[ Nuklearni Vojvoda @ 02.10.2003. 21:05 ] @
Imam nekih 140 filmova od kojih su skoro svi na princo i na no name diskovima. Cuo sam da ovi no name CD-ovi propadnu za par godina. Da li je to tacno?
AKo jeste da kupujem ili novih 140 verbatima ili hard od 120.
Pozdrav svima.
[ pctel @ 02.10.2003. 21:15 ] @
Apsolutno tacno. Probaj da nadjes diskove sa donje strane plave, radije nego zelene, pokazali su se kao najtrajniji. I rezi ih 4X-8X.
[ Slobodan Milivojevic @ 02.10.2003. 21:32 ] @
Iz ličnog iskustva znam da je tačno.
Imam par NO NAME diskova od pre 3-4 godina. Čak se i moj TEAC CD540E ljucki namuči da ih pročita, kopira disk po 20-ak minuta, a da ne govorim što kad te diskove pogledaš prema svetlu vidiš nešto nalik švajcarskom siru.

Glavni problem je u tome što su diskovi napravljeni od neke posebne legure koja sadrži gvožđe, a gvožđe oksidira (rđa), pa ako disk nema zaštitni sloj, upravo zarđa :(

Ako mene pitaš kupi kvalitetne diskove, ako hoćeš nešto trajno. Ja NO NAME koristim samo za prenos podataka, a nikako za backup / muziku / filmove.
Složio bi se sa pctel-om da je bolje sporije rezati diskove, mada ja skoro uvek režem na 12-16x i nemam problema.
[ jeremy @ 03.10.2003. 00:30 ] @
Bas sam se zabrinuo, ja skoro sve drzim na noname diskovima, i verujte da nemam problema, rezem ih na 8x, i lepim nalepnicu sa gornje strane (preko cele povrsine).. moj rezac (a i drugi citaci) ih stvarno lepo citaju... Neke noname diskove imam vise od godinu dana.. mislim da je nalepnica odozgo preko cele povrsine dosta dobra zastita

Igor
[ SoulFly @ 03.10.2003. 10:58 ] @
pa nalepnica ne stiti sloj na koji se snima!
[ kUdtiHaEX @ 03.10.2003. 11:17 ] @
Ja imam uzasno iskustvo sa No Name diskovima - moj savet KLONITE SE NO NAME DISKOVA!
Ja sam narezao brzinom 4x neke filmove na no nameove, odlozio ih u kutiju i sklonio u fioku. Znaci NIKADA ih nisam koristio - ali 7 dana kasnije disk nije hteo da radi (iako je radio posle rezanja, probao sam da vidim da li je ispravan). No Name diskovi su ko papir providni, zato ti savetujem da tih 20 centi sto ces mozda ustedeti po CDu ne stekas toliko nego da kupis firmirane diskove cija cena je smesna... a neces imati glavobolje..
[ jeremy @ 03.10.2003. 13:49 ] @
Citat:
SoulFly:
pa nalepnica ne stiti sloj na koji se snima!

Gresis,

upravo taj sloj na kome se snima je onaj premaz odozgo, naravno snima se odozdo, kroz plasticnu zastitu, koju kad ogrebes mozes i da popunis nekim premazima pa ponovo osposobis CD, ali ako CD ogrebes sa gornje strane (ono sto izgleda metalno) odneces podatke nepovratno jer su oni fizicki utisnuti upravo u tom premazu.

Igor
[ SoulFly @ 03.10.2003. 16:59 ] @
ali se No name diskovi vishe oshtecuju upravo sa donje strane gde upravo otpada zashtitni sloj i ta emulzija
pozdrav
[ McKracken @ 03.10.2003. 17:54 ] @
Citat:
SoulFly:
ali se No name diskovi vishe oshtecuju upravo sa donje strane gde upravo otpada zashtitni sloj i ta emulzija
pozdrav


Sa donje strane ne postoji nikakava emulzija, u pitanje je obicna ABS plasticetina. Svaki CD ima gornji sloj koji drzi podatke (vapo-depo sloj) Zato se ogrebotine sa gornje strane ne mogu popraviti, dok sa donje nije veliki problem.
[ stil @ 03.10.2003. 20:32 ] @
Nešto u ovoj temi.
http://entertainment.howstuffworks.com/cd-burner2.htm
[ Dobrivoje @ 03.10.2003. 21:26 ] @
Da znas da si potpuno u pravu . No name diskovi su totalno ne upotrebljivi posle 4-5 godina . U to sam se uverio iz licnog primera .

