[ FrenkiTop10 @ 26.01.2008. 00:33 ] @
Naime, oko 2 mjeseca imao sam sajt/blog na blog servisu. Danas je taj servis nenajavljeno prestao sa radom, u pitanju je www.blog381.com. Još dok sam hostovao kod njih, razmišljao sam o kupovini vlastitog domena i naravno hostinga. Sajt je počeo kao hobi, u pitanju su bile top 10 zanimljivosti, na početku je posjeta bila mala da bi za neznatnih mesec dana narasla na 200-300 posjeta dnevno. Sad planiram zakupiti domen/hosting i dodati još engleski sadržaj i možda kasnije njemački, ali naravno naš jezik ostaje. Engleski je većinom zbog adsensa ako se i odlučim na dotični.

Sad sam počeo sa surfanjem, čitanjem-prikupljanjem informacija kako bi sajt ima određene prednosti odmah na početku, krenuvši od googla, pa do dovoljno brzog hostina, reklamiranja, izbjegavanja "sand-boxa",stavljanja adsensa itd...

Najpre domen.

Skinuo sam software sa http://www.goodkeywords.com/ ,program radi po principu - ukucas kako bi se sajt trebao zvati, pa ti on preporučuje neke svoje nazive koje bi bolje prošle kod pretraživača, odnosno recimo ja sam ubacio top10, on mi je preporucio 10 top , ili recimo nesto od googla, https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal , ili google trends. U biti interesuje me koliko je naziv domena važan za pretraživače, koji su to presuđujući faktori ka ratingu stranice na pretraživaču, link na moj sajt sa neke popularne stranice tipa wiki, dizajn istog, sadržaj, posjete itd..? Recimo dok sam na bivšem sajtu imao stranicu, kada bi u google pretraživač ukucao top 10 najljepsih auta, izbacio bi moju stranicu na prvo mjesto? to je pretpostavljam jer je sajt na nasem. Odgovor se traži u grubo, jer je seo širok pojam.

Hosting.

Pročitao sam par tema i vidim da većina preporučuje bigdady, može li par iskustava? Takođe me zanima protok, recimo za nekih 4-5000 posjeta dnevno, koliki bi mjesečni protok bio dovoljan, recimo da je sajt većinom tekstualni sa manje-vise slika. Koja bi firma u Srbiji bila kopetentna za ovaj broj posjeta, a naravno da cijene nisu "paprene". Ukoliko se ne smiju reklamirati, ako može pm.

Sandbox i domen

Čitao sam u nekom postu da navodno ukoliko je domen domaći, bilo .sr, .hr, .ba ,da te sandbox zaobilazi? ako dotični uopste postoji. I najvažnije pitanje, ukoliko želim posjetioce i van ex-yu ali i unutar nje, kolika je razlika ako uzmem .com ili ukoliko uzmem .sr/.hr itd..? Vjerovatno ima razlike na pretraživaču...Napominjem da eng. stavljam samo zbog adsensa, adsensa mi nije na prvom mjestu ali bitan jeste.

Šta znači gustoća keywordsa, metatagovi, i PR kod googla ?

Adwordsi

Koliko je pametno koristiti adwordse za reklamiranje sajta, čisto radi posjete. Vidim da se 99% reklamiranja odnose na sajtove koji nude prodaju...

Hvala na odgovorima.
[ gedzet @ 28.01.2008. 21:07 ] @
Sto se tice hostinga za veliki protok podataka (jer vidim da imas 200-300 poseta dnevno, a to vec nije malo) preporucujem ti da to uzmes u inostranstvu, tj.da preko kreditne kartice zakupis i domen i prostor. jeftinije ti je, i to mnogo.
drugo, ja sam uzeo hosting kod 50webs-a za moj blog www.gizmonia.com, i mogu i reci da sam prezadovoljan. ako nesto ne valja, posaljem mail, i do sada su mi odgovarali posle ne punih 5 minuta.
Koristim i adwords i moj drugar upravo radi u raiffeisen banci, gde su ljudi unovcavali google-ove cekove na iznose od 500 dolara. sto znaci da radi i da je ok. tako da sam i ja to ubaci na svoj blog, pa da vidim jel to moguce. za sada (posle dve nedelje) i nije nesto. ali ja nemam toliko poseta kao ti, jer je moj okrenut ka Srpskom jeziku.
[ FrenkiTop10 @ 29.01.2008. 10:42 ] @
Posto nemam iskustva sa hostingom. Za sajt od ~4000 posjeta dnevno, je li dovoljno 250gb protoka ? Ne mogu sad napamet reci velicinu sajta, ali u biti slike+text, nista veliko. Gledam ovaj godaddy economy hosting, bar za pocetak. Pretpostavljam da se moze kasnije nadoplatiti za prosirenje ?

Mada na sitegroundu za 6$/mjesecno ima 7500gb transfera. Ima li neko iskustva sa doticnim?

[Ovu poruku je menjao FrenkiTop10 dana 29.01.2008. u 18:11 GMT+1]
[ Noe @ 29.01.2008. 23:13 ] @
Za sajt od 4000 poseta dnevno u "proseku" je dosta i 25 GB :)