[ VOP|Alex @ 30.09.2003. 16:00 ] @
Tuzna prica

Prosle godine uzmemo u firmi 2 zicnu analognu popreznu vezu od telekoma prema Veratu, i 2Mb/s link od Verata. Modemi Schmid Watson 4.
Sve je radilo ok modemi se konektuju na 2mb, download od 200 KB/s, milina...
Elem bilo nama skupo 2mb pa predjemo na 256kb/s i to koristili do pre neki dan.
Verat spustio cene a mi odlucili da uzmemo ponovo 2mb link.

Agonija pocinje

Setujemo modeme na 2 mega ...nema konekcije setujemo na 1 mega ... opet nista...768kb konekcija ali sa milion crc-a...512 radi stabilno

Proverimo opremu kod nas i Verata sve ok.
Kaze mi admin u Veratu.. "naravno telekom".. pola korisnika 2mb konekcija im je spalo na sporije linkove neobjasnjivo.

Pozovem podrsku telekoma za poprecne veze, i naravno pijani majstor me otkacinje kaze veze su u redu, zovi ti biznis direkciju pa vidi, a provajderi znaju u cemu je problem???

Pozovem direkciju kazu ljudi Telekom garantuje 9600!!!! na tim linijama.
Ja kazem pa kako je radilo na 2mb a sad nece...gospodjica mi odgovara eto radilo je sad vise ne moze podnesite zahtev za vece brzine.
Podnesem ja zahtev juce ali aj reko da probam jos malo da cackam.
Pozovem ekipu za merenje i kazem ljudi radila je linija na 2mb sad max 512k, a riba mi odgovara super sto vam radi na toj brzini Telekom garantuje 9600.
Ali kazem radilo je na 2mb zasto sada ne moze. a ona mi odgovara citiram: "Pa eto ne moze vise"??? Ja kazem a zasto, ona kaze "pa eto tako" ako vam treba veca brzina kupite (10 puta skuplje) digitalne vodove, mi garantujemo 9600 i linije ispitujemo na toj brzini.

Poenta je da nam je ISP telekom onda bi radilo na 2mb, ovako povinuj se monopolu pa kupi 10 puta skuplje linije ili pushi...


[ VOP|Alex @ 30.09.2003. 16:11 ] @
Izgleda da je sada Verat VS Telekom 1:1 posto sam u medjuvremenu doznao da je telekom stavio limitatore za poprecne veze na 512k
[ S a l e @ 30.09.2003. 21:48 ] @
Na osnovu tvog potpisa kapiram da radis za Glas Javnosti...

Umjesto sto si ovdje iznio problem, veci efekat bi se postigao da to objavite u novinama i siru javnost upoznate sa tim sto radi TK. Ipak se novina zove Glas Javnosti... I konacno bih volio da vidim jednu "normalnu" naslovnu stranu dnevne novine, koja nece biti prekrivena politicarima, ubicama, i ostalim dnom dna ovog nam drustva... za razliku od Blica koji polako, ali SIGURNO postaje crna hronika sa dozom zute stampe...

Glas javnosti - budite drugaciji, please!
[ aleksije @ 01.10.2003. 10:40 ] @
Citat:
VOP|Alex:
Pozovem ekipu za merenje i kazem ljudi radila je linija na 2mb sad max 512k, a riba mi odgovara super sto vam radi na toj brzini Telekom garantuje 9600.


Imas srece koliko si tezak - meni nece ti isti modemi da radi ni na 128K, takodje je sve radilo na 2Mbps.
[ Shurda @ 01.10.2003. 21:36 ] @
Citat:
VOP|Alex:
Tuzna prica


Agonija pocinje


Poenta je da nam je ISP telekom onda bi radilo na 2mb, ovako povinuj se monopolu pa kupi 10 puta skuplje linije ili pushi...



Gospodo draga moja prica je jos tuznija... Opsirnije na www.netkafe.co.yu
[ VOP|Alex @ 03.10.2003. 15:57 ] @
... Nastavak price i Poziv


Posle visednevnog vozanja od jedne sluzbe telekoma do druge javi mi se danas konacno Zoran Perovic direktor u Telekomu za tehnicki razvoj .... ili sta vec i posle standardne price o garantovanju 9600 i slicnim glupostima koje nigde ne stoje u njihovom ugovoru kaze covek citiram"

"Posto su Verat i jos neki provajderi na nasoj "crnoj listi" predlazem vam da promenite provajdera pa cete imati brzinu od 2mb".
Zbunjen ovakvim odgovorom, osamucen, dodjem sebi i kazem. Pa mi nismo od Verata zakupili vod neko od vas, nasta mi nonsalantno odgovara u stilu najgorih Julovaca i SPS-ovaca iz njihovih najboljih dana "Onda shvatite to kao da vise nema tehnickih mogucnosti za to sto ste imali"
Dobro kazem da predjemo na drugu temu koja nema veze sa Veratom, zasto su nasi drugi vodovi koji povezuju nase lokacije po gradu takodje "kalemljeni".
On:
E pa tu je stvar ovakva. Mi nemamo nameru vise da "kupujemo socijalni mir" dozvoljavajuci koriscenje analognih vodova za takve potrebe, pa vam "predlazem" da uzmete digitalne ili frame relay vodove.
Ja:
Pa zar treba da placamo 50 puta skuplji vod da bi povezao lokacije 1000 metara udaljene, kada ovo sto smo imali savrseno sluzi za te potrebe.
On:
Naravno zato sto analogni vodovi nisu predvidjeni za te potrebe, kao sto znate mi garantujemo 9600... @#$% i slicna sranja

Dalje vise nisam imao volje ni strpljenja da ga slusam pa sam mu najavio naslovne strane u nasim novinama Glas javnosti i Kurir i to da ce njegove izjave biti direkto prenesene u novine.

ON:
Nadam se da znate da ja nisam dao dozvolu da se ovaj razgovor prenosi i snima.

HAHAHAHHAHAH boze kakav covek


OVIM PUTEM pozivam sve koji imaju da kazu nesto na Temu TELEKOM SRBIJA da se jave na e-mail [email protected] i ostave neki kontakt, eventualno ko hoce da dodje da prica sa novinarima da pokusamo da stanemo na kraj ovom Fasistickom ponasanju.
[ UroS @ 03.10.2003. 21:06 ] @
E super i to da vidimo. Obavestavaj nas kako se dalje razvija situacija...
[ B o j a n @ 04.10.2003. 09:51 ] @
l;)))) o nebesa!! kakav degenerik ... l;)

ali ... "socijalni mir"?!?!?!?!?

ne, ovaj ...stvarno, trebao si to da snimas i da publikujes ovde na es-u.
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2003. 10:01 ] @
A nisi znao da se socijalni mir cuva HDSL modemskim vezama... eee.. sad znas :)

Ono sto bi trebalo da se uradi je da se potpuno deregulise telekomunikacioni saobracaj, nacionalna telefonska mreza otvori za equal-opportunity pristup svim zainteresovanim ISP-ovima o buducim telco operaterima, a onda Telekom proda privatniku kako bi najurili visak zaposlenih i poceli komercijalno da posluju bez monopolskog statusa.

Verujem da ce onda mnogi pavijani bivsi direktori za nerad otvoriti piljarnice ili prodavnice cigareta, jer im je to optrilike i krajnji domet.
[ torbica @ 04.10.2003. 20:43 ] @
Hvala bogu da smo dobili saveznika u medijima.
Centar za razvoj Interneta ti daje podrsku i ucesce u konkretnim akcijama ukoliko imate mu*a :)
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2003. 21:06 ] @
Ako me pamcenje drzi, Glas se i ranije bavio Telekomom i prljavim veshom koji stoji iza te organizacije koja je mentalno jos u dobu real-socijalizma 70tih.

[ VOP|Alex @ 06.10.2003. 17:34 ] @
prvi deo sutra u glasu
[ MMX @ 06.10.2003. 18:28 ] @
Pocelo je pocelo :) Jedva cekam... Sutra moram obavezno da citam Glas javnosti...
[ preki @ 06.10.2003. 22:48 ] @
Citat:
MMX:
Pocelo je pocelo :) Jedva cekam... Sutra moram obavezno da citam Glas javnosti...


A, ko ne moze da doceka do ujutru, ili ne moze da dodje do "Glasa javnosti", eve taj tekst i ovde
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/E03100606.shtml

pozZ_
[ Marko[VOP] @ 06.10.2003. 22:59 ] @
komentari?
[ Mihailo @ 06.10.2003. 23:24 ] @
Trebali ste da zovete i nekog iz Verata, da kaže šta misli o tome i ostale koji su dobili limitatore na žicu. Nije loše, ali mogli ste to bolje da napišete. Deluje "odrađeno".

BTW, "ometaju brzinu i smanjuju količinu prenetih podataka, prethodno dogovorenu ugovorom" - neki su pričali da u ugovorima stoji 9600bps, šta je istina?
[ Gojko Vujovic @ 07.10.2003. 00:05 ] @
Nadam se da nije problem ako prenesemo ovde tekst iz Glasa Javnosti, pošto ono nije permanentni link, već sutra neće raditi.

Ukoliko smeta recite, obrisaću.

Ide:

Kako "Telekom Srbija" koristi svoj monopol kod usluga interneta
Ucenjuju ometanjem veza

BEOGRAD - Teza da "Telekom Srbija" ne koristi svoj monopol i da poštuje ugovore koje sklapa sa korisnicima svojih usluga, ponovo je demantovana u praksi. Poslednji primer za to je nepoštovanje ugovora o zakupu dvožične analogne poprečne veze, što je redovna pojava koja se dešava korisnicima interneta i provajderima, a nedavno se desila i redakciji "Glasa javnosti".

Verovatno ocenivši da je iznajmljivanje analognih linija isuviše jeftino, umesto da, na primer, ukine ovu uslugu i o tome obavesti korisnike, "Telekom" je počeo da postavlja limitatore na iznajmljene poprečne veze, da ugrađuje uređaje koji ometaju brzinu i smanjuju količinu prenetih podataka, prethodno dogovorenu ugovorom. Prema rečima zaposlenih u ovoj kompaniji, to objašnjavaju time da "ne žele više da kupuje socijalni mir, iznajmljivanjem jeftinih analognih veza".

Brojne firme su, inače, prijavljujući se za internet vezu, tražile i dobijale analogne priključke, koje su potom plaćale po pristupačnim cenama, manje od 100 evra mesečno, kaže Slobodan Marković, predsednik Upravnog odbora Centra za razvoj interneta. Digitalnih priključaka nema dovoljno i veoma su skupi.

Uzroci

Ograničavanje brzine korišćenja interneta počelo je kada su neki provajderi počeli da se bave VoIP-om (prenosom glasa putem interneta), čime je "Telekom" mesečno gubio i više od dva miliona dolara na ime međunarodnog telefonskog saobraćaja.
- Provajderi su potpuno onemogućeni da se bave VoIP-om, a kolateralna šteta su svi korisnici interneta - tvrdi Marković.

- Namerno su krenuli sa ograničavanjem, a da se to stvarno dešava, postoje interni memorandumi "Telekoma", do kojih smo došli. Od februara postoji ovaj problem i kada smo tražili obaveštenje od "Telekoma" da li postoje limitatori, najpre nisu hteli ništa ništa da priznaju, a onda su nam rekli da postoji tzv. "crna lista internet provajdera" i da se ograničavaju linije korisnicima koji idu preko tih provajdera - obrazlaže Marković.

Da "Telekom" to zaista i radi- iako je Dragan Đ. Kovačević, koordinator za razvoj interneta u ovoj kompaniji to opovrgnuo, rekavši nam da se limitatori ne postavljaju, da takvih problema nema i da se ugovori poštuju- potvrđuje upravo slučaj naše redakcije. Jedan od direktora u "Telekomu Srbija" rekao je: "... Pošto su Verat.net i još neki provajderi na našoj "crnoj listi", predlažem vam da promenite provajdera, pa ćete imati brzinu od dva mb u sekundi".

On je dodao i da, ukoliko ne postoji mogućnost promene provajdera, "treba shvatiti da više nema tehničkih mogućnosti da se zadrži stara brzina". Na taj način, "Telekom" zapravo ucenjuje kojeg internet provajdera će neko da koristi i stvara sumnju da su na sceni korupcionaške radnje i razni dogovori sa određenim, po nekim principima izabranim provajderima.

A. Matić
[ VOP|Alex @ 07.10.2003. 08:25 ] @
Jeste malo loshiji tekst ali morate razumeti novinare koji su totalni laici za ove stvari. Vazno je da je nesto krenulo pa cemo videti dal to uopste tdotice nekoga iz Telekoma (Vlade Srbije).

Sto se Verata tice on je prvi kontaktiran da da neki komentar na ovo ali do danas se niko nije javio.

Sto se ugovora tice, ja ih imam nekoliko i u nijednom se nepominje brzina.
U clanu 5 stoji da potpisivanjem ugovora korisnik je upoznat i saglasan sa Opstim uslovima za vrsenje PTT usluga, objavljenim u sluzbenom listu trt mrt...
U sluzbenom listu takodje se nepominje brzina ali se poziva na neke dodatne odredbe telekoma, u kojima navodno stoji da je "MINIMALNA GARANTOVANA BRZINA 9600". (obratiti paznju na Minimalna)
Opet 99 % korisnika ovo uopste nije videlo niti im je dato na uvid prilikom potpisivanja ugovora. Pa cak iako je ovo tacno to im ne daje za pravo da namerno i smisljeno ogranicavaju brzinu.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2003. 12:02 ] @
Citat:

U sluzbenom listu takodje se nepominje brzina ali se poziva na neke dodatne odredbe telekoma, u kojima navodno stoji da je "MINIMALNA GARANTOVANA BRZINA 9600". (obratiti paznju na Minimalna)
Opet 99 % korisnika ovo uopste nije videlo niti im je dato na uvid prilikom potpisivanja ugovora. Pa cak iako je ovo tacno to im ne daje za pravo da namerno i smisljeno ogranicavaju brzinu.


Ja mislim da postoji efikasan nacin da se ovaj "telekom" problem resi.

