[ dzura @ 06.02.2008. 15:58 ] @
Video sam da su Markom i Strom pokusali da snime nesto u Macro modu...
Dajte malo truda...
Ovo je moja petogodisnja kcerka aranzirala i necete verovati i slikala. Ja sam joj namestio aparat i stavio na stativ, a ona ga je sama namestala i okidala!
Obratite paznju na temu jabuka, konjici (konici vole jabuke) itd...



Ovde sam joj rekao da obrati paznju na pozadinu jer je i to deo fotografije, pa je iza stavila svoju crvenu jaknu.



[Ovu poruku je menjao dzura dana 06.02.2008. u 17:16 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 06.02.2008. 16:09 ] @
Evo jedna makro, sa kompakt aparatom iz ruke...

[att_img]

[ dzura @ 06.02.2008. 16:17 ] @
Ko zna da gleda, on uvek nadje sta ce da slika...
Bravo majstore!!!

Evo dve moje... i nisu bube ;-)



mnogo gadno stoje jedna uz drugu



[Ovu poruku je menjao dzura dana 06.02.2008. u 17:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzura dana 06.02.2008. u 17:32 GMT+1]
[ popacp @ 06.02.2008. 19:01 ] @
Valja li šta od ovih mojih...

...borovnice su centralno postavljene jer mi je loše makro sočivo pa je sve van centra mutno, trebao sam da ih secnem malo.

[Ovu poruku je menjao popacp dana 06.02.2008. u 20:54 GMT+1]
[ vamsi @ 06.02.2008. 21:29 ] @
Meni se druga, sa leptirom (dscf8699.jpg), svidja zato sto listovi u pozadini obrazuju oblik leptirovih krila. Jedino sto bih ja malo secnuo, tako da leptir dodje malo vise levo-gore.
Poz
[ Slobodan Miskovic @ 06.02.2008. 21:36 ] @
Mislim da je kod leptira promasen fokus, kora drveta je dosta ostrija od leptira...
[ dzura @ 06.02.2008. 22:08 ] @
Opet ista prica jel primecujes kako su slike pljosnate, nema trece dimenzije. Mozda bi kao pocetnik trebalo da ustanovis pravilo da ne slikas letnji dan u podne, leptir ima uzasno ostru senku, toliko je jaka da odvlaci paznju od leptira samog.

Evo iskopao sam jos jednu sliku. Kcerka me davila da joj oslikam uskrsnja jaja. Onda smo morali i da ih slikamo jer smo (jednom ipak) morali da ih bacimo.



[Ovu poruku je menjao dzura dana 06.02.2008. u 23:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzura dana 06.02.2008. u 23:24 GMT+1]
[ dzura @ 06.02.2008. 22:52 ] @
@Popacp... zaboravih da pitam cime si slikao, jer si pomenuo da je makro ostar u sredini, a mutan sa ivica?! Koji je to makro objektiv, a da tako crta, oni su obicno ostri da boli?
[ popacp @ 06.02.2008. 22:57 ] @
Da, i taj leptir plus stvarno jeste van fokusa, to sam i sam primetio. Slikan je poizdaleka, pa kad sam došao kući video sam da... Senku ne bih sam provalio pa makar gledao u sliku 10 godina. I opet, da sam čekao drugo doba dana verovatno mi taj leptir ne bi ostao tu (da, interesantno, ova vrsta pripada selicama i kod nas dođe sa juga).

...evo još tri leptira. Opet na žutom (lastinom repku) vidim da se ne uklapa pozadina i vidim tu oštru senku. Njih ipak možeš slikati samo kada su takvu uslovi jer uveče i ujutru uglavnom spavaju osim kad su enormne letnje žege.

Što se makro objektiva tiče, imam Fuji FinePix s5500 i makro napravljen od lupe. Evo i teme o tom mom poduvatu :)
http://www.elitesecurity.org/t181705

[Ovu poruku je menjao popacp dana 07.02.2008. u 00:13 GMT+1]
[ dzura @ 06.02.2008. 23:16 ] @
Izvini, mislio sam da je neki SLR... pa mi je bilo cudno!
Inace ovo sto vidis je slikano Olympusom Camedia 2500L. To je aparat sa 2.5 Mpx. Sa njim mozes da slikas predmet sa 2,5cm?!!! Na zalost pozajmio sam ga i taj neko mi je vratio neispravan... u medjuvremenu sam dobio D200, pa sam ga i zaboravio, a bio je stvarno opaka sprava... sta je taj posla uradio dok SLR nije pao na razumnu cenu! Inace je kostao oko 2000 svajcarskih franaka kad se pojavio, ja sam ga dobio polovnog nesto kasnije, ali je radio kao zmaj. Jedina mana mu je bila sto je trosio baterije uzasno brzo 50-tak slika i ende (doduse tad nisu postojale baterije od 2500mAh).

A jel nema da se kupi neki makro prsten za taj precnik? Jedan moj drug ima taj aparat, koliko se secam precnik mu je 55mm, to je prilicno standardno. Imas Fujijamu za male pare.
[ popacp @ 06.02.2008. 23:28 ] @
Da, znam za to, ima čak i telekonverteri. Ja sam se rešio da kupim dSLR, i štedim pare već nekih pola godine, a sada sam i kao zapošljen pa ću videti... posle svih kritika ne znam dal mi treba dSLR :)
[ markom @ 07.02.2008. 00:08 ] @
Uzgred, jesi li probao da koristiđ blic kad slikaš tako izbliza po danu? To bi trebalo da pomogne oko senki...
[ popacp @ 07.02.2008. 11:58 ] @
Pa da, ali leptiri su slikani sa najveće moguće daljine, poneke vrste jednostavno ne dopuštaju da im se priđe ni na 3 metara. ...mada možda bi malo ublažilo senku, nisam razmišljao o tome do sada.
[ Paramecijum @ 07.02.2008. 19:07 ] @
Blic dosta pripomaže za macro. Zatvoriš dve-tri blende od onoga što je aparat izmerio i staviš da blic difuzno zvekne od neke odbojnike u blizini. To uglavnom pripomogne, čak i kada ima dosta svetla. Uvek makro snimku prija zavrnuta neka blenda više.
[ dzura @ 08.02.2008. 08:17 ] @
Jos samo da ima RING-blic... Nemoj bre da zbunjujes čoveka. On ima kompaktni aparat i blic ne može da podigne da bi se svetlo odbilo od nečega.
A što se blica tiče... hoće da pomogne. Čak ne moras ni da smanjuješ blendu, ako si podigao blic, aparat će sam da izmeri i podesi svetlo zajedno sa svetlom od blica. Jedino što svetlo blica nije uvek isto (po temperaturi) sa dnevnim svetlom (dnevno svetlo varira od 4000 do skoro 9600°K, u zavisnosti od doba dana), pa se aparat zbuni kad određuje WB. Mada to može u dobroj meri da se sredi, sa recimo, Bibble Pro, on može da reguliše WB i kod JPEG-ova.

[Ovu poruku je menjao dzura dana 08.02.2008. u 09:31 GMT+1]
[ Paramecijum @ 08.02.2008. 10:35 ] @
Za makro fotografiju bolje je isključiti automatiku na svim nivoima; dakle, manuelno oštrenje i podešavanje WB i blende i ekspozicije. Ako se ima vremena, naravno. Previše je aparatu komplikovano da sračuna pravilno na tako malom prostoru.

A blic na kompaktu, pa uzme lepo beli karton u drugu ruku i drži ga pola metra ispred aparata sa preusmerenjem bleska na dole. Treba isprobavati razne stvari, nikad se ne zna šta će dati vrhunski rezultat.
[ cozmo_im @ 08.02.2008. 11:19 ] @
Citat:
Paramecijum: Za makro fotografiju bolje je isključiti automatiku na svim nivoima; dakle, manuelno oštrenje i podešavanje WB i blende i ekspozicije. Ako se ima vremena, naravno. Previše je aparatu komplikovano da sračuna pravilno na tako malom prostoru.


Slazem se sa ovim. Neki prosumeri imaju manuelni fokus prsten, jeste sporo (Fuji s6500, 9600) ali je dosta precizno, pa kad se slikaju staticni motivi, ili ako se koristi cak i stativ, bolje je i manuelno fokusirati, uvek mozes da izaberes tacku fokusa a ne da aparat gadja sam. Ukoliko neki kompakt ili prosumer ima podesavanje (rucno) jacine blica, eksperimentisati i sa tim, uz manuelno odredjivanje parametara slikanja.
[ Paramecijum @ 08.02.2008. 11:41 ] @
Takođe treba znati da će se pre doći do dobrog rezultata ako se sve namesti manuelno i opali 50 snimaka u puzajućeg crva nego da se lovi jedan idealan ugao, trenutak i šta ti ja znam šta.
Deo tajne dobrih makro snimaka je i u velikom broju pokušaja jer o rezultatu odlučuju doslovno delići milimetra i to je vrlo teško kontrolisati u našim amaterskim okruženjima.
[ Zarko Silic @ 08.02.2008. 11:51 ] @
Dzuro, ta jaja nisu macro fotografija.
[ beske @ 08.02.2008. 13:23 ] @
Dzuro,

Tesko da ces ti videti "besnu" fotografiju od Paramecijuma, on je covek koji "bije" samo test fotografije, uglavnom iz nemogucih situacija... testovi i varijacije na temu ISO suma, hromatskih aberacija, snimaka iz nocnih klubova i veceri iz kluba knjizevnika...

Bas kao sto ni ja necu tako skoro videti sliku tog famoznog APPLE AMLCD panel 30” Cinema HD monitora od Zareta (zarsilic)

Nije mi jasno, bez obzira na svu razliku u misljenjima, stavovima... kako o nekim stvarima mogu da pisu ljudi koji to o cemu pisu nemaju, kao recimo Paramecijum o blicu i blic fotografij i sl?

Jel imate vi neku sliku da okacite ovde, ili opet samo puko pisanije???

Pozz

p.s. A, ova lekcija, sa detetom od 5 godina i konjicima... mnogi bi mogli na casove kod nje, vidi se da su geni u pitanju



[ cozmo_im @ 08.02.2008. 14:24 ] @
Super macro cvetni, udje onolki objektiv tamo gde mislis da nema sanse...

Fuji s6500, ISO 100

[ cozmo_im @ 08.02.2008. 14:44 ] @




Nikon 3100, ISO 100. Mali kompakti nekad mogu da pridju i nekad su dobar izbor za makro...
[ Zarko Silic @ 08.02.2008. 14:45 ] @
Baske.
Koncentrisi se na temu.
30" LCD nije uopste nekakva senzacija. Ovde ih ima nekoliko i ne predstavljaju bas ninakav domet ni po kom pitanju. Cena takvog monitora je manja od polovine cene jednog solidnijeg laptopa.
Mnogo veca senzacija bi bila jedan dobar objektiv. Recimo 2.8/400 mm L i to bih mnogo vise zeleo da vidim i isprobam.


A moze se videti.

Sto se izlozenih fotografija tice i ako vec nekog kritikujete, red bi bilo da bar oni koji to cine ne budu bas oni koji ni jednu nemaju postavljenu na ovom forumu.

Snimati u macro modu ne znaci snimati macro fotografiju.
[ Zarko Silic @ 08.02.2008. 14:46 ] @
Citat:
cozmo_im: Mali kompakti nekad mogu da pridju i nekad su dobar izbor za makro...


I te kako. Kompakti umeju mnogo na macro planu.
[ Paramecijum @ 08.02.2008. 15:30 ] @
Polako, beske, ima vremena. Zašto ne bih mogao da pričam o blicu kada ja razne bliceve koristim duže od 30 godina? Sem toga, imam blic, kupio sam 580EX prošli nesec i 100makro/2.8 ali nema nikakvih bubica. U nedelju sam vodio decu u šumu, poneli smo i razne vrste pomagala za hvatanje, dosvetljavanje i snimanje insekata i nismo sreli niti jednog živog stvora. Zašto ne bih mogao da pričam o makro fotografiji kada sam je snimao pre nego što su mnogi ovde rođeni, baš sam pre neki dan u starim slajdovima našao razne bubice snimljene štapom i kanapom doslovno pre 30 godina. Evo, to ću okačiti dok ne dođe sezona novih stvari. OK, makro nisu samo bube, ali je najzanimljivije. I sada je samo mnogo lakše raditi makro nego ikada, tehnika je napredovala, doduše i zahtevi.
[ Zarko Silic @ 08.02.2008. 16:48 ] @
Ne moraju samo bube da budu macro. I ne treba.
Ali velicina onoga sto se slika treba da ispuni "macro principe".
[ beske @ 09.02.2008. 08:36 ] @
Za Dzuru i Cosmo-a...

evo i ja bih da Vam se svojim skromnim doprinosom prikljucim u prikupljanju "macro" potpisa... radije bih sa Vama dizajnerima, nego da me svrstaju u measurebatore



btw. Ken Rockwell je na jedan zaista sjajan nacin opisao skoro sve kategorije (on ih je svrstao u 7 nivoa) "fotografa" i to se jako lepo da procitati na

http://www.kenrockwell.com/tech/7.htm

meni neki od nasih ljutih poznavaoca ipak najvise lice na

Online Expert or Armchair Photographer: Level 0

Level 0 (these guys don't take pictures so they aren't a level of photographer.)
Holy Crap! This was a guy who doesn't even own a camera! He spends his
time researching them and spreading his irrelevant opinions all over the
Internet!


Pozz



[Ovu poruku je menjao beske dana 09.02.2008. u 10:35 GMT+1]
[ cozmo_im @ 09.02.2008. 09:43 ] @


Plavo svetlo je realizovano sa lampice pijacarskog upaljaca...

Inace, figurica je jako mala (precnik kugle nije veci od 2cm recimo)

Fuji s6500, ISO 100
[ beske @ 09.02.2008. 09:47 ] @
Markom, evo jos jednog primera gde ces na zumu od 14000x (na zalost, opet) videti tu prokletu pikselizaciju... ha, ha, ha

Veliki pozdrav i za tebe, naravno



p.s. Dzuro, ne kaci se sa measurebatorima, oni su mnogo jaki, moglo bi da padne "branje usiju"... ja ih jos od doba audiofilstva izbegavam...
[ cozmo_im @ 09.02.2008. 09:50 ] @


Fuji s6500, Manuelni fokus, ISO 100
[ Backy @ 09.02.2008. 13:52 ] @
http://vitezkoja.deviantart.com/art/skull-75619875
[ cozmo_im @ 09.02.2008. 17:42 ] @
Moram priznati da i ja mislim da naziv teme ima veze samo sa makro slikama, odnosno makro motivima... naravno svako to tumaci na svoj nacin.

Mozda bismo mogli da otvorimo i temu "Motivi" pa tu da nastavimo...

Evo jednog makro motiva (sraf nije tako veliki ko sto izgleda) koji sam nazvao "Strangled"... izgleda ko da su ga ove nemocne biljke zarobile pa je zardjo tako zarobljen...



[ Nebojsa Milanovic @ 09.02.2008. 18:59 ] @
Neki, posebno noviji članovi su se malo previše opustili u diskusiji.

Nemojte u komentarima zalaziti u domen ličnog, nego diskusiju zadržite na argumentima i primerima. Ne preterujte sa off-topicim i ne širite temu previše.

Ako imate neku novu ideju, nemojte se nadovezivati na staru temu koja ne odgovara toj ideji, nego otvorite novu.

Ova je prvenstvano za makro motive, pa evo jednog sa manje od 1 cm:

Canon SX 100 IS:



100% crop

[ popacp @ 09.02.2008. 22:29 ] @
Došao sam kući u Zaječar i iskopao još par fotki od ranije... Sve su slikane u dvorištu. Neke su rađene sa dodatnom lupom nakačenom na FinePix s5500 pa su malo neoštre i imaju dodatnih falinki. Za ljubičast cvet sam koristio neke baterijske lampe i belu pozadinu. Neke je su malo obrađene...
[ dzura @ 09.02.2008. 23:05 ] @
Ajde i ja da okacim cvece. Nikon D200, Micro Nikkor 55 f2.8 manuelac (AF i ne postoji od 55 mm).
@Popac... obrati paznju na pozadinu svojih fotki.




[Ovu poruku je menjao dzura dana 10.02.2008. u 00:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzura dana 10.02.2008. u 00:38 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dzura dana 10.02.2008. u 00:39 GMT+1]
[ beske @ 10.02.2008. 11:28 ] @
Citat:
Paramecijum: Neko ovde ima problem sa elementarnim shvatanjem: tema je makro i motivi vezani za makro, ne motivi uopšte.


Znas kako, mene su jos u prvom razredu osnovne skole ucili da citam kako je napisano...

a, sam autor teme je ostavio dovoljno nekonkretan naziv teme da tema moze da se shvati i kao motiv vezan za makro, ali i kao motiv uopste... ja sam, jednostavan covek, citam i shvatam kako je napisano, i mnogo volim kada se ostavi dovoljno "slobodnog prostora" za varijacije na temu... a, inace, ako nisi ukapirao, prve dve slike (starac i dete) su bili samo dokumentovano pitanje Zaretu (zarsilic) sta fali objektivu EF300f4 L IS koji je mnogo pristupacniji nasim dzepovima, u odnosu na njegovu "opasku" i sanak pusti, zvani EF400f2.8L koji svojom cenom bogami i nije...

btw. zar ti slika sa kljucevima nije dovoljno "macro motiv"?

salu na stranu, da ne bi bilo off-topicovanja (iako sam rekao da necu vise polemisati) ja, evo prilazem jos jedan mali skromni doprinos temi svojim "macro motivima"

nisu bube, nije cvece, nije "rezuca ostrina", ni taj DOF nije nesto uspesno zamucen, ali...

da ne bude nedoumice, kovanica je u precniku oko 25 mm, a "kucence" je plastican dodatak na decijem privesku, i velicine je oko 15 mm

Pozz






[Ovu poruku je menjao beske dana 10.02.2008. u 12:43 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 10.02.2008. 12:05 ] @
EF400f2.8L objektiv je spomenut u kontekstu "pticarske" fotografije. Ona je skupa i relativno nedostizna. Oko 1000 mm se svakako mora sastaviti. Da li sa objektivom u komadu ili sa nekim TCom, svejedno. I cena je tu negde s tim sto ja dajem prednost vecem otvoru i TCu.

Macro fotografija je nesto drugo. Ne zahteva tolika ulaganja, a vecina motiva moze uspesno da se snimi i sa kvalitetnijim kompaktima.

Jos nesto, kad vec postavljate primere. Pre nego sto postavite primer razmislite koliko takav primer "vredi".

A vredi onoliko koliko se za njega moze dobiti novaca. Ako ga kao takvog ne mozete nikom prodati onda on toliko i vredi.

Parameciumovi primeri, ma kako se nekom cinilo da su ovakvi ili onakvi, ipak se ocigledno, dobro prodaju, ako svakog meseca moze da kupi po jedan objektiv, ili neki drugi deo skupe opreme. Postoje stokeri ( i nisu toliko retki) koji vec godinama nisu nista prodali (a kao vaze za "vrhunske").

