[ m257 @ 01.02.2008. 12:47 ] @
Rusija ove godine uvodi prvi cirilicni domen na svetu, .rf (cirilicom od Ruska Federacija):

http://www.ripn.net:8080/press/en/2003/domain_ru.html
http://eng.cnews.ru/news/top/indexEn.shtml?2007/12/24/280987

Znam da je jos rano o ovome govoriti, s obzirom na to da ni .rs nije jos uvek startovao kako treba, no bilo bi lepo da se pre ili kasnije pokrene i ova prica. Dakle - cirilicni domen za Srbiju?
[ Ivan Dimkovic @ 01.02.2008. 13:01 ] @
Moje je misljenje da bi RNDIS trebao da se angazuje po ovom pitanju na osnovu komercijalne potrebe kao i zahteva od strane neprofitnog i drzavnog sektora.

Postoji nekoliko vrlo bitnih razlika izmedju Rusije i Srbije koje sprecavaju da se situacije porede - Cirilica je jedino pismo ruskog jezika, pa je jasno da postoji vrlo dobar razlog da ljudi imaju pristup ruskim internet domenima na jedinom pismu njihovog jezika. Pisati ruski latinicom je perverzija, pa je jasno zasto ti ljudi zele da imaju domene na cirilici.

Sa druge strane, srpski jezik je jezik koji ima 2 pisma i oba pisma su deo osnovnog obrazovanja - sto znaci da nije toliko neophodno imati ovako nesto, a verovatno je i "demand" mnogo manji nego u Rusiji.

Zbog ovoga gore mislim da bi u takav poduhvat, koji bi i te kako zahtevao ulaganja, trebalo ulaziti ako i samo ako postoji dovoljno pritiska od strane trzista i nekomercijalnih cinilaca.
[ m257 @ 01.02.2008. 13:47 ] @
Slazem se! S tim sto bi bilo dobro paralelno (ako ne i ranije) uvesti kompletnu nasu latinicu, dakle ne samo slova engleskog alfabeta vec i nasa specificna slova: č, ć, đ, š, ž.
[ m257 @ 01.02.2008. 13:55 ] @
Uzgred, zaboravio sam da dodam da mislim da se uvodjenje cirilicnog domena ne bi smelo rukovoditi samo i iskljucivo trzisnim (ekonomskim) zahtevom. Srpski jezik ima 2 pisma ali cirilica definitivno poslednjih godina gubi primat i polako umire. Ne ulazeci u razloge zasto je to tako, mislim da je uvodjenje cirilicnog domena u dogledno vreme znacajno kako bi se taj proces bar usporio ili zaustavio. Mozda bi sa drzavnim ili drugim nevladinim institucijama mogla da se postigne neka vrsta dogovora o subvencijama takvog domena, bar u pocetku, jer mislim da bi to bila jako vazna stvar sa stanovistva cuvanja nacionalnog identiteta i uopste kulture.

[ markom @ 01.02.2008. 14:22 ] @
OFFTOPIC

Citat:
cirilica definitivno poslednjih godina gubi primat i polako umire.


About time.
[ D.i M.e @ 01.02.2008. 16:46 ] @
Još jedan tekst o Rusima.
http://www.itpro.co.uk/informa...russia-wants-cyrillic-web.html

Ovo o čemu se ovde govori je projekat ruske države. Međutim, postoji projekat ICANN-a Internationalized Domain Names gde se testiraju domeni na 11 (jedanaest) različitih pisama, među njima i na ćirilici, pa već postoji i ćirilični top-level domen http://primer.ispыtanie (mislim da se neće ovde lepo prikazati). Kao posledica ovog testiranja, ICANN bi trebalo da uvede domene na drugim pismima, pa će se tako moći i registrovati međunarodni ćirilični domen(i). Posle toga će se verovatno raditi i na državnim nivoima.

Citat:
m257: Srpski jezik ima 2 pisma ali cirilica definitivno poslednjih godina gubi primat i polako umire.


A ovo pismo koje ti koristiš je treće.

I inače mislim da ćirilica se u sada budi iz mrtvih i preuzeće primat u budućnosti.
[ Predrag Supurovic @ 01.02.2008. 16:54 ] @
Mene interesuje dali to znaci da se /ru biti ukinut, s obzirom da ne sme jdana drzava da ima vise od jednog, a Rusija ima vec dva... tri bi bilo bas preterano.
[ twiddle @ 01.02.2008. 18:23 ] @
Implementacija IDN *ispod* postojećeg TLD (recimo, domen.rs [ćirilicom] ili ćiriličari.rs [latinicom]) nije mnogo komplikovana sa tehničke tačke gledišta, ali postoji nekoliko 'policy' pitanja koja treba prethodno rešiti (recimo, da li vlasnik domen.rs [latinicom] treba da ima pravo na domen.rs [ćirilicom] ili možda ne itd). Što se tiče IDN.IDN, dakle mogućnosti korišćenja non-ASCII TLD-a (recimo, .srbija ili .rs) za to ćemo na globalnom nivou još malo počekati (najmanje još godinu-dve dana) dok ICANN ne usaglasi metodologiju uvođenja IDN TLD-ova.

Što se tiče prve mogućnosti, moje mišljenje je da RNIDS prvo treba da okonča tranziciju .yu na .rs domen, a onda da se baci na IDN ispod postojećeg ASCII TLD-a. Dakle, sledeća godina u ovo vreme itd... Kada bude uvedena takva mogućnost, verovatno će odmah biti moguće registrovati domene na oba pisma (ćirilica i latinica) sa nastavkom .rs.

Što se tiče .ru i .su, nije Rusija jedina. I Srbija ima dva komada .yu i .rs :-)

Što se tiče .yu i .su, oba domena su predviđena za brisanje. ICANN je ušao u pregovore sa administratorima .su domena oko dinamike brisanja, a dinamika za .yu je uglavnom ugovorena sa RNIDS.

Pozdrav,
Sloba
[ srpsko gradjevinarstvo @ 01.02.2008. 18:38 ] @
Oko yu nije bilo pregovora o brisanju nego su oni odlučili, tj. mi predali demokratski (što je transparentno). Bolje tako reći.

Inače ja podržavam gašenje tog yu domena koji je počivao na komunističkim principima da su ga dobijale firme i organizacije, a običan gradjanin nije mogao. Da puknem od smeha.

E sad kad je pitanje .su e tu već mora da se pregovara. Jer drugovi mogu da se iznerviraju, a to nije poželjno nikako.
[ Predrag Supurovic @ 02.02.2008. 00:26 ] @
Citat:
twiddle:
Što se tiče .yu i .su, oba domena su predviđena za brisanje. ICANN je ušao u pregovore sa administratorima .su domena oko dinamike brisanja, a dinamika za .yu je uglavnom ugovorena sa RNIDS.


To sam hteo da cujem. Dakle ipak ste vi kumovali brisanju .yu domena po kratkom postupku... Do sad si tvrdio da nemate nista sa tim iako postoje caki zapisnici sa sastanaka u ICANN koji pokazuju drugacije.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.02.2008. 10:20 ] @
Ja svakako mislim da stare kadrove koji su delili domen .yu treba izbaciti iz RNIDS-a. Ono delenje domena .yu i co.yu na kašičicu se ne sve ponoviti. A takođe se nadam da iz te ekipe nije ušao u RNIDS deo kadrova koji su u leto 2000 skretali po instrukcijama neke domene na slepi kolosek.

Ja podržavam da je RNIDS kakav takav formiran i da se počne sa radom, ali pitam ih odakle njima pravo da pristanu na gašenje .yu domena? I zašto se bave tim? Ako svetska organizacija ukida neka ukine, ali ne moramo trčati pred rudu i povijati se u pravcu vetra. Sem toga domen .yu nije njihovo privatno vlasništvo.

I dalje protestvujem zašto trebaju bilo koji dokumenti za registrovanje .rs , in.rs domena.Pa šta ako ih kupi neki stranac. Evo sad mogu da kupim .de, .at , .fr . U čemu je problem. Verovatno u "kablovima".
[ Predrag Supurovic @ 02.02.2008. 16:02 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Ja svakako mislim da stare kadrove koji su delili domen .yu treba izbaciti iz RNIDS-a. Ono delenje domena .yu i co.yu na kašičicu se ne sve ponoviti.


NIC je radio tako jer je to bio jedini nacin da stvar funkcionise.

Citat:

A takođe se nadam da iz te ekipe nije ušao u RNIDS deo kadrova koji su u leto 2000 skretali po instrukcijama neke domene na slepi kolosek.


Ne da su u RNIDS nego su na funkcijama u RNIDS.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.02.2008. 16:38 ] @
vidim i to čelnim. Taj domen co.yu je bilo teško dobiti procedura, pre bi postao uspešan privrednik

A za ćirilićni domen e tu treba novo regulatorno telo. Evo da predložimo da bude ĆNIDS, i može nenad Cekić da mu bude prvi direktor. Biće potreban jedan iskusan stučnjak za "žicu" da samom sebi dodeli distribuciju tog istog domena. i umesto da mu ta dodela traje jedan dan potrajaće par meseci.
[ Silencer @ 12.02.2008. 14:17 ] @
Nas RNIDS jedva dize .rs domain :) I nisu i dalje sposobni, a vi sad ocete i cirilicni domain xD
[ m257 @ 30.10.2009. 01:04 ] @
ICANN ovih dana odlučuje o aktiviranju domena koji nisu latinični. Nadam se da će se i RNIDS pozabaviti tom problematikom i da će i Srbija sa punim pravom uskoro dobiti svoj ćirilični domen!
[ twiddle @ 30.10.2009. 01:21 ] @
Radi se o IDN Fast Track proceduri (što vrlo uprošćeno znači: može da se aplicira za jedan IDN TLD na jednom zvaničnom pismu po državi, 26K USD košta prijava + ICANN uzima 1-3% od godišnjeg prihoda registra, a kriterijumi za delegaciju će biti isti kao i do sada). ICANN počinje sa primanjem prijava 16. novembra i sve što je potrebno jeste da UO RNIDS donese odluku o tome. Ne vidim razlog zašto se to ne bi dogodilo. Ako sada RNIDS podnese kandidaturu, do kraja 2010. proces delegacije bi mogao da bude okončan i imali bismo mogućnost da koristimo domene na ćirilici.

Pored toga, ICANN/IANA će do kraja godne "potpisati" root zonu, pa bi RNIDS i time (DNSSEC) trebalo da se pozabavi za .rs TLD u dogledno vreme. I još, pošto se opseg IPv4 brojeva ubrzano troši, RNIDS će relativno brzo morati da obezbedi potpunu IPv6 podršku za .rs TLD (i budući nacionalni .IDN TLD).

Pozdrav,
Sloba

[ m257 @ 30.10.2009. 01:39 ] @
Mislim da RNIDSu ne bi bio nikakav problem $26k! :) E sad ne znam kako bi progutali tih 1-3%! :)

U svakom slučaju, nadam se da će RNIDS naći razumevanja i interesa i da će ući u tu proceduru što je skorije moguće. Nadam se da ne treba posebno obrazlagati zašto je, rekao bih, suštinski važno da imamo domen i na ćirilici... Da li je ranije na UO RNIDSa bilo već reči o tome? Ako nije trebalo bi o tome razgovarati već na nekoj od sledećih sednica.
[ twiddle @ 30.10.2009. 01:44 ] @
Bilo je reči, ali ništa konkretno nije odlučeno, jer do sada nije bila poznata procedura po kojoj će ICANN delegirati te domene.

Pozdrav,
Sloba

[ B3R1 @ 30.10.2009. 12:04 ] @
Citat:
twiddle: Ako sada RNIDS podnese kandidaturu, do kraja 2010. proces delegacije bi mogao da bude okončan i imali bismo mogućnost da koristimo domene na ćirilici. Pored toga, ICANN/IANA će do kraja godne "potpisati" root zonu, pa bi RNIDS i time (DNSSEC) trebalo da se pozabavi za .rs TLD u dogledno vreme. I još, pošto se opseg IPv4 brojeva ubrzano troši, RNIDS će relativno brzo morati da obezbedi potpunu IPv6 podršku za .rs TLD (i budući nacionalni .IDN TLD).

Malo planiranja, opreza i stednje nije naodmet.

Ako nam taj jedan TLD po drzavi ionako pripada, ne vidim razlog zasto bi se nesto sto nece da se koristi odmah placalo $26,000 (osim ako mislite da je kurs dolara sada povoljan za takvu stvar). A ne mislim da je bas pametno upustiti se u celu IDN pricu bez dobrog prethodnog testiranja.

Sa IDN domenima ce biti dosta zabave u periodu koji nam predstoji. Imajuci u vidu da cirilica i latinica imaju nekoliko homoglifa (slova koja se isto pisu, a razlicito izgovaraju u dva pisma - npr. A, E, M i sl.), takva situacija je dusu dala za phishing, jer takve kombinacije nude siroke mogucnosti zloupotrebe. Pogledajte:

http://en.wikipedia.org/wiki/Homograph_spoofing_attack

Zamislite, recimo, http://www.pAypAl.rs/ (velika slova crvenom bojom su cirilicna). Cak i da misem polako predjes preko takvog URL-a u nekim buducim verzijama popularnih browsera videces link koji je identican i skoro niko nece uspeti da provali razliku. Samim tim phisheri vise nece morati da prave idiotske kombinacije poput www.paypal.rs.example.com koje ostro oko ipak jos uvek moze da primeti. :-)

Ali prica se ne zavrsava samo na poznatim domenima. Zamislite ovakvu situaciju: Pedja registruje domen pedja-komerc.rs, kao i peđa-komerc.rs (cirilicom, za one koji ovo ne vide kako valja), jer ce buduca "pravila" RNIDS ovo verovatno dopustati. A onda neki mamlaz kupi pEdja-komerc.rs (E cirilicom, ostalo latinica) i krene da mu kvari posao samo tako. A RNIDS ce, naravno, da pErE rEWke, u stilu: Pedja, ako ti se ne svidja, pokreni arbitrazu. :-) U svakom slucaju, mnooogo pazljivog inzenjerskog posla oko testiranja, detaljno cesljanje propisa i pravilnika, pa tek onda implementacija!

Sto se podrske za IPv6 tice, .rs TLD ima vec tri DNS servera koji imaju AAAA zapise, podrzavaju IPv6 transport i odgovaraju na IPv6 upite:
Code:

ns-rs.ripe.net.         2712    IN      A       193.0.12.184
ns-rs.ripe.net.         2712    IN      AAAA    2001:610:240:0:53:cc:12:184
rs-ns.anycast.pch.net.  86392   IN      A       204.61.216.32
rs-ns.anycast.pch.net.  86392   IN      AAAA    2001:500:14:6032:ad::1
ns-ext.isc.org.         36590   IN      A       204.152.184.64
ns-ext.isc.org.         2993    IN      AAAA    2001:4f8:0:2::13

sto je sasvim dovoljno za sada. Nije obavezno da svi serveri podrzavaju IPv6. Cak ni svi root serveri ne podrzavaju IPv6 (B, C, D, E i I.root-servers.net, recimo, ne podrzavaju IPv6). IPv6 korisnici ce, posto dobiju glue record set za rs. od root servera, kontaktirati servere koji podrzavaju IPv6 transport i to je to. Prema tome, taj posao je RNIDS vec obavio. :-) Naravno, ostaje da se doda opcija da postojeci regsitranti .rs domena dodaju AAAA zapise za svoje servere (ako koriste servere iz sopstvenog domena), ali takvih ce biti prilicno malo. Takodje, jednog dana bilo bi lepo ukljuciti dual-stack na ns1.nic.rs, ali pazljivo, jer dual-stack znaci i brigu oko IPv6 firewall-a i mnogih drugih stvari. Ne treba trcati s tim, bolje se usredsrediti na ono sto je mnogo bitnije. A to je ...

... DNSSEC!

DNSSEC je takodje koska, ali daleko hitnija od IDN-a. Samo u toku ove i prosle godine se pojavilo nekoliko DNS exploita (vidi: http://www.kb.cert.org/vuls/id/800113) i gotovo u svakom slucaju je generalni zakljucak bio da je DNSSEC jedino stabilno i trajno resenje. Naravno, potreban je softver za automatsko generisanje kljuceva, opet puno testiranja, obuka ljudi itd.
[ B3R1 @ 30.10.2009. 12:39 ] @
Citat:
Pa šta ako ih kupi neki stranac. Evo sad mogu da kupim .de, .at , .fr . U čemu je problem. Verovatno u "kablovima".

Tebi su, izgleda, kablovi trn u oku. :-)))

A problem nije u "kablovima", vec u "betonu" ... onom sto obezbedjuje trezor Narodne banke ... :-)))

Shalu na stranu, rec je, zapravo, o Zakonu o deviznom poslovanju. Ako bi se .rs otvorio za strance, RNIDS bi morao da uradi jednu od dve stvari:

1. Da otvori devizni racun kod domace poslovne banke (jer bi, kao domace pravno lice, otvaranjem racuna u drugoj drzavi prekrsio zakon). A onda da se sa nekim inostranim payment provajderom dogovori da mu devizna sredstva uplacuje na taj racun. Pri tome bi troskovi bankarskih provizija pali na RNIDS i tesko da bi se takav posao isplatio.