Kako je to "minimalna" garantovana brzina a ne "maksimalna", potrebno je uposliti ministarstvo za telekomunikacije koje ce poslati svoje inspektore u ATC radi utvrdjivanja realnog stanja posto postoje dokazi o realnom padu kvaliteta veze. Telekom bi morao da ispostavi razloge zasto su na linije koje nisu imale tehnickih smetnji dodati uredjaji koji im realno smanjuju kvalitet (sto se prostim merenjem moze utvrditi).

Kako je doslo do znacajnog pada kvaliteta konekcije kod dosta korisnika poprecnih bakarnih veza, postoje opravdani razlozi za sumnju da Telekom ne odrzava nacionalnu telefonsku infrastrukturu na adekvatan nacin i da primenjuje losu poslovnu praksu (stavljanje pupinovih parica i "limitatora" tamo gde nema tehnicke potrebe) i verovato sudija privrednog suda moze izdati meru kojom se Telekomu zabranjuje upraznjavanja takve prakse i uklanjanje takvih uredjaja sa linija gde je to vec uradjeno.

Ukoliko se dokaze losa poslovna praksa, firme mogu tuziti Telekom za gubitke nanete losom poslovnom praksom i prekidom telekomunikacionih vodova.

Verujem i da drzava ima legalne instrumente da se izdaju privremene zabrane odredjenih radnji preduzecima ako te radnje izazivaju namerne poslovne gubitke klijentima ili generalno usporavanje razvoja zemlje, sto su ovde slucajevi.


[ markom @ 07.10.2003. 12:09 ] @
Ovo je sve pod pretpostavkom da je drzava zaista neutralna u celom slucaju. Da jeste neutralna, Telekom ne bi imao zakonom odobreni monopol. Dakle, citava ova prica pada u vodu.


Marko.
[ nemesis @ 07.10.2003. 14:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kako je to "minimalna" garantovana brzina a ne "maksimalna", potrebno je uposliti ministarstvo za telekomunikacije koje ce poslati svoje inspektore u ATC radi utvrdjivanja realnog stanja posto postoje dokazi o realnom padu kvaliteta veze. Telekom bi morao da ispostavi razloge zasto su na linije koje nisu imale tehnickih smetnji dodati uredjaji koji im realno smanjuju kvalitet (sto se prostim merenjem moze utvrditi).


jednom davno sam se ganjao sa istim problemom za jednu firmu itd...
i :) ... oni pupinizuju linije da bi time povecali.... ''domet'' prenosa glasa :)
jer inache svi ti analogni 1 parichni (dvozichani) vodovi su za prenos glasa :)
i oni lepo to stvaljaju da bi poboljsali prenos glasa :))))) ...

elem ... nismo mi jedini kod kojih to radi ... gore negde danska, norveshka, itd..
isto to ima :) ... i niko nepravi problem... :)
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2003. 14:29 ] @
Da, ali pupinovi kalemi se ne stavljaju na lokalne telefonske instalacije, vec samo ako duzina bakra prelazi odredjenu normu, koja je svakako iznad norme za DSL :)

U tome i jeste "catch 22"

Sto se KPN-a tice (oni to rade) - oni stavljaju "limitatore" na >nove< linije a ne konvertuju stare, mada treba da vidim koji je status toga - a tamo niko ne pravi problem jer je cena data prikljucaka sasvim prihvatljiva.
[ Marko[VOP] @ 07.10.2003. 16:00 ] @
da ali oni nama naplacuju te dve zice za prenos podataka (odvojeni su cenovnici za prenos podataka i glasa) ... sta ima da mi povecavaju domet za prenos glasa.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2003. 16:37 ] @
Citat:

da ali oni nama naplacuju te dve zice za prenos podataka (odvojeni su cenovnici za prenos podataka i glasa) ... sta ima da mi povecavaju domet za prenos glasa.


http://www.telekom.yu/SajtTele...nos_podataka/CenovnikZakup.htm

Da, to su vodovi "za prenos podataka i govora"

Jos jedan razlog za inspekciju i akciju privrednog suda koja bi suspendovala vandalizam, jer je stavljanje pupinovih kalema na vodove za prenos podataka u lokalnom saobracaju besmislica i sa tehnicke strane.

Ali, ako sto Markom rece, moguce je da se tu nista ne moze uraditi zbog drzavnog problema, ali ako me pamcenje drzi - odredjeni organi u sudstvu su favorizovali ISP-ove u sporovima, pa bi trebalo i to uzeti u razmatranje.

Mislim da bi sve ostecene strane i ISP-ovi trebalo da podnesu tuzbe i da izdejstvuju naredbu za momentalno sprecavanje modifikacije linija i vracanje sistema u stanje pre toga.

[ nemesis @ 07.10.2003. 22:04 ] @
Citat:
Marko[VOP]:
da ali oni nama naplacuju te dve zice za prenos podataka (odvojeni su cenovnici za prenos podataka i glasa) ... sta ima da mi povecavaju domet za prenos glasa.


ne ne :)
koliko se secam u ugovoru pishe .. mesnu TT jednoparichnu vezu za prenos glasa itd..
i u ugovoru je lepo pisalo 9600 itd... samo shto nekad ljudi ni ne prochitaju ugovor
itd.. :)))

a sumljam da ste zakupili TT jednoparichnu za prenos podataka ... ajde proveri
pa nam reci ... :) .. ako si i zakupio prenos podataka onda si zakupio za
odredjenu propusno moc ..i mislim da toliko koliko tikazu da ti toliko puste...
cela je fora shto korisnici nece da uzmu te za prenos podataka jer su s k u p e :)
nego uzimaju za prenos glasa :) ... analogne da kazemo ili kako vec :)
[ nemesis @ 07.10.2003. 22:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

da ali oni nama naplacuju te dve zice za prenos podataka (odvojeni su cenovnici za prenos podataka i glasa) ... sta ima da mi povecavaju domet za prenos glasa.

Da, to su vodovi "za prenos podataka i govora"


pa bash to :)
znachi prenos govora i podataka ... i jesu li isposhtovali minimum?
jel prolazi 9600 ...prolazi ...al blokiraju broadband ;) ... e pa bato :)
ono... lichno bi mi bilo drago da puste svima sve brzine itd... brzi razvoj itd....
al mislim da ljudi treba da prochitaju shta potpisuju ... :) ...
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2003. 22:59 ] @
Nemesis

Radi se o poslovnoj praksi i nepotrebnom stavljanju limitatora - u ugovoru nigde nije precizirana maksimalna brzina, pa ako odjednom "padne" bez nekih razloga radi se samo o losoj poslovnoj praksi - a kada se to ukombinuje sa "slucajnim' nudjenjem mnogo skuplje usluge - onda svakako postoje razlozi za mesanje privrednog suda.

[ S a l e @ 07.10.2003. 22:59 ] @
Nijesam "proucavao" tu tematiku poprecnih veza, ali ako to ide po ovoj logici:
Code:
||==Tacka A
||
||
||
||
||
Telekom
      ||
      ||
      ||
      ||
      ||==Tacka B


Ne znam kako su u Telekomu povezane te parice, ali ako su one samo "povezane", i ako to povezivanje lokacija kosta toliko i toliko DIN, zasto bi oni limitirali sta i koliko korisnik prenosi tom trasom?

Jeste da je bolje ovako:

Code:
                         ||===========||
                         ||           ||
Tacka A =================||  Telekom  ||==================== Tacka B


ili

Code:
Tacka A ~~~~~~~~~~~~~~~<Etar - WiFi>~~~~~~~~~~~~~~~~~ Tacka B


Ali to nije uvijek izvodljivo
[ Marko[VOP] @ 08.10.2003. 01:17 ] @
ne ne ne cekaj malo nemesis,
ocito nisi ti citao ugovore jel ti to u ugovoru i ne spominju 9600 (drzali smo ugovor u ruci kad smo krenuli u citavu pricu). To je izaslo kasnije u sluzbenom glasniku (ili kako se vec zove) , znaci ocito je da je ranije moglo, a sad odjednom ne moze. A izgleda da si tek sad malo bolje osmotrio i ovaj link.

http://www.telekom.yu/SajtTele...nos_podataka/CenovnikZakup.htm

Znaci pri zahtevu i sklapanju u ugovora za TT mesni vod moras da ima kazes zasta ces da ga koristis da bi ti to naplatili, posto kao sto rekoh imaju odvojene cene i za voice i za data.

-------------------------------------------------------------
Mesečna pretplata
Za Biznis korisnike koji nisu Internet servis provajderi
vrsta voda preko I centrale preko II centrale preko III centrale
analogni vod
prenos govora 2-žično 210,88 421,60 632,39
prenos govora 4-žično 421,76 843,20 1.264,78
prenos podataka 2-žično 662,51 1.325,02 2.107,98
prenos podataka 4-žično 1.325,02 2.650,04 4.215,96
--------------------------------------------------------------

Tako da smo mi znali sta potpisujemo, a to nije voice.

[ Marko[VOP] @ 08.10.2003. 01:39 ] @
Citat:
nemesis

pa bash to :)
znachi prenos govora i podataka ... i jesu li isposhtovali minimum?
jel prolazi 9600 ...prolazi ...al blokiraju broadband ;) ... e pa bato :)

ono... lichno bi mi bilo drago da puste svima sve brzine itd... brzi razvoj itd....
al mislim da ljudi treba da prochitaju shta potpisuju ... :) ...



jos nesto,
ja barem kapiram ovako stvari, ja sam od njih zakupio znaci obicne dve zice, kao da sam ja hteo da ih razvucem da verata, al kad vec ima da se iznajmi ja hocu da mi te dve zice rade koliko mogu realno, a ne da mi ih neko namerno ogranicava. Znaci opet, to su "DVE ZICE" bez ugovora o bandwidth-u, moje su, mogu da proturim kroz njih koliko je realno 2Mb/s, bez ikakvog njihovog mesanja sta i koliko prolazi kroz njih.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Marko[VOP] dana 08.10.2003. u 11:23 GMT]
[ SmilieBG @ 08.10.2003. 08:36 ] @
Cekajte malo, nesto mi nije jasno ovde:

telekom kaze, na sajtu sa cenama:

Digitalno: 8 Mb/s 221.760,00 221.760,00 221.760,00

Je li ovde rec o up ili down speed? ili je SDSL?

Ja sam u Holandiji, pa jos i radim za KPN (doduse na mobilnoj telefoniji, ali znam ponesto i o internetu). Neovisno od toga, privatno imam (delim sa 3 komsije) jednu ADSL liniju op 7800 kbs down i 512 kbs up (uskoro ce biti 2mbs upload) i placamo mesecno 99 evra (placa se tromesecno i kosta me 75 evra za 3 meseca).

Ova telekomova varijanta kosta ~3600 evra mesecno? Pa za te pare ja imam do kraja zivota internet bre...

Daj molim vas, gde gresim?

Poz,
Sale
[ VOP|Alex @ 08.10.2003. 09:03 ] @
Citat:
nemesis:
ne ne :)
koliko se secam u ugovoru pishe .. mesnu TT jednoparichnu vezu za prenos glasa itd..
i u ugovoru je lepo pisalo 9600 itd... samo shto nekad ljudi ni ne prochitaju ugovor
itd.. :)))


Nemesis ti ocigledno ili nemas pojma o cemu pricas, ili namerno siris dezinformacije, ili si nasao da ti je ovo zanimljivo za zajebanciju.
E pa nama ovde nije do zajebancije.
Ja bi stvarno vole da vidim u kojem ti ugovoru imas napisanu brzinu .

Ja imam ovde 6 ugovora za poprecne veze, koje znam vec napamet da recitujem koliko sam ih iscitao i ni u jednom se ne spominje brzina.

Brzina se ne spominje ni u sluzbenom glasniku na koji se poziva ugovor, vec jedino u nekim famoznim opstim odredbama telekoma (koje niko nije video osim verovatno zaposlenih u Telekomu) kao Minimalna garantovana brzina od 9600.

Ono sto je poenta price, a ti ocigledno ne razumes ili neces da razumes, je da oni nemaju pravo smisljeno ogranicavati brzinu.

Znaci ok radi na 2 mb ali mi iz Telekoma smo se popickali sa nekim provajderima pa da im naudimo stavili smo kalemove na poprecne veze a vi korisnici dodjite kod nas pa cete imati to sto ste imali ili se jebite.

Ja bi razumeo da je bila prica tipa: Telekom Srbija ukida analogne vodove imate rok do 01.01.2004. da predjete na digitalne... ili nove analogne linije cemo izdavati sa maximalnom brzinom od 128k ili slicno, ali ovo ovako, na ovaj nacin i sa ovim razlozima je totalno neprofesionalno i bezobrazno.

[ nemesis @ 08.10.2003. 09:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nemesis
Radi se o poslovnoj praksi i nepotrebnom stavljanju limitatora - u ugovoru nigde nije precizirana maksimalna brzina, pa ako odjednom "padne" bez nekih razloga radi se samo o losoj poslovnoj praksi - a kada se to ukombinuje sa "slucajnim' nudjenjem mnogo skuplje usluge - onda svakako postoje razlozi za mesanje privrednog suda.


ma sve je to ok ... ali ti ne mozesh da znash shta on radi sa druge strane...
znash ... i veoma je jednostavno prichati kako je tamo negde daleko itd...:)
i da bi ovde trebalo da bude dragachije ....
... i bice drugachije tek onda kad bude postojalo ono shto se zove
politichka volja da se neshto odradi ... :)
dotle .. sve dotle je ono ... :))) ... selo drushtvo pecarosha i psuje prirodu shto
loshe hvata riba itd :)))) ...
a kad ti nije precizirana on nemora da je ispuni itd.... niti postoji nachin da ga
isforsirash da on uopshte sprovede meru suda posle itd.. :)
moze jednostavno ti kaze vishe nemamo kapaciteta...??? i shta si onda uradio ?


