[ Mihajlo_Lazic @ 07.02.2008. 11:17 ] @
Potrebna mi je sql naredba kojom cu oduzeti privilegije svim korisnicima (ukolioko je to uopste moguce, mada mi tako pise u zadatku). Probao sam sa: revoke all on baza.tabela from all; ali naravno izbacilo mi je da imam syntaxnu gresku.
Da li je ovako nesto uopste izvodljivo i ako jeste kojom naredbom? Hvala i pozz.
[ miq357 @ 09.02.2008. 01:23 ] @
Teoretski je izvodljivo uz ispunjenje nekih preduslova o načinu imenovanja baze i tabela u bazi i podešavanja sistemske varijable lower_case_table_names. U manualu piše:

To revoke all privileges, use the following syntax, which drops all global, database-, table-, and column-level privileges for the named user or users:

REVOKE ALL PRIVILEGES, GRANT OPTION FROM user [, user] ...

To use this REVOKE syntax, you must have the global CREATE USER privilege or the UPDATE privilege for the mysql database.
[ Mihajlo_Lazic @ 09.02.2008. 21:00 ] @
Probao sam taj query i on oduzima sve privilegijem ali nije mi jasno kako je uopste moguce oduzeti privilegije nad
tabelom njenom kreatoru?
[ miq357 @ 10.02.2008. 01:21 ] @
Vrlo jednostavno ako onaj ko to radi ima veća prava od kreatora tabele ili mu je dato pravo da to može da uradi - a u okviru baze root korisnik je na nivou boga prema ostalima jer može da im uradi praktično sve što hoće.
Međutim ne zavisi sve samo od ukupnog nivoa prava jer u MySQL su ona, kao i kod većine SQL DBMS postavljena na više nivoa i radi održanja sigurnosti sistema uvek je dobro svakom korisniku dodeliti samo minimalno neophodna prava za normalan rad.
[ Mihajlo_Lazic @ 10.02.2008. 17:14 ] @
Ni u jednom trenutnku mi nije palo na pamet da se logujem kao root, probacu na taj nacin pa cu vam javiti da li sam uspeo. Hvala na odgovorima.