Nabavio sam jedan takav disk pre 4 godine i sad nemogu da ga koristim niti mogu da vidim bilo sta sto je na njemu . Moja devojka mi kaze da je to zbog toga sto sam ga prosle godine dao jednom prijatelju na koristenje i do dan danas mi ga nije vratio .

Moja preporuka : ne kupuj no name diskove , totalno su neupotrebljivi nakon nekoliko godina .
[ ddanijel @ 04.10.2003. 18:01 ] @
Sto je najgore ne radi se samo o noname diskovima nego imam i nekoliko markiranih sa istom situacijom gde su delimicno ili potpuno necitljivi !! Sta da vam kazem kada se medju tim diskovima nalaze sony i basf koji su snimljeni 2000godine danas su jedva ili nikako ne citljivi. O no-name diskovima i da ne pricam tu je prava katastrofa.
Najgore je sto vise nisam pametan na kom medijumu drzati bitne podatke, a biti siguran u trajnost?! Imam dosta porodicnih slika (jpg) i ispada da treba na svake 2 godine prebacivati na nov medijum zbog sigurnosti. Jedini cd-i za koje jos uvek nemam primedbe su Verbatim ali oni od pre par godina sa tamno plavom bojom koji me evo i dan danas sluze kao i pre 5 godina.
[ vujke @ 04.10.2003. 22:15 ] @
Citat:
ddanijel:
Sto je najgore ne radi se samo o noname diskovima nego imam i nekoliko markiranih sa istom situacijom gde su delimicno ili potpuno necitljivi !! Sta da vam kazem kada se medju tim diskovima nalaze sony i basf koji su snimljeni 2000godine danas su jedva ili nikako ne citljivi. O no-name diskovima i da ne pricam tu je prava katastrofa.
Najgore je sto vise nisam pametan na kom medijumu drzati bitne podatke, a biti siguran u trajnost?! Imam dosta porodicnih slika (jpg) i ispada da treba na svake 2 godine prebacivati na nov medijum zbog sigurnosti. Jedini cd-i za koje jos uvek nemam primedbe su Verbatim ali oni od pre par godina sa tamno plavom bojom koji me evo i dan danas sluze kao i pre 5 godina.


Meni taj verbatim sa plavom bojom stvara velike probleme. Rezani su 2000/2001 i od recimo 15 diskova 3 nece uopste ili na jedvite jade rade iz 15-og pokusaja. Rezani su na teac-u 8x. Dok medjutim imam par komada nekih Austrijskih "BestMedia" diskova iz '98 koji rade kao da su sad narezani.

Ima li neko iskustva sa SmartBuy diskovima??? Vredi li ih kupovati?
[ kUdtiHaEX @ 04.10.2003. 22:52 ] @
Sto se dice Sm[a]rt Buy diskova, mogu reci da nisam nikada imao problema sa njima niti sam ikada ubo 'losu' seriju kao sto su neki imali tu srecu...
[ iNCUBUs @ 05.10.2003. 01:55 ] @
Bolje koristi Verbatim ili TDK D-View, meni su se odlično pokazali, nijedan mi nije pukao (od 300+)...

A imam opasnu averziju prema SmartBuy diskovima, izbegavam ih u širokom luku...
[ BeastMaster @ 05.10.2003. 12:00 ] @
Ja lično koristi Princo diskove ali sa štajmpom sa gornje strane, znači nije onaj srebrni premaz sa gornje strane, i pokazali su mi se odlično.
[ pctel @ 05.10.2003. 15:30 ] @
Citat:
Jedini cd-i za koje jos uvek nemam primedbe su Verbatim ali oni od pre par godina sa tamno plavom bojom koji me evo i dan danas sluze kao i pre 5 godina.

i jos jedan
Citat:
Meni taj verbatim sa plavom bojom stvara velike probleme. Rezani su 2000/2001 i od recimo 15 diskova 3 nece uopste ili na jedvite jade rade iz 15-og pokusaja.