[ nemesis @ 08.10.2003. 09:35 ] @
Citat:
S a l e:
Nijesam "proucavao" tu tematiku poprecnih veza, ali ako to ide po ovoj logici:
Ne znam kako su u Telekomu povezane te parice, ali ako su one samo "povezane", i ako to povezivanje lokacija kosta toliko i toliko DIN, zasto bi oni limitirali sta i koliko korisnik prenosi tom trasom?


pa zato shto se telekomu nenamenski zauzimaju kapaciteti ...
pazi ... ti reci i da uzmesh da prenos podataka ... ali poshto to nije onaj
prenos preko E1 itd... onda njima ta parica koju ti uzimash donosi manje
para... kapirash ?
sve se vrti oko love:)
[ nemesis @ 08.10.2003. 09:38 ] @
Citat:
Marko[VOP]:
ne ne ne cekaj malo nemesis,
ocito nisi ti citao ugovore jel ti to u ugovoru i ne spominju 9600 (drzali smo ugovor u ruci kad smo krenuli u citavu pricu). To je izaslo kasnije u sluzbenom glasniku (ili kako se vec zove) , znaci ocito je da je ranije moglo, a sad odjednom ne moze. A izgleda da si tek sad malo bolje osmotrio i ovaj link.
prenos podataka 2-žično 662,51 1.325,02 2.107,98
Tako da smo mi znali sta potpisujemo, a to nije voice.


koliko se ja secam u ugovoru te firme i telekoma kao dodatak ili shta vec dobijeno
je i da je gar. brzina 9600 itd.. :)
sve u svemu :)... placano je tako oko 1.500 din mesechno ili neshto manje :)...
i moralo je da se ... odradi ... cimanje i veza itd da to proradilo ...
elem... kad je intervenisala njihova ambasada ... dobijena je chista parica preko koje je zujalo 512kb/s bez problema na udaljenosti ono .. radoja dakica iznad
autokomande YUBC :)... bez prolaska kroz TK Centralu :) jel tamo shta prodje
pishi propast :)
[ nemesis @ 08.10.2003. 09:40 ] @
Citat:
Marko[VOP]:
jos nesto,
ja barem kapiram ovako stvari, ja sam od njih zakupio znaci obicne dve zice, kao da sam ja hteo da ih razvucem da verata, al kad vec ima da se iznajmi ja hocu da mi te dve zice rade koliko mogu realno, a ne da mi ih neko namerno ogranicava. Znaci opet, to su "DVE ZICE" bez ugovora o bandwidth-u, moje su, mogu da proturim kroz njih koliko je realno 2Mb/s, bez ikakvog njihovog mesanja sta i koliko prolazi kroz njih.


heheheh :)
pa nekad nemozesh da uradish 2mb/s :)
pogotovo ako su stari vodovi ili idu kroz vishe centrala itd...
[ nemesis @ 08.10.2003. 09:42 ] @
Citat:
SmilieBG:
Ja sam u Holandiji,
... bla bla bla...
molim vas, gde gresim?
Poz,
Sale


:) .. gde ono reche da si ?:)
e pa bato :))) ... veeeeelika razlika :)
[ nemesis @ 08.10.2003. 09:51 ] @
Citat:
VOP|Alex:
Nemesis ti ocigledno ili nemas pojma o cemu pricas, ili namerno siris dezinformacije, ili si nasao da ti je ovo zanimljivo za zajebanciju.
E pa nama ovde nije do zajebancije.
Ja bi stvarno vole da vidim u kojem ti ugovoru imas napisanu brzinu .


moje ustavno pravo je da te zajebavam :))))... e sad dal ja upraznjavam to pravo
to je drugo :)...
taj ugovor nije u mom posedu ... jerbo neradim tamo vishe gde sam radio :)
inache ugovor je uradjen u direkciji za biznis korisnike ... 2003 negde u 03 ili 04
mesecu itd...

Citat:

Znaci ok radi na 2 mb ali mi iz Telekoma smo se popickali sa nekim provajderima pa da im naudimo stavili smo kalemove na poprecne veze a vi korisnici dodjite kod nas pa cete imati to sto ste imali ili se jebite.


mislim ja stvarno nekapiram neshto ...
ako su to toliko bitne poprechne itd... shto ljudi neuzmu ono digitalni
prenos ???... mislim ono ...
a shta dau raskinuli ugovor ?

Citat:

Ja bi razumeo da je bila prica tipa: Telekom Srbija ukida analogne vodove imate rok do 01.01.2004. da predjete na digitalne... ili nove analogne linije cemo izdavati sa maximalnom brzinom od 128k ili slicno, ali ovo ovako, na ovaj nacin i sa ovim razlozima je totalno neprofesionalno i bezobrazno.


reci da sam glup ili shta vec... ali shto bi se tebi telekom pravdao ???
mislim ono .. nemora ?... :)
ajde neko da mi objasni shta ce se promeni situacija spadanjem monopola ?
oce mislite neko da dodje i da ulozi lovu u zemlju de skenjaju premijera ko dobar dan ?
i taj kad dodje ... shta mislite koliko ce mu trebati dok postavi svoje kablove kroz grad ? ... znachi ono ... 6 meseci treba bude raskopan beograd ono 100% pa da
postave sve ?
moja slobodna procena da ce tek jedno 2-4 godine posle ukidanja monopola da neko
napravi respektabilnu alternativnu mrezu :)
znachi oni sad treba da krenu da kopaju grad da bi to uradili :)
i shta ako taj drugi koji dodje isto zvekne cene prenosa podataka itd ??? jer ono .. kaze malo trzishte mali broj poprechnih ... znachi skupo :)
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2003. 10:05 ] @
Citat:
SmilieBG:
Cekajte malo, nesto mi nije jasno ovde:

telekom kaze, na sajtu sa cenama:

Digitalno: 8 Mb/s 221.760,00 221.760,00 221.760,00

Je li ovde rec o up ili down speed? ili je SDSL?

Ja sam u Holandiji, pa jos i radim za KPN (doduse na mobilnoj telefoniji, ali znam ponesto i o internetu). Neovisno od toga, privatno imam (delim sa 3 komsije) jednu ADSL liniju op 7800 kbs down i 512 kbs up (uskoro ce biti 2mbs upload) i placamo mesecno 99 evra (placa se tromesecno i kosta me 75 evra za 3 meseca).

Ova telekomova varijanta kosta ~3600 evra mesecno? Pa za te pare ja imam do kraja zivota internet bre...

Daj molim vas, gde gresim?

Poz,
Sale


Ne samo to - ti imas INTERNET uracunat u cenu, dakle link ka Internetu - a ovo je samo poprecna veza izmedju tacke A i tacke B :)

Ako te zanima koliko kosta 8 mbps Internet:

8 Mb/s 463.680,00 = sto je ~7200 eura, a ne 3600 :) Sto bi se reklo, 72 puta skuplje od te tvoje veze u Holandiji :)

Nemesis: potrebna je politicka volja da se implementira sistem u kome politicka volja veze nema sa pravnim sistemom. U svakoj normalnoj zemlji postoje zakonski mehanizmi kojima se ne-trzisno poslovanje sankcionise - a ovo sto Telekom radi je upravo to. To sto ti tvrdis 'ne moze da se dokaze' i 'ne moze da se prisili' vazi i za svaku monopolsku firmu - i MS je to isto mogao da prica kada su ih optuzili za losu poslovnu praksu, ali braneci ekonomski sistem sudija je ipak presudio protiv njih i takodje su se "prisilili" a prisilili su se placanjem drasticne kazne svakih 24h "nepostovanja" i mogucom zabranom poslovanja.

Pritom Telekom i te kako moze 'da se prisili' jer Srbija ipak nije Tanzanija - po zakonu o telekomunikacijama drzava ima poslednju rec (jer Telekom ima monopol pa kako takav i podleze dodatnoj kontroli), i ako privredni sud nesto naredi oni to moraju da prihvate i da se eventualno zale vrhovnom sudu. Zapravo to vazi za bilo kakvu firmu i delatnost. U suprotnom bi svaki privatnik likovao sa "ne moz' me prisilis" i drzava bi licila na pilicarsko uzgajaliste, a ne na civilizovan svet.

[ VOP|Alex @ 08.10.2003. 10:26 ] @
Citat:
nemesis:
moje ustavno pravo je da te zajebavam :))))... e sad dal ja upraznjavam to pravo
to je drugo :)...
taj ugovor nije u mom posedu ... jerbo neradim tamo vishe gde sam radio :)
inache ugovor je uradjen u direkciji za biznis korisnike ... 2003 negde u 03 ili 04
mesecu itd...


-Sto se tice zajebavanja to je ok mada ne vidim poentu price ovi forumi ne sluze u te svrhe a i dovodis sebe u situaciju da te ljudi ne shvataju ozbiljno

Citat:

mislim ja stvarno nekapiram neshto ...
ako su to toliko bitne poprechne itd... shto ljudi neuzmu ono digitalni
prenos ???... mislim ono ...
a shta dau raskinuli ugovor ?


-Sto se digitalnih vodova tice sto bi neko placao 20 puta vise ako mu potrebe zadovoljava nemodifikovana analogna linija.
-Za raskidanje ugovora moraju se ispostovati naravno propisani razlozi

Citat:

reci da sam glup ili shta vec... ali shto bi se tebi telekom pravdao ???
mislim ono .. nemora ?... :)
ajde neko da mi objasni shta ce se promeni situacija spadanjem monopola ?
oce mislite neko da dodje i da ulozi lovu u zemlju de skenjaju premijera ko dobar dan ?
i taj kad dodje ... shta mislite koliko ce mu trebati dok postavi svoje kablove kroz grad ? ... znachi ono ... 6 meseci treba bude raskopan beograd ono 100% pa da
postave sve ?
moja slobodna procena da ce tek jedno 2-4 godine posle ukidanja monopola da neko
napravi respektabilnu alternativnu mrezu :)
znachi oni sad treba da krenu da kopaju grad da bi to uradili :)
i shta ako taj drugi koji dodje isto zvekne cene prenosa podataka itd ??? jer ono .. kaze malo trzishte mali broj poprechnih ... znachi skupo :)


-"Pravdao" pa ti si stvarno lik, onda to lici na anarhiju npr. kupis Yuga na kredit u Zastavi i posle mesec dana dodju likovi i skinu ti motor od 1300 i stave od 900 i kazu ko te jebe sto bi se mi tebi pravdali.
Mislim sad ulazimo mnogo u politiku a to nije poenta



[ Dejan Lozanovic @ 08.10.2003. 11:16 ] @
Ja mislim da je ovde jedino resenje preci na wireless komunikaciju. I zaobici telekom u velikom luku. Jer samo smetaju.
[ VOP|Alex @ 08.10.2003. 11:30 ] @
Uzgred

Posle nekoliko dana cimanja Verat-a da da izjavu za novine ili neke podatke anonimno ili javno, njihov direktor mi je danas rekao:

"Posto imamo neke zahteve koje cekamo da nam telekom odobri... trt mrt ne bi smeli jos da se upustamo u tako nesto"

Pocinjem da se pitam da li je ovo mozda uradjeno i u zajednickoj akciji Telekoma i Internet servis provajdera.


Pogledajte Attachment

[Ovu poruku je menjao VOP|Alex dana 08.10.2003. u 13:48 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2003. 11:46 ] @
Citat:
Pocinjem da se pitam da li je ovo mozda uradjeno i u zajednickoj akciji Telekoma i Internet servis provajdera.


Ja mislim da je to iz prostog razloga sto svi razmisljaju kao Nemesis - "cuti, bolje je ovako - moze i gore... ne moze im niko nista, jaci su od sudbineeee"

A to su razmisljanja zaostala iz vremena KPJ, OZNA-e, UDB-e i sl gde si imao "svemocnog" komsiju druga clana, svemocni organ u opstini, svemocni organ u republici i druge svemocne organe...

Znaci, ako Verat da izjavu za javnost (mada naravno niko ne brani njima da nesto komentarisu / ne komentarisu) - Telekom im ne dodeljuje nove prikljucke :) Jbt, pa ovoga nema ni u Nigeriji - i posle smo kao shatro na mestu 106 od 133 na medjunarodnom indeksu korupcije... Bojim se da smo 134.

Koliko se secam, Telekom je izgubio sporove za VoIP - i dan danas kada zovem SCG u pola slucajeva se poziv rutira preko neke VoIP mreze - bez ulazka u raspravu koliko je to pametno, i sta ja licno mislim o VoIP pilic... ovaj provajderima, ipak pokazuje da "Svemocni Telekom" i nije tako svemocan kada je zakon u pitanju.

Kako je ta telefonska infrastruktura vlasnistvo drzave, postoje mehanizmi koji Telekom sprecavaju da se prema njoj ophodi kao prema privatnom vlasnistvu (sto nacionalna telefonska mreza trenutno nije, a nadam se ni da nikada nece biti vlasnistvo ljudi kalibra telekomovog menadzmenta) - a cinjenica da Telekom poseduje radne jedinice za glasnovni saobracaj, internet prenos i mobilnu telefoniju samo pojacava argumentaciju za dokazivanje netrzisnog poslovanja. Pravljenje "crnih listi" , unazadjivanje kvaliteta mreze sa kojekakvim limitatorima i pupinovim kalemima (tamo gde im nije mesto), nejednako tretiranje korisnika ("ako si nesto rekao protiv nas - nema tehnickih mogucnosti") i sl su sve primeri krsenja zakona i prekoracenja ovlascenja koje im je poklonjeno od strane drzave.

[ Marko[VOP] @ 08.10.2003. 11:56 ] @
Pogledajte attachment do kog smo dosli ..
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2003. 12:08 ] @
Eto, kao sto rekoh - postoji nacin da se KPJ-wannabe ekipa prisili da posluje po pravilima XXI veka :)

U normalnoj zemlji se ta presuda (gore) koristi u svim buducim sudskim sporovima na tu temu.

[ srki @ 08.10.2003. 15:30 ] @
Lepo su ljudi podneli tuzbu protiv telekoma i dobili su je a posle nemesis nesto k**** kako smo mi tanzanija i kod nas ti to ne vredi. Mislim svo su se zalili sto im je dafina uzela pare a niko se nije setio da podnese tuzbu. Moja kuma je podnela tuzbu jos pre dosta godina i dobila je svoje pare i nije imala nikakve veze ili tako nesto...