Zato gospodo (posebno se Baske na tebe odnosi) kad nesto komentarisete, razmislite sta i na koji nacin to cinite.
Na ovom forumu ima i profesionalaca i amatera koji vrlo lepo zive od prodate fotografije. Mnogo bolje od mnogih "big stokera".

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 10.02.2008. u 13:34 GMT+1]
[ markom @ 10.02.2008. 16:59 ] @
Evo jedna koju sam uslikao pre par dana na nekoj proslavi...

[att_img]

Citat:
Aperture Value: 2.96875
Color Space: sRGB
Compressed Bits Per Pixel: 5
Custom Rendered: Normal process
Date Time Digitized: 2008:02:08 19:22:07
Date Time Original: 2008:02:08 19:22:07
Digital Zoom Ratio: 1
Exif Version: 2.2
Exposure Bias Value: 0
Exposure Mode: Manual exposure
Exposure Time: 1 / 4
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode
FlashPix Version: 1.0
FNumber: 2.8
Focal Length: 7.4
Focal Plane Resolution Unit: inches
Focal Plane X Resolution: 13745.7
Focal Plane Y Resolution: 13698.63
ISO Speed Ratings: 80
Max Aperture Value: 2.96875
Metering Mode: Pattern
Pixel X Dimension: 600
Pixel Y Dimension: 400
Scene Capture Type: Standard
Sensing Method: One-chip color area sensor
Shutter Speed Value: 2
White Balance: Manual white balance
[ cozmo_im @ 10.02.2008. 17:10 ] @
Unapred se izvinjavam na malo vecem postu (cca. 300kb)

Ovo pokrece nase aparate, u CMOS ili CCD obliku:)

Da bi ste shvatili otprilike velicinu ovog CCD-a sa Mustek aparata starog maltene 9 godina, evo njegovih dimenzija:

4x4mm!!

Fuji s6500, ISO 100, RAW, pod sobnim svetlom:




Fuji s6500, ISO 100, RAW, pod LED svetlom, u mraku:




Prva slika je obrada i crop 100% ovog kadra (iliti sta moze Fuji s6500 da izvuce iz RAW fajla):

[ prof. Vlada @ 11.02.2008. 15:41 ] @
Fuji S6500fd
[att_img]
[ prof. Vlada @ 11.02.2008. 15:43 ] @
...drugi ugao
[att_img]
[ Nebojsa Milanovic @ 11.02.2008. 17:48 ] @
Bravo Vlado, lepo.

Daj još neku na ovu temu.
[ prof. Vlada @ 11.02.2008. 18:39 ] @
Hvala Nebojsa, evo jedne bubice (Sony P73, 1/200s f5.2 , ISO100):

[att_img]
[ popacp @ 11.02.2008. 21:47 ] @
Lepo, lepo.

Evo jednog mog primera. Ova fokta mi je interesantna jer samu uz jako sunce odpozadi uspeo da dobijem crnu pozadinu. U suštini ovakve moje fotke ne volim jer ne mogu dobro da razaznam o kom insektu se radi, ali sam tada eksperimentisao sa aparatom pošto mi je buba pozirala 5 min i slikao sam je i „celu“. Slika je malo pregorena, znam...


Ova slika je osvetljena mobilnim telefonom i slikana jako dugom ekspozicijom. Na slici je pauk koji je umro u nekom podrumu i ostao da ga obraste buđ. Imam i slike koje su osvetljene belom svetlošću i možda imaju malo bolju dubinu, ali mi je ova upravo interesantna zbog te svetlosti.


Setih se, evo imam i detalja iz intimnog života,... Slike nisu nešto, prva je slikana kroz lupu pa je bila jako loša i morao sam da je izoštim malo. Bilo bi lepo da sam je slikao s niže tačke, ali bih pokvasio aparat i bilo bi lepo da je glava buba oštra. Na drugoj sam hteo da po svaku cenu uhvatim odraz u vodi i tako izgubio dubinu na fotografiji... Pa eto bar se učite na mojim greškama :( :( :(



[Ovu poruku je menjao popacp dana 11.02.2008. u 23:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao popacp dana 11.02.2008. u 23:44 GMT+1]
[ prof. Vlada @ 11.02.2008. 22:08 ] @
Treba imati malo srece da ti insekt da dovoljno vremena . :-) (1/800s f4.9 ISO400)

[att_img]


[ dzura @ 12.02.2008. 08:33 ] @
Popac ovo su ti najolje fotke koje si okacio do sada... mozda tebi ne znace za posao kojim se bavis (studiradnje biologije), ali kao fotke su vrlo solidne, ova prva (koju si kudio) je odlicna... dobar kontrast, solidna kompozicija, itd. Ova poslednja je super, po meni najbolja... lepe boje, ima dubinu, dobra kompozicija! Ajde ti dalje kaci slike koje se tebi ne svidjaju, bice tu jos dobrih primera :))
[ prof. Vlada @ 12.02.2008. 10:12 ] @
Evo mozda i ova prodje kao makro, setajuci Vrsackim bregom ugledah sumsku kornjacu...

[att_img]

[ prof. Vlada @ 12.02.2008. 10:17 ] @
..ovde joj vise nisam bio interesantan... (s6500fd + close up filter +2, 1/500s f4 iso 200 bez crop-a)

[att_img]

pozeljan komentar!

[Ovu poruku je menjao prof. Vlada dana 12.02.2008. u 11:56 GMT+1]
[ Paramecijum @ 12.02.2008. 11:40 ] @
Evo makro iz praistorije, snimljeno je 1978. godine negde na jugu Srbije. Znam tačno kada je pošto nakon toga nisam ovo više radio. Slajdove sam priručno skenirao za ovu priliku. Zenit TTL i prstenovi za odaljavanje objektiva, imali smo tri kompleta. Imam negde jednog mnogo zanimljivog crva minijaturu (1 mm velikog) ali ne uspevam da pronađem slajd. Imam i ove bubamare oštre, a možda mi je neko i uzeo taj slajd. Bio je hit u to vreme.
Dakle, ovo je tehnički smešno u odnosu na današnje mogućnosti digitalaca i posebno profi makro objektiva, ali zanimljivo je za videti kakav je to napredak i tehnike i svesti. Za vrhunsku makro fotografiju pre 30 godina trebalo je dati više para nego za automobil, danas svako može bolje od ovoga, ali se granica pomerila i vrhunska makro fotografija danas izgleda svemirski u odnosu na ovo nekada.

[ Zarko Silic @ 12.02.2008. 11:50 ] @
Vrlo interesantno. Imamo 2 ista aparata:Ivanov (cozmo_im) i Vladin (prof. Vlada) koji potpuno razlicito "rade".

Inace S6500 spada u veoma mocne aparate kad je macro u pitanju.
[ beske @ 12.02.2008. 12:06 ] @
A, bre, Paramecijum... sta je ovo?

Losa kompozicija, los odnos boja, lose skenirano, ovo je, bre, cist SNAPSHOT makro fotografije!!!

nema nikakvu dubinu, potpuno ravno...

Sta je ovde trebalo da vidimo? Odnos tehnike i svesti nekada i sad??? Daj bar onda neki prikaz tehnike i od sad, ovo od nekad je...
[ Paramecijum @ 12.02.2008. 12:24 ] @
pa to sam i sam rekao. Kada su napravljene, ove fotke su bile nešto, danas su ništa.
Dakle, radi se o usklađenju sa trenutnim normama i modom.
OK, videćemo uskoro (kada izađemo iz završnih računa) i taman da se prolepša vreme, šta u makro modu mogu danas.
Ali, na kraju krajeva, to je ipak samo snaga tehnike i aparature.
[ markom @ 12.02.2008. 12:28 ] @
Vidiš... inspirisali su me tvoji "izgovori" ... :-)
[ dzura @ 12.02.2008. 12:43 ] @
Evo iskopao sam jos jednu fotku. Nikon D200, Nikkor 85, f 1.8 manuelni, sa makro prstenom (od ona tri, onaj najduzi :)) slikano pod neonskim svetlom u kancelariji jednog naseg druga (starog Nikondzije, koji ce uskoro postati vlasnik jednog D300, iako se dugo batrgao sa svojim F2AS), inace je objektiv njegov, prvi koji se ikad pojavio u AI verziji. WB na auto itd...
Kao sto se vidi problem dubinske ostrine, koji je inace izrazen kod macro fotografije, ovde je jos izrazeniji, sto ce reci veoma mala dubinska ostrina (zbog slabog svetla i otvor blende nije mogao da bude mali). Inace je slikano sa stola okidac na automatici.




[Ovu poruku je menjao dzura dana 12.02.2008. u 14:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao markom dana 12.02.2008. u 14:05 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 12.02.2008. 14:25 ] @
Dobra je kad se prepece.

Evo i jednog provokativnog primera po pitanju dubinske ostrine sa F 2.8



Oko 1MB je jpg.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.02.2008. 14:31 ] @
Vlado, kornjača je odlična.

Što se tiče dubine polja oštrine, u makro fotografiji kompakt aparati u tome daleko prednjače DSLR modelima, uz već poznatu makro snagu i nepotrebnost eksternih dodataka.

Već sam govorio da se preteruje u favorizovanju malog DOF-a kod DSLR. U amaterskim snimcima naročito, dubok DOF je češće poželjen nego plitak.
[ dzura @ 12.02.2008. 14:40 ] @
Ako mislis na mene, ja naprotiv nisam favorizovao mali DOF, nego govorio o nesposobnosti da se postigne veci DOF, pogotovo sa makro prstenom. Zato sam i okacio ovu fotku.
A kompaktni aprati imaju prednost jer imaju manji cip, pa samim tim su im i objektivi manje zizne daljine, sto stvara veci DOF, ako se ne varam.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.02.2008. 14:55 ] @
Ne, ne mislim na tebe.

Mislim na one kojima je mali kompaktni digitalac prvi aparat u životu, pa kada pređu na DSLR, onda sledi ono čuveno "WOW kako je mali DOF". Smoriše pričom o tome.

A neko, kao na primer moja malenkost, ko je celog života snimao sa SLR analognim, pa sa FF DSLR telom, često poželi da DOF bude veći nego jeste.

Zato za neke prilike pre koristim kompakt aparate, trpeći njihova ograničenja, samo zbog velikog DOF-a.
[ dzura @ 12.02.2008. 15:06 ] @
Da. Isti je slucaj i samnom. Imam Canona F1, cak i Mamiyu RB67 (nju sam dobio relativno kasno i jako malo slikao sa njom, najvise CB).

Odusevio sam se kad sam dobio Olympusa Camedia 2500L. To je bilo cudo od aparata. Cesto sam slikao sa njim razne male uredjaje, em je veca dubinska ostrina, em iskrivi perspektivu (jer je sirok ugao) ... kakvo odusevljenje! Dobijao sam bas atrakivne snimke.

[ Zarko Silic @ 12.02.2008. 16:29 ] @
dSLR. Skroman objektiv. Plitak DOF dobrodosao.

1 MB jpg


[ dzura @ 12.02.2008. 17:22 ] @
Skoro pa makro :))
Ovo je proba sa 50, f1.4, ali manuelni. Koga zanima evo kako to izgleda. (U nasoj kuci osim konjica tesko da drugo sta sme da se slika.)
A ovako izgleda i dubinska ostrina u prednjem i zadnjem planu.

[ Backy @ 13.02.2008. 10:36 ] @
čačkalice


100% crop


desna crna kontura u pozadini je ortak kojeg sam pokušavao da namestim da prati liniju stakla ;)
[ cozmo_im @ 13.02.2008. 12:19 ] @
Ajd pogodite sta je ovo. Vojvodjani sigurno znaju:)



Shot with E3100
[ Miroslav Jeftić @ 13.02.2008. 12:27 ] @
Kamin?
[ vamsi @ 13.02.2008. 12:27 ] @
Plin :)
Al sam pametan!!
I dobra je fotka.
[ cozmo_im @ 13.02.2008. 12:49 ] @
Ja, ja, pec na plin:)

Hvala na komentarima:)
[ Zarko Silic @ 13.02.2008. 13:09 ] @
Citat:
cozmo_im: Ajd pogodite sta je ovo. Vojvodjani sigurno znaju:)


Znaju znaju. I to vrlo dobro.
Trebalo bi ovakve snimke uvesti u standard za odredjivanje kaloriske vrednosti energenta.

Jednom smo dobili (hm, dobili) cisti ruski gas. To je bilo za videti. Onaj ruzicasti oreol oko planena je bio svetlo bele boje, a prostorija u kojoj je pec je bljestala kao da neko unutra zavaruje.
[ cozmo_im @ 13.02.2008. 16:42 ] @
Ruski kazes...:)))



Ne smem ni da kazem koliko mi je objektiv na malom Nikonu 3100 bio vreo nakon par sekundi u ovoj poziciji...
[ dzura @ 13.02.2008. 18:41 ] @
Evo jos jedne.

[ StORM48 @ 13.02.2008. 20:58 ] @
DOF je baš, baš plitak, ali ovde to zaista deluje efektno, jer ističe samo logo.

Lepo!

Pozdrav
[ prof. Vlada @ 13.02.2008. 21:02 ] @
1/160s f2.8 ISO100

[att_img]

[ dzura @ 15.02.2008. 10:49 ] @
Ja nesto nemam strpljenja da slikam bube, ali mi je cvece (kucno pogotovu) jako zanimljivo.



[Ovu poruku je menjao dzura dana 15.02.2008. u 12:35 GMT+1]
[ prof. Vlada @ 15.02.2008. 23:39 ] @
Mali mrav...

[att_img]
[ beske @ 18.02.2008. 11:09 ] @
Evo malo (ne bas macro) motiva uslikanih pravim "punokrvnim" macro objektivom...

Canon 5D + EF100f2.8 macro











[Ovu poruku je menjao beske dana 18.02.2008. u 14:43 GMT+1]
[ Backy @ 25.02.2008. 10:40 ] @
iz ruke, na brzinu... supermacro mod :)

100%crop
[att_img]
[ bratislavp @ 01.03.2008. 23:01 ] @
Evo da i ja postavim jednu moju fotku, molim komentare sugestije i sve sto vam padne napamet. Ovo mi jedna od prvih makro fotografija. Slikano u totalnom mraku (nestasica struje) :)





Aparat Canon S5 Iso80, f 3.5 1/20


[Ovu poruku je menjao bratislavp dana 02.03.2008. u 00:53 GMT+1]
[ mravko @ 02.03.2008. 09:42 ] @
Neko vreme sam na ES i ne videh sekciju o fotografijama... obicno me samo interesovalo vezano za linux..nisam skrolovao dole :D

Ali evo i nekih mojih ranijih radova...sve imate u exifu pa me mrzi da pisem :D







[ Zarko Silic @ 03.03.2008. 00:01 ] @
Odlicno Vladimire.
Evo jos jednog dokaza kako za dobru fotografiju nije potrebna preterano skupa oprema.
[ bytefx192 @ 03.03.2008. 17:32 ] @
Evo nesto i od mene... Naravno da su kritike dobrodosle....
pozZ

[ cozmo_im @ 03.03.2008. 17:50 ] @
Jos jedan puz na drvetu...

[ Nikola Brajovic @ 04.03.2008. 12:41 ] @
Evo i moj skroman doprinos.
[ Backy @ 04.03.2008. 17:46 ] @


kroz neko makro sočivo koje se našrafljuje na objektiv
[ biber021 @ 04.03.2008. 21:26 ] @
Tablica otvora blende na starom blicu. Malo štapa i kanapa i dobije se velika bliskost sa objektom za nas sa jevtinijim ulaznicama :)

[ biber021 @ 04.03.2008. 23:07 ] @
I još par komada...

USB




I detalji sa novčanice od 1000 dinara...





[ Nikola Brajovic @ 05.03.2008. 16:53 ] @
Evo jos malo.
[ StORM48 @ 05.03.2008. 18:12 ] @
Bravo momci, bravo!

Pozdrav
[ Backy @ 05.03.2008. 22:57 ] @


samo resize koji je deviantart uradio, direktno iz aparata

što se tiče fokusa, mnogo je plitak dof a držao sam i aparat i upaljač u rukama
[ dzura @ 06.03.2008. 20:29 ] @
Brajovicu, svaka cast... dobra kompozija, lepe boje, pozadina... sve na mestu!
[ Nikola Brajovic @ 08.03.2008. 21:31 ] @
Hvala!
[ tibetanac @ 08.03.2008. 23:07 ] @
Neznam da li je ovo dobro ali sa mojim aparatom ne moze bolje.
[ StORM48 @ 08.03.2008. 23:56 ] @
Kud ćeš bolje?
Lepo bi bilo da napišeš i koji je aparat, osim što je jasno da je Canon, kao i parametre koji su korišćeni.

Pozdrav
[ beske @ 10.03.2008. 08:39 ] @
U cistom nastojanju da ova tema "pozivi" sto duze, evo jos malo "macro" motiva...





[ Nikola Brajovic @ 10.03.2008. 21:58 ] @
Jos dvije.
[ elektros @ 13.03.2008. 13:43 ] @
zaba ali stvarno mala u otvoru u drvetu, otvor je bio precnika 5cm

[att_img]
[ bytefx192 @ 13.03.2008. 23:18 ] @
E ovo je lepa fotografija !
Daj jos nesto da vidimo, ovako sto se ne moze videti svaki dan :)

pozdrav !
[ StORM48 @ 15.03.2008. 14:42 ] @
Fuji FinePix S9600

1 (ISO100, f/3.6, exp1/3), neki će možda prepoznati staru Yashicu Electro 35... moj omiljeni analogni aparat. :)



2 (ISO100, f/11, exp2")



3 (ISO100, f/3.8, exp1/4)



4 (ISO100, f/3.8, exp1/4)


Pozdrav
[ bytefx192 @ 16.03.2008. 18:47 ] @
Nikon D80 + Krop

[ tibetanac @ 16.03.2008. 19:53 ] @
Evo jedne slike nije pravi makro ali mislim da nije losa.
[att_img]

[Ovu poruku je menjao tibetanac dana 16.03.2008. u 21:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tibetanac dana 16.03.2008. u 21:22 GMT+1]
[ dzura @ 18.03.2008. 13:46 ] @
E ovo su vam bube Trambuše, kako ih deca stručno zovu (kad sam cuo od ćerke, umro sam od smeha).

[ tibetanac @ 18.03.2008. 21:05 ] @
dzuro bube su ti odlicne.

Treba slusati decu jer i od njih se moze svasta nauciti.
[att_img]

POOZ!
[ bytefx192 @ 18.03.2008. 21:42 ] @
Ovo ima krop ? ? ?

pozZ
[ tibetanac @ 18.03.2008. 21:53 ] @
Pa ima crop. To se vidi iz aviona.
Niko nije rekao da nema crop.
[ StORM48 @ 18.03.2008. 23:12 ] @
Evo još par komada, ovaj put sa Canona EOS 40D... koliko već to dopušta zasad jedini objektiv EF-S 17-85mm IS USM.

