[ StORM48 @ 07.02.2008. 20:59 ] @
Ovde ima svačega. Ima makroa i nekakvih fotografija napravljenih bez naročitog cilja (proba aparata i njegovih mogućnosti u različitim uslovima), a nekima sam zadovoljan, pa bih voleo da čujem mišljenje.

1 (ISO400, f/4.9, exp1/125); U pitanju je makro lustera (jedan od onih "dvorskih", sa tri miliona raznih visuljaka), fotografisan iz ruke u krajnjem telefoto području (300mm), pri čemu je izdvojeni visuljak prilično malen, pa je oštrina (po meni) i više nego zadovoljavajuća. Boje su ispale bukvalno identične onome što se moglo videti golim okom, što je veoma interesantno.



2 (ISO400, f/3.8, exp.1/320); Ista priča, samo druga pozicija. Iz ruke, takođe 300mm.



3 (ISO200, f/8, exp.1/40); Ovde je korišćen Shutter Priority, pošto to do sada nisam koristio, pa htedoh da vidim šta ume.



4 (ISO200, f/3.5, exp.1/5); Ova je procesirana u smislu da joj je oduzeta saturacija na nekih 20%.



5 (ISO100, f/4.8, exp.1/13);



6 (ISO100, f/3.7, exp.1/6);



7 (ISO100, f/4.2, exp.1/4);


i 100% crop:



Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 07.02.2008. u 22:10 GMT+1]
[ StORM48 @ 07.02.2008. 21:03 ] @
Poslednja:

8 (ISO100, f/4.5, exp 1");


Pozdrav
[ Backy @ 07.02.2008. 21:10 ] @
na nekim od ovih fotki (1, 2 i 5) se lepo vidi kako fujijev awb zna da zabušava

na osmoj mi se dopada ideja, ali mislim da bi još dužom ekspozicijom dobio još jači efekat protoka vremena

edit:
tek sad pročitah komentar uz prvu sliku, trebalo bi da wb neutrališe kolorit koji daje svetlo... jedino ako je staklo obojeno ;)

[Ovu poruku je menjao Backy dana 07.02.2008. u 22:21 GMT+1]
[ StORM48 @ 07.02.2008. 21:37 ] @
Osvetljenje je žuto. Mogao sam da izvučem prave boje, ali mi je ovako prosto izgledalo bolje i bliže onome što vidim očima, a ja upravo to potenciram. Možda to nije dobro, ali se meni tako više sviđa.

Što se duge ekspozicije na poslednjoj tiče, prva ideja i jeste bila "protok vremena", ali se nekako izjalovila, jer otvor blende ne može iznad f/11, a čak i tako, sa ISO80, slika deluje nekako presvetla, bez obzira na koji način pokušao da suzbijem taj efekat, a sekundara se jedva vidi. Potražiću negde eksperiment sa 15 sekundi i okačiću. Moglo da je se nešto iskombinuje kasnijom obradom, ali to ne preferiram, jer zasad ne želim da se oslanjam na to, već da što više izvučem na aparatu. Kad time ovladam u nekoj meri, lako ću se baciti na kompenzaciju.

Pozdrav
[ dzura @ 08.02.2008. 20:10 ] @
Mozda se tebi svidja tako zuto, ali deluje kao greska. Vec sam u nekom postu rekao da fotka svima treba da bude jasna, pa ako imas nameru da fotke pokazujes drugima... onda se potrudi da je svi razumeju, a ne da moras da je dodatno objasnjavas.
Drugo, u knjigama mozes da procitas da na slici postoji jedno glavno i sva druga svetla su pomocna... Na slici gde je krizia imas osvetljenje pozadine, ali nema tog glavnog svetla koje bi moglo da bude od napred, sa strane, odozgo... ovako kako je ovde postavljeno svetlo, neminovno te vuce da gledas pozadinu, zato sto je jace osvetljena.
[ StORM48 @ 08.02.2008. 20:57 ] @
Citat:
dzura: Mozda se tebi svidja tako zuto, ali deluje kao greska.


Ja ne znam da li vi čitate šta ja pišem ili sam ja nepismen?

Luster svetli žuto, jer su sijalice zatvorene u žute kugle, AMAN ZAMAN!

Je l' Ti umeš da kalibrišeš WB tako da crvena disko kugla svetli nekom drugom bojom?

Ovde se ne radi o tome šta se meni sviđa, nego šta jeste. Razumem kada se insistira na vernoj WB kalibraciji kada se fotografišu objekti osvetljeni svetlom neke boje (najčešće snižene temperature), ali ako snimam sam izvor svetlosti, šta je poenta pravljenja bele od zelene disko kugle (u ovom slučaju - žuto-naranžastog dvorskog lustera)?

Iskreno se nadam se da je motiv sada barem malo jasniji.

Što se Krizie tiče, tu se mogu složiti. Moja želja je bila difuzno svetlo i efekat koji sam dobio je identičan željenom. Ipak, ovde prihvatam kritike, jer volim da znam šta je bolje za ovakvu vrstu fotografije.

Za razliku od toga, ne prihvatam niti želim da luster predstavim na način koji je potpuno pogrešan. To je isto kao kada bih fotografisao zalazak sunca i uradio WB tako da sunce bude belo, umesto crveno.

No point.

