[ VAALENTINA @ 29.01.2008. 18:42 ] @
Završia sam ekonomski fakultet, pa me interesuje da li mogu da radim u svojoj struci u Norveškoj. Da li neko zna koliko košta cena kvadrata stana u Norveškoj, pošto mi je nebulozno da plaćam 1000 e zakup stana, ako je cena stana slična kao u Beogradu. Kakav je slučaj sa stambenim kreditima?
[ vukad @ 29.01.2008. 23:04 ] @
Prosecna cena stana u Oslu po statistici iz 2006. je bila 30 413 kr/m2 (Trondhajm 27 377 kr, Bergen 26 971 kr), od tada su cene otisle navise oko 10-15%, tako da racunaj na 34 000 kr/m2 (4200 eur/m2) u proseku. Ovo su cene za dvosobne stanove (~50 m2); kao sto pretpostavljas manji su skuplji, veci jeftiniji.
[ jms_uk_2001 @ 29.01.2008. 23:08 ] @
moja bivsa devojka [Norvezanka] je kupila stan od 44kvm u Oslo-u za nekih milion i po kruna, ako se tacno secam [na kredit].

e sad, ne znam koliko su stanovi u BG, ali promeni ove krune u €€ pa uporedi.
[ Carlito Brigante @ 30.01.2008. 14:12 ] @
Nekretnine: http://www.finn.no/finn/realestate/homes/browse1 (1 € = cca. 8 NOK)

Zaposlenje: http://www.finn.no/finn/job/fulltime/browse1
[ dekibre @ 31.01.2008. 14:59 ] @
Nisam bas siguran da neko ko je tek dosao da radi u Norvesku moze da se useta u banku i dobije kredit za stan, mozda gresim ali bih molio one koji zive i rade u Norveskoj i znaju nesto vise o uslovima za dobijanje kredita i koja obezbedjenja banka trazi za odobrenje kredite neka nesto vise napisu o tome. Pre svega me interesuje da li je uslov na koliko imas radnu dozvolu tj. da li neko u banci moze da proceni da je veliki rizik odobriti nekome kredit ko je recimo tek stigao u Norvesku, ima radnu dozvolu ogranicenu na recimo godinu dana i ugovor od poslodavca da mu je posao obezbedjen na godinu dana koliko mu vazi i radna dozvola ili banke imaju drugaciji nacin obezbedjenja kredita recimo ako placas rate sve je uredu ako neplacas onda ti lepo uzmu stan i problem za njih je resen. Isto tako me interesuje da li visina kredita zavisi samo od primanja ili postoji jos neki kriteriju.

Molim za objasnjenje bolje upucenih ljudi u problematiku dobijanja kredita za stan u Norveskoj a moze i neka druga zemlja ako su sistemi slicni, mozda recimo kako je to Svedskoj ili nekoj drugoj skandinavskoj zemlji.
[ vukad @ 31.01.2008. 20:30 ] @
U Svedskoj okvirno traze da si bio rezident i placao porez minimum 3 godine pre nego sto zatrazis kredit i da imas cistu kreditnu istoriju. Ako si boravio u Svedskoj krace od tog perioda i nemas kreditnu istoriju onda moras da imas "stalan" posao (ugovor koji nije vremenski ogranicen). U svakom slucaju moras da imas stalnu boravisnu dozvolu.
[ dekibre @ 31.01.2008. 21:32 ] @
@vukad

Hvala na odgovoru, to je ono sto sam pretpostavio, verovatno je slicno i u Norveskoj. Sta kazu oni koji zive i rade Norveskoj da li je isto kao i u Svedskoj.
[ necasiki @ 26.04.2014. 11:32 ] @
Izdajem sobu u Oslu, deo grada Majorstuen. Soba je 5.000 kruna mesecno plus 10.000 depozit koji se vraca pri izlasku iz stana, kuhinja, kupatilo i wc se dele. Za sve infofrmacije slobodno me kontaktirajte. Nemanja 486 69 362