[ sinabl @ 03.02.2008. 18:04 ] @
Posudio sam od prijatelja Prison Break! Nesto ima na DVD-u a nesto na Divx...
E sada... Mene je zapanjilo kako je dobar snimak u DivX formatu. Dakle, jedna epizoda traje oko 43 minute a file je "tezak" svega 350MB. Mozda to i ne bi bilo cudno da se gotovo ne prijmjeti razlika (golim oko) izmedju kvaliteta slike na tom file-u i na DVD-u. Jedino sta sam uspio primjetiti je mala razlika u zvuku.

Zna li neko kakva je to fora i koji DVD-DivX konvertor moze to uraditi?

Extenzija file-a je .avi!

[edit: Naziv teme]

[Ovu poruku je menjao Cileinteractiv dana 07.02.2008. u 16:12 GMT+1]
[ ironman @ 03.02.2008. 18:07 ] @
Nije u pitanju DVD->DivX
vec HDTV->DivX
[ sinabl @ 03.02.2008. 18:47 ] @
Aha.... Nisam to znao. Pa onda su ovi DVD-evi vjerovatno u HDTV kvalitetu. Ima li onda neki konvertor da to pretvorim?
[ Stranger2 @ 04.02.2008. 16:21 ] @
Citat:
Nije u pitanju DVD->DivX
vec HDTV->DivX

to je svejedno jer je rezolucija TV serija u DIvX formatu uvek manja i od rezolucija DVD i od HD rezolucija tako da to nista ne menja.
Svi noviji filmovi i serije imaju dosta cistu sliku na DVD-u tako se pri konvertovanju u divx mogu dobiti dobri rezultati.
Citat:
Mene je zapanjilo kako je dobar snimak u DivX formatu. Dakle, jedna epizoda traje oko 43 minute a file je "tezak" svega 350MB. Mozda to i ne bi bilo cudno da se gotovo ne prijmjeti razlika (golim oko) izmedju kvaliteta slike na tom file-u i na DVD-u. Jedino sta sam uspio primjetiti je mala razlika u zvuku.

Zna li neko kakva je to fora

Fora je u dosta znanja o tome kako izracunati parametre i podesiti codece. A opet to nije toliko tesko jer je trajanje svake epizode samo 45 minuta (mnogo krace od filmova) to dosta olaksava stvar.
Citat:
koji DVD-DivX konvertor moze to uraditi?

konverteri uglavnom ne daju vrhunski kvalitet pri tom omjeru trajanja i velicine fajla. pa ili pristani na malo vece fajlove ili ces morati mnogo toga da naucis o video kompresiji.

Ako bi bio zadovoljan sa nesto vecim fajlovima mogu ti objasniti kako tacno da konvertujes.
Mogu ti napisati parametre za podesavanje MediaCoder-a za sledece ucinke:
-jedna epizoda od 45 minuta na 440 MB (10 epizoda na jedan DVD)
-jedna epizoda od 45 minuta na 480 MB (9 epizoda na jedan DVD) jos bolji kvalitet
-jedna epizoda od 45 minuta na 540 MB (8 epizoda na jedan DVD) znatno bolje i moze ostati skoro ista rezolucija

kompresija na 350 MB sa odlicnim kvalitetom je citava nauka (a i proces jako dugo traje) pa ti predlazem da se zadovoljis sa prethodno navedenim.
[ sinabl @ 05.02.2008. 23:36 ] @
Ej hvala ti na odgovru. Nisam znao da je to toliko komplikovan proces. Za sada cu se zadovoljiti sa ovim sto si mi napisao, ali vjerovatno cu te za kratko vrijeme opet kontaktirati...

poZz
[ Stranger2 @ 06.02.2008. 12:15 ] @
Evo napisacu ti kako da uradis (posto vec imam napisano pa cu samo da kopiram)

1) PRIPREMA VOB FAJLOVA

koristi program DVD Decrypter
podesi ga ovako:
- u meniju Mode, stavi kvacicu ispred IFO
- u opcijama (Settings...) nadji karticu IFO Mode i na njoj podesi: File Splitting:None

Sada sa DVD decrypterom pripremi jedan po jedan video sa DVD-a. Dobices svaku epizodu u jednom VOB fajlu.