A posle nemesis nesto k**** kako bi voleo da vidi takvo sudjenje i kako nema sanse da se dobije tuzba. E pa ovde su dobili tuzbu...
[ Buum @ 08.10.2003. 16:59 ] @
Ma ništa od svega dok ne stavite slučaj Telekom na naslovnu stranu... Lepo napravite feljton u narednih 20 brojeva o zloupotrebama Telekoma. Fino, poimence isprozivajte sve direktore, direktorčiće i inžinjere koji su se bavili "pupinizacijom". Naravno, ne bi trebalo zaboraviti ni nadležne izvršne organe koji ne sprovode punovažnu sudsku odluku.

Materijala ima na pretek, a vi kad skupite mu*a i odlučite da iznesete potpunu istinu o kriminalnom ponašanju Telekoma napravite strategiju i konsultujte se sa veteranima (mislim na ekipu iz Udruženja korisnika telekomunikacija) - pa UDRI!

Evo, prvo što mi pada na pamet je da pozovete ministra Batića da vam u intervjuu objasni ko je kriv što se gore priložena sudska odluka ne sprovodi i kako komentariše kriminal pod okriljem države. On se kao nešto bacio na rasvetljavanje afere oko prodaje Telekoma, pa ne bi bilo zgoreg da i ovu sadašnju garnituru malo protrese. Baš me zanima šta bi on rekao na sve to...
[ VOP|Alex @ 08.10.2003. 17:21 ] @
Bio je na naslovnoj prekljuce a feljton u 20 nastavaka bio je
pocetkom godine.

www.glas-javnosti.co.yu

A procitaj u predhodnim postovima kako se Verat i ostali provajderi nude da pricaju na tu temu
[ nemesis @ 08.10.2003. 17:31 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nemesis: potrebna je politicka volja da se implementira sistem u kome politicka volja veze nema sa pravnim sistemom. U svakoj normalnoj zemlji postoje zakonski mehanizmi kojima se ne-trzisno poslovanje sankcionise - a ovo sto Telekom radi je upravo to. To sto ti tvrdis 'ne moze da se dokaze' i 'ne moze da se prisili' vazi i za svaku monopolsku firmu - i MS je to isto mogao da prica kada su ih optuzili za losu poslovnu praksu, ali braneci ekonomski sistem sudija je ipak presudio protiv njih i takodje su se "prisilili" a prisilili su se placanjem drasticne kazne svakih 24h "nepostovanja" i mogucom zabranom poslovanja.


ti prichash o normalnim zemljama a ja pricham o zemlji gde roknu premijera, ljudi umru od davljenja kesom u policiskoj stanici, gde policija blokira radnike u fabrici da neizadju itd itd itd :) ... prichamo li mi o istoj drzavi ...
ovde... znachi tamo gde si ti izgleda davno bio i zaboravio kako je ... ovde u Srbija_BRE! :))) .. ovde je za sve potrebna politichka volja ... :)) .. znachi udruzenje ISP mora da ima 4-5 svoji poslanika u skupshtini ... da se pokrene pitanje digne frka itd :) ...
a shto bi reko torbica ... ponashaju se ko dobrovoljno pevachko drushtvo :))) ...

neki ISP cute i rade ( verat napravi svoj link ...i jedino dok vojska nedoveze
panoniju na sred prenosnog puta i krene onako malo da zujiiiiiiii.... to ce radi )
... :) ...

Citat:

Pritom Telekom i te kako moze 'da se prisili' jer Srbija ipak nije Tanzanija - po zakonu o telekomunikacijama drzava ima poslednju rec (jer Telekom ima monopol pa kako takav i podleze dodatnoj kontroli), i ako privredni sud nesto naredi oni to moraju da prihvate i da se eventualno zale vrhovnom sudu. Zapravo to vazi za bilo kakvu firmu i delatnost. U suprotnom bi svaki privatnik likovao sa "ne moz' me prisilis" i drzava bi licila na pilicarsko uzgajaliste, a ne na civilizovan svet.


sve je to lepo u nekoj ... zamishljenoj srbiji ... ali pre nego nastavish mashtanje...
uradi quick save .. ili bolje pravi save i odradi link ka realnosti :))) ...

da su ISP mogli se diluju sa gradom mogli su .. da su mogli po banderama gde ide osvetljenje i one reklame ... kanuf i rigips (inache dva konkurenta) da mogli su i oni tuda da ture svoje kablove :) ... sa bandere na banderu :) .. to je mogao grad da
im da :)))) i mogli bi iz telekoma samo da p l a ch u :))) ...
e sad... to shto nisu ... :) ... ebiga :) ..
koshtalo bi ... al mi je ideja toliko blesava da bi mogla i da radi :)) ... recimo na visini od 3-4m ... nije lako za prici ... a opet nije nekpash itd... :) ... e sad ...
koshta ... al hoce budu ISP ???...

---------------------------
a o posebnim dilovima medju ISP i teljekoma ...
ma zar vi zaista mislite da svako ISP nema svog choveka u nekom delu
teljekoma ???:)))
[ nemesis @ 08.10.2003. 17:35 ] @
Citat:
VOP|Alex:
-Sto se tice zajebavanja to je ok mada ne vidim poentu price ovi forumi ne sluze u te svrhe a i dovodis sebe u situaciju da te ljudi ne shvataju ozbiljno


:))) ... ko da je nekome stalo do toga :))) ...

Citat:

-Sto se digitalnih vodova tice sto bi neko placao 20 puta vise ako mu potrebe zadovoljava nemodifikovana analogna linija.
-Za raskidanje ugovora moraju se ispostovati naravno propisani razlozi


:))) ... shta sad da ti kazem ... ako ti je ta poprechna bitna i ako preko nje
pravish novac ... e pa ono shta da ti kazem :) ... elem... postoje josh i drugi
transporni putevi ...
SBB kuc kuc..
meni treba od nas ISP ... do korisnika tamo i tamo ... samo .. TUNEL ..
prenos...zatvoren .. VPN :) ... i posle tunel (gre?) i .. imate reshenje :))...
bez modema od po 300e itd... :))))))

Citat:

-"Pravdao" pa ti si stvarno lik, onda to lici na anarhiju npr. kupis Yuga na kredit u Zastavi i posle mesec dana dodju likovi i skinu ti motor od 1300 i stave od 900 i kazu ko te jebe sto bi se mi tebi pravdali.
Mislim sad ulazimo mnogo u politiku a to nije poenta



mozda ali mozda se nisam dobro izrazio... al kapirash shta sam hteo reci ..
poredjenje nije isto :))) ...elem... on tebi nudi uslugu .. ili je kupi ili nemoj ...
ako necesh prijatno dovidjenja chekaj 2005 + 5 na drugog itd...

...
[ nemesis @ 08.10.2003. 17:44 ] @
Citat:

Kako je ta telefonska infrastruktura vlasnistvo drzave, postoje mehanizmi koji Telekom sprecavaju da se prema njoj ophodi kao prema privatnom vlasnistvu (sto nacionalna telefonska mreza trenutno nije, a nadam se ni da nikada nece biti vlasnistvo ljudi kalibra telekomovog menadzmenta) - a cinjenica da Telekom poseduje radne jedinice za glasnovni saobracaj, internet prenos i mobilnu telefoniju samo pojacava argumentaciju za dokazivanje netrzisnog poslovanja. Pravljenje "crnih listi" , unazadjivanje kvaliteta mreze sa kojekakvim limitatorima i pupinovim kalemima (tamo gde im nije mesto), nejednako tretiranje korisnika ("ako si nesto rekao protiv nas - nema tehnickih mogucnosti") i sl su sve primeri krsenja zakona i prekoracenja ovlascenja koje im je poklonjeno od strane drzave.


ne propagiram ja da je to shto radi teljekom dobro... chak naprotiv ...
jednostavno misim da nije momenat da se vodi bilo kakava takva bitka :)
jer ce krajnji korisnika .. uvek na kraju najebati ...
novinama ce svi brojevi odjednom osvanuti na PCM_u itd... :))) ...
pa ce nestane neki broj ... par meseci extra visoki rachuna za tel itd... :)
pa ganjanaje gubljenje vremena itd.. :)
i dalje tvrdim da je potrebna politichka volja za to kao i politichko pokrivanje :)


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 09.10.2003. u 01:52 GMT]
[ nemesis @ 08.10.2003. 17:46 ] @
Citat:
srki:
Lepo su ljudi podneli tuzbu protiv telekoma i dobili su je a posle nemesis nesto k**** kako smo mi tanzanija i kod nas ti to ne vredi. Mislim svo su se zalili sto im je dafina uzela pare a niko se nije setio da podnese tuzbu. Moja kuma je podnela tuzbu jos pre dosta godina i dobila je svoje pare i nije imala nikakve veze ili tako nesto...
A posle nemesis nesto k**** kako bi voleo da vidi takvo sudjenje i kako nema sanse da se dobije tuzba. E pa ovde su dobili tuzbu...


tuzbu protiv telekoma ?:)
ili protiv dafine ... paralela nepostoji ... ona je pukla kad joj je
prestala politichka pokrivenost :)
a ti i da dobijesh tuzbu protivu telekoma oni ce reci da nemogu da
ti to reshe ... ili da su tvoje resurse dodelili MUP ili VJ ili ... :)
i ?
nisi reshio problem ... :)
[ Dejan Lozanovic @ 08.10.2003. 17:50 ] @
Citat:
VOP|Alex:
Uzgred

Posle nekoliko dana cimanja Verat-a da da izjavu za novine ili neke podatke anonimno ili javno, njihov direktor mi je danas rekao:

"Posto imamo neke zahteve koje cekamo da nam telekom odobri... trt mrt ne bi smeli jos da se upustamo u tako nesto"

Pocinjem da se pitam da li je ovo mozda uradjeno i u zajednickoj akciji Telekoma i Internet servis provajdera.


Pogledajte Attachment

[Ovu poruku je menjao VOP|Alex dana 08.10.2003. u 13:48 GMT]


Ljudi jeste li probali da sa tim resenjem sto imate da zovete ljude iz telekoma i da ih pitate za "tehnicke" mogucnosti nakon sto imate to resenje u rukama. I samo da ih podsetite na resenje i sta ne smeju da rade
[ babylonian @ 08.10.2003. 17:50 ] @
konacno je nesto pocelo da se desava, ali nazalost u novine je pocelo da izlazi TEK ONDA kad je vama nesto zafalilo. I to je sramota takodje! Mada, bolje ikad nego nikad!

off topic: izvinjavam se sto idem malo off topic, ali me zanima moze li i gospodin ZARKO da se stavi malo u glas javnosti ?! Svakako bi bilo dobro tako nesto pokrenuti, posto vidim da je tema o zarku napustena, znaci svi se ispucali, rekli sta su imali na umu, i zavrsili s tim, iako nista nije reseno. Jos jedna sramota !

my 0.02 $
[ bluestar @ 08.10.2003. 18:43 ] @
Nemesis,

Stvarno se zahvaljujem na tvojim postovima ali probaj malo sazetije da kucas u protivnom ces umoriti sve citaoce ove teme.

Sto se tice cele ove rasprave evo da se i ja ukljucim u sve to.

Telekom Srbija je u nasoj zemlji BOG I BATINA i to moramo svi da priznamo, ono resenje (.jpg format) koje je postovao neko je staro i to resenje uopste nije primenjeno ovo Vam pouzdan govorim. Dakle resenje je izdalo Ministarstvo za Telekomunikacije (dakle kabinet Marije Rasete) direktno upuceno Drasku Petrovicu koji se uopste ne obazire na to vec i dalje tera po svome. Dakle ispada da je Telekom Srbija (skraceno TS) drzava u delu drzave.

Sto se tice providera ovde mnogo pominjanog verat, mozda im je TS pretio pa jednostvano ne smeju da im uzvrate/odgovore sa javnim nastupima.

CINJENICE ZA GOSPODINA IZ GLASA JAVNOSTI:
***********************************

2002 godina....
-- VOIP afera sa malim providerima

Situacija 2002.god. Verat,Eunet,Yubc zakupljuju digitalne medjuvodove od 34 Mb koji kostaju 50.000 Eura Mesecno. (Samo strana koja se placa TS-u a ukupan link do Austrije iznosi 110.000 Eura Mesecno za 34 Mbita).
-- Pre dobijanja Ugovora za 34 Mb licno od DRASKA PETROVICA bussines direkcija je dobila nalog da se ubaci deo clana u smislu "ukoliko zelite Ugovor od 34 Mb ka Austriji potpisite da necete NI VI NI NIJEDAN VAS POD-PROVIDER da vrsi bilo kakvu vrstu bilo kakve telefonije."

-- VOIP afera se zataskava nakon krivicne prijave protiv Draska Petrovica od strane Absolut OKa. Padaju dogovori pustamo vas da radite VOIP povucite prijave.

-- YUBC i Verat pocinju da prave projekte za svoje sisteme veza -- (YUBC 4 x 155 mb a verat 1x155) Projekte dobija tadasnji direktor sektora za Mreze i licno ga nosi kod Draska Petrovica koji ljutito reaguje na to (Razbija casu sa stola).

-- U medjuvremenu Drasku Petrovicu pocinje da smeta Direktor Bussines direkcije (GRK) i pokusava da iznudi njegovu smenu i poslat je dopis iz TS u 14 providera da napisu sta misle o njemu. --

Situacija 2003.god TS smanjuje cenu za Internet koji kada se kupuje od TS-a da kosta 34 mbita 27.000 Eura. Provideri u teskoj situaciji i EUNET i YUBC gase svoje medjunarodne vodove i kupuju Internet od TS (po 22 Mbita) (Telekom ih je bukvalno prisilio da to urade svojom politikom cena).

Verat jos neko vreme negasi svoj digitalni vod koji ide preko TS-a i konacno pusta u rad svoj Medjunarodni kapacitet od 155 Mb prema Madjarskoj i gase digitalni vod preko TS-a.

TS to saznaje i jednostavno krece u obracun sa tim providerom 'na svoje nacine' u okviru TS-a su stizali razni dopisi raznim sluzbama i delovima u TS-u, direktno pod rukovodstvom Dragana Kovacevica (Desna i leva ruka Draska Petrovica).