Sad se secam... moj burazer je nesto mnogo vazno cuvao na tim diskovima, 6 meseci rada tima programera... i imao je ugovor sa Verbatimom da su podaci bezbedni najmanje 10 godina, cak je bila predvidjena ogromna odsteta (reda 100.000 EUR) u slucaju da se pokaze suprotno. Valjda se reze original + jedna ili dve kopije, ne znam sigurno. Znam jos da te diskove nije kupio u prodavnici, vec je direktno porucio da bi bio siguran u autenticnost, jer je svojevremeno kad su bile velike razlike u ceni neko na noname diskove dostampavao oznaku verbatim.

[ IHThUS @ 05.10.2003. 19:15 ] @
Koristim nekoliko no-name diskova i za sada svi su u OK čitljivom stanju.

[ Shipa @ 05.10.2003. 20:08 ] @
moje iskustvo govori da sve zavisi od toga kako se diskovi cuvaju. Vrlo sam pazljiv sa diskovima, NIKAD ne dodirujem donju povrsinu, kao ni gornju, znaci hvatam ih kaziprstom za rupu u sredini i palcem za ivicu. Nikad ih ne ostavljam u providnoj kutiji ispod prozora na suncu. Imam u kolekciji diskova filmove koji su stari par godina, kao i bekape hard diska iz sredine 1998. godine i jedan jedini disk koji mi je propao je upravo jedan od tih starih bekapa i to TDK disk.

a da bih vam dokazao da to sto je u pitanju tdk disk nema nikakve veze reci cu vam da mi je taj propali disk stajao u jednoj ocajno losoj torbici za cd-ove koja se lepi za povrsinu, i to konstantno lepljenje posle stavljanja u torbicu je ocigledno veoma lose uticalo na povrsinu posto je pocela da se kruni i "linja". Naravno torbicu sam bacio odmah. A po pravilu rezem sve na No name medije (npr plasmon od "brendiranih" no nameova) i NIKAD osim sa tim bekapom koji je stradao zbog torbice nisam imao problema. Znaci manje se brinite za medije a vise za to kako ih cuvate i sta radite sa njima (i pogotovu kome ih dajete!)

i da, naravno, sve rezem maksimalnom brzinom :)
[ Bojan Basic @ 05.10.2003. 20:31 ] @
Kao što je kolega Shipa rekao, i ja koristim dosta no-name-ova, i nisam imao loše iskustvo sa njima. Neke od '95-6 čita bez problema. Imam par CD-ova koji su mi skroz upropašćeni (ne isključivo no-name, nego šarenilo sve do Verbatima), i to zbog toga što sam se zaj***o pa ih pozajmljivao nekome ko ih koristio umesto podmetača dok je sekao meso ili hleb. Nadam se da neću izbaksuzirati ako kažem da mi nijedan CD nijedne marke nije propao "sam od sebe".
[ brzibg @ 06.10.2003. 18:01 ] @
Pa dobro evo jos jedno misljenje. Kao prvo da diskovi su osetljivi odozgo. No name i prinko po pravilu odozgo imaju samo taj sloj koji i sluzi za narezivanje dok firmirani imaju plus zastitni sloj, pa ovaj sloj pa onaj i na kraju sloj koji je predvidjen za skrabanje po njemu. Sve to cini odlicnu zastitu. Pa procenite sami... Nalepnica svakako moze da pomogne ali...
Konkretno ja sam dobio neke programe na prinko diskovima koje sam bio testirao i bla bla i nakon 6 meseci kad sam trebao da ih instaliram musteriji... 4/6 tih diskova su bili neupotrebljivi.

Smart buy je nesto bolji ali...

I na kraju slazem se da PCtel-om oko plavih Verbatimova. Verovali ili ne ja jos uvek cuvam 10-tak takvih za najbitnije podatke, Iako su predvidjeni za (samo) 16x.


I za TDK mogu reci sve dobro, mada ako se ovo sto cu vam sad napisati moze nazvati testom, Verbatim je daleko bolji. (Mada sam najvecu brzinu pisanja postigao sa TDK medijom (48x) fantasticnih 58X sa 52x pisacem?!!)

