[ Ivand @ 31.01.2008. 13:35 ] @
| 

Ukratko, Apha A300 je skoro identičan aparat kao i A200 uz dodatak pokretnog ekrana i livepreview mogućnosti. Dok Alpha A350 donosi i novi optički senzor sa 14.2 megapikela, i malo drugačiji materijal od koga je izrađeno samo telo.
Glavno unapređenje koje Sony prezentuje na A300/A350 fotoaparatima je Quick AF Live View System. Sony je uspeo da reši veliki problem sa kojim su se susreli svi proizvođači DSLRa koji su implementirali live view na svoje aparate, a to je nedostatak autofokusa.
http://fotomanijak.com/sony/so...alpha-a300-jos-dva-nova-dslra/ |
[ Abdee @ 31.01.2008. 13:47 ] @
Zadali su lep domaci zadatak drugim proizvodjacima. Live view i brz AF a bez debilnih "dizanje/spustaje ogledala zacrnjenja"... U stvari ovo je najbolja izvjedba LV-a na DSLR aparatima do sada.
[ NShappy @ 31.01.2008. 18:51 ] @
Treba videti kakva će biti slika na tom live vjuvu. Pogotovo ako ima manje svetla. Ovaj senzor, ako sam dobro shvatio posmatra sliku na mat staklu. Tu se već gubi dosta svetla. Ako je još i neki slabiji objektiv sa manjom svetlosnom moći....
[ AMomcil @ 01.02.2008. 09:36 ] @
Tačno tako, biće zrnastiji sa manje svetla. Verovatno neće imati ni 100% pogled, već onih 95%, kao i tražilo, koje je zbog ovoga manje za nekih 10-15% nego kod A200.. Plus, uveličanje kod MF nije više potpuno detaljno i precizno, tj. nije više WISIWYG. Ali će biti mnogo brže i prirodnije za korišćenje.
Mislim da je za veliku većinu (95%) korisnika ovo bolje rešenje, ono drugo je bolje kod makroa i rada sa stativa.
Drugim rečima, za ovu klasu je ovo idealno, dok bi kod A700 bio prikladniji LV sa senzora, kao kod D300.
[ wiz011 @ 01.02.2008. 10:35 ] @
Meni baš nije sasvim jasno zašto je live view toliki problem. Dovoljno je staviti mali pomoćni senzor za ekran na onu putanju koja se već koristi za optičko tražilo. Problem sa ovakvim rešenjem bi bilo upravo optičko tražilo, jer ne vidim kako bi bilo moguće koristiti ga bez mehaničkog pomeranja pomoćnog senzora (i tada teško da bi bilo moguće istovremeno koristiti oboje).
[ Ivand @ 01.02.2008. 11:05 ] @
Pogledaj gore link imas dijagram kako to izgleda na novom soniju - slicno kao sto si rekao.
Mali sensor se nalazi kod samog trazila, stim da je senzor nepokretan a da se mat ogledalo pomera i time se pravi izbor LV ili ne.
Najveci problem kod ovakvog resenja je to sto slika koja se dobije prilikom LV nema ama bas nikakve veze sa fotografijom koju ce te dobiti,
prvo kadar nije isti - trazilo pokriva oko 95% kadra samo,
drugo nivo svetla nije isti posto je trazilo "mracnije",
a trece dubinska ostrina je totalno drugacija - zbog odnosa dimenzija dva senzora.
@AMomcil
Tesko da princip se ovakav princip LV ( kao kod A300/A350 ) moze uopste primeniti na visu klasu DSLRA.
Problem je u tome sto ova klasa nema pentaprizmu nego ogledalo koje se moze pomerati i time birati da li svetlo ide na LV senzor ili u trazilo.
Mislim da je jako tesko napraviti tako nesto sa pentaprizmom...
[ AMomcil @ 01.02.2008. 11:39 ] @
Citat:
Tesko da princip se ovakav princip LV ( kao kod A300/A350 ) moze uopste primeniti na visu klasu DSLRA.
Problem je u tome sto ova klasa nema pentaprizmu nego ogledalo koje se moze pomerati i time birati da li svetlo ide na LV senzor ili u trazilo.
U pravu si potpuno, ne bi moglo u tražilu od prizme. Mada bi verovatno moglo negde drugde na optičkoj putanji, recimo da se ogledalom skrene pre prizme ka dodatnom CCD-u. Opet, toj višoj klasi je možda i prikladniji LV sa senzora, pre svega zbog apsolutne preciznosti MF, ali i WISIWIG 100% prikaza.
[ Abdee @ 01.02.2008. 12:15 ] @
Ovaj Sonijev LV je prava stvar za reportere tj. situacije kada je aparat iznad glave/ispod pojasa jer se sve odradi daleko brze. Feed sa velikog senzora je sjajna ali na zalost sporija varijanta.
[ NShappy @ 01.02.2008. 13:17 ] @
Uz ovaj live wiev je trebalo staviti i onaj drugi sa glavnog senzora. I to je onda komplet.
Ne može se optička putanja skrenuti pre prizme jer je prizma na samo koji mm od mat stakla. Nema tu mesta za ogledalo, pogotovo pomično. Ali se možda mogao senzor ubaciti između okulara i prizme. Videćemo buduća rešenja.
Ovaj mali senzor u stvari kao posebna kamerica snima sliku sa mat stakla tako da se na ekranu vidi tačno ono što je i na mat staklu. Znači vidi se i DOF onakav kakav jeste. E sada, što je to 95% stvarne slike, bm li ga. I nema tu više onog finog MF-a uz 100 pogled na ekranu. Zato kažem da je trebalo da ubace i lajv vjuv via main sensor. Znači, i jedno i drugo.
[ AMomcil @ 01.02.2008. 14:33 ] @
Citat:
Uz ovaj live wiev je trebalo staviti i onaj drugi sa glavnog senzora. I to je onda komplet.
He, baš kako Olympus i jeste zamislio pre 2 godine sa E-330 :). Sad se vidi koliko je Oly tu bio idejno dalekovid zapravo..
Ovo Sony rešenje je rafiniranije, jer ne zamračuje tražilo i pada više svetla na taj LV CCD. Fora je da se na E-330 moglo koristiti i optičko tražilo i LV istovremeno, ali je to bespotrebno, pa je Sony rešenje bolje. Takođe su i LV rešenja sa glavnog senzora bolja danas, ali kapa dole E-330 za trud. I dalje jedini nudi odabir između LV faznog AF i apsolutno preciznog LV MF moda.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.