ce sasvim ok da radi i sa tim relativno velikim brojem korisnika.
Daleko ti je vaznija skalabilnost aplikacije koja ce pristupati bazi (i tu ce biti mnogo vise posla).
[ Koce @ 25.01.2008. 10:03 ] @
Preporuka je da u se tim slucajevima ne ide preko 4 - 5 JOIN-a, bar u vecini slucajeva, ako je moguce. I naravno, veliku paznju, ako ne i najvecu treba da posvetis pravilnom kreiranju indexa, posebno po tim kolona po kojima spajas i po kojima vrsis pretrazivanja...