2) KONVERTOVANJE

Koristi program MediaCoder http://mediacoder.sourceforge.net/

prevuci fajlove (u tvom slucaju VOB fajlove) koji ces konvertovati u prozor mediacodera i podesi na sledeci nacin:

- Na kartici Audio izaberi LAME MP3
- Na kartici LAME izaberi sledece:
Rate Mode: CBR
Channel: Auto
Bitrate/Quality: 128 kbps
Algorythm Quality: 0 Best Quality

- Na kartici Video izaberi sledece:
Mode: Two-pass
1200 kbps
Format: XviD
Container: AVI

- Na kartici Picture izaberi sledece:
stavi kvacicu ispred resize
izaberi 512x384
Crop: Disabled
Frame rate: 25.000
stavi kvacicu ispred Aspect Ratio
izaberi 4:3

- opcije koje nisam pomenuo ne diraj

* kada zavrsis sa podesavanjem:
udji u fajl meni i izaberi opciju Save Preset As i snimi preset na primer pod imenom "TVserije 45 minuta 4x3 velicina440MB". Kasnije kada ti bude trebala ista stvar samo ides na Load Preset i opet ces dobiti ta podesavanja da ne moras da ih pamtis na pamet.

Sada klkni na start i enkodiranje ce poceti. Media coder moze automatski konvertovati vise epizoda (sve koje si prevukao u prozor). Konverzija svake edpizode ce trajati otprilike oko 90 minuta ali to moze znatno da varira zavisno od brzine tvog kompjutera.

NAPOMENA: ovo su podesavanja za tv seriju na kojoj je slika sa klasicnim 4:3 aspest ratiom. Bitrate i rezolucija su uskladjen da epizoda od 45 minuta zauzme 435 MB
Za drugacije varijante, kada je drugaciji aspect ratio ili ako zelis bolji kvalitet slike (i veci fajl) dovoljno je samo malo izmeniti podesavanja. Kasnije cu napisati koje izmene treba napraviti za drugacije rezultate...

Citat:
Nisam znao da je to toliko komplikovan proces.
malo je komplikovano prvi put podesiti ali zato svaki sledeci put ides samo na Load Preset i odmah dobijes podesavanja koja trazis.


[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 09.02.2008. u 19:26 GMT+1]
[ Stranger2 @ 09.02.2008. 17:52 ] @
Evo izmena podesavanja za slucaj da je u pitanje 16:9 slika (siroka - widescreen):
- Na kartici Picture izaberi sledece:
stavi kvacicu ispred resize
izaberi 608x336
Crop: Disabled
Frame rate: 25.000
stavi kvacicu ispred Aspect Ratio
izaberi 16:9

posto razolucija 608x336 nije medju ponudjenim rezolucijama treba uraditi sledece:
klikni na taster RESIZE i kada ti se otvori prozor unesi
Width: 608
Heigth: 336
nakon svakog unosa treba kliknuti na Apply

- posle jos jednom na kartici Picture proveri da budes siguran da pise rezolucija 608x336

To je to. Druga podesavanja neka ostanu ista kao u prethodnoj poruci.
Epizoda ce biti iste kvalitete slike i iste velicine fajla, samo ce slika imati siroki aspect ratio. To takodje mozes snimiti kao preset na primer "TV serije siroka slika"...
[ Stranger2 @ 09.02.2008. 18:18 ] @
Za razlicite varijante kvaliteta slike i velicinu fajla dovoljno je da ukucas drugaciji bitrate na kartici video:

-jedna epizoda od 45 minuta na 395 MB (11 epizoda na jedan DVD) srednji ili losiji kvalitet
(ako je u pitanju veoma cista slika na DVD-u sa serijama, rezultat moze biti dobar i pri ovom bitrateu)
Ukucati video bitrate: 1070 kbps

-jedna epizoda od 45 minuta na 435 MB (10 epizoda na jedan DVD) dobar kvalitet
Ukucati video bitrate: 1200 kbps

-jedna epizoda od 45 minuta na 480 MB (9 epizoda na jedan DVD) jos bolji kvalitet
Ukucati video bitrate: 1350 kbps

-jedna epizoda od 45 minuta na 540 MB (8 epizoda na jedan DVD) odlican kvalitet (i moze se koristiti i visa rezolucija)
Ukucati video bitrate: 1500 kbps

Sada su kompletna podesavanja za sve varijante. Mozes odmah poceti sa konvertovanjem
[ despot77 @ 09.02.2008. 22:13 ] @
Citat:
Stranger2: Za razlicite varijante kvaliteta slike i velicinu fajla dovoljno je da ukucas drugaciji bitrate na kartici video:

-jedna epizoda od 45 minuta na 395 MB (11 epizoda na jedan DVD) srednji ili losiji kvalitet
(ako je u pitanju veoma cista slika na DVD-u sa serijama, rezultat moze biti dobar i pri ovom bitrateu)
Ukucati video bitrate: 1070 kbps

-jedna epizoda od 45 minuta na 435 MB (10 epizoda na jedan DVD) dobar kvalitet
Ukucati video bitrate: 1200 kbps

-jedna epizoda od 45 minuta na 480 MB (9 epizoda na jedan DVD) jos bolji kvalitet
Ukucati video bitrate: 1350 kbps