Naime kao i mnogi diskove koji puknu koristim kao podmetace. I nakon izvesnog vremena usled stavljanja vrele kafe, prosipanja soka itd. emulzija o kojoj smo pricali pocinje da se skida. Kod no name-a je to posle mesec dana, tdk 3-4 meseca a Verbatim mi sluzi toj svrsi vec godinu dana i nista.

Ali dobro ovo se ipak ne moze smatrati nekim testom.

[ eddy_yu @ 07.10.2003. 10:13 ] @
Sto plavlji Verbatim i nema problema
[ urke @ 07.10.2003. 18:25 ] @
Imam CD iz 1999 godine i na njemu Classic Board Games, kolekcija odličnih igara. Po svoj prilici je u pitanju Verbatim, modro plave emulzije sa nalepnicom preko gornje površine diska. Evo ga ATIP:

ATIP info from disk:
Indicated writing power: 5
Is not unrestricted
Is not erasable
ATIP start of lead in: -11700 (97:26/00)
ATIP start of lead out: 337050 (74:56/00)
Disk type: Long strategy type (Cyanine, AZO or similar)
Manuf. index: 5
Manufacturer: FORNET INTERNATIONAL PTE LTD.

CD je sada apsolutno nečitljiv! Ne kapiraju ga ni Linux ni Windows (probao čak i BlindWrite, Alcohol 120% i još neke rawere). Barem na mom LG GCE-8480B sa firmverom 1.06. može da se pročita TOC ali ništa sa diska ne može da se presnimi na hard.

Onda, imam još neke sa bledo plavom emultzijom, isto Verbatim, takođe nečitljive. DivXe režem na Verbatim (ove sada na kilo što se prodaju, kopije očigledno :) i pitam se samo do kada će da budu čitljivi :(

Generalno, mislim da kad dođe vreme standarda da imamo DVD rezače, da sve treba prebaciti na DVD diskove a ove strvine pobacati kroz prozor :) Samo je mali problem prebaciti recimo kolekcije od 500+ diskova, mislim treba vremena :)
[ suncasin @ 09.10.2003. 22:58 ] @
Citat:
vujke:
Ima li neko iskustva sa SmartBuy diskovima??? Vredi li ih kupovati?


Na jednom mi se oljustio dobar deo, sam od sebe (2001.). Od tada ih izbegavam.
[ acakrpa @ 10.10.2003. 03:01 ] @
Čuvaj ih u kutijicama,nikako u foliji.Ja moje diskove čuvam u ormanu,znači nema prašine i nema svetla.Svi su rezani na sporohodno 4x i ušli su svi u četvrtu godinu života.
[ boki @ 12.10.2003. 02:30 ] @
ja koristim Verbatim Double Protection i mnogo su jaki. Jeste da mogu da se rezu samo 24X ali Verbatim daje dozivotnu garanciju na njih.
[ Voodoo @ 12.10.2003. 10:52 ] @
Gde u Beogradu imaju da se kupe MetalAZO diskovi?
[ tOwk @ 12.10.2003. 13:42 ] @
Citat:
boki:
...ali Verbatim daje dozivotnu garanciju na njih.

Pa daje Verbatim doživotnu garanciju i za 3,5" diskete. Jedino je nezgodno to što ljudima uglavnom ne treba disketa ili CD kada nastradaju, već podaci sa njih, a to zamena diskete/CD-a novim neće rešiti.

To je samo marketinški trik, pošto ti je potreban i račun za kupovinu tih medija.

Što se tiče noname diskova, oni iz '98 i '99 meni uopšte više ne rade, i raspadaju se sami od sebe (pozelene sa gornje strane :-). Takođe imam i neke iz ove godine koji su već požuteli o'zgo ;-)
[ boki @ 12.10.2003. 13:54 ] @
Citat:
Voodoo:
Gde u Beogradu imaju da se kupe MetalAZO diskovi?