2. Da RNIDS otvori neku off-shore filijalu i da time stekne uslov da ima racun u inostranoj banci.

U oba slucaja bi u skupstini RNIDS nastalo milion rasprava na temu "drzte lopova".

Sve u svemu, dok se ne izmene zakoni i nacin razmisljanja nasih ljudi od sveg tog biznisa nema leba.
[ m257 @ 30.10.2009. 14:16 ] @
Citat:
B3R1: Malo planiranja, opreza i stednje nije naodmet.
Ako nam taj jedan TLD po drzavi ionako pripada, ne vidim razlog zasto bi se nesto sto nece da se koristi odmah placalo $26,000 (osim ako mislite da je kurs dolara sada povoljan za takvu stvar). A ne mislim da je bas pametno upustiti se u celu IDN pricu bez dobrog prethodnog testiranja.


RNIDS nije, tj. bar ne bi trebalo da bude, profitabilna institucija, samim time ne bi trebao da razmišlja strogo poslovno. On bi ipak morao da zastupa neki široki društveni interes, a više je nego jasno da potreba i interes za postojanjem ćiriličnog domena postoji i da $26k nije toliko velika cifra koja bi to mogla da odloži ili zaustavi, bar ne za RNIDS. Naravno, neće nam niko "ukrasti" taj domen, jedan nam pripada pa nam pripada, ali čemu čekanje?

Isto važi i za uvođenje naših specifičnih latiničnih slova u imena domena: ŠĐČĆŽ, što je po meni takođe neophodno.

Citat:
Sa IDN domenima ce biti dosta zabave u periodu koji nam predstoji. Imajuci u vidu da cirilica i latinica imaju nekoliko homoglifa (slova koja se isto pisu, a razlicito izgovaraju u dva pisma - npr. A, E, M i sl.), takva situacija je dusu dala za phishing, jer takve kombinacije nude siroke mogucnosti zloupotrebe.


Zloupotreba će svakako biti, to je u ljudskoj prirodi. Pomenuti primeri to odlučno ilustruju ali ja ne vidim da je to preterano jak razlog za odlaganja. Bugari i Rusi će, prema onome što sam mogao da pročitam, odmah krenuti u priču oko ćiriličnih domena, pa ako neko želi da to zloupotrebi može da počne prvo od njih. Treba biti oprezan, svakako, no mislim da bi RNIDS trebao da se uključi i da zajedno sa ostalim registrima koji planiraju da uvedu ćirilicu pionirski rešava te probleme, odmah od početka, a ne da ostane po strani.
[ Predrag Supurovic @ 30.10.2009. 14:36 ] @
Domen je medjunarodna oznaka i kao takav treba da bude prilagodjen za medjunarodnu upotrebu. To prakticno znaci da treba da se koristi engleski alfabet, kao sto se i inace radi sa svim drugim medjunarodnim oznakama.

Mozda to nekom izgleda lepo da moze da napise adresu cirilicom, a nek zamisli kako bi mu bilo da to treba da uradi za neki sajt u japanu, na japanskom?

Koriscenje svih pisama u oznaci domena je prosto neprakticno. Ako neko ima cirilicni domen, on opet mora imati i latinicni, da bi mogao da ga koristi na svetskom nivou. Prakticno, moralo bi bitiobavezno da svaki cirilicni domen ima latinicni pandan i to bi registar morao da automatski regulise.

A kad se u sve to umesa i SEO, pa jos i zloupotrebe koje je Beri pomenuo, eto belaja. Treba li pominjati komplikacije u proveri tacnosti sintakse imena domena?

ICANN to uvodi zbog para i ni zbog cega drugog.

Domeni pisani nacionalnim pismima imaju smisla samo na nacionalnom nivou, a to onda ne mora uopste da bude posao ICANN-a. On treba samo da delegira recimo .RS (ćirilicom) domen Srbiji i prepusti da ona sama regulise poddomene, a to bi znacilo da ti poddomeni moraju da uvek imaju analognu latinicnu verziju da bi uopšte bili upotrebljivi.

Nama dodatni problem pravi i to što mi imamo i latinicu i ćirilicu, tako da moramo da imamo dva IDN pored ovog .RS.

Kad se vidi koliko tu ima komplikacija i opasnosti, jednostavno to ne treba raditi, ili bar treba sačekati dovoljno dugo da se ko drugih pokažu sve loše strane takvog rešenja a možda i neka rešenja.

Iznos od 25.ooo dolara za RNIDS je ogroman kada se uporedi sa brojem i vrednoscu postojecih .rs domena. Ne postoji nikakvo opravdanje da se nas novac trosi na takvu besmislicu. Nazalost, dosadasnje iskustvo govori da sto je nesto besmislenije, RNIDS ce na to radje da potrosi nas novac.



Citat:
Beri
Prema tome, taj posao je RNIDS vec obavio. :-)


Nisi trebao ovo reći. Pokvari im posao. Taman su planirali da to upišu kao neki nenormalno skup trošak.


[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 30.10.2009. u 15:56 GMT+1]
[ mulaz @ 30.10.2009. 16:05 ] @
ICANN approves internationalized domain names :
http://www.networkworld.com/ne...-internationalized-domain.html
[ twiddle @ 30.10.2009. 19:21 ] @
@B1R1
Neće biti mogućnosti neograničenog 'brljanja' po Unicode tabelama sa IDN domenima, jer svaki IDN registar mora da definiše IDN tabelu koju će koristiti (pogledaj konačnu verziju IDN Fast Track Implementation Plana koji je danas objavljen na sajtu ICANN, a pogledaj radi šireg konteksta i izveštaj IDNC Working Group, koji je bio osnova za izradu tog implementation plana). Dakle, neće biti moguće ubaciti latinično "o" u ćirilični domen, već će jedino biti moguće registrovati ceo domen koristeći ćirilične znakove iz IDN tabele za srpsku ćirilicu. To naravno ne znači da će problem sa vizuelnom sličnošću domena kao što su "cpe.pc" (sve ćirilicom) i "cpe.rs" (sve latinicom) biti potpuno eliminisan. To neće biti slučaj ni drugde gde se bude primenjivao IDN i zloupotrebe tog tipa, koje u osnovi predstavljaju kršenja zakona (ugrožavanje tuđe intelektualne svojine, organizovanje prevara poput phishinga itd), moraće da budu strogo sankcionisane pravilima o registraciji IDN domena. Ne mogu se baš svi problemi ovog sveta rešiti na nivou softvera i hardvera... ;) BTW, ICANN je na projektu uvođenja i testiranja IDN domena radio intenzivno tokom proteklih 8-9 godina i dokumenti koju su danas odobreni su prošli rigoroznu inspekciju hiljada ljudi svih profila, sa svih kontinenata. Dakle, ništa u vezi sa IDN nije propušteno da bude ispitano, detaljno prodiskutovano i adresirano u odobrenim dokumentima.

Što se RNIDS tiče, u ovom momentu važno je biti svestan činjenice da su proces delegacije IDN TLD-a i proces početka registracije tih domena dva odvojena procesa, koji imaju relativno malo dodirnih tačaka, a oba dugo traju. Zato bi bilo vrlo dobro da RNIDS što pre uđe u proces delegacije, a dok on traje (6-8 meseci minimum), usvoji sva potrebna pravila, pripremi i obavi detaljno testiranje softvera za registraciju, kako bi nakon okončanja delegacije što pre krenula registracija IDN domena (ako se podsetimo, od momenta delegacije .rs domena, do početka registracije za građane bilo je potrebno šest meseci, a i to je bilo nategnuto koliko god je bilo moguće...)

Nije svejedno ni u kom momentu podnesemo zahtev za delegaciju, jer opet može da nam se dogodi da neko drugi ranije podnese zahtev za delegaciju domena koji je isti kao onaj koji bismo mi hteli da imamo, pa da opet prolazimo kroz priče tipa "što smo dobili RS, a ne SR" :)

...a što se tiče opaske da donošenje pravila, projektovanje sistema, testiranje itd. zahteva puno posla... PA ŠTA? A šta na ovom svetu ne zahteva puno posla? Ništa ne pada sa neba. Ako RNIDS neće da se bavi tim stvarima, ko će? Potpuno je irelevantno što su to stvari koje zahtevaju puno rada, posvećenosti, vremena, pažnje itd. RNIDS to jednostavno mora da radi na takav način, a ne da kuka. Sledeći put kada budem čuo nekog iz RNIDS da kaže kako nešto treba odložiti zato što traži puno posla ili je "komplikovano", ima da ga mlatnem... :))

@Pedja
Korišćenje računara i Interneta u svim segmentima -- od interfejsa operativnog sistema, preko uputstava na maternjem jeziku, do e-pošte i sadržaja na Webu -- na maternjem jeziku i pismu je potpuno prirodna ljudska potreba. Da nije tako, ICANN ne bi ni pokretao IDN projekat, a u njegovoj realizaciji ne bi učestvovale desetine zemalja. Kome to ne odgovara, ne mora da koristi ni ćirilicu, ni IDN domene, niti bilo šta slično. Ali ono što ne mogu da razumem jeste poriv za uskraćivanje tog prava drugima, samo zato što neki mikro promil od ukupnog broja registrovanih domena može biti registrovan sa nekom zlom namerom? I vadičep može da se iskoristi za ubistvo, pa to ne znači da njegovu upotrebu zbog toga zabranjujemo... ;)

Pozdrav,
Sloba



[Ovu poruku je menjao twiddle dana 30.10.2009. u 20:31 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 01.11.2009. 02:30 ] @
Pa sad zavisi kako se uzme. Ja recimo osnovnu zlu nameru vidim u tome da će opet oni koji su uzurpirali nacionalni domen na tome da prave pare, jer će sada vlasnici .rs domena biti prinuđeni da registruju i ćirilicne domene kako bi ih zaštitili iako im uopšte ne trebaju. To je lepa para, a znamo iz dosadašnjeg sikustva da se u RNIDS uvek radi sve da se uzmu pare.

Nažalost, RNIDS predstavlja veliko zlo, dovoljno da se oko svakog njegovog potez amoramo ozvbiljno zabrinuti.

No, u mojoj poruci je zlo (u bilo kom pogledu) samo uzgred pomenuto. O tome su drugi pisali a ja sam se osvrnuo na gomilu tehničkih problema koji će se pojaviti a koji su svakako nepotrebni.

Ne radi se ovde uopšte o ugrožavanju nečijih prava ili potreba. Intenet domeni su međunarodne oznake pa moraju biti prilagođeni tome. To bi bilo isto kao da insistiramo da sve ostale međunarodne oznake koje se odnose na Srbiju moraju da budu ćirilične da bi bile ispunjene neke naše potrebe.

Što se samog pisma tiče, nama su potrebni engleski alfabet, srpska ćirilica i srpska latinica. Baš me zanima ko će to sve da obezbedi, a da pri tom izbegne sve moguće zabune i komplikacije. Ne treba zaboraviti ni da će, ako se baš i te u sve to, takođe neizostavna potreba biti i da se u imenu domena koriste i ćirilica i latinica istovremeno.

Nažalost, RNIDS ne radi u interesu građana i korisnika nacionalnog domena nego u interesu pojedinaca i firmi koji upravljaju RNIDS-om, tako da se on neće baviti rešavanjem konkretnih potreba i problema već će samo gledati kako da napravi pare onima koj RNIDS-om, upravljaju. To će praktično značiti da će sve što se bude pojavilo kao problem biti rešavano prosto - zabranama, ograničavanjima i na slične načine.

Ukratko, ako budu omogućeni ćirilični domeni to će biti urađeno prvenstveno sa ciljem da se postojeći korsinici RS domena nateraju da kupe još domena koji im ne trebaju a bez namere da se oni zaista i koriste. Zato će način upotrebe domena biti veoma ograničen samo na formu koja služi toj svrsi.

Ne postoji nijedan razuman razlog da neko registruje i koristi ćirilični domen. Takav domen mu je neupotrebljiv na svetskom nivou, komplikuje i ugrožava pozicioniranje sadržaja na pretraživačima, i u svakom smislu otežava i komplikuje internet komunikaciju. Takav domen nije upotrebljiv čak ni na nacionalnom nivou, jer bi morao biti usmeren samo na vrlo mali broj korisnika u Srbiji koji bi na takav način koristili ćirilično pismo.

Uvođenje tih domena bi se radilo sam iz dva razloga: zbog ucene RNIDS-a da se ti domeni registruju kako bi bili zaštićeni od zloupotreba i iz nekih nesuvlish hirova pojedinaca. Zašto mi da finansiramo takve gluposti? Umesto toga, bolje je da RNIDS najzad smanji cene RS domen i dovede ih na civilizovan nivo, tako da oni budu dostupni što većem broju korisnika. Dokle ćemo više da plaćamo bezobrazne cene RS domena da bi se nekolicina ljudi koj su uzurpirali nacionalni domen sa tim parama igrali i to u koristi firmi za čiji interes rade u RNIDS-u?

RNIDS je već u više navrata pokazao da svoje poslovanje zasniva na blago rečeno nekorektnom odnosu prema interesima korisnika nacionalnog domena, i da se bavi čak i prevarama (videti pod produženje postojanja .yu domena). Uvođenje ćiriličnog domena bi bio samo još jedan takav postupak, nimalo dobronameran prema korisnicima, a usmeren samo i isključivo ka zaradi pojedinaca i firmi koji upravljaju RNIDS-om.
[ twiddle @ 01.11.2009. 09:41 ] @
Citat:
Ne postoji nijedan razuman razlog da neko registruje i koristi ćirilični domen.

Nisi morao da se mučiš sa tolikim pisanjem, kad je ova prosta rečenica bila sasvim dovoljna da objasni tvoj stav po ovom pitanju ;)
[ acatheking @ 01.11.2009. 10:09 ] @
I ja mislim da je ovo samo jos jedan od potencijalnih nacina da se zgrnu pare na registrovanje bespotrebnih cirilicnih domena. Nisam protiv cirilice, sva bitnija dokumenta pisem iskljucivo cirilicom, ali mislim da joj nije mesto medju domenima. A kako bi se latinicno npr. www.pera-komerc.rs pretvorilo u cirilicu? Da ne bude kao po srbovanju njnjnj.peraќomerc.rs. Pa ovo bi vise zasmejavalo nego sto bi bilo upotrebljivo :) A ne smem tek da zamislim kakve bi akrobacije bile potrebne da se podigne e-mail server ili web server sa podrskom za cirilicne domene...
[ Predrag Supurovic @ 01.11.2009. 18:42 ] @
Citat:
twiddle: Nisi morao da se mučiš sa tolikim pisanjem, kad je ova prosta rečenica bila sasvim dovoljna da objasni tvoj stav po ovom pitanju ;)


Vađenje reči iz konteksta nikada nije bio zdrav osnov za diskusiju.
[ B3R1 @ 01.11.2009. 22:23 ] @
Citat:
Potpuno je irelevantno što su to stvari koje zahtevaju puno rada, posvećenosti, vremena, pažnje itd. RNIDS to jednostavno mora da radi na takav način, a ne da kuka. Sledeći put kada budem čuo nekog iz RNIDS da kaže kako nešto treba odložiti zato što traži puno posla ili je "komplikovano", ima da ga mlatnem... :))

Samo ti mlati ...

Prvo, niko nije rekao da RNIDS treba pausalno da odbija da radi ovo ili ono. I nema mesta odbijanju. Ali svaki rad kosta. Razvoj softvera kosta. Kupovina gotovih resenja opet nesto kosta. Naravno, ako skupstina i UO RNIDS odluce da pokrenu novi projekat, bio to IDN ili nesto drugo, moraju da budu spremni da odrese kesu i investiraju u to. I oni ce to rado uraditi ako ocekuju da se takva stvar isplati na duze ili krace staze. Ali da li se isplati? Koliko ce zainteresovanih ljudi uopste biti za cirilicne domene?

Drugo, upravljanje slozenim projektima podrazumeva prioritete i planiranje (a.k.a. roadmapping). Znaci, ako ti od RNIDS tima ocekujes da ti razvije kompletnu infrastrukturu i pratece propise za cirilicne domene oni ce ti lepo reci da ce neke druge stvari, koje se sigurno u ovom trenutku nalaze u planu razvoja, morati da se odloze. To ce da zaboli kako OR, tako i registrante domena. RNIDS ce morati da zaposli vise ljudi. Ali onda se to opet svodi na vecu cenu poslovanja, a posredno i na poskupljenje domena. Kao sto vidis, nije bas jednostavno.