5 (ISO100, f/13, exp1.6")


6 (ISO100, f/8, exp1/10)


7 (ISO100, f/5.6, exp1/2)


9 (ISO100, f/5.6, exp1/1)


10 (ISO100, f/14, exp8")


Ništa bez Fuji-ja

Pozdrav
[ biber021 @ 18.03.2008. 23:39 ] @
Ovaj poklopac od canona mi baš dobar!
[ beske @ 19.03.2008. 07:44 ] @
Citat:
StORM48: ... U svakom slučaju, S9600 nikako nije za bacanje...


Lepe slike StORM, uopste nije bitno sto nisu macro, i sto su slikane sa 17-85IS. Ma kako ga "pljuvali", to uopste nije lose staklo... dapace

btw. taj 9600, naravno da nije za bacanje (za prodaju svako jeste) , vidis kako lepo ume da "pozira"...

mada, licno mislim, da ces ga sve manje i manje uzimati u ruku, kako vremenom sve vise budes "skljocao" sa Canonom... makar i "samo" sa tim 17-85IS

Covek se na dobro lako navikne...





[Ovu poruku je menjao beske dana 19.03.2008. u 09:33 GMT+1]
[ StORM48 @ 19.03.2008. 09:28 ] @
Hvala na lepim kritikama!

@beske
Ovaj šećer Ti je fenomenalan. Sviđa mi se kolorit, a moram da priznam da sam prvo pomislio da je u pitanju drobljeni led.
Tek kada sam video naziv fajla, bilo mi je jasno koliko je ovo krupno.

Nego, da li je ovo krop ili je 100% view? I da li je u pitanju onaj EF 100mm f2.8? Zanima me zbog toga što želim da znam koliko se zapravo mogu približiti objektu, odnosno koje je najveće uvećanje koje mogu da ostvarim tim objektivom?

Ah da, lepšu polovinu zanima koja je ovo cvećka gore?

Pozdrav
[ beske @ 19.03.2008. 11:11 ] @

Citat:
StORM48: Ah da, lepšu polovinu zanima koja je ovo cvećka gore? :)


Na zalost, ne znam kako se zove ovo trnovito cudo (slikano je na "sajmu" cveca), ali ako je od bilo kakve pomoci, to je malo saksijsko "cvece"... ovaj deo na slici ti je "uzivo" u precniku oko 2 cm, max...

Inace, secer je 100% view, a kod trna je cropnut samo jedan mali sitan deo s desne strane u kome nije bilo nicega za gledati osim lepog DOF-a, po visini je 100% view. Sve je sa EF100f2.8 macro.

Pozz za tebe i lepsu polovinu, naravno.

[ dzura @ 20.03.2008. 14:16 ] @
U bre Beske ovaj tvoj zaista ima "ultimativnu" ostrinu, kako to neki ovde zovu... cak se vidi i nit paucine u levom donjem cosku
[ StORM48 @ 20.03.2008. 15:05 ] @
Još dve sa Fuji FinePix S9600.
Druga je sa Fujiyama 0.45X makro konverterom.


11 (ISO100, f/3.1, exp1/2)



12 (ISO100, f/3.7, exp1/6)


Pozdrav
[ dzura @ 21.03.2008. 07:33 ] @
@Storm

Dobra ova prva, bas dobra!

[Ovu poruku je menjao dzura dana 21.03.2008. u 13:11 GMT+1]
[ vamsi @ 25.03.2008. 13:21 ] @
Ova druga JOS BOLJA!
Uramiti i na zid.
[ biber021 @ 01.04.2008. 23:09 ] @
Stvorenje iz dubine akvarijuma. Najbliskije moguće od malog canona, naravno bez kropovanja :)



[Ovu poruku je menjao biber021 dana 02.04.2008. u 10:38 GMT+1]
[ prof. Vlada @ 07.04.2008. 16:54 ] @
Izvukao sam iz ormana svoj dobri stari Nikon N70 i objektiv Nikkor AF 28-105mm f/3.5-4.5D macro, cisto da se podsetim kako je slikati macro sa filmskim SLR-om i da uporedim sa Fuji S6500...

[att_img]


[ prof. Vlada @ 07.04.2008. 16:57 ] @
Evo prilog za akvarijum... isto Nikon N70

[att_img]

[ cozmo_im @ 14.04.2008. 09:41 ] @
Prolecna gozba

[ cozmo_im @ 15.04.2008. 21:56 ] @
Jos jedna iz sveta buba

[ Nebojsa Milanovic @ 15.04.2008. 22:03 ] @
Stara, ali odlična!
[ cozmo_im @ 15.04.2008. 22:20 ] @
Hvala:)

Inace, skoro mi crce stari E3100, samo je prestao da radi.
[ dzura @ 16.04.2008. 07:38 ] @
Cosmo druze, za tebe je bas gre'ota da nemas SLR! Jel razmisljas u tom pravcu?
[ beske @ 16.04.2008. 07:51 ] @
Odlicna slika Cozmo,

nadam se da ne zameras, ja bi je samo malo kropnuo, cini mi se da je prevelika ova prazna povrsina, ovako bi mi mozda imala malo vecu dinamiku



Citat:
dzura: Cosmo druze, za tebe je bas gre'ota da nemas SLR! Jel razmisljas u tom pravcu?


Pravo pitanje Dzuro, za ovakvo oko bas gre'ota.

Pozz

[ cozmo_im @ 16.04.2008. 09:10 ] @
Citat:
dzura: Cosmo druze, za tebe je bas gre'ota da nemas SLR! :( Jel razmisljas u tom pravcu?


Razmisljam naravno, al nesto me razmisljanje trenutno vuce ka novim kolima:)))))
[ dzura @ 22.04.2008. 09:42 ] @
Ovo je totalni off, al ne mogu da odolim. Skoro sam cuo... da je sracunato da bi kupio nova kola, treba ti 17 puta vise para nego sto ta kola kostaju, jer kola su pokretna imovina, mogu da ti ih ukradu, pada im vrednost, jednom recju samo trose pare, itd... po toj racunici ja bi mogao da kupim kola od 200-300 evra.

Nisam nasao podatak za DSLR-ove, ali valjda je kupovina povoljnija od X17.

Pozz

[Ovu poruku je menjao dzura dana 23.04.2008. u 12:11 GMT+1]
[ Mare_Bogovadja @ 11.05.2008. 01:21 ] @
Evo da se pridruzim i da i ja dam skromni doprinos :)

Inace sam veliki fan macro fotografije ali nema se para za opremu trenutno..





Inace obe su slikane danas na temu bube u mom dvoristu :)

Na ovim semplovima uradio sam mali crop&resize zbog postavljanja na forum

parametri iz exif-a:
Model - Canon PowerShot A580
ExposureTime - 1/250 seconds
ISOSpeedRatings - 80
ApertureValue - F 2.59
FocalLength - 5.80 mm
ColorSpace - sRGB
ExifImageWidth - 2592
ExifImageHeight - 1944


Pozdrav
[ night-shift @ 12.05.2008. 00:35 ] @
Šta mislite o ovome?

[ cozmo_im @ 14.05.2008. 22:37 ] @
CCD izbliza (bese 4x4,5mm tako nesto... super macro, RAW):

[ StORM48 @ 15.05.2008. 15:14 ] @
Fuji FinePix S9600

Inside the HDD (ISO100, f/3.8, 1/2)


Pozdrav
[ popacp @ 15.05.2008. 16:34 ] @
E, uletela mi mnogo dobra bubačka u sobu pre neki dan. Morao sam da je opalim par puta.


50mm, makro prsten, crop, blic... slika nije nešto zbog lošeg osvetljenja, al je buba mnogo čudna. Možda je bolje da sam je stavio horizontalno, ali...
[ StORM48 @ 15.05.2008. 16:36 ] @
UUUuuuuuu jbt! Dinosaurus u minijaturi!
Je l' ujeda?

Pozdrav
[ cozmo_im @ 15.05.2008. 16:41 ] @
Citat:
StORM48: Fuji FinePix S9600

Inside the HDD (ISO100, f/3.8, 1/2)

Pozdrav


Kako radi HDD... :)))))))) Verovatno kao i ovaj moj senzor:))))
[ NorthGate @ 16.05.2008. 01:25 ] @
[ popacp @ 16.05.2008. 18:54 ] @
Ne ujeda mali dinosaurus, slobodno je pomazi. Ja sam ga čačkao i ostao živ :) Provalio sam da je mesojed, jer je ščepao vinsku mušicu na moje oči.
[ popacp @ 27.05.2008. 00:57 ] @
Izgleda da ste se svi preselili u drugu „makro“ temu. Oh well, mogu ja i sam ovde da kucam :) Evo slika uglavnom sa 50mm 1,8 i makro prstenom 12mm.



Livadska coenonimfa (Coenonympha leander), nije moglo a da ga ne preseče travka, šta da se radi...




[ NorthGate @ 28.05.2008. 01:53 ] @
Macro...
[ night-shift @ 20.06.2008. 21:15 ] @




[Ovu poruku je menjao night-shift dana 20.06.2008. u 22:34 GMT+1]
[ vamsi @ 20.06.2008. 23:17 ] @
night shift, obe su ti dobre, al muva mi se mnogo svidja :)
[ dzura @ 24.06.2008. 21:47 ] @
@night-shift
Mnooogo dobra muva
[ joXit @ 25.06.2008. 12:43 ] @
Pozdrav narode s velikim objektivima! :)
Svaka cast za fotke.
Evo i od mene koja slicica...

[ dragan1965 @ 25.06.2008. 14:12 ] @
super "ufacena",bas lepa fotka
[ dzura @ 25.06.2008. 14:15 ] @
Ovo bi trebalo da ide u temu MACRO, ali svejedno. Ljudi, posto je na fotografijama (onim za advertajzing pogotovo) dosta toga lazno, to isto mozemo da primenimo i za nase potrebe. Sve bube slikane makro su mahom pribodene necim da se ne mrdaju!!! Dakle bubu uhvatis nabodes ciodom ili necim slicnim i sve zajedno nabodes na neki list pa slikas, ili je pustis da ugine (buba kad je mrtva se ne razlikuje od one zive) pa onda slikas. Ako se negde i javi neka anomalija tu je PS...
[ zaraza @ 26.06.2008. 13:07 ] @
Citat:
dzura: Sve bube slikane makro su mahom pribodene necim da se ne mrdaju!!! Dakle bubu uhvatis nabodes ciodom ili necim slicnim i sve zajedno nabodes na neki list pa slikas, ili je pustis da ugine (buba kad je mrtva se ne razlikuje od one zive) pa onda slikas.


Odakle ti ova ideja, ovo apsolutno nije tacno.

[ dzura @ 26.06.2008. 13:13 ] @
Citat:
zaraza: Odakle ti ova ideja, ovo apsolutno nije tacno.


A sta to nije tacno?
[ zaraza @ 26.06.2008. 13:20 ] @
Citat:
dzura: A sta to nije tacno?


Pa ovo nije tacno

Sve bube slikane makro su mahom pribodene necim da se ne mrdaju!!! Dakle bubu uhvatis nabodes ciodom ili necim slicnim i sve zajedno nabodes na neki list pa slikas, ili je pustis da ugine (buba kad je mrtva se ne razlikuje od one zive) pa onda slikas.
[ dzura @ 26.06.2008. 13:30 ] @
@Zaraza
Pa to sam shvatio iz prvog posta. Nego me zanima jel imas ti neki argument za to ili to pricas samo 'nako??
[ zaraza @ 26.06.2008. 13:37 ] @
Pa posto i sam slikam makro, koliko mi to tehnicke mogucnosti dozvoljacaju, i gledam sta drugi ljudi rade, znam da to nije tako. Kao prvo, za tim nema potrebe jer ce vest fotograf uhvatiti bubu, pa makar to bila i muva u letu.



Evo, ova je zivahna, ziva a nije ni prikucana za patos....
[ beske @ 26.06.2008. 13:49 ] @
@Zaraza

nisam bas siguran da je sva poenta baviti se necim da bi sve sto neko kaze bilo po vlastitom sudu ispravno ili ne...

isto kao sto nisam siguran da se u macro fotografija po defaultu podrazumeva slika objekta (u ovom slucaju "buba") sa ovako plitkim DOF-om...

mnogo ljudi koji se ozbiljno bave macro fotografijom slikaju na izuzetno malim otvorima blende (f16-pa navise) i sa puno dodatne (terenske) rasvete, stative i nosace da i ne pominjem... upravo da bi dobili sto vece polje dubinske ostrine i ne bi li sam objekat slikanja u sto vecoj meri bio dovoljno dobro i ostro vidljiv, po celoj "dubini".

a dok sve to na terenu postavis, namestis, podesis... tesko da ces i kornjacu, a kamoli zivahnu muvu uhvatiti "u letu"

Pozz
[ zaraza @ 26.06.2008. 13:52 ] @
Ne ne, nisam mislio da na svom primeru dokazujem kako se svi bave time, jednostavno, pokazao sam nesto moje....mogao sam i nesto drugo, al moje je moje.
Takodje ne smatram da se makro fotografija bavi samo slikanjem buba i insekata. DOF je plitak jer sam za ovu sliku koristio obrnuti objektiv, u kombinaciji sa....jebga nekim starim Olympusom, ne mogu sad da se setim modela.

Sto se tice rasvete, stativa i nosaca - ne slazem se, ali kao sto Nebojsa rece, ovo nije tema za to, o tome mozemo na drugom mestu.
[ dzura @ 26.06.2008. 13:54 ] @
@Zaraza
Pa iskustvo ti je stvarno zavidno (mislim na ovo sto si okacio)!! A i to sto si gledao sta drugi rade... ili si slabo gledao ili nisi gledao one prave...

Samo da znas da su i te "muve u letu" privezane...

@Storm
E bre stvarno mocan ovaj park, leba mi, skoro nisam video nesto ovako lepo...
[ zaraza @ 26.06.2008. 14:01 ] @
Bogami, gledao sam i te kakve fotografe koji su slike doneli direktno iz sume i pokazali neverovatne rezultate. A nisu nosili lance da vezuju muve.....
[ dragan1965 @ 26.06.2008. 18:45 ] @
Ja sam jednom gledao emisiju o tipu koji je skroz profi i cekao je neke svinje koje jednom u ne znam koliko godina nesto rade(zaboravio sam sta konkretno,:)..),i u pauzi cekaanja tih svinja on je fotkao insekte.Covek je prvo legao u balegu i pisacu da bi fotkao nekakve insekte a onda posle je i razapeo sator i stavio svetiljku i u bukvalno u oblaku insekata slikao ih.Cova je ujutro izgledao kao izbuseno sito
[ Zarko Silic @ 26.06.2008. 18:50 ] @
Citat:
dzura: Sve bube slikane makro su mahom pribodene necim da se ne mrdaju!!! Dakle bubu uhvatis nabodes ciodom ili necim slicnim i sve zajedno nabodes na neki list pa slikas, ili je pustis da ugine (buba kad je mrtva se ne razlikuje od one zive) pa onda slikas.



Ispred ove konstatacije bih napisao.

Sve vrhunske makrofotografije koje izazivaju divljenje dok ih posmatrate na monitoru su slikane ....


Citat:
zaraza: Bogami, gledao sam i te kakve fotografe koji su slike doneli direktno iz sume i pokazali neverovatne rezultate. A nisu nosili lance da vezuju muve.....


Pokazi nam nekoliko vrhunskih tako snimljenih. (Bez "pomagala").

Naravno, ne u ovoj temi vec u "Macro fotografiji".
[ zaraza @ 26.06.2008. 18:59 ] @
Ne mogu da ih pokazujem jer nisu moje.
Na photo.net u kategoriji macro ih ima koliko 'oces...
[ Zarko Silic @ 26.06.2008. 19:01 ] @
Na netu ima mnogo fotografija, ali nigde ne stoji kako je snimljeno.
Dobro bi nam doslo nesto iz prve ruke.
[ zaraza @ 26.06.2008. 19:03 ] @
@za_one_koji_su_trazili

Evo par primera koje sam pronasao na brzinu

http://photo.net/photodb/photo?photo_id=7443802
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=7455514
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=7449362
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=7448348
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=7452584
[ zaraza @ 26.06.2008. 19:09 ] @
Evo i neke moje









Sve bube su ostale zive i zdrave, nijedna nije prikucana za pod.
A, da je oprema koju sam koristio bila malo bolja, i kvalitet bi bio mnogo bolji....
[ beske @ 26.06.2008. 19:16 ] @
@Zare

mozda su te muve i bube dresirane da poziraju... i, onda, namenski, za foto-sesiju pustene u sumu, u spalir kao slucajno tu zatecenih fotografa, da bi sve izledalo krajnje spontano, bez "lanaca" i spenadli

slike vrhunske, svi sretni i veseli...

muve jer su prezivele...

fotografi jer su bez teglenja dodatne opreme neophodne za vrhunsku macro fotografiju ipak dobili istu

zapad je to, nije sala...




[Ovu poruku je menjao beske dana 26.06.2008. u 20:29 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 26.06.2008. 19:24 ] @
Moguce,
a mozda neko koristi Paramecijumove metode omamljivanja (mogu se pronaci u starijim postovima).
[ beske @ 26.06.2008. 19:33 ] @
Da, i to...

mada to vec spada u radikalne metode, ne verujem da @zaraza i ljudi koje on pominje (i cije je slike gledao, ali ne sme da ih pokazuje) koriste bas te metode...

mozda, ipak, pre dresura... ako nista, humanije je, preferiram
[ zaraza @ 26.06.2008. 19:59 ] @
Citat:
beske:
mozda su te muve i bube dresirane da poziraju... i, onda, namenski, za foto-sesiju pustene u sumu, u spalir kao slucajno tu zatecenih fotografa, da bi sve izledalo krajnje spontano, bez "lanaca" i spenadli ;)


Nije valjda da mislis da se za fotku sve namesta?
Ne makro, nego uopste?
[ dragan1965 @ 26.06.2008. 20:04 ] @
meni deluje logicki sto se kaze da su to ciode bube ali i kazem vam sta sam video na tv,kako ti fotografi prave fotke.Miljarde buba je bilo oko njega,i posle su prikazali te fotke,fascinanto.A te bube nisu bile pricvrsene.Ali ponavljam meni je logicno da se "pricvrste",i mislim da ima fotki i sa jednom i drugom metodom
[ dzura @ 27.06.2008. 07:46 ] @
@Zaraza
Konkretno, jasno je da nikad u zivotu nisi video profesionalca kako nesto snima. Mozda si video nekog iskusnijeg ortaka... u prilog tome ide i cinjenica da to svoje iskustvo zasnivas na slikama sa interneta, sto sam odmah i rekao. Nije lepo da o necemu govorite sa sigurnoscu, a da ste informacije pokupili na netu. Kad god sam o necemu govorio ovde na forumu, govorio sam ili iz svog sopstvenog iskustva ili iz iskustva meni bliskih ljudi, sto znaci da sve te ljude poznajem licno ili ti ljudi licno poznaju nekog, pa su to iskustvo preneli meni.

Ajd sad uopsteno... prvo niko ne kaze da buba ne moze da se snimi a da je ne privezes! Ponavljam mi smo amateri pa se dovijamo na razne nacine kako bi snimili nesto... ali sve to je po principu kako mali Perica zamislja makro ili neku drugu fotografiju. Kako to Nebojsa lepo rece - bitan je krajnji rezultat. Ono u cemu se razlikujemo mi i profesionalci to je da oni znaju kraci put da do necega stignu, u ovom slucaju to je da bubu zabodu ciodom ili vec nekako (ja profesionalac nisam, pa nisam upoznat sa tim metodama, ali znam da se primenjuju).