Direktor Bussines direkcije se protivi svemu tome, ali posto je TS vecinski akcionar Drasko Petrovic pocinje da trazi od Vlade republike Srbije da ga ucutkaju, on je konacno i popustio. Danas Bussines direkcijom upravlja Dragan Kovacevic sa svojim zamenikom Bacanovicem juce su dvojica montera dobili otkaze jer im je naredjeno da bukvalno odu u nedelju u 19h u razdelnik u takovskoj i da preseku kabal. Momci su mladji, i imali su neke obaveze nisu mogli da dodju (Dragan Kovacevic je urgirao da im se daju otkazi). Otkazi uruceni, ostali monteri zaplaseni ...

Ceo Sime Milosevica zna sta se radi i na koji nacin se vrsi pritisak preko Dragana Kovacevica, o tome da svi monteri postupaju po njegovim naredjenjima. Bukvalno ih teraju da silaze u blatnjave sahte i da preseku kabal (izvrse otvaranje) i da ubace kalemove na sve veze koje im on kaze.

Vrhunac toga, Drasko Petrovic smislja kako da otkupe jednog ISP-a i da pocnu da se bave i obicnim modemskim korisnicima. Podela koju je on licno zamislio.

INTERNET FIKSNA MREZA MOBILNA MREZA

Planiraju da kupe jednog ISP providera i da ga uoblice u okviru svoje firme, i da na taj nacin oni udju na trziste modemskih i obicnih korisnika i onda zatim uguse sve ostale providere. Dragan Kovacevic urgira da to bude Telefonija *beotel.yu* (tu dodje i do raskola sa Draskom petrovicem i zucne svadje oko toga). Telefonija tu pravi dogovor sa Draganom Kovacevicem da dobiju preko 6.000.000 Eura za Beotel (od toga 500.000 eura za D.Kovacevica). Drasko to odbija i dalje tragaju za ISP-om.

Sada preko raznih strana pritiskaju kupovinu firme Verat ali neuspevaju u tome. (za sada)

Ove sve informacije su napisane saznanjem iznutra TS-a na zalost za sada su anonimne cim objavim neke dokumente bice i javne posto cu na kraju dati otkaz u pomenutoj kompaniji koja se bavi isto onako kako se radilo u vreme Milosevica.

Srdacan pozdrav za najsimpaticniji sajt.



[ nemesis @ 08.10.2003. 19:20 ] @
Citat:
bluestar:
Nemesis,
Stvarno se zahvaljujem na tvojim postovima ali probaj malo sazetije da kucas u protivnom ces umoriti sve citaoce ove teme.


ma ko shvati shvati ko ne... opet dobro nemam neshto nameru stil pisanja menjati itd... ionako je ovo sve privatna-javna prepiska itd ... iznose se privatni stavovi itd...
videcu da malo manje ubacim praznih redova itd... elem... mozda nekome smeta shto razbijem quote na vishe manjih ... A L I :) ... tako se zna tachno na shta se shta odnosi ... navika sa useneta :) ... leme... eto chak sam i bold pocheo da koristim itd.. :)) uchim se dok sam ziv itd... :)

Citat:

Sto se tice cele ove rasprave evo da se i ja ukljucim u sve to.
Telekom Srbija je u nasoj zemlji BOG I BATINA i to moramo svi da priznamo, ono resenje (.jpg format) koje je postovao neko je staro i to resenje uopste nije primenjeno ovo Vam pouzdan govorim. Dakle resenje je izdalo Ministarstvo za Telekomunikacije (dakle kabinet Marije Rasete) direktno upuceno Drasku Petrovicu koji se uopste ne obazire na to vec i dalje tera po svome. Dakle ispada da je Telekom Srbija (skraceno TS) drzava u delu drzave.


ma znaju to i ostali al nece da prihvate.. znash koliko je josh Tika (prevarant) izdao tih raznoraznih naredbi itd... al morgen :)...

Citat:

Sto se tice providera ovde mnogo pominjanog verat, mozda im je TS pretio pa
.
. bla bla bla :)
.
pravi dogovor sa Draganom Kovacevicem da dobiju preko 6.000.000 Eura za Beotel (od toga 500.000 eura za D.Kovacevica). Drasko to odbija i dalje tragaju za ISP-om.


u to se uklapa i pricha oko SBB-ove kupovine Telefonoja KDS-itd :)
jao kako se sve skockava :))) .. uzas... vreme je za dizanje sidra :)
[ [SER]ChatNick @ 09.10.2003. 10:48 ] @


Atak na vetrenjace.... nije lose procitati knjigu koja pise o slicnim stvarima...

nojevi sine, nojevi :)

[ VOP|Alex @ 09.10.2003. 19:50 ] @
Vexi, znaci poenta je da je bolje kao Verat, YUBC i ostali ISP

"Naguzise, cuti i radi kako ti se kaze"


[ [SER]ChatNick @ 10.10.2003. 10:39 ] @

Ma jok alex:) znamo se, ali znas i moj stav da ne vredi uzaludno gubiti zivce. Ako ima sanse nesto da promenis, onda menjas, ako vidis da nema, bavis se uzgojom nojeva... i to je to :) nazalost...

2 paralele:)
1. 95-ta, skines lepo uniformu, bacis pusku i kazes, ma gonite se svi u tri lepe jer vidis cemu sve to vodi... idem ja da zivim, a ne provodim dane u rovu bezveze
2. nedavno, skines se sa CS-a, jer vidis cemu sve to vodi i kazes, ma gonite se svi u tri lepe, idem ja da igram bf1942 i CM4, gde me niko ne smara ...

Jes da nije isto, ali je slicna logika. Kada skupis sve ove provajdere na jedno mesto, skupices para dovoljno za jednu centralu u svilajncu. Sa druge strane imas drzavno vlasnistvo 80% i to su cinjenice... Ko god da je rekao da bez politicke volje, a sada je definivno nema, nece biti nista.. u pravu je..

eto :)

p.s. moze da se shvati i kao "naguzi se i primaj" :)

[ nemesis @ 10.10.2003. 11:00 ] @
Citat:
[SER]ChatNick:
Ko god da je rekao da bez politicke volje, a sada je definivno nema, nece biti nista.. u pravu je..
p.s. moze da se shvati i kao "naguzi se i primaj" :)


:)

najache je shto se ista pricha ponavlja svakih 6 meseci - godinu dana ... :)
pokushavaju ljudi ponovo i ponovo i ponovo ... itd... :)))

al dok god je hiber u upravnom odboru itd :))))) ... nema leba od toga :)...
znachi mora se pravi lobi, lobi koshta ... :) .. znachi posao ce zavrshiti onaj sa
lovom ... a kad on krene da bushi bice ono ...ma ko 'ebe ostale ISP ... shto da
im ja krchim put... ja cu zavrshim sebi ... ;) ...

:)

[ radovic @ 12.10.2003. 11:38 ] @
http://www.b92.net/news/indexs..._id=121795&style=headlines

A resenje suda ???
nikom nista, izgleda da je hiber presao i u resor kod batica pa odlucuje sam sta je ispravno a sta ne ....

....

a ovo 120.000 istovremenih veza bih voleo bas da mi objasni na sta se misli ....????

[ aleksije @ 14.10.2003. 14:42 ] @
Jutros (tj. nocas od ponoci - pravo vreme za legalne poslove) je na red za pupinizaciju dosao i YUBC, posle Verata i ostalih.

Zgadjen sam Telekomom

Ziveo Staljin i Svetska Revolucija
[ [SER]ChatNick @ 14.10.2003. 15:58 ] @

Treba ih pohvaliti bre za vrednocu i prekovremeni rad, stavljali su filtere do posle 4 ujutru, pa ti vidi :) cista gerila, vidi se da su deca partizanskih odreda :)

No dobro, nije to pocelo juce, pocelo je mnogo ranije, ali eto... reklame batoooo :)

[ Conica @ 14.10.2003. 19:51 ] @
Dakle...pa sada mi je vec muka.

Izgleda da cu na prinudni, 'erbo su nam u firmi "recnuli" poprecne veze. Vele nova cena prijatelju....mesecno 1000 evrica, pa ko moze nek plati...

...no nadam se da nece proci...

...a lepo mi je majka rekla da se bavim hortikulturom.....
[ aleksije @ 14.10.2003. 21:24 ] @
Citat:
Dr. Đžekil:
Lepo naš narod kaže, platiš pa se klatiš. Hoćeš poprečnu vezu - plati bato ;).


BTW Ovi iz YUBC-a su najglasniji a imaju najjaču cenu Interneta u ExYU, trebali bi malo da se ugledate na Verat ;).


To je kao kad bih kupio za 500$ povratnu avionsku kartu do Londona, a onda me taksista odrapi sa 450$ od Slavije do Surčina. Nije "plati pa klati", nego "ovo je pljačka".

Eh, da, pošto si, vidim, momak iz naroda, mislim da se ovakve rečenice završavaju sa novogovornim - rustičnim "Bato".




[ srki @ 14.10.2003. 21:55 ] @
Ma u YUBC-u su tako odvratni da sam ja otisao od njih cim sam istrosio te prve sate sto sam uplatio iako sam tada planirao da budem njihov korisnik.
[ [SER]ChatNick @ 15.10.2003. 08:48 ] @
Citat:
Conica:
Izgleda da cu na prinudni, 'erbo su nam u firmi "recnuli" poprecne veze. Vele nova cena prijatelju....mesecno 1000 evrica, pa ko moze nek plati...

...no nadam se da nece proci...


E pa j* prolazi... to je realnost, a bice i okrutnija koliko sam video :) Rade danonocno :) Stvarno se divim njihovom enuzijazmu, ozbiljno :)

p.s. jel vidjas ove moje majmune iz kraja ?:) aj javi mi na [email protected]. Glega here:)

[ nemesis @ 15.10.2003. 09:35 ] @
Citat:
[SER]ChatNick:
Treba ih pohvaliti bre za vrednocu i prekovremeni rad, stavljali su filtere do posle 4 ujutru, pa ti vidi :) cista gerila, vidi se da su deca partizanskih odreda :)
No dobro, nije to pocelo juce, pocelo je mnogo ranije, ali eto... reklame batoooo :)


vidi je bato ... neprskana :)
reklama za papriku by mile :) .. na b92 :( ...

dal to ima neke veze za nabavkom novih vozila za direktore ili u chemu
je fora... :) .. ali stalno se ponavlja ovo oko pupinizacije itd... :) ...
ko u talasima... :))) ...
vex ... jesu sve odradili ili ono mestimichno ?
[ nemesis @ 15.10.2003. 09:36 ] @
Citat:
srki:
Ma u YUBC-u su tako odvratni da sam ja otisao od njih cim sam istrosio te prve sate sto sam uplatio iako sam tada planirao da budem njihov korisnik.


imash neka losha iskutva ... :)
ja sam bio hepi dok sam bio na njihvoj poprechnoj ... za 600e 512kb/s koliko
se secam zadnji put je bilo ...
[ [SER]ChatNick @ 15.10.2003. 09:46 ] @

Pa, znas onaj prvi pasus iz telekom biblije, odeljak muke po mihajlu ? jednostavno glasi "I bi pupin" :)

Rade po razdelnicima, sistematski :) uglavnom krecu oko 18-19 uvece, a rade bogami do 4-5 ujutru, stvarno pozrtvovno :) A razlog? Mislim da ni oni ne znaju :))))

[ S a l e @ 15.10.2003. 13:24 ] @
Nesto u zadnje vrijeme ne pratim dnevnu stampu, pa da li je iko od vas procitao nesto u vezi te da kazem navodne "i bi Pupin" >digitalizacije< i >limitiranja brzine<? Naravno sve za vase dobro, nije dobro da je toliko brz Internet, jer moze da vam bude mooka!

Izgleda da je nasoj dnevnoj stampi opet interesantnije da na naslovnoj, a i ostalim stranama pise: kako je neko ubio kokosku, kako je neka budala skocila s mosta u 'ladnu Moravu, kako je neka btw pevaljka polizala nesto... ?!

Sve dok se u sirokim narodnim masama ne stvori cista slika oko tih stvari, nema tu posla sa pricom na [es]-u, jer je vecini clanova jasno da se to dogadja.... Ali dzabaka sve dok ostalih 9 990 000 ne ukapira o cemu se radi.
[ nemesis @ 16.10.2003. 08:46 ] @
Citat:
[SER]ChatNick:
Pa, znas onaj prvi pasus iz telekom biblije, odeljak muke po mihajlu ? jednostavno glasi "I bi pupin" :)
Rade po razdelnicima, sistematski :) uglavnom krecu oko 18-19 uvece, a rade bogami do 4-5 ujutru, stvarno pozrtvovno :) A razlog? Mislim da ni oni ne znaju :))))


mada opet... hm... bash su zaludni oni ... pazi ono da idesh i od parice
do parice da rokash kalem ... :((( ...
pomenuo si mi jednom da i josh negde to drzavni teljekom radi ?
[ VOP|Alex @ 16.10.2003. 09:14 ] @
Citat:
[SER]ChatNick:

Rade po razdelnicima, sistematski :) uglavnom krecu oko 18-19 uvece, a rade bogami do 4-5 ujutru, stvarno pozrtvovno :) A razlog? Mislim da ni oni ne znaju :))))




...organizovani su po sistemu trojki, a trojke su Djuro shta?


[ aleksije @ 16.10.2003. 10:35 ] @
Ubio sam se objašnjavajući strancima (vlasnicima firme, zapadna Evropa) šta nam se poslednjih meseci događa sa poprečnim vezama prema Internetu - van njihove moći poimanja je da nam državni Telekom bez bilo kakve najave uskrati uslugu koju imaš godinama, uz alternativu koja je skuplja 2000% (DVE HILJADE POSTO).

Moja teorija zavere je da je Telekom nabavio Frame-Relay opremu na ler (osim provizija koje su sigurno već potrošene na ljubavnice / automobile / opremanje stanova kupljenih na svastikino ime, osnivanje fantomskih firmi koje dobijaju posao bez tendera... ), pa sad pokusavaju reketom da uteraju pare u budzet, i razduže se dobavljačima.