Trece, cak i da se neki korisnik odluci na cirilicne domene sacekace ih dosta nevolja. Treba li pomenuti da ni browseri jos uvek nisu spremni za to, da ne govorimo o drugim aplikacijama. Mnoge stvari su jos uvek u povoju, a ni sam IETF ne zna da li da i dalje forsira Punycode ili da modifikuje postojece protokole da koriste UTF-8. Vise o tome imas ovde. Najtezi problem je email. Ogromna vecina mailera u svetu koristi jos uvek RFC822 format za adrese i taj format je krut i ne dopusta 8-bitne znakove desno od znaka @. To samo znaci da cemo jos jedno duze vreme dobijati poruke tipa [email protected] (sve cirilicom), sto ce na drugoj strani da generise <pera>@bq--arauamjylaya.xn--p1ac. Za neupucene .xn--p1ac je nas, srpski top-level domen .rs (odnosno .PC), kodiran u IDN Punycode notaciji.

I sta onda biva? Ljudi ce da registruju cirilicne domene, kao sto sada kupuju placeve na Mesecu ili Marsu. Da, postoji kompanija koja to prodaje! A pitanje je da li ce ljudi uopste moci da te domene koriste. I kada. I kako da nateraju svoje sagovornike da instaliraju neophodnu podrsku za cirilicne fontove, kako bi se internacionalne email adrese mogle da upisu u addressbook u citljivoj formi.

Da zakljucim. Mozda je pametnije da se novac planiran za IDN upotrebi u ovom trenutku za nesto korisnije. A da se razvoj IDN pomeri za neko vreme, kada core business RNIDS-a, koje jos uvek u 99% slucajeva cine 7-bitni ascii domeni, stane potpuno na svoje noge?
[ B3R1 @ 01.11.2009. 22:30 ] @
Citat:
acatheking: A kako bi se latinicno npr. www.pera-komerc.rs pretvorilo u cirilicu?


www.xn----7sbocymndkg0e.xn--p1ac :-)))

Vidi: http://mct.verisign-grs.com/

Da, famozno www, za koje ni spikeri na domacim radio stanicama ne mogu da se dogovore da li se cita dabl-ju-dabl-ju-dabl-ju, dubl-ve-dubl-ve-dubl-ve, ili samo ve-ve-ve - se ne prevodi na IDN. Prevode se samo domeni. Naravno, nikoga ne sprecava da svoj web server nazove njnjnj, ali vecina korisnika intuitivno jos uvek razmislja ovako: treba mi proizvod zvani "gizmo", prema tome idem na www.gizmo.com.

Naravno, sve to treba na strani servera podesiti.

O email-u da ne govorimo. Trenutno nema postojecih resenja za internacionalizovane email-ove. Kupovinom IDN domena u ovom trenutku samo rezervises nesto sto ces da koristis tek za nekoliko godina. A mozda ni tada.
[ Predrag Supurovic @ 02.11.2009. 08:58 ] @
Citat:
B3R1:Ljudi ce da registruju cirilicne domene, kao sto sada kupuju placeve na Mesecu ili Marsu. Da, postoji kompanija koja to prodaje! A pitanje je da li ce ljudi uopste moci da te domene koriste. I kada.


Ovo je verovatno najkrace objasnjenje besmislenosti uvodjenja cirilicnih domena.
[ B3R1 @ 02.11.2009. 09:52 ] @
Procitao sam ovu temu stprljivo ponovo od pocetka do kraja. Mislim da smo svi u ovoj zucnoj raspravi prevideli nekoliko detalja.

Hajde da budemo malo konstruktivniji.

IDN ne treba posmatrati kao zlatni rudnik, vec kao nesto sto (mozda?) ima potencijala da se vise koristi u buducnosti, paralelno uz klasicne domene. Da zivite na dalekom istoku, mozda biste drugacije posmatrali ove probleme. Oni, naime, u svojim jezicima nemaju tako jednostavnu transliteraciju kao mi u srpskom i njihovim korisnicima jeste teze da koriste angloamericke transkripcije tipa chai-wan-hu-yo-yo-ma. Mada sam, poput Pedje, skeptican, jer dok ne docekamo da vidimo IDN resen na nivou resolvera, kao i mailere koji rade inteligentno prevodjenje (rewriting) adresa, mislim da ce IDN tavoriti u mraku. Ali videcemo ...

Medjutim, ne smatram da RNIDS treba da se odrekne testiranja IDN, ali tom poslu bi trebalo pristupiti iskljucivo kao eksperimentu. Naravno, pod uslovom da eksterni troskovi (tipa zakup IDN TLD-a kod ICANN-a i tome slicno) ne prevazidje neku razumnu svotu. I, naravno, posto se prethodno rezervise novac za neke druge, daleko vaznije stvari za RNIDS (rezervna lokacija, sopstveni linkovi, whois @ 43/tcp, redizajn sajta - trenutna verzija je ruglo itd.). Pa ako nesto malo para pretekne treba ih uloziti u nove projekte. Sto da ne?

Takodje smatram da bi IDN domene trebalo ponuditi kao eksperimentalni servis i to po krajnje jednostavnim pravilima igre: svako ko registruje klasican, latinicni domen trebalo bi da dobije pravo da registruje jos jedan, BESPLATAN cirilicni domen istog ili slicnog imena. S obzirom da te domene trenutno ne podrzava velika vecina operativnih sistema, Internet servisa i aplikacija RNIDS ne bi trebalo da ih naplacuje. Time bi RNIDS ispunio svoju ulogu korifeja novih tehnologija, jer bi ljudima omogucio da isprobaju nesto novo. Open source zajednici bi pomogao da ucestvuje u razvoju i testiranju Linux resolvera sa IDN / Punycode podrskom, a siroj zajednici korisnika bi omogucio da testiraju, recimo, rane verzije Microsoftovih OS koje budu podrzavale IDN. A s obzirom da se ljudima omogucava da registruju iskljucivo domene istog ili slicnog imena onima koje vec poseduju mogucnost zloupotrebe se smanjuje.

Naravno, onog momenta kada se pojave prvi OS koji podrzavaju IDN trebalo bi da krene i komercijalizacija cirilicnih domena, ali opet bi bilo krajnje pozeljno da barem jedan cirilicni domen ostane besplatan, a da svaki sledeci bude za pare. U ime ocuvanja cirilice. :) Jedino tako ce IDN nastaviti da zivi i ljudi ce biti zainteresovani da ga koriste. U suprotnom, ako budete od toga pokusavali da pravite zlatni rudnik zavrsicete kao vecina presusenih zlatnih rudnika: godinu dana kopanja da bi se isceprkalo 3 grama zlata.

Ovu rupu na saksiji, naravno, nisam ja izmislio. Moja firma ima slicnu politiku po pitanju IPv6: klijentima koji pazare klasican Wholesale IP Transit servis (pristup Internetu za velike mreze) nudimo IPv6 connectivity besplatno. Klijent potpisuje poseban ugovor u kome prihvata da je IPv6 Transit servis eksperimentalne prirode i da je podrska best effort, iskljucivo tokom radnog vremena. Time se omogucava ljudima da isprobaju IPv6, a nama omogucava da isprobamo razne varijante pruzanja tog servisa paralelno uz IPv4. Da smo krenuli da naplacujemo IPv6 niko ga ne bi ni uzeo. Ili mozda samo neki retki entuzijasti.

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 02.11.2009. u 11:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 02.11.2009. u 11:22 GMT+1]
[ Horvat @ 02.11.2009. 13:38 ] @
koji haos ce ovo da napravi :((
[ Horvat @ 02.11.2009. 15:22 ] @
Realno cemo se izblamirati ako uvedemo cirilicu jos i ovde.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 02.11.2009. 15:36 ] @
Citat:
Realno cemo se izblamirati ako uvedemo cirilicu jos i ovde.


Evo sad se javio i stručnjak tipa "gost". Ćirilica je naše pismo i logično je da treba imati ćirilične domene.Eto i Rusija će imati.

Još će i opančarske radnje da pišete na engleskom.
[ newtesla @ 02.11.2009. 15:38 ] @
Nije da ti protivrecim, ali opanci se i dalje pisu bez jotovanih slova ;)
[ websurfer @ 02.11.2009. 16:39 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Pa sad zavisi kako se uzme. Ja recimo osnovnu zlu nameru vidim u tome da će opet oni koji su uzurpirali nacionalni domen na tome da prave pare, jer će sada vlasnici .rs domena biti prinuđeni da registruju i ćirilicne domene kako bi ih zaštitili iako im uopšte ne trebaju.


Ne znam za druge ali ja znam da sigurno necu uzeti i cirilicne domene.


[ stani-pani @ 02.11.2009. 18:22 ] @
Ostavio sam svoj komentar na jednom drugom threadu, tako da se neću ponavljati.

Citat:
Uzgred, zaboravio sam da dodam da mislim da se uvodjenje cirilicnog domena ne bi smelo rukovoditi samo i iskljucivo trzisnim (ekonomskim) zahtevom. Srpski jezik ima 2 pisma ali cirilica definitivno poslednjih godina gubi primat i polako umire. Ne ulazeci u razloge zasto je to tako, mislim da je uvodjenje cirilicnog domena u dogledno vreme znacajno kako bi se taj proces bar usporio ili zaustavio. Mozda bi sa drzavnim ili drugim nevladinim institucijama mogla da se postigne neka vrsta dogovora o subvencijama takvog domena, bar u pocetku, jer mislim da bi to bila jako vazna stvar sa stanovistva cuvanja nacionalnog identiteta i uopste kulture.

Ovo je vrlo validan argument i sviđa mi se kako m257 razmišlja. Jedan od osnovnih razloga zašto ćirilica polako odlazi u zaborav je nesumnjivo internet. Ja lično uvek koristim latinicu, jedino mi je potpis ćirilični. Ne postoji ni jedan razlog zbog koga bi trebalo da se odreknemo ćirilice. U krajnjem slučaju to treba da bude sloboda ličnog izbora ako ništa drugo.

Naš slučaj sa .rs i idn domenima je potpuno specifičan i po meni prethodno se mora sve dobro razmotriti dok se ne nađe odgovarajuće rešenje. Rusi imaju .ru i tu se ništa novo neće desti. Novost je ekstenzija .rf (na ćirilici) koja će u potpunosti i jedino biti ćirilična. Tu je sve razgraničeno i jasno. Kinezi imaju svoju lokalnu ekstenziju za koju koriste ASCII karaktere (postoje već sada idn primeri na kineskom ali sa .cn ekstenzijom). No, Kinezi imaju svoja pisma koja nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa engleskim alfabetom, tako da će i tu postojati jasna razlika. Kod nas je problem što je dosta slova na latinici i ćirilici vizuelno identično i koliko znam jedino mi imamo taj problem. Tu je jedino rešenje ovo što je twiddle već napisao:
Citat:
Neće biti mogućnosti neograničenog 'brljanja' po Unicode tabelama sa IDN domenima, jer svaki IDN registar mora da definiše IDN tabelu koju će koristiti (pogledaj konačnu verziju IDN Fast Track Implementation Plana koji je danas objavljen na sajtu ICANN, a pogledaj radi šireg konteksta i izveštaj IDNC Working Group, koji je bio osnova za izradu tog implementation plana). Dakle, neće biti moguće ubaciti latinično "o" u ćirilični domen, već će jedino biti moguće registrovati ceo domen koristeći ćirilične znakove iz IDN tabele za srpsku ćirilicu. To naravno ne znači da će problem sa vizuelnom sličnošću domena kao što su "cpe.pc" (sve ćirilicom) i "cpe.rs" (sve latinicom) biti potpuno eliminisan. To neće biti slučaj ni drugde gde se bude primenjivao IDN i zloupotrebe tog tipa, koje u osnovi predstavljaju kršenja zakona (ugrožavanje tuđe intelektualne svojine, organizovanje prevara poput phishinga itd), moraće da budu strogo sankcionisane pravilima o registraciji IDN domena. Ne mogu se baš svi problemi ovog sveta rešiti na nivou softvera i hardvera... BTW, ICANN je na projektu uvođenja i testiranja IDN domena radio intenzivno tokom proteklih 8-9 godina i dokumenti koju su danas odobreni su prošli rigoroznu inspekciju hiljada ljudi svih profila, sa svih kontinenata. Dakle, ništa u vezi sa IDN nije propušteno da bude ispitano, detaljno prodiskutovano i adresirano u odobrenim dokumentima.


Baš mi je drago što je neko kao primer spomenuo paypal.rs. Ispada da bez idn domena ne postoji mogućnost phishinga sa paypal.rs. Meni je taj domen već trn u oku od landrush-a .rs domena. Taj domen ovakakv kakav je sada, ispisan ASCII karakterima nije u vlasništvu PayPal Inc. (iskreno mislim da ga je ta osoba registrovala iz neznanja i pohlepe u nadi da če mu se paypal javiti i ponuditi mu lepe pare za isti, znači klasiči squatting i da se ne radi o pokušaju phishinga). Sam domen je i bez idn-a dušu dao i već postoji mogućnost za phishing. Nisam jedini koji jedva čeka da paypal napokon dođe u Srbiju: ovaj squatting će im samo još jednom potvrditi zašto do sada već nismo na njihovoj listi (btw, sećam se da je vlasnik paypal.rs čovek iz susedne nam države koja ima paypal) Internet kriminal ne treba mešati sa idn domenima, već sa sudstvom i zakonodavstvom čiji to posao treba da bude.

Neko je rekao da je domen međunarodna oznaka. Internet jeste globalna mreža i to ne može niko da spori. Sada je više nego trend postala potreba da se sajtovi lokalizuju. Prošlo je vreme potrebe za blogovima, portalima, forumima i njima sličnim sajtovima (naravno, postojaće ovakvi sajtovi i dalje i imaće svoju svrhu). Sve se više na internetu traže proizvodi i usluge i za to je vrlo bitna lokalizacija. Šta će meni informacija gde mogu da kupim bregasti kaiš u kompletu sa španerima za mog forda u prodavnici u npr. Detroitu. Meni treba informacija gde to mogu da kupim na Novom Beogradu. Idn domeni u ovom slučaju samo još više pomažu. Imam par idn domena sa našim latiničnim slovima i to znači za SEO. Na google.rs ti domeni su na prvoj strani, na google.com nisu ni među prvih deset strana...to isto nešto govori (osim što sajtove nisam SE optimizovao )

Vrlo je bitno da vlasnik latiničnog domena bude i vlasnik ćiriličnog. Na taj način će se izbeći mnoge moguće glavobolje, od squattinga, preko phishinga, da ne dolazi do zabune kod reklamiranja sajta pa do, što je najvažnije, samog sadržaja sajta koji će domen da nosi. Naravno, treba ostaviti izbor da li će oba domena biti korišćena ili ne, ali vlasnik obe varijante mora da bude isti. Još jedan apel da cenu domena zbog toga ne treba povećavati. Meni se, lično, ne sviđa rešenje sa second level domenima u slučaju .rs. To je loše rešenje od samog početka, iako ideja možda nije loša, ali će to još više da iskomplikuje priču oko idn domena na .rs

I za kraj, biću slobodan da izađem sa jednim predviđanjem. Po meni u budućnosti ćemo koristiti govor za korišćenje interneta i odlazak na sajtove. Upravljanje glasom je delimično već moguće na novijim telefonima a i nekim drugim uređajima. Ako tako bude (a ja sam siguran da hoće)...zamislite situaciju kada kažete npr idi na "obuca taćka com" umesto "obuća tačka kom". No, bar će biti veća potražnja za zanimanjem logopeda.
[ twiddle @ 02.11.2009. 19:27 ] @
@B3R1
Slažem se da RNIDS mora da adekvatno prioritizuje projekte (slažem se sa prioritizacijom koju si naveo u nekoj od prethodnih poruka) i slažem se da pre bilo kakvog uvođenja IDN, RNIDS mora da napravi akcioni plan i pravila za registraciju ovih domena. Potpuno se slažem i sa tim da bi osnovni princip trebalo da bude taj da se IDN domeni na ćirilici i latinici vezuju za ASCII domene i da se dele uz njih potpuno besplatno istim registrantima (dakle, da se IDN ne daju odvojeno). Ovo je, čini mi se, najprikladnije i za način na koji u Srbiji upotrebljavamo ova dva pisma.

Pozdrav,
Sloba

[ websurfer @ 02.11.2009. 19:31 ] @
Citat:
stani-pani

I za kraj, biću slobodan da izađem sa jednim predviđanjem. Po meni u budućnosti ćemo koristiti govor za korišćenje interneta i odlazak na sajtove. Upravljanje glasom je delimično već moguće na novijim telefonima a i nekim drugim uređajima. Ako tako bude (a ja sam siguran da hoće)...zamislite situaciju kada kažete npr idi na "obuca taćka com" umesto "obuća tačka kom". No, bar će biti veća potražnja za zanimanjem logopeda.