Pre par dana sam bas gledao film kako neki cuveni baja slika Yamahin motor u studiju. Osim motora i vozaca, ostalo sve je lazno. Slikano je Sinarom 13x18 cm. Nacrtana pozadina grada, asfalt je neka gumirana plastika, sunce je zapravo reflektor koji je uperen u pozadinu. Pri ekspoziciji od 8 sekundi sve to asistenti mrdaju po 5 cm levo i desno, a tockove okrecu u suprotnu stranu (dakle jedan se okrece levo, a drugi desno) izgleda kao da motor pici 900 na sat, da se tockovi okrecu munjevitom brzinom (iako ih okrecu tako polako da se to jedva i primecuje... Znaci krajnji rezultat strahovito dobar...

E sad da taj isti zadatak daju nama, mi bi odma uzeli DSLR, 500 mm objektiv, trazili lokaciju, motor bi potrosio 900 litara benzina, jer bi morao tuda da prodje bar 500 puta, da bi slika bila iole ostra i pored svega toga nikad ne bi dobili rezultat kao sto ga je dobio profesionalac.

Zbog svega ovoga sto sad ispricah, zasto i mi ne bi primenili neke jednostavne fotografske trikove. Zamislite samo slikanje buba-svabe koja juri kao nenormalna, a slika vam je potrebna kao ilustracija za neko sredstvo protiv istih, izgubili bi ceo dan, a pitanje je kakav bi bio krajnji rezultat. Ovako navatas neku buba svabu (najbolje da je crknuta) stavis je u okruzenje kakvo hoces, stavis stativ imas vremena koliko hoces itd...

Pozz

[ dragan1965 @ 27.06.2008. 08:06 ] @
G.Milanovic je uslikao jednu sliku motoriste, panning fotka je jasna, ostra i odlicna, na osnovu exifa te slike ja sam fotkao moto trku u bl 2007

Ali da,dzura je u pravu sve te ostre slike su cesto namestene.
[ dzura @ 27.06.2008. 10:44 ] @
Nisu cesto, nego su apsolutno sve namestene. Zao mi je sto ne mogu ovde da pustim film pa da svi to i vide, a razlog je jednostavan, on u studiju moze da kontrolise svetlo, sto u bilo kojoj drugoj situaciji nemoguce. Recimo odsjaj na rezervoaru (specular highlight, ili kako se vec pise...) te Yamahe je namestao pola dana. Pored toga gde je odsjaj, namestao je i kakva ce mu biti ivica... itd. Cak je to jako lepo objasnio... da se moze (i treba) kontrolisati 5 pojmova koje se odnose na svetlost (to je prikazao na nekoj kugli kao ilustraciju). To su: shadows, midtones i highlight, a pored ovih osnovnih i specular light (odsjaj), a takodje i ivica tog specular light-a.
Ovo o cemu prica Dragan1965, recimo bi se pre moglo svrstati u reportersku, nego reklamnu fotografiju... i te dve stvari se tesko mogu porediti!!!

[Ovu poruku je menjao dzura dana 27.06.2008. u 11:54 GMT+1]
[ popacp @ 27.06.2008. 12:24 ] @
OK, ali neke bube jednostavno ne možete namestiti da izgledaju prirodno. Npr. kad ubijete leptira nikada ga nećete naterati da uvuče rilicu u cvet, a noge jednostavno neće biti u prirodnom položaju... Evo muve u letu, nije obrađena, samo malo crop/resize (nije vredna obrade) :)



[Ovu poruku je menjao popacp dana 27.06.2008. u 13:51 GMT+1]
[ dzura @ 27.06.2008. 12:53 ] @
@Popacp
A sta mislis koliko ljudi zna da leptir izvlaci rilicu, ne racunajuci vas biologe???
[ beske @ 27.06.2008. 13:06 ] @
Citat:
popacp: OK, ali neke bube jednostavno ne možete namestiti da izgledaju prirodno. Npr. kad ubijete leptira nikada ga nećete naterati da uvuče rilicu u cvet, a noge jednostavno neće biti u prirodnom položaju... Evo muve u letu, nije obrađena, samo malo crop/resize (nije vredna obrade) :)


da, ali ako nisi primetio, ovde je sva polemika potekla od price o ozbiljnom bavljenju macro fotografijom a tu svakako ne spadaju slike poput ove...

ne samo da nije (bila) vredna obrade, nije vredna nicega, cak ni informativno (niti je muva u fokusu, bokeh nikakav, boje potpuno neprepoznatljive L staklima, sve je mutno, crop ocajan, puno suma...)

Pozz

p.s. pretpostavljam da i dalje kacis macro prstenove na tele objektiv... sad vise i ne cudi sto samo tvoje slike sa tako dobre kombinacije kakva je Canon 40D + EF100-400 L IS ispdadaju ovakve




[Ovu poruku je menjao beske dana 27.06.2008. u 14:16 GMT+1]
[ dava @ 27.06.2008. 13:50 ] @
Ko kaze da se ne moze uslikati buba u macro modu i da ispadne kako treba? Naravno da moze, samo treba malo vise strpljenja. A to da bubu ili nakog leptira ubijes pa probodes da bi ga uslikao to mi je toliko odvratno da sam se evo sad najezio.
Takva slika je bezvrijedna, nema ono sto bi trebala imati, nema taj trenutak zivota uhvacen u vremenu.
[ Zarko Silic @ 27.06.2008. 14:14 ] @
Citat:
dava: Ko kaze da se ne moze uslikati buba u macro modu i da ispadne kako treba? Naravno da moze, samo treba malo vise strpljenja. A to da bubu ili nakog leptira ubijes pa probodes da bi ga uslikao to mi je toliko odvratno da sam se evo sad najezio.
Takva slika je bezvrijedna, nema ono sto bi trebala imati, nema taj trenutak zivota uhvacen u vremenu.


A da li mozda znas kako je snimljen film "Poslednja oaza" (Petar Lalovic).
[ zaraza @ 27.06.2008. 16:06 ] @
@dzura

To o cemu ti pricas je nesto sasvim deseto i takva fotografija ima zadatak da proda masinu vrednu par desetina hiljada evra.
Uostalom, cak je i primer bezveze, s ozbirom da su najbolje i najatraktivnije fotografije nastale upravo na trkackoj stazi, kao sto su najbolje makrofotografije nastale u kombinaciji fotoaparat+makro objektiv+osvetljenje (sunce, dodatni blic).
[ zaraza @ 27.06.2008. 16:09 ] @
Citat:

Nisu cesto, nego su apsolutno sve namestene.


Pa da, ocigledno da nikad nisi usao u sumu sa fotoaparatom, inace bi ti drugu pesmu pevao....
Verovatno mislis i da su fotke sa munjama takodje namestene?
Pa tek oni snimci udaraca u boksu....sve je to namesteno....
[ dzura @ 27.06.2008. 19:21 ] @
@dava
Ocigledno nisi dobro procitao sta sam gore napisao, a to je da je nije nemoguce snimiti nesto, a da to nije privezano... Ja samo govorim o tome da se do necega moze doci mnogo laksim i mnogo brzim putem (kod onih koji od toga prave pare brzina je najvazniji faktor, tj ko ce da plati da neko visi u sumi mesec dana da bi tu sliku upotrebio za oglasavanje nekog proizvoda cija kampanja kosta par stotina evra). A isto tako sam govorio da su te slike kojima se ti divis takodje slikane metodama raznih fotografskih trikova, odnosno privezivanjem ili vec necim.

@Zaraza,
Ti ocigledno nisi shvatio svrhu mog posta, a isto tako i Zaretovog... Ono sto sam ja naveo kao primer je uporedni primer i za tu istu fotku o kojoj pricam, nikad u zivotu ne bi provalio da nije slikana napolju (a da ti neko ne kaze, kao sto sam ja vec u prethodnim postovima govorio) i da taj motor stvarno ne juri 900 na sat. Isto tako nije bitno cemu ta forka sluzi, nego kako izgleda, a ova upravo izgleda kao da motor pici 900 na sat. Te slike sa staze su atraktivne, ali ih skoro nikad neces videti kao reklamu za neki motor. To sto ti pricas, (opet) ponavljam je reporterska fotogarafija i nema veze sa ovim sto ja pricam.

A to da nisam bio u sumi... pa ti si vidim bio... to sto si slikao i okacio je slikano u dnevnoj sobi ili ispred kuce, pa ne vidim iz koje perspektive o tome pricas, kao poznavalac ili kao on-line poznavalac?

Ako vratis koju stranu unazad na ovoj temi videces moje slike, pa ih uporedi sa svojima... i pogledaj gde su bube slikane, dal u dnevnoj sobi kao tvoje ili ako ne u sumi, a ono bar napolju u parku.
[ zaraza @ 27.06.2008. 19:35 ] @
Gde sam ja slikao slike, u sobi u sumi, na Marsu ili u naftnoj busotini uopste nije bitno, a da sam slikao slikao sam.
Normalno, necu da pokazujem sve slike, jer su ruzne - sto je direktna posledica lose i nekvalitetne opreme.
Bitno je da se takve slike slikaju BEZ pomoci sa strane (uvek ima izuzetaka).
A da li si ti svoje bube gazio i zakivao za patos.

Inace, ono sto ti treba da shvatis je to da ne postoji samo studijska i reportazna fotografija.
U stvari, najveci deo nagradjivanih fotografija su nastale van studija u takoreci nemogucim uslovima - i zato su i dobile te nagrade.
A primer ti jeste los, jer jedino pokazuje moc manipulacije i nista drugo, i u stvari, sam si rekao nesto mnogo dobro:

"To sto ti pricas, (opet) ponavljam je reporterska fotogarafija i nema veze sa ovim sto ja pricam."

E, a to o cemu ti pricas je studijska fotografija i nema veze sa makro fotografijom.
[ dzura @ 27.06.2008. 19:53 ] @
@Zaraza
Ocigledno je samo jedno, a to je da se ti i ja ne razumemo... ja pricam o tome kako je nesto moguce snimiti, a ti pricas o svom poimanju makro fotografije...
Sto se tvoje opreme i losih fotografija tice to ne stoji... (opet) na pethodnim stranama mozes da nadjes razne fotke koje su slikane kompaktima, ali daleko prevazilaze kvalitet tvojih... ali te to ne sprecava da o tome pricas kao znalac. Kao sto sam ranije rekao, a iz ovoga sto si do sada izneo, moze se zakljuciti da ti sam nisi snimio nijednu fotku kojom bi se neko zadivio, dajes primere sa neta, za koje opet ne znas kako su snimljene, nemas nijednog ortaka koji ima takvu sliku, ali to nimalo ne smeta da o tome govoris kao najveci strucnjak!

Opet nisi shvatio moje pisanije o tome kako je tip slikao motor u studiju, a to je da to izgleda kao da pici 900 na sat. Analogno tome... ljudi snimaju i fotke u sumi (vezane ili pribodene) bube (fotka kojoj se ti toliko divis), a da to izgleda potpuno prirodno. I nije mi jasno da toliko plitko razmisljas da nijednog trenutka tu analogiju ne vidis?!! Jos bi falilo samo da pocnem da crtam (sta znam mozda si vizuelan tip).
[ zaraza @ 27.06.2008. 20:04 ] @
Da, ne razumemo se, jer ja ne pricam o svom poimanju makro fotografije, vec o tome kako se do takve fotografije dolazi.
To sto neko moze da montira sliku ne znaci da su SVE slike, a ni vecina njih, montirane.
Za dobru makro fotografiju ti je potrebna dobra oprema, i dosta strpljenja. Nikakve ciode otrovi konopci i slicno.
Sta ti mislis da su sve one fotke iz NG-a namestene?
Mislim, sto ne bi bile namestene ako se to vec moze.
Sto bi neko uopste fotkao recimo munje, kada moze da doda munju u fotosopu.

Uostalom, mozes i da me uputis na neki tekst o tome kako se vezuju muve i kako se radi makro, po tvom poimanju makroa.

Deo o tome sta ja koristim, kakve su moje fotke, ko su moji ortaci i sta rade nije argument i preskocicu ga.
[ StORM48 @ 27.06.2008. 21:08 ] @
Gledajući jednu foto sesiju na Nacionalnoj Geografiji (fotografisanje nekih konja), shvatio sam da se većina takvih fotki "organizuje". Odnosno, sve je namešteno. Tim se sastoji od 15-20 ljudi. Jedni teraju konje s jedne na drugu stranu, jedni upravljaju ventilatorima, drugi nose zilberice, treći dodatnu rasvetu, a njih 5-6 puca iz 707 uglova, sa 308 objektiva. Pa koja ispadne kako valja... Da ne pominjemo one koji drže konje na uzdama, a ne vide se na snimku. Uzde se onda maknu u PS-u i eto Ti savršenstva. Profesionalci nemaju vremena da se zayebavaju sa snajperisanjem.

Dve od tri najbolje makro fotografije koje sam video, fotkane su sa prikovanim subjektima. Na prvoj je stršljen bio mrtav, pa nasađen na cvet, a na drugoj je leptir bio u stanju hibernacije (malo se smrz'o), i time potpuno nepomičan. Tačno je da nisu bili ubijeni, ali nisu ni morali biti, kad su zatečeni u nepomičnom stanju.

Treća fotografija je bila sa živim insektom. Razlog je neki minijaturni pauk, živahan koliko i krokodil u podne. Fotograf se primakao na 15mm sa MP-E 65mm objektivom, a pauk to nije ni konstatovao.

Vrlo je verovatno da je ponekad moguće dobiti makro živog insekta, tehnikom "kibic sa strane", ali ja do sada nisam video gotovo ni jednu tehnički savršenu.

Pozdrav
[ dzura @ 27.06.2008. 21:33 ] @
Citat:
zaraza: Da, ne razumemo se, jer ja ne pricam o svom poimanju makro fotografije, vec o tome kako se do takve fotografije dolazi.


Pa zemljace jasno je to sto pricas, samo do sada, nisi izneo ama bas nijedan argument!!! Izneo si samo svoje licno misljenje, pa sam onda i rekao da je to tvoje poimanje makrofotografije, osim ako ne racunamo one linkove na www.photo.net, a te ljude ne poznajes pa ni ne mozes da tvrdis jesu li te bube bile zive ili mrtve ili vezane ili ne!!! Sa kakvim iskustvom i sa kojim argumentom tvrdis ovo:"vec o tome kako se do takve fotografije dolazi"?!!! Ajde molim te objasni mi (i ne samo meni) daj neki argument, osim ja mislim, video da su izasli iz sume sa divnim fotografjama itd...
[ beske @ 28.06.2008. 09:29 ] @
Citat:
StORM48: ... Dve od tri najbolje makro fotografije koje sam video, fotkane su sa prikovanim subjektima. Na prvoj je stršljen bio mrtav, pa nasađen na cvet, a na drugoj je leptir bio u stanju hibernacije (malo se smrz'o), i time potpuno nepomičan. Tačno je da nisu bili ubijeni, ali nisu ni morali biti, kad su zatečeni u nepomičnom stanju.

Treća fotografija je bila sa živim insektom. Razlog je neki minijaturni pauk, živahan koliko i krokodil u podne. Fotograf se primakao na 15mm sa MP-E 65mm objektivom, a pauk to nije ni konstatovao.


Ma, ljudi, kazem ja... nisu to cista posla... dresura GARANT!
[ Zarko Silic @ 28.06.2008. 10:57 ] @
Samo se "namestanjem" dobija vrhunski makro.




[ dragan1965 @ 28.06.2008. 11:07 ] @
zarsilic
kojom masinom i objektivom je ovo fotkano?
[ Zarko Silic @ 28.06.2008. 11:14 ] @
Citat:
StORM48: a na drugoj je leptir bio u stanju hibernacije (malo se smrz'o), i time potpuno nepomičan.


A kome je do sexa na ovakvoj zimi?


[ Zarko Silic @ 28.06.2008. 11:27 ] @
Citat:
dragan1965: zarsilic
kojom masinom i objektivom je ovo fotkano?


Kiss

Gosn. Pera je to majstorski odradio. ;-)
[ Nebojsa Milanovic @ 28.06.2008. 13:48 ] @
Makro je jedna posebna dimenzija fotografije koja osim fotografskog, zahteva i niz drugih znanja i ogromno strpljenje.

Evo par primera majstora Miroslava Tolimira.

Prva dva su sa starim Canonom 300 D i plastik-fantastik 18-55 kit objektivom (!):





a evo još dve sa 100 macro:





No comment....
[ StORM48 @ 28.06.2008. 15:17 ] @
Da, na neke njegove sam i mislio, ali pošto nisam siguran da li bi bilo zgodno okačiti ih, nisam pomenuo ko je autor.

Inače, nisu u pitanju živi primerci. Samo toliko.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 28.06.2008. 15:27 ] @
Jesu, znam pouzdano.

Pričao sam sa njim, ne jednom, šta im sve radi i kako ih priprema za snimanje (o tome možda jednom detaljnije)

U svakom slučaju, živi sigurno jesu, ali baš "živahni" - nisu :)
[ StORM48 @ 28.06.2008. 16:51 ] @
Ubeđen sam da sam, upravo iz njegove tastature, pročitao da stršljen nije živ. Takođe, položaj nogu (druga slika) to nedvosmisleno pokazuje. On ne stoji na sopstvenim nogama, već izgleda kao da se drži na dušeku za vodu, što apsolutno nije svojstveno za insekte. E sad dobro, možda se ne sećam najbolje, pa je stršljen zapravo ošamućen (ili tako nešto), ali - kao što si rekao "živahan" sasvim sigurno nije.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 28.06.2008. 18:44 ] @
Jeste, jeste, odmara stomak posle pasuljijade.

Opustio se kao panter.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 28.06.2008. u 22:55 GMT+1]
[ dragan1965 @ 28.06.2008. 20:52 ] @
ovo se ljudi pretvorilo u biolosku rasparavu :)
[ zaraza @ 28.06.2008. 21:11 ] @
Citat:

Pa zemljace jasno je to sto pricas, samo do sada, nisi izneo ama bas nijedan argument!!! Izneo si samo svoje licno misljenje, pa sam onda i rekao da je to tvoje poimanje makrofotografije, osim ako ne racunamo one linkove na www.photo.net, a te ljude ne poznajes pa ni ne mozes da tvrdis jesu li te bube bile zive ili mrtve ili vezane ili ne!!! Sa kakvim iskustvom i sa kojim argumentom tvrdis ovo:"vec o tome kako se do takve fotografije dolazi"?!!! Ajde molim te objasni mi (i ne samo meni) daj neki argument, osim ja mislim, video da su izasli iz sume sa divnim fotografjama itd...


