[ Max Payne @ 25.01.2008. 12:14 ] @

Ako sam dobro shvatio, prelazak sa .yu na rs, znaci da svaki sajt sa .yu prakticno krece iz pocetka.
Posto je .rs prakticno 40 eura sa sve pdv, a .com kod godaddy-ja oko 7 eura, pitam se

1. koliko je za seo vazan taj nastavak

2. ako je neki sajt za srpsko govorno podrucje koliko to utice na pozicioniranje na googlu i ostalima, da li je .rs prednost u tom slucaju

3. ako je domen .rs, a sajt se hostuje na serveru u Americi, koliko to utice na rezultate pretrage?
[ Predrag Supurovic @ 25.01.2008. 12:39 ] @
Po sve tri tacke je nebitno, tako da lepo predji na com i nema da te boli glava.
Moji klijenti svi listom prelaze na com. Neki do njih ce registrovati i .rs samo utoliko da zastite ime.

Narocito mi je zanimljivo koliko su ljudi sada obavesteni o tome, i da prakticno nijednom klijentu nisam morao da objasnjavam sta je sta.
[ pancevac2006 @ 25.01.2008. 13:47 ] @
Glasam za .com
[ Davor Vlajkovic @ 25.01.2008. 13:54 ] @
=> Nema dileme
[ Max Payne @ 25.01.2008. 14:24 ] @
Ok, dileme vise nema , nego:

1. sad vidim gore u desnom uglu ovde na es oglas da je .rs 1600 din. To malo ipak menja stvar.

2. sta da radi onaj kome za njegov .co.yu domen nije slobodan ni .com ni .net. Morao bi prakticno da menja naziv domena. U toj situaciji, a s obzirom na novu informaciju o ceni .rs, cini mi se da je bolja opcija izabrati .rs.

Sta mislite?
[ srlexic @ 26.01.2008. 12:49 ] @
Najjednostavnije, pređe na .co.rs koji će koštati oko 1.200,00 din sa PDV-om kod većine prodavaca domena.

Citat:
1. sad vidim gore u desnom uglu ovde na es oglas da je .rs 1600 din. To malo ipak menja stvar.


Jako sam skeptičan povodom cena nekih prodavaca domena, naročito ako je cena .rs domena u startu 1.500,00 pred RNIDS-om. Verovatno je u pitanju strategija pridobijanja što većeg broja korisnika u prvoj godini, da bi se kasnije značajno povećale cene prilikom produženja domena. Ovome doprinosi i potpuno nerealna cena prelaska između ovlašćenih registara domena od strane RNIDS-a od 2.000,00 din (ako se ne varam)
[ Predrag Supurovic @ 26.01.2008. 18:08 ] @
Zanimljivo je kako sve te skrivene troskove niko ne prikazuje i ako se svi pozivaju na trziste, cak i odgovorni iz RNIDS, iako je sasvim ocigledno da tu nema ni T od trzisnog principa.
[ Max Payne @ 26.01.2008. 20:25 ] @
Da, stvarno zanimljivo. Verovatno je opcija .co.rs najpovoljnija.

Mada, ako je rec o strategiji za pridobijanje sto veceg broja korisnika u prvoj godini, nisam siguran u tom slucaju koliko bi im bilo pametno i koliko bi se isplatila ta strategija ako misle posle da drasticno povecaju cene. To bi bio stvarno los marketing za firmu koja to radi. Ako smo vec posli od pretpostavke da to zbog toga i rade, jer zaradu ocigledno nemaju.
Ja bi iz prinicipa u tom slucaju platio tih 2000 dinara, i presao kod nekog drugog.




[ old @ 23.02.2008. 14:35 ] @
Nije baš da "nema dileme".
Google.co.yu, google.com sa ćiriličnim interfejsom, i običan Google podešen da daje rezultate sa srpskog govornog područja ili na srpskom jeziku, svi daju slične rezultate.
Znatno različite od rezultata za istu pretragu sa default podešenim google.com pretraživačem.

Očigledno je da jezik sajta igra presudnu ulogu u razlikama u pozicioniranju između ove dve grupe pretraga.

Dilema se svodi na pitanje - da li Google uzima u obzir "nacionalne domene" pri određivanju jezika sajta.
To pitanje nije postavljano na ES-u, kao ni uopštenije pitanje - kako Google određuje jezik(e) sajta.


[ ||NeX|| @ 06.03.2008. 18:19 ] @
Google određuje jezik prema sadržaju, ne po domeni, niti po charset metatagu.
Samo što lokalne domene podspješuju rangiranje za ključne riječi na tom jeziku.
[ MasterGirl @ 12.03.2008. 13:05 ] @
Citat:
Max Payne: Da, stvarno zanimljivo. Verovatno je opcija .co.rs najpovoljnija.

Mada, ako je rec o strategiji za pridobijanje sto veceg broja korisnika u prvoj godini, nisam siguran u tom slucaju koliko bi im bilo pametno i koliko bi se isplatila ta strategija ako misle posle da drasticno povecaju cene. To bi bio stvarno los marketing za firmu koja to radi. Ako smo vec posli od pretpostavke da to zbog toga i rade, jer zaradu ocigledno nemaju.
Ja bi iz prinicipa u tom slucaju platio tih 2000 dinara, i presao kod nekog drugog.

Pa tako je cesto i na Resellerclubu i namecheap-u. Reklamiraju npr registraciju .net domena za svega 1.99 $ , a nigde ne stoji (jer se verovatno podrazumeva) da se produzetak domena za god dana placa po normalnoj ceni od 6.99 $.