Bas tolike promene u navikama ne verujem da ce uskoro biti masovne i kada je sa tehnicke strane potpuno izvodljivo. Masi ljudi ce biti glupo da izgovaraju pred uredjajem sta zele da posete ili glasom da zadaju komande kompjuteru. Meni je npr. bezveze glasovno biranje i na telefonima a verujem da ovakav stav ima jos masa ljudi. Slicno kao sto, sa druge strane, ne bih voleo da mi neki program cita vesti ili knjige vec volim sam da citam.


Citat:
stani-pani
Sve se više na internetu traže proizvodi i usluge i za to je vrlo bitna lokalizacija.


Sa ovim se u potpunosti slazem i u mnogim slucajevima jako je bitno da sajtovi budu sto vise prilagodjeni lokalnim potrebama.
[ websurfer @ 02.11.2009. 19:39 ] @
Citat:
twiddle
Potpuno se slažem i sa tim da bi osnovni princip trebalo da bude taj da se IDN domeni na ćirilici i latinici vezuju za ASCII domene i da se dele uz njih potpuno besplatno istim registrantima (dakle, da se IDN ne daju odvojeno).


Besplatno? Cisto sumnjam da ce tako biti (jedino mozda ako cena domena prethodno bude duplirana ).

A i kako bi se to sa tehnicke strane izvelo ukoliko bi neko imao stranu rec u domenu gde su koriscena latinicna slova za koja ne postoje adekvatna slova u cirilicnom pismu (w,x,y,q)? Ili bi to (u toj teoriji) vazilo samo u slucaju da je domen napisan "domacim" latinicnim slovima bez ovih karaktera?
[ m257 @ 02.11.2009. 21:49 ] @
Mislim da se ovde ne postavlja pitanje da li bi trebalo da imamo ćiriličan domen, kao i mogućnost da koristimo našu latinicu u imenima domena (šđčćž) - odgovor je da! Takođe mislim da nije pitanje kada bi trebalo da to uvedemo - odogovor je što je pre moguće. Opet ponavljam ako to već rade Rusi i Bugari zašto ne bi mogli i mi? Zašto su oni glupi i ne poštuju neke "međunarodne standarde", a mi pametni? :) Ili Grci, oni isto ne koriste latinicu i odavno imaju mogućnost registracije imena .gr domena na svom alfabetu, ili brojne "latinične" zemlje koje nude domene sa svojim specifičnim latiničnim slovima (ş, é, á, ü itd), a mi se još čvrsto držimo "ošišane latinice", čak ni tu ne popuštamo! ;) Nama daleke zemlje koje imaju neka druga pisma već neću ni da spominjem.

Pitanje koje se postavlja je kako sve to na najbolji način izvesti? Mislim da bi diskusija trebala da krene isključivo u tom pravcu.

Pošto Rusi uvode .rf (ćirilicom), a Bugari .bg (ćirilocom) najlogičnije je da Srbija dobije neki domen kao što je npr. .sb (ćirilicom). Zašto .sb a ne .rs? Prosto zbog toga što bi se stvarala konfuzuja sa latiničnim .pc, a pošto se ćirilično i latinično b razlikuju onda je bolje koristiti to slovo. Iz tog razloga Rusi uvde .rf a ne .ru tj. .py! Bugari imaju sreće! :)

Ćirilični domen pre svega treba da bude namenjen za sadržaje na ćirilici ali je ipak na registrantima da odluče kako će ga i za šta koristiti! Slažem se sa svima koji misle da bi uz svaki ASCII .rs domen bilo jako dobro da RNIDS besplatno da i po jedan domen na našoj ćirilici i latinici (šđčćž), nema boljeg načina za promociju, a neću ni da govorim koliko bi to bilo značajno za razvoj našeg kulturnog identiteta. Naravno, to bi trebalo da bude dobrovoljno, ko želi da tu mogućnost iskoristi super, a ko ne želi ne mora. :) No ja sam takođe skeptičan i pribojavam se da, znajući RNIDS, to ipak dodatno ne podigne ionako bezobrazno visoke cene domena!!

Vezano za slova čiji ekvivalent ne postoji u našoj ćirilici, očigledno je da tu imamo strane nazive i onda treba posegnuti za prostim pravopisom, gde postoje jasna pravila kako se strane reči pišu na našem pismu - fonetski (kao što se govore). :) Po tome bi JacquesVilleneuve.rs postao ŽakVilnev.rs (ćirilicom, a što ne i našom latinicom). :) Naravno, isto važi i za naša digrafska slova (lj, nj, dž, dj) koja su po ASCII-ju dva karaktera, a po UNICODE jedan.
[ iizuzetan @ 02.11.2009. 22:30 ] @
Ja licno nikad ne bih napravio domen u cirilici jer totalno nije ni ekonomicno, a ni podesno za posetioce. Pogotovu zato sto i u Srbiji jako malo ljudi ima podesen windows za pisanje na cirilici, pa kako onda da upisu u internet pregledac moj sajt? Znaci totalno nebulozno. Drugo je rusija, ona ima 200 000 000 mozda potencijalnih ljudi koji mogu da posete sajt a nase trziste na cirilici sa gastarbajterima mozda jedva i 15 000 000, i kad se od toga oduzme jedno 90% koji nemaju cirilicu u windows ostaje ti 100 000 ili 150 000 potencijalnih posetioca.
[ iizuzetan @ 02.11.2009. 23:00 ] @
Dobro, ako neko smatra da mu iz nekog razloga (ekonomskog, praktičnog ili nekog trećeg) nije korisno da ima IDN domen (bio on na ćirilici ili našoj latinici) naravno da ga onda neće ni koristiti. :)

No ako govorimo o uvođenju IDN domena onda se mora razmišljati ne samo o sadašnjem stanju, nego i o budućem! Neko gore napisa da je potpuno prirodna želja i potreba ljudi da komuniciraju na svom jeziku. Možemo mi sad da diskutujemo o broju ljudi koji bi mogli/umeli da koriste ćirilicu na svojim kompjuterima; evidentno je da mnogi potpuno neopravdano (da li iz neznanja, navike ili puke lenjosti i nezainteresovanosti) još uvek retko pišu i našom latinicom!! No mišljenja sam da te brojke uopšte nisu bitne. Ako govorimo o budućnosti ne sumnjam da će se vremenom broj ljudi koji koriste naša pisma povećavati; taj procenat je svakim danom sve sve veći i veći (setimo se samo stanja od pre 5 ili 10 godina). Eto i ja sam do pre godunu-dve pisao isključivo ošišanom latinicom pa sam se u međuvremenu promenio! :) Ono što je najbitnije je da već sada treba omogućiti, tj. preciznije rečeno raditi kako bi se omogućilo da se to i dogodi! Dakle, uvođenje naših pisama u domene bi bilo jako korisno i za povećanje ukupne pismenosti i svesti kod ljudi zašto je važno da se pravilno koriste OBA naša pisma! Ja pismo nekog jezika pre svega povezujem sa kulturnim identitetom, pa tek onda sa ekonomijom i tehnikom. Zbog toga nisam za čekanja i odlaganja kako bi se videlo kako će to rešiti Rusi ili Bugari, već mislim da bi odmah trebalo prionuti na posao. Svi razlozi protiv, po mom skromnom mišljenju, nisu toliko ubedljivi kada se uzme vremenski okvir od 10+ godina.
[ Predrag Supurovic @ 02.11.2009. 23:21 ] @
Citat:
m257: Mislim da se ovde ne postavlja pitanje da li bi trebalo da imamo ćiriličan domen, kao i mogućnost da koristimo našu latinicu u imenima domena (šđčćž) - odgovor je da!


Ba[ naprotiv, to jeste pitanje i odgovor nije ni bliyu tako jasan a kamoli - da. Kako sada stvari stoje na to ne treba trošiti pare, jer, kao što reče Beri, to j eisto kao da kupujemo placeve na Mesecu - naše je a potpuno neupotrebljivo.

Citat:

Takođe mislim da nije pitanje kada bi trebalo da to uvedemo - odgovor je što je pre moguće.


Baš naprotiv. U celu tu stvar ako se bude ulazilo treba ući što je kasnijemoguće, kada budu, to jest ako budu prevazuićeni svi problemi, i ako se pokaže da to može da zaživi i funkcvioniše. Sada bacati pare na tako nešto je besmisleno.


Citat:

Opet ponavljam ako to već rade Rusi i Bugari zašto ne bi mogli i mi?


Jel ti tako sve u životu radiš tako što vidiš d aneko radi pa trčiš i ti?

Citat:

Pošto Rusi uvode .rf (ćirilicom), a Bugari .bg (ćirilocom) najlogičnije je da Srbija dobije neki domen kao što je npr. .sb (ćirilicom).


Jedini logičan ćirilični domen koji Srbija treba da korsiti je .RS (ćirilicom, Gojko nadam se da si sad srećan ko kuče u liftu jer si nam zabranio da koristimo ćirilicu na ES-u). Koristi neki drugi domen je van pameti. Ako taj domen nije praktičan, onda ne treba koristiti nijedan.

Citat:

Ćirilični domen pre svega treba da bude namenjen za sadržaje na ćirilici ali je ipak na registrantima da odluče kako će ga i za šta koristiti!


Ajd sad malo razmisli, koliko administratora sajtova će da se upušta u igru zvanu - za svako pismo drugi domen. U to mogu da se upuštaju samo oni koji imaju mnogo para, ili imaju vrlo male i nezahtevne sajtove. Ostalima se ne isplati.

Citat:

Vezano za slova čiji ekvivalent ne postoji u našoj ćirilici, očigledno je da tu imamo strane nazive i onda treba posegnuti za prostim pravopisom, gde postoje jasna pravila kako se strane reči pišu na našem pismu - fonetski (kao što se govore). :) Po tome bi JacquesVilleneuve.rs postao ŽakVilnev.rs (ćirilicom, a što ne i našom latinicom). :) Naravno, isto važi i za naša digrafska slova (lj, nj, dž, dj) koja su po ASCII-ju dva karaktera, a po UNICODE jedan.


A šta ćeš sa tim da Pravopis nije definiso kako se preslovljavaju sve strne reči na ćirilicu? Šta ćeš sa tim, što postoje neki poznati nerešeni primeri takvog preslovljavanja, pa je prihvaćeno dva ili više oblika? Šta ćeš sa tim što je Pravopis promenjen pa je promenjen i način preslovljavanja ali su stari i dalje u upotrebi jer su ljudi na njih navikli? Trebalo bi da RNIDS onda omogući da se za svaki ASCII domen obezbedi onoliko besplatnih ćiriličnih i latiničnih domena koliko kombinacija može da se napravi.

Na tome će čak i hosting provajderi dobro da zarade jer je broj domena po nalogu obično ograničen, a ovako će ljudima trebati više domena.

Bolje je to sve ostaviti po strani da se durgi zabavljaju pa kad oni prokljuve kakod a prevaziđu probleme to primeniti. RNIDS ima mnogo prečih stvari koje treba da uradi, ionako je funkcionalan samo deklarativno, koliko da ne može da se kaže da registracija domena ne funkcioniše.

Kad budu napravili da se .rs domeni (latinični) mogu registrovati konformo po ugledu na .com i kada cena domena bude bar dvaput niža od .com, onda neka razmišljaju da uvode ćirilične i latinične domene.
[ m257 @ 03.11.2009. 00:19 ] @
Citat:
Jel ti tako sve u životu radiš tako što vidiš d aneko radi pa trčiš i ti?


Eh, pa ne moramo sad baš da budemo toliko sarkastični! :) Ok, mišljenja po tom pitanju nam se očigledno razlikuju, ja to poštujem. No ako želiš iskren odgovor on glasi ne osim u slučajevima kada mislim da je to dobra ideja, a ovo je taj slučaj! Mislim da sam gore bio vrlo jasan šta sam hteo da kažem, ne moraš sad to da izvlačiš iz konteksta, no pojasniću. Očigledno da potrebu i korist od IDNa vide mnogi, Bugare i Ruse sam pomenuo prosto zbog toga što oni koriste ćirilicu kao i mi, no za IDN se zanimaju mnoge zemlje, pa i one koje koriste latinicu i imaju potebu sa svojim specifičnim slovima (opet kao i mi kod naše latinice). Stoga ne vidim ni jedan jak razlog zašto bismo stajali po strani. Postoji određeni broj ozbiljnih problema, niko to ne spori ali oni jednostavno moraju da se reše pre ili kasnije! Ja mislim da ne bi trebalo čekati neki sudnji dan ili nekog tamo spasioca već se odmah uhvatiti u koštac. Posebno kad uzmemo u obzir da je naš mali deo Interneta prilično nerazvijen.

Citat:
A šta ćeš sa tim da Pravopis nije definiso kako se preslovljavaju sve strne reči na ćirilicu? ...


OK, dobra poenta, vidiš, to su teme o kojima bi trebali da diskutujemo, kako sve te probleme prevazići. Oni se neće rešiti sami od sebe, neće ih rešiti ni Bugari, ni Grci, ni Kinezi, a osim toga ništa nije savršeno, uvek će se naći neka rupa i propust...

Citat:
RNIDS ima mnogo prečih stvari koje treba da uradi, ionako je funkcionalan samo deklarativno, koliko da ne može da se kaže da registracija domena ne funkcioniše.

Kad budu napravili da se .rs domeni (latinični) mogu registrovati konformo po ugledu na .com i kada cena domena bude bar dvaput niža od .com, onda neka razmišljaju da uvode ćirilične i latinične domene.
[/quote]

Apsolutno se slažem da ima i prečih problema kojima RNIDS treba da se bavi, daleko od toga da mislim da je ćirilični domen najvažnija stvar na svetu. Takođe se apsolutno slažem da bi cena morala da bude niža, ako ne dva puta od .com-a onda bar u rangu njega. No, to ne menja moje mišljenje da bi paralelno sa time trebalo raditi i na IDN. Kada sam rekao "što je pre moguće" nisam mislio "pod hitno", već pre onako kako je B3R1 već predložio, dakle da se krene od nekog jednostavnog eksperimentalnog servisa, da se to polako razvija itd, da se ne ponavljamo. U svakom slučaju, poenta je da nešto počne da se radi!

[Ovu poruku je menjao m257 dana 03.11.2009. u 01:43 GMT+1]
[ srpsko gradjevinarstvo @ 03.11.2009. 04:40 ] @
A zašto pa RNIDS mora biti zadužen za ćirilični domen? Možda ima još ekipa koje se "razumeju u žicu" i serveri im nisu na ETF.

Mene lično nervira to sakaćenje srpske latinice i neki šugavi trikovi sa cosavim čć, ili umesto š sa s. I šta se ovde pojedinci bune? niko vas ne tera na ćirilični domen, to je dobrovoljno..
[ Predrag Supurovic @ 03.11.2009. 06:59 ] @
Citat:
m257: Stoga ne vidim ni jedan jak razlog zašto bismo stajali po strani. Postoji određeni broj ozbiljnih problema, niko to ne spori ali oni jednostavno moraju da se reše pre ili kasnije! Ja mislim da ne bi trebalo čekati neki sudnji dan ili nekog tamo spasioca već se odmah uhvatiti u koštac. Posebno kad uzmemo u obzir da je naš mali deo Interneta prilično nerazvijen.


Upravo zato što smo mi mali igrači ne treba da se petljamo i hvatamo u koštac. Mi nemamo para za to igranje. Nek se igraju drugi, pa kada to naprave da više nije igračka mi treba da uđemo na gotovo.

Citat:

Kada sam rekao "što je pre moguće" nisam mislio "pod hitno", već pre onako kako je B3R1 već predložio, dakle da se krene od nekog jednostavnog eksperimentalnog servisa, da se to polako razvija itd, da se ne ponavljamo. U svakom slučaju, poenta je da nešto počne da se radi!


Mi se i ovako bunimo što su rs domeni bezobrayno skupi, a za te eksperimente će im trebati još više para. Ja, a siguran sma i većina drugih korsinika .RS domena ne želi da plaća to eksperimentisanje. Mi želimo da dobijemo funkcionalan servis za nacionalni domen i želim oda se naš movac troši na to.

Slažem se da RNIDS treba da počne da nešto radi, ali pre svga da radi ono što je već počeo pa nikako da krene s mrtve tačke. Ionako su se do sada pokazali nesposobni da se nose i sa ovim, tako jednostavnim problemom .RS domena i od njih ne treba očekivati da će oni da rešavaju mnogo kompleksnije probleme koji dolaze sa IDN domenima. Time će možda moći da se bavi neka nova ekipa u RNDIS-u, ako ikada dođe do smene.

> niko vas ne tera na ćirilični domen, to je dobrovoljno..

