[ Boris Smislov @ 03.02.2008. 13:30 ] @
evo nesto konstruktivno - o 'rendermanu'.
radim trenutno u jednoj firmi koja koristi 'renderman' za renderovanje (kazu jedina firma u njemackoj). prema prvim iskustvima 'renderman' je raketa! mos mislit kakav je, kad je cak pocela i maya da mi se svidja zbog 'rendermana'. radi se sa 'renderman for maya', a koriste se i ostali renderman toolovi kao 'slim', 'alfred' i 'it' (Pixar Renderman Studio 1.01).
'rendermanov' displacement je, zna se vec, extremno kvalitetan i brz. koliko znam jedinstven, pixar je strogo patentirao taj pixel-bazirani microdisplacement koji moze bit beskonacno izdetaljiran a pritom blic-brz. dolje sam okacio jedan image gdje sam testirao detaljiranost displacementa.
to nije sve. blur distance (DOF) i motion blur je najmanje isto tako monstruozno brz i kvalitetan. moze da se koristi bez bez ikakvih kalkulacija u svrhu ekonomije vremena. ukljucis ga, kao i da nisi.
ali ni to nije sve. GI ja ludilo! za GI, ukljucujuci i colorbleeding (znaci ne samo occlusion) cak ne trebas ni raytracing. 'renderman' ima pored raytracing-baziranog GI-a jedan renderman-specificni radiocity fake koji je nevidjeno brz i vjeran realnosti i sto je jos vaznije apsolutno slobodan od flaker-efekata i drugih artefakata. ni to nije sve, kod animacija gde je samo kamera animirana dovoljno je izrenderovati samo jedan frame i ovaj radi tzv. 'brickmap', nesto sto odgovara 'FG-map' mental raya ili vray-ovoj 'irradiance map', ali nije ovisan o poziciji kamere i moze se samo jednim frameom 'reused' za sve framove.
sve to nisu udarne prednosti rendermana. prije svega njegova fleksibilnost koja se postize relativno jednostavnim script-jezikom (RIS) ili preko interaktivnog editora za programiranje shadera koji se zove 'slim', je to sto obara s nogu. kod shadiranja prakticki ne postoje granice, sve je moguce.
kad poredim 'metal ray' sa 'rendermanom' gdje mu je pola opcija neupotrebljivo i kod najbanalnijih animacija, onda se stvarno moram zapitati kako je moguce da takav software uopste egzistira. vray je dobar..samo kad sretnes rendermana onda vidis koliko je pojam 'dobar' relativan.
i jos da nadodam: to sto je 'renderman' turbo renderer ne znaci da ce artist moci da kompenzira odsustvo talenta ;)




[ LuckyBug @ 03.02.2008. 15:08 ] @
Been there,done that ...
Premda je animacija moja prevashodna strast a da se renderom bavim pre svega vise iz hobija,ja sam takodje ostao zatecen mocnim alatima koje RenderMan® ima u svom arsenalu.
Pored svega sto si ti naveo,mogu da dodam,fantasticne mogucnosti tesalovanja standardne nurbs i poly geometrije na velicinu piksela u letu.
Mada Borise da se ne lazemo to je i jedan od najstarijih rendera kreiran od oceva 3d industrije,bilo sta manje od ovoga bilo bi razocaranje.

[ SreckoMicic @ 09.02.2008. 00:25 ] @
U tom poredjenju, jedino sto vadi MR je brzina raytracing-a, koji je jedina 'slaba' strana rendermana, tj. REYES based rendera. Ali ce i to verovatno ubrzo biti poboljsano nekim malo kvalitetnijim algoritmom. Inace za smrtnike koji ne mogu sebi priustiti Pixar renderman postoji 3delight, renderman zasnovan, render engine, koji takodje ima svoj, dobro implementiran plugin za Mayu a trenutno je u razvoju i XSI varijanta plugin-a :-). Prva licenca je free podrzava do 2 procesora.