S obzirom da nemam dobvoljno licnog iskustva, moram da se pozivam na autoritete i ostale izvore koje smatram pouzdanim.
E sad, ako krenemo u raspravu "A otkud ti znas da on ne laze" nigde necemo stici.
Sinoc sam nasao jedan link fotografa koji ima genijalne makroe, ali ostao mi je na drugom kompjuteru, ne mogu opet da ga pronadjem.
Covek izricito kaze "nisam namestao, od opreme sam koristio to i to, itd".
[ Siniša Petrović @ 29.06.2008. 15:49 ] @
Pozdrav dobri ljudi...

Evo reših i ja amater da okačim neku sličicu , naravno kritike su dobrodošle.






[ dzura @ 30.06.2008. 08:42 ] @
Citat:
zaraza: S obzirom da nemam dobvoljno licnog iskustva, moram da se pozivam na autoritete i ostale izvore koje smatram pouzdanim..

Vidis o ovoj tvojoj recenici sam i govorio. Ti si na internetu pronasao da je neko negde napisao nesto, ne ulazim u to da li je to istina ili nije, nego govorim o tome da to nije tvoje iskustvo, pa cak nije ni nekog tebi bliskog!

Vec ne znam koji put pokusavas da nas ubedis da moze i bez namestanja, pa zemljace MOZE! Niko i nije rekao da ne moze, vec (sad vec po stoti put) moze lakse i brze...

Ako uzmes motiku da kopas kanal i neko ti kaze da postoji budak i da ces sa njim to 5 puta brze i lakse da uradis, a ti mu onda kazes da je glup i nastavis da kopas motikom! E pa j**ga kopaj brate motikom sta da ti kazem
[ zaraza @ 24.07.2008. 12:26 ] @
Evo i jednog mog zabirona :)

[ Nebojsa Milanovic @ 30.07.2008. 13:32 ] @
Odmah ću da te kritikujem što si ove slike postavio u makro temu, one ne pripadaju tu.
[ Srđan Pavlović @ 04.08.2008. 22:56 ] @
Ovo mi je jedna sa prvim setom baterija, znaci juce kupio aparat, ne zamerite ako nesto (ili nista) ne valja :)



(smanjio sam je, malo zatamnio jer mi se tako vise svidelo... i mislim da nisam nista vise dirao..)

(ekspozicija pola sekunde, bez blica, f 3.5 , ISO 80, Canon A590IS)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 05.08.2008. u 00:15 GMT+1]
[ popacp @ 07.08.2008. 11:25 ] @
Evo nešto od skora uglavnom sa Stare planine...
http://popac.drugitalas.org/fo...emId=272&g2_serialNumber=2
http://popac.drugitalas.org/fo...emId=247&g2_serialNumber=1
http://popac.drugitalas.org/fo...emId=251&g2_serialNumber=2
http://popac.drugitalas.org/fo...emId=264&g2_serialNumber=1
http://popac.drugitalas.org/fo...emId=259&g2_serialNumber=1


...mora si kupim makro :)
[ Srđan Pavlović @ 07.08.2008. 22:48 ] @
Popcap - odlicne fotke!
[ Srđan Pavlović @ 11.08.2008. 23:20 ] @


f 2.6 - 1/500 sec, iso 80, flash on (lowest)
[ Srđan Pavlović @ 15.08.2008. 12:22 ] @
Na terasi se susi svez luk iz baste...



f 2.6 1/200 sec iso-100
[ anon157690 @ 17.08.2008. 21:42 ] @
Evo jedne totalno amaterske:


P.S. Tokom snimanja niko nije povređen a naročito ne muva :)
[ Srđan Pavlović @ 31.08.2008. 17:28 ] @
Evo jos 2 "kreacije":



[ dzura @ 08.09.2008. 14:29 ] @
U skoli smo ucili recnog raka, skoro da ga nikad u zivotu nisam video. Letos na Zlatiboru izasao iz vode?!! Evo par fotki ;)







[Ovu poruku je menjao dzura dana 08.09.2008. u 15:39 GMT+1]
[ vamsi @ 08.09.2008. 17:05 ] @
Kernel,
tek sad sam video ove dve poslednje kreacije, i stvarno sam se odusevio, druga je poput nekog pastela.
Na prvoj bi samo odsekao i levi kraj tako bi se dobilo na jos vecoj apstraktnosti. Ovako si nas zakucao tu na taj patrljak i stalno nas vracas na njega.
A i otkrio si nam da si postavio taj cvetak tako, a bilo bi lepse da si to sakrio od nas i da se sami pitamo sta ce to tu, odakle polazi, gde se zavrsava...

Izvinjavam se sto sam se umesao u kreativno-umetnicki rad, ali samo neki moj dozivljaj :)
[ vamsi @ 08.09.2008. 17:09 ] @
Djuro,
druga mi je najlepsa. Ne znam dal je uhvaceno na brzinu tako ili si isplanirao, ali je ispalo "kao da sam mnogo velik i ljut i sad idem negde...da mu..."
:)

Hteo sam da kazem, da si ga postavio na levoj strani gde bi i trebao da bude po nekim "pravilima" kompozicije ispao bi obican close-up snimak, ovako si nam prikazao taj momenat kretanja i jos izgleda kao da je ljut i fotka je dobila na prici.
[ Srđan Pavlović @ 08.09.2008. 17:14 ] @
Hvala, vamsi. Na drugoj sam malo pogresio ram (vidi se prazna bela crta dole) - a za onu prvu,
slobodno mozes uzeti pa experimentisati sa njom i eventualno okaciti neki tvoj predlog za istu :)
To je jedan cvet koji sam bukvalno otkinuo sa neke lozice tu sa terase, pa sa tim odsecenim krajem
i tako desaturirano i sa debelim crnim okvirom - sve nekako vuce na neko mrtvilo - bar mene kada
gledam tu sliku :) - no svaciji dojam i pogled na sliku je dobrodosao :)

Evo jos dve. Prva je totalno bez detalja, ali "source" je makro, a obrada je takva kakva je (isti onaj cvet) ... :)



A ova je bar 10 cm velika. Bez preterivanja. Umirila se na zidu jedne kuce pored potoka:



[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 08.09.2008. u 18:29 GMT+1]
[ vamsi @ 08.09.2008. 17:43 ] @
Ma ona mi je odlicna takva kakva je, samo da si kropovao tu levu stranu, mislim dok si fotografisao, da izbacis to iz kadra, da se ne vidi to sto si otkinuo.Samo taj mali korak razmisljanja fali do odlicne fotografije.
[ Srđan Pavlović @ 08.09.2008. 17:59 ] @
Mozda ovako?

[ vamsi @ 08.09.2008. 22:08 ] @
Ee, upravo tako :)
Kako se tebi cini?
[ popacp @ 08.09.2008. 22:24 ] @
E, a leptir je Agrius convonvuli... Cela familija im je mnogo tripozna... Evo još jednog njegovog srodnika:

A i gudenica koju sam ranije slao je od vrste Hyles euphorbie (http://popac.drugitalas.org/foto/d/247-4/img_9497+_veb_.jpg)... opet iz te familije...

A ajde kad sam već tu... Nešto svežije, Ciklama iz Jelašničke klisure... Prvi put sam je video u prirodi. Inače teška je za slikanje jer je cek par cm visoka, a cvet gledi u zemlju :)


Nego jeste li znali da ovoga ima kod nas???


Zaneo sam se... znam da slike nisu tehnički ispravne, ali eto da se nadovežem na priču (...malkice) :)

[Ovu poruku je menjao popacp dana 08.09.2008. u 23:41 GMT+1]
[ popacp @ 08.09.2008. 22:33 ] @
Aj nek ide i žaba i pauk:


...dok drugi pauci pletu mrežu, ovom se učinilo lakše da čeka u levku na gotovo...
[ Srđan Pavlović @ 09.09.2008. 21:31 ] @
Hehe, ajd i moja zaba...

[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 12:46 ] @
A evo i puza:







[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 22.09.2008. u 15:11 GMT+1]
[ vamsi @ 22.09.2008. 13:03 ] @
Odlicno!
[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 14:47 ] @
Khm, hvala! Bas se sad zalim nekom coveku kako ne mogu da izostrim sa
svojim A590IS nista blize od oko 5 cm, kaze on - pokusaj sa LUPOM (?!)
Stvarno, mozda ovo moze, a? :) (lupu izmedju predmeta i objektiva i pichi) :)
[ popacp @ 22.09.2008. 17:10 ] @
Da li ste ikada videli pseudoškorpiju??? Veličina 3-4mm, slikano sa s5500, pa je malo blentava fotka, ali videi se poenta... pseudoškorpija:



još mi se i sviđa kako je ispalo :) Slika od 9kb :) :) :)
[ popacp @ 22.09.2008. 17:19 ] @
Sad ću da ti vratim za žabu :) :) :)



...inače, sviđa mi se crno-beli puž... ja sam ranije koristio lupu, al to radisamo kad ima dovoljno svetla :(ž

Inače, gledam nešto, možda bolji ovako??? Još da ne vuče na plavo :) I da je moglo da se slika malo niže...



[Ovu poruku je menjao popacp dana 22.09.2008. u 18:33 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 18:38 ] @
Super je puz, to plavo moze da se resi u RGB-u :) - pojacaj malo crvenu a smanji plavu i zelenu :)
[ popacp @ 22.09.2008. 18:47 ] @
...eh, pa video sam tek kad sam postavio sliku :)
[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 18:57 ] @
Citat:
...I da je moglo da se slika malo niže...


Ih, zao ti da potopis aparat u vodu - nikad od tebe fotograf :)))
[ dzura @ 23.09.2008. 08:01 ] @
Reko sam vec vise puta za Bibble Pro, al' niki nece da me slusa...

Ovo je slika sa dva klika (jos se i rimuje)... Bez sve sale ovde je WB opasno omasio, a i kontrast na slici (posto je slikano u senci ocigledno) je jako los.



[ popacp @ 23.09.2008. 15:44 ] @
@ Kernel
Ne, nego ne mož s 400mm :( Mora pobegnem 3 metra od puža :) :) :)

@ dzura
Nema BiblePro za Linuks, no nije bitno čime sam radio. Sve me je strah da ne preteram, a obično vidim da slika ne valja tek kad je gledam npr. sutra dan. Ne razumem... retard sam :(

...evo, može i iz Gimpa:
http://popac.drugitalas.org/fo...llusca/img_7239+_veb_.jpg.html
[ Srđan Pavlović @ 23.09.2008. 17:44 ] @
Ma nista vi to niste 'opravili, opet je taj puz plav :)



evo i moja verzija :))) guzica mu je i dalje plava, ali jbg, toliko je plava da ga ni 3 PS-a ne mogu 'opraviti :)

ustvari verovatno bi moglo "provozati" neki "replace color" tool (plavo u zuto) po zadnjem delu
tela puza, ali ja to bas ne znam da odradim, probao sam, ali ne znam :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 23.09.2008. u 19:01 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 23.09.2008. 23:54 ] @
Ne treba bezati od zelene boje u sumi, niti od plavicaste u senci.

[ popacp @ 24.09.2008. 00:44 ] @
He, he, moj puž je počeo da štuca od ogovaranja :) :) :)
...meni umereno plava OK, i ovako je samo u highlight delu. Inače, kanda i vuče malo na zelenkasto, njima je krv te boje... Izmislismo novu nauku.
[ dzura @ 24.09.2008. 07:54 ] @
Cekajte ljudi i braco... jedno je kad omasi WB, a sasvim drugo sto se na puzu vidi ta nijansa plavo-sive, koja pri tom moze da bude odbijena od nekog lista ili senka od necega itd... To kad se gleda u prirodi izgleda isto tako. Ja sliku nisam posebno obradjivao, vec klik na belo da bi namestio korektan WB i malo korekcija kontrasta nista vise, a to sam i rekao. Ovo sto je Kernel obradjivao, da bi eliminisao plavu je otislo na sve druge strane, recimo da ima dosta crvene itd... Cini mi se da mesamo babe i zabe (mozda babe i puzeve)
Treba pogledati sliku koju je Popac okacio, pa uporediti sa korigovanom, obradjenom i kropovanom, razlika je drasticna i veoma je ocigledna!

@Popacp
A sto se tice tvog licnog utiska o fotki, pa ti se odma posle slikanja cini ovakvom, a posle par dana onakvom... to je normalno, cak je pozeljno da prodje par meseci. tek tad mozes da doneses pravilan sud o fotki. Posle slikanja si suvise pod utiskom onog sto si slikao, a posle nekog vrmena gledas fotku kao fotku, a ne kao reprodukciju necega sto si u prirodi gledao...
[ Srđan Pavlović @ 24.09.2008. 10:51 ] @
Citat:
jedno je kad omasi WB, a sasvim drugo sto se na puzu vidi ta nijansa plavo-sive, koja pri tom moze da bude odbijena od nekog lista ili senka od necega itd...


U pravu si, ja sam hteo da ga pozutim po svaku cenu, i fotka je ostisla u celini u crveno :)
[ cozmo_im @ 28.09.2008. 15:22 ] @
Ovo sam hteo da ispadne bas kao neka naslikana slika pa sam zato gadjo blicom:

[ popacp @ 09.10.2008. 20:17 ] @
Kolko ja ne volim te slike blicem, baš danas sam nešto pokušavao i bljak... Inače evo svežih slika...

Ove gljive su mnogo dobre... rastu samo tako iz srži stabla:


A na moje veliko iznenađenje, Niška banja je prepuna ciklama koje mnogo gotivim!!!


...ovu sliku sam izboo, al sam imao dobru ideju :( A onda sam dodatno izboo obrsdom iste...
[ spin @ 12.10.2008. 22:37 ] @
Evo i moje prve fotografije.
Pocetnik sam , sto se i vidi.
Valjda nism promasio temu... :)
Inace aparat je Canon sx100is


[Ovu poruku je menjao spin dana 13.10.2008. u 14:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao spin dana 13.10.2008. u 14:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao spin dana 13.10.2008. u 14:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao spin dana 13.10.2008. u 16:58 GMT+1]
[ cozmo_im @ 13.10.2008. 08:29 ] @
Igrao sam se za vikend Samsungom NV20...







Dobra sprava "u pokusaju". Da je pravi, recimo Sony, ne bi to bio los aparat. Za amatere solidna sprava, upotrebljiva do ISO 200 maximum.
[ cozmo_im @ 20.10.2008. 13:47 ] @
Stari dobri Coolpix 3100:

[ Zarko Silic @ 21.10.2008. 11:56 ] @
Vidis kao su kompakti makromocni.

Evo i Martina u prirodi (nit je Candir, nit je hladjen).

[ cozmo_im @ 21.10.2008. 11:59 ] @
A nisi smeo da pridjes smrdljivom Martinu, e Zare Zare...:)))))))))

Super fotkica.
[ Zarko Silic @ 21.10.2008. 12:36 ] @
Nisam;
zato sam i slikao sa pristojne distance.
[ beske @ 21.10.2008. 12:55 ] @
Citat:
zarsilic: ...zato sam i slikao sa pristojne distance.


Ovo deluje kao da je slikano sa 5 cm. Ko ne zna koliki je ovaj "smrdljevak" u prirodnoj velicini svasta bi mogao da pomisli

Sjajna fotka, Zare.
[ Zarko Silic @ 21.10.2008. 13:11 ] @
Sa 35 do 40 cm je snimljeno. To je dovoljno bezbedno.

P.S. Ako ga ne diras, nece ni on tebe
[ cozmo_im @ 21.10.2008. 14:39 ] @
Ahaha, doneo ortak iz Pekinga, pa da podelim kitchericu s vama:



(p.s. nije streseno, vec je odstampano tako na staklu, steta)
[ cozmo_im @ 04.11.2008. 13:00 ] @
Skriven iza laznih imena...

[ Pex @ 09.11.2008. 23:16 ] @
Evo i od mene jedan amaterski pokusaj sa A510...

[ cozmo_im @ 16.11.2008. 13:06 ] @
Slava...



[ anon157690 @ 16.11.2008. 14:36 ] @
Ovo je Pera, prošle godine u ovo vreme mi je nestao i evo ga sad opet, ugojio se prilično :)
[ popacp @ 16.11.2008. 18:58 ] @
Vau, ladno lastin repak!? Perin repak :)
Evo jedna „ekološka“ polu-makro od mene... (mac, mac, mac...)

[ Srđan Pavlović @ 18.11.2008. 01:05 ] @
u super, ovaj scull cu da maznem za neku svoju heavy-metal photoshop kreaciju :))
[ cozmo_im @ 28.11.2008. 22:16 ] @
Not work safe:)

[ cozmo_im @ 28.11.2008. 22:19 ] @
A ovo je dok nisu imali ton film...

[ Karlo Gavric @ 30.11.2008. 21:11 ] @
Evo cisto zeljan kritika :) iako kako je smanjena ima druge nijanse skroz (nazalost) a nisam ih sada stigao vratiti u normalu...
Nista dirano, osim resize.
Sony W300

[ cozmo_im @ 28.12.2008. 20:04 ] @
Evo deda mraza (figurica cca 2-3cm)... malo mu je cudna senka iza, ali cudan je taj DOF xexe...

[ cozmo_im @ 28.12.2008. 20:08 ] @
Evo i jelke. Iz ruke, ISO 400, na sobnom svetlu (RAW):

[ cozmo_im @ 31.12.2008. 12:22 ] @
Golman:

[ anon81183 @ 05.01.2009. 13:00 ] @
Cvet, Ixux SD1000

[ Srđan Pavlović @ 05.01.2009. 13:29 ] @
Nova godina

[ Slobodan Miskovic @ 11.01.2009. 09:17 ] @
Evo jedne sa kiticem (kit objektivom) :)

[att_img]
[ StORM48 @ 11.01.2009. 11:10 ] @
Vrhunski!

Tipična situacija gde plitak DOF, iako se na prvi pogled učini smetnjom, zapravo fotku čini odličnom, dajući joj taj "dreamy" izgled.

Pozdrav
[ Slobodan Miskovic @ 11.01.2009. 13:16 ] @
Hvala, zapravo vrlo me je iznenadio rezultat ako uzmemo u obzir da je u pitanju kit objektiv a ne neki makro...
[ cozmo_im @ 18.01.2009. 13:49 ] @
[ cozmo_im @ 18.01.2009. 13:54 ] @
[ Slobodan Miskovic @ 18.01.2009. 14:46 ] @
[att_img]
[ Nikola Brajovic @ 18.01.2009. 16:06 ] @
Bumbar




[Ovu poruku je menjao Nikola Brajovic dana 18.01.2009. u 17:18 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 24.01.2009. 10:00 ] @
3:0 za njega u busenju guma




[ StORM48 @ 24.01.2009. 16:21 ] @
Odlične su!