Nije to dobrovoljno. Ćirilični domen je veoma skup, a taj novac če RNIDS da uzme od nas. Iovako nas deru sa cenama domena, samo nam još treba da pokrivamo i njihove eksperimente. Em treba da plaćamo stotine kvadrata nepotrebnog poslovnog prostora, em da plaćamo sponzorstva RNIDS-a njihovim pulenima, emd a plaćamo da se vozaju džipovima i organizuju žurke u Hajatu, em i da plaćamo da se oni igraju sa ćiriličnim domenima, a pri tom, nisu uspeli da naprave ni ovo sa ASCII domenima da funkcioniše kako treba.
[ m257 @ 03.11.2009. 13:02 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Nije to dobrovoljno. Ćirilični domen je veoma skup, a taj novac če RNIDS da uzme od nas. Iovako nas deru sa cenama domena, samo nam još treba da pokrivamo i njihove eksperimente. Em treba da plaćamo stotine kvadrata nepotrebnog poslovnog prostora, em da plaćamo sponzorstva RNIDS-a njihovim pulenima, emd a plaćamo da se vozaju džipovima i organizuju žurke u Hajatu, em i da plaćamo da se oni igraju sa ćiriličnim domenima, a pri tom, nisu uspeli da naprave ni ovo sa ASCII domenima da funkcioniše kako treba.


IDN nije baš toliko skup za neki registar kako se na prvi pogled čini, a RNIDS ima sasvim dovoljno sredstava da to izgura bez ikakvih problema čak i kada bi smanjio cene .rs domena! Uostalom, kada bi RNIDS skresao sve te nepotrebne troškove, luksuziranja, naduvane plate, honorare, naknade, dnevnice i sl. odlivanje para u ko zna koje tokove ostalo bi sasvim dovoljno novca, više nego što je potrebno za razvoj IDN domena. Po meni su domeni na našoj ćirilici i latinici (nikako ne smemo da zaboravimo i ovaj drugi) neuporedivo bitniji od npr. naknade od 30k za ispijanje kafe na sednici UO (uključujući tu i predsednika Skupštine) i verujem da bi većina registranata .rs domena pre volela da se novac daje za razvoj nego za birokratisanje...
[ B3R1 @ 03.11.2009. 13:03 ] @
Citat:
Upravo zato što smo mi mali igrači ne treba da se petljamo i hvatamo u koštac. Mi nemamo para za to igranje. Nek se igraju drugi, pa kada to naprave da više nije igračka mi treba da uđemo na gotovo.

Hmmm ... i da i ne. Ako je tako, onda bismo mogli da raspustimo sve nase domace naucne institute i univerzitete, jer ionako nemamo para za to. A i ETF, FON i ostale IT fakultete, jer - zaboga - ionako to Kinezi rade jevtinije.

Bolje razmisljaj ovako:

(Mi == Internet_zajednica_Srbije /* Sta god da to znaci */) zaista nemamo para za igranje i to je cinjenica. Doduse, pitanje je koliko je to zaista para. To bi pre svega neko ko ima uvida u arhitekturu softvera koji RNIDS trenutno koristi morao da ume da proceni. Radi se o kolicini programerskih sati potrebnoj da se trenutni softver prilagodi potrebama IDN. Ali cak i da nemamo para ...

... neko tamo dovoljno mocan i imucan (a.k.a. FP7; pogledaj i info na srpskom) ima! Stavise, Srbija se nalazi na listi zemalja koje imaju pravo da se prijave za FP7 projekte i koriste fondove EU za istrazivacke projekte i poduhvate. RNIDS, uz pomoc nekog od domacih instituta, fakulteta ili istrazivackog odeljenja neke od domacih kompanija, bi mogao da se prijavi i dobije sredstva za razvoj cirilicnih domena. A ako se jos udruzimo sa Rusima i Bugarima imamo sanse da pokrenemo neki zajednicki razvoj cirilicnih domena.

Sta bi "nama" to donelo?

- Malo novca od EU. :-)
- Vidljivost u Internet svetu.
- Priznanje za inovaciju.
- Znanje i iskustvo.
- Nova radna mesta za nekoliko mladih i kreativnih ljudi.
- Odliv mozgova, doduse, necemo uspeti ni da sprecimo, ni da ublazimo, ali to i nije namera.
- Malo politickog marketinga.

Steta je sto je bas pre nedelju dana zatvoren konkurs za jednu veliku grupaciju IT projekata. Ali bice jos prilike sledecih godina.

Naravno, niko ne moze da garantuje da ce takav jedan zahtev proci. Ali vredi se pomuciti, jer bez obzira koliko zastrasujuce i apstraktno deluju naslovi nekih projekata velika vecina je obicno prodavanje magle. Potrebno je samo angazovati ljude koji su vec prosli kroz proceduru konkurisanja za FP7, sastaviti predlog projekta, uraditi studiju ...

Eto, malo naucne fantastike.

Ali ako cemo iskreno - pre bih voleo da sto pre vidim da, recimo, dobijemo ENUM za +381 i operativnu DNSSEC infrastrukturu unutar .rs zone, nego IDN. Ovo prvo nam je potrebno za VoIP i ima daleko vecu tezinu i trzisni potencijal od cirilicnih domena. Ovo drugo, jer je pitanje dokle ce krpezi u BIND-u drzati vodu i kada ce autentifikacija DNS saobracaja postati imperativ.

A sad - back to reality ... i raspravu oko "zice". :-)

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 03.11.2009. u 14:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 03.11.2009. u 14:51 GMT+1]
[ srpsko gradjevinarstvo @ 03.11.2009. 13:51 ] @
Ima i drugih fakulteta gde se ljudi bave IT poslovima, nije samo ETF i Fon. Ali eto oni misle da su glavni za "žicu". Sećam se onog umetnika sa FON,koji je pomislio da će baš on biti glavni baja u RNIDS pa odmah kupio www.rnids.org, pa kad mu se izjalovilo pustio da istekne. Sad se na TV trpa neki Rade Veljanovski, kao on će meni da određuje da li ja u Srbiji mogu da pratim HRT i Bih kanale. Očigledno treba jednopartijski da razmišljam uz tv dnevnik u pola osam.

Beri,

za te projekte ste u pravu. Ali vi kao da niste živeli u Srbiji. Evo klasičan primer:

Došao mlad pop u jedno mesto na Drini. Čovek čuje za NIP, konsultuje stručnije od sebe, i podnese zahtev za sredstva za izgradnju konaka, crkvenih objekata i slično. Za to vreme ekipa u opštini piše konkurse za Nip po principu Pera zadužio Miku, Mika Žiku, ovaj odneo kući sinu da uradi, ovaj batalio. Na kraju Pop dobio sredstva i krenuo u radove. Došla kontrola i kada su videli koliko je uradio, odobrili mu još novca. Opštini nije prošao ni jedan plan za NIP, jer ih onaj kome je dato da pošalje nije poslao.

To što daje Eu, treba neko da prati, da sprema projekte, da bude pismen informatički i tehnički. Njih u Briselu ne zanima da li nešto može MUP Srbije da kontroliše na internetu, već da li imaju svi papiri za konkurs.

Uostalom ako RNIDS ne može da vodi ćirilični RS domen , možda ima neko ko zna. Imamo mi i ETF u NS, Niš-u, Čačku. Nisu ovi sa Bgd Bogom dati. Uostalom oni su se dosad pokazali kao glavni kočničari svega i tu je bezbroj primera.

Evo sajt ceo u ćirilici

www.pogledi.rs..e njima bi baš legao ćirilični RS.

Ko želi i hoće da ima ćirilični treba mu omogućiti. Ja se ćirilice ne stidim. A stvarno mi je dosadilo da na internetu šišam naša slova šđčćž da bi tamo neke barabe u Britaniji i Usa bile zadovoljne..Kao oni uvode internet standarde..
[ B3R1 @ 03.11.2009. 14:16 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Ima i drugih fakulteta gde se ljudi bave IT poslovima, nije samo ETF i Fon.

Nazalost. Ali to je slika i prilika naseg mentaliteta i naseg drustva. Svaki univerzitet ima obicno po jednu katedru ili fakultet koji su maticni za odredjenu naucnu oblast. Jedino Univerzitet u Beogradu ima ETF, FON, Matematicki i Ekonomski fakultet koji se bave informatikom. Gde to ima?
Citat:
Sad se na TV trpa neki Rade Veljanovski, kao on će meni da određuje da li ja u Srbiji mogu da pratim HRT i Bih kanale.

Televizija je posebna oblast, uredjena autorskim, izvodjackim i emiterskim pravima. I ako HRT uveze neki film/seriju i za to plati prava prikazivanja ta prava vaze za podrucje Hrvatske, ali ne i drugih zemalja. Ako je uopste bilo reci o tome ...
Citat:
To što daje Eu, treba neko da prati, da sprema projekte, da bude pismen informatički i tehnički.

Tacno. Ali ne vidim kakva je veza ove price sa popom i fondova EU. Ali nemoj da mislis da je u EU nesto bolja situacija i da se tu ne dobijaju pare po babu i stricevima. Samo su pare vece, a babo i stricevi skupljaju kajmak u malo lepsim, belim rukavicama. :-) Da se Vlasi ne sete. :-)
Citat:
Uostalom ako RNIDS ne može da vodi ćirilični RS domen , možda ima neko ko zna.

RNIDS moze i treba uvek da angazuje ljude koji najbolje umeju da odrade odredjeni posao po njihovim procenama. Da li je to neki fakultet ili neka privatna kompanija nije bitno.
Citat:
Ko želi i hoće da ima ćirilični treba mu omogućiti. Ja se ćirilice ne stidim. A stvarno mi je dosadilo da na internetu šišam naša slova šđčćž da bi tamo neke barabe u Britaniji i Usa bile zadovoljne..Kao oni uvode internet standarde..

Niko se ovde ne stidi cirilice. Pitanje je jedino da li bez cirilicie u URL polju browsera mozemo da prezivimo ili ne. Mislim da mozemo, jos jedno duze vreme. Ali to ne znaci da ne treba da se time bavimo.

Uostalom, budi malo koristan, pa napravi anketu medju svojim esnafskim kolegama. Upitaj ih koliko njih koristi posrbljeni Windows, koliko njih ima ispravno podesenu cirilicnu podrsku i tastaturu u Windowsima, a koliko njih jos uvek krpi i budzi one CTimesRoman i YUCTimesRomanBoldItalic fontove, uz razne ParaWin programcice ... koliko njih pise sluzbene dokumente, prezentacije i tabele cirilicom ... A koliko njih koristi cirilicu na tehnickim crtezima napravljenim u CAD programima, tipa AutoCAD ili Visio. Hajde, da vidimo i to cudo! I kako onda ocekujes da ce neko pristati da koristi cirilicne URL?

Znaci - cirilica DA, ali ne treba zuriti.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 03.11.2009. 14:46 ] @
Priču sa popom sam napisao, da bi videli da što šta može, ali treba biti uporan i ispuniti uslove. Primera radi, kod izrade projekta mosta preko Ade, neki naši i hrvatski fakulteti su izgubili tender, jer nisu prikupili dokumentaciju. Jedan list fali i od posla nema ništa.

I Građevinski Fakultet ima katedru za informatiku:)

Nama je npr. bitnije da skupljamo dokumentaciju o vlasnicima domena .RS i da to neko arhivira, srećom je ukinuto, nego da prati projekte koje podržava EU.
[ tahiya @ 08.11.2009. 14:31 ] @
Mozda ovako.. Kao sto mnogi kazu.. srbija je zemlja koja ima 2 pisma.. latinicu i cirilicu, pa bi mozda za takve zemlje bilo dobro da uvedu 2 razlicite domene za jednu zemlju, tako da se korisnici oprijedele koju domenu da koriste. PC ili RS..

A ako se ne dogovorite, mozda koristite jednu domenu u kojoj imate dva pisma.. RC (r- lat; c-cyr) ili PS (P-cyr; S-lat) .. hahah..
[ srpsko gradjevinarstvo @ 08.11.2009. 17:41 ] @
Sve nameće potrebu formiranja ĆNIDS kao posebne organizacije, jer stručnjaci za kablove sa ETF i RNIDS-a nemaju ideju kako to da rade
[ viss02 @ 14.11.2009. 17:43 ] @
Ja sam protiv ovoga. Zar nisu dovoljno zakomplikovali zivot i "ubili" mnogo linkova tako sto su ukinuli .yu nego kada to zazivi u Srbiji forsirece da se sa .rs predje. Ziveo .com
[ solarko @ 19.11.2009. 08:00 ] @
Treba imati kao opciju, pa ko zeli da kupi, neka kupi.
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2009. 08:11 ] @
Da ne košta mnogo, to bi bilo u redu. Problem je što uvođenje ćiriličnog domena mnogo košta i neopravdano je praviti takav trošak sam zato da poneko ko ima specifične potrebe može da ga upotrebi. Ogromnoj većiti ćiriličan domen neće biti interesantan, ne zato što ne vole ćirilicu, nego zato što je nepraktičan.

U praksi taj domen će uglavnom biti registrovani samo zato da se zaštite (rezervišu) imena da ne bi neko drugi mogao da ih koristi.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 20.11.2009. 11:31 ] @
U celoj stvari krivi su Rusi :)

Da su se umesto čistki po političkoj liniji bavili otkrivanjem interneta danas bi ćirilica i komunizam bili svetski brendovi na internetu :)

Ovako pretekli ih ameri a nama ostade latinica i ćosava šđčćž slova.

[ m257 @ 21.11.2009. 14:19 ] @
U međuvremenu je Ukrajna treća zemlja (posle Rusije i Bugarske) koja se uključila u priču oko ćiriličnog domena.
[ TheMare @ 21.11.2009. 21:50 ] @
Po mom bi naj ljepše bilo npr www.srbija.srb
[ m257 @ 21.11.2009. 22:36 ] @
Domen bi trebao da bude što je kraće moguć, tako da je ipak najbolje rešenje .sb. Naravno ICANN traži da se u slučaju ćiriličnog domena bar jedno slovo grafički razlikuje od latiničnog, a u našem slučaju je najpodesnije b.
[ euripyd @ 22.11.2009. 10:30 ] @
A sta je sa www?
Ocemo i to na cirilici?

njnjnj.srbija.com

ili

dabljudabljudablju.srbija.com

Mada sam ja pobornik jednakosti i ravnopravnosti. Cirilica je jedno od pisama koje koristi veliki broj zemalja.
Interesantno je da je Rumunija imala cirilicu do kraja 19 veka, i da nije bilo reforme to bi bio jedini latinski jezik na cirilici.

[Ovu poruku je menjao euripyd dana 22.11.2009. u 22:05 GMT+1]
[ TheMare @ 22.11.2009. 22:02 ] @
prijatelju nisam mislio za www nego za ovo zadnje .srb tako bi mislim naj ljepše bilo i da je ćiriličnim slovima a ne latiničnim
[ Sauron @ 26.11.2009. 21:55 ] @
Citat:
euripyd: A sta je sa www?
Ocemo i to na cirilici?

njnjnj.srbija.com

ili

dabljudabljudablju.srbija.com

Bilo bi sšm.srbija.rs (svetska široka mreža)
[ mr. ako @ 26.11.2009. 22:58 ] @
Mozda bi u duhu naseg jezika vise odgovaralo mšs (mreza širom sveta) ili jos bolje bm (belosvetska mreza)!
[ acatheking @ 26.11.2009. 23:09 ] @
Citat:
A sta je sa www?
Ocemo i to na cirilici?

njnjnj.srbija.com

ili

dabljudabljudablju.srbija.com

Mada sam ja pobornik jednakosti i ravnopravnosti. Cirilica je jedno od pisama koje koristi veliki broj zemalja.
Interesantno je da je Rumunija imala cirilicu do kraja 19 veka, i da nije bilo reforme to bi bio jedini latinski jezik na cirilici.


Citat:
Bilo bi sšm.srbija.rs (svetska široka mreža)

Citat:
Mozda bi u duhu naseg jezika vise odgovaralo mšs (mreza širom sveta) ili jos bolje bm (belosvetska mreza)!


Niste ni citali temu od pocetka, sve je lepo objasnjeno. Bitno je napisati nesto na forumu i biti duhovit. Veoma konstruktivna diskusija.
[ m257 @ 27.11.2009. 03:26 ] @
Za neupućene, www nije deo imena domena i može se potpuno izostaviti! ;)
[ mr. ako @ 27.11.2009. 10:05 ] @
@acatheking
Da, naravno da sam citao temu od pocetka! I da, naravno da sam znao osnovne stvari i pre nego sto je objasnjeno ovde...
Ne vidim u cemu je problem nasaliti se malo... Steta sto nemas smisla za humor. :P Btw, moja poruka je vise bila upucena @Sauron, ako pazljivije pogledas poruke.
Ukoliko ovo u velikoj meri remeti diskusiju, molim moderatore da obrisu poruku. Hvala!