Pozdrav
[ Paramecijum @ 08.02.2008. 21:20 ] @
Shvatamo mi da luster svetli žuto, ali ovo što si ti ponudio je pretamno, gotovo oker. Takva boja sigurno nije.
S druge strane, u svemu je uvek bitnije da izgleda kao da je istinito, a ne i da bude istinito. Dakle, boja koji si ponudio deluje kao greška, ne kao namera.
[ StORM48 @ 08.02.2008. 21:29 ] @
Dobro, OK. Uslikaj crveni spotlight i nateraj ga da bude beo. Ako to uspeš, verujem Ti u potpunosti.

Luster je takav, a da li će neko da mi veruje (?)... pa nisam u sudnici pa da se plašim toga.
Pošto smo se složili da se oko kolorita ne slažemo, je l' postoji još nešto na tim fotografijama što ne valja?

A osim toga, zalepili ste se toga k'o pijan plota. Je l' ume neko da kaže nešto za ostale fotografije? Jedino je Backy pomenuo poslednju, a Dzura fotografiju Krizie (na čemu sam mu zahvalan). Mislim, izgleda da ću do kraja morati da obrišem te dve, kako biste napisali nešto i za druge?

Hint: WB zaista ne valja na 5-ici. Samo što to jeste greška, a ne namera.

Pozdrav
[ StORM48 @ 08.02.2008. 21:38 ] @
Hmm, da - OVO niko ne komentariše?
Možda vas zbunjuje nedostatak boje?

Pozdrav
[ Paramecijum @ 08.02.2008. 23:43 ] @
Moraš da prestaneš da se otimaš i da prihvatiš da nisi u pravu.
Ona slika sa lusterom ti je potpuno promašena, ne zbog bele, nego zbog crne. Fotka mora da ima ili belu ili crnu, mora da ima nešto za šta bi se ljudsko oko uhvatilo. To je ono što smeta, ti si sve napravio okerasto, ubio sav kontrast i prelaze.
Evo moje varijante, samo Levels iz PS-a:

[ Paramecijum @ 08.02.2008. 23:53 ] @
Stunjavljene su ti boje na svima, definitivno.
Evo i nekoliko ostalih kako bi ih ja odradio da ih dobijem kao materijal koji treba da ide u štampu:






[ StORM48 @ 09.02.2008. 13:29 ] @
Sviđa mi se kako detalj lustera sada izgleda, iako to nisu boje koje se zaista vide (u stvarnosti više vuku na narandžasto).

Poslednja slika je sada presvetla. Kajsije u flaši moraju biti skoro crvene, a nalepnica je u stvarnosti crveno-narandžasta, a ne narandžasto-žuta. U tome je vic.

Probaću ovih dana da uslikam neke od motiva ponovo (luster ne mogu, jer nije slikan u Beogradu), pa bih onda voleo da čujem komentare ponovo.

Pozdrav
[ Paramecijum @ 09.02.2008. 15:32 ] @
Pa nije presvetlost ono što je učinilo da se boje izmene; evo, lako se to vrati.
Pazi, ja radim napamet, a ti koji znaš kakav je original moraš da se potrudiš da to postigneš na neki od raspoloživih načina.
Nekada je to Levels, nekada Selective color, ređe Curves, a apsolutno preporučujem da izbegavaš ono što amateri najviše vole kod bojadisanja: Color balans!

[ popacp @ 09.02.2008. 19:24 ] @
Citat:
Drugo, u knjigama mozes da procitas da na slici postoji jedno glavno i sva druga svetla su pomocna... Na slici gde je krizia imas osvetljenje pozadine, ali nema tog glavnog svetla koje bi moglo da bude od napred, sa strane, odozgo... ovako kako je ovde postavljeno svetlo, neminovno te vuce da gledas pozadinu, zato sto je jace osvetljena.


Ja jako volim da slikam ljude u kontrast svetlu. Volim da se vidi samo crn bezlični oblik lica. Da li je onda i to, gledano kroz ovo pravilo?

Inače Storm, vidim da niko nije prokomentarisao kocku. Meni je ona privukla pažnju i jako mi se sviđa. Jako mi se sviđa ideja. Linije u pozadini su ekstra povučene, ali mislim bi mogle biti malo „bezličnije“...

O ovim metalnim hladnim predmetima po raznim stolovima, sa ovakvim i ovakvim senkama ne mogu da pričam jer će to biti isto ono što je meni rekao paramecijum za moj motiv prica... svak si nešto drugo voli...
[ Zoran Rodic @ 04.04.2009. 22:27 ] @


Iz ruke, prirodno difuzno svetlo
50mm, ISO 400, f1,8 i 1/100
Obrada, Color EfexPro i Agfa Optima 400 plagin, čisto zbog zrna :)
[ vamsi @ 05.04.2009. 20:06 ] @
Jos da si stavio home-made zilbericu da razbijes malcice tu senku i odvojis od pozadine....ih!
I malo "recovry" na svetlu particiju...
Oslicna postavka :)

PS: kad bolje razmislim, mozda je do mog monitora, pa se zato senka spojila sa zidom.
[ vamsi @ 05.04.2009. 22:32 ] @
Ne treba da razbijas senke, nego samo zilbericom da prosvetlis pozadinu i da dodas mali highlight u senci.