Pozdrav
[ dzura @ 26.01.2009. 12:25 ] @
@Miskovic

Ne valja ti slika... vuce na zuto

Sala naravno... mnogo mi se svidja, pretpostavljam da je med u pitanju... mada si mogao da ga napravis da bude plav, makar da udovoljis ovim Canondzijama

[ Zoran Rodic @ 28.01.2009. 15:57 ] @
Ko ih nije skupljao? ;)

Sigma 50mm f2.8 EX DG MACRO
iso 800, manual fokus i sve ostalo, valjda :),







EDIT: Nikakva obrada, uradjen je samo resize


[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 28.01.2009. u 17:09 GMT+1]
[ --SOULMaTe-- @ 28.01.2009. 23:29 ] @
Simpa su zivotinjice (sta god da je to) :)

Samo sto odsece noge na prvoj? I direktan blic kvari
[ Zoran Rodic @ 29.01.2009. 07:39 ] @
Nije bilo blica
Svetla dolaze od lampi koje inače uvek stoje na tim mestima
Samo sam ih posadio na knjigu i fotkao

E sad, na prvoj sam pogrešno procenio onih 95% u tražilu ali sam je postavio jer je srednji virvirko :) lepo izdvojen od prvog i trećeg
Ako uhvatim vremena, možda napravim neki DIY light box pa probam ponovo

5 Coca Cola zatvarača = 1 virvirko u Mcdonalds-u :)
[ lancia88 @ 29.01.2009. 08:01 ] @
Pozdrav,

ha, a lepo Ti nudih neki softbox, kisobran, externi blic da se malko igras, ali ne.....:)

Da nesto staro ja postavim, mozda bude cemu vredelo. Malo "izraza lica" insekta, jedan amaterski odgovor na jednu daleko bolju okacenu ovde, pa jos sa razmazanom maskarom :), ali tek da jos malo ilustrujemo temu:



[ popacp @ 13.02.2009. 19:59 ] @
Uh lancia, ovo neka nekvalitetna maskara :)

Prešo sam na studijsku fotografiju, a fotelja je izigravala stativ :D Trebalo je da zbudžim i crnu pozadinu...

Crocus adamii, jedan od čini mi se 12 vrsta šafrana koji rastu u srbiji.
[ StORM48 @ 13.02.2009. 20:17 ] @
Citat:
popacp: Prešo sam na studijsku fotografiju...


Alal' vera
Čime fotkaš?

Pozdrav
[ popacp @ 14.02.2009. 09:34 ] @
Verni 100-400 IS :) :(

Inače, 50mm 1,8 mi je crko sam od sebe (ispalo mu prednje sočivo), a nisam ga skoro uopšte koristio. Aj razumem da sam ga treskao, ispuštao (jes pao jednom, al na meko) i slično, al ono... Skupljam pare za 100mm makro i nešto tipa sigma 18-125 OS i to će mi valjda bit‘ dosta.
[ beske @ 14.02.2009. 10:37 ] @
Citat:
popacp: ...i nešto tipa sigma 18-125 OS i to će mi valjda bit‘ dosta.

Ako vec mora Sigma, gledaj neku fiksne blende, recimo 24-70mm F2.8 EX DG HSM, i pored svih uobicajenih S mana, ume zaista prijatno da iznenadi.
[ popacp @ 17.02.2009. 18:58 ] @
Hm, ali njime opet ne rešavam širi deo kadra a i skuplji je dosta. To mi treba čisto neki objektiv za svakodnevne šetnjice, pejzaže i tako... Otom potom, ima vremena za razmišljanje :D ...a 50mm sam kao popravio svojeručno, pa dok traje nek traje :) :) :)
[ popacp @ 25.02.2009. 13:51 ] @
Drugar je navatao neku bubu koju nikad nisam video kod nas, karakteristična je za toplije krajeve (npr. Grčka). Danas smo pokušali da je slikamo, mada ovo već neće bez makro objektiva. Na slici je uklonjena špenada!!!

Empusa pennata


EDIT: Al sam je izoštrio, svaka mi čast :D
[ Zoran Rodic @ 15.03.2009. 12:31 ] @
.
[ Slobodan Miskovic @ 04.04.2009. 08:20 ] @
Ako ste zeleli da znate kako izgleda kruna na novcanici od 20 dinara evo :)




Malo kapljice na disku (klasika) :)

[ xchillah @ 04.04.2009. 10:22 ] @
@Slobodan Mišković:Jako lepe fotografije.Posebno prva,bar meni,
odmah sam poželeo da vidim jedan mali serijal makro fotografija banknota.
Keep the good work!
[ Slobodan Miskovic @ 04.04.2009. 11:04 ] @
Hvala, bice jos ovo je samo proba ovog malisana ;)

[att_img]
[ Slobodan Miskovic @ 05.04.2009. 21:07 ] @
Od danas...




[ cozmo_im @ 07.04.2009. 13:34 ] @
Iz drugog ugla:

[ cozmo_im @ 07.04.2009. 13:40 ] @
Kajsija...

[ popacp @ 07.04.2009. 20:34 ] @
Zarobljeni u ćilibaru... (takođe makro prsten)





[Ovu poruku je menjao popacp dana 08.04.2009. u 14:10 GMT+1]
[ Zoran Rodic @ 12.04.2009. 09:03 ] @
Citat:
Slobodan MiskovicMalo kapljice na disku (klasika) :)


Strči do apoteke i uzmi glicerin pa nakapaj njega na CD ;)
[ beske @ 12.04.2009. 16:55 ] @
Eh, kad dete dobije novu igračkicu...



100% crop

[ Nebojsa Milanovic @ 12.04.2009. 16:59 ] @
Već sam bio primetio, al ne stigoh da odreagujem :)

Čestitka za igračkicu :)

Slike da i ne komentarišem...
[ beske @ 12.04.2009. 17:11 ] @
Maaaaaa, to me "isprovociralo" ovo Miškovićevo...

Citat:
Slobodan Miskovic: ...bice jos ovo je samo proba ovog malisana

a, pošto stoji i to da smo nekad svi mi pomalo deca...



Pozz

p.s. budnom moderatorskom oku malo šta može da promakne... svaka čast

[ lancia88 @ 12.04.2009. 18:36 ] @
Pozdrav,

da...cestitke svakako, pa ih rasporedi sam, sto na fotkice, sto na igrackice, sto na doslednost i pasiju....:)
[ vamsi @ 13.04.2009. 20:06 ] @
Eh, shmrc, zavid, zavid :(
:) cestitam Beske :D
[ beske @ 13.04.2009. 21:07 ] @
@Lancia88

@Vamsi i naravno

@Nebojša

Hvala...

Citat:
lancia88:...sto na doslednost i pasiju....

...koje su i dovele do ove, ko zna koje, igračkice (za nas odrasle) u nizu... iako žene to znaju da nazovu i zaluđenošću, napokon je došlo i nešto bolje od Ds-a (II) na red.

Iako oprema nije (baš) presudan faktor za dobru fotografiju, lepo je imati osećaj sigurnosti i te vrste, zadesiš li se "u pravo vreme, na pravom mestu", a to svakako jeste ono što ti jedna ovakva igračkica pruža.

Pozz

[ anon81183 @ 23.04.2009. 17:20 ] @
Evo jos par macro-a:





[ anchiy @ 24.04.2009. 01:47 ] @
S obzirom da sam nova ovde i da koristim Olympus FE-340, koji je smesan u odnosu na druge fotoaparate, molim vas reci te mi sta mislite o mojim fotkama.










[ Zoran Rodic @ 24.04.2009. 10:17 ] @
Citat:
anchiy: ... koristim Olympus FE-340, koji je smesan u odnosu na druge fotoaparate, molim vas reci te mi sta mislite o mojim fotkama.


To što poseduješ kompaktni aparat uopšte ne mora da bude otežavajuća okolnost.
Naime, ti objektivi su kraće žarišne dužine pa je lakše izoštriti iz velike blizine, čak i sa centimetar.
Pritom imaš i dubinsku oštrinu, a sve što je potrebno jeste da odabereš Macro mod koji je kod tebe ako me sećanje ne vara pod opcijom Scene.

@StihiluS
Ona prva, kao da si na sasušen cvet nabo neku lobanjicu nepoznate živuljke ;)


[ toplica81 @ 24.04.2009. 22:17 ] @
Evo i ja da ubacim neku slicicu:

1. Pet dinara druze



2. Meni ovo lici na nekog papagaja...



3.Ovo je vec klasika


4.



5.


Prve 3 je slikao Sony T70, zadnje dve Nikon d80 kit objektivom.
Napisite neki komentar, prvi put postavljam slike na forumu.
[ Zoran Rodic @ 26.04.2009. 14:56 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ako ste zeleli da znate kako izgleda kruna na novcanici od 20 dinara evo :)


A evo kako izgleda unutrašnjost jedne od nula ... nisu tačkice kako se čini na običan pogled ;)

[ Srđan Pavlović @ 26.04.2009. 23:42 ] @




[ popacp @ 27.04.2009. 00:59 ] @
Ovaj 18-55 IS je bolestan kad mu se nakači makro prsten! Loodilo...

Atomski mrav


Jedan od ređih evropskih leptira (Gleucopsyche alexis)
[ cozmo_im @ 27.04.2009. 09:59 ] @
[ miko.s @ 29.04.2009. 08:58 ] @
evo da malo doprinesem ovoj temi. sad samo 4 slike, imam još masu toga ali nije mi pri ruci.



link za veliku sliku: http://picasaweb.google.com/lh...YQ-vqXgOl8wDUA?feat=directlink


http://picasaweb.google.com/lh...iicwVI0bfigoYA?feat=directlink


http://picasaweb.google.com/lh...sxDK9eGa9YxQbg?feat=directlink

ovo nije baš makro slika

http://picasaweb.google.com/lh...-Jo5j9sFnCgAlg?feat=directlink
[ StORM48 @ 29.04.2009. 14:21 ] @
Citat:
popacp: Ovaj 18-55 IS je bolestan kad mu se nakači makro prsten! Loodilo...

Nije on toliko "bolestan", koliko si Ti pogrešio što si potpuno preskočio standardni zum (kit) objektiv prilikom kupovine DSLR-a.

To je nauk zašto ne treba preskakati korake i kupovati telezumove i uske prajmove kao osnovne objektive.

Pozdrav
[ Slobodan Miskovic @ 29.04.2009. 21:27 ] @
Evo jedna b\w....
[ cozmo_im @ 01.05.2009. 20:42 ] @




[ Zoran Rodic @ 01.05.2009. 21:23 ] @
Odlično

Najviše mi se dopada treća zbog kompozicije (da nije zamućen donji ugao ... iha ... 5+)
Prva je takodje odlična
[ popacp @ 06.05.2009. 11:45 ] @
Stome, to je potpuno tačno, ali tele mi je prioritet, a tad nisam imao više para. Da se sad pitam, sačekao bih par meseci, ili batalio makro prsten koji je apsolutno nepotreban. Na greškama se uči. Dok nešto ne dođe u moje ruke ne mogu da kažem da li mi odgovara ili ne.
[ popacp @ 14.05.2009. 09:52 ] @
Menjam polovan bubreg za novu makro stotku :)

Zaljubio sam se u ovu sliku:
[ StORM48 @ 14.05.2009. 10:24 ] @
Odlična je!

Samo, nije stotka baš previše druželjubiva - mora se imati živaca dok se malo navikneš na njene boljke.
Teža je, pa zahteva čvršće držanje. Duža je, pa zahteva kraće ekspozicije da ne bi bilo stresanja (~1/160 bi to bilo na 40D, uz varijacije u odnosu na Tvoju smirenost), a dodatno je na toj žižnoj daljini, u kombinaciji sa malom fokusnom distancom, dosta teško kontrolisati DOF, koji onda mora biti privrnut, a na taj način gubiš svetlo, pa moraš da podižeš ISO. Posebno ako pokušavaš da "smrzneš" neki nervozni subjekt

Ali, vremenom se to uvežba, a onda zadovoljstvu nikad kraja. Inače, makroi prosto vape za namenskim eksternim blicevima, kada je snimanje nervoznih subjekata u pitanju. Canon za tu svrhu ima Speedlight MR-12 ring blic i MT-24 blizance, mada su oni ekstremno skupi za većinu hobista. Alternativa postoji u vidu sličnih bliceva drugih proizvođača (Sigma EM-140 DG MACRO, koja je dosta jeftinija od gore pobrojanih Canona, ali pretpostavljam da je isto toliko nekvalitetnija - ~370€) ili vidu alternativnog korišćenja klasičnog eksternog blica:

RayFlash Ringflash adapter, koji omogućava da odgovarajući prsten nakačiš na običan blic. Pravi se namenski za odgovarajuće kombinacije (telo/objektiv, zbog dimenzija, koje variraju), nije baš ni jeftin (150-200$), ali je odlično rešenje za vlasnike običnog blica ili one koji nisu baš beskompromisni po pitanju kvaliteta.



Ljudi su se angažovali i na samogradnji slične skalamerije i dobar deo njih bio vrlo uspešan u tome - pa je možda i to način za dobiti bolje osvetljenje. Video sam (mada nemam link, a ne sećam se gde sam video) da su ljudi pravili ring od gomile onih belih "superbright" ledovki i to lepili na stepup adapter (tipa recimo 58>82, pošto ih onda malo udaljiš od ose objektiva) i dobijali neverovatne rezultate time. Znači - postoji i ta varijanta.

Pozdrav


P.S. kad menjaš linux/gimp sa win/ps? Nemoj bre više s ovim - ubi' nas u bojama i šumu, a itekako ima potencijala za bolje...
[ Zarko Silic @ 14.05.2009. 11:40 ] @
Citat:
StORM48:  Video sam (mada nemam link, a ne sećam se gde sam video) da su ljudi pravili ring od gomile onih belih "superbright" ledovki i to lepili na stepup adapter (tipa recimo 58>82, pošto ih onda malo udaljiš od ose objektiva) i dobijali neverovatne rezultate time. Znači - postoji i ta varijanta.


To si video ovde:

RayFlash Ringflash adapter

Na video klipu kad misem dotaknes donji deo pojavi se meni na cijem se prozocetu pojavi i ova ring ledovka.
[ popacp @ 14.05.2009. 11:52 ] @
To za makro stotku i mene muči. Evo ova pčela je na slikana 55mm sa makro prstenom (1/60, ISO800, f7,1) i iskreno, pravo je čudo što je slika oštra jer sam bio nezgodno namešten.

Za sad pre naginjem ka konbinaciji da uzmem monopod, jer mi je i ovako potreban, a blic nekad kasnije. Nikad nisam voleo bliceve, ali postoje situacije gde su zaista neophodni. Meni se blic sviđa kao dopunsko svetlo. Npr. ovaj leptir je bio skroz u senci. Slika ni ovako nije ništa posebno, ali bez blica bi odma završila u smeće.


Na foru sa LED diodama sam i ja nailazio, to može biti interesantno, ako ništa drugo, a ono bar za sklapanje... Ne sumnjam da ću da probam to da napravim kad dobijem objektiv :)

Citat:
P.S. kad menjaš linux/gimp sa win/ps? Nemoj bre više s ovim - ubi' nas u bojama i šumu, a itekako ima potencijala za bolje...

...ma ja se još uvek tešim da je to zbog mog lošeg monitora :D :)
[ toplica81 @ 15.05.2009. 00:08 ] @
Juce sam izasao malo na vazduh...





Svasta moze da se vidi tamo:




Morao sam da cenzurisem, nisam siguran da li je ovo pornografija ili ne...
[ Srđan Pavlović @ 15.05.2009. 12:01 ] @
^ Hahahah :) - uskratio si nas za saznanje kako to tacno rade leptiri :)
[ toplica81 @ 15.05.2009. 18:57 ] @
Pa ne znam, mozda ovde ima maloletnika, a oni to valjda ne smeju da vide javno ili kako vec :)
Sta mislite, jel sam trebao da stavim u uglu ono 16+...???
A zanimljiva stvar je da oni mogu i da lete dok ovo rade.
Kakav li je tek to dozivljaj :)
[ popacp @ 17.05.2009. 00:49 ] @
Dobri su ti skroz leptiri, samo da je pozadina malo bolja. Inače, neki preferiraju grupnjake:


U letu, manual focus:


...au, al sam ih loše obradio :S Izvinjavam se :(
[ Zoran Rodic @ 17.05.2009. 08:24 ] @
Od mene 5+ .... a za obradu nemoj da se žališ, lepo ti je Storm48 pre neki dan rekao da batališ taj gimp. ;)
[ popacp @ 17.05.2009. 17:28 ] @
Možda bih ga i batalio da sam siguran da je u njemu problem. Činjenica je da mi je potrebno još iskustva u obradi i normalan monitor. A druga i daleko važnija stvar je da isključivo Linuks koristim zadnjih 5-6 godina (malte ne od kako imam računar). Teško da bih se sad mogao vratiti na Win.

Photoshop sam probao u virtuelnoj mašini, i ono što sam primetio je da Unsharp Mask pravi manje šuma. Takođe Shadows & Highlights je bolji u Fotošopu, mada ga gotovo i ne koristim od kako sam prešao na RAW. Ostale opcije su manje-više iste. Čak i kada otvorim RAW u Fotošopu dobijem sličan rezultat kao kada ga otvorim u UFRaw-u (UFRaw koristi generički profil koji je izdao Adobe) — a ni sa jednim nisam 100% zadovoljan.
[ toplica81 @ 17.05.2009. 22:03 ] @
Ova u letu je bas dobra!
Tacno je da se dobre makro fotke mogu napraviti i obicnim digitalcem, ali za ovakve pokretne i nemirne zivuljke je ipak potrebna veca brzina okidanja.
Da sam opalio desetak i vise slika ovih leptira, sigurno bi imao mnogo bolje rezultate, ovako od 5 slika dve su promasen kadar, jedna lose fokusirana i dve solidne.
Ja sam kupio Nikon D80 pre mesec dana, jos uvek se ucim, pa se moze desiti da jednom kupim i taj makro objektiv.
[ popacp @ 18.05.2009. 08:54 ] @
Ove su sve sa 400mm slikane, zato mi je negde i pobego fokus. Vilini konjici su dosta plašljivi. Ne verujem da im se može prići makro objektivom, osim ako se na njega ne ušrafi „ogrlica za srećnu karmu“ ;)
[ StORM48 @ 18.05.2009. 12:29 ] @
Jesi siguran?


Canon EOS 5D + EF 100mm f/2.8 Macro USM

Vanzemaljac1 (ISO800, f/6.3, 1/2000, 100mm)



Vanzemaljac2 (ISO800, f/8, 1/320, 100mm)



S njima je jedino mučno juriti se po jakom suncu - negde su u senci, pa treba visoki ISO/mala blenda, a onda kad izletiš na sunce, dobiješ 1/2000 i čudiš se "otkud sad toliko svetla?" (a ono ISO800!)

Pozdrav
[ Nikola Brajovic @ 18.05.2009. 20:49 ] @
Sjajne su ove fotke! Mnogo lijepo.
[ lancia88 @ 19.05.2009. 01:16 ] @
Pozdrav,

jel' to ova buba? :)

[ hciki @ 20.05.2009. 15:33 ] @
Canon A650 100% crop od 12M

[ StORM48 @ 20.05.2009. 16:11 ] @
Canon EOS 5D + EF 100mm f/2.8 Macro USM

Viking Duck (ISO400, f/4, 1/160, 100mm)



Pozdrav
[ popacp @ 20.05.2009. 18:23 ] @
Lepi su vam ovi vilini konjici :) Meni deluje kao da su ovi crveni isti, mada ne bih smeo da kažem ništa...