Marko
[ tasa5 @ 27.11.2009. 15:01 ] @
Mislim da je bespotrebno uvoditi sad i domen na ćirilici(mislim na Srbiju). Time se znatno komplikuju stvari i ne dobija se ništa posebno.
Stvarno ne znam koji bi argumenti bili za. Osim ako neko nije zaluđenik za ćirilicom pa mu je ceo os na ćirilici.
[ zgas @ 05.12.2009. 14:01 ] @
kada dolazi domen cirilica?
[ m257 @ 05.12.2009. 14:17 ] @
Ne zna se još tačno, treba vremena za svetu. :) Ali UO RNIDSa je prošlog meseca doneo odluku da se uđe u proceduru tako da se, koliko znam, već radi na tome.
[ mr. ako @ 12.12.2009. 19:47 ] @
Stigla cirilica u EU. :P





...slike su sa sedo.com, taman da se vidi koliko ce da vrede domeni sa ne-alfabet pismom u svetu na aukcijama.
[ o2seo.com @ 17.12.2009. 11:38 ] @
Ne vrede bas nesto puno :)
[ bttp @ 27.12.2009. 18:09 ] @
Znam da je offtopic, i svojevrsna tabu tema na ovom forumu, ali po ovome se vidi koliko je neumesno cenzurisati ipotrebu ćirilice na eS. Znači dok se u svetu uvode ćirilični domeni, mi i dalje ne možemo da se služimo sopstvenim pismom na ovom forumu. Argument kako je to zbog "stranih" korisnika ne stoji, jer je u okolnim zemljama ćirilica takođe službeno pismo, osim u Hrvatskoj. A oni bi, između ostalog, mogli da obnove znanje pisma koje je skroz kompatibilno i sa njihovim jezikom.

Drugi argument se odnosi na tehničke prepreke u smislu pretrage foruma. Pa ako je Google mogao to uspešno da reši, ne vidim da je to toliki problem. Zato mislim da je krajnje neumesno cenzurisati ćirilicu na kojem su većina korisnika ipak Srbi, ili žive u Srbiji.

Ne znam zašto se neki raduju navodnom umiranju ćirilice (markom)? Zašto ti ona smeta? Ja vidim da se, nakon dugog perioda izgubljenog i nejasnog nacionalnog identiteta i toga da se svi "prave Englezi", tako što se služe latinicom, mnogi mladi vraćaju ćirilici.

Glede domena, argument da je ćirilica neupotrebljiva zato što nije praktična za npr. strance, je krajnje upitan. Šta nekome vredi što ume da ispiše domen latinicom, ako ne razume sadržaj koji je na srpskom? Isto kao što većina ljudi ovde ume da nađe nemačke, francuske i ostale domene, ali šta im to vredi kad ne govore nemaćki, francuski itd. te samo mogu da bleje u te stranice ko tele u šarena vrata, ako nema sadržaja na engleskom.

Stoga, to jednostavno ne stoji, jer onaj ko zna srpski znaće i ćirilicu, a onaj ko ga ne zna, neće mi značiti ni to što je ime domena na latinici.

Mislim da je krajnje vreme da se na forumu prestane sa cenzurom ćirilice i omogući korisnicima da se služe svojim maternjim jezikom i pismom.

P.S. Čak i na hrvatskim forumima ćirilica nije cenzurisana, te se može slobodno postovati sližeći se njome.

Brisanje ovog posta bi samo još jednom pokazalo da je ova tema tabu na forumu.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 15.01.2010. 07:09 ] @
Od 2011. godine ćirilični domeni
15.01.2010. - 02:50
PISMO - Vlada Srbije je juče zadužila Ministarstvo za telekomunikacije da preduzme mere kako bi se do 2011. godine obezbedili uslovi za dodelu internet domena na ćirilici. Slobodan Marković, savetnik u Ministarstvu telekomunikacija, objašnjava da to znači da će, uz sadašnji domen .rs na latinici, biti dodat i jedan potpuno novi ćirilični za koji se još ne zna kako će glasiti (možda, na primer, .srb ili .srbija na ćirilici).

24sata.rs
[ twiddle @ 15.01.2010. 10:04 ] @
Evo vam i moj twit od juče sa još par detalja :) http://twitter.com/smarkovic/status/7750715638
[ m257 @ 15.01.2010. 13:28 ] @
A kako će se odvijati ta rasprava o skraćenici i pravilima, ko će u njoj učestvovati?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 15.01.2010. 21:35 ] @
Slobo mora se formirati neko radno telo ili agencija :)
[ twiddle @ 16.01.2010. 00:57 ] @
@m257
RNIDS će napraviti plan uvođenja IDN ccTLD u kome će definisati ključne korake i datume. To će biti objavljeno, a u diskusiji će svi moći da učestvuju. Koliko sam razumeo, biće organizovani i okrugli stolovi na tu temu uživo. Ovo sve pričam na osnovu informacija iz druge ruke, pa možda ne bi bilo loše da neko iz RNIDS eventualno kaže nešto preciznije...

Pozdrav,
Sloba

[ mr. ako @ 03.03.2010. 13:04 ] @
Na RNIDS sajtu postoji forum ( ) i rasprava je otvorena na ovu temu...

http://www.forum.rnids.rs/index.php?topic=13.0
[ mr. ako @ 05.03.2010. 13:06 ] @
Internet domen na ćirilici do kraja godine
Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Srbije Jasna Matić izjavila je danas da bi Srbija do kraja ove godine treblo da dobije internet domen na ćirilici.
Citat:
"To će doprineti da se u Srbiji internet koristi još više i da bude u potpunosti dostupan svima", izjavila je ona u Privrednoj komori Srbije na proslavi dve godine rada Registra nacionalnog internet domena Srbije.

Internet domen na ćirilici, prema njenim rečima, omogućiće bolju komunikaciju države, privrede i građana, kao i lakše korišćenje elektronske uprave i elektronske trgovine, a dopinosiće i konkurentnosti Srbije.


"Javnom raspravom o uvodjenju internet domena na ćirilici, koja je danas počela, trebalo bi da se dođe do odgovora kako će Srbija biti predstavljena na svom zvaničnom pismu", rekla je Matićeva.



Ona je objasnila da će skraćenica koja će označavati Srbiju morati da sadrži bar jedan od karaktera koji je različit od bilo kog drugog na latinici, odnosno da bude specifičan za srpsko ćirilično pismo.

Savetnica direktora Registra nacionalog internet domena Mirjana Tasić je ukazala da skraćenica internet domena na ćirilici može da ima do 64 znaka i dodala da će predloge moći da daju građani i sve institucije u zemlji.

Na nekoliko veb sajtova će, kako je rekla, biti organizovano glasanje koje bi trebalo da na najdemokratičniji način dovede do najboljeg predstavljanja Srbije na inernetu.



Uvođenje internet domena na ćirilici, kako je ocenila Tasićeva, omogućiće očuvanje identiteta srpskog pisma i kulture. Skraćenica "srb" bi, prema rečima Matićeve, mogla da bude jedan od predloga za inernet domen Srbije na ćirilici.

Do sada su na svom pismu internet domene dobile Rusija i tri arapske zemlje, a pripremaju ih Bugarska, Kina i Japan.


http://www.blic.rs/Vesti/Drust...en-na-cirilici-do-kraja-godine
[ srpsko gradjevinarstvo @ 05.03.2010. 16:05 ] @
RNIDS je otvorio temu da kastrira diskusiju, jer im ovde ne odgovara sve što se kaže. Stvar više nego jasna.
[ m257 @ 05.03.2010. 16:56 ] @
Ruku na srce, ja do sada nsam primetio da tamo vrše bilo kakvu cenzuru. Ne kažem da je u budućnosti neće biti ali za sada je nema.
[ mr. ako @ 06.03.2010. 16:19 ] @
^ Slazem se. Zasad nema, ostaje da vidimo 'oce li biti...
[ mmix @ 06.03.2010. 21:54 ] @
"Na predlog Registra nacionalnog Internet domena Srbije (RNIDS), Srpska Pravoslavna Crkva se uključila u aktivnosti vezane za izbor ćiriličnog Internet domena Srbije" link

Ne ulazim u raspravu oko toga sta SPC tu trazi niti otvaram religija pro/con temu (niti je to po pravilniku), mene samo interesuje sta je "izbor ćiriličnog Internet domena Srbije"? Ne kontam sta tu ima da se bira?

[ anon68680 @ 06.03.2010. 22:47 ] @
Ummm... '.pc' ? :D
[ bugsu @ 06.03.2010. 22:56 ] @
pc su filipini , ne ? tako da se sada to bira (koliko sma ja skontao) .... i mozda bude .srb na cirilic
[ anon68680 @ 06.03.2010. 23:00 ] @
Ne, .ph je tld za filipine

http://en.wikipedia.org/wiki/.ph

.pc je koliko ja znam, slobodan.

Sve je iskreno ako mene pitate, gomila gluposti.
[ Srđan Pavlović @ 06.03.2010. 23:37 ] @
Citat:
Podsećamo da je ICANN, međunarodno telo koje upravlja internet domenima na svetskom nivou, 30. oktobra 2009. godine usvojio pravila koja omogućavaju korišćenje lokalnog jezika i pisma pri izboru niza znakova koji će predstavljati zemlju na internetu. Za te potrebe može se koristiti samo ne-latinično pismo, dok jezik domena mora da bude službeni jezik u državi o kojoj je reč. Jedini nacionalni internet domen koji Republika Srbija danas ima je .rs.


Na stranu crkva i sve to, ali ako su vec omogucili ovaj "feature", nek koristi ko voli, koga briga.
[ o2seo.com @ 07.03.2010. 10:24 ] @
I ovako niko nece koristiti taj domen, osim ako ne bude besplatan.
Nisu se ljudi puno zatrcali ni za .rs
[ mmix @ 07.03.2010. 10:55 ] @
Ma ne to i boli me briga ko ce sve da ucestvuje na toj seriji esnafskih jagnjecih brigada, nego ne razumem o cemu se radi fundamentalno.

Kao prvo kako moze nacionalni domen da bude non-latin kad su ISO kodovi zemalja latin.
Da li ovo znaci da ce se .rs zameniti sa .pc (ili .srbija cirilicom, sta god) ili ce taj TLD postojati paralelno sa .rs
AKo je paralelno, dal ce ljudi morati da placaju svaki pojedinacno ili ces dobijanjem .rs dobijati i .pc? Ako ne, zasto ne? Cemu paralelna domenska struktura?
Ako nije paralelno, tj ako ce .rs biti zamenjen sa .pc onda moram da pitam dal su normalni, to je odmah testera za nogu za bilo kakav buduci medjunarodni saobracaj (ko sem rusa i bugara moze da ukuca .pc)
Ako ovo uopste i nije nacionalni ICANN domen vec se koristi ona custom TLD fora (po kojoj svako ko je dovoljno zaludan i ima brdo para za bacanje moze da otvori svoj TLD, recimo .mmix) zasto onda to uopste placamo? I kojim parama? To uopste nisu mali iznosi.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.03.2010. 11:01 ] @
SPC i vojska Srbije treba da učestvuju i ne treba ih isključiti, ako oni već žele da učestvuju. Svaka grupa, koja želi da radi i pomogne u disjkusiji je poželjna. Ako LGT centar i Kvirija imaju interes za ćirilični RS domen neka se uključe. Ja sam primetio jedino da ovde jedna nebitna grupa umetnika vodi hajku na SPC i njeno učešće.
[ Predrag Supurovic @ 07.03.2010. 11:05 ] @
Jeste li probali da tamo napisete da je cirilicni domen notorna budalstina (sto i jeste) i da sve to rade samo da bi i dalje pljackali narod? Jeste li im preporucili da nase pare koje su nam vec uzzeli trose na nesto pametno, a na primer d abi mogli da smanej cene domena, s obzirom da ionako ne mogu tolike pare da potrose.

Bave se cirilicnim domenom, a nisu ni latinicni napravili da radi na iole pristojnom nivou.
[ Stefan Jocic @ 07.03.2010. 11:32 ] @
Citat:
Da li ovo znaci da ce se .rs zameniti sa .pc (ili .srbija cirilicom, sta god) ili ce taj TLD postojati paralelno sa .rs


Trebalo bi paralelno sa .RS domenom. Kao što i Rusija ima .ru i .rf domen.

Citat:
SPC i vojska Srbije treba da učestvuju i ne treba ih isključiti


Jedno je učestvovati, a drugo donositi odluke. Gledajući situaciju globalno verovatno će SPC doneti odluku o novom domenu.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.03.2010. 11:51 ] @
mi i da dobijemo ekstenziju .pc za ćirilični domen ne bi profitirali, jer bi RNIDS za.. do kraja. ma i .me da je pripao nama, mi bi ga svojom srpskom glupošću uništili.
[ MagicMaster @ 07.03.2010. 12:09 ] @
.srb je najbolja varijanta ... ima li negde ankete ...
[ Stranger2 @ 07.03.2010. 12:26 ] @
Citat:
Kao prvo kako moze nacionalni domen da bude non-latin kad su ISO kodovi zemalja latin.

Pa ako se uvedu unicode internet adrese onda ce se uvesti i odgovarajuci starndardi za primenu na internetu. Niko to ne pokusava da uradi odjednom. Uvek postoje unapred zadati rokovi. Pa pripreme. Donosenje standarda. Pa usvajanje i primena tih stndarda. Pa na kraju profunkcionise.Kada su u pitanju ostali Internet standardi uvek je trebalo dugo vremena od predstavljanja do primene. Ne verujem da sad odjednom postoji potreba za nekom zurbom.

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 07.03.2010. u 14:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 07.03.2010. u 14:19 GMT+1]
[ miroslavL @ 07.03.2010. 12:38 ] @
Negde sam pročitao da mora bar jedno slovo biti koje nije isto kao u latinici, tako da će sigurno biti .srb na ćirilici - po tom pravilu neće moći .pc.

Samo me zanima jer su rekli da će biti glasanje, pa jel zna neko sajtove na kojima će biti i šta je sve ponuđeno?
[ anon68680 @ 07.03.2010. 12:59 ] @
A mi nasli da se uporedjujemo sa Rusima...pa po fazonu, kako braca rusi tako i mi. Nema veze sto njih ima 20x puta vise, pa bi postojanje dva tld-a kod njih i moglo da se opravda. Licno ne vidim potrebu zasto bi trebalo da postoji i cirilicni internet domen Srbije, to ce izazvati samo jos vise konfuzije kod neiskusnih korisnika. Veliki broj ljudi ne zna ni da podesi keyboard na cirilicu. Mislim da je ovo samo jos jedan nacin da svima nama dobro poznata bagra profitira, jer ni ti domeni sigurno nece biti besplatni.
[ mr. ako @ 07.03.2010. 13:01 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Jeste li probali da tamo napisete da je cirilicni domen notorna budalstina (sto i jeste) i da sve to rade samo da bi i dalje pljackali narod? Jeste li im preporucili da nase pare koje su nam vec uzzeli trose na nesto pametno, a na primer d abi mogli da smanej cene domena, s obzirom da ionako ne mogu tolike pare da potrose.

Bave se cirilicnim domenom, a nisu ni latinicni napravili da radi na iole pristojnom nivou.

Iako si u pravu, to je potpuno druga tema...


[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 07.03.2010. u 14:49 GMT+1]
[ zoksula @ 07.03.2010. 13:10 ] @
Oni ce o cirilicnom domenima.

Mislim da ni politicar u nekoj najkorumpiranijoj zemlji na svetu ne bi uzeo pare namenjene za narodne kuhinje.
[ mr. ako @ 07.03.2010. 13:52 ] @
Citat:
miroslavL: Negde sam pročitao da mora bar jedno slovo biti koje nije isto kao u latinici, tako da će sigurno biti .srb na ćirilici - po tom pravilu neće moći .pc.

Samo me zanima jer su rekli da će biti glasanje, pa jel zna neko sajtove na kojima će biti i šta je sve ponuđeno?

http://www.forum.rnids.rs/index.php?board=1.0
http://www.forum.rnids.rs/index.php?topic=10.0
[ Horvat @ 07.03.2010. 19:46 ] @
Citat:
"To će doprineti da se u Srbiji internet koristi još više i da bude u potpunosti dostupan svima"


moze neko da razjasni kako ce cirilizacija i-net domena da ucini internet "u potpunosti dostupan svima"??
---

umesto da pomazu probajanju proizvodjaca napolju,oni ce da uvode cirilicne domene...pa ko ce napolju ici na cirilicni domen?
[ne mora ni cirilicni,dosta da ima nase kukice i kvakice na latinici,na isto se svodi]
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2010. 19:50 ] @
Sav pozitivan PR za cirilicne domene dolazi od ljudi koji ce profitirati od prodaje istih.

