[ mailos @ 01.10.2003. 13:27 ] @
Molim sve iskusnije clanove da mi zakace po neki link gde je objasnjeno sta tacno podrazumeva jedan engine, na "matematickom" nivou. Da li podrazumeva samo 3D okruzenje i kamere, za koje onda korisnik engina pise j-ne kretanja ili i to treba da bude sadrzano? Da li jedan komercijalni 3D engine (tj. onaj sto moze da se proda za neku kintu) treba da ima i neki graficki interfejs za rad sa njime (koji bi licio na 3Dstudio) ili je dovoljno da se ima pristup funkcijama koje bi se onda pozivale iz programa koji pise korisnik engine-a?
Takodje, voleo bih negde da vidim primer sasvim jednostavnog engine-a i da zavirim u source... molim linkove, ako ima tako nesto na netu!

Ovo je moj prvi post na ovu grupu, vidi se da ne baratam bas najbolje terminologijom. Krenuo sam da ucim "3d-programiranje", pa bi mi svaki savet dobro dosao. Od predznanja imam sve matematike (etf) i dobro radim u C, a C++ mi je jos uvek "rovit", ali radim na tome
[ tosa @ 01.10.2003. 19:10 ] @
Napokon ! Ovo pitanje je odlicno !

Pa evo ovako...
Pojam '3D engine'-a je veoma rastegljiv i moze se reci da se konstantno
menja (ne previse brzo, naravno) razvojem IT industrije generalno.
Taj razvoj forsira napredak mogucnosti hardvera i samim tim donosi vece zahteve
korisnika istih...

U osnovi bi engine mogao da bude bilo kakav source koji obuhvata matematiku,
'baratanje' geometrijom, organizacijom 3D scene (i kamere i svetala) i samim renderingom.
To bi bila neka osnovna varijanta. Naravno da bi engine bio upotrebljiv, potrebno
je, pre svega, da bude dobro dokumentovan i da ima pratece alate poput editora,
konvertora i slicnih stvari...
To bi engine vec ucinilo komercijalnim, ali da bi vredeo kao i vrhunski engine-i
(par stotina hiljada dolara po licenci) moras da imas nesto sto ce biti daleko ispred
konkurencije.
Npr. Unreal ima sjajnu organizaciju, Quake/Doom superbrzi rendering i networking, LithTech nudi mnogo toga uz sjajne alate i podrsku (Microsoft je supervisor projekta), itd...

Engine-a ima mnogo na net-u, uz Google ces jako brzo naci bilo sta od source-a...

pozdrav,