Suva planina, recimo 1600m, levom rukom se držim za stenu na vertikalnoj litici, a drugom slikam biljku. Noge su na dva klimava žbuna planinske ruže, ispod mene ponor preko 200 metara... Nisam se indijančio, jednostavno, biljka isključivo raste tu na severnim vertiklanim liticama.


Evo koliko je i pomenuta planinska ruža.


Storm, stotka sjajno crta, jedino me plaši ovaj plitak DOF :S
[ zaraza @ 20.05.2009. 18:41 ] @
Nije to vilin konjic. To je Damselfly. Ne znam kako ga mi zovemo.
[ bytefx192 @ 20.05.2009. 19:13 ] @
Ahaha.... Ti si to mogao da pogines :D Bas sam se nasmejao !
Super fotke...
[ popacp @ 20.05.2009. 20:21 ] @
...ma aj da ja poginem nam veze, al zamisli da sam skracao foto-aparat!

Koliko znam mi sve Odonata-e zovemo „vilini konjici“. Ovi mali, koji mogu da drže sklopljena krila i kojima su krila iste veličine su Zygoptera, a veći, koji drže krila pod 90 stepeni i čija su zadnja krila manja su Anizoptera.
[ zaraza @ 20.05.2009. 20:38 ] @
aha :)
ok:)
[ zobi @ 22.05.2009. 07:46 ] @
Canon A560
[ Srđan Pavlović @ 22.05.2009. 13:42 ] @
@storm - mislim da je malo preterano mali DOF na ovoj poslednjoj, ja bih licno malo prosirio fokus i na
deo tela bube i noge jer je i to kod ove bube vrlo zanimljivo. Jako mali deo u fokusu, mislim da je malo preterano.
[ StORM48 @ 22.05.2009. 15:53 ] @
Prihvatam kritiku, samo što ovde nije bilo moguće kontrolisati DOF (tako da plitkoća nije namerna, nego isforsirana uslovima), zbog ionako teške scene, u senci, a da ISO ne bude prevelik. Makro objektivi, pogotovo 100-tka (i to na FF-u), jako su plitki na tim distancama i potrebno je dosta svetla da bi se balansiralo sa dovoljno brzom ekspozicijom, detaljima i dubinom. Prosto, bio je izbor - fotka ili ne.

Da su mogućnosti bile bolje, i DOF bi bio dublji.

Pozdrav
[ toplica81 @ 24.05.2009. 16:47 ] @
Pozdrav svima,

1.


2.


I ako moze pitanje za one iskusnije:
Ovih dana sam pokusao da uslikam neku tresnju, jagodu, ali mi je sve nesto uzasno crveno. Ne znam sta da podesim da smanjim malo to crvenilo.
Jel se to resava smanjivanjem EV vrednosti ili kako?
[ bytefx192 @ 24.05.2009. 16:54 ] @
Kakvo crvenilo ?? Cela fotografija vuce na crveno ??
Gde slikas ? Napojle, unutra ?

zZ
[ toplica81 @ 24.05.2009. 17:29 ] @
Pa evo, na primer, ova ruza na kojoj sam slikao skakavca, slikao sam samo nju
i gledam na histogramu, ili je skoro sve preeksponirano ili podeksponirano.
Ovo se desava kada slikam makro, kada ceo kadar ispunjava objekat crvene boje.
na primer gomila jagoda, tresanja, malina....
[ Srđan Pavlović @ 24.05.2009. 22:02 ] @
Citat:
ili je skoro sve preeksponirano ili podeksponirano.

Pa kako ti je podeseno merenje svetla?
[ popacp @ 25.05.2009. 10:48 ] @
Kod jarkih boja hoće da pretera zasićenost (saturation), ali to lako možeš da ispraviš u bilo kom programu. Takođe, ponekad treba podesiti EV. Generalno na tamim scenama (šuma, tamno-zelena voda, tamno lišće...) treba oduzeti EV. Ukoliko ti je sunce iza leđa i scena teži ka srednjim tonovima merenje u aparatu mora biti tačno.

Ne znam zašto se to tebi dešava samo na makro snimcima. Možda je posledica unutrašnje obrade foto-aparata.
[ toplica81 @ 25.05.2009. 12:50 ] @
Ma u pitanju je aparat, Sony T70. On ima neku makro opciju sa kojom mozes nenormalno blizu objekta da pridjes, zato ga i koristim za makro. Ali ocigledno ne moze da pravi slike kao D80. Uporedjivao sam iste kadrove slikane sa ova dva aparata i bas se vidi koliko Sony "nasvira" boje. Ipak je to turisticki aparat.

Citat:
Kernel-1: Pa kako ti je podeseno merenje svetla?

Merenje svetla podesavam na spot, nije u tome problem.

Kada budem skupio para za makro objektiv, tada cu se vise baviti ovim stvarima, a dotle cu izbegavati jarke boje.

Hvala vam u svakom slucaju...
[ popacp @ 25.05.2009. 13:36 ] @
Ja bih rekao da je upravo to problem što merenje podešavaš na spot.
[ toplica81 @ 25.05.2009. 16:44 ] @
Citat:
popacp: Ja bih rekao da je upravo to problem što merenje podešavaš na spot.


Pa ne znam, moguce je. Ja sam svestan da gresim negde, ali ne znam gde.
Ocigledno ja ne znam dovoljno o makro fotografisanju, ali eksperimentisacu malo sa razlicitim podesavanjima, pa cu doci valjda nekako do onoga sto zelim.
Evo jedne slike na kojoj mozda i primetite ono sto me muci:

[ cozmo_im @ 31.05.2009. 20:55 ] @
Jedna serija:













[ popacp @ 03.06.2009. 19:58 ] @
Super, posebno prva!
[ radojko2 @ 05.06.2009. 00:02 ] @
J...ga da li ima neka tema za nas amatere koji imaju aparate od desetak eura i par Mpixela?Lako je praviti fotografije sa dzidza midzama od par hiljada eura. Pre 5 godina HP620 2.1mpixel. mozda i imaju neku vrednost.


[ radojko2 @ 05.06.2009. 00:05 ] @

[ toplica81 @ 05.06.2009. 15:19 ] @

Pa ne znam, ja postavljam slike dok se neko ne pobuni :)
Iskreno, ne bih zeleo da svojim fotografijama kvarim forum, a fotografije postavljam zato sto mislim da su dovoljno dobre za ovaj forum. Ako neko misli drugacije neka kaze slobodno, kritiku umem da primim i izvucem nesto poucno iz nje.
Evo na primer ja mogu da se zalim sto nemam makro objektiv da zakacim na d80 i sigurno bi fotke bile bolje, i mogao bih vise fotki da napravim i proberem najbolje, ali kadrovi i motivi se ne bi promenili, greske koje pravim takodje.

Skakavac:




Helikopter :)

[ ki111er @ 05.06.2009. 16:48 ] @
Bravo brate extra su ti slike, bar meni. Svaka cast.
[ Zoran Rodic @ 05.06.2009. 17:13 ] @
Citat:
toplica81: Evo na primer ja mogu da se zalim sto nemam makro objektiv da zakacim na d80 i sigurno bi fotke bile bolje, i mogao bih vise fotki da napravim i proberem najbolje, ali kadrovi i motivi se ne bi promenili, greske koje pravim takodje.



Samo da si okrenuo aparat drugačije i ''helikopter'' bi upao ceo u kadar.

Inače, samo fali Norman Schwarzkopf da mu komanduje ... i pravac operacija Pustinjska oluja ;)
[ toplica81 @ 05.06.2009. 20:37 ] @
Hvala ki111er, a sto se tice helikoptera, sigurno sam pokusavao da ga uhvatim celog u kadru na ovoj slici, ali uslovi to nisu dozvoljavali.
Imam ga iz drugog polozaja, ali ne lici na helikopter, nema pozadi onaj propeler (ili vec kako se to cudo zove) :)


[ zaraza @ 05.06.2009. 20:49 ] @
Nema izgovora u losoj opremi!!!






[ Darko_zed @ 05.06.2009. 21:11 ] @
gledajuci ove slike odusevio sam se pa sam i ja probao nesto da uslikam ,a posto sam totalni amater nadam se da cete mi pomoci da malo nesto naucim o ovome.



[Ovu poruku je menjao Darko_zed dana 05.06.2009. u 22:33 GMT+1]
[ Darko_zed @ 05.06.2009. 21:46 ] @
Imam jos jedno pitanje, kako se vrsi upload slika posto je max.velicina fajla 1mb. ,a meni su slike oko 2.5mb pa onda moram da vrsim resize da bi uopste mogao da ih okacim ,a vase su velicine 1.5mb ,pa kako uopste uspete da ih okacite.Pozdrav
[ popacp @ 06.06.2009. 11:40 ] @
Darko, slike te veličine nisu dozvoljene. Moraćeš da ih smanjih na 800x600, a prilikom snimanja u JPEG za veb nema razloga da kvalite bude veći od 85%. Nemaju svi brz internet, a nema ni preterane potrebe za ovolikim slikama ako se gledaju na monitoru.

Što se tiče slike, ona je dobra, ali trebaš da se zapitaš kakvu poruku ostavlja na posmatrača. Ovako sama usred fotografije nema neku težinu. Možda si mogao da nađeš neku osu kako jede trešnju ili da slikaš palu trešnju koja truli ili trešnju „između ustama prelepe žene“ što bi izuzetno dobro prošlo na forumu :D U svakom slučaju, što više slika okačiš i kritika primiš više ćeš da naučiš.

Radojko, opet ista priča. Po mojim kriterijumima kada se slika cveće ono mora da bude neuobičajeno (retko — ne već viđeno cveće, neobičnog oblika, neobičan ugao slikanja, neobična pozadina) ili da lepo prikazuje odnos životinja-cvet.

Toplicin pauk mi se zaista dopao. Ovo svetlo baš lepo ističe niti paukove mreže.

A što se opreme tiče, koliko vidim, ljudi uglavnom slikaju sa kompakt aparatima, a i oni koji imaju SLR uglavnom nemaju makro objektive.

Zapitaj se: „Šta je to u ovoj mojoj slici toliko dobro, što neće dati drugima da naprave istu takvu?“.

Evo npr. ova moja slika. Zašto mi se dopada? Prvo, slikana je vrsta koja u Srbiji raste samo na Ostrozubu (jugoistok). Drugo, u bukovoj šumi svetlost i okolina je dosta jednolična i trebalo je nekako izdvojiti biljku. Ja sam primetio dašak sunca koji je padao na retko koju rascvetanu granu biljke i to je bilo dovoljno da naprafim fotografiju koja se razlikuje od svih ostalih fotografija gomile ljudi koji su bili na ovom putovanju.


...malo sam se PREraspisao :(
[ Darko_zed @ 06.06.2009. 13:51 ] @
Popacp hvala na savetima i razumeo sam tvoju poruku u potpunosti sto se tice tezine fotografije.Pozdrav i druzicemo se opet cim uslikam nesto zanimljivo i neobicno a pre svega retko.
[ popacp @ 06.06.2009. 22:39 ] @
Ili neobično, ili obično na neobičan način :)

Doduše, ja prvi obično postavim sliku za koju sam emotivno vezan i ne razmišljajući o tome kojiki će utisak ostaviti. Jedino što sam posle nekog vremena naučio da procenim šta će se ljudima otprilike svideti.
[ toplica81 @ 18.06.2009. 13:25 ] @
U poslednje vreme ima slabo fotografija ovde...





[ popacp @ 26.06.2009. 21:53 ] @
Ovaj Orhidej „ga“ baš ima...


Nymphalis vau-album, jedan od naših najređih leptira. Slikano pri lošem svetlu, ali sam ipak prezadovoljan.
[ Pex @ 28.06.2009. 22:22 ] @
"Macro" fotka u pokusaju!

Iz ruke, sa kompakt aparatom Canon A510, 3.2 MP

Saveti i kritike dobrodosli!


[ StORM48 @ 29.06.2009. 12:13 ] @
Canon EOS 5D + EF 100mm f/2.8 Macro USM

Keba Kraba (ISO200, f/10, 1/250, 100mm)


Pozdrav
[ senaru92 @ 29.06.2009. 19:23 ] @
Storm48 nisam neki poznavalac fotografije ali ova kraba mi se bas dopada.
[ senaru92 @ 30.06.2009. 18:27 ] @
pokusaj makroa.
[ senaru92 @ 06.07.2009. 19:03 ] @
Jos dva pokusaja makroa

[ vamsi @ 11.07.2009. 18:48 ] @
Horny Peach :D



Nije bas macro, ali posto je zapostavljena tema "Close-up (iliti ono sto bi da je macro)" - tako se nekako bese zvala,
a i svi ovde turaju close-up, rekoh da je stavim ovde.
[ Dejan80 @ 11.07.2009. 19:22 ] @
^ Hahaha...Odlicno!
[ djaniru @ 11.07.2009. 20:14 ] @
leptir

[ StORM48 @ 11.07.2009. 22:45 ] @
Citat:
vamsi: Horny Peach

Sjajno!

Citat:
Nije bas macro, ali posto je zapostavljena tema "Close-up (iliti ono sto bi da je macro)" - tako se nekako bese zvala,
a i svi ovde turaju close-up, rekoh da je stavim ovde.

Kad smo već kod toga, dobro me podseti... zamolio bih sve učesnike da close-upove ne trpaju u makro temu, nego tamo gde im je i mesto, pošto je macro vrlo jasno omeđena fotografska disciplina. Nisu close-up-ovi nešto sramota - ono što je za tu temu, stavljajte tamo, što je ovde - ovde i to je to. Bezveze je nešto predstavljati makroom, ako to nije. Zarad ozbiljnosti i preglednosti foruma.

Pozdrav
[ vamsi @ 11.07.2009. 23:51 ] @
Hvala Dejane i StORM-e.

I hvala StORMe jos jednom, to sam odavno hteo da kazem mnogima, ali ne volem puno da se mesam :), a bas mnoge ne bi trebale da stoje ovde.

Cak mislim da si ti i postavio tu temu, i znam da mi se mnogo svideo onaj deo u zagradi (voleo bi a nije, 'ebi ga).
[ senaru92 @ 23.07.2009. 18:03 ] @
Kap vode

[ Horvat @ 24.07.2009. 13:06 ] @
vau za krabu!! svaka cast [sa zakasnjenjem]
[ cozmo_im @ 26.07.2009. 10:53 ] @
[ Nebojsa Milanovic @ 26.07.2009. 10:55 ] @
Odlična :)
[ cozmo_im @ 26.07.2009. 19:02 ] @
Fala
[ MTodorovic @ 09.08.2009. 13:11 ] @
[ toplica81 @ 13.08.2009. 11:41 ] @
Pozdrav,

1.


2.
[ djaniru @ 16.08.2009. 20:40 ] @
Leptir i pcela



[ popacp @ 17.08.2009. 00:09 ] @
Pokušaj da ne isecaš delove motiva. Isto je odseći leptiru krilo kao i kada čoveku odfikariš zglob.

Stara planina, nekoliko slika.

Neki od pauka krstaša


Već sam imao zamišljen ovaj motiv u glavi, pala je kiša i našao sam savršen, polegli, struk zvončića. Namestio sam sve „savršeno“ i slikao samo jednu sliku. Kada sam prebacio sliku video sam omašeni fokus. Naravoučenije?!


Puž na crvenom peščaru. Meni jako draga slika.


Jedan od mojih omiljenih leptira, doduše, slika je nešto lošija.


Endemični zvončič.


Endemična ljubičica u jutarnjoj rosi.


[Ovu poruku je menjao popacp dana 17.08.2009. u 01:39 GMT+1]
[ Karlo Gavric @ 21.08.2009. 11:55 ] @
[ Zoran Rodic @ 21.08.2009. 18:34 ] @
@ popac

Endemična ljubičica u jutarnjoj rosi i puž
[ MTodorovic @ 21.08.2009. 19:25 ] @
@popacp

Je l moze par reci o opremi, bar na slici gde je puz!
[ popacp @ 21.08.2009. 23:52 ] @
Za sve slike sam koristio kit objektiv (18-55 IS), jedino za ljubičice 100-400 IS. Za leptira je išao i 12mm makro tube.

Inače, piše u Exif podacima, nisam ih brisao.
[ Srđan Pavlović @ 22.08.2009. 04:09 ] @
Sve ove poslednje fotke koje ste okacili su fenomenalne...
[ milas @ 22.08.2009. 16:27 ] @
Super su slike ali ja nikako ne mogu da dobijem dovoljnu ostrinu na jednom cvetu kada ga slikam sa mojim C 500D 18-55mm :-(. Stavio sam jednu centralnu AF tacku, zavrtao sam blednu od f/5 do f/18, ali uvek su ili ivice cveta mutne ili sredisnji deo. Isto je i na predefinisanom makro modu. Ne znam da li mi se ruke suvise tresu ili sta li je.
[ popacp @ 23.08.2009. 09:27 ] @
Kernel-1 je postao Srđan :D :) :)

To jedino ima veze sa otvorom blende, objektivom i aparatom. Evo, i na mojim slikama često nije u fokusu baš sve što sam hteo. Na 18-55 otvor blende držim od 8 do 11, osim ako mi ne treba ultra dubina (a onda mi se vidi i ultra prašina sa senzira).

U svakom slučaju, već je pominjano da je nemoguće na DSLR aparatu izvući dubinsku oštrinu kao na običnim aparatima. S druge strane, upravo to zamućenje može jako lepo da se iskoristi.
[ toplica81 @ 29.08.2009. 00:47 ] @
Pazario sam neki Close-up filter Fujiyama +4 za moj Nikon d80
Stvarno je tesko "ubosti" fokus, ali zamucenje ume da bude veoma korisno:

1.


2.


3.


4.
[ edivandragan @ 28.09.2009. 06:04 ] @
direkt iz d40 sa kit objektivom ...













[ djaniru @ 01.10.2009. 19:08 ] @
Dvoboj

[ djaniru @ 01.10.2009. 19:59 ] @
Kapi

[ edivandragan @ 01.10.2009. 22:12 ] @
prva je jako lepa i svetla fotka ...
i voda je baš dobra ...
evo još nekoliko meni lepih fotki direktno iz d40 sa kit objektivom ...








[ anon81183 @ 09.10.2009. 11:41 ] @
Zaba...

[ popacp @ 12.10.2009. 14:38 ] @
Žaba je slikana upravo noću, kada se ta vrsta najčešće i može videti. Zanimljiva ideja ;)

Bogomoljka na ruci „u zalazak sunca“...
[ popacp @ 27.11.2009. 23:49 ] @
Danas smo malo šetali Suvom planinom...

Počeli smo sa pećinom. Eksperiment popup blic sa home-made difuzorom!!!! Nisam mogao bolje da priđem, ali mi se dopada svetlo.


Šipak


Bršljen


Onda se dečko pojavio samo za moju dušu (eh da je malo bolja pozadina):




Žir i poslednji zraci sunca:
[ Zoran Rodic @ 28.11.2009. 08:40 ] @
Prvo što upada u oči jeste da istinski uživaš u čarima svog novog objektiva, :) a tek posle toga dolazi kvalitet fotografija koji on pruža.

