[ misk0 @ 25.01.2008. 17:19 ] @
Ovako stoje stvari: u firmi imam 2 internet veze - ADSL (obicno za workstations) i SDSL za servere. Obe mi veze dolaze na router i tamo sa ovim ADSLom pravim NAT i port forwarding za workstations a na SDSL mi dolazi 16 IPova koje rasporedjujem na server i to sve sljaka. ADSL imam 1 fixni IP, SDSL ima 16. Oba ih uzimam od istog provajdera i IPovi im spadaju u totalno razlicite opsege (62.48.xxxx i 84.55.xxxx). Ono sto me zbunjuje je sto kad izvana (od kuce) radim traceroute prema jednom server koji imaju 84.55.xx.xx adresu u listi adresa kao pretposlednja se pojavljuje i IP adresa ADSL-a - 62.48.xxx.xx.??? Kako to? Cak je i preskocena adresa mog routera-a na SDSL vezi.
Napominjem da sve uredno funkcionishe besprekorno i danas kad mi je recimo riknula ADSL veza, sve sljaka, samo pri kraju liste se pojavljuju zvjezdice umjesto IPova i kao zadnji IP na listi je moj SDSL router.

Interesuje me kako i zasto dolazi do toga? Da li provajder ima nesto pogresno konfigurisano ili sam ja zeznuo stvar?
[ optix @ 25.01.2008. 17:58 ] @
Mozda je u routing tablici na ruteru default ruta za IP opseg sa koga radis traceroute (kucni racunar) ona koja salje pakete preko ADSL-a?

Imas li uopste neki routing protokol pokrenut, koji je ruter?


[ misk0 @ 25.01.2008. 20:34 ] @
Nisam skontao ovu prvu recenicu. O kojem routeru pricas? Kuci imam drugi ADSL prikljucak (kod istog tog provajdera) ali probao sam i sa ESov servera i iste rezultate (krajnje) dobijam.

U firminom routeru nemam (mislim) nikakav routing protokol pokrenut. Rijec je o Vigor V3300 routeru.
[ optix @ 28.01.2008. 16:56 ] @
Mislio sam da je na ruteru u firmi podeseno (na ovaj ili onaj nacin - staticke ili dinamicke rute) da pakete ka odredjenom IP opsegu (sto ukljucuje i IP adresu tvog kucnog racunara) salje preko ADSL konekcije, umesto preko SDSL-a. Mozda ruter ima i neki load sharing mehanizam, pa se ovo javlja usled toga.
Sta se desava kada radis tracert sa nekog (ili vise njih) racunara iz firme ka kucnom?