-jedna epizoda od 45 minuta na 540 MB (8 epizoda na jedan DVD) odlican kvalitet (i moze se koristiti i visa rezolucija)
Ukucati video bitrate: 1500 kbps

Sada su kompletna podesavanja za sve varijante. Mozes odmah poceti sa konvertovanjem



Ako ti nije problem da kažeš kako izračunavaš bitrate za željenu veličinu fajla...
[ Mister_rap @ 09.02.2008. 23:27 ] @
Pa koriscenjem nekog Bitrate calculatora ili cak rucno :)

Evo kako to izgleda:

[att_img]
[ Stranger2 @ 10.02.2008. 10:21 ] @
Citat:
Ako ti nije problem da kažeš kako izračunavaš bitrate za željenu veličinu fajla...

Da, koristim bitrate kalkulator.
Jedan od najboljih je Aspect http://www.free-codecs.com/download/Aspect.htm
pregledan je i tacan.

Ja uvek odaberem biutrate da daje malo manju velicinu fajla od ciljane. Za svaki slucaj da se ne desi da zbog par megabajta stane jedna epizoda manje na DVD.

Veci problem od bitratea je da odaberes dobar odnos rezolucije i bitratea. To je bits/pixel vrednost (u GSpot-u pise frame quality Qf).
bits/pixel koji daje dobru sliku uz jedna podesavanja codeca i jedan video ne mora biti dobar i za drugi video i drugacije podesen codec. Zato kada hoces da pojednostavis stvar onda se za svaki slucaj odabere veci bitrate i time dobijes vise bits/pixel-a. Tako dobijes malo vece fajlove ali je sigurnije da ce slika biti dobra.
U podesavanjima za TV serije koje sam ovde napisao sam vec uzeo u obzir sve to. To su kombinacije koje sam proverio da daju dobar rezultat, Tako da nije neophodno da se komplikuje.
[ despot77 @ 10.02.2008. 16:06 ] @
Hvala na objašnjenju...
[ Markoxxx @ 19.02.2008. 11:25 ] @
A kako sve to isto da uradim ako mi je film, tj ceo DVD iskopiran na hdd, mozda je glupo pitanje, al' me boli glava i nemam zivaca da razmisljam:)
[ Stranger2 @ 19.02.2008. 22:30 ] @
Citat:
A kako sve to isto da uradim ako mi je film, tj ceo DVD iskopiran na hdd,

Pa isto moras koristiti DVD Decripter i podesiti ga isto kako je napisano ranije.
Da bi u DVD Decrypteru otvorio taj folder gde si kopirao DVD klkni na opciju Browse u file meniju.

DVD Decrypter je besplatan ali ga je sve teze pronaci. Probaj ga skinuti odavde http://www.soft32.com/download_75586.html

p.s.
Podesavanja iz ove teme su namenjena za TV serije u trajanju 45 minuta. Za film je potrebno napraviti neke izmene. Koliko traje taj film?
[ Markoxxx @ 23.02.2008. 22:38 ] @
hmmm.. kad idem na browse, onda otvara opciju da se bira destination folder, mislim da je to folder gde ce napraviti taj file, a source i dalje ostaje DVD drive?
[ momsab @ 24.02.2008. 00:43 ] @
da
[ Stranger2 @ 25.02.2008. 08:15 ] @
U pravu ste, DVD Decrypter nece da otvori iz foldera.
Moraces taj film da pretvoris u image fajl ili da ga narezez na DVD.

image fajl mozes napraviti u programu Nero. Sve je isto kao kada snimas DVD samo kao recorder izaberi Image Recorder [DVD]
tako ces dobiti taj DVD u jednom fajlu na primer film.nrg

- taj fajl onda moras mauntovati u virtualni DVD uredjaj. To nije tesko. Mozes koristiti Nero image drive (koji dobijes uz nero) ili Alcohol iii Daemon Tools.
kada to obavis DVD Decrypter ce ga prepoznati isto kao da si ubacio pravi DVD
[ Markoxxx @ 25.02.2008. 12:12 ] @
ok, znaci samo je potrebno da se napravi image file, pa posle da se mountuje u virtualni drive da bi moglo da se kompresuje, evo skinuo sam auto gordian knot i sad cu sredim, hvala :)
[ Markoxxx @ 25.02.2008. 12:15 ] @
evo sad gledam ove prethodne postove i smejem se sam sebi, mislim dovoljno je prosto da moze da se zakljuci, ako se malo ukljuci mozak :)
[ Markoxxx @ 26.02.2008. 07:58 ] @
nego, da li je pamenije da posle za kompresovani film, nadjem novi prevod ili da se za***vam nekako sa ovim sa dvd-a? ;)