Sad vec mislim da nemogu da se nadju, jedino u nekim stekovima, ali sada imas SuperAZO to jest Double Protectioni to moze da se nadje
[ MaRaToNcI @ 12.10.2003. 14:16 ] @
pa po podacima KOLIKO se uveze diskova i koliko se proda dolazi se do zakljucka da se diskovi OVDE proizvode:)
-najprostije je otici na verbatimov sajt i videti koje diskove prodaju pa uporediti sa nazivima kod nas:)-nikad culi nisu
-posto sam se i sam bavio velikoprodajom diskova znam da se diskovi proizvode u BANOVCIMA, PAZARU,KOSOVU i u BEOGRADU po smesnim cenama pa onda ide nadogradnja:)

p.s. trenutna cena NO NAME (PRINCO) diskova u maloprodaji je 15 din
[ Marko_L @ 03.04.2004. 14:34 ] @
Jeste da je tema stara, ali jos uvek aktuelna.Moja iskustva su sledeca.Imam jedno 150 no name diskova, uglavnom sa muzikom (vaznije stvari cuvam na firmiranim diskovima), od kojih su samo dva skroz neupotrebljiva (oljusten zastitni sloj sa gornje strane diska), nekih 50-tak je polu-upotrebljivo dok ostalih stotinak radi korektno.Bitno je reci da su ti isti diskovi nabavljani u periodu 96'-99' god (posle toga sam uglavnom koristio Verbatim) i ti isti NO NAME diskovi su prosli sve i svasta, pozajmljivao sam ih prijateljima, koristio ih za rad u diskoteci, pustani su na zurkama, neki cak i polivani sokom pa su i dan danas citljivi, odnosno ne seckaju (dobro, nekih 10-tak secnu na 2-3 pesme ali s obzirom sta su sve prosli to i nije tako strasno).Dakle rekao bih da je u pitanju to sto gotovo svako, pa cak i u kucnoj radinosti moze da napravi cd-rom medij i to se i radi.NO NAME diskove proizvodi svako, tako da sve zavisi na sta se "naleti".Dao sam cist primer kako izgleda naleteti na dobru, a kako na losu seriju.E sad sto se tice firmiranih diskova moram reci da Verbatim (subjektivno misljenje) pruza najbolji odnos cena-kvalitet i svi Verbatimovi diskovi koje posedujem bez obzira kada su snimljeni, apsolutno su citljivi na svim cd-rom uredjajima u koje su ubacivani.Doduse te diskove "negujem" mnogo bolje nego pomenute NO NAME-ove, odnosno ne pozajmljujem ih nikome, ne izlazem ih suncu, niti bilo kakvom drugom izvoru toplote, ne drzim ih van kutije osim ako nisu u cd-rom uredjaju i to je to.Ali, kod nas uvek ima neko ali, kod nas fals Verbatima (kao uostalom i svega ostalog) ima na pretek tako da treba biti oprezan prilikom kupovine, jer fals Verbatim se ponasa gotovo kao NO NAME pa cak i gore, recimo jedan moj drug je od 10 kupljenih uspeo da snimi samo dva (ostali su popucali prilikom snimanja) koji su bili citljivi nekih godinu dana.Bitno je pomenuti da taj isti drug ima staz od preko 10.000 narezanih diskova, tako da njegova strucnost sto se toga tice ne dolazi u pitanje.Najprimetnije razlike izmedju falsa i originala (u stvari nisam siguran da je i to original ali barem radi) jesu boja omota u kutiji (jedan je cisto plav dok drugi malo vuce na ljubicasto) i obliku pipaka koji drze omot na prednjoj strani kutije (na jednom su kockasti, a na drugom zaobljeni).To su neke razlike koje sam primetio.Sto se drugih firmi tice pomenucu samo da je TDK mozda i najbolji, ali mogucnost da se naleti na fals je veca nego kod Verbatim.Sta ces uvek smo mimo sveta.

Poz.
[ gojava @ 04.04.2004. 10:03 ] @
Normalna stvar da vazne podatke narezujem na firmiranim diskovima (Maxell, TDK, Sony). One najvaznije kopiram vise puta na kvalitetne diskete (FUJIFILM).

Ja izuzetno dobro iskustvo imam sa Sony i Maxell diskovima. Sony je vise beo nego zelenkast, a Maxell je zelenkast. Zastita im je bar na oko "prva liga". Ono sto ovde hocu da napomenem je zabluda oko toga da su tamniji diskovi (modroplavi) kvalitetniji od zelenkastih. "Zelenkasti" supstrat je patentirala japanska firma Taiyo Yuden, ista ona koja je izmislila i CR-R diskove i taj premaz (zaboravio sam mu tacan naziv) je danas najrasprostranjeniji i visokog je kvaliteta. Pitanje je sta se kod nas prodaje. Imao sam prilike da vidim i "Gold" serije diskova nekih proizvodjaca (garantovani vek trajanja >50god.) i bili su zelenkasti.