Takodje, firme ce biti bukvalno ucenjene da zakupe JOS irelevantnih domena koji im ne trebaju, samo zato da ih ne bi registrovao neko drugi i prikupljao posete na konto brenda firme. Ovim imamo bukvalno "domenski reket" od strane registara - i de-facto garantovan priliv novca od privrede :(

@Horvat - neka, ako ljudi bas zele cirilicne domene, sto im ne dati tu mogucnost... ako zele da budu dostupni samo ljudima koji razumeju srpski jezik pisan cirilicom - neka ih. Pretpostavljam da ce zadovoljstvo biti obostrano :-)

[ mmix @ 07.03.2010. 19:59 ] @
Da , ali to je igranka bez kraja. Onda ce da uvedu TLD .srbija, .serbia (latinicom), .srbije i .srbiji (i cirilicno i latinicno) , pa mogu da prodaju padezne forme tipa .iz.srbije i .u.srbiji u oba pismena, itd. A srpsiki biznisi samo placajte da neko ne ukrade domenski identitet. Jel ovo ispade klasicna prica da ICANN nema pojma sa kim ima posla?

Mora Gojko i da reprogramira ES, sad za sad nije moguce kaciti non-latin URLove , i moderacija ce biti otezana kad krenu ljudi da kaze pornjava URLove na arapskom i mandarinskom
[ Horvat @ 07.03.2010. 20:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
@Horvat - neka, ako ljudi bas zele cirilicne domene, sto im ne dati tu mogucnost... ako zele da budu dostupni samo ljudima koji razumeju srpski jezik pisan cirilicom - neka ih. Pretpostavljam da ce zadovoljstvo biti obostrano :-)


a pitao je neko ljude da li ZELE to?

da da,ubijace se od zadovoljstva :((
[ Ivan Dimkovic @ 07.03.2010. 20:12 ] @
Pa zele - ljudi koji rade u registrima, ljudi koji preprodaju domene... citav jedan biznis :)

Ovo je klasican primer "trange-frange" ekonomije, hajde da "omogucimo" dodatna, apsolutno nepotrebna, imena domena, naravno jer znamo da ce firme jednostavno morati po ko zna koji put da registruju i te domene... i eto, stvorili smo novu ekonomiju i garantovan priliv novca na nase racune :)

Sve je to lepo... ali ovaj put ce biti tragikomicno, kada se zakuva milion problema zbog tih unicode imena... na zalost, jedini pravi dobitnici svega ovoga ce biti registri, a svi ostali ce samo izgubiti jer ce morati da plate ceh, kako za samu registraciju - tako i tehnicku podrsku za podesavanje i otklanjanje svih problema, nove SEO optimizacije i kojesta.

Ali sta da se radi... kao i mnogo puta do sada, alavost na pare je pobedila zdrav razum. U ovom konkretnom slucaju je ta alavost nasla saveznika u vidu nacionalnih osecanja raznih zemalja pa je cela stvar bila jos laksa za progurati.

Ja sam inace potpuno siguran da ce vecina onih koji su zeleli ove domene (a da nisu registri!) zazaliti kada budu krenule komplikacije i gomila novih problema za koje ce morati da nalaze podrsku i tehnicka resenja. Njima ce opasti entuzijazam vrlo brzo... dok ce se ekipa iza registara smejati dok broje $$$ od "nacionalno svesnih" domena :-)
[ Tyler Durden @ 07.03.2010. 21:12 ] @
Ma ovce treba derati, uopste mi nije zao.
[ acatheking @ 07.03.2010. 23:53 ] @
Kako će ćirilični domen moći konkretno da se iskoristi? Neću moći da imam email adresu, jer email serveri ne podržavaju ćirilicu. Neću moći da imam web sajt, jer web serveri ne podržavaju ćirilicu.
Šta će mi onda takav domen???
Neka neko od gospode iz RNIDS-a objasni ovo sa tehničkog aspekta. Kada već plaćaju reklame po raznim časopisima i reklamiraju se kao privatno preduzeće zarad sticanja profita, trebalo bi da imaju odgovore na ova tehnička pitanja.
[ bobrock1 @ 08.03.2010. 00:23 ] @
...
http://primer.ispыtanie/%D0%97%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0

ne radi

treba
primer.ispыtanie ruskom ćirilicom
[ Goran Rakić @ 08.03.2010. 02:40 ] @
Citat:
acatheking: Neću moći da imam email adresu, jer email serveri ne podržavaju ćirilicu. Neću moći da imam web sajt, jer web serveri ne podržavaju ćirilicu.


To nije tačno, informiši se pre nego što tako arogantno postavljaš pitanja.

RFC3490
Citat:

IDNA allows the graceful introduction of IDNs not only by avoiding
upgrades to existing infrastructure (such as DNS servers and mail
transport agents), but also by allowing some rudimentary use of IDNs
in applications by using the ASCII representation of the non-ASCII
name labels.
[ mmix @ 08.03.2010. 10:18 ] @
IDNA je u najmanju ruku nevesta zakrpa. Algoritam ima dobar collision resistance, ali je i dalje prisutan veliki problem handshake-a i prepoznavanja imena van DNS sistema i cinjenica da punycode totalno ubija smisao komotnog rada sa ascii zone fajlovima.

Hocete http://veb.građevinarstvo.srb cirilicno na IDNA, to je http://xn--90abj.xn--80aafbbnw4blmgmn0t.xn--90a3ac, nesto mi se cini da je IP adresa citljivija jer je ovo podjednako necitljivo kao i %xx forma (doduse bar je kraca od onog uzasnog UTF7 kodiranja). I sta cemo sa svim UI based internet aplikacijama koje nisu unicode i ne znaju za punycode? Sucks to be you, kucaj punycode iz glave? To su realni operativni problemi zbog kojih nijedan iole ozbiljan internet igrac NECE imati samo cirilicni domen, svi ce imati dualno ili samo latin u zavisnosti od toga koliko su zabrinuti za nacionalno maznjavanje imena (zajedno sa svim pratecim dijakriticnim oblicima koje niko ne pominje a koji su btw onako veoma zgodni za fraud, ovako u nekom tekstu nije lako uociti da npr mëtro.srb nije isto sto i metro.srb, uostalom prosecnom coveku nesvesnom domenskih prevara ti oblici i ne znace mnogo, metro je metro zar ne, ali zato metro mora da plati sve dijakriticke oblike svih samogalsnika ako zeli da zastiti svoje ime od fraud-a)

Ovo je tako solidan primer ljudske zduovnosti i sje*avanja necega sto radi da bi se na brzaka napasale pare. I sam proces i mogucnost da lokal patriote biraju nacionalne nacionalno ispisane domene govori o tome, da je to notrmalna medjunarodna praksa onda bi i ISO oznake zemalja bile na nacionalnim pismima. Ovako se svodi na vi nama 25k evra (ako nemate trazite od poreskih obveznika) a mi vama ascii xn-- TLD koji hocete pa se busajte u grudi i terorisite lokalne biznise. Cudo nam nisu ponudili "uzmite dva i ustedite 20%" opcije :)
[ twiddle @ 08.03.2010. 11:49 ] @
Ista priča i za IPv6. Čista zavera proizvođača mrežne opreme da nam uvale nešto što nikome ne treba, jer NAT radi posao... a i taj DNSSEC žešće smara, a ne rešava ništa, jel'... šta tek reći za digitalizaciju televizije... verovatno je i to neka zavera... ;)
[ Tyler Durden @ 08.03.2010. 12:45 ] @
Nista konstruktivnije nisi imao da kazes? :)

Inace, DNSSEC ima propusta u dizajnu i uopste ne rijesava sve probleme zbog kojih je zamisljen. Zato je i implementiran u zanemarljivoj mjeri.
[ mmix @ 08.03.2010. 13:07 ] @
Kakava zamena teza, poredis pokusaje da se rese infrastrukturni i logisticki problemi CELOG interneta sa zadovoljavanjem nacionalnog zara lokal patriota koji su toliko nesigurni u sopstvenu kulturu da daju sebi za pravo da maltretiraju ceo svet da im tu kulturu prizna (sto se finalno svede na ignorisanje iste). Sta je sledece? Hocemo zahtevati da sav snail-mai liz inostranstva u srbiju bude adresiran cirilicom i vice versa? Naterajmo postare latinicnih nacija da nauce cirilicu (moze i kanu kad su vec u strebanju, da ne bude da smo mi netolerantni). Postoji nesto sto se zove globalna standardizacija i mozemo da pricamo o tome zasto je latinica de facto standard kad vecina ljudi na planeti ne koristi to pismo, ali ne uklanja cinjenicu da JESTE.
Naposletku sve i da je unicode-u mesto u infrastrukturi interneta, umesto da se pretrese ceo DNS protokol i da DNS grupa napravi novi standard koji ce em resiti probleme DNSa (koje DNSSEC nije resio kao sto je tyler primetio) em prosiriti protokol da bude nativno unicode stvar je prelomljena preko kolena autoritativnom odlukom ICANNa jer mu se osladile pare. A tehnicka strana? Pa ko jos o tome brine, evo vam kripticni enkoder pa nek se browseri snalaze.

I na optuzbe da ce sve to biti iskorisceno za bezobrazno ucenjivanje vlasnika brendova odgovaras poredeci to sa zaverom protiv digitralne televizije? Digitalna televizija nam treba jer je BOLJA, cirilicni domen nam vala ne treba jer u najboljem slucaju nije BOLJI vec DRUGACIJI. isto samo drugacije + trosak = nepotrebno.
[ bobrock1 @ 08.03.2010. 13:15 ] @
Većina ljudi na interentu govori kineski arapski ili neki hindu jezik. U tom i jeste problem. Za ćirilicu je još i lako.
[ Goran Rakić @ 08.03.2010. 13:17 ] @
Citat:
mmix: Hocemo zahtevati da sav snail-mai liz inostranstva u srbiju bude adresiran cirilicom i vice versa? Naterajmo postare latinicnih nacija da nauce cirilicu (moze i kanu kad su vec u strebanju, da ne bude da smo mi netolerantni).


Nisam primetio da nije moguće adresirati poštu ćirilicom?
[ twiddle @ 08.03.2010. 13:17 ] @
Hoću da kažem prostu stvar: ocenjivanje da li je nešto dobro ili loše je stvar subjektivne procene, pa zato postoje međunarodne i nacionalne organizacije, institucije i mehanizmi za utvrđivanje toga da li će se nešto uraditi ili neće, i ako hoće kako će se uraditi. Neke od tih insititucija u tim procesima odlučuju o tehničkim aspektima, a neke o javnom interesu. Odluke u vezi sa IDN, DNSSEC, IPv6 su donete u okviru takvih procesa. To i dalje ne znači da svako nema pravo na svoje lično mišljenje...

Pozdrav,
Sloba

[ Slobodan Miskovic @ 08.03.2010. 13:52 ] @
U prevodu: "Ko vas *ebe, mi smo to odlucili a vi mozete da se zalite upravi vodovoda".

Kao i uvek stvari se opravdavaju jer iza njih stoje nekakve grupe, udruzenja i slicno a ne konkretnim argumentima. kao i SANU u Srbiji za vreme Milosevica :)
[ Predrag Supurovic @ 08.03.2010. 14:24 ] @
Citat:
twiddle: Ista priča i za IPv6. Čista zavera proizvođača mrežne opreme da nam uvale nešto što nikome ne treba, jer NAT radi posao... a i taj DNSSEC žešće smara, a ne rešava ništa, jel'... šta tek reći za digitalizaciju televizije... verovatno je i to neka zavera... ;)


Slobo s obzirom na poziciju sakoje kometnarises, ovako nesto ti uopste ne dolikuje. Imaj bar postovanja prema sebi ako vec nemas prema sagovornicima.

Uz to, ovakvim komenarima pokazujes koliko u stvari ne znas o stvarima za koje si, nazalost, sa takvim neznanjem imao bitnu ulogu u donosenju odluka.

Citat:
Tyler Durden
Ma ovce treba derati, uopste mi nije zao.


Nema omo veze sa ovcama. Ovde se radi o zloupotrebi pozicije da se uzmu pare. Firme nce kupovati cirilicnedomene zato sto su glupi, naivni i ne znaju, nego zato sto MORAJU da bi zastitili domene od zloupotrebe. RNIDS od samogpocetka upravo i funkcionise na tom principu ucene.


[ mmix @ 08.03.2010. 14:42 ] @
Citat:
Goran Rakić: Nisam primetio da nije moguće adresirati poštu ćirilicom?

Probaj da posaljes negde u svet, pa vidi dal ce da stigne i gde ce da stigne Ili probaj da adresiras cirilicom iz USA, da vidis dal ce i to da stigne. Sa USPS sajta: "122.1.d: Addresses in Russian, Greek, Arabic, Hebrew, Cyrillic, Japanese, or Chinese characters must bear an interline translation in English of the names of the post office and country of destination. If the English translation is not known, the foreign language words must be spelled in roman characters (print or script)".

Citat:
twiddle: Hoću da kažem prostu stvar: ocenjivanje da li je nešto dobro ili loše je stvar subjektivne procene, pa zato postoje međunarodne i nacionalne organizacije, institucije i mehanizmi za utvrđivanje toga da li će se nešto uraditi ili neće, i ako hoće kako će se uraditi. Neke od tih insititucija u tim procesima odlučuju o tehničkim aspektima, a neke o javnom interesu. Odluke u vezi sa IDN, DNSSEC, IPv6 su donete u okviru takvih procesa. To i dalje ne znači da svako nema pravo na svoje lično mišljenje...

Nije uopste problem u mom licnom misljenju, niti sam ja toliko aktivan u domenskom delu da bi moje misljenje znacilo, ali me itekako doticu ovakvi izlivi i profesionalno a i licno kao korisnika nacionalnog domena. Problem jeste sto u tim institucijama o kojima pricas vise ne sede ti ljudi koji su zajednickim trudom izgradili osnove interneta, cak ne sede ni ljudi tog profila, cak ni u tehnickim grupama. Internet je usao u mas produkciju i kao i svaka ljudska aktivnost koja ukljuci siroke narodne mase pretvorila se u birokratsku politicku lakrdiju u kojoj vox populi i interesni lobiji imaju vecu tezinu od sustainable developmenta, zato je IDN vazniji od DNS protokola, zato su autorska prava vaznija od optimalnog IPv6, zato je verisignov komercijalni interes vazniji od popravljanja DNSSECa. I ti vrlo dobro znas o cemu pricam, ali cemo eto da se pravimo ludi i da se krijemo iza neukih narodnih masa ugrozenih latinicom da bi obezbedili dovoljno autoriteta da ucutkamo tehnicare. Tekovina demokratije nema sta, ako to nije politikantstvo ne znam sta jeste. Jos samo da to vece mudraca za izbor cirilicnog domena izljubi neke bebe za kamere i obeca narodu da oni sve to rade za buducnost pa je procedura kompletna.

Pre nekog vremena sam popizdeo na Google sto pravi svoj HTTP protokol (SPDY) van RFC procedure, ali to je danas ocigledno jedini nacin da uradis nesto smisleno, napravis veliki fan-club, njima isporucis funkcionalni protokol bolji od standarda i onda defacto situacijom na terenu i komercijalnim pritiskom na konkurenciju postavis taj protokol kao standrad. U surpotnom te cekaju okrugli stolovi, jagnjece brigade, procena "javnog interesa", itd. Internet je "otet" od zdravog razuma i ceh za to ce doci pre ili kasnije, problem sa politikantima je sto inherentno osete kad racun stize pa se izmaknu a ostanu nesrecnici koji su morali da rade implementacije po felericnim pravilima.
[ Goran Rakić @ 08.03.2010. 15:09 ] @
Citat:
mmix: Probaj da posaljes negde u svet, pa vidi dal ce da stigne i gde ce da stigne


Ali u Srbiji možeš da ga adresiraš i tako, ako želiš. U tome je poenta. Za ostalo razumem i delom podržavam tvoj stav, ali nije RNIDS u poziciji da takvo stanje ispravlja. Ćirilični domen nema veze sa regulativom Interneta, već je mogućnost koju RNIDS želi da ponudi.

Mislim da se preteruje u priči o zaštiti domena, po tome ispada da bi svi trebalo da zakupljuju sve moguće TLD-ove uključujući .info, .biz, .aero, .mob... a to ipak nije slučaj niti ima smisla. Legitiman sajt će uvek imati bolju SEO optimizaciju, jedan domen je sasvim dovoljan. Naročito ako uporedimo IDN .srb sa TLD .rs gde je malo verovatno da IDN odnese prevagu po značaju ikada.
[ twiddle @ 08.03.2010. 18:44 ] @
Uopšte mi nije cilj da se svađam, niti da polemišem sa vama oko svrsishodnosti IDN/IPv6/DNSSEC/itd, niti da opravdavam bilo koju odluku, niti želim da kažem -- ko vas je*e, kad niste u SANU :)

Ono što želim da kažem jeste da stvari funkcionišu na određeni način, da svako od nas ima neko svoje mišljenje (bez obzira da li se ona poklapaju ili ne), kao i da se odluke donose. Ako želite da zaštitite svoje interese, morate znati kako stvari funkcionišu i, u skladu s tim, morate se boriti za zaštitu svojih interesa. To neće uraditi niko drugi u vaše ime. Takođe, kada se neka odluka donese, sa ili bez uvažavanja vašeg interesa, možete da odlučite da li ćete je poštovati ili ćete prosto sve to ignorisati. Obe mogućnosti su validne, ali morate biti svesni posledica svog izbora (recimo, ako se odlučite da ignorišete IDN ili IPv6 ili DNSSEC ili šta god drugo, možda ćete sutra imati veće probleme ili troškove, nego da ste se na vreme prilagodili novoj situaciji, a možda i nećete... takav je život...)