Fotografije su sasvim korektne, (jedino me prva odbija, jer ne volim ove male letače), a postalo je očigledno da sa ovim staklom moraš dosta obratiti pažnju na pozadinu jednako kao i na subjekt koji fotografišeš.
Kompozicija se podrazumeva.

Moji favoriti: bršljen, šipak i leptir

Da podvučem, ta stotka je pun pogodak za tebe ;)
[ popacp @ 28.11.2009. 10:11 ] @
Hvala Zorane. Potpuno si u pravu za pozadinu, kod žira i leptira se nabolje vidi da sam brljao.

Zaista uživam, i nadam se da ću se uskoro privići na objektiv. Doduše, očigledno je da sad nema puno „mojih“ motiva, pa se dovijam na sve strane.

Ovu zaboravio, meni zanimljiva:
[ lancia88 @ 01.12.2009. 16:03 ] @
Pozdrav,

Milose, odlicno u svakom slucaju. Video sam i boljih i ostrijih makro primera ali, kako rece Zoran, ne secam se da sam negde uocio ovako odisanje zadovoljstva slikanja makroa a uz to su i fotke same po sebi odlicne i skroz prijatne za oko.
[ dzura @ 01.12.2009. 19:17 ] @




Pozdrav
[ miko.s @ 07.12.2009. 18:04 ] @
škarpina (živa, u akvariju, nije mrtva) , by fuji s5600


minijaturna bogomoljka


mrav (BW, malo zamućeno jer je šibao pa sam morao jurit sa aparatom za njim)


i mali gecko, cca 2 cm dugačak na tepihu


moralo je u thumb jer su slike 2100x1400

[Ovu poruku je menjao miko.s dana 07.12.2009. u 19:19 GMT+1]
[ doktor_igor @ 10.12.2009. 15:14 ] @
[ weeboo @ 08.01.2010. 10:45 ] @
Nije bas pravi makro, ali ok :)
Malo inja za Bozic...

[ djaniru @ 29.01.2010. 17:03 ] @


[ popacp @ 29.01.2010. 18:05 ] @
Interesantno ovo sa kapljicama. Ako nekog interesuju kapljice može da pogleda ovo, ovo, ovo i ovo.

Zanimljivo da Igor nije dobio pohvale. Meni se baš sviđaju fotografije.
[ StORM48 @ 29.01.2010. 20:02 ] @
Ih... pa Igor nas je već navikao da sporadično dođe, istrese odlične fotke (koje bi možda mogle biti u malko većoj rezoluciji) i ostavi nas da uživamo

@djaniru
Lepo, lepo... sviđa mi se.
Lepe boje, dobar rakurs, ali si mogao da ga izmeniš na drugom snimku, ne bi li razbio monotoniju.

Pozdrav
[ StORM48 @ 02.02.2010. 20:34 ] @
Predah



Canon EOS 5D + EF 100mm f/2.8 Macro USM
(ISO250, f/8, 1/200, 100mm)


Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 20.02.2010. 17:59 ] @
M42 Pentacon 50mm 1.8 + reverse Pentacon 50mm 1.8 bajonet :)

[ sucur @ 21.02.2010. 22:55 ] @
Zorane, Storm48 thumbs up! Odlican macro rad.
[ lancia88 @ 22.02.2010. 09:50 ] @
Pozdrav,

auuu...svaka cast, znaci o tome si mi pricao?

Storm vec standardno koristi sve mogucnosti opreme, Zoran ide i korak dalje, pa iskoristava i staru opremu na neobicne nacine :)
[ Zoran Rodic @ 22.02.2010. 16:29 ] @
Neki to zovu Poor macro, a rezultati umeju da budu fascinantni.
Da sad ne pojašnjavam kako je nastala ova fotografija igle, :) reći ću samo da tek treba da stignu prsetnovi koji spajaju objektive … pa ako bude dobrih motiva i inspiracije, eto novih slika još koliko ove nedelje.
Na netu ima dosta primera, šta su sve ljudi uspeli da urade … čitavi forumi, flickr grupe ….

Recimo, ovo je napravljeno sa 18-55IS + 50mm 1,8 (uslikao izvesni Brad kennedy)



Da, da ... ovo je pahulja :D

Da ne bude zabune, ovo nije laganica … od 20 fotki, jedna uspe …. a delić milimetra, levo ili desno daje izuzetno halucinogene rezultate :)
Koliko je uvećanje … zavisi od stakla koje se koristi … ovde je 1cm stao u ceo kadar ;)

[ popacp @ 24.02.2010. 00:12 ] @
Mani se toga u sobi, stiglo proleće! Inače, ekstra kao i uvek.

100mm macro + ranac kao stativ. Biće bolje kad stignu šareniji motivi...




[ popacp @ 08.03.2010. 21:07 ] @
Nije baš htela da sarađuje, ali sam je ukebao na sekundu.
[ Mogh Ur @ 09.03.2010. 11:31 ] @
E, pa Miloše, ova me potseća na učiteljicu iz osnovne škole. Gde li si je samo našao? Šteta što je nisi celu uslikao.
[ popacp @ 09.03.2010. 15:59 ] @
Ha, ha. Učiteljica nosila krunu?

Ima i cela od ranije, negde na forumu, a i ovde.
[ MTodorovic @ 09.03.2010. 16:52 ] @
@Popac

Fenomenalno, koji je objektiv u pitanju, sa koje daljine je napravljena, je l' moze malo detalja kako napraviti ovakvu fotku?
[ BiiigMuzzy @ 09.03.2010. 17:35 ] @
Citat:
MTodorovic: Fenomenalno, koji je objektiv u pitanju, sa koje daljine je napravljena, je l' moze malo detalja kako napraviti ovakvu fotku?


Koliko vidim iz exif-a, zizna duzina 100mm, sto znaci Canon EF 100mm f/2.8 USM macro. A mozda je i onaj novi sa IS-om

Pozdrav!
[ MTodorovic @ 14.03.2010. 20:46 ] @
Nadam se da ce popac odgovoriti na pitanje, a do tada bih iskoristio priliku da postavim jos par pitanja,

U cemu je razlika izmedju macro i obicnih objektiva?
I sta je to razlozna moc objektiva?


[ popacp @ 16.03.2010. 22:58 ] @
Da, u pitanju je taj makro (bez IS) :)

Moja fotografija je nastala tako što sam postavio bubu na odgovarajuću pozadinu, namestio se da mi sunce bude iz leđa i čekao da se vanzemaljac namesti. Slika je daleko od idealne pošto je dosta veliki crop, i jedem se živ što nisam uspeo da prižem bliže.
Obično ljudi za ovako nešto preferiraju stativ + rano jutarnje sunce kada su bube manje aktivne. Tada ima i više vremena za odabir kadra, a motivi nekako ne pokušavaju da vam pobegnu :)

Makro objektivi služe za slikanje sitnih predmeta. Pravi makro objektivi imaju uvećanje od bar 1:1. Često se mogu sresti Sigma objektivi koji nose oznaku „Makro“, a u stvari ne poseduju adekvatno uvećanje.
Pretpostavljam da je razložna moć kvalitet ili rezolucija ili „oštrina“ slike koju dobijaš.
[ popacp @ 19.03.2010. 22:51 ] @
Odoše 3 stipendije na stativ :) Manfrotto 190XProB.
Lepo reče Storm, makro vez stativa je nemoguća misija.

...u nedostatku motiva:
[ StORM48 @ 19.03.2010. 23:36 ] @
Može bez stativa, ali retko može ono što može sa stativom. Monopod je dobro rešenje kad nema mesta i mogućnosti za stativ, ali ne - nemoj da trošiš sad pare još i na monopod

Pozdrav
[ popacp @ 21.03.2010. 23:27 ] @
Monopod možda za fotke ptica, ali (bar meni) za makro slaba vajda. Već imam monopod, i nešto mi govori da ću slabo da ga korsitm u buduće.

Evo novih stabilnih fotki iz sićevačke klisure...

Pogađate šta je ovo?


Proleće je stiglo...


Skink gušter, nešto lošija fotka


[Ovu poruku je menjao popacp dana 22.03.2010. u 00:41 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 21.03.2010. 23:34 ] @
Citat:
Pogađate šta je ovo?

Da nisu jajasca od neke zivuljke? :)
[ popacp @ 22.03.2010. 09:00 ] @
Jesu :) Budući žabci.
[ popacp @ 01.04.2010. 15:02 ] @
Par prolećnih brdsko-planinskih vrsta proistekle iz ljubavi prema novom stativu :D





[ Karlo Gavric @ 01.04.2010. 15:21 ] @
Prva prejaka :) bas mi je legla nekako... koje boje :D
[ djaniru @ 30.05.2010. 10:23 ] @
Posle kise






[ popacp @ 02.06.2010. 12:38 ] @
Ova prva mi je zanimljiva.

Evo ponešto zeleno i od mene:
Podarcis muralis — zidni gušter


Cupido osiris
[ djaniru @ 11.06.2010. 21:17 ] @








[ BBS @ 12.06.2010. 03:00 ] @
Ovo izgleda tehniči savršeno (uz malo pdrugačiji izrez) fotografije bi bile fenomenalne.

Reci molim te čime radiš ovako nešto i kako dobijaš ovu nestvarnu oštrinu
[ djaniru @ 12.06.2010. 11:39 ] @
Aparat SX 100IS ako si na to mislio, i malo izostreno u P.S.
[ Nebojsa Milanovic @ 12.06.2010. 11:48 ] @
Fantastične fotografije :)

Mogli bi ovi iz Canona (koje Žare voli ;)) malo da promene motive i umesto stalno da slikaju devojčice u skupom enterijeru, malo i da prošetaju po prirodi :)

Zanimljivo je da se ovakve slike u ovakvim uslovima često lakše dobijaju sa dobrim kompakt nego sa DSLR aparatom.

[ Srđan Pavlović @ 26.06.2010. 16:45 ] @
Puz golac, neki dan izlazim iz skole, a on pored stepenica :)







[ grozda @ 30.06.2010. 13:53 ] @








pticice krestalice
[ djaniru @ 07.07.2010. 08:44 ] @
1.

2.

3.

4.

5.

6.
[ grozda @ 07.07.2010. 12:43 ] @
Bas mi se dopada ova pod brojem 4.
[ cozmo_im @ 16.07.2010. 19:25 ] @
Mene mrzi da cekam insekte. Uvatim ih u prolazu.





Ova je bila dosadna, pa ajd, nek pozira.
[ cozmo_im @ 16.07.2010. 19:27 ] @
I ovi su dosadni.

[ cozmo_im @ 17.07.2010. 08:06 ] @
Stari znanac, uvek dolazi u isto doba.



I direktan pogled (crop) na portet...

[ cozmo_im @ 18.07.2010. 10:24 ] @
Stari komsija:



Crop



Jos jedna:



I cvetich...


[ cozmo_im @ 18.07.2010. 11:57 ] @
I da iskoristimo sunce jos malo...



[ cozmo_im @ 18.07.2010. 21:04 ] @



[ cozmo_im @ 20.07.2010. 22:00 ] @
Igrao sam se s pop'up blicem:





Jedna klasicna

[ cozmo_im @ 20.07.2010. 22:01 ] @
Vertigo:



Rudar:

[ Nebojsa Milanovic @ 20.07.2010. 22:06 ] @
za Vertigo
[ grozda @ 27.07.2010. 08:01 ] @

[ grozda @ 12.08.2010. 10:54 ] @
[ zorg @ 18.08.2010. 00:58 ] @

Canon EOS 1000D 18-55mm IS 1/50 f5 37mm
[ Yoorke @ 01.10.2010. 21:37 ] @
Evo i moj skromni doprinos temi. Fotografisano sa Olympus-om SP800UZ.
ISO 50, 1/500, F5.7.



A evo i u punoj rezoluciji



Uploaded with ImageShack.us

[Ovu poruku je menjao Yoorke dana 01.10.2010. u 23:19 GMT+1]
[ sale3811 @ 02.12.2010. 05:54 ] @







[ popacp @ 18.12.2010. 23:53 ] @
Grozda, sviđa mi se. Cosmo, malo šuma da ukloniš i par fotki bi bile ekstra.

Evo od mene par...




[ MTodorovic @ 19.12.2010. 12:13 ] @
@popacp

Prelepa serija,

Posebno Bogomoljka, boja je tako skladno uklopljena, da izaziva neko spokojstvo. Nije mi se skoro dopalo ovako nesto...
[ popacp @ 19.12.2010. 13:07 ] @
Veliko hvala :) Evo ga u to ime i bogomoljkin gosp. suprug, visi naglavačke...

[ djricky @ 20.04.2011. 13:10 ] @
evo i ja da se prijavim, kao neko ko je danas po prvi put probao da napravi macro fotografiju, i usput skonta kako se operise s fokusom:





wish me luck...

btw. masina je Olympus E-450 sa 14-42mm objektivom (ako sam se dobro izrazio...)
[ Nebojsa Milanovic @ 20.04.2011. 13:19 ] @
Čestitam Riki na mašini i dobrodošao na forum fotografija :)
[ djricky @ 20.04.2011. 13:44 ] @
fala, fala... evo jos nesto... malo visa rezolucija, unapred se izvinjavam...

[ vetvet @ 17.05.2011. 11:05 ] @
Ovo su moje prve fotografije koje sam napravio prošle godine (kraj avgusta) kada sam kupio aparat. Obe su crop ili valjda isečene.





Obe fotografije su bez ikakvih obrada izuzev što su isečene.

Nikon D90, Nikor 18-105 ml.
[ vetvet @ 17.05.2011. 11:10 ] @
Ovu fotografiju sam napravio 10.04. ove godine.



Isti aparat i objektiv.
[ vetvet @ 17.05.2011. 17:52 ] @
Ovu fotografiju kako pauk baca niti je napravio moj sin.



[ vetvet @ 30.05.2011. 18:53 ] @
Ova tema kao da polako zamire. Šteta, ima divnih fotografija i ne bi trebalo da se ugasi.
Moj skromni doprinos opstanku teme. Leptir koji još uvek na sebi ima polen. Snimljeno iz ruke. Crop.
Nikon D90, nikkor 18-105 mm.


[Ovu poruku je menjao vetvet dana 30.05.2011. u 21:48 GMT+1]
[ vetvet @ 07.06.2011. 12:13 ] @
Bube koje jedu cvet:
1.

2.

3.

4.


[ vetvet @ 20.06.2011. 07:24 ] @
Puže, puže šusti rogove:
1.

2.

3.

4.

5.

[ neoneo @ 25.07.2011. 13:20 ] @
Posle kiše....

[ neo. @ 25.07.2011. 20:50 ] @
Da se upišem i ovde


[ Zoran Rodic @ 25.07.2011. 21:35 ] @
Fascinantno je sve to što vas dvoje radite sa tim aparatom.

Sjajno!
[ optimizator @ 25.07.2011. 22:14 ] @
Zdravo svima.
A ovo je matica stršljena snimljena sa Canon PowerShot a 560 .



[ neo. @ 26.07.2011. 06:51 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Fascinantno je sve to što vas dvoje radite sa tim aparatom.

Sjajno!

Hvala Zorane.
[ neoneo @ 28.07.2011. 08:59 ] @
Idemo dalje.....


[ neoneo @ 30.07.2011. 09:16 ] @
....


[ Zoran Rodic @ 30.07.2011. 09:27 ] @
Sjajno! Svaka čast.
[ mtodorovic43 @ 01.08.2011. 20:47 ] @
Dugo me nije bilo i evo jedne moje:

Osa na česmi

[ neoneo @ 01.08.2011. 21:58 ] @
Nadam se da nisam promašila temu,ovo bi moglo i u portrete...
Jellow dung fly




[ vetvet @ 02.08.2011. 07:58 ] @
Izvanredno neoneo.
Jel to nova "artiljerija" ili...
Svaka čast.
[ neoneo @ 02.08.2011. 08:07 ] @
Hvala @vetvet Na žalost,nije nova artiljerija...standardna postavka, 1000d i 60mm.
[ beske @ 02.08.2011. 08:39 ] @
Citat:
neoneo: ...standardna postavka, 1000d i 60mm.

U rukama Mandusica Vuka...

Svaka cast. Sjajne fotke.

Pozz
[ neoneo @ 02.08.2011. 08:43 ] @
Citat:
beske: U rukama Mandusica Vuka... ;)



Pre bi se reklo:"u rukama Mandušić Vukice...." :-) Hvala majstore!
[ unique93 @ 12.08.2011. 21:15 ] @
evo i ja da se upisem ovde :D oprema fuji s9600+staklo od starog dvogleda za uvelicanje i eksterni blic sa difuzerom :D





nisam hteo da pomeram travcicu da ga ne uplasim :D


i moja najbolja macro fotka :D


[ Backy @ 13.08.2011. 10:57 ] @
svaka čast, ima li šanse da vidimo veću rezoluciju ili bar kropove?
[ Zocky_m @ 29.08.2011. 23:06 ] @
Evo par slika od totalnog amatera...
Ovo sam slikao sa starim aparatom (Canon PoverShot A470). Malo sam pokusao da obradim fotografije, ali mi bas ne ide, pa ne zamerite... :)



Ovu je malo blic sprzio...




[Ovu poruku je menjao Zocky_m dana 30.08.2011. u 00:39 GMT+1]
[ unique93 @ 02.09.2011. 14:01 ] @
Citat:
Backy: svaka čast, ima li šanse da vidimo veću rezoluciju ili bar kropove?


zaboravio sam skroz na ovaj forum...imam raw-ove ovih fotki, ali me mrzi da ih obradjujem, a kropovi nisu nesto, posto staklo od dvogleda nije bas vrhunskog kvaliteta, pa se stvaraju aberacije i sum...evo jos par fotki...ovi leptiri imaju vecu rezoluciju :D









kliknuti na fotografije da se otvore u full rezoluciji :D
[ 3way @ 11.09.2011. 15:20 ] @
Jedna i od mene

[ popacp @ 09.11.2011. 02:07 ] @
Pozdrav svima. Redovno pratim nove postove, ali ne stižem da odgovorim na njih. Sve pohvale! Đole je dosta usavršio tehniku, Neo-vci su nas raspametili svojim umećem, a Zoran je i dalje standardno iznad proseka.

Elem, hteo sam da se pohvalim novim Dell U2312HM monitorom. Sada sam tek shvatio koliko monitor znači jednom fotografu (iako još uvek nekalibrian).

Evo jedne retke zverke obrađene na novoj mašini :)

Ameles decolor, ženka



...mužjak

[ bytefx192 @ 28.11.2011. 21:46 ] @
Mozda i ne spada u makro, ali proci ce :)
[ djricky @ 08.01.2012. 20:46 ] @
evo nesto novo od mene... nista spektakularno kao prethodnih nekoliko slika...

slika nije modifikovana, sem resize-a na 1024x768... EXIF informacije bi trebalo da su i dalje prisutne...

[ vanda73 @ 03.12.2014. 20:19 ] @
Dobro veče-vidim da je tema divna-ali zamrla- pa evo malo da je protresemo...
Vidim da ima dosta prelepih fotografija ,a mene zanima koji fotoaparat da nabavim da bih mogla izbliza da slika recimo obrvu ili našminkanu devojku ?
Potrebna mi je jasna i verodostojna slika.Hvala unapred.