Ponavljam, pitanje je sta se kod nas uvozi. Imam informaciju da TDK prodaje diskove po kategorijama, s' obzirom na to koliko im je dobar kvalitet, tj. koliko ima skarta u seriji, tako da moze na svasta da se naidje. To odmah utice na cenu. Oni koji rade - rade, oni koji ne rade - ne rade. Ne zelim nikoga da plasim, TDK je brand i njihove serije su gotovo uvek odlicne pa nema mesta velikoj sekiraciji.
Verbatim navodno prodaje samo dobre serije. Al' ima i ti zackoljica. Nije isto kupiti Verbatim iz Irske, Francuske ili neke "tamo" zemlje (Indije, Meksika i td.). Meni se npr. Sony iz Indije odlicno pokazao.

TDK je bolji za "overburn" od pastelnog Verbatima. SmartBuy Mini-CD-RW je takodje odlican za "overburn".

Mene interesuju Vasa iskustva sa diskovima od 800MB, pre svega sa nemackin diskovima "PrimeDisc".
[ srki @ 05.04.2004. 16:01 ] @
Citat:
gojava:
Normalna stvar da vazne podatke narezujem na firmiranim diskovima (Maxell, TDK, Sony). One najvaznije kopiram vise puta na kvalitetne diskete (FUJIFILM).


Ali bitnije je od marke diska ko je proizvodjac diska. Uvek startujte nero infotool i vidite.

Citat:
Ja izuzetno dobro iskustvo imam sa Sony i Maxell diskovima.
Ja sam skoro imao ocajno iskustvo. Posto je bila porudzbina onda nisam mogao da vidim sta pise na kutiji pa sam dobio Sony diskove proizvedene na Tajvanu koji su ocajnog kvaliteta.

Citat:
Ponavljam, pitanje je sta se kod nas uvozi. Imam informaciju da TDK prodaje diskove po kategorijama...
Verbatim navodno prodaje samo dobre serije. Al' ima i ti zackoljica. Nije isto kupiti Verbatim iz Irske, Francuske ili neke "tamo" zemlje (Indije, Meksika i td.). Meni se npr.

Fora je sto isti model diskova moze da bude proizveden u razlicitim fabrikama i da bude drasticne razlike u kvalitetu.

Pogledaj http://www.elitesecurity.org/poruka/316978
[ Marko_L @ 05.04.2004. 17:55 ] @
Citat:
Fora je sto isti model diskova moze da bude proizveden u razlicitim fabrikama i da bude drasticne razlike u kvalitetu.

Upravo tako, i sto je najgore nekad je jako tesko uociti razliku u istim modelima diskova razlicitih proizvodjaca.U svakom slucaju najbolja zastita od gubitaka najvaznijh podataka je redovan backup, recimo svakih godinu dana (tolk'o valjda moze da izdrzi svaki disk) se napravi sigurnosna kopija bas onih najvaznijih podataka i nema da boli glava.Mozda to nekom izgleda kao smaranje, ali ipak gubitak nekih podataka nema cenu.

Poz.
[ gojava @ 05.04.2004. 18:38 ] @
Slazem se. U principu ne verujem da neko ima toliko znacajnih podataka da mora da kopira gomilu diskova svake godine. (Puno postovanje prema filmofilima, iako ja nisam jedan od njih.)

Kako god, sigurnije je kupovati diskove u velikim marketima (iako su malo skuplji) nego u nekim firmicama koje prodaju CD-ove, neke i na kilo.
[ Marko_L @ 05.04.2004. 19:18 ] @
E sad filmovi :) Ma filmovi se mogu naci kad hoces i to po ceni od 30-tak din (a moze i dzabe) i moci ce i u narednih 100 godina, bar kod nas.Mislim na bas najvaznije podatke.Evo primera radi, ja se bavim programiranjem i imam gomilu programa, tj. kodova koje ni u ludilu ne bih dozvolio da izgubim, jer ipak mi je lakse da svakih godinu dana to prebacim na nove diskove (to mi je 2-3 diska) ili odnesem nekom da mi nareze ako vec nemam rezac nego da ispadne da sam bacio 10 godina zivota.Ne verujem da filmovi i Mp3 muzika spadaju u vaznije podatke cak ni najvecim ljubiteljima istih :)
[ gojava @ 05.04.2004. 20:52 ] @
Evo rezultata testa nekoliko vrsta diskova koje sam kupovao u zadnjih pola godine.
Rezultati su dobijeni pomocu Nero DiscInfo Tool. Prikazujem samo imena proizvodjaca medije:

Maxell CD-R 80XL-L (sa "zlatnom" stampom, kupljen u Maxi diskontu, zemlja porekla: G.B.) - Ritek
Sony (made in India) - Sony
Verbatim (pastelni) - Mitsubishi
Maxell (pastelni) - Taiyo Yuden
PrimeDisc (nemacki disk od 800MB) - unknown
TDK (zelena stampa, kupljen u Maxi diskontu) - unknown
Verbatim Crystal - Mitsubishi
Creation - Plasmon
TDK (crvena stampa) - Ritek
Verbatim (divljak) - unknown
Smart Buy CD-RW 193MB - Prodisc
Verbatim CD-RW 700MB - Mitsubishi

Iznenadjnje je najvece kod diska TDK D-View koji je kupljen u Maxi diskontu i na kom stoji nalepnica:
uvoznik A.S.F.international ([email protected]),
proizvod CD-R80 D-VIEW 48x 700MB,
proizvodjac: TDK
zemlja porekla: Luxemburg
Nero nije mogao da odredi proizvodjaca ovog diska.

Manje iznenadjenje je i sto Nero nije mogao da odredi proizvodjaca nemackog diska PrimeDisc ciji je kapacitet 800MB. To u neku ruku i mogu da razumem, ali ne bi bilo lose da cujem necija iskustva u vezi sa ovim diskovima.

Sve u svemu stanje nije lose, tj. popravlja se jer je sve vise Verbatim i Maxell diskova ciji se proizvodjaci znaju.
[ gojava @ 06.04.2004. 07:42 ] @
Sad sam na poslu pa se ne secam bas tacne verzije Nera koji imam kod kuce. U pitanju je Nero 6, a poslednja dva broja su 11.

Inace na poslu smo narezali poprilicno Verbatim Crystal diskova (uglavnom dl+) i bilo je nekoliko slucajeva da su se diskovi raspadali u rezacima.

[ momsab @ 03.07.2004. 00:25 ] @
meni je skoro počeo da propada noname cd narezan 2000. godine ako se dobro sećam
šta je sve jadničak preživeo (još uvek ima malo piva na sebi)

znak propadanja-počeo je da se guli odozgo
[ MaRaToNcI @ 03.07.2004. 02:35 ] @
najisplativije je raditi backup na hard disku, posto im je cena pristupacna

racunica je prosta: firmirani diskovi (gde god proizvedeni bili) su oko 30-35 dinkica (pola evra) a hard disk od 120 gb 70 evra ili 160/200/250 gb.... ladica cca 10 evra, fino raditi backup na hd i sigurni ste sa svojim podacima

no name diskovi a i 90 % firmiranih (verbatim najvise) se proizvode kod nas i rumuniji (ako uporedite serijski broj na "verbatim" disku i no name creation-videcete da su isti:)
[ momsab @ 03.07.2004. 13:25 ] @
ja više volim da radim backup na DVD-u, imam utisak da se brže čita nego HD

s druge strane, kad snimiš nešto na neki medij samo-za-pisanje, nema šanse da to nešto slučajno izbrišeš

a kada ti crkne HD koji koristiš za backup, šta onda?
[ BeastMaster @ 03.07.2004. 13:44 ] @
Citat:
momsab: ja više volim da radim backup na DVD-u, imam utisak da se brže čita nego HD


Loš ti je utisak.
[ momsab @ 03.07.2004. 14:52 ] @
pa, kad uzmem da gledam film kompreosvan DivX-om a narezan na DVD-R, brže i bolej radi premotavanje nego kada je taj isti fajl na HD-u

e, sad, ne znam kako stoje stvari sa drugim tipovima fajlova