Razlog zbog koga ovo pričam jeste to što se u dosadašnjoj diskusiji ili baca hejt na neki proces ili na neku odluku ili na to što vaš interes nije ispoštovan ili što sada treba da se napravi neki izbor, pri čemu niti postoji mogućnost izmene procesa, niti povratka na staro, niti se glavna diskusija vodi o jedinoj stvari koja zapravo ima smisla u ovom trenutku, a to je kako napraviti izbor i šta raditi dalje.

Još jednom napominjem ono što sam rekao u prvoj rečenici i stavljam još jednog smajlija da ne bude zabune oko tona, koji zaiste nije svađalački ---> :)

Pozdrav,
Sloba

[ mmix @ 08.03.2010. 19:56 ] @
Hm, pa lako je govoriti tiho kad nosis psa sa sobom, onda i mozes ovako da budes opusten i da tumacis stvari kao svrsen cin, lagano i opusteno (cisto da se razumemo ne pricam o tebi vec io sadasnjoj ekipi rnidsa koja je i donela tu odluku). I sve bi to sto pricas imalo nekog smisla da RNIDS prcka po svom svinjcu i prodaje samo svoje sunke, ali kad se zagrabi u tudj svinjac onda je to malo problematicno. Jbg, evo i ja da posaljem jedan smajli jer ni ja nisam za svadju --> :) ali ostavljam te sa dve misli, prvo "nicija nije gorela do zore"™ i druga da kad u srbiji neka organizacija sa loose kontrolom napravi pare, ta organizacija brzo dobije drugaciji "upravni odbor" da brine o "javnom interesu" i onda ce i zasluzni gradjani da udju u tu pricu i siguran sam da ce partije/koalicije na vlasti biti zahvalne za sav trud ulozen u stvaranju doticnog profitnog centra.
[ twiddle @ 08.03.2010. 20:46 ] @
@mmix
Nemoj da misliš da ja imam neku komotniju poziciju od tebe kada pričam o stvarima iz prethodne poruke. Na neke stvari u životu mogu da utičem, ali na mnogo više toga ne mogu i, kao i svi drugi, mogu samo da biram kako ću da se postavim u odnosu na njih.

Recimo, ja sam pre 10 godina imao samo ideju o tome da uslovi i način registracije .yu domena nisu dobri. Mapirao sam faktore su bitni za izmenu takve situacije, zaključio da postoji realna šansa da se na njih utiče i narednih 7 godina radio sa drugima na tome da se situacija izmeni na bolje, pri čemu mi niko nije garantovao da će ono što ja zastupam biti uzeto u obzir ili realizovano. Iako mogu da kažem da je veliki deo onoga kako sam ja zamišljao funkcionisanje RNIDS realizovano, dobar deo nije, a neke od tih stvari su veća javnost u radu (uključujući raspolaganje finansijama) i brže rešavanje otvorenih pitanja u vezi sa infrastrukturom i softverom za registraciju (kao npr. veći nivo automatizacije procesa registracije). Ja se tokom poslednjih sedam meseci, koliko sam izvan RNIDS, nisam slagao sa više odluka koje su doneli Skupština, UO i direktor. Na neke sam pokušao da utičem, ali nisam uspeo, pa sad gledam šta i kako dalje. Takođe, zalažem se i dalje za uređivanje stvari koje smatram da su loše u vezi sa radom RNIDS, pre nego što eskaliraju, opet bez ikakvih garancija da ću uspeti.

Dakle, ništa se ne dešava samo od sebe, ništa nije lako, a odluke koje se donose nisu crne ili bele. Zato mislim da bi, samo i isključivo radi kvaliteta ove diskusije, bilo pametno da ne trošimo vreme na one stvari koje ne možemo da izmenimo i vidimo šta je ono što možemo da uradimo. Recimo, možemo da utičemo na to kako će izgledati IDN ccTLD, da li će biti uveden pre ili kasnije, koja će pravila važiti, kako što bolje zaštititi interes vlasnika postojećih domena, da li će se naplaćivati ili će se deliti besplatno itd.

Pozdrav,
Sloba

[ B3R1 @ 10.03.2010. 10:44 ] @
IDN svakako ne treba zapostavljati.

Ako pogledate www.idnnews.com, primeticete da se na IDN sceni stvari vec uveliko zahuktavaju, da su mnoge zemlje registrovale svoje domene. Cak i Luksemburg zeli IDN da bi mogao da francuske i nemacke reci pise sa ispravnim dijakritickim znacima (umlaut, accent aigu/grave/circonflex, trema itd.). Kineski, ruski, japanski, koeranski, arapski, gruzijski itd. su jos drasticniji, jer imaju totalno razlicite grafeme i bilo kakav pokusaj njihove latinicne transkripcije sakati jezicke informacije u velikoj meri. Zbog toga je upotreba nacionalnog pisma u tim zemljama imperativ, a samim tim i IDN dolazi kao idealna nadgradnja. Ali te zemlje, upravo zbog te cinjenice, imaju daleko duzu tradiciju u koriscenju nelatinickih znakova. Kompjuteri su tamo jos pre 20 godina imali podrsku za nacionalna pisma. Ljudi su navikli da koriste dvostruke tastature, vise razlicitih fontova itd.

A kod nas? Mi imamo tu srecu (ili nesrecu?) da se pri transliteraciji srpskog teksta sa cirilice na latinicu unosi minimalan gubitak informacije. Zapravo, reci latinskog porekla, poput injekcija i konjunkcija (gde se 'nj' cesto pogresno tumaci kao jedno slovo), kao i jedna nasa rec - nadživeti (gde se 'dž' prilikom automatske transliteracije sa latinice na cirilicu pretvara u jedno slovo). Ali to je svega 2-3 primera. Naspram miliona reci greska je, znaci, 3e-06. Ako srpskoj latinici skines dijakriticke znake unosis vecu gresku, ali i tu se - opet - vecina reci moze da ukapira na osnovu konteksta. Dakle, greska bi bila negde reda 1e-04 ili nesto slicno.

Upravo zbog toga ljudi pribegavaju oshishanoj srpskoj latinici i ne sekiraju se oko toga da li je neko sisao vrh svoje kose, ili ga je šišao. I zato i rasprave tipa IDN nam ne treba.

Nisam bas siguran da ce u gradu gde pekare imaju Kocić i Kočić, obojica bas biti presrecni ako ih onaj drugi pretekne i registruje kocic.rs. Uz IDN, oni ce dobiti svako svoje.

Jedino me plasi da ce, uz prenizak nivo opste informaticke pismenosti u Srbiji, IDN biti vise kamen u cipeli nego sto ce da ostvari bilo koji od ciljeva koji je tako freneticno najavila resorna ministarka:
Citat:

To će doprineti da se u Srbiji internet koristi još više i da bude u potpunosti dostupan svima", izjavila je ona u Privrednoj komori Srbije na proslavi dve godine rada Registra nacionalnog internet domena Srbije. Internet domen na ćirilici, prema njenim rečima, omogućiće bolju komunikaciju države, privrede i građana, kao i lakše korišćenje elektronske uprave i elektronske trgovine, a dopinosiće i konkurentnosti Srbije.

Mislim da je nerealno za jadno stanje Internet infrastrukture u zemlji kriviti nepostojanje IDN i proglasiti IDN lekom za tu boljku. Lek za boljku lezi u jednoj ogromnoj kompaniji koja je vlasnik vecine sredstava za komunikaciju (osim mozda pastirskog telefona - par casa od kiselog mleka i kanapa izmedju). I resornom ministarstvu koje treba da obezbedi konkurenciju. Kao i u ministarstvu koje treba da obezbedi e-government portal. Ali to je druga tema.

Najveci problem i kocnica popularizaciji IDN je - kao sto rekoh - informaticka nepismenost. I totalna nesloga! Citave dve decenije smo se, najpre po BBS-ovima, pa po Usenet konferencijama, a kasnije i po forumima i blogovima, svadjali na temu kodnih rasporeda - YUSCII vs "Moj Mikro" vs ISO 8859-2 vs Windows 1250 ... a bio je i jedan izum studenata Tehnickog fakulteta u Novom Sadu - cx = ć, cy = ć, sx = š, dy = ž, dz = dž. Pa onda snalazenje sa "YU Times" fontovima i ParaWin-om ... Cak i danas mislim da vecina firmi u Srbiji nema ispravno podesenu podrsku za cirilicu, jos uvek ima tragova "YU C Times" fontova, YUSCII rasporeda i slicnih gluposti. Ako se jos uzme i sveukupni nivo informaticke pismenosti u Srbiji. I sad u takvu sredinu uvodis IDN. Kako da ti ljudi otkucaju domace URL-ove i da to browser ispravno protumaci?

Onda je tu i politika cene domena. Mislim da bi svakom registrantu .rs domena trebalo omoguciti besplatnu registraciju cirilicnog domena. To bi doprinelo popularizaciji IDN, ljudi bi bili zainteresovani da ih koriste, stvorila bi se kriticna masa, a samim tim i trziste. U suprotnom, ako se sve postavi na 100% komercijalne osnove od samih pocetaka mislim da ce ljudi pre prihvatiti oshishan ... bolje reci osisan jezik. Jer svaki covek je, u principu, pomalo lenj. Neko vise, neko manje ...

Osim cirilice, ne treba zapostaviti ni nasu latinicu. Malo pre pomenuti Kocici ce mozda pre hteti da registruju latinicne domene? Osim toga, zivimo u okruzenju gde su okolo Bosna, Hrvatska, Slovenija ... ako se fokusiramo samo na cirilicu gubimo u startu deo balkanskog trzista? Razmislite i o tome ...

Na kraju - naziv domena. Imajuci u vidu da vecina zemalja registruje dvoslovne oznake, to bi trebalo da uradi i Srbija. Ako je moguce valjalo bi uzeti .SB (cirilicom), jer je to bila oznaka prvih registarskih tablica u Kraljevini Srbiji. Ako, s druge strane, ICANN kaze da SB ne moze zbog Solomonskih ostrva, onda SRB, jer druge opcije nemamo.

Eto, nadam se da je bilo konstruktivno. :-)
[ anon68680 @ 10.03.2010. 12:51 ] @
Citat:
Onda je tu i politika cene domena. Mislim da bi svakom registrantu .rs domena trebalo omoguciti besplatnu registraciju cirilicnog domena.


U potpunosti se slazem s tobom, ali znajuci ljude koji ce odlucivati o tome, registracija cirilicnog domena ce se najverovatnije placati(to je samo moje misljenje, ako neko ima preciznije informacije neka se oglasi). Mislim da je to ono sto najvise i smeta ljudima na forumu ovde.
[ B3R1 @ 10.03.2010. 13:18 ] @
Zaboravih da dodam jednu vaznu stvar.

IDN je nova i nedovoljno testirana tehnologija. Ljudima treba omoguciti da je bolje upoznaju, testiraju, koriste ...

Ali na strani RNIDS razvoju softvera za IDN ne treba posvetiti previse resursa i vremena. Barem ne za sada. Akcenat mora da bude na tome da .rs domeni rade besprekorno. To znaci punu redundansu celog sistema - infrastrukture, hardvera, softvera ... punu i detaljnu dokumentaciju kompletnog sistema, uvodjenje ISO 9001:2008 sistema kvaliteta (koji podrazumeva dokumentovanje svih procedura i radnih procesa do najsitnijeg srafa) itd. Cak mislim da ce uvodjenje IPv6 na generickim SLD (.ac.rs, .co.rs, .org.rs, .edu.rs itd.) biti uskoro mnogo vaznije (na .rs nivou vec postoje 3 servera, tako da je to sredjeno).

Sve ostalo - IDN, DNSSEC itd. je nice-to-have. R&D. Vreme, ljudski i materijalni resursi koji su do sada korisceni za odrzavanje .yu zone mogu da se lepo iskoriste za nove projekte. Posto ce .yu ionako uskoro otici u /dev/null.
[ Marija84 @ 15.03.2010. 15:03 ] @
Sta mi obicni webmasteri dobijamo time sto se to uvodi ako se ikada i uvede?
[ Predrag Supurovic @ 15.03.2010. 17:11 ] @
Glavobolju, kad se neki klijent napali na ćirilični domen :)
[ B3R1 @ 18.03.2010. 10:13 ] @
Citat:
Marija84: Sta mi obicni webmasteri dobijamo time sto se to uvodi ako se ikada i uvede?

Nista posebno. Jedino sto mozda mozes nekom lakovernom ljubitelju cirilice da naplatis dupli posao. :-)

Pazi, ako svoj sajt dizajniras i odrzavas uredno, sto podrazumeva da koristis relativne URL-ove na svim stranicama, nemas nikakvu glavobolju. Sve sto treba da uradis je da svoj HTTP server podesis da se odaziva na jedan i drugi domen, bas kao i sto radis kada zakupis imedomena.rs, ime-domena.rs, i-m-e-d-o-m-e-n-a.rs itd. Stavise, ti kao webmaster ces videti samo Punycode verziju cirilicnog domena. Na primer, domen sacuvajboze.sb (cirilicom) ces, u konfiguraciji servera, videti kao xn--80aadcrf9ctt3b8n.xn--90a5a (vidi www.idnnews.com - IDN Converter) pa ces imati:

Code:

<VirtualHost *:80>
    ServerAdmin [email protected]
    DocumentRoot /www/docs/sacuvajboze.rs
    ServerName sacuvajboze.rs
    ServerAlias www.sacuvajboze.rs xn--80aadcrf9ctt3b8n.xn--90a5a xn--g2aaa.xn--80aadcrf9ctt3b8n.xn--90a5a www.xn--80aadcrf9ctt3b8n.xn--90a5a
    ...
</VirtualHost>


I to je to. I onda to lepo prodas kao "sajt sa cirilicnim domenom" lakovernom kupcu. On se odusevi i plati te, ti zaradis pare i to je to.

Slicna prica je i sa DNS-om - ti lepo na svom DNS-u konfigurises domen xn--80aadcrf9ctt3b8n.xn--90a5a, upises mu SOA, NS, MX, A i ostale uobicajene delove.

Email je, vec, kosketina. Mail server treba podesiti da postu za *@xn--80aadcrf9ctt3b8n.xn--90a5a preusmerava na isti mailserver kao i za latinicni domen. To nije problem. Ali rewriting adresa jeste. Mail server ne moze da gleda u pasulj da li klijent udaljenog korisnika ima IDN podrsku ili ne, da bi - zavisno od toga - prepisivao adrese u IDN ili latinicnu formu. Email adresa za odlaznu postu (outgoing mail) moze da ima uvek samo jedan oblik. Ako se neko odluci da uvek koristi iskljucivo cirilicnu varijantu u odlaznoj posti, sva posta koju on bude slao imace adrese tipa: [email protected]. Ili, ako bas hoce da bude Srbenda - [email protected] ([email protected]). Email klijenti sa IDN podrskom ce ovo protumaciti kako valja. Onima koji to nemaju ce se pojavljivati kuke---i---kvake.

E sad ... ko ce tvom kupcu da posecuje sajt sa cirilicnim domenom i kako ce ljudi da mu pisu email ako svi posetioci njegovog sajta kod kuce nemaju ispravnu podrsku za:

- Cirilicnu tastaturu.
- Cirilicne sistemske fontove.
- Podrsku za IDN u resolveru.
- Podrsku za IDN u browseru.
- Podrsku za IDN u Outlooku (ili cemu vec).

A veruj mi, dobar deo ljudi koristi jos uvek zastarele operativne sisteme i jos starije browsere koji to nemaju.

Ali to je njihov problem. Sto rekla ona stara pesma - "Uzmi novce i b(j)ezi ...". :-))) A to sto je car go, nikom nista. Bitno je da on ima cirilicni domen, koji - doduse - malo ko vidi, ali nema veze. A to sto su mu njegov web dizajner, provajder i RNIDS, kao i onaj krojac iz bajke, prodali nevidljivi domen - boze moj, car ima predivno odelo, samo ga vi ne vidite, jer ste svi slepi ... :-)))


[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 18.03.2010. u 11:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 18.03.2010. u 11:29 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 19.03.2010. 07:26 ] @
Ih Beri, pa valjda se podrazumeva da Marija84 cen i postuej svoj posao a ne da zeli da lovi u mutnom :)
Bar sam tako ja razumeo njeno pitanje.
[ The_carobnjak @ 24.04.2010. 16:50 ] @
ić bi bio najsimpoličniji!
[ The_carobnjak @ 22.11.2010. 02:33 ] @
http://tinyurl.com/2wrwmxa