Pored ovoga, sigurno su bacili oko na provajderski posao, pa, pošto su nesposobni da sami bilo šta urade kako valja, pokušavaju da postojeće provajdere dovedu do prosjačkog štapa, i onda ih kupe budzašto.

Dakle, nekoliko direktora se izalavilo, pa shvataju državno vlasništvo kao sopstvenu prćiju. Hiber trenutno sigurno ima preča posla nego da se petlja u svoj posao, a njegove izjave u novinama o "otimanju državnih para korišćenjam VoIP-a" su, u najmanju ruku, zamena teza, a, realno, cinične.

Nije mi jasno zašto u gradu postoji opšta rajinska atmosfera straha (uravnilovka, ponovo) sa parolama na temu "Ćuti, može im se", ili "Ne jurite vetrenjače" - zaboga, radi se o nekoliko korumpiranih državnih službenika, sa imenom, prezimenom, i telom koje može da se strpa u zatvor, koji su uspuzali visoko u birokratskoj hijerarhiji, i ne rade dobro svoj posao.

Svako od njih je svestan da to što rade mogu da rade još najviše dve godine - do prestanka monopola Telekoma, i pokušavaju da iscede što je moguće više novca, dok još mogu, i pokrenu sopstvene bizMise. A, više od deset godina od pojave Interneta, u Beogradu još uvek ne postoji broadband, i, kao i pre deset godina, moramo da kukumavčimo kod matorog pokvarenjaka u lokalnoj telefonskoj centrali da nam "uključi tonsko biranje" ili "skine dvojnika".
[ [SER]ChatNick @ 16.10.2003. 11:41 ] @
Citat:
nemesis:
pomenuo si mi jednom da i josh negde to drzavni teljekom radi ?


Na vise mesta je tako, recimo u Holandiji kada selis analognu ili ti uspostavljaju novu analognu KPN stavi filter. Doduse jos uvek ne diraju one koje su staticne pa tako i nakon 5 godina imas jos uvek analognih nefilterisanih, jer ljudi nisu preseljavali linije, a ugovor je tesko oboriti i prekrsiti bez velikih posledica.

Kod nas je ocigledno drugacije, koristi se trenutak bezvlasca (ko ume da kaze ko je na vlasti taj je car) i opste anarhije da neko odradjuje svoje prljave poslove:) pa tako i one linije koje se ne sele bivaju prociscene filterima bez ikakvog upozorenja :)

A to sto sam rekao atak na vetrenjace cu veoma slikovito da objasnim. Kome da se obratis? ja mogu da se setim par adresa:

a) direktoru telekoma i nadleznima
b) novinarima
c) sudstvu
d) ministarstvu
e) savetu evrope i nadleznim sudskim institucijama

a kako to izgleda u praksi?

a) ne stavljamo mi filtere, to je protivzakonito
b) jedan dan na naslovnoj i nista (za vreme voip afere bili su i vise dana, onda su se sastali burazeri i nastavili u saradnji sa a) da rade voip)
c) veoma nezavisna institucija koja svaku svoju provodi u delo sa zadrskom od 10 godina
d) cak i u vladajucoj koaliciji tvrde da su za Q, previse afera
e) nasa drzava je stiklirala moratorijum od godinu dana na sve akte saveta evrope dok se ne uskladimo sa njima

jos neka ideja ? :)

Problem je sto ovde ne postoje jasna pravila igre (zakoni). Neznam ko je rekao, ali secam se toga iz osnovne, "i najgori zakon je bolji nego da ga nema". I to se upravo pokazuje na primerima selektivne primene anarhicnih pravila. No, doci ce i tome kraj :)

[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2003. 11:53 ] @
Citat:

a) ne stavljamo mi filtere, to je protivzakonito


Xexe.. pa ako ne stavljaju filtere, onda im na geriski nacin uklonite iste filtere po sahtovima :) Ili cekajte montere sa baseball palicama, pa kad par njih dobije frakture vise nikom nece pasti na pamet da stavlja filtere :)

A ako neko pita... gluvi telefoni, okliznuli se na koru od banane.. napao ih OBRAZ... tako nesto :) Na kraju krajva - nisu ni bili na radnom mestu u radno vreme...
[ aleksije @ 16.10.2003. 14:26 ] @
Citat:

A to sto sam rekao atak na vetrenjace cu veoma slikovito da objasnim. Kome da se obratis? ja mogu da se setim par adresa:


Naravno, sasvim si u pravu, narocito sto se tice bezvlasca. Dovodi me do ludila pomisao da nekoliko beskrupuloznih sluzbenika drzi ceo grad u saci.

Uzgred, nama je dosao i sudski poziv - tuzi nas Telekom za nekih 3000 din (tzv. 'sto marci') jer su nam racuni za poprecne veze posle preseljenja i dalje stizali na staru adresu.

Moja firma je radila sa pokojnim KPNQWestom - zaista ne mozes da uzmes point-to-point DSL (mada vecina ljudi zaposlenih u IT industriji ima kod kuca i DSL i kablovski internet, i to kosta pedesetak evra mesecno, koje obicno placa firma), ali ti je zato u cenu Interneta ukljucen SDH (dobijes G.703 interface u server sali), ili Frame-Relay (kome sta vise odgovara) - ceo paket, za poslovnu primenu, sa sve 2Mbps flat-rate, 32 javne IP adrese, 50 mail naloga etc. je kostao oko 600€.

Eh, da ne zaboravim, prodajem povoljno 2 para Schmid Watson 4 DSL modema sa X.21 interfaceom (placeni 6000 maraka, dao bi ih za 1500€).




[ nemesis @ 17.10.2003. 15:51 ] @
Citat:
aleksije:
Eh, da ne zaboravim, prodajem povoljno 2 para Schmid Watson 4 DSL modema sa X.21 interfaceom (placeni 6000 maraka, dao bi ih za 1500€).


koliko si ih ti platio to je tvoje :)
ali proveri cene NOVIH kod vukoma :)) ..
[ [SER]ChatNick @ 17.10.2003. 19:00 ] @

Elem, ja nemam ni jedan takav ugovor jer nemam ni jednu analognu liniju:) Imaju korisnici. E pa sada, ako je do sada mogao da se potpise ugovor za prenos podataka analognom linijom, ne vidim u cemu je problem. Koliko sam ja uspeo da vidim, a video sam samo jedan ugovor nigde ne pise to sto ti kazes i sto tvrdis, vec naprotiv pise u opstim uslovima da telekom garantuje 9600 za prenos podataka po tim linijama.
Ajmo dalje, to sto pise u opstim uslovima da neko garantuje prenos podataka na 9600 ne znaci da mora sistematski da ogranicava moguci prenos podataka. Ko god da te ucio pravu, krivo te naucio i lupas. Da je zakonodavac hteo da uvede ogranicenje veruj mi da bi sasvim jasno napisao to ogranicenje. U zakonu, pravilniku, pravnim aktima su sve zabrane veoma eksplicitno navedene i to je pravilo.

Jos nesto pored svega. Ovi iz YUBC-a ne pljuju po telekomu, vec korisnici pljuju, ja samo obzerviram i analiziram, pokusavam da smislim nesto :) No, ne ide, ali to je moj problem :). Anyway, da telekom radi legalno to bi izgledalo ovako:

1. Doneli bi propis koji kaze da se na sve analogne linije pupinizuju (postavljaju filteri), ne bi bilo zloupotrebe i selektivnog postavljanja
2. Radili bi to u radno vreme, a ne nocu, sto im nije radno vreme
3. Kada ih pitas sto mi ne radi, rekli bi ti sta je razlog
4. Ne bi tvrdili da nisu postavljeni filteri kada ih pitas i ne bi se pravili blesavi i samo smeskali

Uostalom.... misli sto hoces:) imas pravo na svoje misljenje :) Ovo sto telekom radi, veruj mi nije legalno, dok o legitimnosti ne zelim da raspravljam jer bi rastegli pricu, ali kao sto rekoh, ne vredi trositi zivce i reci na to. Doci ce trenutak kada ce se moci trositi i taj trenutak nije daleko :)

[ aleksije @ 20.10.2003. 10:20 ] @
Citat:
Dr. Đžekil:
Vi meštate neke pojmove, posebno ovi pljuckavci iz YUBC-a. Pupinovi kalemovi su napravljeni da poboljšaju kvalitet ANALOGNE linije i vi tu liniju ne možete koristiti kao digitalnu, stvar je jasna. Pogledajte ugovor koji ste POTPISALI, gde lepo piše da u slučaju nenamensko korišćenja može vam se ta linija i ukinuti a Vama je samo poboljšan kvalitet iste.

A šta bi vi, da plaćate analognu a da je koristite kao digitalnu, stvano smešno. Pa sada je toliko firmi stiglo iz zapadnog sveta stiglo i hoće da plate a nema uslova. Sa telekomom idemo u korak sa svetom ;).


Dobro, de, domacine, vidim da si covek iz naroda, moram da ti prodam jednu americku poslovicu "Never argue with a fool, people might not know the difference".

Zbog se ispisujem sa ove teme, a ti prijavi shefama da su NN lica prestala da se bune.
[ Ivan Dimkovic @ 20.10.2003. 21:56 ] @
Pupinovi kalemovi sluze za poboljsanje glasovnih komutiranih linija - koje sluze, jel - za prenos glasa i koje su previse dugacke da bi se bez filtriranja odrzalo kvalitet glasa. Sve linije o kojima pricamo ovde su kupljene kao linije za prenos podataka (proveri na www.telekom.yu, tamo sve lepo pise)

Citat:

Hoćeš mercedesa (digitalnu vezu), imaš cenovnik i za to samo pogledaj telekomovov sajt.


Ljudi su kupili 2-zicnu vezu za prenos podataka, mislim da bi ti trebalo da pogledas sajt telekoma jer bas taj cenovnik koga ti pominjes predvidja i:

http://www.telekom.yu/SajtTele...nos_podataka/CenovnikZakup.htm

Citat:

prenos podataka 2-žično 662,51 1.325,02 2.107,98
prenos podataka 4-žično 1.325,02 2.650,04 4.215,96


Prenos podataka podrazumeva cistu liniju bez ikakvih filtera i pojacivaca spektralnog opsega rezervisanog za ljudski govor (pupinov kalem)

Pritom ti jos brkas pojmove prenosa podataka sa analognim i digitalnim linijama, i tu bi morao malo vise da citas - elem, preko "analogne" parice se i koriste HDSL/ADSL/SDSL tehnologije. "Digitalni" prenos preko bakra uvek iziskuje neku modulaciju/demodulaciju, pa cak i PRI-ISDN (E1) ide preko bakra preko "modema" (tj. U interfejsa) - digitalni vod bi znacio opticki vod.

To sto Telekom prodaje "garantovanih" 2 Mb/s (E1) vezu pod "digitalni vod" nema veze sa poprecnom vezom za prenos podataka ("analogni vod") koja sama po sebi moze da podnese i DSL modem od 8 Mb/s. Kao sto je receno, u ugovoru nigde nije preciziran maksimalni prenos, tako da po svim zakonima to sto telekom radi nije legalno.


Citat:

BTW Pupinovi kalemovi, nisu filteri nego kalemovi koji poboljšavaju kvalitet analogne linije koju ste platili. Prema tome vi pljckavci iz YUBC-a nemojte da vređate i svetski priznatog naučnika!


Pupinovi kalemi su filteri koji pojacavaju opseg izmedju 300 i 3400 Hz (opseg ljudskog govora), a sve iznad filtriraju jer se time prigusuje sum kao posledica losih vodova a koji je generalno najgori na >4000 Hz.

Oni sluze za poboljsanje prenosa glasa na prastarim komutiranim analognim vodovima - ako je linija zakupljena kao poprecna veza za prenos podataka, onda pupinovim kalemima tu nema nikakvog mesta.

Takodje, pupinovi kalemi se stavljaju kada na linijama postoji pad signala, a to su linije koje prelaze duzine od desetina kilometara, i te linije veze nemaju sa gradskim poprecnim vezama.

A za vredjanje, ja ne vidim ko ovde uopste pominje pomenutog naucnika?

[ markom @ 21.10.2003. 01:10 ] @
Citat:

BTW Baš me zanima kako je to u tvojoj NEMAČKOJ rešeno!?


Verovatno kao i u drugim krajevima civilizovanog sveta:

Drastično nižom cenom digitalnih vodova, uz koje se dobiju i modemi, kao i garancija da će veza raditi određenom brzinom, itd?


Marko.
[ VOP|Alex @ 21.10.2003. 08:32 ] @
Citat:
Dr. Đžekil:

Ti bi trebalo da pogledaš ugovor o zakupu poprečne, to što tebi treba i o čemu pričaš zove se digitalni vod i košta više. Ko tebi brani da uzmeš ANALOGNE modeme i imaš brzinu za koju si sklopio ugovor a ako hoćeš više plati digitalni vod. A kao što što i sam znaš te analogne linije su zloupotrebljavane za razne druge stvari.




Iako mi nisi jasan odgovoricu ti.

Dok ovo kucam drzim ispred sebe ugovor u kojem u clanu 1 pise:

Telekom srbija daje u zakup 2(dvo) zicni Analogni TT vod Za prenos podataka u mesnoj TT mrezi....

Znaci nema veze sa glasom a nigde dalje se ne pominje brzina od 9600 niti bilo koja druga brzina. Elem pupinovi kalemovi sluze za poboljsanje glasa kao sto je gore opsirno napisao Ivan, pa mi nije bas najjasnije sta ce oni na mojoj liniji zakupljenoj za prenos podataka.

Ja kapiram da oni hoce da prodaju digitalne linije ali se u civilizovanim drustvima to ne radi na ovaj nacin.

A posebna je prica kad uzmes internet preko Telekoma (PTT) da onda mogu i analogne da rade na 2mb i da nema nikakvih problema, sto je meni licno rekao u telefonskom razgovoru Zoran Perovic direktor za razvoj ili sta vec u Telekomu.

A ti druze sad reci sta ja nisam u pravu
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2003. 09:24 ] @
Citat:
Ti bi trebalo da pogledaš ugovor o zakupu poprečne, to što tebi treba i o čemu pričaš zove se digitalni vod i košta više.


