[ deZio @ 26.01.2008. 21:17 ] @
Ovako, imam jedno pitanje, pa ako mi neko moze pomoci, bio bih mu zahvalan.

Prijatelj mi je dao skeniranu kartu Srbije, pa ja treba da pokusam da mu sto je vise moguce sredim sliku. Zanima me kako da pokusam da izostrim sliku, odnosno da se bolje vide nazivi gradova, sela... (u PS-u). Da li pomocu nekog tool-a, filtera ili?

I jos nesto, ako neko zna. Koliko treba da ta slika bude velicine, da bi se mogla stampati npr. na platnu (1.5x3m), kontam da treba da bude u toj razmeri 1:2, e sad koliko pixela(1000x2000,3000x6000...???)
[ Skandy @ 26.01.2008. 22:13 ] @
Tesko je odgovoriti na ovo pitanje, ovako na nevidjeno. Izostravanje slike se radi na osnovu uvida u samu sliku. Uglavnom je to kombinacija filtera i kolor korekcija. Skeniranu sliku je nekada potrebno izostriti, a nekada i zamutiti istovremeno. Ali ako vec zelis sam da se igras probaj neke od fitera iz gupe: Noise, Sharpen i Blur.

Sto se tice dimenzije slike, moj predlog, radi u razmeri 1:1 u 100-150 dpi. Obavezno se konsultuj i sa stamparijom u kojoj ces raditi (to je neki osnovni red) oni ti dosta mogu pomoci oko velicine i rezolucije. Na kraju kada sve zavrsis, mozes da se dogovoris sa stamparijom da ti puste probni segment 1:1. Na taj nacin ces imati uvid u kvalitet i ostrinu.
[ NICS @ 27.01.2008. 16:38 ] @
Pozdravi prijatelja a tebi savet imas na netu kartu Srbije u vektorskom formatu "ostriju" neces naci
[ zoran_dojkic @ 27.01.2008. 22:21 ] @
Moze link do neke besplatne verzije?
[ deZio @ 16.02.2008. 14:52 ] @
Citat:
NICS: Pozdravi prijatelja a tebi savet imas na netu kartu Srbije u vektorskom formatu "ostriju" neces naci

Trazio sam, ali to su sve autokarte, meni treba reljefna. Mozes li samo malo da mi pomognes, odnosno da mi pokazes put(link)?
[ Dahaka @ 16.02.2008. 15:58 ] @
Probaj da izvuces sto vise rezolucija na skeneru.
Pa u Photoshop maknes sum i onda je trejsujes u neki vekrotski program.
[ Gugliša @ 18.02.2008. 12:23 ] @
Imam ja neku fantasticnu kartu Srbije u elektronskom formatu. Javi ako ti je jos potrebna...