Ugovor nemam, ali sam tudje video - a ti ocigledno nisi, pa mogu slobodno da kazem da pojma nemas o cemu pricas, i da tvoj "revolt" ovde ima vise veze sa nekim emotivnim stavovima prema YUBC-u ili Mobtelu koje izrazavas na drugim forumima nego sa cinjenicnim stanjem

I - Ne, ne treba mi digitalni vod ako trazim analogni vod za prenos podataka, posto je to jedini nacin da se koristi DSL modem.

Citat:

Ko tebi brani da uzmeš ANALOGNE modeme i imaš brzinu za koju si sklopio ugovor a ako hoćeš više plati digitalni vod.


DSL modem je "analogni modem" i nigde u civilizovanom svetu nije sankcionisan. Evo imam jedan na stolu. Koristi vrlo "analognu" liniju :) Nemam jos opticki kabl do stana.

Za analogni vod ne postoji brzina za koju se sklapa ugovor, a za prenos podataka je pupinov kalem tehnicki neopravdan i slobodno se moze reci smetnja - pa je strana koja krsi zakon i ugovor upravo Telekom, a ne kupac. Dakle, telekom je namerno uneo smetnju u liniju zakupljenu za prenos podataka - o cemu drugom mi pricamo?

Evo, kako drugi kazu - dakle, ako onda uzmes "telekom internet", onda odjednom nestaju "smetnje" na analognoj liniji - Covece, za ovo se bre ide u zatvor u civilizaciji a firma se reseta sudskim tuzbama zbog poslovne prakse i gubitaka usred secenja telefonskih veza. Da li si ti uopste svestan sta znaci nasilno jednostrano menjanje ugovora u svetu bez najave? Ne, pa jbg - sta da ti radim, zato ce i 90% ljudi u Srbiji jesti go*na sledecih 50 godina :(((((

Citat:
A kao što što i sam znaš te analogne linije su zloupotrebljavane za razne druge stvari.


To sto neko zloupotrebljava analogne linije za ne znam sta ne znaci da treba da postoji selektivno sankcionisanje potencijalne konkurencije, i slanje ljudi da rade diverzije van radnog vremena. Ovako Telekom krsi ugovor, cini losu poslovnu praksu, degradira nacionalnu telefonsku mrezu, bavi se radnjama koje su u debelom krsenju zakona o monopolu (jer oni nude i data usluge, pa te forsiraju da njih koristis) i tako dalje..

Takodje, niko te ne sprecava da nudis VoIP (kako kaze Telekom seljak-friendly PR "da svercujes impulse") preko brand-new-all-digital "digitalnog" voda, cak ce i kvalitet VoIP-a biti mozda veci, jer ces imati manje modulaciono kasnjenje od nekog modema :)

Telekom moze slobodno da izbaci analogni vod za prenos podataka iz ponude, ali:

- Aktivne ugovore mora da postuje dok ne isteknu

- Ili da svima, u isto vreme, uz najavu od 3-6 meseci unapred ukine te vodove, i svima, pod istim uslovima, ponudi alternativu koja nije "bad business" (unistavanje konkurencije). Sve ostalo je prekoracenje monopolskih prava koje im je ova drzava poklonila 1996-te radi opstanka vlasti.

Citat:

BTW Baš me zanima kako je to u tvojoj NEMAČKOJ rešeno!?


U Nemackoj je digitalni 2mbps vod (PRI ISDN - 30B+D - delay mreze je oko 1ms od Berlina do Stuttgarta, jos mozes i telefonski saobracaj da furas preko PRI ISDN protokola) 400 eura mesecno - nevezano za duzinu:

http://www1.t-versand.de/is-bi...00%3BRC%2CeINDIV%2FStandard%3B

U Srbiji je digitalni 2mbps vod skoro 1500 eura mesecno izmedju gradova. Dakle, skoro 4x skuplje.

Na stranu sto mozes da zakupis opticke vodove velikih brzina (34 mbps+) preko nezavisnih kompanija koji su transport provajderi po cenama nekoliko puta manjim od telefonskih kompanija - vec je pisano o tome. Pa ti izadje jeftinije da zakupis opticki kabl od UK do DE nego da kupujes internet pristup.

A postoji DTAG business DSL (dakle DSL, analogni kako bi ti rekao) sa sve internetom koji moze biti i isplativiji od poprecne veze, a mogu sasvim lepo da se zakupe i digitalni vodovi do 155 Mb/s bez nekih vecih problema izmedju dve tacke po cenama nekoliko puta manjim od srpskih.

Takodje postoji i "local loop unbundling" pa ljudi uz biranje odredjenog prefika (recimo 01051) mogu da biraju brojeve preko drugih telefonskih kompanija i, zamisli, VoIP operatera (ja ih licno ne koristim.. ne odgovara mi toliko kasnjenje) po ceni 3-4 puta manjoj od Deutsche Telecom-a, a sve mora da ide preko njihove lokalne telefonske mreze i oni ne smeju nikog da sankcionisu (pokusali su sa govornicama pa se nije lepo zavrsilo po njih)

Evo, ja mogu da zovem Srbiju za 9-12 centi (5.85 din/minut), preko VoIP kompanije - samo okrenem 0190xxxxxx broj, umesto DTelekomovih 20 centi (13 din/minut) a za sve to iz Srbije ce covek platiti 24.50 din (4.2x skuplje) ili ako ima firmu 40.51 (skoro 7 puta skuplje)

[ [SER]ChatNick @ 21.10.2003. 11:06 ] @

Aman ljudi, pustite ga da prica sta hoce, ne vredi sa njim raspravljati o ovom, covek je jednostavno ufuran u svoju pricu i to je to :)

Ko god da ovo radi u telekomu prvenstveno steti ugledu svoje kompanije jer prihod dodatni nece imati, a samo gube kredibilitet. Iz dosadasnjih iskustava sa firmama koje su odsecene (a dosta ih je bas tih za zapada na koje se pozivate) ne zele da vam plate ni centa vise, ni po cenu da prekinu svoje poslovanje u ovoj banana drzavi. Jednostavno, ne pristaju ljudi na ucene i tacka, ma koliko im ja prezentovao da je to bolje, sigurnije. Cak sto vise, radije ce da plate nekom drugom 5 puta vise od tog digitalnog voda nego da imaju posla sa telekomom opet, sto je uzasno. Cak sto vise, pola tih firmi ima policy da ne posluju sa drzavnim telekomima, a uglavnom su u pitanju multinacionalne kompanije (taj policy mi nije bas najjasniji, niti sam uspeo da shvatim zasto takva pravila imaju, ali eto, pa cak i da lokalni predstavnici hoce, centrala im ne dozvoljava da posluju sa telekomom) i u tom slucaju dizu satelitske veze. Eto, to su efekti tog "zapada" na koji se doticni poziva :)

Interesantno je da je telekom prevideo da ce korisnici to shvatiti kao ucenu, a kako i ne bi kada rade to ilegalno van radnog vremena i bez obavestenja, umesto da javno objave da u roku od 3 meseca ili mesec svi moraju da predju na ditigalni zakup pa legalno sve da bude. U svakom slucaju, nikom dobro iz ovog, ni korisnicima, ni provajderima a ni telekomu serbije, a ponajvise stetite ugledu drzave jer sve te firme prenose informacije drugim zainteresovanim koje zele da dodju. Na kraju, zakljucak: "Divlji zapad" :) no, dobro i to je bolje od "divljeg istoka" :)


[ [SER]ChatNick @ 21.10.2003. 14:53 ] @
Citat:
Dr. Đžekil:
BTW Pupinovi kalemovi, nisu filteri nego kalemovi koji poboljšavaju kvalitet analogne linije koju ste platili. Prema tome vi pljckavci iz YUBC-a nemojte da vređate i svetski priznatog naučnika!


Ovo nisam ni primetio, a definitivno zahteva odgovor jer se ponavlja drugi put.

Posto znam da na ovom threadu niko iz YUBC-a nije pisao osim mene (znaci, ja sam jedini iz YUBC-a koji je nesto pisao), osecam da je ovo licno protiv mene i samim tim zahteva i par odgovora.

Jos jednom sam procitao svoje postove i nisam nasao ista sto ukazuje da je bilo pljuvanja i klevetanja, naprotiv, samo cinjenice, realnost. Samim tim, predlazem ti sledece:

1. Da pokrenes gradjansku tuzbu zbog klevete protiv mene. Da ne bi podnosio protiv NN lica evo ti i moje podatke: Dragan D. Vecerina, Beogradska 48, Beograd.
Draga srca cu se odazvati na taj proces sa svim dokazima koje imam za stavove koje sam izneo. Ako nisi spreman na to, onda te molim da prekines sa tim glupim prozivanjem da neko nekog pljuje i klevece jer samo govoris o sebi i svom karakteru, nikako o meni.

2. Sto se Mihajla tice, verujem da bi se prevrnuo u grobu kada bi znao kako se koristi njegov izum i u koje svrhe. Ali naravno to ne moze da shvati neko ko se nije bavio naukom bar malo. Svaki naucnik bi se ubio kada bi shvatio da njegov rad ne sluzi za napredak nego za ogranicavanje. Poenta bavljenja naukom je dragi gospodine u rusenju ogranicenja, a nikako u njihovom postavljanju.

3. Svoje licne frustracije i mrznju prema nekoj firmi (u ovom slucaju YUBC) nemoj da praznis preko mene i skini mi se sa Q.

Sto se mene tice, ova tematika sa telekomom je zavrsena u ovom trenutku. Imam pametnija posla u trazenju alternativa za korisnike umesto da bijem bitku sa vetrenjacom za vreme oluje. Kao sto sam i pre rekao, nije trenutak za ove price iz mnogo raznih okolnosti. Ali da budemo jasni, doci ce brzo trenutak kada ce neko morati ovo da objasni. Morace da objasni selektivan pristup po korisnicima i selektivan pristup po provajderima. Naravno, nece meni objasnjavati, ali nekom hoce. U to budi siguran... do tada, ziv ti meni bio :) i smanji frustracije...

p.s. Ako im smetaju neke po njima nelegalne stvari, onda bi trebali da se obracunaju sa tim firmama koje to rade (a znaju oni dobro ko su, jer su u semi sa njima i pustaju ih da rade i dalje, uostalom bez telekomovih linija ni ne mogu da terminisu pozive, dzaba im internet) umesto sto maltretiraju provajdere koji ne rade voip sranja. Ispada da je bolje raditi jer te nece maltretirati... krajnje smesno :) Ali stvarno smesno :)


[ srki @ 21.10.2003. 22:53 ] @
U cemu je tvoj problem?

Sto bi neko tuzio Pupina zato sto neko koristi njegov proizvod tamo gde ne treba da ga koristi. Ja ne razumem tvoju logiku. Pa ako neko hoce da ima samo prenos glasa sto bi zakupljivao poprecnu vezu? E znas zasto? Zato sto u ugovoru pise da je to za prenos podataka! E a ako ogranicavas taj prenos a dozvoljavas kada neko koristi telekom umesto nekog drugog provajdera onda je to losa poslovna praksa i to se inace sankcionise...ali izgleda da mora svaka firma kojoj to smeta da podnese tuzbu ali posle one tuzbe gde je neka firma vec dobila spor nova tuzba ce brze da se resi jer vec imaju slican slucaj.
[ S a l e @ 21.10.2003. 23:04 ] @
Da, to je kao da neko ulje za motore koristi za pranje ulica... Totalno kontra efekat se dobija od onoga sto oni pricaju... I ko razuman uvece "poboljsava" veze?

Dr. Dzekil... vidim da i na ovom forumu pljujes telekom, a na gsm pljujes mobtel... Ok mozda ima razloga, ali mozes li to malo argumentovanije da radis, a ne samo tako na DZA-BU?

I zasto te kompanije koje su ostecene filterima ne ustanu sa tuzbama? Mozda su sudovi "podmazani", ali uvijek postoji veca instanca... Pa na kraju ima i sud u Strazburu...
[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2003. 23:04 ] @
Citat:
Dr. Đžekil:
Ljudi a da li ste vi razmišljali da tužite Pupina što je izmislio te "filtere"?


Sto bi neko tuzio Pupina - Pupin je filtere izmislio kako bi se eliminisali problemi prenosa glasa u medjumesnim i medjunarodnim vodovima tog vremena (tada nije postojao opticki prenos koji se danas koristi)

Taj uredjaj apsolutne veze nema sa bilo kojom vrstom mesnih poprecnih vodova (pa cak ni sa onima za prenos glasa - jer su vodovi ispod duzine pri kojoj bi kalemovi bili potrebni) a o vodovima za prenos podataka i da ne govorimo.

To bi bilo kao kada bi ti serviser uglavio lampasko VF pojacalo u potpuno ispravni Sony WEGA TV i time potpuno unistio signal, pricajuci kako pojacalo u stvari popravlja signal. A onda se neko pametan nasao da ti predlozi da tuzis izumitelja lampaske triode jer je neka budala iz hira stavila nesto sto veze nema sa zivotom.


[ Ivan Dimkovic @ 21.10.2003. 23:07 ] @
Citat:

I zasto te kompanije koje su ostecene filterima ne ustanu sa tuzbama? Mozda su sudovi "podmazani", ali uvijek postoji veca instanca... Pa na kraju ima i sud u Strazburu...


Postoji nekoliko presuda u korist ostecene strane, ali Telekom se do sada nije povinovao nikakvoj prisili - a sud nema mogucnosti da izvrsi presudu, kao i u svim banana drzavama.

Sud u Strazburu je dobra ideja, ali u neka lepsa vremena - prvo kad istekne moratorijum - a drugo kada drzava bude ozbiljno pocela da shvata medjunarodne obaveze, do tada odluke suda u Strazburu mogu da bacaju u recycle bin isto kao i odluke nekih drugih medjunarodnih sudova.
[ srki @ 21.10.2003. 23:35 ] @
A je l' si siguran da se nije povinovao presudama? Fora je sto je presuda za skidanje filtra vazila samo za taj slucaj a telekom i dalje drzi filtre na ostalim vezama sve dok ga neko ne tuzi. Je l' tako?

Pa i ovim provajderima koji su ga tuzili je vratio i odmah ukinuo linije samo onim provajderima gde je istekao ugovor i mogao da raskine. Telekom i dan danas ima gubitke zbog onih provajdera kojima je morao da vrati linije a nije mogao d im ukine. Znaci tuzba jeste delotvorna. Je l' si siguran da telekom nece firmi skinuti filtre ako ta firma dobije presudu? Ja nesto ne verujem u to i mislim da treba svaka firma koja ima problema da tuzi telekom. Pa znam gomilu slucajeva gde su ljudi dobili tuzbu protiv drzave. Evo skoro su mom caletu vratili porez jer su mu skinuli sa racuna vise nego sto treba. Jedino sto je morao duze vreme da ceka da pocne sudjenje jer nije imao veze i vezice. Ali problem je sto ljudi uglavnom pricaju kako ne vredi tuziti drzavu itd..

[Ovu poruku je menjao srki dana 22.10.2003. u 13:40 GMT]
[ torbica @ 21.10.2003. 23:40 ] @
Dr Džekil je alias nama mnogopoznatog Vodnika. Ja sam pobrisao nekoliko njegovih flame postova a Vi ostali kako hocete, vidite sta je off topic pa...
[ S a l e @ 22.10.2003. 00:41 ] @
Sve bi bilo drugacije da se postuje Zakon o telekomunikacijama i da postoji Agencija sa ovlascenjima koja joj isti propisuje.

Ne znam da li sam vec spomenuo www.agentel.cg.yu i evo za ovu temu mozda zanimljiv dio iz Zakona o telekomunikacijama CG:

Citat:
VII ZASTITA KORISNIKA

Clan 58
Svako ima pravo da koristi javne telekomunikacione servise, pod utvrdjenim cijenama i uslovima, ukoliko je to tehnicki moguce.

Korisnik ima sljedeca prava:
1) na pristup javnoj telekomunikacionoj mrezi, u roku od 15 dana od dana podnosenja zahtjeva, ukoliko je to tehnicki moguce;
2) na nesmetanu i kvalitetnu upotrebu telekomunikacionih servisa;
3) na detaljan racun sa cijenom telekomunikacionih usluga u formi koja omogucava kontrolu utroska;
4) tajnost telekomunikacije.

Pruzaoci javnih telekomunikacionih servisa i korisnici medjusobna prava i obaveze regulisu ugovorom, ciju sadrzinu propisuje Agencija.
Radi ostvarivanja prava iz stava 2 ovog clana, pruzaoci javnih telekomunikacionih servisa preduzimaju mjere i obavezni su da ucine dostupnim javnosti uslove pruzanja servisa.

Clan 59
Pruzalac javnih telekomunikacionih servisa moze korisniku privremeno prekinuti pruzanje telekomunikacionih servisa, ako nije platio izvrsene usluge u roku od 15 dana od dana dostavljanja pismenog obavjestenja.
U toku privremenog prekida omogucice se pruzanje servisa u mjeri u kojoj se ne prouzrokuje trosak predmetnom korisniku.
Ako korisnik dospjela potrazivanja ne plati u roku od 60 dana od dana privremenog prekida, pruzalac telekomunikacionog servisa moze trajno prekinuti pruzanje telekomunikacione usluge.

Clan 60
Korisnik ima pravo da u roku od osam dana po prijemu racuna ulozi prigovor na racun, po kojem pruzalac telekomunikacionih servisa mora odluciti u narednih 15 dana i dostaviti korisniku odgovarajuce pismeno obavjestenje.
Ako pruzalac servisa odbije prigovor korisnika ili ne odluci u roku od 15 dana po prijemu prigovora, korisnik ima pravo da podnese zahtjev Agenciji, koja donosi konacnu odluku.

Clan 61
Pruzaoci telekomunikacionih servisa za koje se izdaje licenca moraju definisati pravila refundiranja korisnicima, u slucaju da njihove usluge odstupaju u pogledu kvaliteta od uslova licence ili dodje do prekida u pruzanju servisa.
Korisnik ima pravo da od pruzaoca telekomunikacionih servisa trazi isplatu svakog direktnog ili indirektnog gubitka zbog manjkavosti u odrzavanju i radu telekomunikacione mreze ili telekomunikacione opreme preko koje se omogucava telekomunikacioni servis.
Korisnik ima pravo na obestecenje po osnovu svakog neopravdanog prekida u pruzanju telekomunikacionih servisa.

Clan 62
Operator telekomunikacione mreze ne moze nametati obaveze korisniku prilikom modernizacije mreze.
Korisnici javnih telekomunikacionih servisa, operatori i pruzaoci servisa imaju pravo da se zale Agenciji u vezi sa pristupom ili pruzanjem servisa.
[ twiddle @ 22.10.2003. 12:19 ] @
Citat:
Sve bi bilo drugacije da se postuje Zakon o telekomunikacijama i da postoji Agencija sa ovlascenjima koja joj isti propisuje. Ne znam da li sam vec spomenuo www.agentel.cg.yu...


Zakon o telekomunikacijama RS usvojen je krajem maja, ali Agencija još uvek nije formirana, iako je Vlada bila obavezna da predloži kandidate u roku od 30 dana, a Skupština da izabere Upravni odbor Agencije u roku od 60 dana od dana stupanja zakona na snagu. Imajući u vidu trenutne debate koje se vode oko Vlade i Parlamenta, formiranje Agencije neće biti na "radaru" Vlade i Parlamenta barem još neko vreme (ukoliko Vlada opstane, barem do kraja godine, a ukoliko padne, onda još najmanje šest meseci). Situaciju dodatno pogoršava činjenica da kada Agencija jednom bude formirana, trebaće joj dodatno najmanje godinu dana da usvoji osnovna dokumenta, kao što su tekstovi različitih posebnih i specijalnih licenci, pravila o pružanju TK usluga, regulisanje univerzalnog servisa itd. Dalje, tu su presudni dokumenti o regulisanju pristupa tržištu za nove igrače, demonopolizaciji lokalne mreže (local loop unbundling), pružanju novih usluga kao što je VoIP itd.

Agencija će imati značajan zadatak da izgradi sopstveni kredibilitet, pre svega donoseći i *sprovodeći* mere uvođenja i zaštite konkurencije na tržitu TK usluga i zaštite korisnika. Ovde pre svega mislim na zaustavljanje monopolskog divljanja Telekoma, koji odbijajući da primeni jedanaest IZVRŠNIH presuda Trgovinskog suda u Beogradu (slučaj Telekom vs. VoIP provajderi) pokušava da izigrava "državu u državi".

Kontinuiranim tolerisanjem ovakvog ponašanja kredibilitet gube ne samo pravosudna, već i izvršna vlast, što sve zajedno izuzetno šteti uspostavljanju zdravog okruženja za ekonomski razvoj u zemlji uopšte.
[ aleksije @ 23.10.2003. 10:09 ] @
Izvinjavam se unapred zbog duzine posta koji sledi, ali nisam siguran da bi link na URL radio duze od nekoliko dana.

Dakle, svi se mi (a narocito u diskusiji na ovom topicu) uzdamo u to da ce monopol na telekomunikacije One And Only Telekoma proci 2005. Da ne bi imali bilo kakve iluzije kako ce sve to izgledati kod nas za dve godine, evo teksta iz hrvatskog BUG-a - izgleda da se 2005. upravo dogadja u susednoj zemlji:



Bug On Line kolumna
Lucijan Carić

20. listopada 2003.

Halo, Bing...

Dodjela dozvole za drugu fiksnu telefonsku mrežu još je jedan u nizu potpuno zakonitih predizbornih skandala

Još jednom se dešava nešto što je valjda moguće samo u Hrvatskoj. U jeku predizborne halabuke, tik pred raspuštanje Sabora, Vijeće za telekomunikacije u krnjem, ali većinskom sastavu, daleko od očiju javnosti, dodijelilo je dozvolu ("koncesiju") za drugu fiksnu telefonsku mrežu.

Vijeće, kao i Zavod za telekomunikacije, tvrde da je sve po zakonu. Istina, logično je postaviti pitanje, ako je sve po zakonu - zašto nad odlukom Vijeća nije izvršen upravni nadzor, te zašto je Vijeće tom prilikom odbilo predati dokumentaciju na kojoj se zasniva odluka. Obrazloženje da odluka zahtijeva pismenu formalizaciju neozbiljno je, jer Vijeće za telekomunikacije nije veselo društvo koje po dolasku u lokalnu birtiju odlučuje da li će naručiti ćevape ili janjetinu, već tijelo koje je dužno slijediti zakon i na zakonu zasnovane formalne procedure, pa bi postojanje dokumentacije na temelju koje je donesena odluka, kao i zapisnika sa sjednice trebala biti neupitna činjenica, dostupna upravnom nadzoru.

Zakonitost je posebna priča. Moderna pravna znanost smatra da nije dovoljno samo donijeti zakone i ponašati se s njima u skladu, već da je za zakonitost jako važno kakve su kvalitete zakoni, kao i to kakve su kvalitete radnje provedene na temelju tih zakona. Primjera radi, u bivšoj se državi za pjevanje pjesme "Ustani Bane" moglo završiti u zatvoru. Isto tako u bivšoj bivšoj državi u zatvoru je mogao završiti svatko čije se mišljenje nije slagalo s kraljevim. Sve je to bilo po zakonu. Međutim takvi zakoni nedostojni su demokratskih društava u kojima se smatraju zakonodavnim smećem.

U modernim državama, pored same primjene zakona vrlo je važna i transparentnost postupaka zasnovanih na zakonu. Sjednice o kojima javnost nije upoznata, kriteriji odlučivanja nepoznati javnosti, izbjegavanje na zakonu zasnovane kontrole i nadzora postupci su neprimjereni za svakoga tko se poziva na zakonitost svoga rada, bez obzira da li je ili ne imao zakonsko pravo donijeti neku odluku.

Naravno, u cijeloj tužnoj priči o drugom hrvatskom operateru u fiksnoj telefoniji najtužnije je da se zapravo radi o varijanti već poznate priče. U svoje vrijeme država je potpuno netransparentno sklopila ugovor kojim je hrvatsku telefonsku mrežu, vlasništvo svih građana Hrvatske (koji su desetljećima plaćali deračke, monopolističke cijene njenog "razvoja"), prodala ispod cijene. Ugovori i ugovorni uvjeti nikada nisu predočeni hrvatskim građanima, jer tajnost ugovora nadilazi Ustav i zakone koji kažu da hrvatski građani imaju pravo biti informirani o tome što država (koju porezima financiraju) radi s njihovim novcem i imovinom.

Kada jednom napravite presedan, on rado postaje pravilo. No u Hrvatskoj imamo toliko presedana da je o pravilima teško i govoriti.

Pored toga, od odgovornosti se ne mogu oprati (sada već bivši) saborski zastupnici, na temelju čijih zakona i na temelju čijeg izbora i mandata Vijeće za telekomunikacije i funkcionira. No, za sve dobro koje su nam učinili, oni su se već nagradili masnim plaćama i privilegiranim mirovinama, a i previše su zaokupljeni zadržavanjem udobnih stolica da bi se bavili tamo nekom zakonitošću ili nezakonitošću.

Da se u ovom slučaju radi o šezdeset i drugoj, a ne drugoj dozvoli za fiksnu telefonsku mrežu koju je izdalo Vijeće za telekomunikacije možda bi ovakva odluka manje bola oči, ali u zemlji koja boluje od kronične bolesti nepoštivanja zakona i rasula pravne države, od odgovornih pojedinaca koji se prečesto pozivaju na zakonitost i traže funkcioniranje te iste pravne države, bilo bi logično očekivati i tražiti više. Pogotovo što se ne može poreći da je dodjela dozvole za drugu fiksnu telefonsku mrežu, kojom se konačno razbija monopol jednog operatera, čin od nacionalnog interesa, koji kao takav traži ne samo poštivanje zakona već i punu transparentnost. Tako ova situacija, koja je možda potpuno zakonita, sigurno ostaje ispod pravnih i zakonskih standarda Europske Unije o kojima toliko pričamo i koje bismo, želimo li u tu istu Uniju, trebali slijediti.

No kako slijediti visoke pravne i zakonodavne standarde kada su upravo ovih dana budući akademski građani naše zemlje, na Sveučilištu (koje bi neosporno trebalo biti jedna od glavnih moralnih vertikala društva), primili prvi nauk o časti i poštenju čak i prije nego što su uopće imali priliku sjesti u studentske klupe.
[ Gojko Vujovic @ 07.06.2004. 10:30 ] @
Da se podsetimo sta se dalje desavalo od oktobra - zbog politickih previranja drzava i javnost su se bavili drugim stvarima, a ceo ovaj slucaj kao i mnogi drugi mafijaski potezi ostadaju zaboravljeni - a korisnici i dalje bez poprecnih veza koje su im bespravno oduzete, a provajderi ostavljeni bez korisnika.

Danas, nekoliko meseci kasnije, dozivljavamo NOVO SECENJE POPRECNIH VEZA, opet strogo ciljano po internoj 'crnoj listi' - zvanicni izraz koji koriste gospoda iz Biznis Direkcije Telekom Srbija AD u telefonskim razgovorima sa klijentima. U noci izmedju 4. i 5. juna 2004. iseceno je 15-20 (jos uvek se sve testiraju i ispituju) analognih poprecnih veza iznajmljenih od strane razlicitih korisnika, a sve su vodile do jednog provajdera sa 'crne liste' - VeratNet-a. Koriscene su za 64k do 2mbita povezivanja, sto je radilo mesecima i oni za jedno vece uspevaju sve da ih iseku. Modemi ne mogu uopste da uspostave vezu, otpornost na liniji promenjena, i ostali vec vidjeni simptomi... Mozda cu biti u mogucnosti da objavim i kompletnu listu korisnika koji su ovaj put iseceni, videcemo.

[ Gojko Vujovic @ 07.06.2004. 12:08 ] @
Diskusija se nastavlja na sledecoj adresi: http://www.elitesecurity.org/tema/56636
[ Veljko @ 19.06.2004. 17:07 ] @
Telekom opet po Veratu:
http://www.elitesecurity.org/tema/58003